دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی بزرگ در نوا اسکوشیا (Nova Scotia) در کشور کانادا است. این دانشگاه در بین 15 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا است. هزینه تحصیل در دالهاوزی برای دانشجویان بین‌المللی نسبتا مقرون به صرفه است و بورسیه‌های تحصیلی متعددی نیز ارائه گردیده است. در ادامه همراه ما باشید هر آنچه لازم است پیرامون تحصیل در دانشگاه دالهاوزی بدانید با یکدیگر بررسی کنیم. تحصیل در کانادا فرصت‌های بیشماری را در پیش روی دانشجویان بین‌المللی می‌گذارد و از مقاصد تحصیلی محبوب در جهان محسوب می‌شود.

تحصیل در دانشگاه دالهاوزی

این دانشگاه که در سال 1818 تأسیس شده است، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه دالهاوزی دارای 3 پردیس در هالیفاکس (Halifax)، 1 پردیس در بیبل هیل (Bible Hill) و دیگری در سنت جان (Saint John) است.

دانشگاه دالهاوزی

این دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS در سال 2022 رتبه 308 را به خود اختصاص داد و در بین دانشگاه‌های کانادا نیز  در جایگاه 12 قرار گرفته است. این دانشگاه همچنین در رتبه بندی Maclean’s 2021 یکی از برترین دانشگاه‌های دکتری پزشکی کانادا معرفی شد.

بیشتر بخوانید: مقاله تحصیل پزشکی در کانادا را مطالعه کنید.

این دانشگاه 147 مدرک کارشناسی و دیپلم، 84 برنامه تحصیلات تکمیلی و 7 برنامه تخصصی ارائه نموده است. مهندسی نفت و زمین شناسی دانشگاه دالهاوزی به ترتیب در رتبه 50 و 101 براساس رتبه بندی موضوعی QS قرار دارند.

جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه یک دانشجوی بین المللی به حداقل میانگین کلی 70٪ یا حداقل معدل کل 3.0 نیاز دارد. این در حالی است که حداقل میانگین نمرات ورودی‌های جدید 87.6 ٪ در سال تحصیلی جاری بوده است.

میانگین هزینه تحصیل در دالهاوزی از 37000 تا 53000 دلار کانادا متغیر است. با این حال این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی از 470 تا تقریبا 28000 دلار کانادا بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

بیشتر بخوانید: خواندن مقاله هزینه‌ تحصیل در کانادا برای شما مفید است.

از نظر ROI، در آخرین رتبه بندی جهانی اشتغال پذیری دانشگاه‌ها توسط THE ، دانشگاه دالهاوزی در بین 200 دانشگاه برتر قرار دارد. برترین استخدام کنندگان فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شامل IBM، CIBC، Deloitte & Touche، Scotia Bank و Dell هستند.

رنکینگ دانشگاه دالهاوزی

دالهاوزی یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است. بر اساس رتبه بندی جهانی QS برای سال 2023، این دانشگاه در رتبه 308 در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. در ادامه به برخی دیگر از رتبه بندی‌های دالهاوزی توسط آژانس‌های برتر اشاره شده است:

 • رتبه 251- 300 بر اساس رتبه بندی THE در سال 2022
 • رتبه 317 بر اساس رتبه بندی US News در سال 2022
 • رتبهه 12 در بین بهترین دانشگاه‌های جهانی در کانادا توسطUS News در سال 2022
 • رتبه 272 بر اساس رتبه بندی QS در سال 2022

مهندسی نفت در رتبه ۵۱ یکی از برترین رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بر اساس رتبه‌بندی موضوع QS در سال ۲۰۲۲ است. در جدول زیر، این دانشگاه و دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria)بر اساس رتبه‌بندی موضوعی مقایسه شده‌اند.

برنامه‌ها دانشگاه دالهاوزی دانشگاه ویکتوریا
پزشکی #151- #200 #451-500
ژئولوژی #101-150 #51-100
بازرگانی و مدیریت #551- #570 #451-500
مهندسی برق و الکترونیک #451-500 #351- 400
روانشناسی #251- 300 #251- 300

بیشتر بخوانید: مطالعه مقاله رنکینگ دانشگاه‌های کانادا برای شما مفید خواهد بود.

برترین دوره‌های دانشگاه دالهاوزی

این دانشگاه 147 مدرک کارشناسی و دیپلم، 84 برنامه تحصیلات تکمیلی و 7 برنامه تخصصی ارائه کرده است. محبوب‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی و مدیریت هستند.

محبوب‌ترین دوره‌های دانشگاه Dalhousie
Bachelor of Commerce [B.Com], Finance لیسانس بازرگانی [B.Com]، امور مالی
Bachelor of Science [B.Sc], Computer Science لیسانس علوم [B.Sc]، علوم کامپیوتر
Bachelor of Arts [B.A], Psychology لیسانس هنر [B.A]، روانشناسی
Master of Applied Science [M.ASc], Chemical Engineering کارشناسی ارشد علوم کاربردی [M.ASc]، مهندسی شیمی
Bachelor of Business Administration [B.B.A], Business Management لیسانس مدیریت بازرگانی [B.B.A]، مدیریت بازرگانی
Master of Business Administration [M.B.A], Financial Services کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی [M.B.A]، خدمات مالی
Master of Architecture [M.Arch] کارشناسی ارشد معماری [M.Arch]
Master of Applied Science [M.ASc], Biological Engineering کارشناسی ارشد علوم کاربردی [M.ASc]، مهندسی بیولوژی
Master of Computer Science [M.C.S] کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر [M.C.S]
Master of Science [M.S], Statistics کارشناسی ارشد [M.S]، آمار
Master of Engineering [M.Eng], Civil Engineering کارشناسی ارشد مهندسی [M.Eng]، مهندسی عمران

بیشتر بخوانید: پیرامون تحصیل کارشناسی در کانادا و تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر بیاموزید.

پردیس دالهاوزی

این دانشگاه با 3 پردیس شامل پردیس سکستون (Sexton )، پردیس کارلتون (Carleton) و پردیس استادلی (Studley) و همچنین پردیس کشاورزی که محل دانشکده کشاورزی است، فعالیت می‌کند. بیش از 250 نوع انجمن دانشجویی و باشگاه DSU در دسترس دانشجویان است.

برخی دیگر از فاکتورهای کلیدی پردیس این دانشگاه در ادامه ذکر شده است:

 • از طریق DISA (انجمن بین المللی دانشجویان دالهاوزی)، ده‌ها رویداد فرهنگی و باشگاه وجود دارد.
 • 16 ورزش درون دانشگاهی و تیم در کنار 16 باشگاه ورزشی درجه یک و 13 تیم ورزشی درجه دو در دانشگاه وجود دارند که با یکدیگر مسابقه می‌دهند.
 • برخی از ساختمان‌های مهم در دانشگاه عبارتند از مرکز ورزشی لانگیل، کلینیک فیزیوتراپی دالهاوزی، سالن بدنسازی سکستون، میدان Wickwire، استودیو و سالن بدنسازی استادلی ، فیلد هاوس، زمین اسکواش و راکتبال است.

محل اقامت دانشجویان در دانشگاه دالهاوزی

پردیس این دانشگاه دارای هشت سالن و آپارتمان مسکونی است که در پردیس هالیفاکس و چهار خوابگاه در پردیس Truro قرار دارند. امکان اقامت حدود 2600 دانشجو در داخل پردیس دانشگاه وجود دارد. حتی به دانشجویانی که نیاز مالی دارند، کمک‌های مالی برای اسکان و سایر امکانات مسکونی اعطا می‌شود.دانشگاه دالهاوزی

هزینه مسکن خارج از پردیس دانشگاه بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. آن‌هایی که به پردیس دانشگاه نزدیک‌تر هستند نسبت به آن‌هایی که دورتر هستند گرانتر هستند. همچنین دالهاوزی با Places4Students.com همکاری می‌کند تا به دانشجویان در یافتن مسکن خارج از دانشگاه کمک کنند.

شرایط پذیرش دانشگاه دالهاوزی

متقاضیان بر اساس شایستگی‌های آکادمیکی که دارند در این دانشگاه پذیرش می‌شوند. در ادامه به شرایط پذیرش در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر پرداخته شده است.

شرایط پذیرش برنامه‌های کارشناسی (UG)

پورتال درخواست: از طریق Dal Online بایستی درخواست ثبت گردد.

هزینه درخواست: 70 دلار کانادا (CAD)

شرایط تحصیلی:‍

 • اتمام دوره متوسطه یا پایه دوازدهم
 • حداقل میانگین کلی 70 درصد در پنج دوره تحصیلی پایه 12
 • ارائه نتایج آزمون‌های استاندارد برای تحصیل در کانادا
 • انگیزه نامه (ویژه برنامه انتخابی)
 • توصیه نامه (ویژه برنامه انتخابی)
 • رزومه تحصیلی (ویژه برنامه انتخابی)
 • ارائه نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • آیلتس: 6.0
 • تافل iBT : 84

شرایط پذیرش برنامه‌های کارشناسی ارشد (PG)

پورتال درخواست : درخواست بایستی از طریق Dal Online ثبت گردد.

هزینه درخواست : 115 دلار کانادا (CAD)

شرایط پذیرش:

 • ارائه یک مدرک کارشناسی 4 ساله (حداقل GPA با نمره0)
 • ارائه نمرات GMAT/GRE
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • پورتفولیو
 • امتیاز مهارت زبان انگلیسی
 • ارائه نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • آیلتس: 7.0
 • تافل iBT : 92

بیشتر بخوانید: مطالعه مقاله ویزای تحصیلی کانادا برای شما سودمند خواهد بود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه دالهاوزی برای دانشجویان بین‌المللی

این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان بومی بورسیه اعطا می‌کند. دانشجویان کمک هزینه‌ای به ارزش 380 دلار تا تقریبا 30000 دلار می‌توانند دریافت کنند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر پیرامون کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی دالهاوزی با موسسه مهاجرتی خانم دکتر مهرآیین مخبری تماس بگیرید.

کار-تحصیل در دالهاوزی

کار در دانشگاه دالهاوزی یکی از راه‌هایی است که دانشجویان می‌توانند بخش از هزینه‌های زندگی در کانادا را پوشش دهند. دانشجویان هم در داخل پردیس دانشگاه و هم در خارج از آن کار کنند.

اما مزایای خاصی برای کار در داخل پردیس دانشگاه وجود دارد. کارفرمایان در پردیس دانشگاه اغلب در برنامه ریزی ساعات کاری حول کلاس‌های دانشجو و زمان مطالعه آنها منعطف هستند.

به دانشجویان که در دوره‌های تمام وقت تحصیل می‌کنند، توصیه می‌شود که بیش از 10 ساعت در هفته کار نکنند. همچنین دانشجویان ملزم هستند تا هر پولی را که در طول تابستان یا سال تحصیلی به دست می‌آورند، ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: مطالعه مقاله کار در حین تحصیل در کانادا برای شما سودمند خواهد بود.

کاریابی و فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان دالهاوزی

این دانشگاه از فارغ التحصیلان ممتاز خود حمایت شغلی می‌کند. مشاوره شغلی، نکات رزومه و کاورلتر، پشتیبانی مصاحبه، کارگاه‌های توسعه شخصیت و غیره به دانشجویان ارائه می‌گردد. شرکت‌هایی مانند IBM، CIBC، Deloitte & Touche، Scotia Bank و Dell فارغ ‌التحصیلان دانشگاه دالهاوزی را استخدام می‌کنند.

دانشگاه دالهاوزی

شایان ذکر است که تقریبا از 9000 استخدام کننده از بیش از 22 کشور خواسته شده است که 15 تا 20 دانشگاه را از لیست 6000 موسسه آموزش عالی بین المللی برای ایجاد رتبه بندی انتخاب کنند.

همچنین دانشجویان MBA این دانشگاه سالانه 65885 دلار کانادا حقوق دریافت می‌کنند. جالب است بدانید که 98 درصد از فارغ التحصیلان MBA ظرف 6 ماه پس از فارغ التحصیلی شغل پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مطالعه مقاله اقامت پس از تحصیل در کانادا برای شما مفید است.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه دالهاوزی

این دانشگاه بیش از 150000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد. دالهاوزی به فارغ‌التحصیلان خود پیشنهادهای ویژه از برخی از برندهای محلی، ملی و بین‌المللی مورد علاقه شما و کسب‌وکارهای متعلق به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد. شرکای دالهاوزی مانند TD Insurance Meloche Monnex، Manulife Financial و MBNA MasterCard نرخ‌های مناسبی به دانشجویان عرضه می‌کنند.

فارغ‌التحصیلان  برجسته دالهاوزی:

 • رابرت مک نیل – رمان نویس
 • جورج الیوت کلارک – شاعر
 • جو کلارک – شانزدهمین نخست وزیر کانادا
 • کاترین دی سالیوان – اولین زن آمریکایی که در فضا قدم زد

دالهاوزی بدون شک هم از نظر برنامه‌های آموزشی و هم از نظر هزینه‌های تحصیل یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا است. شبکه گسترده فارغ التحصیلان این دانشگاه خود شاهدی بر موفقیت آن در زمینه آموزش است.

سخن پایانی

موسسه مهاجرتی خانم دکتری مهرآیین مخبری (MMCF) در تلاش است تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی در جهت‌گیری‌ها و تصمیمات شما نقشی مثبت و تاثیر‌گذار ایفا نماید. خدمات این موسسه در زمینه بررسی جامع اولیه، مشاوره در مورد الزامات مورد نیاز، انتخاب رشته در دانشگاه مورد نظر، مراحل درخواست و دریافت پذیرش، کمک به تسهیل فرایند ویزا، همراه شما خواهد بود. با پر کردن فرم مشاوره از خدمات رایگان ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

[toggle title=”آیا دانشگاه دالهاوزی دانشگاه خوبی برای تحصیل است؟” state=”close”]دانشگاه دالهاوزی در بین 15 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد. از نظر هزینه‌های تحصیل نیز، این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون به صرفه است.[/toggle]

[toggle title=”نرخ پذیرش دانشگاه دالهاوزی چقدر است؟” state=”close”]از آنجایی که دانشگاه دالهاوزی یک دانشگاه مشهور در سطح جهانی است. اخذ پذیرش برای دانشجویان بین المللی نسبتاً دشوار است. میزان پذیرش دانشجویان UG و PG به ترتیب 65% و 55% است.[/toggle]

[toggle title=”هزینه تسهیلات مسکن دانشگاه دالهاوزی برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟” state=”close”]هزینه مسکن در داخل پردیس دانشگاه برای دانشجویان بین المللی و داخلی یکسان است. هزینه اقامت برای یک سال تحصیلی چیزی در حدود 8025 تا 10388 دلار آمریکا خواهد بود.[/toggle]

[toggle title=”چند برنامه و دوره آموزشی در دانشگاه دالهاوزی ارائه شده است؟” state=”close”]در حال حاضر این دانشگاه حدود 200 برنامه در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی ارائه نموده است.[/toggle]

[toggle title=”آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند برای بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه دالهاوزی اپلای کنند؟” state=”close”]بله، دانشجویان بین‌المللی مستحق دریافت بورسیه‌های مختلف دانشگاه دالهاوزی هستند.[/toggle]

[toggle title=”آیا امکان کار در حین تحصیل در دانشگاه دالهاوزی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟” state=”close”]بله دانشجویان در داخل یا خارج از پردیس دانشگاه می‌توانند کار کنند. اما توجه داشته باشید تعداد ساعات کار در هفته و ماه محدود است.[/toggle]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا