دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
اخذ شهروندی آمریکا

اخذ شهروندی آمریکا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

4 راه برای اخذ شهروندی آمریکا

اگر شما یک مهاجر هستید، چهار راه اصلی برای اخذ شهروندی در ایالات متحده وجود دارد: شهروندی از طریق تابعیت، شهروندی از طریق ازدواج، شهروندی از طریق تولد و شهروندی از طریق سربازی. ما در این مقاله قصد داریم این روش‌ها را به طور خلاصه شرح دهیم تا به شما در آگاهی از نحوه‌ی اخذ شهروندی آمریکا، کمک کرده باشیم.

ساده‌ترین راه برای تبدیل شدن به یک شهروند ایالات متحده چیست؟

درخواست گرین کارت رایج‌ترین روشی است که اکثر مردم برای اخذ شهروندی ایالات متحده به کار می‌برند. به طور سنتی شهروندی از طریق تابعیت، نحوه‌ی تبدیل شدن بیشتر مهاجران به شهروند ایالات متحده است.

الزامات شهروندی ایالات متحده با تابعیت چیست؟

مسیرهای متفاوتی برای تابعیت از طریق تابعیت وجود دارد، اما برخی از الزامات کلی وجود دارد که در بیشتر موقعیت‌ها اعمال می‌شود. اگر می‌خواهید واجد شرایط شهروندی ایالات متحده باشید، در اکثر موارد، باید این شرایط اولیه را داشته باشید:

 • با استثنائات خاصی بر اساس سن متقاضی، باید نشان دهید که می‌توانید با استفاده از زبان انگلیسی پایه صحبت کنید، بخوانید و بنویسید.
 • شما باید نشان دهید که شخصیت اخلاقی خوبی دارید.
 • هنگام ارسال فرم N-400 باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • باید بتوانید ثابت کنید که حداقل پنج سال قبل از درخواست شهروندی، به طور قانونی پذیرفته شده و مقیم ایالات متحده بوده‌اید.
 • باید ثابت کنید که حداقل 30 ماه در ایالات متحده حضور داشته‌اید.
 • باید ثابت کنید که حداقل سه ماه در همان ایالت یا ناحیه USCIS زندگی کرده‌اید. بسته به محل زندگی شما، درخواست شما ممکن است به مراکز خدمات نبراسکا یا تگزاس ارجاع داده شود.
 • شما باید نشان دهید که می‌دانید و درک می‌کنید که دولت آمریکا چگونه کار می‌کند و مبانی تاریخ آن چیست.
 • شما باید نشان دهید که به این اصول وابستگی شخصی دارید، که شامل نشان دادن این است که فرآیند دموکراتیک آمریکا را می‌پذیرید و از قوانین آن تبعیت می‌کنید.
 • شما باید به ایالات متحده سوگند وفاداری بخورید.

فرآیند شهروندی شماره 1: به دست آوردن شهروندی از طریق تابعیت

گرین کارت کلید اصلی تبدیل شدن به یک شهروند آمریکایی است. داشتن گرین کارت از نظر فنی به این معنی است که شما مقیم دائمی قانونی ایالات متحده هستید. شما می‌توانید آزادانه در سراسر کشور زندگی و کار کنید.

اخذ شهروندی آمریکا

ممکن است بتوانید گرین کارت دریافت کنید:

 • اگر یکی از اقوام شما از قبل به طور قانونی در ایالات متحده زندگی می‌کند می‌تواند از شما حمایت مالی کند. یک شهروند ایالات متحده می‌تواند فوراً از همسر، فرزندان مجرد زیر 21 سال و والدین حمایت کند. مدت زمان انتظار این اقوام برای گرین کارت حداقل است. شهروندان ایالات متحده همچنین می‌توانند خواهر و برادر، فرزندان مجرد بالای 21 سال و کودکان بالغ را حمایت کنند. این اقوام برای دریافت گرین کارت باید چندین سال صبر کنند.
 • اگر یک پیشنهاد شغلی خوب دارید: اگر برای یک پیشنهاد شغلی دائمی به ایالات متحده مهاجرت می‌کنید، کارفرمای شما می‌تواند برای شما درخواست گرین کارت کند. مهاجرانی که توانایی استثنایی از خود نشان می‌دهند نیازی به اسپانسر ندارند و می‌توانند برای خود درخواست دهند.
 • اگر به طور قانونی به عنوان پناهنده در ایالات متحده هستید: اگر در هر یک از این دسته بندی‌ها هستید و به مدت یک سال در ایالات متحده زندگی کرده‌اید، می‌توانید برای دریافت گرین کارت درخواست دهید.

شرایط

برای اخذ شهروندی آمریکا از طریق تابعیت، شرایط مختلفی وجود دارد. شرایط اقامت تعیین شده توسط USCIS تضمین می‌کند که شما در این کشور زندگی کرده‌اید و گرین کارت دارید.

شما باید بلافاصله قبل از تاریخ درخواست شهروندی ثابت کنید که حداقل به مدت پنج سال در ایالات متحده یک خانه‌ی دائمی داشته‌اید. بنابراین اگر می‌خواهید در ماه می 2022 برای تابعیت درخواست دهید، باید از می 2017 گرین کارت خود را داشته باشید.

شما باید ثابت کنید که دو سال و نیم از این پنج سال در ایالات متحده حضور فیزیکی داشته‌اید. این بدان معنی است که شما باید ثابت کنید که به مدت دو سال و نیم در کشور بوده‌اید. همچنین باید ثابت کنید که حداقل 30 ماه در همان ایالت یا منطقه USCIS زندگی کرده‌اید.

الزامات شخصی

الزامات شخصی برای شهروندی ایالات متحده، دانش شما از ایالات متحده و تاریخ آن را پوشش می‌دهد. الزامات شخصی برای شهروندی تضمین می‌کند که شما به اندازه کافی بزرگ هستید، فرد خوبی هستید و زبان و دولت ایالات متحده را درک می‌کنید.

 • روزی که درخواست شهروندی خود را ثبت می‌کنید باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • دانش شما از خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی در طول آزمون شهروندی ارزیابی خواهد شد.
 • شما همچنین باید اصول اولیه دولت ایالات متحده و تاریخ ایالات متحده را بدانید.
 • شما باید فردی با اخلاق خوب باشید. این بدان معنی است که شما فردی قانونمند هستید که عضوی از جامعه خواهد بود.

فرآیند شهروندی شماره 2: کسب شهروندی از طریق ازدواج

اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده‌اید، می‌توانید با ارسال فرم I-130، برای گرین کارت اقدام کنید.

اخذ شهروندی آمریکا

فرم I-130 رابطه‌ای بین شما و همسرتان برقرار می‌کند. شما باید با ارائه مدارکی مانند سند ازدواج، ازدواج را ثابت کنید.

 • اگر یک همسر مهاجر با یک شهروند آمریکایی به طور قانونی در ایالات متحده زندگی می‌کند، می‌تواند وضعیت خود را همزمان با تکمیل فرم I-130 تنظیم کند. فرم دیگری که باید تکمیل شود، فرم I-485، درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت است. هر دو فرم را می‌توان با هم ارسال کرد.
 • اگر همسر مهاجر در خارج از ایالات متحده باشد، باید منتظر دریافت ویزا باشد و سپس در یک مصاحبه در سفارت یا کنسولگری شرکت کند. هنگامی که همسر مهاجر در ایالات متحده پذیرفته شد، آن‌ها می‌توانند با پر کردن فرم I-485 برای تنظیم وضعیت خود اقدام کنند.

شرایط

همسر مهاجر نمی‌تواند بلافاصله پس از دریافت گرین کارت برای اخذ شهروندی آمریکا اقدام کند. شرایط اقامتی وجود دارد که ابتدا باید آن‌ها را تکمیل کنید.

 • قبل از درخواست شهروندی باید حداقل سه سال گرین کارت داشته باشید.
 • در طول این سه سال، شما باید اقامت دائم ایالات متحده را داشته باشید و ثابت کنید که حداقل یک سال و نیم در این کشور حضور فیزیکی داشته‌اید.
 • همسر شما باید در این سه سال شهروند ایالات متحده بوده باشد و شما باید تمام مدت به عنوان یک زوج متاهل زندگی کرده باشید.
 • همچنین باید سه ماه در ایالت یا ناحیه USCIS که درخواست شما را رسیدگی می‌کند زندگی کنید.

الزامات شخصی

الزامات شخصی برای شهروندی ایالات متحده شامل دانستن زبان انگلیسی و همچنین قوانین مدنی ایالات متحده است. این الزامات مشابه شرایطی است که اکثر مهاجران برای اخذ اقامت باید رعایت کنند که عبارتند از:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • انگلیسی صحبت کنید، بخوانید و بنویسید.
 • شما باید بطور قانونی وارد ایالات متحده شده باشید. مهاجران غیرقانونی که با شهروندان ایالات متحده ازدواج می‌کنند نمی‌توانند به راحتی برای شهروندی درخواست دهند.
 • شما باید فردی با اخلاق خوب باشید. این بدان معناست که شما فرد خوبی هستید که مالیات و نفقه‌ی فرزند می‌پردازید و هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته‌اید.

فرآیند شهروندی شماره 3: اخذ شهروندی از طریق والدین

اگر فرزند یک شهروند آمریکایی هستید، می‌توانید از طریق والدین خود شهروندی آمریکا را اخذ نمایید. بسته به اینکه یکی از والدین یا هر دو شهروند آمریکا باشند یا اینکه شما را به فرزندخواندگی گرفته باشند، شرایط متفاوت است.

شهروندی ایالات متحده از طریق تولد

بر اساس اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده، تمام افرادی که در ایالات متحده متولد شده یا تابعیت خود را دریافت کرده‌اند و تابع صلاحیت قضایی آن هستند، شهروندان ایالات متحده و ایالتی هستند که در آن ساکن هستند.

اخذ شهروندی آمریکا

اگر پدر و مادر شما هر دو شهروند ایالات متحده و متاهل باشند، حتی اگر در خارج از ایالات متحده متولد شده باشید، شهروند ایالات متحده خواهید شد. البته یکی از والدین شما باید قبل از تولد شما در ایالات متحده زندگی کرده باشد. اگر واجد شرایط هستید، می‌توانید برای گواهی شهروندی درخواست دهید.

وقتی فقط یکی از والدین شهروند ایالات متحده است

اگر فقط یکی از والدین شما شهروند ایالات متحده باشد، همچنان می‌توانید شهروندی آمریکا را بدست آورید. برای واجد شرایط بودن، والدین کودک باید با یکدیگر ازدواج کنند. والدین نیز باید حداقل پنج سال قبل از تولد فرزند از نظر فیزیکی در یک قلمرو یا ایالت بوده باشند.

 • تاریخ تولد کودک باید در 14 نوامبر 1986 یا پس از آن باشد.
 • اگر والدین برای خدمت در نیروهای مسلح، کار برای دولت ایالات متحده، یا استخدام در برخی سازمان‌های بین‌المللی در خارج از ایالات متحده وقت گذرانده باشد، ممکن است همچنان واجد شرایط باشند.

والدین مجرد

اگر والدین مجرد باشند، طبق USCIS، یک فرزند همچنان می‌تواند از طریق سناریوهای زیر تابعیت خود را به دست آورد:

 • مادر کودک در زمان تولد کودک شهروند ایالات متحده بود و حداقل یک سال از نظر فیزیکی در ایالات متحده بوده باشد.
 • پدر کودک در زمان تولد، شهروند ایالات متحده بوده باشد. پدر باید شواهد روشنی مبنی بر اینکه پدر بیولوژیکی کودک است داشته باشد. همچنین باید 5 سال را در ایالات متحده گذرانده باشد. دو سال از این پنج سال باید بعد از چهارده سالگی باشد. همچنین پدر باید به صورت کتبی قول دهد که تا سن 18 سالگی کودک را حمایت مالی کند.

شهروندی پس از تولد

شما می‌توانید پس از تولد شهروندی آمریکا را اخذ کنید. اگر کودکی بعد از 27 فوریه 2001 متولد شده باشد، در صورت داشتن شرایط زیر می‌تواند شهروند ایالات متحده شود:

 • یکی از والدین شهروند ایالات متحده باشد.
 • سن کودک باید زیر 18 سال باشد.
 • والدین باید حضانت قانونی و فیزیکی کودک را داشته باشند.
 • کودک باید در ایالات متحده زندگی کند.

معیارهای متفاوتی برای کودکانی که قبل از 27 فوریه 2001 متولد شده اند، وجود دارد که باید از آن‌ها نیز مطلع باشید.

شهروندی از طریق فرزندخواندگی

برخی از کودکان از طریق فرزندخواندگی شهروند ایالات متحده می‌شوند. والدینی که بچه‌هایی را به فرزندی قبول می‌کنند و می‌خواهند آن‌ها را به شهروندان آمریکا تبدیل کنند باید حضانت قانونی و فیزیکی کودک را بر عهده داشته باشند. اگر یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، کودک می‌تواند شهروند ایالات متحده شود:

 • حداقل دو سال با کودک به طور قانونی در ایالات متحده زندگی کنند و او را قبل از 16 سالگی به فرزندخواندگی پذیرفته باشند.
 • کودک باید به عنوان یتیم یا فرزندخوانده‌ی کنوانسیون که برای فرزندخواندگی وارد آمریکا شده است، پذیرفته شده باشد. والدین باید قبل از 18 سالگی کودک را به فرزندی قبول کرده باشند.

تابعیت از طریق تولد در خاک تحت سلطه‌ی آمریکا

حتی اگر در ایالات متحده متولد نشده باشید، اگر در خاک تحت سلطه‌ی آمریکا مانند جزایر ویرجین ایالات متحده، گوام، پورتوریکو، یا جزایر ماریانای شمالی متولد شده باشید، ممکن است بتوانید از طریق تولد تابعیت کسب کنید.

اخذ شهروندی آمریکا

یک استثنا برای این قاعده وجود دارد. حتی اگر در یک قلمرو ایالات متحده متولد شده باشید، اگر والدین شما اعضای یک قبیله بومی آمریکایی یا دیپلمات‌های خارجی باشند، نمی‌توانید از طریق تولد تابعیت کسب کنید.

فرآیند شهروندی شماره 4: از طریق ارتش

شهروندی ایالات متحده را می‌توان از طریق ارتش به دست آورد. اگر به طور افتخاری در نیروهای مسلح خدمت کرده باشید، می‌توانید واجد شرایط درخواست تابعیت باشید.

الزامات شخصی

شرایط شخصی برای تابعیت از طریق خدمات نظامی بسیار شبیه به شرایط یک دارنده گرین کارت پنج ساله است.

 • شما باید فردی با اخلاق خوب باشید. این بدان معناست که شما به دلیل جرایم جدی محکوم نشده باشید، و شما فردی هستید که مالیات و نفقه فرزند خود را می‌پردازید و به طور کلی به عنوان یک عضو مثبت جامعه دیده می‌شوید.
 • باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • شما باید انگلیسی صحبت کنید، بخوانید و بنویسید.
 • درک اولیه‌ای از تاریخ و دولت ایالات متحده داشته باشید.

چه مدت طول می‌کشد تا شهروند ایالات متحده شوید؟

این تا حد زیادی به مسیری که برای شهروندی انتخاب می‌کنید بستگی دارد. رایج‌ترین مسیر اخذ شهروندی از طریق تابعیت است. پس از تکمیل فرم N-400، مدارک شما ممکن است حداقل شش ماه پردازش شود، حتی ممکن است 8 تا 14 ماه طول بکشد.

ممکن است از شما خواسته شود که مدارک بیشتری ارائه دهید یا در آزمون مجددا شرکت کنید. همه چیز به تصمیم USCIS بستگی دارد که فوراً به شما شهروندی اعطا کند یا شما را رد کند. اگر درخواست شما تایید شود، در مراسمی برای ادای سوگند وفاداری شرکت خواهید کرد و سفر طولانی خود را برای تبدیل شدن به یک شهروند ایالات متحده تکمیل خواهید کرد.

سخن آخر

اگر می‌خواهید پاسپورت ایالات متحده دریافت کنید، در انتخابات شرکت کنید و اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما از تمام حقوق و امتیازات شهروندان برخوردار هستند. شما باید از همین امروز مسیر خود را برای اخذ شهروندی آمریکا آغاز کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است در طول مسیر، عقب‌ماندگی‌ها و سایر تاخیرها رخ دهد، بنابراین هر چه زودتر شروع کنید، بهتر است. برای اطلاعات بیشتر در این باره، می‌توانید با موسسه‌ی مهاجرتی مهرآیین مخبری، یکی از باتجربه‌ترین موسسات در زمینه‌ی مهاجرت به آمریکا تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا