دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

آخرین بروزرسانی: 10 تیر 1402

فهرست عناوین

ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی قابل دریافت است. در هر مقطع تحصیلی از ابتدایی گرفته تا دکتری می‌توانید با تحصیل در کشور کانادا از بالاترین کیفیت آموزشی و پرورشی بهره‌مند شوید. بسیاری از دانشگاه های کانادا پژوهش محورند و بستری فوق‌العاده جهت فعالیت‌های تحقیقاتی مختلف برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌های کانادا نرخ استخدام بالایی دارند و با توجه به نرخ بیکاری پایین در این کشور به ندرت پیش می‌آید که فارغ‌التحصیلی بدون کار بماند. در این مطلب از موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری شما را با شرایط و مزایای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در این کشور زیبا آشنا می‌کنیم. همچنین نیم‌نگاهی به بهترین دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم داشت.

ویزای تحصیلی کانادا - تمکن مالی

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و یا هر نوع ویزای دیگر این کشور، نیاز دارید تا تمکن مالی خود را به سفارت کانادا ثابت کنید. به عبارتی دیگر، باید مدارکی را به سفارت خانه کانادا ارائه دهید تا نشان دهد که در مدتی که قصد اقامت در این کشور را دارید، قدرت تأمین مخارج و هزینه‌های زندگی (و تحصیل) خود را دارید و با مشکلات مالی مواجه نمی‌شوید.

به طور کلی، اثبات تمکن مالی از طریق روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

 • ارائه نامه اشتغال (که نشان دهد شما درآمد مستمر دارید و میزان درآمد سالانه شما نیز در آن مشخص باشد)
 • ارائه اسنادی که نشان دهد برای تأمین مخارج و هزینه‌های خود در کانادا، اقداماتی را انجام داده‌اید.
 • ارائه گواهی بانکی معتبر
 • ارائه اسنادی که نشان دهد میزبان شما در کانادا از چه میزان درآمدی برخوردار است. (در صورت وجود)

توجه داشته باشید که میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای کانادا، با نوع ویزایی که قصد دارید دریافت کنید، ارتباط مستقیم دارد. در اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا، فاکتورهایی دخیل هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

عوامل مؤثر در میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

همان طور که ذکر شد، در مبلغ و میزان تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، عوامل مختلفی مؤثر هستند. از جمله مهم‌ترین این عوامل، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • هزینه بلیط رفت و برگشت کانادا (جهت سفر به این کشور و ترک آن پس از مدت مقرر)
 • مخارج لازم برای غذا و خوراک در کانادا
 • مخارج لازم برای حمل و نقل در کانادا
 • مخارج لازم برای اسکان در کانادا
 • شهریه سال اول دانشگاهی که پذیرش آن را دریافت کرده‌اید.

اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا، روش‌های متعددی وجود دارد که در واقع با استفاده از این روش‌ها، شما باید افسر کنسولگری را که مسئول صدور ویزا است، قانع کنید که به اندازه کافی از قدرت مالی برخوردار هستید که بتوانید مخارج زندگی و تحصیل خود را در کانادا، تأمین کنید. همچنین باید افسر کنسولگری را قانع کنید که پس از اتمام تحصیل، کانادا را ترک کرده و به کشور خود باز می‌گردید. در این مرحله، دلایلی که جهت بازگشت به کشور خود و ترک خاک کانادا ارائه می‌دهید، باید دلایل قانع کننده‌ای باشند. این دو مسئله، یعنی تمکن مالی کافی برای تأمین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا و دلیل قانع کننده برای برگشت به کشور فعلی، دو فاکتور اساسی هستند که سبب می‌شود افسر کنسول گری مجاب به صدور و یا عدم صدور ویزای تحصیلی شما شود.

در ادامه، بهترین روش‌ها برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را مور بررسی قرار داده‌ایم.

ارائه رسید پرداخت هزینه‌های تحصیل

برای آن که بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید، لازم است رسید پرداخت هزینه‌های ثبت نام، هزینه‌های شهریه و نیز هزینه‌های اقامت را به سفارت ارائه دهید.

ارائه نامه بانکی

ارائه نامه بانکی معتبر که جزئیات حساب بانکی شما را نمایش دهد، یکی از راه‌های اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا می‌باشد. توجه داشته باشید که این نامه با صورت حساب بانکی عادی که خود نیز می‌توانید آن را از بانک مورد نظر تهیه کنید، متفاوت است. این نامه را باید درخواست دهید تا بانک به شما بدهد و باید بر روی آن، مهر و تاریخ روز صدور آن نیز درج شود. ترجیحاً این نامه را نزدیک به روزی تهیه کنید که مدارک خود را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا ارسال کرده‌اید.

ارائه حواله بانکی

باید توجه داشته باشید که حواله بانکی که ارائه می‌دهید باید قابلیت تبدیل به دلار کانادا را داشته باشد.

ارائه اسناد مالکیت

یکی از راه‌های اثبات تمکن مالی و اثبات این موضوع که پس از اتمام تاریخ اقامت موقت شما در کانادا، به ایران و یا کشور مبدأ خود باز خواهید گشت، ارائه اسناد مالکیتی می‌باشد. اگر در ایران و یا کشور مبدأ، ملک و املاک دارید، می‌توانید اسناد معتبر آن را جهت ارائه به کنسول گری، فراهم آورید.

ارائه گردش مالی حساب بانکی 4 ماه اخیر

شما با ارائه این سند نیز می‌توانید تمکن مالی خود را ثابت کنید.

ارائه نامه حمایت مالی

اگر موفق شده‌اید از دانشگاهی در کانادا، بورسیه تحصیلی دریافت کنید، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا بهتر است مدرکی که نشان دهنده دریافت این بورسیه توسط شما است را به سفارت ارائه دهید.

ارائه یک حساب بانکی در کانادا

ارائه یک حساب بانکی در کانادا که مبلغ قابل قبول سفارت، در حساب مذکور پول موجود باد، می‌تواند به دریافت ویزای تحصیلی کانادا، بسیار کمک کند.

همان طور که گفته شد، در مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا در سفارت این کشور، باید مدارکی دال بر تمکن مالی خود را ارائه دهید. همچنین باید ثابت کنید که قصد ماندن در کشور کانادا را ندارید و پس از اتمام اقامت موقت شما و سر رسیدن تاریخ مقرر، به کشور خود باز می‌گردید. سند مالکیت، نامه اشتغال به کار و نامه معتبر بانکی برای مشخص شدن گردش حساب فرد متقاضی، از مدارک مهم در این امر هستند.

گواهی که از حساب بانکی خود ارائه می‌دهید، به این منظور است که توانایی شما را در پرداخت هزینه‌های سفر به کانادا و اقامت و تحصیل در این کشور، به سفارت کانادا ثابت کند. جزئیات این گواهی مالی، به صورت زیر است:

 • جزئیات گواهی مالی تهیه شده از شعبه‌های ارزی بانک مورد نظر
 • مقادیر ورودی و خروجی حساب بانکی
 • گردش حساب بانکی طی چهار ماه اخیر از تاریخ درخواست ویزای تحصیلی کانادا
 • مانده حساب بانکی به دلار کانادا

برای اطلاع دقیق از میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا، نسبت به فاکتورهایی که در بالا شرح داده شد، می‌توانید با کارشناسان متخصص در این زمینه در مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، تماس بگیرید.

در ادامه، روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها برای اثبات تمکن مالی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید اقدام کنید را شرح داده‌ایم.

 • گواهی تمکن مالی فرد متقاضی ویزای تحصیلی کانادا: متقاضی با استفاده از مدارک مناسب، تمکن مالی خود را طی چهار ماه گذشته ثابت کند که می‌تواند از پس هزینه‌های تحصیل در کانادا و نیز زندگی به هنگام تحصیل، برآید.
 • ارائه گواهی تمکن مالی از بانکی کانادایی
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های تحصیلی شامل رسید پرداخت هزینه ثبت نام در دانشگاه مورد نظر، شهریه یک سال آینده دانشگاه و نیز هزینه‌های خوابگاه و اقامت در کانادا
 • ارائه حواله بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا
 • ارائه گواهی که نشان دهد متقاضی از یکی از کمک‌های مالی در کانادا برخوردار است. برای مثال می‌توان گواهی دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا، وام و جایزه را در این زمینه نام برد.
 • ارائه گواهی تمکن مالی سرپرست خانواده: در این زمینه، می‌توانید مدرکی را ارائه دهید که نشان دهد سرپرست و یا یکی از اعضای خانواده شما می‌تواند از نظر هزینه‌های مالی برای زندگی و تحصیل در کانادا، به شما کمک کند.

افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند، باید بتوانند تمکن مالی خود را برای تحصیل و همچنین تأمین مخارج زندگی به هنگام تحصیل در این کشور، ثابت کنند. همان طور که در بالا ذکر شد، هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا، به عوامل مختلفی نظیر شهریه دانشگاه و محل و شهر زندگی در این کشور در مدت اقامت موقت بستگی دارد که به طور میانگین، جمیع این هزینه‌ها در حدود 25 هزار دلار کانادا به صورت سالانه تخمین زده شده است.

در ادامه، مبالغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را لیست کرده‌ایم. توجه داشته باشید که هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف کشور کانادا کمی کم‌تر از هزینه‌های زندگی در استان کبک می‌باشد. به همین دلیل، در لیست زیر، هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل برای مناطق مختلف کانادا و نیز استان کبک را به صورت جداگانه لیست کرده‌ایم. (هزینه‌ها به صورت سالانه ذکر شده است.)

 

تحصیل در کانادا - هزینه های زندگی

 

هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل در کشور کانادا

فرد متقاضی تحصیل در کانادا: 10 هزار دلار کانادا

یک همراه از خانواده فرد متقاضی: 4 هزار دلار کانادا

به ازای هر یک نفر همراه اضافه: 3 هزار دلار کانادا

هزینه‌های زندگی به هنگام تحصیل در کشور کانادا (استان کبک)

فرد متقاضی تحصیل در کانادا: 11 هزار دلار کانادا

یک همراه از خانواده فرد متقاضی (با شرایط سنی بالای 18 سال): 5 هزار دلار کانادا

یک همراه از خانواده فرد متقاضی (با شرایط سنی زیر 18 سال): 4 هزار دلار کانادا

به ازای هر یک نفر همراه اضافه (با شرایط سنی بالای 18 سال):  5 هزار دلار کانادا

به ازای هر یک نفر همراه اضافه (با شرایط سنی زیر 18 سال):  2 هزار دلار کانادا

*اگر در زمینه تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا به اطلاعات جامع‌تری نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان امور مهاجرت تحصیلی مؤسسه مهرآیین مخبری در ارتباط باشید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، یکی از اصلی‌ترین پیش نیازها، دریافت نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های کانادا می‌باشد. به طور خلاصه برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، طی کردن مراحل زیر مورد نیاز است:

 • انتخاب یک مؤسسه آموزش عالی در کانادا که در لیست مؤسسات آموزشی DLI جای داشته باشد.
 • بررسی وب سایت رسمی دانشگاه و اطلاع از نحوه پذیرش
 • پر کردن فرم درخواست پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین
 • فراهم کرد مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و ترجمه رسمی تمامی مدارک تحصیلی و مالی
 • ارسال مدارک برای دپارتمان پذیرش دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک پذیرش
 • دریافت نامه پذیرش از سمت دانشگاه و یا کالج مورد نظر
 • درخواست ویزای تحصیلی کانادا
 • پرداخت هزینه صدور ویزا
 • مراجعه به سفارت و انجام مراحل مختلف احراز هویت
 • اخذ ویزای تحصیلی کانادا

باید بدانید که درخواست ویزای تحصیلی کانادا، به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و شما می‌توانید به صورت اینترنتی، پیگیری مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا را انجام دهید. به این منظور، هنگامی که نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر خود در کشور کانادا را دریافت کردید، می‌توانید به وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به آدرس Canada.ca مراجعه کرده و اکانت بسازید.

پس از انجام این مرحله، باید نوع ویزای درخواستی خود برای کشور کانادا را مشخص کنید که در این جا، ویزای تحصیلی کانادا است. در ادامه باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا را که توسط سفارت کانادا اعلام شده است، در اکانت خود بارگذاری کنید و پس از آن، هزینه صدور ویزا را نیز پرداخت کنید. این هزینه، مبلغ 235 دلار کانادا می‌باشد که جهت صدور ویزا و انگشت نگاری، باید پرداخت کنید. برای پرداخت این مبلغ می‌توانید از ویزا کارت و یا مسترکارت استفاده کنید که کارت‌های بین‌المللی برای تراکنش‌های مالی هستند.

زمانی که این مراحل را به اتمام رساندید، نامه‌ای از سوی سفارت کانادا دریافت می‌کنید که در اعلام شده است تا 30 روز زمان دارید که به یکی از مراکز خدمات ویزا (کارگزاری VFS) مراجعه کنید و مراحل عکس و انگشت نگاری را تکمیل کنید. از آن جایی که در کشور ایران تنها یک کارگزاری VFS وجود دارد که آن هم خدمات مربوط به ویزا کانادا را انجام نمی‌دهد، شما باید به یکی از شعبات کارگزاری VFS در کشورهای همسایه مراجعه کنید تا این مراحل را تکمیل کنید.

به منظور انجام این کار، باید ابتدا به صورت اینترنتی به وب سایت رسمی VFS Global مراجعه کنید و شعبه و کشور مورد نظر خود را جهت مراجعه حضوری انتخاب کنید. پس از آن باید وقت سفارت و مراجعه حضوری خود را رزرو کنید و سپس به همراه آخرین نامه دریافتی به همراه شماره پرونده ویزای تحصیلی خود که پرینت آن را گرفته‌اید و به همراه پاسپورت معتبر، به کشور همسایه مورد نظر جهت تکمیل مراحل ذکر شده، سفر کنید.

برای انجام این فرایند، برنامه ریزی دقیق داشته باشید و در روز و ساعت مشخص شده، در کارگزاری VFS مورد نظر حضور داشته باشید. پس از انجام مراحل عکس برداری و انگشت نگاری، می‌توانید به کشور مبدأ بازگردید.

از آن جایی که اصل پاسپورت شما در اختیار خودتان است، پس از دریافت پاسخ موافقت با صدور ویزای تحصیلی کانادا، باید به شعبه کارگزاری VFS که قبلاً مراجعه کردید، مجدداً مراجعه کنید تا برچسب ویزا را به پاسپورت شما الصاق کنند.

انجام این مراحل برای بسیاری از افراد، سخت و طاقت‌فرسا می‌باشد؛ همچنین فارغ از این مسئله، ممکن است به موجب مهاجرت، درگیر فعالیت‌های آمادگی پیش از آن باشید و وقت شما به تکمیل این مراحل نرسد؛ به همین دلیل، بسیاری از افراد از خدمات آژانس‌های مسافرتی و گردشگری در این زمینه استفاده می‌کنند. به این خدمات، خدمات پیکاپ ویزا گفته می‌شود و نحوه کارکرد آن به این صورت است که آژانس مسافرتی به عنوان نماینده قانونی شما، در زمان مقرر شده در کارگزاری VFS مورد نظر، برچسب ویزای تحصیلی کانادا را برای شما دریافت می‌کند و آن را به همراه پاسپورتتان، در ایران به شما تحویل می‌دهد. این راه یکی از راه‌هایی است که در این زمینه می‌تواند سبب صرفه جویی در وقت و هزینه شما شود.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز می‌باشد، با مدارکی که برای اخذ پذیرش تحصیلی مورد استفاده قرار گرفتند، بسیار شبیه به یکدیگر می‌باشند. به طور کلی، پساز آن که مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا را به دانشگاه مربوطه ارسال کردید و پاسخ موفقیت‌آمیز کسب کدید و نامه پذیرش تحصیلی به دست شما سید، می‌توانید مدارکی که در ادامه شرح داده‌ایم را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، فراهم کنید.

 • نامه تمکن مالی دانشجو و یا والدین او
 • آزمایش مدیکال (در صورتی که سفارت کانادا آن را درخواست کند)
 • ترجمه رسمی مدارک هویتی
 • ترجمه رسمی آخرین مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پرینت نامه معتبر پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • ترجمه رسمی رزومه دانشجو و برنامه تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی و یا فرانسوی
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد

پس از آن که مدارکی که در بالا شرح داده شد را به منظور دریافت ویزای تحصیلی کانادا، ارسال کردید، باید منتظر دریافت پاسخ پذیرش و یا عدم پذیرش برای ویزای تحصیلی باشید.

در ابتدا، ویزایی که برای افراد متقاضی تحصیل در کانادا صادر می‌شود، ویزای ویزیتوری یا همان ویزای گردشگری و توریستی می‌باشد. پس از آن که فرد متقاضی به کشور کانادا سفر کرد، در فرودگاه، افسر مهاجرت کانادا، مدارک دانشجو، نامه پذیرش از دانشگاه، مدارک تمکن مالی و نیز پاسپورت دانشجو را چک کرده و پس از آن، مجوز تحصیل (Study Permit) را صادر می‌کند.

مجوز تحصیل در کانادا یا همان استادی پرمیت (Study Permit)، مهم‌ترین مدرکی است که دانشجویان بین‌المللی در طول مدت اقامت موقت در کانادا، به همراه دارند. این مدرک برای ترم‌های بعدی تحصیل دانشجو در دانشگاه کانادایی، تمدید می‌شود.

در حقیقت باید گفت که آخرین مرحله در مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دریافت استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل در کانادا می‌باشد.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

صدور ویزای تحصیلی یکی از مواردی است که برای آن نمی‌توان تاریخ و زمان دقیق و معینی تعیین کرد ولی به طور میانگین می‌توان گفت که بین یک تا دو ماه کاری زمان می‌برد تا پاسخ درخواست ویزا به شما داده شود. وجود هر گونه اشکال در مدارک ارسالی توسط شما می‌تواند از زمان را افزایش دهد و روند صدور ویزای تحصیلی کانادا را برای شما با مشکل روبرو سازد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی کانادا را سر تایم و با حوصله و دقت فراوان تهیه کنید و آن‌ها را برای سفارت کانادا ارسال کنید. باید بدانید که هر گونه نقص در مدارک تحصیلی و مالی ارسال شده توسط شما و یا عدم مطابقت در این مدارک، پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا را طولانی‌تر می‌کند.

شما می‌توانید جهت بی نقص انجام شدن این فرایند، با کارشناسان مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در تماس باشید و در این زمینه از افراد حرفه‌ای، مشورت بگیرید.

ویزای تحصیلی کودکان در کانادا

افرادی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند، می‌توانند در درخواست ویزای تحصیلی خود، فرزندان خود را نیز بگنجانند.

نکته‌ای که مورد توجه بسیاری از والدین متقاضی تحصیل در کانادا است، این امر می‌باشد که تحصیل در مدارس کانادا، رایگان است. در حقیقت، کودک شما می‌تواند بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی، در مدارس این کشور که از نظر سطح آموزش در جایگاه بسیار خوبی در سطح جهانی هستند، برخوردار شود.

ویزای تحصیلی کانادا

کودکان وابسته به والدین از نظر دولت کانادا، کلیه افراد زیر 22 سال هستند. اگر مجوز تحصیل در کانادا به همراه فرزند برای افراد متقاضی صادر شود، می‌توانند در مدت زمانی که مشغول به تحصیل هستند، کودکان خود را مدارس کانادایی نام نویسی کنند تا آن‌ها نیز در این مدت زمان، در مدارس کانادایی به تحصیل مشغول شوند. با صدور مجوز تحصیل همراه با کودک، کودکان نیز از اقامت موقت به مدت زمان مشابه والدین خود، برخوردار می‌شوند.

ویزای تحصیلی کودکان در کانادا به همراه ویزای توریستی والدین

کودکان خردسال که والدین آن‌ها اجازه کار و یا تحصیل در کانادا را ندارند، نمی‌توانند در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شوند. برای آن که افراد خردسال بتوانند در مدارس کانادا تحصیل کنند، لازم است که از کشور مبدأ، به این منظور درخواست مجوز تحصیل ارسال کنند.

مجوز تحصیل برای کودکان و دانش‌آموزان، برای دوره‌های دبستان به صورت یک ساله صادر می‌شود که هر سال، می‌توانند برای سال بعدی تحصیل، این مجوز را تمدید کنند. همچنین دانش‌آموزانی که برای مقطع دبیرستان (یعنی کلاس‌های 9 تا 12) اقدام می‌کنند، می‌توانند مجوز تحصیل برای کل دوره تحصیل متوسطه خود دریافت کنند. البته برای دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در دبیرستان‌های کبک، این مجوز برای کلاس 9 تا 11 صادر می‌شود. مدت زمان مجوز تحصیل برای مقطع دبیرستان، حداکثر 4 سال می‌باشد.

شرایط سنی برای ویزای تحصیلی کودکان در کانادا

هر استان کشور کانادا، سنی خاص را برای تعریف فرد بزرگ سال در نظر می‌گیرد. برای آن که فرد بتواند درخواست مجوز تحصیل خرد سال بدهد، باید زیر این سن را داشته باشد.

به طور کل، استان‌های آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان، سن 18 سال را برای بزرگ سال در نظر می‌گیرند. به عبارتی دیگر، افراد زیر 18 سال در این استان‌ها می‌توانند برای دریافت مجوز تحصیل کودکان، درخواست ارسال کنند.

در استان‌های بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، مناطق شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان نیز سن بزرگ سالی را 19 سال در نظر گرفته‌اند که افراد زیر این سن می‌توانند در این استان‌ها برای مجوز تحصیل کودکان، درخواست ارسال کنند.

کودکان در کانادا برای مقطع پیش دبستانی نیازی به دریافت ویزای تحصیلی کودکان ندارند.

همچنین باید گفت که به طور کلی افراد برای تحصیل در کانادا، نیاز دارند که نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزشی معتبر در کانادا را دریافت کنند که بتوانند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. کودکان و خردسالان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

مجوز تحصیل برای کودکان پیش از ورود به کانادا

کودکانی که به همراه والدین دارای مجوز تحصیل یا کار به کانادا سفر می‌کنند، می‌توانند قبل از سفر، درخواست مجوز تحصیل برای کودکان بدهند. البته باید بدانید در صورتی که کودکان با والدین خود که مجوز تحصیل و یا کار در کانادا را دارند به این کشور سفر کنند، دیگر نیازی به دریافت این مجوز ندارند و می‌توانند در مدارس این کشور مشغول تحصیل شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که کودکانی که والدین آن‌ها مجوز کار و یا تحصیل در کانادا را ندارند، حتماً پیش از مهاجرت به کانادا باید درخواست مجوز تحصیل کودکان بدهند.

مجوز تحصیل برای کودکانی که در کانادا هستند

افراد خردسال که در کانادا هستند، برای تحصیل نیاز دارند که مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنند. حتی در برخی از استان‌های این کشور نیز برای دریافت خدمات اجتماعی، خردسال باید مجوز تحصیل داشته باشد.

تمامی افراد خردسال، شامل مواردی که در بالا ذکر شد می‌شوند، به جز خردسالانی که شرایط زیر را دارند:

وضعیت والدین در کانادا برای کودکانی که به مهدکودک می‌روند، مهم نیست.

کودکانی که والدین آن‌ها مجوز کار و یا تحصیل در کانادا را دارند، نیازی به دریافت مجوز تحصیل ندارند.

کودکانی که والدینشان پناهنده است و یا مدعی پناهندگی می‌باشند، نیازی به دریافت مجوز تحصیل در کانادا ندارند.

کودکانی که خود پناهنده هستند و یا مدعی پناهندگی می‌باشند، نیازی به دریافت مجوز تحصیل در کانادا ندارند.

کودکانی که با والدین خود به عنوان بازدید کننده برای دوره‌ای موقت به این کشور سفر کرده‌اند و یا به جهت شرکت در برنامه مطالعاتی شش ماهه و یا کم‌تر به این کشور سفر کرده‌اند، نیازی به دریافت مجوز تحصیل در کانادا ندارند.

شانس ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا، برای ورود به این کشور، باید ویزای تحصیلی داشته باشند. در بسیاری از موارد ممکن است پیش بیاید که درخواست ویزای تحصیلی توسط سفارت کانادا، ریجکت شود. یکی از اساسی‌ترین مشکلات افراد در زمینه مهاجرت تحصیلی می‌تواند ریجکتی ویزا باشد. دریافت ویزای تحصیلی کانادا، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که افراد متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور، باید این مراحل را با دقت هر چه تمام طی کنند و مدارک و اسناد مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا را با دقت و ریزبینی تهیه و ارسال کنند تا بتوانند به خوبی افسر کنسول گری را متقاعد کنند که جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا، صلاحیت‌های لازم را دارند.

شما می‌توانید جهت بررسی مدارک و شرایط خود و آگاهی از شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا، با مشاورین مؤسسه مهرآئین مخبری در تماس باشید.

فاکتورهای مهم شانس ویزای تحصیلی کانادا

هنگامی که پذیرش از دانشگاهی کانادایی را دریافت کردید، باید بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شمایی از یک دانشجوی علاقه‌مند به تحصیل در کانادا را توسط مدارک و اسناد ارائه شده خود به افسر سفارت نشان دهید.  در حقیقت، شما باید بتوانید به سفارت کانادا ثابت کنید که هدف اصل شما زا مهاجرت به کانادا، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است و نه اخذ اقامت آن.

هر چقدر که بهتر بتواند توسط مدارک خود و مصاحبه‌ای که با افسر سفارت دارید، بهتر او را متقاعد کنید، شانس شما در دریافت ویزای تحصیلی کانادا، بیشتر خواهد شد. به عبارتی دیگر، اگر به خوبی بتوانید سفارت را متقاعد کنید که هدف شما از مهاجرت به کانادا، کسب علم و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است، دلیلی برای ریجکت کردن ویزای شما ندارند.

افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا

افراد متقاضی تحصیل در کانادا، می‌توانند با توجه به مواردی که در زیر آمده است، شانس ویزای تحصیلی کانادا را برای خود افزایش دهند.

شرایط سنی

می‌توان اظهار کرد که بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا، سنین پایین، بین 18 تا 23 سال می‌باشد. در نظر داشته باشید که درخواست ویزای تحصیلی کانادا، محدودیت سنی ندارد ولی افراد با سن پایین‌تر، شانس بیشتری در دریافت این ویزا دارند چرا که سن یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل در موافقت با درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌باشد.

مقطع تحصیلی

افراد متقاضی تحصیل در کانادا، بهتر است که برای مقطع تحصیلی رو به جلو درخواست دهند. در درخواست‌های ارسال شده برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، درصد موفقیت آن‌هایی بیشتر بوده است که برای مقطع تحصیلی بعدی مقطع طی شده درخواست داده‌اند؛ این در حالی است که درخواست برای تحصیل در مقطع مشابه و یا مقطع پایین‌تر از مقطع طی شده، احتمال ریجکت شدن ویزای تحصیلی را زیاد می‌کند.

برای مثال، اگر مدرک کارشناسی دارید، بهتر است برای مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهید، نه برای مقطع کارشناسی و یا کاردانی.

مدرک زبان

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در موفقیت ویزای تحصیلی کانادا، داشتن مدرک زبان معتبر است. برای بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا، لازم است که مدرک زبان متناسب با زبان آموزش دانشگاه مورد نظر را داشته باشید. در بیشتر دانشگاه‌های کانادا، به زبان انگلیسی تدریس صورت می‌گیرد و به این منظور، داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 یا 7 می‌تواند شانس ویزای تحصیلی کانادا را برای شما افزایش دهد.

اگر متقاضی مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد، می‌تواند پذیرش مشروط دریافت کند و برای شرکت در دوره‌های زبان، به کانادا مهاجرت کرده و پس از اخذ مدرک زبان، به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازد.

مدرک تحصیلی

افراد متقاضی تحصیل در کانادا، برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا، بهتر است مدرک تحصیلی معتبر با معدل و ریز نمرات بالا داشته باشند. همچنین برای بیشتر شدن شانس ویزای تحصیلی کانادا، متقاضیان باید توجه داشته باشند که بهتر است برای رشته متناسب با مدرک تحصیلی پیشین خود اقدام به درخواست کنند.

برنامه درسی

برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا، دانشجویان می‌توانند استادی پلن و یا همان برنامه تحصیلی دقیق و جامعه را سفارت کانادا ارائه دهند که مشخص کند فرد، برای تحصیل در کشور کانادا و نیز پس از آن، برنامه مشخص داشته و هدف او از مهاجرت به این کشور، شفاف و واضح است.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان، امکان‌پذیر است ولی باید توجه داشته باشید که این امر می‌تواند در شانس ویزای تحصیلی کانادا، تأثیر منفی گذاشته و درصد ریجکتی ویزای تحصیلی شما را افزایش دهد؛ لذا اگر قادر به تهیه مدرک زبان جهت مهاجرت به کانادا هستید، این کار را انجام دهید.

اگر تمایل به دریافت مدرک زبان ندارید و باقی شرایط تأثیرگذار در دریافت ویزای تحصیلی نظیر سن، نداشتن گپ تحصیلی، تمکن مالی و شرایط دیگر از این دست، دارید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان، اقدام کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که شانس تحصیل در دانشگاه‌های با رتبه بالا در کشور کانادا را بدون ارائه مدرک زبان، از دست می‌دهید چرا که بیشتر دانشگاه‌های با رنک بالا، مدرک زبان را حتماً از شما درخواست خواهند کرد و بدون داشتن این مدرک، درخواست پذیرش تحصیلی شما را رد می‌کنند ولی می‌توانید برای تحصیل در باقی دانشگاه‌ها و مراکز و مؤسسات آموزش عالی کانادا که رتبه بالایی ندارد، بدون مدرک زبان، اقدام کنید.

برای آن که بدون مدرک زبان به کشور کانادا مهاجرت تحصیلی داشته باشید، لازم است که یک دوره را به تحصیل زبان در این کشور بگذرانید. در حقیقت پس از ورود شما به کشور کانادا، می‌توانید یک یا دو دوره در دوره‌های زبان این کشور شرکت کنید که هر دوره آن بین 6 الی 8 هزار دلار کانادا، هزینه دارد. پس از کسب مهارت لازم در زبان مورد نظر در این کشور، می‌توانید به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بپردازید.

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا، مصاحبه با افسر کنسول گری کانادا است که در محل سفارت این کشور اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید که مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا با مصاحبه برای ورود به دانشگاه و یا مصاحبه دریافت بورسیه تحصیلی تفاوت دارد و در این مصاحبه، بسیار مهم است که شما بتوانید آرامش خود را حفظ کنید و پاسخ‌های کوتاه و مفید به سؤالات مطرح شده از سوی افسر سفارت بدهید. همچنین توجه داشته باشید که مهارت شما در زبان انگلیسی و سلیس و راحت صحبت کردن، در متقاعد شدن افسر در مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا، نقش بسیاری دارد.

ویزای تحصیلی کانادا

می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به کانادا، مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا می‌باشد. این مصاحبه بر خلاف مدت زمان کوتاهی که دارد، نقش پر رنگی در تصمیم گیری سفارت برای صدور ویزای تحصیلی شما دارد. در این مصاحبه، از سوی افسر سفارت خانه، سؤالاتی مطرح می‌شود که در عین پاسخ صریح و شفاف، باید کوتاه و سلیس نیز صحبت کنید. به طور کلی، معمولاً سؤالات سفارت از شما در خصوص ویزای تحصیلی کانادا، به صورت زیر می‌باشد:

 • سؤالات در خصوص انتخاب دانشگاه
 • سؤالات مربوط به مهارت‌های تحصیلی شما
 • سؤالات مرتبط با برنامه تحصیلی که برای تحصیل در کانادا قصد دارید از آن پیروی کنید
 • تمکن مالی شما
 • برنامه‌های پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی، ویزای کانادا به صورت مولتی صادر می‌شود. اعتبار ویزای مولتی برابر با مدت اعتبار پاسپورت فرد می‌باشد. برای مثال، ممکن است شما برای ویزای توریستی کشور کانادا، درخواست دهید و بر اساس مدت زمان اعتبار پاسپورت ایران که 5 سال است، مدت زمان ویزای دریافتی شما نیز 5 سال می‌باشد. به عبارت دیگر، شما می‌تواند طی 5 سال آینده، به کشور کانادا وارد شوید و در هر بار ورود، می‌توانید به مدت 6 ماه در این کشور بمانید و پس از آن باید به کشور مبدأ بازگردید.

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که ویزای تحصیلی کانادا با ویزای توریستی آن متفاوت است که این گفته می‌تواند تا حدی درست باشد. در حقیقت، ویزای تحصیلی کانادا متشکل از سه مدرک و مجوز مهم است: پذیرش تحصیلی از دانشگاهی کانادایی، ویزای توریستی کانادا و مجوز تحصیل در کانادا.

ویزای تحصیلی کانادا

هنگامی که شما نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های کانادا را دریافت می‌کنید، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا درخواست می‌دهید و هزینه‌ای که برای صدور ویزا پرداخت می‌کنید، هزینه انگشت نگاری و صدور ویزای تحصیلی می‌باشد که با صدور مجوز تحصیل در کانادا، این ویزا تکمیل می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا، برای دوره‌های تحصیلی بیشتر از شش ماه، به نوعی ویزای موقت است که توسط سفارت کانادا صادر می‌شود ولی باید توجه داشته باشید که ویزایی که در ابتدا شما دریافت می‌کنید، ویزای توریستی است که به شما اجازه اقامت موقت و بسیار کوتاه در بازه 3 تا 6 ماهه در کانادا را می‌دهد که پس از ورود به کشور کانادا و در مرز فرودگاهی این کشور، لازم است مدارک پذیرش دانشگاه کانادایی، پاسپورت، مدارک هویتی و ویزای خود را به افسر مهاجرت نشان دهید تا با بررسی آن‌ها و با توجه به اطلاعاتی که در ویزای شما درج شده است، مجوز تحصیل در کانادا یا استادی پرمیت را برای شما صادر کند.

مدت زمان استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل در کانادا، به اندازه مدت زمان دوره آموزشی شما در دانشگاه‌های کانادا به اضافه 90 روز است. برای مثال، اگر شما پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی را داشته باشید، مجوز تحصیل در کانادا برای شما با اعتباری به مدت 4 سال و 90 روز صادر می‌شود. معمولاً دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا، 4 ساله است. 90 روز اضافی که برای شما در نظر گرفته می‌شود به منظور آماده شدن شما برای ترک خاک کانادا و یا درخواست مجوز کار موقت در کانادا می‌باشد.

شما پس از پایان دوره تحصیلی خود در کانادا، 90 روز فرصت دارید که به کشور مبدأ خود بازگردید و یا برای کار تمام وقت در بازار کار این کشور، درخواست مجوز کار موقت بدهید. این مجوز کار، برای شما به مدت زمانی اعتبار دارد که دوره تحصیل شما در کانادا به طول انجامیده است. البته محدودیت آن نیز 3 سال است.

به عبارتی دیگر، اگر دوره تحصیلی شما در کشور کانادا، دوره کارشناسی ارشد بوده است، این مجوز کار به مدت 2 سال و به اندازه مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد شما صادر خواهد شد ولی اگر در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور تحصیل کرده‌اید، این مجوز کار پس از تحصیل به مدت 3 سال برای شما صادر خواهد شد.

این نکته شایان ذکر است که مجوز تحصیل در کانادا و یا استادی پرمیت، به مدت زمان تحصیل دوره و مقطع تحصیلی شما اعتبار دارد ولی باید هر ساله آن را تمدید کنید. در حقیقت، اگر شما مجوز تحصیل را در ابتدا دریافت کرده باشید و در طول تحصیل، تصمیم بگیرید که به تحصیل ادامه ندهید، نمی‌توانید در کانادا بمانید و باید به کشور خود بازگردید چرا که مجوز تحصیل شما در کانادا، تمدید نمی‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا به همراه همسر

یکی از مزایایی که دولت کانادا برای افراد متقاضی تحصیل در این کشور در نظر گرفته است، اعطای ویزای همراه به خانواده دانشجوی بین‌المللی است. به طور کلی، افراد درجه یک خانواده فرد متقاضی تحصیل در کانادا می‌توانند با دریافت ویزای همراه، به همراه فرد متقاضی به این کشور سفر کنند و در طول دوره تحصیل فرد، در کنار وی بمانند.

به طور کلی، ویزای همراه ویزای تحصیلی، به شکل‌های زیر صادر می‌شود:

ویزای همراه دانش‌آموز: مخصوص والدین و یا افراد درجه یک خانواده که همراه دانش‌آموز به این کشور سفر می‌کنند.

ویزای همراه دانشجو: ویزای همراه برای همسر دانشجو، ویزای همراه برای فرزندان دانشجو

در ادامه، به بررسی نکات دریافت ویزای همراه برای همسر دانشجو می‌پردازیم.

افراد متقاضی تحصیل در کانادا، می‌توانند برای آن که در طول دوره تحصیل، همسر خود را در کنارشان داشته باشند، می‌توانند برای ویزای همراه دانشجو در کانادا، اقدام کنند. در صورتی که ویزای تحصیلی دانشجو برای تحصل در کانادا صادر شود، متقاضی می‌تواند برای دریافت ویزای همراه، درخواست دهد. باید بدانید که همسر دانشجو با دریافت ویزای همسر دانشجو، می‌تواند مجوز کار آزاد در کانادا را دریافت کند و در طول مدت تحصیل همسرش، به کار آزاد در کانادا بپردازد. به عبارتی دیگر، همسر دانشجو می‌تواند مجوز کار تمام وقت در کانادا را در طول مدت تحصیل همسرش در این کشور، دریافت کند و با انجام کار در این کشور، بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی در این کشور برای هر دو آن تأمین شود. در صورتی که همسر دانشجو موفق به دریافت ویزای همسر دانشجو شود، لازم نیست برای کار در کشور کانادا، پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی داشته باشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که هم دانشجو و هم همسر او، پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی داشته باشند و موفق به دریافت ویزای تحصیلی این کشور شوند، نمی‌توانند ویزای همسر دانشجو دریافت کنند. در حقیقت، ویزای همسر دانشجو، ویزایی است که وابسته به ویزای تحصیلی فرد متقاضی تحصیل در کانادا صادر می‌شود و اگر هر دو فرد، ویزای تحصیلی کانادا را داشته باشند، لازم است به طور جداگانه برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای همسر دانشجو

 • ارائه کپی تمام صفحات پاسپورت همسر دانشجو؛ در این مرحله، توجه داشته باشید که مدت اعتبار پاسپورت همسر فرد متقاضی تحصیل در کانادا، باید به اندازه مدت زمان تحصیل دانشجو در کانادا باشد.
 • مدارک هویتی همسر دانشجو به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • نامه تمکن مالی هر دو فرد و گردش حساب طی 4 ماه گذشته
 • پرینت گردش حساب ماهیانه فرد
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی
 • ارائه ترجمه سند ملکی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه ترجمه مدرک شغلی (صاحبان یا دارندگان کسب و کار می‌توانند جواز کسب خود را ارائه دهند و کارمندان نیز می‌توانند نامة اشتغال به همراه فیش حقوقی خود را ارائه کنند.)
 • ترجمه سند ازدواج با مهر تأیید وزارت دادگستری
 • فرم تکمیل شدة اطلاعات هویتی و خانوادگی به همراه درخواست ویزای همراه برای همسر
 • ارائه تاریخچة سفر شامل تمامی ویزاهای موجود در پاسپورت‌های منقضی شدة قبلی

مدت زمان لازم برای صادر شدن ویزای همسر دانشجو

به طور کل برای این پروسه نمی‌توان مدت زمان دقیقی را در نظر گرفت چرا که بسته به نوع مدارک ارسالی، می‌تواند در بازه‌های متفاوتی بررسی آن‌ها به طول بیانجامد ولی به طور میانگین مدت زمانی که صدور ویزای همسر دانشجو طول می‌کشد، چهار ماه است. در این مدت، پرونده هر دو فرد توسط اداره مهاجرت کانادا بررسی می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت ویزای همسر دانشجو برای کانادا، می‌توانید با کارشناسان متخصص مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در تماس باشید.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

کسانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا و شروع تحصیل در این کشور را دارند، باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند. برای کودکان کلاس‌های آموزشی یا تقویتی این زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود. اینکه کدام زبان را باید مسلط باشید به ایالتی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

زبان مورد استفاده در اکثر ایالت‌های کانادا و دانشگاه‌های‌شان زبان انگلیسی است. اما اگر قصد زندگی و تحصیل در ایالت کبک را دارید باید به زبان فرانسوی مسلط باشید. اگرچه که زبان فرانسوی در سراسر کانادا به کار می‌رود اما بیش از 85% کانادایی‌های فرانسوی زبان در کبک حضور دارند. ایالت انتاریو دومین ایالتی است که بیش‌ترین جمعیت فرانسوی زبان را دارد. برای تحصیل در ایالت انتاریو هرکدام از زبان‌های انگلیسی و فرانسوی را که مسلط باشید، کافی است.

ویزای تحصیلی کانادا ؛ فرصت یادگیری در مدارس مدرن

بسیار از والدین از سیستم آموزشی ایران رضایت ندارند و علاقه دارند تا فرزندانشان با اخذ ویزای تحصیلی کانادا از ابتدای دوران تحصیلی‌شان با بهترین متودهای روز آموزش ببینند. از این رو والدین قصد دارند تا فرزندانشان را برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور بفرستند. در کانادا سیستم آموزشی مدارس به گونه‌ای است که دانش‌آموزان بیشترین احساس امنیت برای شکوفایی و رشد را در مدرسه داشته باشند.

در مدارس کانادا فعالیت‌های پرورشی مختلفی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود تا هر کدام از آنها استعدادهای خودش را کشف کند و از تئوری محوری دوری شود. اکثر مدارس کانادا دارای کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی پرامکانات برای پرورش کودکان هستند.

از کودکانی که اولین سال حضورشان در مدارس کانادایی است، آزمون‌هایی گرفته می‌شود تا پایه تحصیلی مناسب برایشان مشخص شود. همچنین زبان انگلیسی یا فرانسوی در صورت نیاز به آنها آموزش داده می‌شود. در اکثر مدارس کانادا دانش‌آموزان کانادایی و خارجی مشغول به تحصیل هستند و از این نظر نیازی به نگرانی وجود ندارد.

دوران تحصیل در مدرسه از سن 5 یا 6 سالگی در کانادا شروع می‌شود و تا زمان اخذ مدرک دیپلم 12 سال طول می‌کشد. به مدارسی که در کانادا دوره 12 ساله دارند به اصطلاح K-12 گفته می‌شود. در ایالت کبک اما مدارس تا زمان اخذ دیپلم 11 سال طول می‌کشند و پس از آن دانش‌آموزان باید دوره پیش‌دانشگاهی دو ساله را پشت سر بگذارند. مدارس در کانادا هر سال از اواخر ما آگوست شروع می‌شوند و تا اوایل ماه ژوئن به صورت 5 روز در هفته ادامه خواهند داشت. در ادامه با شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل کودکان در مدارس آشنا می‌شویم.2

شرایط و فرایند اخذ ویزای تحصیلی برای مدارس کانادا

همانطور که گفتیم تحصیل در مدارس کانادا برای فرزندان شما و آینده آنها مزایای بسیار زیادی دارد. یکی دیگر از مزایای تحصیل در مدارس کانادا این است که با داشتن دیپلم کانادایی، پذیرش در دانشگاه‌های برتر این کشور راحت‌تر خواهد بود.

جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مدارس، ابتدا باید  فرم ارزیابی مدرسه مورد نظرتان را تکمیل کنید، سپس به جمع‌آوری و ترجمه مدارک خواسته شده وسط مدرسه بپردازید و آنها را ارسال کنید، بعد از آن نوبت اقدام برای اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا و پذیرش است، در نهایت باید برای اخذ ویزای همراه والدین اقدام کنید. توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای هر مدرسه می‌تواند متفاوت باشد.

ویزای همراه والدین معمولا به صورت پنج ساله و قابل تمدید است. همچنین اگر امکان سفر به کانادا به همراه فرزندان خود را ندارید، روش‌های دیگری نیز برای فرستادن فرزندان‌تان به کانادا وجود دارد. می‌توانید فرزند خود را به خانواده‌های کانادایی که مجوز این کار را دارند بسپارید؛ به این روش Home Stay نیز گفته می‌شود که هزینه آن ماهی 900 دلار کانادا است. در این روش فرزند شما در یک اتاق مجزا به همراه خانواده کانادایی زندگی می‌کند. روش Home Stay در تقویت زبان فرزندان نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی

بسیاری از افراد قصد دارند برای مقطع کارشناسی به کانادا مهاجرت کنند تا از ابتدای تحصیلات عالی خود در بهترین دانشگاه‌های دنیا مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه‌های کانادا معمولا چندملیتی هستند و دانشجویان بین‌المللی زیادی در آنها تحصیل می‌کنند. با تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های کانادا مدرک کارشناسی (Bachelor’s degree) را از این دانشگاه‌ها دریافت می‌کنید که از اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار است.

برای تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی سن فاکتور بسیار مهمی است. ممکن است که برای دانشگاه مورد نظرتان سن اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا بهتر است کمتر از 23 سال سن داشته باشید. از این رو افرادی که گپ تحصیلی (فاصله تحصیلی) در دوران تحصیلی خود دارند، باید دلیل آن را توجیح کنند.

شرایط و فرایند اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی

سن از مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی است؛ اما شرایط دیگری نیز برای این کار وجود دارد. یکی از شرایط اخذ این ویزا داشتن تمکن مالی برای هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا است.در واقع باید توانایی مالی خود برای هزینه‌های یک سال زندگی و شهریه دانشگاه را برای اخذ ویزا ثابت کنید. مقدارپول مورد نیاز برای این موارد باید در حساب بانکی شما وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر شهریه دانشگاه را از پیش پرداخت کنید، دیگر نیازی به موجودی این مبلغ در حساب بانکی شما نیست و ارائه رسید پرداخت کافی می‌باشد.

برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کشور کانادا تحصیل کنید باید 12 سال دوران تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم را گذرانده باشید و به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید. بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید زبان مورد نیاز نیز متفاوت است؛ در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه اتاوا تسلط بر هرکدام از این دو زبان کفایت می‌کند اما در برخی دانشگاه‌ها باید بر یکی از آنها مسلط باشید. زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌های کانادا زبان انگلیسی است و مدرک آیلتس 6 برای آن نیاز است. اما در برخی دانشگاه‌ها ماند دانشگاه لاوال کبک به زبان فرانسوی تدریس می‌شود.

فرایند ارسال درخواست برای هر دانشگاه متفاوت است و نمی‌توان پروسه واحدی را برای این کار در نظر گرفت. ابتدا باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و در قسمت Application، از شرایط این کار و مدارک مورد نیاز آن آشنا شوید. موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با متخصصین مجرب خود در این زمینه می‌تواند شما را در فرایند ارسال درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور یاری کند.

مدارک مورد نیاز

از مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی می‌توان به کپی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن، کپی مدرک سال‌های تحصیلی به همراه ریز نمرات و مدرک آیلتس 6 اشاره کرد. برخی دانشگاه‌ها ممکن است مدارک دیگری نیز از شما درخواست کنند. همچنین داشتن مدارک دوره‌های کارآموزی، جوایز علمی، مقالات بین‌المللی و داخلی و موارد دیگر از این قبیل در قالب یک رزومه خوب احتمال پذیرش شما را افزایش می‌دهد.

آزمون ورودی برای پذیرش دانشگاه‌ها

برای اینکه در  دانشگاه‌های کشور کانادا پذیرفته شوید، نیاز است تا در آزمون ورودی دانشگاه‌ها نتایج خوبی کسب کنید. آزمون واحدی برای پذیرش در تمام دانشگاه‌ای کانادا وجود ندارد و هر دانشگاه بر اساس معیارهای خود و رشته‌‌هایی که ارائه می‌دهد از متقاضیان آزمون می‌گیرد.

ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برخی افراد ترجیح می‌دهند تا پس از گذراندن مقطع کارشناسی در کشور خود، جهت اخد ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) اقدام کنند. اعتبار مدارک تحصیلی کشور کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در سراسر دنیا باعث شده تا افراد زیادی برای تحصیل در این مقطع به کشور کانادا مهاجرت کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور کانادا بسته به رشته تحصیلی دانشجویان بین 1.5 الی 2 سال زمان می‌برد. از بهترین دانشگاه‌های کانادایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بر اساس سایت معتبر QS می‌توان به دانشگاه اتاوا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه کلگری، دانشگاه پلی تکنیک مونترال، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه واترلو اشاره کرد.

شرایط و فرایند اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در کارشناسی ارشد تا حدودی مشابه با شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی است و هر دانشگاه شرایط و مدارک خودش را برای پذیرش دانشجو در این مقطع لازم دارد. شرط سن و عدم داشتن گپ تحصیلی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز وجود دارد و دانشجویان بالای 25 سال که 2 سال و بیشتر از زمان دریافت مدرک کارشناسی‌شان می‌گذرد، باید علت گپ تحصیلی‌شان را توجیح کنند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و در قسمت Application از شرایط پذیرش دانشجو و مدارک مورد نیاز آگاه شوید. بهتر است اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد را دارید از متخصصین زمینه اپلای و مهاجرت کمک بگیرید.

برای ثبت نام در دانشگاه‌های مورد نظر خود بهتر است به ددلاین‌ها (تاریخ مهلت ثبت نام) توجه کنید. مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد در کانادا برای هر دانشگاهی می‌تواند متفاوت باشد و برای آگاهی از آن باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. اگر در تاریخ مهلت ثبت نام توجه نداشته باشید ممکن است شانس تحصیل در کانادا را از دست بدهید. پس بهتر است از چند ماه قبل (حدود 7 ال 12 ماه) برای ارسال درخواست به  دانشگاه مورد نظر خود و اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

امکان دریافت بورسیه (Scholarship) از دانشگاه‌های مختلف کانادا برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان با سطح علمی بالا به آنها بورسیه تحصیلی اختصاص می‌دهند. به طور کلی داشتن رزومه قوی برای گرفتن بورسیه لازم است که می‌تواند شامل مقالات بین‌المللی (ISI)، مدارک کارآموزی و جوایز علمی یا فنی باشد. هر دانشگاه معیارها و برنامه‌های خاص خودش را برای اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی دارد و برای آگاهی از آنها باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی، هر دانشگاه ممکن است مدارک مختلفی از شما درخواست کند، اما برخی مدارک برای تمام دانشگاه‌ها مورد نیاز است. از جمله این مدارک می‌توان به ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات، ترجمه مدرک کارشناسی (لیسانس) به همراه ریز نمرات، مدرک زبان (حداقل آیلتس 6)، مدارک تمکن مالی و پاسپورت اشاره کرد. همچنین همانند پذیرش مقطع کارشناسی، احتمال پذیرش شما در مقطع کارشناسی ارشد و اخذ ویزای تحصیلی کانادا با داشتن یک رزومه قوی تقویت می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع دکترا

همانند سایر کشورهای جهان در کانادا نیز دکترا (Phd) بالاترین سطح علمی برای دانشجویان است که پس از اتمام دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی کانادا در این مقطع به تحصیل بپردازید.

کشور کانادا اشتراکات زیادی با بریتانیا دارد و برنامه‌های تحصیلی مقطع دکترا در کشور کانادا مانند کشور انگلیس است. بسیاری از واحدهای درسی  مقطع دکترا بر پایه تحقیقات و دانشجو محور است. همچنین دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان این مقطع در نظر گرفته می‌شود تا با تکنیک‌های عملی تحقیق و توسعه آشنا شوند. برخی از دانشگاه‌ها در پایان دوره تحصیل در مقطع دکترا یک آزمون جامع برای بررسی مهارت‌ها و توانایی‌های دانشجویان برگذار می‎کنند.

در کشور کانادا معمولا دوره‌های مقطع دکترا به مدت 3 سال طول می‌کشند و دانشجویان طی این مدت به تحقیق و تهسیل می‌پردازند. برخی دوره‌های دکترا نیز می‌توانند تا نهایتا 6 سال به طول بکشند. در سراسر کشور کانادا 96 دانشگاه امکان تحصیل در مقطع دکترا را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. تعداد این دانشگاه‌ها در هر ایالت کانادا به شرح زیر است. توجه داشته باشید که زبان تدریس دکترا در دانشگاه‌های کبک فرانسوی، نیوبرنزویک انگلیسی یا فرانسوی و در سایر ایالت‌ها انگلیسی است.

 • انتاریو؛ 31 دانشگاه
 • کبک؛ 19 دانشگاه
 • بریتیش کلمبیا؛ 11 دانشگاه
 • نواسکشیا؛ 9 دانشگاه
 • آلبرتا؛ 8 دانشگاه
 • ساسکاچوان و مانتیبا؛ هرکدام 6 دانشگاه
 • نیوبرنزویک؛ 4 دانشگاه
 • بقیه ایالات کانادا؛ هر کدام 1 دانشگاه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع دکتری

شرایط پذیرش دانشجویات در مقطع دکتری کمی متفاوت‌تر از مقاطع دیگر است و نیازمند صلاحیت علمی بالایی است. برای تحصیل در مقطع دکترا لازم است تا مقاطع تحصیلی پایین‌تر را گذرانده و مدرک آنها را اخذ کرده باشید. شرایط پذیرش برای مقطع تحصیلی دکترا در کانادا کاملا رقابتی است.

برای پذیرش در مقطع تحصیلی دکترا به معدل بالایی نیاز دارید و باید حداقل معدل لازم دانشگاه موردنظر خود را کسب کرده باشید. ممکن است از متقاضیان برای ارزیابی صلاحیت علمی آنها آزمون‌هایی گرفته شود که هر دانشکاه آزمون‌های متفاوتی برگذار می‌کند. برای پذیرش در این مقطع تحصیلی باید به یکی از زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی مسلط باشید و مدارک مورد نیاز برای آنها را داشته باشید.

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش در مقطع دکترا دو روش وجود دارد؛ روش اول اقدام از طریق انجام یک پروژه تحقیقاتی است که معمولا شامل بورسیه (Scholarship) می‌شود. روش دوم اقدام برای برنامه تحقیقاتی و تحصیلی از طریق هیت عملی  و یا گروه‌های تحقیقاتی دانشگاه است.

مدارک مورد نیاز

علاوه بر رزومه قوی شامل مقالات ISI مدارک دیگری نیز برای پذیرش در مقطع دکترا نیاز است. از جمله این مدارک می‌توان به ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات، ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات، ترجمه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات، پروپوزال طرح تحقیقاتی خود، مدارک زبان و حداقل دو متن توصیه نامه از طرف اساتید دانشگاهی که قبلا به شما تدریس کرده‌اند اشاره کرد. همچنین برخی از دانشگاه‌ها جهت ارزیابی بیشتر صلاحیت علمی متقاضیان با آنها مصاحبه انجام دهند.

عواملی که باعث ریجکت شدن درخواست شما می‌شوند

عوامل مختلفی ممکن است منجر به ریجکت شدن درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا شود. مهم‌ترین و بدترین این موارد ارسال مدارک جعلی و یا هرگونه تناقض در آنها است. در صورتی که همچین اتفاقی بیفتد تا 5 سال از ارسال درخواست هرگونه ویزا برای کشور کانادا محروم می‌شوید.

ترجمه ضعیف مدارک و ارسال آنها به اداره مهاجرت کانادا عامل دیگری است که به راحتی می‌تواند منجر به ریجکت شدن درخواست مهاجرت به کانادا شما شود. ارسال درخواست از طریق موسسات مهاجرتی که مجوز فعالیت در کانادا را ندارند ممکن است علاوه بر ریجکت شدن درخواست‌تان منجر به محرومیت 5 ساله درخواست ویزا نیز بشود. همچنین ارسال انگیزه‌نامه ضعیف و عدم تمکن مالی نیز می‌توانند منجر به ریجکت شدن درخواست شما شوند.

عوامل مختلفی نیز می‌توانند احتمال ریجکت شدن درخواست متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را کاهش دهند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • وابستگی خانوادگی؛ این عامل نشان می‌دهد متقاضی بعد ار پایان دوره تحصیل به کشور خود برمی‌گردد
 • وابستگی شغلی؛ همانند وابستگی خانوادگی ریسک ریجکت شدن را کاهش می‌دهد
 • تاریخچه سفر قوی؛ اینکه متقاضی به کشورهای مختلفی سفر کرده باشد
 • ارائه مدرک زبانی بالا؛ هر چه مدرک زبانی متقاضی بالاتر باشد ریسک ریجکت شدن درخواست کمتر است

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون دغدغه

در این مطلب با شرایط و فرایند اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مدارس و مقاطع دانشگاهی این کشور آشنا شدیم. از آنجا که تحصیل در خارج از کشور امری پیچیده و حساس است و تاثیر زیادی در زندگی افراد دارد، بهتر است جهت اقدام برای این کار از متخصصین این زمینه کمک بگیرید.

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با دارا بودن متخصصین مجرب در این زمینه، آماده ارائه خدمات مشاوره تخصصی در حوزه مهاجرت تحصیلی به کانادا و همچنین کمک در فرایند جمع‌آوری مدارک، ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شما عزیزان است.

11 دیدگاه دربارهٔ «ویزای تحصیلی کانادا»

 1. نسا سلماسی

  سلام خسته نباشین بنده ویزای تحصیلی میخواستم برای کشور کانادا و میخوام برآورد هزینه کنم اگر ممکن هست هزینه کلی گرفتن ویزای تحصیلی رو برام بذارید ( همه کارامو مثل کاورلتر و انگیزه نامه و توصیه نامه و رزومه و مکاتبه رو میخوام که شما انجام بدید چون بنده سال پیش تو سایت کلاهبرداری ضرر هنگفتی رو متحمل شدم)

  1. سلام وقت شما به خیر. ما تمام کارهای پذیرش و ویزا رو از صفر تا صد براتون انجام میدیم. در مورد براورد هزینه ها، از انجایی که باید شرایط شما از جمله مقطع تحصیلی و غیره رو بدونیم ، لطفا به شماره ی واتس اپ پیام بدین تا شرایطتون بررسی بشه.
   0013106251601

   1. سلام برای گرفتن ویزای تحصیل در کانادا باید مدرک زبان معتبر داشته باشیم یا نه؟

    1. سلام
     بله حتماً، برای سفارت لازم هست حتماً مدرک زبان معتبر داشته باشید، اگر نتوانید این رو ثابت کنید ریسک ریجکت شدن “ویزای تحصیلی شما” بالا خواهد بود.
     با مشاوران “مهرآیین مخبری” برای کسب اطلاعات بیشتر در واتساپ در ارتباط باشید.

 2. با سلام
  میخواستم بدونم برای کار سن مهم هست یا خیر چون همسرم کارشناس ارشد عمران هستن و ۴۸ سال دارن

  1. با سلام
   هنگام تحصیل در کانادا شما 20 ساعت در هفته اجازه کار دارید، همسر شما هم فول تایم میتواند مشغول به کار شوند. سن همسرتون خیلی مهم نیست بستگی به مهارت های زبان و توانایی های ایشان دارد.
   با مشاوران “مهرآیین مخبری” برای کسب اطلاعات بیشتر در واتساپ در ارتباط باشید.

 3. سلام و عرض ادب خسته نباشید ، ببخشید برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم امکانپذیر هست؟

 4. سلام ، من میخواستم برای دخترم ویزای تحصیلی کانادا رو بگیرم ، میخواستم بپرسم بعد از مدتی دخترم می‌تونه پدر و مادرش رو هم بیاره کانادا یا نه؟

  1. سلام روزتون به خیر ویزای همراه برای یکی از والدین در هنگام اپلای برای ویزای تحصیلی صادر می شود برای نفر دوم همراه بعد از گذشت 6 ماه میتونن به عنوان بازدید فامیلی ویزای توریستی بگیرن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا