تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا، هدف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیل با کیفیت و آینده‌ای روشن هستند، می‌باشد.

دانشگاه‌های کانادا نه تنها در ردیف رتبه‌های برتر جهان قرار دارند، بلکه خود کانادا نیز کشوری امن و مطمئن است که بر مدارا، تنوع و عدم تبعیض بنا شده است. در ادامه، شرایط تحصیل در کانادا و سیستم آموزشی کانادا را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

فرم ارزیابی اولیه

ثبت درخواست

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

فهرست مطالب

تحصیل در کانادا - اینفوگرافی - نقشه کانادا
پادکست MMCF

پادکست مهاجرت به کانادا

سیستم آموزشی برای تحصیل در کانادا

 بهتر است برای تحصیل در کانادا ابتدا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. سیستم آموزشی در کانادا شامل مدارس دولتی و خصوصی می‌شود، از جمله: کالج‌های اجتماعی، مؤسسات فنی، کالج‌های دوره‌های شغلی، مدارس زبان، مدارس متوسطه، کمپ‌های تابستانی، دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی.

آموزش و پرورش بر اساس قانون اساسی کانادا یک مسئولیت استانی است، به این معنی که تفاوت های قابل توجهی بین سیستم های آموزشی استان‌های مختلف وجود دارد. با این حال، آموزش برای کانادایی ها مهم است و استانداردهای آموزشی در سراسر کشور به طور یکسان بالا هستند.

به طور کلی، کودکان کانادایی در سن چهار یا پنج سالگی به مدت یک یا دو سال به صورت داوطلبانه به مهدکودک می‌روند. همه بچه‌ها کلاس اول را در حدود شش سالگی شروع می‌کنند. سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا ژوئن سال بعد ادامه دارد، اما در برخی موارد، برای تحصیل در کانادا پذیرش در ماه ژانویه نیز صورت می‌گیرد. بسته به قوانین هر استان دانش‌آموزان تا کلاس 11ام و 12 ام آموزش می‌بینند. پس از مقطع متوسطه، دانشجویان ممکن است در دانشگاه، کالج یا Cégep  شرکت کنند. Cégep  مخفف فرانسوی کالج آموزش عمومی و حرفه‌ای است و دو سال دوره عمومی یا سه سال آموزش فنی بین دبیرستان و دانشگاه را شامل می‌شود.

کیفیت آموزشی بالای تحصیل در کانادا

مؤسسات آموزشی به طور رسمی در کانادا رتبه بندی نمی‌شوند، اما در سراسر کشور مؤسسات با کیفیتی خواهید یافت. هنگام انتخاب مدرسه خود در کانادا، نوع، اندازه و مکان مؤسسه را در نظر بگیرید. اگر به یک حوزه تحصیلی خاص علاقه دارید، بررسی کنید که کدام مدارس در رشته مورد نظر شما، برنامه‌ای برای ارائه دارند.

آموزشگاه‌های زبان

کانادا دو زبان رسمی دارد، به این معنی که دانشجویان بین المللی می‌توانند برای تحصیل زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) یا زبان فرانسه به عنوان زبان دوم (FSL) به کانادا بیایند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بین برنامه‌های زبان کوتاه‌مدت، دوره‌های آموزشی فشرده، برنامه‌های اجرایی یا تجاری و دوره‌های آمادگی تحصیلی انتخاب کنند. برخی از آموزشگاه‌های زبان برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که مطالعات کلاسی را با فعالیت‌های گردشگری و فرهنگی ترکیب می‌کنند، یا برنامه‌های مطالعه کار را برای زبان‌آموزان پیشرفته برای تمرین مهارت‌های خود در محل کار ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند در زمینه آموزش ESL آموزش ببینند. تقریباً تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های محلی دارای برنامه‌های ESL هستند. به طور کلی، اکثر مدارس خصوصی ESL از نظر الزامات برنامه و تاریخ پذیرش بسیار انعطاف پذیر هستند.

برنامه‌های FSL هم از طریق مؤسسات خصوصی و هم از طریق مؤسسات دولتی ارائه می‌شود. بیشتر مدارس FSL در استان کبک واقع شده‌اند. مانند برنامه‌های ESL، دانش‌آموزان معمولاً می‌توانند در هر زمانی از سال برای هر مدت تحصیل وارد برنامه مدرسه FSL شوند. دانشجویانی که تا شش ماه در برنامه‌های ESL یا FSL ثبت نام کرده‌اند می‌توانند بدون مجوز تحصیلی در کانادا تحصیل کنند.

مدارس متوسطه

مدارس متوسطه خصوصی، مستقل و دولتی متعددی در کانادا وجود دارد. دانش‌آموزان می‌توانند در صورت ضعف در زبان انگلیسی، برنامه فشده آموزش زبان انگلیسی را انتخاب کنند. برای کسانی که مهارت‌های زبان انگلیسی قوی دارند برنامه‌های تحصیلی مختلفی وجود دارد که می تواند به دیپلم دبیرستان کانادا منجر شود.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی در هر استان وجود دارد و جایگزین جذابی برای خانواده‌هایی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور برای فرزندان خود هستند. بسیاری از رهبران تجاری و سیاسی کانادا فارغ‌التحصیل مدارس خصوصی با سابقه هستند. همه مدارس خصوصی باید در وزارت آموزش و پرورش در استان یا بخش خود ثبت شوند و باید برنامه درسی و سایر استانداردهای تعیین شده توسط وزارتخانه های مربوطه را رعایت کنند. خانواده ها می‌توانند مدارسی را انتخاب کنند که فقط پسرانه، فقط دخترانه یا مختلط باشند. برخی از مدارس خصوصی برنامه‌های شبانه روزی کامل را ارائه می‌دهند، برخی دیگر مدارس روزانه هستند و بسیاری هر دو را ارائه می‌دهند. بسیاری از مدارس خصوصی به یک دین مذهبی خاص پایبند هستند، بر آموزه های اخلاقی خاص تأکید می‌کنند و استانداردهای دقیق علمی را اعمال می‌کنند.

مدارس دولتی

بسیاری از مدارس دولتی کانادا در حال حاضر دانش‌آموزان بین المللی را در برنامه‌های خود می پذیرند. مدارس با بودجه دولتی در سطح محلی توسط هیئت مدیره مدارس منتخب اداره می شوند. تقریباً همه مدارس دولتی مختلط هستند و فقط برنامه‌های روزانه ارائه می‌دهند. بسیاری از هیئت های مدارس آموزش سکولار یا غیر مذهبی ارائه می‌دهند در حالی که برخی دیگر وابستگی های مذهبی دارند. با این حال، این موارد از استانی به استان دیگر متفاوت است. سیاست های پذیرش دانشجویان بین المللی و هزینه های دریافتی نیز از ناحیه ای به ناحیه دیگر متفاوت است.

کالج دوره‌های شغلی

کالج‌های شغلی در کانادا مؤسساتی با مالکیت خصوصی هستند که برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهند که مهارت‌های عملی را برای ورود به بازار کار پس از مدت کوتاهی آموزش به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانش‌آموزانی که به دنبال برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت در زمینه‌های چند رسانه‌ای، مطالعات فیلم، مطالعات کامپیوتری/اینترنتی، طراحی گرافیک و مهمان‌داری هستند، می‌توانند برای کالج‌های شغلی درخواست دهند.

کالج فنی/ حرفه‌ای یک مدرسه خصوصی است که هدف اصلی آن آماده سازی دانش‌آموزان برای بازار کار پس از مدت کوتاهی آموزش است. تاکید کالج‌های فنی / شغلی بر مهارت‌های عملی، طیف گسترده ای از برنامه‌این کالج‌ها را دربر می‌گیرد. آنها ممکن است در زمینه های خاصی مانند تجارت، کامپیوتر و مهارت‌های منشی تخصص داشته باشند. اگرچه این مدارس مالکیت خصوصی دارند، اما از نظر استانی تأیید و تنظیم می شوند و از حفظ استانداردها و کیفیت برنامه ها اطمینان حاصل می‌شود.

دانشکده‌ها و موسسات فنی

کالج‌ها و مؤسسات فنی انتخاب‌های آموزشی محبوب در کانادا هستند. آنها برنامه‌های حرفه‌ای 1 تا 3 ساله (اغلب شامل یک دوره کارآموزی) ارائه می‌دهند که در بازار کار بسیار کاربردی هستند. برخی از کالج‌های محلی برنامه‌های انتقال دانشگاهی را ارائه می‌کنند که به دانشجویان اجازه می‌دهد دروسی را بگذرانند که موازی با دوره‌هایی است که برای دو سال اول یک برنامه چهار ساله دانشگاه ارائه می‌شود. دانشجویان همچنان باید برای اخذ پذیرش برای تکمیل دو سال آخر برنامه چهار ساله به دانشگاه مراجعه کنند.

175 مؤسسه تحصیلات تکمیلی که اعضای انجمن کالج‌های اجتماعی کانادا (ACCC) هستند، رسماً با عناوین مختلفی از جمله کالج اجتماعی، کالج، مؤسسه فنی، کالج دانشگاهی و Cégep شناخته می‌شوند. همه این مؤسسات وظیفه اصلی پاسخگویی به نیازهای آموزشی مشاغل، صنعت و بخش‌های خدمات عمومی را دارند. آنها همچنین نیازهای آموزشی فارغ‌التحصیلان دبیرستان حرفه‌ای، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جویای کار و همچنین نیازهای یادگیری مادام‌العمر جمعیت بزرگسال را برآورده می‌کنند. از لحاظ تاریخی، این مؤسسات به دلیل نیاز جامعه به تغییر و تحول، دیپلم ارائه داده و حداقل 18 مؤسسه در حال اعطای مدارک کاربردی و تأیید شده هستند.

برنامه‌های کالج دو تا سه ساله (یا کوتاه‌تر) معمولاً برنامه‌های درسی خاص، حرفه‌ای و متمرکز بر دانش علمی-عمومی را ارائه می‌دهند. در واقع، تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای کسب مهارت‌های حرفه‌ای برای اشتغال به کالج می‌روند. برنامه‌های کالج نسبت به برنامه‌های دانشگاه بسیار مرتبط‌تر به حرفه افراد می‌باشد. برنامه‌های مرتبط با اشتغال، از جمله دوره‌های کارآموزی و آموزش مداوم، اغلب سطوح آموزشی متفاوتی را شامل شده و از رشته‌های فناوری‌ تا هنرهای خلاقانه را پوشش می‌دهد. آنها برنامه درسی و آموزش عملی را در جهت ارتقا دانشجو به یک نیروی کار ماهر و متخصص کانادایی طراحی می‌کنند. سایر برنامه‌های تمام وقت و پاره وقت شامل سلامت، کسب و کار، ارتقاء تحصیلی، هنرهای کاربردی، خدمات اجتماعی، سوادآموزی بزرگسالان و آمادگی دانشگاهی می‌باشد.

منحصربه‌فرد بودن کالج‌های کانادا در ترکیب برنامه‌های درسی کارفرما محور در مؤسسات یادگیری بسیار منحصر به فرد عمل می‌کنند. کالج‌ها مؤسساتی پویا هستند که دائماً در حال تغییر برای پاسخگویی به نیازهای اقتصادی و اجتماعی جوامع کانادا می باشند. بسیاری از کالج‌های کانادا موفق به کسب گواهینامه ISO شده‌اند و همه برای کیفیت و برتری در برآوردن نیازهای آموزشی در حال تغییر جامعه تلاش می‌کنند.

کالج‌های دانشگاهی

کالج‌های دانشگاهی کانادا، سنت‌های دانشگاه کانادا را با پایه قوی برنامه‌های کاربردی و دانشگاهی ارائه شده در محیط‌های دانشگاهی ترکیب می‌کنند. همان‌طور که از نام آن پیداست، یک کالج دانشگاهی مدارک دانشگاهی و همچنین برنامه‌های دیپلم و گواهی کالج را ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان می‌توانند طیف گسترده‌ای از انتخاب برنامه ارائه شده در کالج‌های دانشگاهی، از جمله برنامه‌های انگلیسی به عنوان زبان دوم
(ESL)، پیدا کنند.

به عنوان جزئی از سیستم دانشگاهی کانادا، کالج‌های دانشگاهی به دانشجویان امکان انتخاب برنامه‌های تحصیلی دانشگاهی با گرایش آکادمیک یا مدارک و گواهی‌های کالج با گرایش عملی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. به عنوان بخشی از سیستم کالج کانادا، کالج‌های دانشگاهی با خدمات پشتیبانی قوی از دانشجویان، کلاس‌های کوچک و پردیس‌هایی با امکانات فراوان در اختیار محصلان می‌گذارند. آنها همچنین ممکن است برنامه‌های ترکیبی دریافت دیپلم و برنامه‌های انتقال دانشگاه را ارائه دهند.

برنامه‌های انتقال دانشگاه در کانادا

دانشجویانی که قصد اخذ مدرک در دانشگاه از طریق تحصیل در کانادا را دارند می‌توانند دو سال اول تحصیل خود را در کالج دانشگاهی به پایان برسانند. بیشتر واحدهای کسب شده در این نوع برنامه ممکن است به عنوان سال اول و دوم دوره تحصیلی به دانشگاه‌ها منتقل شود. کالج‌های دانشگاهی که برنامه‌های انتقالی را ارائه می‌دهند معمولاً با دانشگاه‌های استان‌های اطراف در ارتباط هستند، با این حال، مهم است که با کالج مورد نظر خود هماهنگ کنید تا مشخص شود که کدام دانشگاه از انتقال برنامه شما پشتیبانی می کند. شما باید مطمئن شوید که دوره‌هایی که می گذرانید با مدرکی که قصد دارید در دانشگاه وارد شوید، مناسب باشند.

تحصیل در کانادا - آزمون های کلیدی

آزمون‌های کلیدی برای تحصیل در کانادا

بزرگ‌ترین معیار واجد شرایط بودن برای تحصیل در کانادا، تایید آزمون IELTS/TOEFL/PTE و سایر امتحانات مورد نیاز با نمرات لازم طبق الزام دانشگاه مورد نظر است. در اینجا اطلاعات مفیدی در مورد تمام امتحانات اصلی برای تحصیل در کانادا در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

آزمون تافل

 

این آزمون توانایی افراد غیر بومی (Non-Native) انگلیسی را با توجه به استفاده و درک انگلیسی آمریکای شمالی در قالب Writing، Speaking و Listening، در دانشگاه و کالج بررسی خواهد کرد. آزمون تافل توسط ETS (سرویس آزمون آموزشی) برگزار می‌شود گزارش نمره را برای همه داوطلبان ارسال می­کند. قبولی در این آزمون برای پذیرش در مؤسساتی که تدریس در آنها به زبان انگلیسی است ضروری می‌باشد. چندین آژانس صدور گواهینامه، شرکت های دولتی و برنامه‌های بورس تحصیلی ممکن است از این نمرات تافل برای اطمینان از سطح مهارت زبان انگلیسی شما استفاده کنند.

آزمون آیلتس

این یک آزمون مهارت برای زبان انگلیسی است که توانایی های زبانی داوطلبان مشغول به تحصیل یا کار در کشوری که زبان انگلیسی زبان غالب برای برقراری ارتباط است، ارزیابی می­کند. متقاضیان از نظر مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و گفتار ارزیابی می­شوند. چندین برنامه بورسیه تحصیلی، سازمان های دولتی و آژانس های صدور گواهینامه نیز از نمرات آیلتس برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی استفاده می‌کنند.

آزمون PTE

این یک آزمون مبتنی بر کامپیوتر است که توانایی‌های خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن انگلیسی ‌زبانان غیر بومی را که باید مهارت خود را برای اخذ پذیرش در مؤسسات انگلیسی زبان، مؤسسات آموزش عالی و همچنین به عنوان مدرک توانایی زبان برای اثبات کنند، تجزیه و تحلیل می‌کند.

آزمون CAEL

آزمون زبان انگلیسی آکادمیک کانادایی (CAEL) آزمونی است که برای اهداف مختلف تحصیلی استفاده می‌شود. این برنامه برای کمک به ارزیابی میزان مهارت زبان انگلیسی متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها را دارند، که در آن‌ها رسانه آموزشی و و تدریس به زبان انگلیسی است، طراحی شده است. آزمون CAEL توانایی دانش‌آموزان را در استفاده از زبان انگلیسی مانند آنچه در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا استفاده می‌شود، ارزیابی می‌کند. این امتحان یک جایگزین جدید برای سایر آزمون‌های استاندارد انگلیسی است زیرا ارزشیابی مبتنی بر موضوع است. در این آزمون، توانایی متقاضیان در مهارت‌های شنیداری، گفتاری و نوشتن ارزیابی می‌شود.

تحصیل در کانادا - اینفوگرافی - آزمون های کلیدی برای تحصیل در کانادا

آزمون‌های عمومی برای تحصیل در کانادا

آزمون GMAT

آزمون پذیرش مدیریت فارغ‌التحصیل (GMAT) برای سنجش مهارت متقاضیانی که مایل به انتخاب دوره‌های مدیریت کسب و کار(MBA) هستند برگزار می‌شود. داوطلبان بر اساس توانایی های ریاضی، انگلیسی و استدلال ارزیابی می­شوند.

آزمون LSAT

آزمون پذیرش دانشکده حقوق (LSAT) یک آزمون استاندارد برای داوطلبان دانشکده حقوق است که بر اساس ارزیابی این افراد در استدلال کلامی و مهارت‌های زبانی شکل گرفته است.

آزمون GRE

آزمون سوابق فارغ‌التحصیلی (GRE) برای ارزیابی افرادی که برای شرکت در دوره‌های MS/MA در مدارس تحصیلات تکمیلی درخواست می‌دهند، انجام می‌شود. مدرک آزمون GRE نیز برای پذیرش در بسیاری از مدارس بازرگانی معتبر می‌باشد.

آزمون SAT

آزمون ارزیابی اسکولاستیک (SAT) شرکت کنندگان در آزمون را بر اساس مهارت‌های نوشتاری و سواد خواندن آنها که برای موفقیت در آموزش عالی لازم است، ارزیابی می کند. آزمون SAT برای افرادی که مدرسه یا دبیرستان را برای پذیرش در دوره کارشناسی گذرانده اند، برگزار می‌شود.

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

تحصیل در کانادا - انگیزه نامه

همه چیز درباره انگیزه نامه برای تحصیل در کانادا

SOP یا انگیزه نامه یک سند مهم است که شامل 1000 تا 1500 کلمه مقاله برای درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در کانادا می‌باشد. دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی در کانادا با نوشتن این انگیزه نامه اهداف و دلایل حقیقی خود را برای  مهاجرت تحصیلی به کانادا بیان می‌کنند. یکی از مهم ترین عوامل که تایید درخواست پذیرش شما که توسط هیئت علمی دانشگاه بررسی می‌شود انگیزه نامه شما می‌باشد. این انگیزه نامه نشان می‌دهد که شما به چه دلیل دانشگاه و رشته موردنظر را انتخاب کرده اید و چه شرایط و سوابق تحصیلی ویژه ای دارید که شما را از دیگر متقاضیان متمایز می­کند

یک SOP ایده آل باید به تمامی سوالات افسر مهاجرتی و هیئت بررسی درخواست پذیرش مطرح می‌شود پاسخ دهد. بنابراین اگر می خواهید افسران ویزا نیز SOP شما را انتخاب کنند، باید بیشتر روی جنبه های کلیدی زیر تمرکز کنید:

دلایل انتخاب کانادا برای تحصیل

در بند اول باید دلایل خود را برای انتخاب کانادا برای مهاجرت به طور کامل توضیح دهید. به آنها بگویید چرا بین دیگر کشور های جهان، کشور کانادا را برای تحصیل و مهاجرت انتخاب کرده اید. در پاسخ خود باید تصویر واضحی از انگیزه های خود ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که در مورد کانادا، سناریوی شغلی آن، فرصت های کاری با مطالعات، رویکرد آموزشی مبتنی بر تحقیق و سایر جنبه هایی که می تواند توجه کمیته پذیرش را جلب کند، به خوبی تحقیق کرده باشید.

دلیل انتخاب رشته مورد نظر شما

به طور خلاصه، باید به هیئت بررسی پذیرش بگویید که چگونه تحصیل رشته و این دوره خاص دانش شما را افزایش می‌دهد و به شما در داشتن یک شغل طولانی مدت کمک می کند. وقتی نوبت به انتخاب یک رشته خاص می رسد، باید اهداف دقیق برای انتخاب و تحصیل در این رشته را بیان کنید.

انگیزه انتخاب دانشگاه

مؤسسات عالی رتبه در کانادا بسیار زیاد است، بنابراین باید دلیل انتخاب یک کالج خاص برای تحصیل خود را بگویید. می‌توانید ویژگی‌های برجسته‌ای مانند رتبه‌بندی دانشگاه، فرآیند استخدام، زیرساخت‌های پیشرفته، هزینه‌های تحصیل، و دلایل دیگری را که باعث شده شما دانشگاه خاصی را انتخاب کنید، به طور کامل بیان کنید. شما باید تحقیقات عمیقی در مورد دانشگاه، مؤسسه و یا کالج انتخابی خود انجام دهید و برای کسب اطلاعات مفید با فارغ‌التحصیلان دانشگاه مدنظر خود صحبت کنید. به این ترتیب مطمئناً انگیزه نامه ای خواهید نوشت که کمیته ببرسی پذیرش را متقاعد خواهد کرد.

سوابق تحصیلی

برای اطمینان از اینکه شما واجد شرایط رشته و دوره انتخابی خود هستید یا خیر، کمیته بررسی پذیرش به دنبال گواهی های آموزشی شما می گردد. صحبت درباره سوابق تحصیلی و مهارت‌های شما، به آنها خلاصه ای در مورد تمایز تحصیلی و سایر دستاوردهای شما ارائه می‌دهد.

اهداف خود برای آینده

انتقال به یک کشور خارجی تصمیمی است که زندگی شما را دچار تغییر و تحول بزرگی می کند. بنابراین شما باید پس از پایان تحصیل، اهداف و برنامه‌های خود را به افسران پذیرش اطلاع دهید. به آنها بگویید که چقدر برای آینده خود مشتاق بوده و در راستای اهداف خود تلاش می­کند.

مهم نیست که چقدر خوب SOP خود را نوشته اید، اگر آن را به خوبی به پایان نرسانید، تمام تلاش های شما بیهوده است. بنابراین SOP خود را با جملاتی امیدوارکننده، قانع کننده، مثبت و معقول پایان دهید.

برخی از نکات کلیدی که می‌تواند به شما در تدوین یک SOP خوب برای یک دانشگاه کانادا کمک کند:

 • SOP شما باید منحصر به فرد و عاری از سرقت ادبی باشد. تعداد بی‌شماری SOP وجود دارد که توسط افسران SOP خوانده می‌شود، بنابراین آنها در فهمیدن این که کدام SOP منحصر به فرد است و کدام یک کپی شده است، تخصص دارند. سرقت ادبی در کانادا اکیدا ممنوع است و متقاضی ممکن است با عواقب شدیدی روبرو شود. بنابراین متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که یک SOP کپی نشده و حقیقی، سرشار از امید به آینده، اشتیاق و تعهد به کار سخت برای تحقق رویای تحصیل در کانادا را به کمیته پذیرش ارائه می‌دهند.
 • باید از تکرار مطالبی که قبلا در CV خود نوشته اید خودداری کنید. تکرار مطالبی که قبلا درباره آنها صحبت کرده اید، SOP شما را خسته کننده و یکنواخت می کند، بنابراین سعی کنید یک SOP جالب با محتوا مناسب و جذاب درباره خود بنویسید.
 • شما باید به تمامی اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود اشاره کنید به طوری که انگیزه تحصیل شما در این کشور کاملا برای هیئت پذیرش شفاف و قابل درک باشد.
 • سعی کنید برای نوشتن انگیزه نامه، در انسجام متن خود و لحن نوشتار دقت کنید. این نکته یکی از نکاتی است که بسیار از دانشجویان متقاضی آن را نادیده می گیرند. با اینکه ممکن است کم اهمیت به نظر برسد اما طرز نگارش شما در جلب نظر هیئت پذیرش اهمیت بسزایی دارد.
تحصیل در کانادا - رشته‌های برتر برای تحصیل

رشته‌های برتر برای تحصیل در کانادا

1تجارت، با نام مستعار، علوم مدیریت (MS)

میانگین حقوق در سال 2022: 110000 تا 115000 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 6780 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 5,399.10 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

توجه: طبق گزارش 2019 آمار کانادا، مدرک MS به طور متوسط ​​بالاترین حقوق را برای زنان ارائه می‌دهد.

این رشته بیشتر از تجارت به ریاضیات مرتبط است، و به دانش‌آموزان در مورد تئوری‌ها و مدل‌های آمار و برنامه‌نویسی و نحوه به کارگیری آن‌ها در انواع مسائل تجاری آموزش می‌دهد. مشاغل مرتبط با این رشته شامل خدمات اداری، تحلیلگران بودجه و مدیریت بازاریابی می‌باشد.

2. مهندسی نفت یا شیمی

میانگین حقوق در سال 2022: 104000 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 15760 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 6298.95 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

مهندسان نفت و شیمی می‌توانند انتظار استخدام توسط شرکت های انرژی، مؤسسات تحقیقاتی و دولت را داشته باشند.

دانشجویان مهندسی شیمی همان دروس پایه ریاضی و علوم را که به دانشجویان سایر رشته‌های مهندسی در سال اول و دوم آموزش داده می‌شود، می­گذرانند. پس از آن، آنها در مورد موضوعاتی مانند مکانیک سیالات، انتقال گرما و جرم، و مدل سازی فرآیند به منظور طراحی عملیاتی که تبدیل مواد خام به محصولات مشخص شده برای صنایع مختلفی که در آنها به کار می‌روند، مانند نفت و گاز یا انرژی، آموزش می‌بینند.

3امور مالی

میانگین حقوق در سال 2022: 103,376 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 6780 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 5,399.10 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

پس از دو سال دوره‌های پایه کسب و کار، دانشجویانی که در امور مالی تخصص دارند، نحوه برنامه ریزی، مدیریت و تجزیه و تحلیل جنبه های مالی کسب و کارها، بانک ها و سایر سازمان ها را خواهند آموخت. پس از فارغ‌التحصیلی، آنها واجد شرایط کار در انواع نقش های مالی مانند تحلیلگر امنیت، تحلیلگر تحقیقات بازار، مدیر بانک، کارگزار وام مسکن یا مدیر پورتفولیو خواهند بود.

4فارماکولوژی

میانگین حقوق در سال 2022: 102,398 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 20070 دلار (PharmD)

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 16762.59 دلار (Entry-to-Practice PharmD)

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

مدرک لیسانس در فارماکولوژی تنها می تواند به استخدام شما به عنوان داروساز منجر شود، اما حقوق بسیار بالایی دارد. پس از اخذ مدرک، شما همچنین باید آزمونی را در هیئت آزمون داروسازی کانادا بگذرانید، دوره کارآموزی را تکمیل کنید و در کالج استان خود ثبت نام کنید. دولت کانادا حداقل تا سال 2024 کمبود داروساز را پیش بینی می کند، بنابراین فرصت های شغلی برای این رشته بسیار زیاد است.

5علوم زمین

 

میانگین حقوق در سال 2022: 100006 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 6780 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 5759.04 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

مدرک لیسانس در علوم زمین می تواند منجر به کار در اکتشاف مواد معدنی و نفت، مشاوره محیطی و پروژه های شهری و غیره شود.این مهارت‌ها در صنعت معدن کانادا که اخیراً در بحبوحه قیمت‌های پایین‌تر کالا دچار ضعف شده است، بسیار ارزشمند است.

6مهندسی نرم افزار

میانگین حقوق در سال 2022: 90001 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 15760 دلار (CE)

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 6298.95 دلار (SE)

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار (CE)

انتظار می‌رود که تعداد مهندسان کامپیوتر مورد نیاز در چند سال آینده به دلیل سرمایه‌گذاری بالای تجاری در بخش فناوری افزایش یابد.

چند تفاوت بین مدرک مهندسی نرم افزار (SE)، مدرک علوم کامپیوتر (CS) و مدرک مهندسی کامپیوتر (CE) وجود دارد. مهندسان نرم افزار با ساخت و نگهداری سیستم های نرم افزاری سروکار دارند. دانشمندان کامپیوتر بر روی داده ها، تبدیل داده ها و الگوریتم ها تمرکز می‌کنند. مهندسین کامپیوتر سیستم های کامپیوتری را طراحی، ساخت و راه اندازی می‌کنند. برای تمامی این مدارک در کانادا بازار کار وجود دارد.

7مدیریت بازرگانی

میانگین حقوق به دلار 2022: 85508 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 6780 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 5,399.10 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار (BCom)

فرصت های زیادی برای کسانی که دارای مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی (BBA) هستند وجود دارد و حقوق و دستمزد بسته به سطح مدرک آنها متفاوت خواهد بود. مدیریت خدمات کسب و کار شامل طیف وسیعی از شرکت ها از جمله حقوقی، حقوق و دستمزد و تحقیقات بازار می‌باشد.

حسابداری یکی از حوزه های مدیریت بازرگانی است که همچنان برای بسیاری از دانشجویان حرفه‌ای محبوب است و تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته در سال­های اخیر افزایش یافته است. با این حال، با توجه به سیستم طرح ریزی شغلی کانادایی خدمات کانادا (COPS)، بازار کار فرصت های شغلی کافی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان تا سال 2024 دارد.

8مهندسی تخصصی

 

میانگین حقوق در سال 2022: 85009 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 15760 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 6298.95 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

مهندسان متخصص در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، نساجی و زیست‌پزشکی، مدیریت فرآیندها، ساخت تجهیزات و نظارت بر نصب کار می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که میانگین حقوق این افراد افزایش یابد.

9پرستاری

 

میانگین حقوق در سال 2022: 84510 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 9100 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 5,399.10 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

برای تبدیل شدن به یک پرستار ارشد، به مدرک لیسانس پرستاری و به دنبال آن آموزش­های فوق برنامه نیاز دارید. از طرف دیگر، می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد در رشته پرستاری بگیرید، اما در هر صورت به چندین سال تجربه به عنوان یک پرستار ثبت شده نیاز دارید. پیش‌بینی می‌شود که بازار کار در بخش مراقبت‌های بهداشتی، به ویژه با توجه به جمعیت سالخورده کانادا، ثابت بماند.

10مهندسی عمران

 

میانگین حقوق در سال 2022: 80080 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه تورنتو): 15760 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه بریتیش کلمبیا): 6298.95 دلار

شهریه سال اول (2022-2023، دانشگاه مک گیل): 7632 دلار

بر اساس پیش‌بینی سال 2021 بیلدینگ سولوشز، در چند سال آینده، بخش ساخت و ساز مسکونی کانادا کاهش خواهد یافت و شتاب اشتغال و سرمایه‌گذاری به سمت پروژه‌های مهندسی سنگین در مقیاس بزرگ تغییر خواهد کرد.

مهندسان عمران با مراحل مختلف پروژه‌های ساختمانی، از طراحی تا ساخت، درگیر هستند و ممکن است روی طیف وسیعی از پروژه‌های زیربنایی مانند جاده‌ها، پل‌ها، برج‌ها، ساختمان‌ها و سیستم‌های تامین آب کار کنند.

تحصیل در کانادا - دانشگاه‌های برای تحصیل

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا همیشه به دلیل تدریس خوب و تحقیقات عالی شهرت زیادی به دست آورده‌اند. رنکینگ دانشگاه‌های کانادا در بین مدارس و موسسات بین المللی در سراسر بسیار بالاست. و همچنان باهوش ترین افراد را به برنامه های تحصیلی بسیار معتبر خود جذب می کنند.

همه این کالج‌ها، دانشگاه‌ها، دانشکده‌های حقوق، دانشکده‌های پزشکی و دانشکده‌های مهندسی دارای رتبه‌های برتر هستند و شهرت جهانی گسترده‌ای دارند و همچنان در رتبه‌های برتر برای دانشجویان بین‌المللی قرار دارند. برای رفتن به برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا، مطمئناً باید کانادا را به عنوان مقصد خود برای کسب بهترین رتبه ها و بیشترین شهرت در نظر بگیرید. در ادامه لیستی از رنکینگ دانشگاه های کانادا را ارئه نموده‌ایم:

رتبه بندی اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده

رتبه بندی دانشگاه‌های برتر

رتبه بندی Shanghai Jiao Tong

رتبه ‌بندی آموزش عالی تایمز

دانشگاه‌های کانادا

17

26

22

18

دانشگاه تورنتو

31

46

42

37

دانشگاه بریتیش کلمبیا

51

27

67

44

دانشگاه مک گیل

133

140

92

80

دانشگاه مک مستر

140

111

101

88

دانشگاه مک مستر

138

126

101

125

دانشگاه مونترال

192

230

201

162

دانشگاه آلبرتا

306

298

301

201

دانشگاه اوتاوا

210

149

151

201

دانشگاه سیمون فریزر

287

170

201

201

دانشگاه واترلو

تحصیل در کانادا - هزینه‌های تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا

خبر خوب این است که هزینه تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. شهریه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کانادایی به طور کلی کمتر از شهریه‌ی دانشگاه‌های واقع در استرالیا، ایالات متحده و انگلستان است.

در سال تحصیلی 2022/2023، میانگین شهریه‌ی سالانه برای دانشجوی بین‌المللی کارشناسی در کانادا 27،159 دلار کانادا بود. میانگین شهریه‌ی همان سال در یک دانشگاه آمریکایی را می‌توان با 45،950 دلار آمریکا تخمین زد!

هنگام تصمیم‌گیری برای تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌ی زندگی نیز فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود. هزینه‌ی زندگی در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد برتر برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مقرون به صرفه است:

 • میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا: 29.947 دلار آمریکا
 • میانگین هزینه‌های زندگی در انگلستان: 35.45 دلار آمریکا
 • میانگین هزینه‌های زندگی در آمریکا: 36.564 دلار آمریکا
 • میانگین هزینه‌های زندگی در استرالیا: 42.093 دلار آمریکا

تحصیل رایگان در کانادا

 

فرصت‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند وجود دارد. فرصت‌های در دسترس شما بستگی به رشته‌ی تحصیلی یا پروژه‌ی تحقیقاتی شما در کشور مبدأ دارد. به طور کلی، کانادا هر سال برای تعداد زیادی از دانشجویان، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در نظر می‌گیرد و با کمی جستجو به انواع و اقسام اسکالرشیپ‌ها برخورد می‌کنید که ممکن است حتی شما را سردرگم کند! اما به هر حال، کانادا برای هر دانشجوی خوبی یک بورسیه‌ی تحصیلی کنار گذاشته که در صورت موفقیت در روند اخذ پذیرش، شامل حالتان خواهد شد.

تحصیل در کانادا - بورسیه‌های تحصیلی کانادا

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در کانادا

اگر دانش‌آموزان توانایی پرداخت شهریه برای دوره‌ها یا برنامه‌های آموزشی ندارند، می‌توانند از موسسات کمک هزینه تحصیلی، بورسیه دریافت کنند. دانشگاه‌های خصوصی و دولتی مختلف کانادا برنامه‌های بورسیه تحصیلی انحصاری را برای دانشجویان بومی و بین المللی خود که به دنبال پذیرش تحصیلی در این کشور هستند ارائه می‌دهند. در حالی که دانشجویان شانس کمتری برای دریافت چنین کمک های مالی از سوی دانشگاه‌های خصوصی دریافت می‌کنند، دانشگاه‌های دولتی با برنامه‌های بورسیه خود برای متقاضیان بسیار سخاوتمندانه عمل می‌کنند. در ادامه به برخی از این بورسیه هایی که دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در کانادا درخواست دهند اشاره کرده‌­ایم.

بورسیه‌های کشوری  (Country-Based Scholarships)

برخی از بورسیه های تحصیلی کانادا ویژه دانشجویان کشورهای در حال توسعه است. این بورسیه ها به دانشجویان در پرداخت شهریه، هزینه های سفر و اقامت کمک می­کند.

به عنوان مثال، Canadian Partnership for International Justice، سه بورسیه تحصیلی به دانشجویان فارغ‌التحصیل از کشورهای در حال توسعه ارائه می‌کند تا در مدرسه تابستانی International Justice and Victims’ Rights شرکت کنند. این بورسیه در مرکز مطالعات بین المللی مونترال، دانشگاه مونترال ارائه می‌شود.

بورسیه‌های مالی تحصیلی (Financial Scholarships)

این نوع بورسیه ها در کانادا بر اساس نیاز مالی دانشجویان است. بخش عمده ای از این بورسیه ها فقط برای ساکنان ایالات متحده در دسترس است، اما برخی از دانشگاه‌ها بورسیه های مبتنی بر نیاز (needs-based scholarships) را به دانشجویان بین المللی اعطا می‌کنند.

به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا با برنامه دانش پژوهان بنیاد مسترکارت (the MasterCard Foundation Scholars Program) برای ارائه بورسیه های تحصیلی جامع برای دانشجویان کشورهای جنوب صحرای آفریقا همکاری می­کند. این برنامه دسترسی به آموزش را برای افراد با استعداد و در عین حال از نظر اقتصادی ضعیف، ارائه می‌دهد.

دانشجویان منتخب معادل هزینه های مربوط به اخذ مدرک از جمله شهریه، کتاب های درسی، سفر، مسکن و هزینه های زندگی، بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد. آنها همچنین از حمایت اجتماعی، آکادمیک و حمایت های پس از فارغ‌التحصیلی برخوردار خواهند شد که به آنها امکان می‌دهد تجارب و شایستگی های حیاتی برای موفقیت تحصیلی را کسب کنند.

بورسیه‌های شایستگی Merit Scholarships for Excels in Communities

به دانش‌آموزان با استعداد تحصیلی که بازیکنان برتر ورزشی در دبیرستان بودند یا در جامعه یا کار کارآفرینی برتر بودند، بورسیه‌های شایستگی در کانادا اعطا می‌شوند.

به عنوان مثال، از سال 1975، انتاریو با همکاری دانشگاه‌های انتاریو با کمک دولتی، تعالی را در تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با اعطای بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی انتاریو تشویق کرده است. جوایز OGS بورسیه های مبتنی بر شایستگی هستند که در همه رشته‌های تحقیقات دانشگاهی برای دانشجویان در دسترس است.

برنامه OGS به طور مشترک توسط دانشگاه‌های انتاریو و استان انتاریو تامین می‌شود. استان انتاریو دو سوم ارزش بورسیه را به خود اختصاص می‌دهد و دانشگاه یک سوم آن را تامین می­کند.

در ادامه به برخی دیگر از بورسیه های موجود برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا اشاره کرده ایم:

جدول سایر بورسیه‌های تحصیلی:

بورسیه توضیحات
بورسیه های فوق دکتری Banting Postdoctoral Fellowships این بورسیه های دولتی کانادا برای دانشجویان بین المللی است که تحصیلات تکمیلی را در زمینه علوم اجتماعی و طبیعی یا تحقیقات بهداشتی انجام می‌دهند.
بورسیه های تحصیلات تکمیلی کانادا Canada Graduate Scholarships این بورسیه ها برای دانشجویان کانادایی است که در یکی از دانشگاه‌های این کشوردر مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت نام کرده‌اند.
جوایز تحقیقاتی IDRC Research Awards این بورسیه های دولتی کانادا به دانشجویان کشورهای در حال توسعه برای شروع مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک مدرسه معتبر ارائه می‌شود.
بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC Postgraduate scholarships بورسیه های مختلف، جوایز و کمک های مالی دولتی کانادا برای دانشجویان ممتازی که در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی در یک دانشگاه تایید شده کانادایی تحصیل می‌کنند، آزاد است. NSERC این نوع بورسیه ها را در کانادا برای دانشجویان بین المللی تامین می­کند.
برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاهی سازمان ایالات آمریکا Organization of American States Academic Scholarship Program بورسیه های دولتی کانادا از سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) برای دانشجویان فارغ‌التحصیل از هر کشور عضو OAS، از جمله کشورهای منتخب در آمریکای لاتین و جزایر کارائیب در دسترس است.
برنامه بورسیه تحصیلی Vanier Canada Graduate این بورسیه های دولتی کانادا برای دانشجویان دکترا در سطح بین المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های شرکت کننده در کانادا در دسترس می‌باشد.
بورسیه های تحصیلی HEC Montréal Scholarships این بورسیه های تحصیلی کانادا مبتنی بر شایستگی برای دانشجویان بین المللی در HEC Montréal می‌باشد.
جایزه UBC International Leader of Tomorrow این بورسیه های تحصیلی کانادایی مبتنی بر شایستگی برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور برای دانشجویان مقطع کارشناسی که مهارت‌های رهبری و پیشرفت تحصیلی استثنایی را نشان می‌دهند در دسترس است.
جوایز دانشجویان بین المللی دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan International Student Awards این بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی برای تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه ساسکاچوان است.


بورسیه‌های تحصیلی با بودجه خصوصی

گاهی اوقات سازمان‌های خصوصی، کسب‌وکارها یا اهداکنندگان، بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی تأمین می‌کنند. اینها همچنین بیشتر کشورهای در حال توسعه و گروه های اقلیت یا در زمینه های مطالعاتی خاص را هدف قرار می‌دهند.

در جدول زیر نمونه هایی از بورسیه های غیر دولتی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا آمده است:

بورسیه توضیحات
بورسیه صندوق زیست محیطی Anne Vallee Ecological Fund این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی که تحقیقات حیوانی را در سطح دکترا در یک دانشگاه معتبر در کبک یا بریتیش کلمبیا انجام می‌دهند، قابل دسترس است.
بورسیه یادبود کانادا Canada Memorial Scholarship این بورسیه های تحصیلی کامل برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی بریتانیایی برای تحصیل در هر ارائه دهنده آموزش عالی معتبر کانادایی است که شامل شهریه، اقامت، سفر و غیره می‌شود.
بورسیه های ترودو Trudeau Scholarships and Fellowships بنیاد ترودو چندین بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا که قصد تحصیل در کانادا در دانشگاه‌های منتخب را دارند ارائه می‌دهد.

 

بورسیه‌های بخشی برای دانشجویان بین المللی Part Scholarship

دانشجویان می‌توانند با بورسیه های تحصیلی با بودجه کامل یا با بودجه جزئی در کانادا تحصیل کنند. بورسیه بخشی می تواند از پرداخت های کوچک دانشجویان می‌توانند یا مبلغ قابل توجهی برای پوشش هزینه های فردی برای رفتن به دانشگاه را پرداخت کند.

بورسیه‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های کانادا

اکثر دانشگاه‌ها کمک مالی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند، بنابراین دانشگاه انتخابی شما باید اولین قدم شما در تماس با شما در هنگام بررسی بودجه باشد. در حالی که برخی از دانشگاه‌ها جوایز و بورسیه هایی را برای هزینه های تحصیل ارائه می‌دهند، بهتر است برای دریافت بورسیه تحصیلی برای پوشش کامل هزینه های اقامت خود در این کشور اقدام کنید.

جوایز و بورسیه های تحصیلی با بودجه کامل در کانادا از جمله فرصت های مورد تقاضا برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. با این حال، در مقایسه با بریتانیا و ایالات متحده، این بورسیه ها از نظر تعداد کمتر هستند. آنچه کانادا را متمایز می کند وجود فرهنگ ها و سبک های متنوع زندگی است.

برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه‌های خاص برای تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به شرح زیر است:

بورسیه توضیحات
جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین المللی Carleton University Awards این بورسیه ها برای تحصیل در کانادا در دانشگاه کارلتون برای همه دانشجویان فارغ‌التحصیل در دسترس است که پس از درخواست به طور خودکار برای بورسیه در نظر گرفته می­شوند.
جوایز بین المللی مقطع کارشناسی دانشگاه کنکوردیا Concordia University International Undergraduate Awards بورسیه های مختلف برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه کنکوردیا در مونترال، برای دانشجویان بین المللی در کانادا در مقطع کارشناسی.
بورسیه های دانشگاه دالهوزی Dalhousie University Scholarships این بورسیه ها برای دانشجویان فعلی و آینده نگر بین المللی و داخلی در تمام سطوحی است که در دانشگاه دالهوزی در هالیفاکس تحصیل می‌کنند.
بورسیه های تحصیلی Fairleigh Dickinson برای دانشجویان بین المللی این بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی در تمام سطوح که در دانشگاه Fairleigh Dickinson در ونکوور تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود.
بورسیه های بین المللی دانشجویی در کالج‌هامبر کانادا Humber College Scholarships طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی برای تحصیل در کالج‌هامبر در تورنتو می‌باشد.
بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک گیل و کمک های دانشجویی McGill University Student Aid فرصت های مالی مختلفی در مک گیل وجود دارد، از جمله برنامه بورسیه تحصیلی ورودی مک گیل و PBEEE، بورسیه شایستگی کبک برای دانشجویان خارجی، برای دانشجویان بین المللی است که در تحصیلات تکمیلی و فوق دکترا ثبت نام کرده‌اند.
بورسیه های بین المللی دانشگاه کوئینز Queen’s University International Scholarships انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه کوئینز در کینگستون، انتاریو وجود دارد. برخی از بورسیه ها فقط برای دانشجویان ایالات متحده، هند و پاکستان در دسترس هستند.
بورسیه دانشگاه کوئست کانادا Quest University این جوایز و بورسیه تحصیلی از حدود 1500 دلار آمریکا تا پرداخت کامل شهریه برای تحصیل در دانشگاه کوئست کانادا برای همه دانشجویان بین المللی واجد شرایط در دسترس هستند.
بورسیه های تحصیلات تکمیلی UBC Graduate Scholarships : UBC یک پایگاه داده قابل جستجو از بورسیه های تحصیلی برای کارشناسی ارشد، دکتراو دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا و شامل بورسیه های چهار ساله دکترا و طرح حمایت از فارغ‌التحصیلان می‌باشد.
بورسیه های بین المللی دانشگاه آلبرتا University of Alberta International Scholarships طیف وسیعی از گزینه های بورسیه برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کانادا در دانشگاه آلبرتا در کانادا وجود دارد.
بورسیه های بین المللی دانشگاه کلگری University of Calgary International Scholarships این بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا در دانشگاه کلگری است. این جوایز از 400 تا 5000 دلار متغیر است.
بورسیه های دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba Scholarships این جوایز برای تحصیل در کانادا در دانشگاه مانیتوبا برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. دانشکده تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه گزینه های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی را فهرست می­کند.
بورسیه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو انتاریو University of Toronto Ontario Graduate Scholarships این جوایز برای دانشجویان بین المللی و داخلی برای تحصیل در کشور کانادا در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو است.
بودجه بین‌المللی دانشگاه واترلو University of Waterloo International Funding بورسیه‌های مختلف کانادایی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه واترلو تحصیل کنند.
کمک‌ها و جوایز مالی دانشگاه سایمون فریزر Simon Fraser University Financial Aid and Awards این مجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی است که در حال حاضر در حال تحصیل در این دانشگاه هستند و یا قصد تحصیل در دانشگاه سایمون فریزر را دارند.
بورسیه های ورودی ریاست دانشگاه وسترن بین المللی Western University International President’s Entrance این بورسیه های تحصیلی کانادا به دانشجویان بین­ المللی که در دانشگاه وسترن تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود.
برنامه دانشجویی بین المللی دانشگاه یورک York University International Student Program دانشگاه معروف یورک جوایز بین المللی متعددی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی برای تحصیل در تورنتو ارائه می‌دهد.


ممکن است با توجه به شرایط خاص شما، شرایط دریافت بورسیه های مختلف را داشته باشید. شما باید در این خصوص تصمیم بگیرید که کدام نوع بورسیه برایتان مناسب­تر است. می­توانید برای آگاهی از این که صلاحیت دریافت کدام نوع از بورسیه‌­های تحصیلی کانادا را دارید، می­توانید با مشاوران متخص موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در ارتباط باشید.

تحصیل در کانادا - مدارک و شرایط مورد نیاز

مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا هر سال در حال افزایش است. بسیاری از آن‌ها پس از اتمام تحصیل قادر به اقامت در کانادا هستند. در این میان، تأیید ویزا تحصیلی کانادا همیشه به اختیار افسر ویزا است. سال گذشته کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین‌المللی پذیرش کرد. اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره‌ی جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند. در واقع، تنوع دانشجویان بین‌المللی در اولویت دولت کانادا است. در سال 2019، کانادا استراتژی جدید بین‌المللی آموزش (IES) را راه اندازی کرد. دولت 147،9 میلیون دلار برای این هدف در پنج سال آینده هزینه کرده است.

نحوه‌ی انتخاب رشته و درخواست به دانشگاه

 

انتخاب یک رشته‌ی تحصیلی مناسب

انتخاب رشته‌ی تحصیلی مناسب، یکی از مهم‌ترین عوامل درخواست ویزا تحصیلی و اخذ پذیرش شما است. طبیعتا شرایط اقتصادی و بازار کار و فرصت‌هایی که هر دانشگاه ایجاد می‌کند در انتخاب رشته تاثیر دارد، پس بهتر است این رشته با تحقیقات و بینش کامل انتخاب شود.

درخواست پذیرش برای دانشگاه

پس از تصمیم‌گیری در مورد رشته‌ی تحصیلی، باید درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه‌ها ارسال کنید. هر دانشگاه مدارک خاصی را جهت پذیرش درخواست می‌کند که این مدارک شامل ریز نمرات تحصیلی، انگیزه‌نامه، مدرک فارغ‌التحصیلی و … است. قبل از درخواست ویزای تحصیلی، باید نامه‌ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر را هم دریافت کرده باشید. در صورتی که برای تحصیل در مقطع بالاتر گپی طولانی وجود دارد، توصیه می‌شود که سوابق بیمه‌ی خود و مدارکی که ثابت می‌کند در شرکتی کار می‌کردید را هم برای دانشگاه ارسال نمایید.

درخواست ویزای تحصیلی

با در دست داشتن نامه‌ی پذیرش، آماده‌ی درخواست ویزای تحصیلی خود خواهید بود. در این مورد شما باید با مدارک کاملی که سفارت درخواست کرده به سفارت کانادا در ترکیه، دبی یا هر جای دیگری که راحت هستید بروید، مدارک را ارائه داده و انگشت‌نگاری شوید. سپس ویزای تحصیلی شما، به همراه پاسپورت ارسال خواهد شد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شما باید معرفی نامه و مدارک مهم مختلف (مدارک پذیرش از دانشگاه، پاسپورت معتبر، اثبات بودجه کافی برای تامین هزینه تحصیل، گواهی آزمون مهارت زبان انگلیسی، مدارک تحصیلی، رسید پرداخت شهریه و گواهی پزشکی) را ارائه دهید. همچنین ممکن است لازم باشد برای ویزای اقامت موقت همراه با ویزای تحصیلی کانادا نیز درخواست دهید.

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید:

چک لیست مدارک دانشجویی برای اخذ ویزا

مدارک خاصی برای فرایند درخواست ویزا ضروری است. در زیر، لیستی از مدارکی که ممکن است از شما درخواست شود، نوشته شده است.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی در کانادا چگونه است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چهار مرحله وجود دارد:

 1. صلاحیت خود را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم برای ویزای تحصیل کانادا را دارید. شما به مدارک زیر نیاز پیدا خواهید کرد:
 • نامه پذیرش از دانشگاه.
 • اثبات تمکن مالی.
 • اسناد پشتیبانی (بسته به کشورهای تابعیت و اقامت شما متفاوت است)
 1. درخواست خود را آماده کنید: اگر تمام شرایط لازم را دارید، می‌توانید درخواست ویزای تحصیلی خود را آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز کشور خود را جمع‌آوری کرده‌اید. اگر نشان ندهید که شرایط را رعایت می‌کنید، پس ممکن است ویزای تحصیلی شما توسط سفیر اداره‌ی مهاجرت رد شود. این بد نیست که یک نماینده‌ی مهاجرت واجد شرایط قبل از ارسال درخواست شما، آن را بررسی کند.

 2. درخواست ویزای تحصیلی خود را ارسال کنید: هنگام ارسال درخواست خود دو گزینه دارید
 • ارائه‌ی یک درخواست الکترونیکی: ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC). شما می‌توانید با استفاده از نسخه‌های اسکن شده یا الکترونیکی اسناد، یک برنامه را به صورت الکترونیکی ارسال کنید.
 • ارائه یک درخواست مبتنی بر کاغذ: نسخه‌های چاپی اسناد خود را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به مرکز درخواست ویزا (VAC) اختصاص داده شده به کشور خود (در مورد ایرانی‌ها، به کشور همسایه) ارسال کنید.
 1. اگر ویزای تحصیلی شما تأیید شد، به کمک آن به کانادا بیایید! تا زمانی که به بندرگاه ورود کانادا (POE) نرسید، مجوز تحصیل کانادایی خود را دریافت نمی‌کنید. اگر ویزای شما تأیید شود، دولت کانادا برای شما نامه‌ی معرفی ورودی صادر می‌کند. هنگام ورود به کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی، باید این نامه را به مقام مهاجرت نشان دهید.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

زمان پردازش ویزاهای تحصیلی بسیار متفاوت است. مدت زمان لازم به کشور محل سکونت شما بستگی دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش 1-2 هفته است، اما برخی از متقاضیان باید انتظار این موضوع را داشته باشند که حتی تا 16 هفته منتظر جواب ویزای خود بمانند. زمان پردازش نیز بستگی به حجم برنامه‌های دریافتی دارد. اگر نزدیک به آغاز سال تحصیلی کانادا درخواست می‌دهید، ممکن است با تاخیر مواجه شوید.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

برای تحصیل در کانادا باید تا هجده سال سن داشته باشید. با وجود اینکه محدودیت سنی وجود ندارد، اما اگر خردسال هستید به مجوز تحصیل نیاز دارید. اگرچه شرایط سنی تحصیل در کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. شما باید یک دانشجو کانادایی یا بین المللی بین 18 تا 35 سال باشید.

شرایط تحصیل در کانادا چگونه است؟

 

شرایط و ضوابط خاصی به ویزای تحصیلی کانادا پیوست شده است. شما باید به این شرایط احترام بگذارید تا تمام مزایای تجربه‌ی تحصیلی خود را حفظ کنید.

 • به یاد داشته باشید که در صورت تحصیل در کبک، باید به عنوان دانشجوی نیمه وقت یا دانشجوی تمام‌وقت ثبت نام کنید.
 • همچنین نباید از برنامه تحصیلی خود بیش از 150 روز مرخصی بگیرید.

درک و احترام به شرایط ویزا تحصیل بسیار مهم است. با انجام این کار، شما حداکثر استفاده را از تجربه تحصیلی در خارج از کشور در کانادا خواهید برد. همچنین دانشجویانی که به شرایط ویزای تحصیلی خود احترام می‌گذارند، شانس بیشتری برای دریافت ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی دارند.

تمدید ویزای تحصیلی در کانادا

 

اکثر اتباع خارجی که مایل به تحصیل در کانادا هستند باید مجوز تحصیل معتبر داشته باشند. در صورتی که طول مدت تحصیل یک دانشجوی بین‌المللی برای تکمیل برنامه‌ی تحصیلی و فارغ‌التحصیلی بیش از حد انتظار طول بکشد، یا اگر به یک رشته‌ی تحصیلی طولانی‌تر منتقل شود، به احتمال زیاد باید برای تمدید ویزای تحصیل اقدام کند. برای تمدید ویزا، دانشجوی بین‌المللی باید درخواست خود را برای تمدید اقامت خود در کانادا به عنوان دانشجوی مهاجر، به دفتر مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارائه دهد.

این درخواست باید به صورت الکترونیکی ارسال شود مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد. دولت کانادا ملزم می‌کند که اکثر درخواست‌های اقامت موقت از داخل کانادا از طریق برنامه الکترونیکی انجام شود، از جمله:

 • کلیه درخواست‌های تمدید وضعیت اقامت موقت از داخل کانادا
 • کلیه درخواست‌های مجوز تحصیل یا کار از داخل کانادا
 • کلیه درخواست‌های تجدید تحصیل از داخل کانادا

همچنین دانشجویان باید از قبل به گونه ای برنامه‌ریزی کنند تا اطمینان حاصل شود که این درخواست قبل از تاریخ انقضای ویزای فعلی ارائه شده است.

تا زمانی که درخواست قبل از این تاریخ ارسال شود، آن‌ها به عنوان دانشجو مجاز به اقامت در کانادا از طریق وضعیت ضمنی خواهند بود. این وضعیت تا زمانی ادامه دارد که در مورد درخواست تمدید تصمیم‌گیری نشود، یعنی تا زمانی که شرایط ویزای آن‌ها تغییر نکرده باشد. با این حال، اگر شرایط مجوز تغییر کرده باشد، شهروند خارجی دارای وضعیت ضمنی نیست و باید منتظر بماند تا در مورد درخواست خود تصمیم‌گیری کند.

اگر دانشجویی نتواند برای تمدید ویزای تحصیلی قبل از اتمام مجوز خود درخواست دهد، می‌تواند تا 90 روز پس از انقضا، برای اعاده وضعیت درخواست کند. اگر یک تبعه خارجی می‌خواهد مجوز تحصیل خود را تغییر دهد، مانند تغییر سطح تحصیل، انتقال موسسات یا تغییر شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی ، ممکن است درخواست تمدید اجازه تحصیل کافی نباشد. در این موارد، ممکن است درخواست مجوز تحصیل جدید ضروری باشد.

تحصیل در کانادا - مزایای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مزایای بی‌شماری دارد! از رشته‌های دانشگاهی متنوع و پردرآمدی که برای ادغام دانشجویان و بهبود تجربیات آن‌ها طراحی شده است، تا برنامه‌های مهاجرتی که برای تبدیل مهاجرت تحصیلی به اقامت دائمی آن‌ها طراحی شده است. در واقع وقتی صحبت از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا می‌شود، این کشور حسابی سروصدا راه انداخته و می‌توان گفت که در این زمینه شهرت بسیار خوبی دارد. با افزایش جمعیت دانشجویی بین‌المللی کانادا، دانشگاه‌ها و دولت اقداماتی را برای بهبود تجربیات دانشجویان و سهولت زندگی و کار دانشجویان بین‌المللی در کانادا در نظر گرفته‌اند.

دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس مختلف رشته‌هایی را برای کمک به ادغام دانشجویان بین‌المللی در جوامع دانشگاهی ارائه می‌دهند، از جمله کمک به یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم دانشجو. همچنین، بسیاری از دانشگاه‌ها بسته‌های کمک مالی رقابتی و بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که آن‌ها را قادر به پرداخت هزینه‌ها می‌سازند.

کار تمام وقت

اجازه کار تمام وقت برای همراه

فرصت‌های شغلی فراوان

فرصت‌های شغلی فراوان پس از تحصیل

برترین دانشگاه‌ها

شانس تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا

اشتغال هنگام تحصیل

امکان اشتغال در هنگام تحصیل

مهاجرپذیر

زندگی راحت در کشور مهاجرپذیر

بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه‌های تحصیلی

اکثر دانشجویان بین‌المللی کانادایی به طور خودکار در طول تحصیل در کانادا مجوز کار پاره وقت را دریافت می‌کنند. همچنین، اکثر دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا بمانند و کار کنند.

سازمان‌های مهاجرتی کانادایی در دو سطح فدرال و استانی نیز برنامه‌های مهاجرت را ارائه می‌دهند که برای کمک به فارغ‌التحصیلان دانشجوی بین‌المللی به اخذ اقامت دائم کانادا کمک می‌کند. شهرت کانادا به عنوان مقصدی در سطح جهانی برای دانشجویان بین‌المللی همچنان رو به بهبود است و هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت در آینده نشان نمی‌دهد. اتباع خارجی که به دنبال محیطی جدید برای ادامه تحصیل هستند، یا کسانی که به دنبال زندگی جدید در کشوری مرفه هستند، قطعاً باید تحصیل در کانادا را در نظر بگیرند!

چند نکته کلیدی در مورد تحصیل در کانادا

تحصیل آنلاین در کانادا

اگر می خواهید تحصیلات کانادایی داشته باشید، اما نمی توانید تمام یا بخشی از تحصیلات خود را ترک کنید و به خارج از کشور مهاجرت کنید، مطالعات مجازی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. تعهد کانادا به آموزش نوآورانه و جهانی، آن را به یک پیشرو در آموزش آنلاین و آموزش از راه دور تبدیل کرده است. به لطف فناوری، دانشجویان بین المللی به تحصیلات کانادایی بسیار نزدیک شده‌اند.

آموزش از راه دور به دانشجویان بین‌المللی مانند شما اجازه می‌دهد تا از راه دور به دانشگاه‌ها و کالج‌های در سطح جهانی ما دسترسی داشته باشند و از اساتید دانشگاهی مشهور ما بیاموزند. یادگیری مجازی زمانی که قادر به حضور فیزیکی در کلاس درس نباشید از مزایای آموزش کانادایی برخوردار می شود. همچنین فرصت هایی را برای یادگیری انعطاف پذیر، اغلب در زمان و سرعت خود، ارائه می دهد.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند می توانند در حین تحصیل در کانادا یا پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند، مشروط بر اینکه شرایط برنامه مهاجرتی کانادا را که تحت آن درخواست می کنند را داشته باشند. درخواست برای مجوز تحصیل کانادا و وضعیت اقامت دائم کانادا به طور همزمان به عنوان “تصمیم دو منظوره” نامیده می شود و چنین روشی توسط قانون مهاجرت کانادا رایج و پذیرفته شده است.

بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم کانادا به متقاضیانی که با کانادا یا با یک استان خاص ارتباط دارند، تجربه کاری کانادا، یا مدرک تحصیلی کانادایی امتیاز محسوب می‌شود. اگر دانشجویان بین المللی کانادایی مهاجرت دائمی به کانادا را انتخاب کنند از برخی یا همه این مزایا بهره مند می شوند. لطفا توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی در کانادا باید اطمینان حاصل کنند که شرایط مجوز تحصیل خود را در طول اقامت خود دارند. اگر دانشجویی شرایط مجوز تحصیل خود را نقض کند، این می تواند درخواست های مهاجرتی آینده را به خطر بیندازد.

کانادا برای دانشجویان بین‌المللی این امکان را تسهیل می‌کند که در صورت ماندن در این کشور اقامت دائم داشته باشند. ویزای کاری پس از تحصیلات تکمیلی به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانند و کار کنند. پس از یک سال کار در کانادا، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشند. برای درخواست PGWP ، باید ثابت کنید که تمام شرایط ویزای تحصیلی خود را رعایت کرده‌اید. تحصیل باید فعالیت اصلی شما در طول مدت اقامت شما در کانادا بوده باشد. PGWP معمولاً به همان مدت تحصیل شما در کانادا اعطا می‌شود.

تغییر رشته یا دانشگاه در حین تحصیل در کانادا

با داشتن ویزای تحصیل کانادایی، می‌توانید در هر زمان دانشگاه یا رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهید. برای انجام این کار، باید مطمئن شوید که از روش صحیح پیروی می‌کنید و تمام شرایط را رعایت کرده‌اید. در اینجا، مراحل دقیق مورد نیاز برای تغییر دانشگاه یا رشته‌ی تحصیلی خود از طریق پورتال آنلاین وجود دارد:

مرحله 1

وارد حساب خود شوید

مرحله 1

مرحله 2

بخشی به نام انتقال دانشجو از دانشگاه را بیابید (Designated Learning Institution student transfer)

مرحله 2

مرحله 3

روی (transfer from DLI number) کلیک کنید

مرحله 3

مرحله 4

شماره درخواست ویزای تحصیلی خود را در قسمت جستجو وارد کرده و سپس بر روی search for my application کلیک کنید

مرحله 4

مرحله 5

ممکن است از شما خواسته شود که جزئیات بیشتری از درخواست ویزای تحصیلی اصلی خود وارد کنید، بنابراین مهم است که این مورد را نیز در نظر داشته باشید

مرحله 5

مرحله 6

اطلاعات مربوط به برنامه یا مدرسه جدید خود، از جمله شماره جدید DLI ، شماره شناسنامه دانش آموز جدید و تاریخ شروع خود را وارد کنید

مرحله 6

مرحله 7

روی گزینه انتقال کلیک کنید

مرحله 7

مرحله 8

سپس از شما خواسته می شود که تمام اطلاعاتی را که ارسال کرده اید مرور کنید. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد ، می توانید با کلیک روی تأیید انتقال ، فرآیند را تکمیل کنید

مرحله 8

مرحله 9

اعلانی مبنی بر کامل بودن درخواست شما دریافت خواهید کرد. این تأیید می کند که شما با موفقیت دولت کانادا را از تغییر برنامه های خود مطلع کرده اید

مرحله 9

شرایط تحصیل در کبک چیست؟

برای تحصیل در کبک، شما به یک گواهی پذیرش کبک (CAQ) نیاز دارید. این سند توسط وزارت مهاجرت فرانسه و ادغام (MIFI) صادر شده است. این تأیید می‌کند که کبک شما را به عنوان دانشجوی بین‌المللی پذیرفته است. اگر برنامه‌ی تحصیلی شما در کبک است، قبل از درخواست ویزا تحصیلی به گواهی پذیرش کبک یا CAQ نیاز دارید.

برای واجد شرایط بودن برای درخواست CAQ ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در دانشگاهی در کبک پذیرفته شوید.
 • هزینه‌های مربوط به CAQ را پرداخت کنید.
 • با رعایت شرایط صدور CAQ برای مطالعات موافقت کنید.

اگر قصد مطالعه‌ی دوره‌ای را دارید که مدت آن کمتر از 6 ماه است، نیازی به CAQ یا ویزا تحصیل ندارید. اما پس از دریافت CAQ ، باید برای ویزای تحصیلی از دولت کانادا اقدام کنید. هنگامی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کردید، آماده‌ی شروع تحصیل در کانادا هستید!

ویزای اقامت موقت (TRV)

هر اتباع خارجی که برای ورود به کانادا به ویزا نیاز دارد باید آگاه باشد که به احتمال زیاد ویزای اقامت موقت (TRV) آن‌ها در همان تاریخ انقضای ویزای تحصیلی آنها منقضی می‌شود. حفظ یک TRV معتبر برای یک تبعه‌ی خارجی که در کانادا تحصیل می‌کند اجباری نیست، زیرا این مجوز تحصیلی است که به شرکت اجازه می‌دهد در فعالیت‌های تحصیلی شرکت کند. با این حال ، TRV اجازه‌‌ی ورود مجدد به کانادا را می‌دهد. اگر قصد دارید در طول تحصیل به خارج از کانادا سفر کنید، ممکن است لازم باشد TRV خود را تمدید کنید.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا

همه‌ی دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید تحت پوشش مراقبت‌های بهداشتی باشند.

برخی از استان‌ها به دانشجویان بی‌ المللی اجازه دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی کانادا را می‌دهند. دانشجویان در استان‌هایی که پوشش درمانی ارائه نمی‌دهند باید بیمه‌ی درمانی خصوصی بخرند. همه‌ی دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

تحصیل در کانادا - شغل همزمان با تحصیل

شغل همزمان با تحصیل در کانادا

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین‌المللی حق کار دارند. این به جبران هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی کمک می‌کند.

دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند در طول مدت تحصیل به صورت پاره وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) کار کنند. در تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، دانشجویان بین‌المللی ممکن است به صورت تمام وقت کار کنند.

اکثر دانشجویان برای کار حین تحصیل نیازی به ویزای کار ندارند، چه شغل آن‌ها در محوطه دانشگاه باشد یا خارج از دانشگاه. در ویزای تحصیلی شما مشخص می‌شود که آیا مجاز به کار در خارج از دانشگاه هستید یا خیر.

اگر رشته‌ی تحصیلی شما شامل تجربه‌ی کاری و کارورزی باشد، ممکن است بتوانید بیش از 20 ساعت در طول ترم کار کنید. این مورد در نامه‌ی پذیرش شما نشان داده می‌شود. اگر دولت این شرط را تأیید کند، هم ویزای کار و هم اجازه‌ی تحصیل به شما داده می‌شود. این ویزای کار به شما امکان می‌دهد فقط در محوطه دانشگاه کار کنید.

ویزای همراه در کانادا

دانشجویان بین‌المللی که ازدواج کرده یا بچه دارند ممکن است مایل باشند که خانواده‌ی خود را با خود همراه کنند.

افسران ویزای کانادا درخواست ویزای تحصیلی را که شامل همراهی اعضای خانواده می‌شود، در نظر خواهند گرفت. باید توجه داشته باشید که تعداد اعضای خانواده در درخواست اجازه‌ی تحصیل ممکن است بر تصمیم افسر ویزا تأثیر بگذارد.

در صورت تأیید خانواده، همسرتان می‌تواند در کانادا به صورت تمام وقت کار کند. هر کودک همراهی هم می‌تواند به صورت رایگان درس بخواند.

سخن پایانی

تحصیل در کانادا می­تواند فرصتی برای ساخت آینده برای شما و نزدیکان­تان محسوب شود. در این راه شما باید بتوانید از تجربیات افراد دیگری که این مسیر را طی کرده اند و همچنین از دانش افراد متخصص که از مهارت کافی برای راهنمایی شما برخوردارند، استفاده کنید. تنها در این صورت است که می­توانید تا بیشترین حد ممکن، مسیر موفقیت خود را تضمین کنید و با خیالی آسوده در این راه گام بردارید.

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، مفتخر است اعلام کند که در دهه اخیر، چراغ راهی بوده است برای بسیاری از افرادی که مسیر مهاجرت تحصیلی به کشورهای کانادا و آمریکا را برای ساخت آینده خود برگزیدند. این موسسه با در اختیار داشتن متخصصین حرفه­ای مهاجرتی، به شکل تخصصی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای کانادا و آمریکا مشغول فعالیت است. موسسه مهرآیین مخبری مفتخر است اعلام کند که در مسیر پر پیچ و خم مهاجرت تحصیلی، می­تواند برای شما راهنمایی مطمئن و با تجربه باشد که به تمامی مشکلات و راه و چاه­های این مسیر واقف است و می­تواند شما را با خیالی آسوده در این مسیر هدایت کند.

شما می­توانید برای دریافت مشاوره شخصی، با کارشناسان موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در تماس باشید تا در صورت تمایل شما، همکاران ما بتوانند برای شما تجربه مهاجرتی شیرین و بی دغدغه را رقم بزنند و رویای شما از آینده را برایتان محقق سازند.

سوالات متداول

موسسه‌ی آموزشی معین شده (DLI) در واقع هر دانشگاهی است که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی باشد. همه‌ی مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا DLI هستند و می‌توانند از کشورهای خارجی دانش‌آموز پذیرش کنند. اما همه‌ی کالج‌ها یا دانشگاه‌ها DLI نیستند ، بنابراین قبل از درخواست باید لیست DLIهای دولت کانادا را بررسی کنید.

برای تحصیل در یک مدرسه یا دانشگاه کانادایی باید به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید. کالج‌های کانادایی شرایط خاص خود را برای مهارت‌های زبانی دانش‌آموزان بین‌المللی تعیین می‌کنند. الزامات مهارت زبان در مدارس مختلف متفاوت است. هنگام انتخاب رشته، باید در مورد الزامات خاص آن تحقیق کنید. جالب است بدانید که برخی از مدارس و کالج‌ها به شما این امکان را می‌دهند که دوره‌های زبان انگلیسی را پس از شروع تحصیل تکمیل کنید.

برخی از دانشجویان بین‌المللی نیازی به ارائه مدرکی برای مهارت‌های زبانی خود ندارند. این حالت در صورتی خواهد بود که از کشوری انگلیسی زبان است مهاجرت می‌کنید یا به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اید، ممکن است مجبور نباشید IELTS بگیرید. اما هر مدرسه الزامات زبان خود را تعیین می‌کند. پس این مهم است که شرایط خاص مدرسه، کالج یا دانشگاهی را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، بررسی کنید.

انگیزه‌نامه‌ یا نامه‌ی هدف شما، بخش مهمی از درخواست ویزای تحصیلی شما است. این نامه در حقیقت برنامه‌های شما برای تحصیل در کشور و اهدافتان را توضیح دهد. هدف از این نامه این است که به دولت کانادا اطمینان دهید که به شرایط ویزای خود احترام می‌گذارید. این یعنی پس از اتمام ویزا، باید به کشورتان برگردید و هدفتان فقط تحصیل در کانادا است.

هر دانشگاه یا مدرسه مهلت مختص به خود را دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که درخواست خود را قبل از این مهلت یا به اصطلاح ددلاین ارسال کنید. مدارس و دانشگاه‌های کانادا هر سال بازه‌ی خاصی را برای ثبت‌نام و ارسال مدارک مشخص می‌کنند. با نزدیک شدن به مهلت مقرر، دانشگاه‌ها گزینشی‌تر می‌شوند. برای ورود به دانشگاه‌های معتبرتر، رقابت زیادی وجود دارد و هر سال دانشجویان بسیاری در بازه‌ی تعیین شده مدارکشان را ارسال می‌کنند. بنابراین هرچه زودتر درخواست خود را ارسال کنید، بهتر است.

 • دانشگاه تورنتو (UofT)

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

 • دانشگاه مک گیل

 • دانشگاه مونترال (UdeM)

 • دانشگاه مک مستر

اگر خانواده‌ شما را همراهی می کنند، همسرتان واجد شرایط دریافت ویزای کار آزاد می‌شود و به او اجازه می‌دهند تا هنگام تحصیل شما در کانادا، وی بتواند به صورت تمام وقت کار کند.

46 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل در کانادا»

 1. سارا نیازی

  سلام وقت بخیر، با مدرک دیپلم و معدل ۱۹ میشه برای تحصیل در کانادا اقدام کرد ؟ دختر هستم و ۲۰ سالم هست

 2. سلام ، من امسال از رشته پرستاری فارغ التحصیل میشم ، میخواستم بپرسم اگه قصد داشتم برای ادامه تحصیل در کانادا ،آیا میتونم همزمان در کنار تحصیل ، کار هم کنم

 3. سلام خسته نباشید ، ببخشید برای تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان امکان پذیر هست؟ و سالانه چقدر هزینه می خواد؟

 4. نگین بهاری

  سلام وقت بخیر ،من یه سوال داشتم در مورد بورسیه،که تا چند درصد میتونیم بورسیه بگیریم برای تحصیل در کانادا؟

    1. با سلام
     اگر به موقع و قبل از ددلاین دانشگاه ها مدارک تون رو آماده کنید و نمره زبان هم داشته باشید خیلی زود حدوداً ۲ ماه کاری یا کمتر بررسی ها برای ترم آینده انجام و نتیجه ارسال می گردد.
     در صورت تمایل بیشتر میتونیند در واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید که شرایط شما رو بیشتر بررسی کنیم.

 5. سلام خسته نباشد ، برای ادامه تحصیل در کانادا باید حتما مدرک زبان داشته باشیم یا نه مهم نیست؟

 6. سلام من میخوام برای تحصیل برم کانادا ،فقط یه سوال داشتم این که میتونم بعدا اقدام به گرفتن اقامت بگیرم یا نه؟

  1. با سلام
   بورسیه یه پکیج هست و بستگی به شرایطی مثل معدل، سوابق علمی و نمره زبان دارد. برای بررسی شرایط شما نیاز هست اطلاعات خود را از طریق فرم ارزیابی اولیه ارسال بفرمایید.

   1. سلام ، من میخواستم برای تحصیل در کانادا اقدام کنم ، فقط این سوال رو می خوام بدونم که چقدر زمان می‌کشه تا نتیجه مدارک ارسال شده رو بدونیم؟

 7. سلام ، ببخشید من معافیت تحصیلی دارم ، آیا میتونم برای تحصیل در کانادا اقدام کنم یا خیر امکان نداره؟

 8. سلام ، برای تحصیل در کانادا در رشته شیمی بهترین دانشگاه کدوم هست؟ و شهریه همه دانشگاه ها یکسانه یا متفاوته؟

 9. سلام من یه سوال داشتم ، من میتونم با مدرک علوم آزمایشگاهی برای ارشد رشته پرستاری در کانادا اقدام کنم؟

  1. با سلام
   اگر منظورتون سربازی و معافیت تحصیلی است، بله میتونیم هرچه زودتر براتون اقدام کنیم لطفا در واتساپ به مشاوران ما پیام بدید تا شرایط شما رو بیشتر بررسی کنیم.

 10. لادن صادقی

  سلام عرض خسته نباشی به شما
  قصد اینو دارم که با لیسانس معماری از دانشگاه سراسری تبریز به کانادا مهاجرت تحصیلی کنم
  ایا با رشته من میتونم وارد دانشگاه بیریتیش کلمبیا ونکوور شم

 11. سلام ، ببخشید برای رشته مدیریت با رزومه قوی بین تحصیل در کانادا و آمریکا کدوم رو پیشنهاد می کنید؟

  1. با سلام
   هر دانشگاهی شرایط پذیرش و حداقل ملزومات متفاوتی رو دارد. با توجه به شرایط شما اگر بخواهید که ما براتون اقدام کنیم و پذیرش بگیریم بهترین دانشگاه ها رو براتون اقدام میکنیم. طبیعتاً میزان شهریه دانشگاه ها باهم متفاوت است.

 12. سلام روز بخیر ، ببخشید برای تحصیل در کانادا برای ارشد میتونیم اقدام کنیم یا باید فقط برای دکتری اقدام کنیم؟

 13. سلام یه سوال داشتم ، من برای تحصیل در کانادا اقدام کردم ولی پرونده ام ریجکت شد، آیا شما پرونده های ریجکت شده رو قبول می کنید؟

 14. سلام ، اگر از کانادا دعوتنامه تحصیلی برای تحصیل در کانادا دریافت کنیم ، میتونیم پذیرش بگیریم؟

    1. با سلام
     دعوت نامه می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد اما بدون آن نیز می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید در واتساپ به ما پیام دهید تا شما را بیشتر راهنمایی کنیم

 15. سلام خواستم تشکر کنم بابت اطلاعاتی جامعی که به رایگان در اختیار ما گذاشتین ، فقط یه سوال،
  پسرم ۱۷ سالشه و میخواد برای تحصیل در کانادا اقدام کنه ، فقط میخواستم بدونم ، حتما باید در کنکور سراسری قبول بشه تا بتونه اقدام کنه؟

 16. با سلام و عرض خسته نباشید. می خواستم برای تحصیل در کانادا اقدام کنم، می خواستم بدونم اگر در طی یک الی دو ترم در دانشگاه های کانادا بتوانم نمره عالی و اول دانشگاه را اکسب کنم، آیا می توانم از بورسیه تحصیلی آن دانشگاه استفاده کنم

   1. شرایط شما نیاز هستش که کامل بررسی بشه.
    برای دریافت مشاوره لطفا با شماره تلفن آفیس تهران ما تماس بگیرید و یا شماره ی خود را اینجا بگذارید تا مشاورین ما از دفتر تهران با شما تماس بگیرند‌.
    شماره ی آفیس تهران در صورت نیاز :
    021 91 00 12 22

 17. سلام وقت بخیر، ببخشید برای تحصیل در کانادا بهترین دانشگاه تو نزدیکی تورنتو کدوم هست؟

 18. پویا نو اندیش

  سلام وقت بخیر ، من میخواستم برای تحصیل در کانادا اقدام کنم ولی یه مشکلی دارم اینکه گپ سنی هست، برای پر کردن گپ سنی باید چیکار کرد؟ تایم کار کردنمون فقط با بیمه اثبات میشه

  1. با سلام
   دانشگاه های مختلفی هستند که با توجه به رشته تحصیلی شما میتونین انتخاب مناسبی براتون باشند. لطفاً برای دریافت اطلاعات فرم ارزیابی اولیه را تکمیل نمایید کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

 19. با سلام عرض ادب ،می خواستم ببینم در صورت دارا بودن نمره آیلتس ۶ و رتبه کشوری کنکور تجربی زیر 1000، امکان اخذ بورسیه در مقطع لیسانس برای کانادا هست

 20. سلام خسته نباشید، کن میخوام فرزندم رو برای دوره دبیرستان بفرستم کانادا ، باید حتما آزمون بده یا بدون آزمون می‌تونه اقدام کنه؟

 21. سلام
  میخواستم بدونم با مدرک دیپلم میشه در کانادا تحصیل کرد؟و حداقل سرمایه ای که باید داشته باشیم چقدره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا