تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان به خاطر پیشرفته بودن در حوزه ی تحصیل و زندگی یکی از اهداف دانش آموزان و دانشجویان سراسر جهان از جمله ایران می‌باشد. این کشور از بالاترین سطح امکانات رفاهی و کیفیت آموزشی همراه با دانشگاه های معتبر برخوردار می باشد. کشور انگلستان جزو 3 کشور برتر دنیا در حوزه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

چنانچه سوالی در زمینه ادامه تحصیل در انگلستان برایتان مطرح شد، شما عزیزان می توانید در بخش دیدگاه های این صفحه آنها را مطرح نمایید تا در اسرع وقت به پاسخ سوال خود دست یابید.

فرم ارزیابی اولیه

ثبت درخواست

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

فهرست مطالب

پادکست MMCF

پادکست تحصیل در انگلستان

همه چیز در مورد تحصیل در کشور انگلستان

با توجه به اینکه زبان کشور انگلستان انگلیسی است، فرصت بسیار عالی جهت بالا بردن مهارت یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان غیر انگلیسی زبان در انگلستان به وجود می آید. در نتیجه علاقمندان مهاجرت به کشور انگلستان می توانند از طریق تحصیل در انگلستان، از امکانات و امتیازات بسیار بالایی برخوردار شوند.

تحصیل در انگلستان به علت سطح آموزشی بسیار بالا، امکانات رفاهی و آموزشی پیشرفته و همچنین مدارس و دانشگاه های درجه یک و عالی، رویای خیلی ها می باشد. مازاد بر اینها یادگیری کامل زبان انگلیسی، برخورداری از محیط امن، فارغ التحصیلی از دانشگاه های انگلستان شانس بیشتری جهت استخدام، جذب شدن در شرکت های بین المللی و دانش بیشتری جهت کارآفرینی دارند. به همین علت بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان، تحصیل در انگلستان را راهی بسیار مناسب جهت رسیدن به آرزوهای خود می دانند.

زبان انگلیسی بودن این کشور، سبب شده هر ساله دانشجویان و دانش آموزان فراوانی را در تمام دنیا به دانشگاه و مدارس این کشور بکشاند. ویزای تحصیلی کشور انگلستان با نام Tier 4 شناخته خواهد شود. این ویزای تحصیلی به دو گروه ( General Tier 4 و Child Tier 4) تقسیم می شود. هزینه تحصیل در انگلستان با توجه به نوع دانشگاه، رشته و مقطع متفاوت می باشد.

تحصیل در انگلستان - سیستم آموزشی کشور انگلستان

سیستم آموزشی در کشور انگلستان

سیستم آموزشی در این کشور به صورت چهار مرحله ای است. آموزش ابتدایی (Primary Education)، آموزش متوسطه (Secondary Education)، آموزش تکمیلی (Further Education) و آموزش عالی (Higher Education). نکته جالبی که در مقایسه بین سیستم آموزشی مدارس ایران و انگلستان وجود دارد این است که دوره ابتدایی و دوره ابتدایی در کشور انگلستان از 5 سالگی شروع می شود و تا سن 15 سالگی ادامه خواهد داشت. این مدت را به چهار پایه تقسیم بندی می کنند.
مقطع
سن
پایه اول (مقطع ابتدایی)
5 تا 7 سال
پایه دوم (مقطع ابتدایی)
7 تا 11 سال
پایه سوم (مقطع دبیرستان)
11 تا 14 سال
پایه چهارم (مقطع دبیرستان)
14 تا 16 سال

دانش آموزان مقاطع دبیرستانی سن 14 تا 17 سالگی، دوره ای را که می گذارنند به نام GCSE نام دارد و بعد از تمام شدن این دوره، از دانش آموزان آزمونی را می گیرند و گواهینامه GCSE دریافت خواهند کرد. در نهایت جهت وارد شدن به دانشگاه بایستی دوره پیش دانشگاهی یا آموزش تکمیلی را بگذرانند. در این دوره بایستی دانش آموزان دروس پیش نیاز جهت ورود به دانشگاه های کشور انگلستان را یاد بگیرند. بعد از گذراندن دوره GCSE  ( به مدت دو سال)، دوره ای معادل پیش دانشگاهی را خواهند گذراند.

تحصیل در انگلستان در مقاطع گوناگون

جهت تحصیل در انگلستان در مقاطع گوناگون، در ابتدا یک پذیرش تحصیلی در یکی از مدارس، موسسات آموزشی، دانشگاه یا کالج های این کشور دریافت نمایید و در نهایت با دریافت کردن ویزا، نسبت به تحصیل کردن در مقطع مورد نظر خود اقدام کنید. شرایط دریافت ویزا در مقاطع دانشگاه و مدرسه و شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های این کشور کاملا متفاوت می باشد.

تحصیل در دبیرستان های کشور انگلستان

همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم دوره دبیرستان در محدوده سنی 11 سال تا 16 سال شامل خواهد شد و در طی آن دانش آموزان دوره GCSE را تکمیل خواهند کرد. در طی این دوره بایستی دانش آموزان دروس پیش نیاز جهت ورود به دانشگاه های انگلستان را فرا می گیرند. بعد از گذراندن دوره GCSE به مدت دو سال، همانند سال اول و دوم دبیرستان کشور خودمان است، دانش آموزان دوره ای همانند معادل دوره پیش دانشگاهی خواهد گذراند. بهتر است بدانید که برای آن دسته از افرادی که قصد دارند که در دانشگاه های انگلستان رشته های دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی بخوانند، نام دوره پیش دانشگاهیشان دوره Alevel است و افرادی که دوست دارند به غیر از رشته های دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی بخوانند، دوره پیش دانشگاهیشان در انگلستان دوره Foundation نام دارد.

تحصیل کردن در مقطع پیش دانشگاهی

تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی به دوره های پیش دانشگاهی (IFP-International Foundation Programme) یا دوره های بین المللی معروف می باشند. افرادی که دوره دبیرستان را با نمره های خوبی گذرانده اند می توانند در این دوره ها شرکت نمایند. این دوره ها جهت ورود دانش آموزان به دانشگاه ها ارائه خواهند شد. قوانین سیستم آموزشی انگلستان سبب می شود تا آن دسته از دانش آموزانی که مدرک پیش دانشگاهی در کشور ایران را دارند، جهت ادامه تحصیل در کشور انگلستان واجد شرایط نباشند.

دوره های بین المللی همانند دوره پیش دانشگاهی در ایران می باشد. افرادی که تمایل دارند در این کشور ادامه تحصیل دهند بایستی بعد از گذراندن دوره، در آزمون وردی  باید شرکت نمایند و در صورت قبول شدن، به دانشگاه های انگلستان وارد می شوند. دانش آموزان جهت تحصیل کردن در رشته های دامپزشکی، دندانپزشکی و … در دانشگاهی معتبر و معروف و انگلستان همانند دانشگاه کمبریج، آکسفورد و … باید دوره A level را گذرانده باشند و با توجه به موفقیتشان در این دوره در چند گروه قرار خواهند گرفت. جهت ادامه تحصیل، دانشگاهی را که گروه قبولیشان متناسب است، انتخاب می نمایند. هر چه نمره کسب شده در دوره A level بالاتر باشد، شانس تحصیل نمودن در دانشگاه های معتبر در انگلستان بیشتر می باشد.

تحصیل در انگلستان در مقاطع کارشناسی چگونه است؟

شاید آرزوی هر فردی باشد که مقطع کارشناسی خود را در انگلستان بگذراند. همانطور که میدانید دانشگاه های انگلستان جزو پرطرفدارترین مقصدها جهت تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین المللی می باشند. در واقع میتوان مقطع کارشناسی را به عنوان اولین مقطع آکادمیک  در دانشگاه های این کشور دانست.

تحصیل در مدرک کارشناسی ارشد به چه صورت است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در این کشور است. تدریس به زبان انگلیسی، نظام آموزشی بسیار مستحکم، کوتاه بودن دوره تحصیل، فرصت های شغلی فراوان، مدرک بین المللی معتبر، مجوز کار دانشجویی و … همگی از جمله ویژگی های خاص و منحصر به فرد جهت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد. فرصت های شغلی بسیار فراوانی در این کشور وجود دارد. به طور کلی که در سال 2015 نزدیک به 80 درصد از دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شده اند، مشغول به کار شده اند. شهریه دانشگاه های کشور انگلستان در قیاس با شهریه دانشگاه های آمریکا بسیار کمتر است.

شرایط تحصیل در انگلستان در مقطع فوق لیسانس، به صورت ناپیوسته و پیوسته است. کارشناسی ارشد ناپیوسته برای آن دسته از اشخاصی است که مقطع کارشناسی را پشت سر گذاشته اند و بعد از آن یکسال به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می پردازند. کارشناسی ارشد پیوسته برای اشخاصی می باشد که بعد از دریافت مدرک دیپلم، دوره تحصیل کارشناسی را در دانشگاه های انگلستان پشت سر خواهند گذراند. در این مواقع دو مقطع کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد آنها حدود 3 سال طول می کشد. از جمله شرایط تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مدرک زبان آیلتس می باشد.

 متقاضیان عزیز می توانند به تحصیل در رشته های فنی مهندسی و رشته های تجارت مشغول شوند. آن دسته از متقاضیانی که به تحصیل ارشد در این کشور مشغول می باشند، می توانند با ارائه دادن مقالات معتبر و تحقیق و پژوهش با جمع آوری کردن رزومه قابل قبول از سوی دانشگاه، شرایط را جهت تحصیل در مقطع دکتری فراهم کنند. رشته هایی که در دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان ارائه می گردند، عبارتند از: علوم پایه، تاریخ، حقوق، علوم اجتماعی، رشته های فنی مهندسی و …

تحصیل در انگلستان در مقاطع دکتری

کشور انگلستان یکی از بهترین کشورهای دنیا با بهترین نظام آموزشی می باشد و هر ساله تعداد زیادی دانشجو جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور پذیرش می شوند. تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان مزایای فراوانی دارد.

مهمترین و اصلی ترین ویژگی تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری را میتوان به دانشگاه های برتر این کشور دانست. دانشگاه هایی مانند کمبریج، آکسفورد جزو برترین دانشگاه های جهانی می باشند که شهرت جهانی این دانشگاه ها به گوش همگان رسیده است. تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری می تواند با اشتغال به کار و مزایای فراوانی همراه باشد. همانطور که میدانید کشور انگلستان از جمله کشورهایی می باشد که بدون حمایت مالی و درآمد زایی می تواند بسیار پرهزینه به نظر برسد. دانشجویان در مقاطع دکتری به راحتی می توانند در طول هفته 20 ساعت کار کنند و در تعطیلات بین ترم هم به طور تمام وقت می توانند مشغول به کار شوند. ناگفته نماند که بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه های تحصیلی خصوصی و دولتی فراوانی در مقاطع دکتری به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی و پزشکی در انگلستان

جهت تحصیل در انگلستان برای رشته دندانپزشکی و پزشکی بایستی از مهلت ثبت نام، شرایط و مدارک مورد نیاز برای دانشگاه مورد نظر خود مطلع باشید. اشخاصی که قصد دارند برای دندانپزشکی و پزشکی شرکت کنند، بایستی بدانید که آخرین مهلت ثبت نام، 15 اکتبر می باشد. این دسته از اشخاص جهت انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه حداکثر 5 انتخاب می توانند داشته باشند. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در ابتدا باید دوره Foundation یا A-level را پشت سر بگذارند. دانشگاه های انگلستان جهت پذیرش دانشجویان دندانپزشکی و پزشکی به سن متقاضی، انگیزه نامه، معدل، توصیه نامه و نتیجه مصاحبه قبل از ورد به دانشگاه مورد نظر توجه خاصی دارند. البته ناگفته نماند که حداقل مدرک زبان جهت ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی آیلتس 6 است.

تحصیل در انگلستان - ویژگی‌های تحصیل در انگلستان

ویژگی های تحصیل در کشور انگلستان

امکان کار در طول دوره تحصیل

یکی از مزیت های مهم تحصیل در انگلستان، امکان کار کردن در طول دوره تحصیل می باشد. در حالی که برخی از کشورها، اجازه کار به دانشجوی بین المللی را نمی دهند. در طول ترم شما اجازه هفته ای 20 ساعت کار کردن را دارید و در ایام تعطیلات هفته ای 44 ساعت اجازه کار کردن را دارید. از این راه می توانید در مدیریت هزینه هایتان کمک فراوانی بکنید.

دوره های تحصیلی کوتاه مدت

در کشور انگلستان مدرک لیسانس 3 سال، کارشناسی ارشد با 1 سال و دکتری با 2.5 تا 3.5 سال زمان طول می کشد. کل طول دوران تحصیل در این کشور حدود 6.5 تا 7.5 سال زمان می برد. در حالی که در ایران کل دوران تحصیل حدود 11 سال طول می کشد. بنابراین با تحصیل در انگلستان انرژی، هزینه و وقت کمتری را برای درس خواندن می گذارنید و خیلی زودتر می توانید وارد بازار کار شوید. البته ناگفته نماند که این ارقام کلی می باشند ممکن است در تعدادی از رشته ها، طول دوره تحصیل متفاوت تر باشد.

دریافت ویزای همراه آسان

برای اینکه بتوانید فرزندان و همسر خود را به عنوان همراه به برخی از کشورها ببرید، بایستی پروسه خیلی طولانی را طی نمایید. در حالی که با ویزای تحصیلی انگلستان به راحتی می توانید برای دریافت ویزای همراهانتان اقدام نمایید و آنها را با خود به کشور انگلستان ببرید. جالب است بدانید که اگر فرزند زیر 16 سال دارید، هزینه تحصیل آن در انگلستان کاملا رایگان است و از طرف دیگر، همسرتان بعد از ورود به کشور انگلستان می تواند به صورت تمام وقت کار کند.

توجه: براساس قانون جدید از ژانویه 2024 تنها دانشجویان مقطع دکتری شرایط دریافت ویزا برای همراه خود را دارند. 

امکان اقامت به مدت 2 سال بعد از اتمام تحصیل

در صورتی که دوست دارید تحصیلاتتان سبب اخذ اقامت در کشور انگلستان شود، بایستی یک شغل بسیار مناسب و خوب پیدا کنید تا در نهایت ویزای تحصیلی شما عزیزان به ویزای کاری تبدیل گردد. بدون شک یکی از استرس های بسیار بزرگ، پیداکردن یک شغل بسیار مناسب بعد از اتمام شدن دوره تحصیل می باشد. جای هیچ نگرانی نیست. زیرا کشور انگلستان در این حوزه هم نسبت به کشورهای دیگر جلوتر است. بعد از اتمام دوره تحصیل در انگلستان به مدت 2 سال می توانید در این کشور بمانید. در حالی که در برخی از کشورها فقط به مدت 1 سال اجازه ماندن دارید. در حقیقت شما با تحصیل در کشور انگلستان این فرصت بسیار ویژه را دارید که بعد از اتمام شدن دوره تحصیل تا 2 سال در این کشور بمانید و به دنبال یک کار بسیار مناسب بگردید.

اگر بتوانید در طول این 2 سال ( بعد از تحصیل در انگلستان) یک کار خوب پیدا کنید، شما عزیزان می توانید با شرکتی که در آنجا کار می کنید قرارداد ببندید و همچنین بعد از 5 سال کار کردن در شرکت، جهت اقامت دائمتان اقدام نمایید و در نهایت بعد از چند سال جهت پاسپورت درخواست می دهید.

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

تحصیل در انگلستان - هزینه‌هی تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان با توجه به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و محل تحصیل کاملا متفاوت است. در سال 2023 جهت تحصیل در کارشناسی و همچنین دوره های تکمیلی برای یک سال، حدود 11 تا 43 هزار دلار در نظر گرفته شده است. در حالی که برخی از رشته های تحصیلی مانند رشته های پزشکی شهریه های بالاتری باید پرداخت کنند. دانشجویان رشته های پزشکی تقریبا برای هر سال تحصیلی 83 هزار دلار باید پرداخت نمایند. هزینه تحصیل نمودن در مدارس غیر دولتی سالانه تقریبا 8 هزار دلار است. هزینه زندگی دانشجویان جهت تحصیل برای هر سال حدودا بین 7 تا 12 هزار دلار است.

شرایط تحصیل در انگلستان

در واقع حداقل معدل تعیین شده جهت تحصیل در انگلستان به رشته تحصیلی و سطح علمی دانشگاه دارد. برخی از رشته ها و دانشگاه ها از آن دسته از داوطلبانی که معدل بیشتر از 18 دارند، استقبال می کنند. مازاد بر اینها، دانشگاه هایی وجود دارند که حداقل معدل 16 را جهت پذیرش دانشجویان می پذیرند. جهت بررسی شرط معدل برای پذیرش دانشجو پیشنهاد می کنیم که وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید. زیرا تعدادی از دانشگاه ها با اینکه حداقل معدل را تعیین نموده اند، شرایطی را برای دانشجو فراهم نموده اند که دانشجو به راحتی بتواند در دوره های قبل از لیسانس و یا قبل از فوق لیسانس با معدل های کمتر شرکت نماید و در نهایت دوره تحصیلی اصلی خود را آغاز کند.

شرایط سنی برای تحصیل در انگلستان با توجه به اینکه در چه مقطعی قصد اخذ پذیرش تحصیلی دارید، بستگی دارد. زیرا جهت ورود به مقطع پیش دبستانی حداقل سن، 3 سال می باشد و جهت ورود به دانشگاه ها و کالج با حداقل 16 سال سن میتوان درخواست اخذ پذیرش تحصیلی داد. شایان ذکر است بدانید که شرایط پذیرش دانشگاه های کشور انگلستان حداکثر سن تعیین نشده است و بحث سن، در شرایط سنی ویزای تحصیلی می باشد که اهمیت پیدا خواهد کرد. در واقع آن دسته از متقاضیانی که در رده سنی بین 18 سال تا 35 سال سن دارند، شانس دریافت ویزای تحصیلی بیشتر از سن 35 سال دارند. البته ناگفته نماند که بجز شرط سنی جهت تحصیل در انگلیس، شرایط دیگری هم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در نتیجه امکان دارد که فردی بیشتر از 35 سال سن داشته باشد و شرایط کامل برای اخذ پذیرش و همچنین ویزای انگلستان را داشته باشد، در این مواقع می تواند تحصیلات خود را در انگلستان بگذراند.

تحصیل در انگلستان - بهترین رشته‌ها جهت تحصیلی در انگلستان

بهترین رشته ها جهت تحصیل در انگلستان

تمامی رشته ها جهت تحصیل در انگلستان مناسب می باشند. این موضوع به علت دانشگاه های معتبر و بسیار عالی همراه با دوره های متنوع و با کیفیت است. در واقع یک سری از رشته ها برای تحصیل در این کشور مناسب تر می باشند. برخی از این رشته ها عبارتند از:

 • حقوق

 • پزشکی

 • مهندسی عمران

 • رشته روانشناسی

 • رشته آموزش

 • علوم کامپیوتر

 • رشته MBA

 • رشته فیزیوتراپی

 • رشته زبانشناسی

 • رشته معماری

بهترین شهرهای کشور انگلستان جهت تحصیل

از دیرباز تا کنون کشور زیبای انگلستان جزو محبوب ترین و مهم ترین مقصدها جهت مهاجرت تحصیلی در جهان می باشد. کشور انگلستان دارای بهترین دانشگاه های جهان و نظام آموزشی بین المللی می باشد. هر کدام از شهرهای این کشور جذابیت های مخصوص به خود را دارند و می توانند تجربه ای بسیار خوب و به یادماندنی برای دانشجویان داشته باشند. از این سو بایستی متقاضیان تحصیل در این کشور، یک شهر را جهت تحصیل انتخاب کنند. برخی از بهترین شهرهای کشور انگلستان جهت تحصیل عبارتند از: کمبریج، لندن، لیدز، آکسفورد، منچستر، بریستول و …  ناگفته نماند شهرهای ناتینگهام، گلاسکو، کاونتری، ادینبورگ و … از جمله شهرهای محبوب در بین دانش آموزان می باشند.

تحصیل در انگلستان - بررسی ویزای همراه تحصیلی

بررسی ویزای همراه تحصیلی

ویزای همراه برای دانشجویان بین المللی و دانش آموزان اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. ویزای همراه از جمله موارد بسیار مهمی است که خانواده توجه بسیار خاصی به آن دارند. در مورد با دانش آموزان، والدین این دانش آموزان نمی توانند ویزای همراه دریافت نمایند و همراه فرزندان خود به کشور انگلستان بروند و تنها با ویزای بازدید کننده می توانند به این کشور سفر کنند و آن هم به مدت محدود می توانند به این کشور سفر کنند. آن دسته از دانش آموزانی که در کشور انگلستان در مدارس روزانه مشغول به تحصیل می باشند، باید قیم داشته باشند، یا اینکه در مدارس شبانه روزی می توانند ثبت نام کنند. در این مواقع مدارس به عنوان قیم دانش آموز حساب می شوند.

در مورد دانشجویان بین المللی در کشور انگلستان برای تحصیل در مقطع کارشناسی، ویزای همراه وجود ندارد و دانشجو نمی تواند با همراه خود به این کشور مسافرت کند. در حالی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، امکان ویزای همراه برای دانشجو وجود خواهد داشت و دانشجو یا همسر و فرزندان خود که کمتر از 18 سالن سن دارند، می تواند مهاجرت کنند. لازم به ذکر است بدانید که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به بالا هم، تنها در مواقعی می توانند با خود همراه ببرند که مدت حضورشان در این کشور بیشتر از 9 ماه طول بکشد.

برخی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای همراه در کشور انگلستان عبارتند از:

تحصیل در انگلستان - مزایای تحصیلی در انگلستان

مزایای تحصیل در انگلستان در قیاس با سایر کشورها

اگر در زمینه تحصیل در خارج کشور تحقیق کرده باشید، امکان دارد تحصیل در دانشگاه اتریش و آلمان به علت رایگان بودن و همچنین تحصیل در ایتالیا به علت بورسیه های تحصیلی متنوع و هزینه بسیار کم، نظرتان را به خود جلب کرده باشد.

 اما تحصیل در انگلستان به علت برخی از مزایایی که دارد، در قیاس با دیگر کشورها بسیار جذاب تر می باشد.

مزایای تحصیل در کشور انگلستان

متقاضیان با هدف بهره مندی از سطح آموزشی بالاتر در قیاس با کشور خود، تصمیم به مهاجرت خواهند گرفت. به همین علت، کیفیت تحصیل اصلی ترین و در عین حال مهم ترین عامل جهت انتخاب مقصد مهاجرت برای تحصیل می باشد. کشور انگلستان با جذب متبحر ترین و باسوادترین اساتید جهان همراه با امکانات آموزش نوین و متدهای جدید، کیفیت تحصیل در انگلستان را به بالاترین سطح رسانده است.

دانشگاه های آکسفورد، کمبریج جزو بهترین دانشگاه های دنیا می باشند و قبولی در این دانشگاه ها، امکان پذیر است و ایرانیان فراوانی در این قبیل دانشگاه ها تحصیل می کنند و فارغ التحصیل می شوند.

آن دسته از دانش آموزان که معدل بسیار بالایی دارند، کمک هزینه تحصیلی به آنها تعلق می گیرد. کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان به گونه ای نمی باشد که تمام هزینه های زندگی و شهریه دانشجویی و دانش آموزی را شامل شود، اما برخی از هزینه ها به وسیله بورسیه تحصیلی انگلستان می تواند حذف گردد.

جالب است بدانید که در کشور انگلستان در مقاطع فوق لیسانس و لیسانس، دوره های خاصی وجود دارند که دانشجویان با شرکت کردن در این دوره ها در حین تحصیل می توانند مشغول به کار شوند. همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم دوره لیسانس در کشور لیسانس حدود 3 سال طول می کشد. اما زمانی که دانشجویان برای دوره های کار تحصیل در انگلستان اقدام می نمایند، امکان دارد طول دوره لیسانس آنها به  4 سال طول بکشد.

در طی این دوره 2 سال اول کارشناسی را فقط مشغول به درس خواندن می باشید و شهریه آن را باید پرداخت کنید. از سال سوم نیازی به پرداخت کردن شهریه دانشگاه نیست. علاوه بر اینکه شهریه شما Waive خواهد شد می توانید مشغول به کار هم شوید و در نهایت حقوق مناسبی را دریافت نمایید. در سال چهارم دانشگاه هم می توانید مشغول به کار کردن شوید و در صورت رضایت مندی از نحوه کار کردن تان، امکان استخدام شدنتان وجود دارد و از این طریق با تبدیل اقامت تحصیلی و ویزا به اقامت کاری، امکان اقامت دائم و پاسپورت انگلستان برایتان میسر خواهد بود.

تحصیل در انگلستان - آیکون دانشگاه آکسفور

تحصیل در دانشگاه‌های برتر

تحصیل در انگلستان - آیکون امکان اقامت به مدت دو سال

اجازه 2 سال اقامت بعد از تحصیل

تحصیل در انگلستان - ورود همزمان همراه

اجازه ورود همزمان همراه

تحصیل در انگلستان - آیکون کار پاره وقت

اجازه کار پاره وقت

تحصیل در انگلستان - کار تمام وقت برای همراه

امکان کار فول تایم برای همراه

تحصیل در انگلستان - اقدام برای ویزا از داخل کشور

اقدام برای ویزا از داخل ایران

بهترین دانشگاه‌های انگلستان

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به تحصیل در انگلستان هستید حتما قصد دارید تا با بهترین دانشگاه‌هایی که در این کشور وجود دارند آشنا شده و اطلاعاتی را درباره هریک از این دانشگاه‌ها به دست بیاورید. ما در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره دانشگاه‌های برتر در کشور انگلستان صحبت کرده و اطلاعات جامع و کاملی را در این‌ خصوص در اختیار شما قرار دهیم.


دانشگاه آکسفورد: این دانشگاه دارای جایگاه 5 در بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد و در رنکینگ دانشگاه‌های انگلستان نیز جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال اخیر یک پله در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا سقوط کرده است؛ ولی همچنان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.


دانشگاه کمبریج: این دانشگاه در جایگاه هفتم از بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد که پس از دانشگاه آکسفورد در جایگاه دوم قرار دارد. این دانشگاه سطح کیفی بسیار بالایی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و از طرفی دریافت نامه پذیرش از آن نیز ممکن است چالش‌های زیادی را برای شما داشته باشد؛ چراکه هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تقاضای تحصیل در این دانشگاه را دارند.


کالج امپریال لندن: بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های پایتخت این کشور دارد و در جایگاه سوم بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان نیز قرار دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این دانشگاه امروزه در سطح جهانی یک جایگاه بالاتر رفته و به رتبه هشتم بهترین دانشگاه‌های دنیا رسیده است که همین موضوع نشان‌دهنده این است که این دانشگاه دارای جایگاه بسیار بالایی است.


کالج دانشگاهی لندن: این دانشگاه نیز در میان بهترین دانشگاه‌های انگلستان قرار دارد که هرساله دانشجویان زیادی تقاضای ادامه تحصیل در این دانشگاه را به آن ارائه می‌دهند. این دانشگاه در رتبه 10 بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد و رتبه سوم در میان بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان را نیز به‌تازگی ازدست‌داده و به رتبه چهارم رسیده است.


دانشگاه ادینبورگ: این دانشگاه در جایگاه پنجم از بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان قرار گرفته و در لیست رنکینگ بهترین دانشگاه‌های دنیا نیز جایگاه بیستم را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ادینبوگ یک دانشگاه مادر به شمار می‌آید که طیف گسترده‌ای از رشته‌های مختلف را به دانشجویان ارائه می‌دهد. شهرت علمی اساتید دانشگاه ادینبورگ بسیار بالاست و به همین علت نیز معمولا مدارکی که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود دارای ارزش علمی بسیار زیادی هستند و در تمامی کشورهای دنیا اعتبار دارند.


دانشگاه منچستر: دانشگاه منچستر با جایگاه بیست و هفتم از میان بهترین دانشگاه‌های دنیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در انگلستان باشد. این دانشگاه ارتباط بسیار خوبی را با شرکت‌های صنعتی در کشور انگلستان و حتی سایر کشورها دارد و همین عامل نیز باعث می‌شود تا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بتوانند در بهترین موقعیت‌های شغلی مشغول به کار شوند. یکی از نکات بسیار مهم درباره این دانشگاه این است که دانشجویان را کاملا آماده ورود به بازار کار می‌کند.

تحصیل در انگلستان - مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

برای اپلای انگلستان، متقاضی بایستی نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز خود اقدام کند. اطلاع کافی در مورد مدارک لازم می تواند به شما در این راه کمک شایانی کند. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلستان عبارتند از:

بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر و ارائه مدارک لازم بایستی متقاضی ویزای تحصیلی خود را دریافت کند. یکی از اصلی ترین مدارک لازم جهت ادامه تحصیل در این کشور، ویزای تحصیلی است. پیشنهاد می شود که 3 ماه قبل از شروع شدن دوره آموزشی خود، نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید تا به موقع در انگلستان باشید.

نکات مهم زیر در مورد تمکن مالی را بایستی حتما بدانید. زیرا اگر آگاهی کافی در مورد این اطلاعات نداشته باشید، سبب ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی می شود.

 • بایستی حدود هزینه یک سال تحصیل و زندگی در حساب بانکی، پول داشته باشید.

 • این مبلغ را بایستی حدود 1 ماه در حساب دست نخورده باشد و از سوی بانک، نامه تمکن مالی که در آن حساب باز کرده اید، تهیه خواهد شد.

 • این نامه نشان خواهد داد که شما دانشجو یا دانش آموز، از پس هزینه های خود بر می آیید.  

 • اگر مدرکی همانند سند ملک داشته باشید، خیلی بهتر است. زیرا با بقیه مدارک به سفارت کشور ثابت می نمایید که در کشور خود، دارایی هایی دیگری هم دارید که بعد از تمام شدن دوره تحصیلی تان به دلیل دارایی تان به کشور باز می گردید.

انواع ویزای تحصیلی در انگلستان

در بخش زیر به معرفی کامل دو نوع ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز می پردازیم:

مدارک لازم برای اشخاصی که دوست دارند در دانشگاه های انگلستان پذیرش شوند و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عمومی عبارتند از:

 • ارائه عکس پاسپورتی
 • ارائه فیش پرداخت هزینه برای درخواست ویزا
 • داشتن پاسپورت به همراه اعتبار کافی
 • اثبات تمکن مالی جهت زندگی کردن در این کشور
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس
 • پرداخت حق بیمه و همچنین ارائه مدرک آن

ویزای دانش آموزی برای اشخاصی که سن بین 4 تا 17 سال دارند و قصد دارند که در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند، صادر خواهد شد. مدارک و شرایط لازم متقاضیان ویزای دانش آموزی عبارتند از:

 • داشتن بیمه
 • ارائه نامه پذیرش در مدارس کشور انگلستان
 • داشتن گذرنامه
 • ارائه مدرک لازم بر نسبت متقاضی با سرپرست یا والدین خود
 • پرداخت هزینه دریافت ویزا و ارائه فیش مورد نظر
 • ارائه رضایت نامه سرپرست متقاضی
 • اثبات تمکن مالی جهت حمایت متقاضی در زمان تحصیل
تحصیل در انگلستان - دریافت پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس

چگونه می توان از دانشگاه های انگلستان پذیرش گرفت؟

نحوه درخواست جهت دانشگاه های این کشور با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی تفاوت دارد. در حوزه شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور برای مقطع کارشناسی، می توان به وب سایت برنامه UCAS مراجعه کرد و تقریبا تمامی دانشگاه ها درخواست شما عزیزان را به وسیله سیستم UCAS می پذیرند.

جهت درخواست پذیرش به مدارک تحصیلی قبلی، مدرک زبان، اطلاعات مالی، اطلاعات شخصی کامل و بیانیه شخصی نیاز است. بهتر است بدانید که برخی از دانشگاه ها به برخی آزمون های دیگر مانند BMAT، UCAT جهت تحصیل در رشته پزشکی و برای رشته حقوق به آزمون LNAT نیاز داشته باشند.

بیشتر دانشگاه‌های انگلستان به متقاضیان اجازه خواهند داد که درخواستشان را در طول سال ارسال نمایید. اما برخی از این دوره ها دارای مهلت خاصی می باشند. در نتیجه بهتر است از قبل با دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و از جزئیات کامل در رابطه با فرایند پذیرش مطلع شوید.

تحصیل در انگلستان بدون داشتن مدرک زبان

انگلیسی زبان بودن جزو یک نکته مثبت جهت تحصیل در انگلستان می باشد. زیرا زبان انگلیسی در بیشتر کشورهای دنیا، به عنوان زبان دوم به حساب می آید. مازاد بر اینها، سهولت یادگیری این زبان در قیاس با زبان های دیگر بیشتر می باشد.

با این وجود افرادی هم هستند به دنبال تحصیل در انگلستان بدون داشتن مدرک زبان هستند. برای اخذ پذیرش کاندیشنال، دانش آموزان نیازی به ارائه نمودن مدرک زبان ندارند. اما جهت دریافت ویزا و تحصیل در انگلستان، دانشجو بایستی مدرک زبان مورد نظر دانشگاه خود را ارائه دهد.

تحصیل در انگلیس به صورت آنلاین

امروزه در کشور انگلستان این امکان برای دانشجویان فراهم شده تا بتوانند به‌صورت آنلاین مشغول به تحصیل شوند و نیازی به مراجعه حضوری آنها به کشور انگلستان وجود ندارد. البته این دانشجویان باید برای شرکت در آزمون‌های نهایی حتما به این کشور سفر کنند؛ ولی در طول دوران تحصیل مشکلی وجود ندارد که به‌صورت غیرحضوری و آنلاین تحصیل کنند. از جمله مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در انگلستان به‌صورت آنلاین می‌تواند برای شما دانشجویان به همراه داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  شما می‌توانید به‌صورت کاملا آنلاین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوید بدون این‌که هیچ‌گونه محدودیتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای شما وجود داشته باشد.
 •  طیف گسترده‌ای از رشته‌ها به‌صورت آنلاین به شما ارائه می‌شوند که بدون شک ادامه تحصیل در آنها می‌تواند یک تجربه جذاب برای دانشجویان بین‌المللی باشد.
 • مدارک تحصیلی که توسط دانشگاه‌های آنلاین این کشور به دانشجویان داده می‌شود کاملا معتبر هستند و آنها می‌توانند از اعتبار این مدارک در سایر دانشگاه‌های سراسر دنیا استفاده کنند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آنلاین کشور انگلستان چندان بالا نیست و شما می‌توانید از طریق تحصیل در آنها در هزینه‌های خودتان نیز صرفه‌جویی کنید.
 • شما با تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توانید از طیف گسترده‌ای از خدمات آنلاین ارائه شده به دانشجویان نیز بهره‌مند شوید

امروزه دانشگاه‌های زیادی در کشور انگلستان وجود دارند که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی فراهم کرده‌‌اند. از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین این دانشگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


کالج لندن: این کالج طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را در مقطع کارشناسی ارشد به‌صورت آنلاین به دانشجویان ارائه می‌دهد. موضوعاتی مانند نورولوژی، آموزش، امنیت، ورزش و … از جمله جذاب‌ترین رشته‌ها در این کالج به شمار می‌آیند.


– دانشگاه ادینبورگ: این دانشگاه نیز جز دانشگاه‌های کشور انگلستان است که امکان تحصیل کارشناسی در انگلستان به‌صورت کاملا آنلاین را فراهم کرده و مدرک آن نیز دارای اعتبار زیادی است. برنامه‌های کارشناسی این دانشگاه معمولا سه سال به طول می‌انجامند و دانشگاه در خصوص زمان تحصیل شما نیز انعطاف‌پذیری بالایی را از خود نشان می‌دهد. شما در این دانشگاه می‌توانید از مشاوران شغلی کمک گرفته و از خدمات پشتیبانی فناوری اطلاعات دانشگاه نیز نهایت استفاده را ببرید.


– دانشگاه منچستر: این دانشگاه یکی از مشهورترین دانشگاه‌های بریتانیا است که دارای قدمتی به طول 180 سال است و برنامه‌های متنوع و بسیار جذابی را برای آینده ارائه می‌دهد. این دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی فوق‌العاده قوی است که کیفیت بالایی را در فعالیت‌های تحقیقاتی خود ارائه می‌دهد. امروزه این دانشگاه نیز امکان ادامه تحصیل دانشجویان به‌صورت کاملا آنلاین را فراهم کرده که شما هم می‌توانید از این امکان بهره‌مند شوید.


– کینگز کالج لندن: این کالج به علت پیشرو بودن در زمینه‌های تحقیقاتی مشهور و معروف شده است. امروزه کینگز کالج لندن برنامه‌های آنلاینی را برای تحصیل به دانشجویان ارائه می‌دهد که در زمینه‌های مختلف هستند و دست شما را برای انتخاب رشته باز می‌گذارند. از جمله جذاب‌ترین رشته‌های این کالج می‌توان به مدیریت بازرگانی، علوم غذایی، تاریخ، حقوق، فلسفه و … اشاره کرد. این دانشگاه در زمینه بهداشتی نیز فعالیت می‌کند که شما هم می‌توانید از خدمات آن نهایت بهره را ببرید.


– دانشگاه وارویک: دانشگاه وارویک یکی از جذاب‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در انگلستان به‌صورت آنلاین است که برای مطالعه در حوزه کسب‌وکار می‌تواند فوق‌العاده باشد. این دانشگاه یکی از موفق‌ترین برنامه‌های MBA آنلاین را در سراسر دنیا به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. اگر شما هم علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته MBA هستید و قصد دارید تا تحصیل خود را به‌صورت آنلاین دنبال کنید بدون شک این دانشگاه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما برای ادامه تحصیل باشد. این دانشگاه در کنار رشته MBA برخی از رشته‌های دیگر را نیز ارائه می‌دهد که با مراجعه به آدرس سایت رسمی این دانشگاه می‌توانید اطلاعات کاملی را درباره این رشته‌ها نیز به دست بیاورید.

تحصیل در انگلستان - اقامت و تابعیت پس از اتمام تحصیل

اقامت و اخذ تابعیت بعد از تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان و همچنین وضعیت اقامت بعد از تحصیل در این کشور که در نهایت سبب دریافت پاسپورت و تابعیت کشور انگلستان خواهد شد، یکی از انگیزه های اصلی بیشتر تحصیل در این کشور می باشد. دریافت پاسپورت انگلستان دارای یک سری ضوابط و شرایط است و بایستی مسیر قانونی آن طی گردد.

تحصیل در انگلستان یک فرصت کاملا استثنایی جهت اقامت کاری در انگلستان و پرداخت مالیات و بیمه می باشد. تمامی شهروندان خارجی با اقامت بیشتر از 5 سال در این کشور و همچنین پرداخت مالیات، می توانند موفق به دریافت اقامت کشور انگلستان به شکل تابعیت و دائم شوند.

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان با دوره های کوتاه مدت، با وجود دانشگاه های برتر، مجوز اقامت بعد از تحصیل و … جزو مقاصد داغ مهاجرتی می باشد. شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور که از طریق UCAS انجام می گیرد، شامل شرط معدل، شرط سن و مدرک زبان است. متقاضیان دوره کارشناسی امکان بردن همراه با خود را ندارند اما در دوره تحصیلات تکمیلی، امکان برده همراه وجود دارد. برای دوره مدارس دانش آموزان، مادر یا پدر به عنوان همراه می تواند وارد کشور انگلستان شود.

همانطور که در این مطلب بیان نمودیم مزایای تحصیل در انگلستان به حدی فراوان است که نیازی به فکرکردن زیاد ندارد. شما عزیزان به آسانی می توانید با تحصیل در این کشور پرطرفدار و محبوب به تمام آن چیزی که از یک زندگی ایده آل و خوب می خواهید، برسید. البته ناگفته نماند که در این میسر هزینه و زمان بسیار مهم است. برای آنکه خیالتان از همه لحاظ راحت باشد، می توانید از کارشناسان ما مشاوره و کمک بگیرید. در این مواقع بهترین دانشگاه و بهترین رشته با رتبه بسیار خوب پیدا خواهد شد.

تحصیل در انگلستان برای ما ایرانی ها یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها جهت مهاجرت و کار می باشد. با توجه به اینکه انگلستان یکی از محبوب ترین کشورهای مورد علاقه دنیا خصوصا ما ایرانی ها است، در این مقاله به شرایط تحصیل در انگلستان و محدودیت سنی، مدارک مورد نیاز جهت ویزای تحصیلی و … به طور کامل پرداختیم. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین بررسی شرایط خود برای مهاجرت از طریق تحصیل در انگلستان می توانید با ما در موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید و رویایی خود را تحقق بخشید.

سوالات متداول

بله شما برای این‌که بتوانید با موفقیت در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید حتما باید پیش از ورود به خاک کشور انگلستان بیمه درمانی خود را دریافت کنید. دقت داشته باشید که این بیمه درمانی باید تمامی هزینه‌های درمانی دانشجویان در طول اقامت آنها را پوشش دهد.

دوره‌های آموزشی که در حال حاضر در کشور انگلستان ارائه می‌شوند کوتاه‌تر و فشرده‌تر از سایر کشورها بوده و به شما اجازه می‌دهند تا در کنار حفظ کیفیت زودتر فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار شوید. از طرف دیگر کیفیت تحصیلی دانشگاه‌های این کشور نیز بسیار بالاست.

بیرمنگام، ناتینگهام، گلاسکو، ادینبورگ و لندن جز بهترین شهرهای کشور انگلستان برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی به شمار می‌آیند که جذابیت‌های بیشتری نسبت به سایر شهرها داشته و گزینه مناسب‌تری برای زندگی خواهند بود.

بله زمانی که شما موفق می‌شوید ویزای دانشجویی خود را به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کشور انگلستان دریافت کنید مجاز خواهید بود تا در طول هر هفته حداکثر 20 ساعت را به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های خود در این کشور را از این طریق پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا