تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یک تجربه عالی برای هر کسی است که به دنبال یک تحصیل مقرون به صرفه و با کیفیت در اروپا است. دانشگاه های ایتالیا از نظر کیفیت آموزش و تحقیق در سطح جهانی هستند و شهریه آنها بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این، ایتالیا یک کشور زیبا و تاریخی است که به دانشجویان فرصتی می دهد تا از فرهنگ و تاریخ غنی آن لذت ببرند. کشور ایتالیا را می توان جزئی از کشورهای تراز اول نه تنها در قاره اروپا بلکه در کل دنیا دانست. اگر به فکر مهاجرت به سایر کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل هستید؛ اما تعددی که در انتخاب وجود دارد شما را گیج و مردد کرده است؛ با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری  همراه باشید چرا که قصد داریم در مورد این موضوع توضیحاتی را ارائه دهیم.

فرم ارزیابی اولیه

ثبت درخواست

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در ایتالیا - تصویر شاخص

فهرست مطالب

تحصیل در ایتالیا - ایتالیا سرزمین چکمه ای

ایتالیا؛ سرزمینی چکمه ای در اروپا

کشور ایتالیا دقیقا در جنوبی ترین قسمت قاره اروپا قرار گرفته است. کشور ایتالیا توسط کشورهای مختلفی همچون اسلوانی، اتریش و فرانسه محاصره شده است. یکی از نکات جالبی که در مورد کشور ایتالیا وجود دارد؛ این است که ظاهری شبیه به چکمه را دارد. همین موضوع سبب شده تا در دنیا از این کشور با نام کشور چکمه ای یاد شود. معمولا دانشجویان قبل از این که یک کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند؛ یک سری از موارد را به دقت بررسی می کنند تا ببینند آیا امکان زندگی در آن کشور را دارند یا نه.

فرهنگ و آداب و رسوم یکی از مسائل مهمی محسوب می شود که افراد قبل از انتخاب یک مکان برای ادامه تحصیل آن را به دقت مورد بررسی قرار می دهند. کشور ایتالیا یکی از کشورهای با قدمت در دنیا محسوب می شود. همین قدمت و تمدن ایتالیا باعث شده تا فرهنگ مردم این کشور در سطح ایده آلی قرار داشته باشد. با توجه به این موضوع افرادی که در کشور ایران زندگی کرده اند؛ هیچ مشکلی با این فرهنگ مردم ایتالیا نخواهند داشت.

سبک زندگی مردم کشور ایتالیا سبکی مدرن و بروز است. در کل دنیا این کشور را با مهد مد می شناسند. این کشور همواره تلاش می کند تا خدمات زیادی را برای مردم خود در نظر گرفته و باعث آسایش و البته راحتی آن ها شود. اگر فردی شکمو هستید؛ کشور ایتالیا می تواند یک مقصدی ایده آل برای شما محسوب شود؛ چرا که در این کشور هیچ مشکلی با تغذیه خود نخواهید داشت.

واحد پول این کشور در دنیا؛ یورو می باشد. به دلیل نوسانات قیمت ارز در کشور ایران؛ ممکن است هزینه زندگی در ایتالیا کمی زیاد به نظر برسد در صورتی که این طور نیست. یک کارگر ساده در ایتالیا به خوبی می تواند از پس هزینه های زندگی برآید. دولت ایتالیا حتی این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده است تا بتوانند به صورت پاره وقت در شغل های مختلفی مشغول به کار شوند.

تحصیل در ایتالیا - شرایط تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

در سال 2020 با توجه به شیوع بیماری کرونا؛ بسیاری از کشورها از پذیرش دانشجو و همچنین اخذ ویزای توریستی برای دانشجویان امتناع کردند. در سال 2023 اما کشور ایتالیا جزئی از معدود کشورهایی در دنیا بود که توانست شرایط بهتری را برای جذب دانشجو نسبت به سایر کشورهای دنیا در نظر بگیرد. از زمانی که کشور ایتالیا به عضویت اتحادیه اروپا درآمد تمام تلاش خود را برای بالا بردن امید به زندگی مردم؛ سطح بهداشت، سطح رفاه و… کرد. کشور ایتالیا برای این که بتواند خود از لحاظ علمی همواره یکی از کشورهای تراز اول قاره اروپا نگه دارد؛ تمامی تلاش خود را برای جذب دانشجو در نظر گرفته است.

در کشور ایتالیا بر خلاف کشور ایران؛ شخص می تواند از سن 5 سالگی شروع به تحصیل نماید. دوره ابتدایی در کشور ایتالیا نیز همانند کشور ایران 5 ساله می باشد. در این 5 سال به دانش آموز تمام دروس به صورت کاملا عملی و کاربردی آموخته می شود. متاسفانه در کشور ایران و در مقطع ابتدایی تنها یک سری از دروس به صورت تئوری به دانش آموزان آموخته می شود.

بعد از اتمام 5 سال تحصیل، دانش آموزان باید یک دوره متوسطه 3 ساله را بگذرانند. در این دوره 3 ساله به دو درس ریاضیات و البته علوم پایه توجه حداکثری می شود. بعد از اتمام این دوره 3 ساله یک آزمون سراسری داخلی برگزار می شود. با قبولی در این آزمون این امکان برایتان فراهم می شود تا بتوانید دوره 5 ساله دبیرستان خود را شروع کنید. بعد از این که این دوره را سپری کردید؛ می توانید مدرک دیپلم خود را از این کشور دریافت نمایید.

تحصیل در ایتالیا قبل از ورود به دانشگاه

به صورت کلی تحصیل در ایتالیا قبل از ورود به دانشگاه خود دارای 5 مقطع مختلف می باشد. شرکت در برخی از مقاطع تحصیلی امری اختیاری و در برخی از مقاطع دیگر اما اجباری می باشد.

دوره مهد کودک در کشور ایتالیا یک دوره 3 ساله می باشد. کودکانی که در بازه سنی 3 تا 5 سال قرار دارند؛ می توانند وارد مهد کودک شوند. هیچ اجباری به شرکت در مهد کودک های کشور ایتالیا نمی باشد و این دوره یک دوره کاملا اختیاری است.

همان طور که در قسمت قبلی نیز به این موضوع اشاره شد؛ دوره ابتدایی از 5 سالگی شروع شده و تحصیل در این مقطع تحصیلی نیز اجباری است.

در بازه سنی 11 تا 14 سال دانش آموزان مجبور هستند تا در دوره متوسطه شرکت کنند. این مقطع جزئی از سخت ترین مقاطع تحصیلی برای دانش آموزان می باشد. علت این موضوع را می توان این مورد دانست که دروس عمومی و البته تخصصی به دانش آموزان یاد داده می شود.

با داشتن گواهینامه پایان دوره متوسطه؛ نوبت به این می رسد تا وارد دانشگاه شوید. افرادی که بین 14 تا 19 سال سن دارند؛ باید این مقطع تحصیلی را به اتمام برسانند. دوره دبیرستان را می توان دوره پیش از ورود به دانشگاه دانست.

تحصیل در ایتالیا - ورود به دانشگاه‌ها

خود را برای ورود به دانشگاه آماده کنید

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

مقطع کارشناسی را می توان یک از مقاطع تحصیلی شلوغ در کشور ایتالیا دانست. اغلب دانشجویان بعد از اتمام دوران تحصیل خود در مقطع دبیرستان تصمیم می گیرند تا به کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل سفر کنند. اگر قصد تحصیل در ایتالیا را در مقطع کارشناسی دارید؛ باید با این موضوع اشنا باشید که این دوره تحصیلی حداقل 3 الی 6 سال به طول می انجامد. این مدت زمان کاملا بستگی به رشته تحصیلی شما دارد. برای این که بتوانید در دانشگاه های ایتالیا به تحصیل بپردازید؛ نیاز است تا در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کنید. البته این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که تمامی دانشگاه ها و البته رشته های این کشور دارای آزمون ورودی نیستند و شما قادر هستید تا بدون آزمون نیز در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی عبارت است از اصل مدرک دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی به همراه تمامی ریز نمرات دوره دبیرستان. البته این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که حتما باید دارای مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 باشید.

از دیگر ویژگی هایی که تحصیل در ایتالیا دارد؛ می توان به این موضوع اشاره کرد که هر دانشجو این اجازه را دارد تا 20 ساعت در هفته را مشغول به کار شود. همین موضوع سبب می شود تا دانشجویان نگرانی از بابت تامین هزینه های دانشجویی و زندگی خود نداشته باشند. از دیگر ویژگی های تحصیل در ایتالیا این است که تنوع رشته تحصیلی در دانشگاه های این کشور فوق العاده بالاست. همین موضوع سبب می شود تا هر شخصی با هر رشته تحصیلی شانس تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا را داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

کارشناسی ارشد یکی دیگر از مقاطع تحصیلی تقریبا پر طرفدار در کشور ایتالیا می باشد. برای این که بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید؛ نیاز است تا حداقل برای 2 سال در کشور ایتالیا حضور داشته باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است تا حداقل به زبان انگلیسی و یا به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید. در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط دارید؛ باید نمره شما در این آزمون حداقل عدد 6 باشد. از دیگر مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه های ایتالیا می توان به اصل مدرک دیپلم و البته اصل مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد.

در صورتی که جزئی از نوابغ در کشور خود محسوب می شوید؛ می توانید در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های ایتالیا بورسیه دریافت کنید. دانشجویان این امکان را دارند تا بتوانند بورسیه تحصیلی تا 7000 یورو را در هر سال از دولت این کشور دریافت کنند.

تحصیل در مقطع دکتری

طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری بین 3 الی 5 سال می باشد. در این دوره تمامی دروس به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می شود. با توجه به این موضوع اگر تمایل به تحصیل در این کشور را دارید؛ باید حتما به یکی از دو زبان انگلیسی و یا ایتالیایی تسلط 100 درصدی داشته باشید. این مقطع تحصیلی نیز جزئی از مقاطع تحصیلی محسوب می شود که شما قادر به دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور خواهید بود. برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز است تا شما اصل مدرک دیپلم، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد را به همراه داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که تمام ریز نمرات دوره دبیرستان را نیز باید به دانشگاه ارائه دهید.

تحصیل در ایتالیا - بورسیه های تحصیلی ایتالیا

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا چند نوع هستند؟

افرادی که جزئی از افراد نابغه محسوب می شوند و نمرات خوبی را در طی دوران تحصیل خود به دست آورده اند؛ این امکان را دارند تا بتوانند از کشور ایتالیا بورسیه تحصیلی دریافت کنند. بورسیه های تحصیلی در کشور ایتالیا بر 3 نوع هستند:

بورسیه DSU ایتالیا

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا هستند؛ حتما نام بورسیه استانی ایتالیا به گوششان خورده است. یکی از ویژگی هایی که این بورسیه دارد؛ در این است که شخص در هر مقطع تحصیلی که باشد؛ امکان دریافت آن را دارد. یک موضوع مهمی که نیاز است به آن توجه داشته باشید این است که هر دانشجویی در سال اول تحصیل خود شانس فوق العاده بالایی را برای دریافت این بورسیه استانی دارد. البته این بدان معنا نیست که دانشجویان سال دوم هیچ شانسی را برای دریافت بورسیه استانی ندارند.

تحصیل در ایتالیا - مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

برای این که بتوانید در کشور ایتالیا به ادامه تحصیل بپردازید؛ نیاز است تا یک سری از مدارک را تهیه کرده و آن را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید. در ادامه در مورد مدارکی که برای ادامه تحصیل در ایتالیا به آن ها نیاز دارید را معرفی خواهیم کرد.

به خاطر داشته باشید که تمامی مدارک شما باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. البته این موضوع را مد نظر قرار دهید که سیاست هر دانشگاهی متفاوت از دانشگاه دیگر است و همین موضوع باعث شده تا مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های مختلف کشور ایتالیا متفاوت از دیگری باشند.

آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر است؟

از آن جایی که در دانشگاه های ایتالیا دروس به زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می شوند؛ نیاز است تا شما حداقل یک تسلط 50 درصدی به زبان ایتالیایی داشته باشید. در غیر این صورت امکان تحصیل در این کشور برایتان وجود ندارد. تقریبا 90 درصد دانشگاه های ایتالیا گواهی CILS یا CELI را قبول دارند و شما با داشتن آن ها می توانید بدون وجود مشکلی در ایتالیا به تحصیل بپردازید.

اگر در دسته افرادی هستید که به زبان انگلیسی علاقه دارید؛ برای ورود به دانشگاه باید حتما نمره آیلتس شما عدد 6 باشد. البته دانشجویانی که زبان مادری آن ها انگلیسی است؛ نیازی به ارائه مدرک زبان به دانشگاه های ایتالیا را ندارند.

چه زمانی باید برای ورود به دانشگاه اقدام نماییم؟

از دیگر سوالات متداولی که ممکن است برای بسیاری از دانشجویان به وجود آید؛ این موضوع می باشد که چه زمانی باید برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایند. هر دانشگاهی سیاست مختلفی را در این زمینه پیش گرفته است. با توجه به این قانون نمی توان یک نسخه واحد برای تمامی دانشگاه ها پیچید. تقریبا 90 درصد دانشگاه های ایتالیا تا ابتدای ماه آپریل اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. بهتر است با توجه به این موضوع تا قبل از فرا رسیدن این موعد؛ کارهای مورد نیاز جهت تحصیل در این کشور را انجام دهید.

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایران یکی از کشورهایی می باشد که مردمان آن برای ورود به اغلب کشورهای دنیا باید ویزا دریافت کنند. همین موضوع باعث شده تا دانشجویانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند؛ در قدم اول نسبت به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا خود اقدام نمایند.

تحصیل در ایتالیا - هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

موضوع تحصیل در ایتالیا برای بسیاری از افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در این کشور هستند؛ امری مهم تلقی می شود. افرادی که می توانند از این کشور بورسیه دریافت کنند؛ شرایط متفاوت تری را نسبت به سایر افرادی که بورسیه ای را دریافت نمی کنند؛ دارند.

دانشگاه های خصوصی در کشور ایتالیا؛ شهریه بالاتری را نسبت به سایر دانشگاه های دولتی و البته نیمه خصوصی ایتالیا دریافت می کنند. این مبلغ شهریه برای تمامی دانشجویان اروپایی و البته غیر اروپایی یکسان می باشد. برای مثال به طور متوسط هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا بین 6000 الی 20000 یورو در سال متغیر است و نمی توان یک شهریه ثابت را برای آن در نظر گرفت.

اگر دانشجوی مقطع دکتری هستید؛ در صورتی که در دانشگاه های دولتی به تحصیل بپردازید؛ باید سالیانه بین 140 الی 1200 یورو هزینه کنید.

دانشگاه های برتر ایتالیا به همراه شهریه سالیانه آن ها

دانشگاه
مبلغ شهریه
دانشگاه ترنتو University of Trento
1000 تا 5600 یورو
دانشگاه فدریکو دوم (ناپل) University of Naples Federico II
1500 یورو
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل Vita-Salute San Raffaele University
بالای 20000 یورو
دانشگاه پیزا University of Pisa
2400 یورو
دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turin
بالای 3821 یورو
دانشگاه میلان University of Milan
5856 یورو
دانشگاه پادوا University of Padua
2533 تا 2948 یورو
دانشگاه ساپینزا رُم University of Rome – La Sapienza
1200 تا 2800 یورو
دانشگاه بولونیا University of Bologna
500 تا 1400 یورو
دانشگاه پلی تکنیک میلان Polytechnic University of Milan
889 تا 3892 یورو

هزینه زندگی در ایتالیا بدون احتساب هزینه های تحصیل

خارج از هزینه های تحصیل؛ شخص دانشجو یک سری هزینه های جانبی نیز دارد. این هزینه ها ممکن است برای برخی از دانشجویان سنگین به نظر برسد. دولت ایتالیا این امکان را برای دانشجویان هر مقطع تحصیلی فراهم کرده است تا بتوانند همزمان با تحصیل در این کشور کار کنند.

شرح هزینه مبلغ به ازای هر نفر
هزینه تحصیل در صورتی که از سمت دانشگاه هیچ بورسیه ای دریافت نکرده باشید؛ باید در حدود 600 تا 800 یورو در ماه برای تحصیل خود هزینه پرداخت کنید.
هزینه مسکن 300 تا 450 یورو
هزینه غذا 200 تا 300 یورو
هزینه بیمه درمانی از 120 یورو
هزینه حمل و نقل با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید تا مقدار زیادی هزینه‌های حمل و نقل در ایتالیا را کاهش دهید
تحصیل در ایتالیا - مزایای تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا به قدری زیاد است که برای صحبت کردن در مورد تمامی آن ها نیاز به نگارش چندین صفحه مقاله وجود دارد. با این تفاسیر اما قصد داریم در مورد محبوب ترین مزیت های تحصیل در این کشور توضیحاتی را ارائه دهیم. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا فوق العاده ایده آل است. همین موضوع باعث می شود تا حتی دانشجویان کشورهای آمریکا و کانادا به فکر ادامه تحصیل در کشور ایتالیا باشند.

دانشجویان در سراسر دنیا، این امکان را دارند تا بتوانند از این کشور بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

دانشگاه های کشور ایتالیا رنکینگ فوق العاده بالایی را در دنیا دارند. همین موضوع باعث می شود تا مدرک دانشگاه های این کشور در دنیا مورد تایید باشد.

در صورتی که به زبان ایتالیایی نیز تسلط داشته باشید؛ این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید به زبان انگلیسی نیز در این کشور به تحصیل بپردازید.

کیفیت آموزش در کشور ایتالیا فوق العاده بالاست. همین مسئله موجب شده تا از لحاظ علمی این کشور در سطح ایده آلی قرار داشته باشد.

بین کشور ایران و ایتالیا یک تفاهم نامه همکاری امضا شده است. همین مسئله موجب شده تا شرایط تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان ایرانی راحت تر از هر زمان دیگری باشد.

هزینه پایین تحصیل

هزینه پایین تحصیل در ایتالیا

دانشگاه های برتر تحصیل در ایتالیا

سطح علمی بالای دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل در ایتالیا - بورسیه استانی

دریافت بورسیه استانی

تحصیل در ایتالیا - شانس پذیرش بالا

شانس پذیرش بسیار بالای متقاضیان

تحصیل در ایتالیا - شرط معدل پایین

شرط معدل پایین

تحصیل در ایتالیا - نزدیکی فرهنگ

نزدیکی فرهنگ مردم ایتالیا و کشور ما

تحصیل در ایتالیا - اشتغال هنگام تحصیل

امکان اشتغال در هنگام تحصیل

آیا شرایط تحصیل در ایتالیا برای سال 2023 دچار تغییراتی شده است؟

سالیانه هر کشوری قوانین جدیدی را برای دانشجویان در نظر می گیرد. همین موضوع سبب شده تا قبل از هر اقدامی در ابتدا نسبت به قوانین کشور مقصد برای ادامه تحصیل اطلاعاتی را کسب کرد. خوشبختانه در سال 2023 قوانین کشور ایتالیا جهت پذیرش دانشجو دستخوش تغییرات زیادی نشد. در حال حاضر هر شخصی با هر سطح سوادی توانایی تحصیل در کشور ایتالیا را بدون وجود محدودیتی دارد. البته به این مورد دقت داشته باشید که افرادی زیر 18 سال نمی توانند از بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا استفاده کنند.

تحصیل در ایتالیا - بهترین رشته ها برای تحصیل

بهترین رشته های تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا

طبیعتا زمانی که نامی از تحصیل در ایتالیا به میان می آید؛ بسیاری از افراد در نگاه اول به یاد جاذبه های گردشگری و البته قدمت این کشور می افتند. همان طور که به کرات در طی این مقاله به این موضوع اشاره شد؛ دانشگاه های ایتالیا جزئی از معتبرترین دانشگاه های دنیا خصوصا در رشته دندان پزشکی و البته پزشکی هستند. با توجه به این موضوع که همه افراد نباید پزشک و البته دندان پزشک شوند؛ باید یک نیم نگاهی نیز به سایر رشته های محبوب و البته پرطرفدار در کشور ایتالیا داشت.

برخی از رشته های تحصیلی برخلاف کشور ایران، در ایتالیا فوق العاده پر طرفدار و البته پر متقاضی می باشند. شاید اگر قبل از ورود به دانشگاه در کشور ایران و انتخاب رشته با این موضوع آشنایی داشته باشید؛ مسیر زندگی شما به کلی تغییر پیدا کند. با توجه به این توضیحات اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید؛ قبل از هر تصمیمی این رشته های پر طرفدار را بررسی کنید تا بتوانید یک آینده ای ایده آل را برای خود رقم بزنید.

پزشکی و دندان پزشکی؛ جزئی از رشته های پر طرفدار در دنیا

به جرات می توان دو رشته پزشکی و دندان پزشکی را جزئی از رشته های پر طرفدار در دنیا دانست. یکی از ایراداتی که به این دو رشته وارد است؛ این موضوع می باشد که هر کشوری برای تحصیل در این دو رشته مناسب نیست و شما تنها باید به دنبال تحصیل در کشورهایی که مدرک معتبری را برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی ارائه می دهند؛ باشید. زمانی که نامی از رشته های پزشکی و البته دندان پزشکی به میان می آید؛ ناخودآگاه ذهن بسیاری از افراد به سمت کشور آلمان کشیده می شود.

ایتالیا را نیز می توان جزئی از کشورهایی دانست که دانشگاه هایی فوق العاده قوی در دنیا برای این دو رشته دارد. از دیگر مزیت هایی که تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در کشور ایتالیا دارد؛ این است که هزینه تحصیل برای این دو رشته در ایتالیا پایین و مقرون به صرفه است. در کنار مقرون به صرفه بودن هزینه اما به این موضوع توجه داشته باشید که کیفیت آموزش برای این دو رشته در ایتالیا فوق العاده بالاست.

برای این که توانایی تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی را در کشور ایتالیا داشته باشید؛ نیاز است تا در آزمون آیمت شرکت کنید. هر ساله تنها یک بار این آزمون در شهرهای مهم دنیا برگزار می شود. متاسفانه به دلیل تحریم هایی که بر کشور ایران حاکم است؛ در ایران این آزمون برگزار نمی شود و شما باید در کشور ترکیه در آزمون آیمت شرکت کنید.

البته ناگفته نماند یکی از بزرگ ترین ایراداتی که می توان به دانشگاه های ایتالیا وارد کرد؛ موضوع کم بودن ظرفیت ورودی دانشگاه های این کشور در مقطع دکتری می باشد. همین موضوع باعث شده تا هر شخصی نتواند به تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در این کشور بپردازید.

آزمون آیمت برای تحصیل در ایتالیا شامل چه دروسی می شود؟

تفاوتی ندارد نمرات شما در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به چه صورتی بوده باشد؛ چرا که اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را در دو رشته دندان پزشکی و پزشکی دارید؛ باید در این آزمون شرکت کنید. آزمون آیمت 60 سوال تستی را دارد که برای پاسخ دادن به آن ها در حدود 100 دقیقه زمان دارید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید؛ این است که زبان آزمون آیمت انگلیسی می باشد. با توجه به این موضوع نیاز است تا شما به زبان انگلیسی تسلط کاملی را داشته باشید تا در حین آزمون برای شما مشکلی به وجود نیاید.

فرمت آزمون آیمت به این صورت است که در بخش اول دانش عمومی و تحلیل منطقی شما محک زده می شود. در بخش های بعدی نیاز است تا به سوالات فیزیک، ریاضی، شیمی و بیولوژی پاسخ دهید. اگر از شخصی برای انجام کارهای مهاجرت خود کمک نمی گیرید؛ نیاز است تا از این موضوع مطلع باشید که تیر و مرداد زمان ثبت نام در این آزمون می باشد. در شهریور ماه نیز باید در این آزمون شرکت کنید.

سال 2009 بود که دولت ایتالیا این موضوع را تصویب کرد که رشته های پزشکی در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس شوند. اولین دانشگاه هایی که از این قانون پیروی کردند؛ دانشگاه های آن میلان، رم، ناپل و پاویا بودند. شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب آور باشد بدانید که مدرک پزشکی از کشور ایتالیا در کل دنیا معتبر و شناخته شده باشید. حتی دانشجویان کانادایی و آمریکایی نیز برای تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی کشور ایتالیا را انتخاب می کنند. علت این موضوع را تنها می توان این مورد دانست که هزینه تحصیل در این دو رشته در کشور ایتالیا فوق العاده پایین می باشد.

تحصیل در ایتالیا - بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

برترین شهرهای کشور ایتالیا برای تحصیل

به این دلیل که در برخی از شهرهای کشور ایتالیا دانشگاه های معتبر و شناخته شده ای قرار دارند؛ دانشجویان در قدم اول تمایل دارند تا این شهرهای معروف و البته شناخته شده را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از 0 تا 100 در مورد مزایای تحصیل در ایتالیا و همچنین هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور صحبت شد. اگر هیچ تجربه ای در زمینه دریافت ویزای تحصیلی نداشته اید و دوست دارید تا به صورتی تضمین شده و بدون نقص کارهای خود را پیش ببرید؛ نیاز است تا با موسسات و وکلای مهاجرتی ارتباط داشته باشید. این افراد به واسطه تجربه ای که در طی سال ها فعالیت خود به دست آورده اند؛ می توانند بهترین راهنمای شما در این مسیر باشند. برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص شرایط تحصیل در ایتالیا می توانید با مجموعه ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

شرایط علمی بسیار خوب دانشگاه‌های این کشور، امکان اخذ ویزای کشور ایتالیا پس از دوران تحصیل و اقامت در این کشور، امکان کار در حین تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، امکان پیداکردن موقعیت‌های شغلی مناسب پس از دوران تحصیل و … از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌آیند.

از آن جایی که در دانشگاه های ایتالیا دروس به زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می شوند؛ نیاز است تا شما حداقل یک تسلط 50 درصدی به زبان ایتالیایی داشته باشید. در غیر این صورت امکان تحصیل در این کشور برایتان وجود ندارد. تقریبا 90 درصد دانشگاه های ایتالیا گواهی CILS یا CELI را قبول دارند و شما با داشتن آن ها می توانید بدون وجود مشکلی در ایتالیا به تحصیل بپردازید.

اگر در دسته افرادی هستید که به زبان انگلیسی علاقه دارید؛ برای ورود به دانشگاه باید حتما نمره آیلتس شما عدد 6 باشد. البته دانشجویانی که زبان مادری آن ها انگلیسی است؛ نیازی به ارائه مدرک زبان به دانشگاه های ایتالیا را ندارند.

خیر، برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا که برای دانشجویان متاهل این امکان را فراهم کرده‌اند تا بتوانند ویزای همراه را برای اعضای خانواده خود بگیرند دولت کشور ایتالیا چنین اجازه‌ای را به شما نخواهد داد و در نتیجه شما نمی‌توانید ویزای همراه را برای اعضای خانواده خود در این کشور بگیرید.

بله شما می‌توانید از دو طریق این کار را انجام دهید. روش اول این است که با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های ایتالیا ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید و روش دوم نیز این است که یک موقعیت شغلی مناسب را در این کشور پیدا کرده و ویزای خود را به ویزای کاری ایتالیا تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا