ویزای توریستی کانادا - تصویر شاخص

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا در طی ده سال اخیر، افزایش فزاینده ای داشته است. با توجه به قانون جدید اداره مهاجرت کانادا و امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و مهاجرت به کانادا، میزان تقاضای ویزای توریستی بیشتر هم شده است.

مهاجران برای بررسی وضعیت زندگی یا ملاقات با اعضای خانواده، دست کم یک مرتبه به صورت توریستی به کانادا سفر می کنند. برخی از افراد نیز صرفا برای گذراندن اوقات فراغت و کشف تجربه های نو تصمیم می گیرند ویزای توریستی کانادا را دریافت کنند. از این رو، اکثر افراد در مورد سفر به کانادا و دریافت ویزای توریستی مرتبط با آن سوالات فراوان دارند. در این مطلب هر آنچه از صفر تا صد باید در مورد نحوه دریافت ویزای توریستی کانادا بدانید آورده ایم تا به شما کمک کنیم به جواب بسیاری از سوالات خود برسید.

فرم درخواست ویزا

ثبت نام ویزای توریستی کانادا

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
TRV
پرونده‌های موفق

دستاوردهای ما

فهرست مطالب

ویزای توریستی کانادا - تصویر شاخص

ویزای توریستی کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟

ویزای توریستی کانادا در واقع سندی است که روی پاسپورت شما ثبت می شود. به واسطه این ویزا شما اجازه ورود به خاک کشور کانادا را پیدا خواهید کرد. شما می توانید طی بازه زمانی مشخصی به این کشور سفر کنید و از نظر قانونی به راحتی داخل آن اقامت موقت داشته باشید.

از صفر تا صد پروسه دریافت ویزا در کنار شماییم

خدمات موسسه برای دریافت ویزای توریستی کانادا​

بررسی مدارک

بررسی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

مشاوره برای تایید مدارک

مشاوره جهت تکمیل مدارک شما

آپلود مدارک

تکمیل فرم‌‎های مربوط به سفارت و آپلود مدارک

نوشتن کاورلتر

نوشتن برنامه سفر و کاورلتر

انگشت نگاری

اخذ نوبت انگشت‌نگاری

پیکاپ ویزا

خدمات پیکاپ ویزا

 

دریافت ویزای توریستی کانادا بدین معناست که سفارت یا کنسولگری این کشور شما را واجد شرایط دانسته است. البته وقتی ویزای توریستی این کشور را دریافت می کنید، فقط مرحله اول برای ورود به خاک کانادا را پشت سر گذاشته اید. در مرحله دوم باید در مرز مدارک خود را اعم از پاسپورت و ویزا به افسر مرزبانی کانادا (BSO) نشان دهید. سپس افسر مرزبانی در مورد شایستگی ورود شما به خاک این کشور تصمیم گیری می کند.

سوال بسیاری از مهاجران و افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا را دارند این است که تحت چه شرایطی ممکن است افسر مرزبانی اجازه ورود به خاک کانادا را صادر نکند؟ اگر به سوالات افسر مرزبانی کانادا به درستی و کاملا صادقانه پاسخ دهید، اجازه ورود تان به کانادا صادر می شود. هرگونه ابهام یا تناقض میان پاسخ شما و مدارک تان افسران را به شک خواهد انداخت. اگر آنها به هر دلیلی به شما مشکوک شوند، اجازه ورودتان به کشور کانادا را صادر نخواهند کرد. در برخی موارد پیش می آید که آنها شما را مجبور کنند به کشور خود بازگردید.

چه کسانی به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند؟

چه کسانی به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند؟

به واسطه ویزای توریستی کانادا یا ویزای ویزیتوری کانادا می توانید برای دیدار اعضای خانواده تان یا گذراندن چند روز تعطیلات فرح بخش و به یاد ماندنی اقدام نمایید. ویزای توریستی کانادا جزء ویزاهایی با مدت اقامت موقت به حساب می آید. این ویزا به دارنده اجازه می دهد تا برای مدت محدودی در کانادا به عنوان توریست گردش و زندگی کند. همچنین اگر اقوام نزدیک تان (مانند فرزند، والدین و …) در کانادا زندگی می کنند، می توانید به واسطه ویزای توریستی برای ملاقات ِآنها به این کشور سفر کنید. پس از دریافت این ویزا می توانید به کانادا سفر کنید. پیش از ورود به خاک کشور کانادا، در یکی از بنادر ورودی منتظر می مانید تا مدارکتان توسط افسرهای مرزبانی بررسی و تایید شود.

اکثر افرادی که قصد ورود موقت به خاک کشور کانادا را دارند، باید ویزای توریستی کانادا دریافت کنند. برخی از اتباع کشور های خاص نیز می توانند با دریافت ویزای الکترونیکی (eTA) به راحتی به این کشور سفر کنند. برخی از افراد نیز معاف از دریافت ویزا هستند و می توانند با توجه به شرایطی که دارند به واسطه پاسپورت شان بدون نیاز به اخذ ویزا وارد کانادا شوند.  

اکثر ایرانیان باید برای دریافت ویزای توریستی کانادا جهت ورود به خاک این کشور اقدام کنند. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، ایران جزء کشور هایی است که شهروندان آن ملزم به دریافت ویزا برای ورود به خاک کانادا می باشند.

ویزای توریستی کانادا - کشورهایی که نیاز به ویزای کانادا دارند

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

برای واجد شرایط بودن جهت اخذ ویزای توریستی کانادا باید برخی از معیارهای مهم را رعایت کنید. این شرایط و معیار ها نشان می دهند که شخص مجاز است به خاک کانادا وارد شود و مدتی را آنجا سپری کند یا خیر. اگر نتوانید ثابت کنید که واجد شرایط هستید و می توانید ویزای توریستی این کشور را اخذ کنید، درخواست ویزایتان ریجکت می شود.

اهمیت داشتن سابقه سفر برای دریافت ویزای توریستی کانادا

طبق تصمیمی که در دادگاه فدرال در سال 2009 گرفته شد، در نظر گرفتن ِ«امتیاز مثبت» برای «سابقه سفر» جهت ارائه ویزای توریستی کانادا رسما لغو شد. اینکه شما سابقه سفر به کانادا یا هر کشور دیگری را در پاسپورت تان داشته باشید در بهترین حالت به صورت «خنثی» در نظر گرفته می شود. از این رو افسری که پرونده شما و اعضای خانواده تان را بررسی می کند، به دلیل نداشتنِ سابقه سفر درخواست شما را ریجکت نخواهد کرد.

درست است که در گذشته داشتن تاریخچه سفر می توانست نگرانی های افسران ویزا را کاهش دهد و هرگونه ادعای پناهندگی بعد از سفر را به صفر برساند، اما در اولویت قرار دادنِ این موضوع چندان عادلانه نیست. اگر دوست دارید به هر دلیلی توجه افسرانی که پرونده شما را بررسی می کنند به سابقه مثبت ِخود جلب کنید، می توانید با سفر به کشور های انگلیس، هند، بلغارستان، تایلند و … برای خود سابقه بسازید. این کار به افزایش شانس شما و عدم دریافت ریجکتی کمک شایانی خواهد کرد.

یکی از مهم ترین مواردی که افسران بررسی کننده پرونده ها به آن اهمیت می دهند، سن و میزان تمکن مالی افراد است. کسانی که بسیار جوان هستند اما در حساب بانکی خود سپرده بسیار زیادی دارند، باید محل تامین آن را به طور دقیق مشخص کنند. از نظر افسرانِ ویزا یک فرد جوان نمی تواند با داشتنِ یک شغل عادی تمکن مالی بسیار بالایی داشته باشد. بنابراین داشتن سن مناسب و تعیین منبع تامین پولی که در حساب بانکی تان دارید در جلب نظر افسران پرونده بسیار اهمیت دارد.

انجام چه کارهایی با ویزای توریستی کشور کانادا مجاز نیست؟

اگر وضعیت مالی مناسبی دارید، می توانید تا شش ماه در کانادا با ویزای توریستی اقامت کنید. در طی این مدت نیازی به مراجعه به هیچ مرکز خاصی جهت دریافت اقامت دائم و … ندارید. با استفاده از ویزای توریستی فقط می توانید در کلِ کشور کانادا به عنوان یک توریست جابجا شوید. این ویزا به شما اجازه تحصیل یا کار در این کشور را نمی دهد. همچنین اجازه ندارید به واسطه این ویزا از مراقبت های بهداشتی که در کانادا ارائه می شوند استفاده کنید. برای کار، درمان، تحصیل و یا حتی پیدا کردن شغل باید اقدام به گرفتن ویزا های مرتبط کنید. در صورتی که با ویزای توریستی اقدام به انجام هریک از فعالیت های نامبرده کنید، به خاک کشور ِمحل زندگی تان بازگردانده خواهید شد.

ویزای توریستی کانادا - چگونگی اقدام برای ویزا

چگونه برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کنیم؟

برای ثبت درخواست جهت اخذ ویزای توریستی کانادا باید تعدادی فرم پُر کنید. همچنین چند مرحله وجود دارد که ملزم به طی کردن آنها به عنوان متقاضی هستید.

جدول مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا

مدرک توضیحات ضروری
پاسپورت و سوابق سفر اسکن پاسپورت متقاضی و همراهان (در صورت وجود) و اسکن مهر و ویزای سوابق سفر‌های گذشته
ترجمه مدارک هویتی
گواهی شغلی یا work certificate این نامه را میتوانید به زبان فارسی یا انگلیسی در سربرگ شرکت مورد نظر با مهر و امضای مدیریت دریافت کرده و سپس اگر این گواهی فارسی است لازم است آن را ترجمه رسمی کرده و سپس برای ما ارسال کنید. در صورتی که این نامه به زبان انگلیسی و در سربرگ لاتین شرکت است همان را برای ما ارسال کنید و نیازی به انجام ترجمه مجدد نیست.
ترجمه سایر مدارک شغلی فیش حقوقی / حکم کارگزینی / سابقه بیمه / جواز کسب / روزنامه رسمی شرکت / پروانه بهره برداری / پروانه مطب / پروانه مهندسی / پروانه تاسیس و ...
ترجمه اسناد ملکی متقاضی و همراهان
تمکن مالی لاتین و گردش حساب 6 ماهه به زبان لاتین
مدارک درخواست ویزای همراه ترجمه مدارک شغلی و هویتی همراه
دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی جدید از هر نفر
دعوت‌نامه (در صورت وجود) دعوت‌نامه - مدارک دعوت‌کننده - ترجمه شناسنامه دعوت‌کننده

انتخاب نوع ویزا برای سفر توریستی به کانادا

ویزاهای توریستی که برای دیدن اقوام یا سفر تفریحی به کانادا صادر می شوند، «ویزای اقامت موقت» یا TRV نام دارند. انتخاب نوع ویزای توریستی که به شما ارائه داده می شود، بر عهده کنسولگری کانادا می باشد. معمولا دو نوع TRV وجود دارد.

این نوع ویزای توریستی کانادا به شما اجازه می دهد یک مرتبه وارد خاک این کشور شوید. شما تا قبل از تاریخ ِبه اتمام رسیدن ِاعتبار ویزا اجازه خواهید داشت وارد کانادا شوید. ایرانیان با کمک این ویزا فقط یک مرتبه اجازه ورود دارند.

ویزای چند بار ورود، به شما امکان می‌دهد هر چند بار که بخواهید به مدت شش ماه به کانادا سفر کنید. این نوع ویزای توریستی کانادا تا 10 سال یا یک ماه قبل از انقضای پاسپورت شما معتبر خواهد بود. شما باید تا تاریخ انقضای ویزای خود وارد کانادا شوید.

ویزای توریستی کشور کانادا تا چه مدت پس از صدور اعتبار دارد؟

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد پیش از دریافت ویزای توریستی کانادا، مدت اعتبار آن است. مسئول ِمستقیم تصمیم گیری جهت تعیینِ مدت اعتبار ویزای توریستی شما، کنسولگری کانادا می باشد. برخی اوقات برای بعضی از متقاضیان ویزای توریستی طبق بازه زمانی مورد درخواست ِآنها صادر می شود. در برخی موارد هم به عده ای دیگر تا پایان مدت اعتبار پاسپورت شان ویزای توریستی می دهند. اینکه شما و اعضای خانواده تان عضو کدامیک از این گروه ها باشید، به میزانِ جلب اعتماد افسر ویزا (که پرونده تان را بررسی می کند) بستگی دارد. هرچقدر افسر ویزا با مدارک و شواهد بیشتری مطمئن شود که شما تحت هر شرایطی به ایران (یا کشور محل اقامت تان) بازخواهید گشت، با اعتماد بیشتری به شما ویزای توریستی خواهد داد. در نتیجه مدت زمان بیشتری می توانید در خاک این کشور به عنوان توریست اقامت داشته باشید.

ویزای توریستی کانادا - ثبت درخواست صدور ویزا

ثبت درخواست صدور ویزای توریستی کانادا

دو راه برای ثبت درخواست جهت اخذ ویزای توریستی کانادا وجود دارد: 1. روش آنلاین و 2. روش حضوری.

روش آنلاین ثبت درخواست صدور ویزای توریستی کانادا

برای ثبت درخواست خود در ابتدا باید به سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید. در اختیار داشتن کارت های اعتباری مانند مستر کارت یا ویزا کارت برای پرداخت هزینه های مربوط به پردازش ویزا اجباری است. همچنین باید یک اسکنر یا دوربین دیجیتال داشته باشید تا بتوانید از اسناد و مدارک خود تصویربرداری کنید.

ثبت درخواست به صورت آنلاین برای دریافت ویزای توریستی کانادا سریعترین و بهترین روش ِ ممکن است. توصیه اداره مهاجرتِ کانادا این است که تحت هر شرایطی این روش را ارجح تر از روش ِمراجعه حضوری بدانید، زیرا درخواست های آنلاین زودتر پردازش می شوند. در این روش نیازی به ارسال اصل مدارک نیست. پس از ثبت درخواست تان، فرآیند رسیدگی به آن ممکن است 1 الی 2 ماه به طول بینجامد.

مراحل درخواست ویزای توریستی کانادا به صورت آنلاین

مرحله 1

ایجاد یک حساب کاربری در سایت رسمی دولت کانادا و دریافت GCKey

هنگامی که GCKey خود را ساختید می توانید وارد حساب کاربریتان شوید و درخواست ویزای توریستی خود را ثبت کنید. مراحل تکمیل درخواست ویزای توریستی کانادا به شرح زیر هستند. (توجه داشته باشید که در هر مرحله می توانید پروسه درخواست خود را به صورت موقت ذخیره کرده و بعدا به سراغ تکمیل آن بروید.)

مرحله 1

مرحله 2

به وب سایت cic.gc.ca وارد شوید

 • گزینه‌ی visitor visa را انتخاب کنید.
 • فیلد های ضروری و مهم را پُر کرده و ذخیره کنید.
 • تمام فرم های درخواست ویزای توریستی کانادا (visitor visa) را دانلود کنید.
 • فرم های درخواست پر شده و امضا شده را اسکن و سپس آپلود کنید.
 • مدارک اسکن شده تان را آپلود کنید.
مرحله 2

مرحله 3

پرداخت هزینه اپلیکیشن فی و انگشت نگاری

 • درخواست خود را ارسال کنید.
 • نزدیکترین مرکز وک VAC را برای انجام بیومتریک انتخاب کنید.
مرحله 3

مرحله 4

وضعیت درخواست خود را به صورت مرتب بررسی کنید

در صورت تایید درخواست تان، پاسپورت خود را به نزدیکترین مرکز وک پست کنید.

مرحله 4

مرحله 5

پیکاپ پاسپورت ویزای توریستی

در صورت صدور ویزای توریستی کانادا برای شما، ملزم هستید پاسپورت خود را به یکی از دفاتر مرکز ویزای کانادا(وک) پیکاپ کنید. ویزای شما بین مدت زمان 3 تا 5 روزی کاری به پاسپورت شما الصاق می‌شود.

مرحله 5

اگر نمی دانید GCKey چیست، باید بدانید که این یک رمز یا شناسه برای دسترسی به خدمات آنلاین دولت کانادا می باشد. GCKey متشکل از یک نام کاربری و رمز عبور است. این شناسه در وب سایت مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) کاربرد دارد. از این رو برای ورود به حساب کاربری در وب سایت CIC نیاز به GCKey می باشد. شما به راحتی می توانید در وب سایت رسمی دولت کانادا برای ساخت یک GCKey اقدام کنید.

بررسی نمونه ویزای توریستی کانادا

در تصویر زیر نمونه ویزای توریستی کانادا را ملاحظه می کنید. ویزاهایی که برای سفر کوتاه مدت به کانادا صادر می شوند برخلاف بسیاری از کشورها دارای عکس پرسنلی نیستند. ویزای شما بدون عکس صادر می شود. در بخش تعیین نوع ویزا نیز کلمه Visitor درج شده است.

ویزای توریستی کانادا - نمونه ویزا

آیا می توان افراد تحت تکفل را با خود به کانادا برد؟

افراد تحت تکفل شما باید ویزای توریستی دریافت کنند تا بتوانند همراه تان به کشور کانادا سفر کنند. افراد تحت تکفل معمولا همسر و فرزندان خردسال تان در نظر گرفته می شوند. برای هر شخصی که همراه شما سفر می کند ویزای جداگانه صادر خواهد شد. همچنین هزینه صدور ویزا برای آنها باید به صورت جداگانه پرداخت شود. شما و افراد تحت تکفل تان باید به صورت همزمان و کاملاً آنلاین درخواست صدور ویزای توریستی خود را ثبت کنید. همچنین در زمانِ حضور در یکی از مراکز وک و انجام پروسه‌ی بیومتریک باید به صورت یکجا اثر انگشت و تصویر خود را ثبت نمایید تا به عنوان یک خانواده در نظر گرفته شوید.

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

ویزای توریستی کانادا - هزینه درخواست

هزینه درخواست ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

برای بررسی دقیقِ هزینه درخواست ویزای توریستی کانادا باید به صورت آنلاین از وب سایت رسمی امور مهاجرت کانادا اقدام کنید. برای اینکه برآوردی از هزینه کلی درخواست ویزای توریستی این کشور به دست آورید، باید بدانید که به ازای هر شخص، مبلغ 100 دلار کانادا اخذ می شود. این هزینه بابت بررسی پرونده متقاضی دریافت می شود. به عنوان مثال اگر شما به همراه یکی دیگر از اعضای خانواده تان قصد سفر به این کشور را داشته باشید باید 200 دلار پرداخت کنید. به جز هزینه درخواست ویزا، هزینه بیومتریک را نیز باید پرداخت کنید. 85 دلار کانادا به ازای هر نفر برای انجام امور بیومتریک دریافت می شود. بنابراین مجموع هزینه برای درخواست ویزای توریستی کانادا 185 دلار (برای یک نفر) می باشد.

به جز هزینه های مذکور ملزم به پرداخت هزینه پردازش و صدور پاسپورت در کشور محل اقامت تان هستید. هزینه صدور پاسپورت در ایران 200 هزار تومان است و هزینه های دیگری بابت عوارض و خدمات نیز از شما دریافت می شود که با در نظر گرفتن هزینه پاسپورت حدود 400 هزار تومان برآورد می شود.

چک لیست‌ هزینه‌های دریافت ویزای توریستی کانادا

شرح هزینه مبلغ به ازای هر نفر
ترجمه رسمی مدارک از 2 میلیون تومان، متناسب با شرایط متقاضی
سفر به کشور‌های همسایه برای انگشت‌نگاری از 3 میلیون تا بیش از 10 میلیون تومان، متناسب با کشور انتخابی
بررسی مدارک توسط سفارت 100 دلار
هزینه انگشت‌نگاری 85 دلار
پیکاپ ویزا 1,500,000 تومان
تمکن مالی 300 تا 700 میلیون تومان
بلیط رفت هواپیما از 50 میلیون تومان
اجاره محل سکونت 1500 تا 4000 هزار دلار کانادا

هزینه صدور ویزا توریستی کانادا و بررسی پرونده

هزینه های مرتبط با پروسه درخواست ویزای توریستی کانادا براساس شرایط و قوانین تعیین شده از سوی دولت این کشور در جدول های زیر به تفکیک آورده شده اند.

نوع ویزاها به تفکیک شرایط هزینه صدور
هزینه صدور ویزای توریستی کانادا (شامل Super Visa) برای هر نفر. (برای هر دو نوع ویزای توریستی) 100 دلار کانادا
هزینه درخواست ویزای توریستی - برای 5 نفر یا بیشتر. (ویزای توریستی یک بار ورود یا چند بار ورود) برای واجد شرایط بودن جهت برخورداری از این شرایط باید شما و اعضای خانواده تان همزمان درخواست دهید و فرزندان تان نیز باید زیر 22 سال سن داشته باشند. 500 دلار کانادا
تمدید اقامت برای توریست ها – به ازای هر نفر. 100 دلار کانادا
درخواست مجدد جهت رسیدگی به پرونده‌ی ریجکت شده – به ازای هر نفر. 200 دلار کانادا

هزینه‌ های انگشت نگاری

اگر سفارت کانادا از شما درخواست کند که اطلاعات بیومتریک خود را برای آنها ارسال کنید، باید بخشی از هزینه صدور ویزای توریستی خود را به این امر اختصاص دهید. غالبا هزینه‌ای که در این خصوص از شما دریافت می شود، بابت ِعکس بیومتریک و جمع آوری اثر انگشتان شما و اعضای خانواده تان می باشد. شما برای جمع آوری اطلاعات بیومتریک خود باید به یکی از مراکز وک در کشور های همجوار ایران مانند ترکیه مراجعه کنید. هزینه های مربوط به بهره مندی از این خدمات شامل موارد زیر هستند.

نوع خدمات هزینه
هزینه بیومتریک (به ازای هر شخص) 85 دلار کانادا
هزینه بیومتریک برای یک خانواده با بیشتر از 2 عضو 170 دلار کانادا
هزینه بیومتریک برای یک گروه هنری با بیش از 3 عضو 255 دلار کانادا
ویزای توریستی کانادا - مدت زمان پاسخ به درخواست ویزا

مدت زمان پاسخ به درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا

زمان پردازش و ارائه ویزای توریستی بعد از انجام پروسه بیومتریک معمولا بین 8 تا 40 روز کاری ممکن است به طول بینجامد. با این حال، زمان پردازش و تحویل ویزا به نوع کشوری که در آن اقامت می کنید بستگی دارد. معمولا اکثر ویزاها 30 روز پس از پروسه بیومتریک صادر شده و به دست متقاضیان می رسند.

اگر مدت زمان صدور ویزای شما بیشتر از 1 ماه طول کشید، جای نگرانی نیست! با توجه به برخی عوامل مانند ناقص بودن مدارک ارسال شده، طولانی شدن پروسه‌ی احراز هویت شما و اعضای خانواده تان و یا مدت زمانی که برای تکمیل مدارک تان در مراکز وک (VAC) می گذرانید، پروسه صدور ویزای تان می تواند بیشتر از 1 ماه طول بکشد. حتما برای جلوگیری از پیش آمد مشکل خاص یا طولانی شدن پروسه صدور ویزای خود و اعضای خانواده تان، مدارک خود را به صورت کامل و بدون کوچکترین نقص ارسال کنید. اغلب پرونده هایی که ریجکت می شوند یا رسیدگی به آنها بیشتر از حد طول می کشد، دارای نقص و ایراد هستند.

نوع و شرایط ویزا مدت زمان پردازش ویزا
ویزای توریستی (در حالی که در خاک کانادا اقامت دارید) 23 روز
ویزای توریستی (در حالی که خارج از خاک کانادا اقامت دارید) 4 الی 8 ماه

تمدید ویزای توریستی کانادا

اگر قصد دارید بیشتر از 6 ماه در خاک کانادا به عنوان توریست اقامت داشته باشید، باید ویزای توریستی تان را تمدید کنید. به انجام این پروسه «ویزیتور رکورد» یا “Visitor Record” گفته می شود. جهت تمدید ویزای خود حتما می بایست 30 روز پیش از تاریخ انقضای ویزای اصلی تان درخواست خود را ثبت کنید.

Visitor Record بر خلاف ویزای توریستی کانادا، به پاسپورت شما الصاق نمی شود. Visitor Record یک مدرک مستقل به حساب می آید. این مدرک توسط IRCC یا اداره امور مهاجرت کانادا صادر می شود. زمانی که درخواست شما مبنی بر تمدید مدت اقامت توریستی تان در خاک کانادا به تایید این اداره برسد، Visitor Record دریافت خواهید کرد. در این نوع ویزا، تاریخ دقیقی که باید تا آن زمان خاک کانادا را ترک کنید درج می شود.

اگر برای شما ویزای Visitor Record صادر شود، پس از خروج از کانادا نمی توانید به واسطه آن برای ورود مجدد به این کشور درخواست دهید. حتما بعد از خارج شدن از کانادا باید برای دریافت مجدد ویزای توریستی اقدام کنید. بنابراین Visitor Record فقط تا مدتی که در کانادا هستید اعتبار داشته و قابل استفاده است. این نوع ویزا پس از خروج از خاک کانادا (حتی اگر از اعتبار آن چندین روز باقی مانده باشد) به رسمیت شناخته نمی شود. اگر ویزای توریستی شما به تاریخ انقضایش نزدیک می شود و امکان دریافت ویزای Visitor Record وجود ندارد، بهتر است کانادا را ترک کنید. سپس برای ورود مجدد درخواست دهید.

نحوه اقدام برای دریافت ویزای ویزیتور رکورد (Visitor Record)

برای اینکه ویزای توریستی کانادای خود را تمدید کرده و Visitor Record دریافت کنید می توانید به سراغِ دو روش رایج ثبت درخواست به صورت آنلاین یا روش پستی بروید.

در ابتدا باید یک حساب کاربری در سایت رسمی امور مهاجرت کانادا یا IRCC داشته باشید. همچون روش ثبت درخواست ویزای توریستی کشور کانادا، برای دریافت ویزای Visitor Record نیز باید مدارک خود را به صورت اسکن شده یا عکس برداری شده با یک دوربین دیجیتال (با کیفیت بالا) ارسال کنید. همچنین باید هزینه درخواست ویزا را با مستر کارت یا ویزا کارت (یا سایر کارت های معتبر) پرداخت نمایید.

موقع ارسال درخواست از شما چند سوال پرسیده می شود. مثلا از شما پرسیده می شود که: “What would you like to do in Canada?” برای پاسخ دادن به این پرسش باید گزینه‌ی “Visit” را علامت بزنید. سوال دیگر در مورد محل زندگی کنونی شماست: “What is your current country/territory of residence” و شما باید برای پاسخ “Canada” را علامت بزنید. سایر سوالاتی که مطرح می شوند را به همین روال پاسخ دهید.

برای این نوع درخواست باید چک لیست مدارک، فرم های درخواست و دستورالعمل ها را از وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا دانلود کنید. سپس طبق دستورالعمل پیش بروید. باید مدارک و هزینه های درخواست شده را به فرمی که دانلود و پُر می کنید پیوست کنید. پس از تکمیل کلیه مراحل می توانید آنها را به آدرسی که در دستورالعمل آمده است ارسال کنید. از آنجایی که این روش برای بسیاری از مهاجران سردرگم کننده و پیچیده است، توصیه می شود از طریق روش آنلاین جهت اخذ ویزای Visitor Record اقدام نمایید. فرم ها و اسنادی که باید آنها را برای اخذ ویزای Visitor Record پُر کرده و تحویل دهید شامل موارد زیر هستند.

 • فرم درخواست تغییر شرایط، تمدید اقامت یا ماندن در کانادا به عنوان توریستی که مجوز اقامت موقت دارد. (IMM 5708)
 • فرم استفاده از نماینده (IMM 5476).
 • فرم ارائه دسترسی جهت انتشار اطلاعات شخصی به یک فرد از پیش تعیین شده (IMM 5475).

مدارکی که باید به فرم ها پیوست کنید شامل موارد زیر هستند:

 • فتوکپی از صفحات پاسپورت که باید شامل موارد زیر باشند:
  1. نام و تاریخ تولد
  2. شماره پاسپورت
  3. تاریخ انقضای پاسپورت
  4. مُهر آخرین ورودتان به کشور کانادا
  5. سایر صفحات علامت گذاری شده
 • فتوکپی از مدارک مهاجرت تان و سند ازدواج تان (در صورت وجود).
 • اثبات تمکن مالی کافی جهت ماندن در کانادا بیشتر از 6 ماه.
ویزای توریستی کانادا - نامه هدف از سفر

نامه هدف از سفر به کانادا

افسری که مسئول بررسی پرونده شما جهت ارائه ویزای توریستی کانادا است در وهله اول دلایل شما را برای سفر به این کشور بررسی می کند. او به دلایل موجه شما برای ورود به خاک کانادا نیاز دارد تا بتواند بدون نگرانی برایتان ویزا صادر کند. همچنین از طریق پرونده شما متوجه خواهد شد که آیا پشتیبانی مالی کافی برای مدتی که قرار است در کانادا بمانید دارید یا خیر. سایر مواردی که توسط افسر بررسی می شوند شاملِ سلامت جسمی متقاضی و دلایل موجه وی برای بازگشت به کشور مبدا پیش از تاریخ انقضای ویزا هستند. شما به عنوان متقاضی سفر توریستی به کانادا باید از طریق یک نامه‌ی «هدف از سفر» یا Purpose of Travel افسر پرونده تان را قانع کنید. در ادامه در مورد بخش های مختلف این نامه توضیح داده ایم.

 • تعیین دقیق هدف از سفر به کانادا

 • دلیل انتخاب کشور کانادا برای سفر

 • برنامه سفر به کانادا

 • تامین مالی سفر

 • بازگشت به کشور مبدا

 • اطلاعات مربوط به سلامت جسم و روان

 • درج فهرستی از مدارک و اسناد


تعیین دقیق هدف از سفر به کانادا

داخل نامه Purpose of Travel باید مستقیما و دقیقا مشخص کنید که: «چرا قصد دارید وارد خاک کانادا شوید؟» شما می توانید دلایل ِسفر خود را: تفریح، ملاقات اعضای خانواده و … ذکر کنید. صادق بودن در این بخش از نامه بسیار مهم است چرا که می تواند نظر افسر ویزا را به خوبی جلب کند. اگر در نامه ذکر می کنید که برای تفریح به کانادا می آیید حتما نوع آن تفریح را بنویسید. مثلا گردشگری و دیدن آثار تاریخی و مهم کانادا، شرکت در یک رویداد خاص و غیره.

اگر برای دیدن اقوام به کانادا می روید حتما به دعوت نامه ای که از جانب آنها دریافت کرده اید اشاره کنید. داشتن دعوت نامه برای اخذ ویزای توریستی کشور کانادا، شانس شما را برای عدم ریجکتی پرونده و پذیرش درخواست تان بالاتر می برد. اگر تمکن مالی کافی برای ماندن در کانادا را نداشته باشید، می توانید با اشاره به دعوت نامه به افسر پرونده اطمینان خاطر دهید که اقوام تان از شما طی مدت اقامت تان حمایت مالی خواهند کرد.


دلیل انتخاب کشور کانادا برای سفر

در بخش بعدی نامه باید افسر ویزا را بابت انتخاب ِکانادا برای تفریح و گردش متقاعد کنید. آنها دوست دارند بدانند که چرا به جای سایر کشور ها کانادا را جهت سفر توریستی برگزیده اید! حتما در این بخش به کنجکاو بودنِ خودتان نسبت به دیدنِ شهر های مختلف کانادا بپردازید. همچنین می توانید به علاقه مند بودن تان به این کشور و فرهنگش نیز اشاره نمایید.

برنامه سفر به کانادا

در بخش سوم باید در مورد برنامه سفرتان صحبت کنید. این برنامه باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

چه کسی مسئول تامین مالی سفر شماست؟

افسر ویزا باید بداند که: محل تامین بودجه سفر شما چه کسی است؟ اگر خودتان هزینه سفرتان را می پردازید، به طور دقیق مشخص کنید که چه مقدار پول در حساب بانکی تان دارید و قصد دارید چه مبلغ پولی را با خود به سفر ببرید. اگر شخص دیگری مانند پدر یا مادر هزینه سفر و اقامت تان را می پردازد، این موضوع را حتما ذکر کنید. سپس مدارک لازم برای اثبات این ادعا را ضمیمه کنید.

بازگشت به کشور مبدا

حتما باید در انتهای نامه افسر ویزا را از بازگشت خود به کشور تان مطلع کنید. در ابتدا تاریخ دقیق بازگشت تان را ذکر کنید. سپس به ذکر وابستگی های مالی، خانوادگی، عاطفی، کاری، تحصیلی و … بپردازید که شما را ملزم می کند به کشورتان برگردید. حتما در مورد این وابستگی ها بیشتر توضیح دهید تا ابهامی برای افسر پرونده باقی نماند.

اطلاعات مربوط به سلامت جسم و روان

حتما در مورد سلامت جسم و روان خود توضیحات کافی بنویسید. مثلا اگر اخیرا جراحی انجام داده اید یا یک بیماری مزمن مانند دیابت یا فشار خون دارید. شایان ذکر است که درج تاریخ تزریق واکسن های کووید 19 را نیز باید ذکر کنید.

درج فهرستی از مدارک و اسناد

حتما در پایان نامه لیستی از مدارک و اسنادی که در پرونده‌ی درخواست ویزای توریستی کانادا ضمیمه کرده اید، بنویسید. این مدارک باید شامل موارد زیر باشند.

آیا شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا در 2024 عوض میشود؟

در حال حاضر، هیچ اطلاعیه رسمی مبنی بر تغییر شرایط ویزای توریستی کانادا در سال 2024 منتشر نشده است. با این حال، ممکن است دولت کانادا در آینده تغییراتی را در این زمینه اعمال کند.

دولت کانادا در سال 2023، هدف خود را برای جذب مهاجران در هر سال به 431,645 نفر افزایش داد. این رقم نسبت به سال 2022، حدود 20 درصد افزایش داشته است. دولت کانادا برای رسیدن به این هدف، ممکن است شرایط ویزای توریستی را برای برخی از کشورها تسهیل کند تا افراد بیشتری بتوانند به کانادا سفر کنند و در نهایت اقامت دائم این کشور را اخذ کنند.

همچنین، دولت کانادا در حال بررسی راه‌هایی برای بهبود فرآیند اخذ ویزای توریستی است. این اقدامات می‌تواند شامل کاهش زمان پردازش درخواست‌ها، ساده‌سازی مدارک مورد نیاز، و افزایش شفافیت در روند تصمیم‌گیری باشد.

در صورت تغییر شرایط ویزای توریستی کانادا در سال 2024، این تغییرات از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا اعلام خواهد شد.

در اینجا برخی از تغییرات احتمالی که ممکن است در شرایط ویزای توریستی کانادا در سال 2024 اعمال شود، آورده شده است:

 • کاهش هزینه ویزای توریستی
 • افزایش مدت اعتبار ویزای توریستی
 • تسهیل شرایط اخذ ویزای توریستی برای برخی از کشورها
 • کاهش زمان پردازش درخواست‌های ویزای توریستی
 • ساده‌سازی مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی
 • افزایش شفافیت در روند تصمیم‌گیری برای ویزای توریستی

سخن پایانی

شما می توانید با مشاوره گرفتن از موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری که در حوزه سفر و مهاجرت به کانادا به صورت تخصصی فعالیت می کند، با کمترین دغدغه و مشکل ویزای توریستی کشور کانادا را برای گردش، تفریح یا ملاقات اعضای خانواده تان دریافت کنید.

سوالات متداول

بله، بر اساس قانون جدید سفارت کانادا، افرادی که تا تاریخ 28 فوریه 2024 پس از اخذ ویزای توریستی کانادا وارد خاک کانادا شوند می‌توانند ویزای توریستی خود را به ویزای کاری کانادا تبدیل کنند.

بله، در هنگام اقامت در خاک کانادا با اخذ پذیرش از یکی از موسسات علمی یا دانشگاهی کانادا می‌توان برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. شما متقاضیان گرامی باید درخواست خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

نه تنها چنین امکانی وجود دارد بلکه شانس شما برای اخذ پذیرش ویزا را افزایش می‌دهد. البته پذیرش با دعوت‌نامه نیز شرایطی دارد که شما می‌توانید با تماس با کارشناسان موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری از آن مطلع شوید.

پاسخ به درخواست ویزای توریستی کانادا ۹۲ روزی کاری پس از انگشت نگاری، به متقاضیان خواهد شد.

نوعِ کشور محل اقامت ارتباط مستقیمی با دلیل ریجکتی پرونده های مربوط به ویزای توریستی کشور کانادا ندارد! طبق آمار معمولا حدود 30 الی 50 درصد از پرونده ها به دلیل کشور محل اقامت متقاضیان ریجکت شده اند، اما اغلب ایرانیان در طی سالهای اخیر توانسته اند بدون مشکل ویزای توریستی کانادا را دریافت کنند.

از دلایل رد شدن درخواست ویزای توریستی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشت هدف مشخص از سفر به کانادا
 • تمکن مالی ناکافی
 • وجود نقص یا ابهام در مدارک هویتی
 • وضعیت شغلی ناپایدار متقاضی در کشور مبدا
 • وجود تناقض بین تمکن مالی ارائه شده و مدت زمان اقامت در خاک کانادا
 • عدم داشتن سابقه سفر
 • عدم داشتن سلامت جسمی یا روانی
 • قانع نشدن آفیسر از برگشت متقاضی به کشور خود

مبلغی که در حساب بانکی شما جهت اخذ ویزای توریستی کانادا باید موجود باشد، بستگی به برنامه و مدت زمانِ حضور شما در این کشور دارد. به بیان دیگر هرچقدر بیشتر بخواهید در کانادا بمانید، نیاز به میزان پول بیشتری خواهید داشت. مثلا شخصی که قصد دارد بیشتر از شش ماه با ویزای توریستی در خاک کانادا بماند نسبت به کسی که قصد دارد یک هفته در این کشور بماند، به میزان مبلغ بیشتری برای گذراندن زندگی نیاز خواهد داشت.

به طور کلی داشتن حداقل 10 هزار دلار کانادا داخل حساب بانکی جهت اخذ ویزای توریستی کانادا ضروری و اجباری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا