تحصیل در هلند

تحصیل در هلند می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند تا تجربیات بهتری را در طول دوره دانشجویی خود به دست بیاورید و زندگی خوب و راحتی را نیز در این کشور تجربه کنید. سطح علمی بالای این دانشگاه‌ها و البته ظرفیت زیاد پذیرش دانشجو باعث می‌شود تا هرساله درخواست‌های زیادی به این کشور ارسال شود.

ما در این مطلب در موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

فرم ارزیابی اولیه

ثبت درخواست

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

فهرست مطالب

شرایط تحصیل در هلند

برای تحصیل در هلند شرایط خاصی لازم است که بدون داشتن این شرایط معمولا شما نمی‌توانید ویزای تحصیلی یا نامه پذیرش خود را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید. پس برای این‌که بتوانید با موفقیت این مسیر را طی کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با این شرایط آشنا شده و اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست بیاورید. اولین شرطی که برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد این است که شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کرده باشید.

به‌عنوان‌مثال اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید باید حداقل میانگین نمره 6 را دریافت کرده باشید تا اجازه ورود به خاک این کشور به شما داده شود. در گام بعدی شما باید معدلی بالاتر از 15 را در آخرین دوره تحصیلی خود دریافت کرده باشید. بدون داشتن چنین معدلی به‌سختی می‌توانید نامه پذیرش را از دانشگاه‌های این کشور بگیرید. نکته‌ای که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که هرچه معدل شما بیشتر باشد شانس شما برای مهاجرت تحصیلی به این کشور نیز به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از مواردی که جز شرایط تحصیل در هلند نیست؛ ولی بدون شک می‌تواند تاثیر زیادی روی میزان شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور داشته باشد تسلط به زبان هلندی است. اگر شما به این زبان تسلط داشته باشید یا این‌که بتوانید در سطح دانش خوبی از این زبان صحبت کنید بدون شک شانس بالایی برای مهاجرت به کشور هلند و دریافت ویزای تحصیلی هلند خواهید داشت.

نکته مهم دیگری که در این زمینه باید به آن دقت داشته باشید این است که میانگین نمره‌ای که شما در دروس مختلف باید دریافت کرده باشید که تحت عنوان ریزنمرات به دانشگاهتان ارائه می‌دهید کاملا به رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید بستگی خواهد داشت. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به آدرس سایت رسمی دانشگاه مدنظرتان مراجعه کنید تا اطلاعات کاملی را درباره ریزنمرات موردنیاز برای اخذ پذیرش به دست بیاورید.

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی است که به طور رسمی هیچ‌گونه محدودیتی را برای ورود به دانشگاه‌های این کشور از نظر سنی برای دانشجویان ایجاد نکرده است و معمولا شما می‌توانید در این کشور دانشجویانی از سنین مختلف را مشاهده کنید. بااین‌حال نباید فراموش کنید که هرچه سن شما بیشتر باشد شانس شما برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیز به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد. تنها یک محدودیت سنی در این زمینه وجود دارد که باید به آن دقت داشته باشید و آن این است که حتما باید سن شما به 18 سال رسیده باشد و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید تا بتوانید از این طریق ویزای کشور هلند را دریافت کنید.

نکته مهم دیگری که باید درباره محدودیت‌های سنی برای تحصیل در هلند بدانید این است که در تمامی کودکانی که در این کشور در حال تحصیل هستند حتما باید در مدارس ابتدایی مشغول به تحصیل شوند. مدارس ابتدایی برای کودکان از سن 6 سالگی آغاز شده و تا دوره نوجوانی و سن 17 سالگی ادامه پیدا می‌کند. در این دوره دانشجویان در سه مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان دوره اول و دوره دبیرستان یا متوسطه ادامه تحصیل می‌دهند که پس از اتمام این دوره‌های تحصیلی دانش‌آموزان می‌توانند مدرک دیپلم خود را دریافت کنند.

نکته مهم دیگری که باید درباره شرایط تحصیل در هلند بدانید مربوط به‌شرط معدل در این کشور است که حتما باید معدل دیپلم شما یا معدل آخرین دوره تحصیلی که داشته‌اید بالاتر از 14 باشد تا شما بتوانید مجوزهای موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که این معدل حداقل معدلی است که شما برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به آن نیاز دارید. این در حالی است که هرچه معدل شما بالاتر باشد روند دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های این کشور برای شما ساده‌تر خواهد شد و از طرف دیگر شانس شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر کشور هلند نیز بیشتر خواهد شد.

پس برای این‌که در طول مسیر مهاجرت تحصیلی به کشور هلند با مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما سعی کنید بالاترین معدل ممکن را در آخرین دوره تحصیلی خود دریافت کنید.

تحصیل در هلند - سیستم آموزشی کشور هلند

سیستم آموزشی هلند

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم تحصیل در هلند از سن 5 تا 16 سالگی اجباری است؛ ولی امروزه کودکان در این کشور از سن چهارسالگی شروع به رفتن به مدارس پیش‌دبستانی می‌کنند. با وجود این‌که ساختارها و سیستم آموزش ابتدایی در کشور هلند بسیار ساده است؛ ولی ساختار و سیستم آموزش متوسطه این کشور امکان تحصیل در هلند از طریق روش‌های مختلف را فراهم می‌کند که همین مسئله نیز پیچیدگی‌هایی را به وجود می‌آورد. به‌طورکلی مدارسی که در کشور هلند در دوره متوسطه هستند دانش‌آموزان را به دو گروه تقسیم می‌کنند.

اولین دسته دانش‌آموزان را برای آموزش مهارت‌های فنی آماده کرده و گروه دوم نیز دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کنند. تفاوت اصلی که سیستم آموزشی هلند با سایر کشورهای اروپایی دارد این است که گروه سومی از دانشجویان را نیز آماده ورود به دانشگاه‌های علمی کاربردی می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان سیستم آموزشی کشور هلند را به‌صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

مقطع
سن
مهد کودک
کودکان زیر 5 سال می‌توانند در آنها مشغول به تحصیل شوند.
مدارس ابتدایی
کودکان از 5 تا 12 سال در این مدارس مشغول به تحصیل می‌شوند. آنها هشت سال در این مدارس تحصیل می‌کنند و با مهارت‌های اساسی مانند خواندن، نوشتن و حساب و کتاب آشنا می‌شوند. از طرف دیگر آنها در همین دوره با زبان انگلیسی نیز آشنا می‌شوند و اطلاعاتی را درباره این زبان به دست می‌آورند.
مقطع متوسطه یا راهنمایی
از 12 سالگی می‌توانند مسیر و آینده خود را انتخاب کنند که قصد دارند در کدام‌یک از انواع مدارس هلند که معرفی خواهیم کرد ادامه تحصیل دهند.
 •  مدارس VMBO دانش‌آموزان را با مهارت‌های فنی آشنا کرده و آنها را آماده ورود به بازار کار می‌کنند.

 • مدارس HAVO دوره‌های تحصیلی پنج‌ساله را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند که آنها را آماده ورود به دانشگاه‌های علوم کاربردی می‌کنند. به‌این‌ترتیب پس از تحصیل در این مدارس دانش‌آموزان آماده ورود به دانشگاه‌های علوم کاربردی شده و می‌توانند لیسانس و مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند.

 • مدارس VWO یک جریان آموزشی ۶ساله را با تمرکز بر مفاهیم نظری به دانش‌آموزان ارائه داده و آنها را آماده ورود به دانشگاه‌های نظری می‌کنند. این دوره تا سن 18 سالگی تکمیل شده و دانش‌آموزان می‌توانند مدرک دیپلم خود را پس از آن دریافت کرده و آماده ورود به دانشگاه‌های این کشور شوند.
تحصیل در هلند - ویزای تحصیلی هلند

ویزای تحصیلی هلند

مان‌طور که بیان کردیم کشور هلند یکی از کشورهایی است که امروزه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا علاقه‌مند به اخذ ویزای تحصیلی آن هستند. دریافت ویزای تحصیلی هلند فرایندی بسیار ساده و راحت است و تنها شما باید مدارک خود را به‌صورت کامل داشته باشید تا بتوانید ویزای خود را بگیرید.

اولین قدمی که برای دریافت این ویزا وجود دارد این است که شما بتوانید نامه پذیرش خود را از یکی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید. در ادامه به طور مفصل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد و اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه می‌دهیم.

پس از این‌که نامه پذیرش خود را دریافت کردید زمان آن خواهد بود که با مراجعه به آدرس سایت سفارت این کشور درخواست تعیین وقت سفارت را ارسال کنید. برای انجام این کار فرمی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید این فرم را با اطلاعات صحیح و معتبر پر کنید. دقت داشته باشید که درست نبودن اطلاعات وارد شده در این فرم در آینده ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. پس حتما به این موضوع توجه کنید.

پس از تعیین وقت سفارت ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که در آن تاریخ و زمان مراجعه شما به سفارت این کشور مشخص شده است. در آن تاریخ شما باید با مراجعه به سفارت کشور هلند درخواست رسمی خود برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور را ارسال کنید. از طرف دیگر مدارکی که برای تحصیل در هلند و دریافت ویزای این کشور نیاز دارید را نیز باید در اختیار سفارت قرار دهید. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پس از این‌که مدارک خود را ارسال کردید باید منتظر بمانید تا درخواست صدور ویزای شما تایید شود. در این مرحله باید به یک نکته مهم دقت داشته باشید و آن این است که ویزای کشور هلند ممکن است با کمی تاخیر صادر شود. به همین علت شما باید به‌محض دریافت نامه پذیرش مراحل دریافت ویزای خود را تکمیل کنید تا از نظر زمانی به مشکل برخورد نکنید.

تحصیل در هلند - بورسیه تحصیلی در هلند

بورسیه تحصیلی هلند

یکی از روش‌های جذابی که امروزه برای کاهش هزینه‌های تحصیل در هلند وجود دارد دریافت بورسیه‌های تحصیلی این کشور است. بورسیه تحصیلی هلند بورسیه‌ای است که به دانشجویان مستعد از نظر علمی داده می‌شود تا بتوانند با کمترین هزینه ممکن در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند و دغدغه مالی برای تحصیل در این کشور نداشته باشند. این بورسیه‌های تحصیلی معمولا یا توسط دولت این کشور یا توسط موسسات و دانشگاه‌های تحقیقاتی این کشور تامین می‌شوند و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

معمولا مبلغ بورسیه ارائه شده به دانشجویان به‌صورت میانگین 5000 یورو در سال است که البته بسته به شرایط ممکن است شما بتوانید مبلغی بالاتر از این را نیز دریافت کنید. از جمله عواملی که روی میزان بورسیه تحصیلی شما تاثیرگذار هستند می‌توان شرایط تحصیلی و رزومه علمی شما، دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید و رشته‌ای که قصد دارید در آن ادامه تحصیل دهید را نام برد.

مبلغ این بورسیه تحصیلی ممکن است به‌صورت یکجا در اول سال تحصیلی به شما ارائه شود یا این‌که ممکن است در دو قسط و در هر ترم از سال تحصیلی جاری به دانشجو اعطا شود. برای ارسال درخواست به‌منظور دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در هلند شما باید یک برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را در این کشور پیدا کرده و سپس به دنبال موسسه‌ای باشید که حمایت‌های مالی را از آن برنامه به عمل بیاورد.

پس از پیداکردن چنین موسسه‌ای کافی است که مدارک تحصیلی خود که این مدارک را نیز در بخش بعدی به طور مفصل معرفی خواهیم کرد برای آن موسسه ارسال کرده و منتظر تایید و حضور در جلسه مصاحبه باشید. درصورتی‌که بتوانید تمامی این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارید بورسیه تحصیلی به شما اعطا می‌شود.

از جمله برنامه‌های بورسیه تحصیلی در کشور هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط بورسیه تحصیلی هلند

زمانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کشور هلند را دارید و علاقه‌مند هستید تا با دریافت بورسیه فول فاند اقدام به ادامه تحصیل در هلند کنید حتما باید به چند نکته بسیار مهم در این زمینه دقت داشته باشید. اولین نکته مهم این است که شما حتما باید مدرک زبان خود را دریافت کرده باشید تا اجازه دریافت این بورسیه تحصیلی برای شما صادر شود.

پس پیش از این‌که بخواهید درخواست خود را برای دریافت این بورسیه تحصیلی دریافت کنید حتما اطمینان حاصل کنید که دانش کافی در حوزه زبان انگلیسی یا هلندی را دارید و برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور با چالش جدی مواجه نخواهید شد. شرط بسیار مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که شما حتما باید سن مناسب را برای ادامه تحصیل در این کشور داشته باشید. افرادی که دارای سن بالایی هستند معمولا شانس زیادی برای اخذ پذیرش بورسیه‌های تحصیلی این کشور نخواهند داشت.

از دیگر عواملی که می‌تواند به طور مستقیم روی افزایش شانس شما برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی کشور هلند تاثیرگذار باشد می‌توان به رزومه علمی و تحصیلی شما اشاره کرد که هرچه رزومه قوی‌تری باشد شما شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی خواهید داشت. فراموش نکنید که داشتن ریزنمرات قوی و خوب در دروسی که مرتبط با رشته تحصیلی شما در این کشور هستند نیز می‌تواند روی این موضوع تاثیرگذار باشد.

تحصیل در هلند - هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌هایی که اکثر دانشجویان برای تحصیل در هلند دارند مربوط به هزینه‌های تحصیل در این کشور و البته زندگی در آن است که ممکن است هزینه تقریبا بالایی باشد. در خصوص این موضوع باید به این نکته دقت داشته باشید که مهاجرت به هلند هزینه چندان بالایی را برای شما نخواهد داشت؛ چراکه هزینه‌های زندگی در این کشور به نسبت درآمدی که شما می‌توانید در کشور هلند تجربه کنید بسیار مناسب است.

همین مسئله نیز باعث شده تا کشور هلند در میان بهترین کشورهای دنیا از نظر سطح اقتصادی و رفاه اقتصادی مردمش قرار بگیرد. از طرف دیگر هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند نیز در مقایسه با دانشگاه‌های کشور دیگر از جمله انگلیسی و ایتالیا مناسب‌تر است و تحصیل در این کشور می‌تواند یک گزینه کاملا مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی و خارجی به شمار بیاید.

یک نکته بسیار مهم که در خصوص دانشگاه‌های این کشور و شهریه آنها باید به آن دقت داشته باشید این است که در این کشور دانشگاه‌های علمی کاربردی معمولا شهریه کمتری را برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشگاه‌های تحقیقاتی دارند. پس با تحصیل در آنها شما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که می‌تواند روی میزان شهریه شما در دانشگاه‌های این کشور اثرگذار باشد رتبه جهانی دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید. هرچه این رتبه جهانی بالاتر باشد احتمالا شهریه‌های آن دانشگاه نیز بیشتر خواهد بود.

از جمله شهریه‌های برخی از دانشگاه‌های معروف در کشور هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه
شهریه
دانشگاه علمی کاربردی بردا
برای دانشجویان کارشناسی حدود 9000 یورو در سال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد 12000 یورو در سال
دانشگاه صنعتی دلفت
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 15000 یورو و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 19000 یورو
دانشگاه صنعتی آیندهوون
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 11000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 16000 یورو
دانشگاه اراسموس روتردام
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 14000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 20000 یورو
دانشگاه علمی کاربردی فونتیس
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 10000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 10000 یورو
دانشگاه علمی کاربردی Hanze
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 10000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 10000 یورو
دانشگاه لیدن
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 15000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 19000 یورو
دانشگاه رادبود
برای دانشجویان کارشناسی سالیانه 14000 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالیانه 17000 یورو

یک نکته بسیار مهم دیگر که می‌تواند به طور مستقیم روی هزینه‌های تحصیل در هلند تاثیرگذار باشد مسئله رشته‌ای است که در حال تحصیل در آن هستید. برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از جمله دندانپزشکی معمولا دارای شهریه‌های سنگین‌تری در مقایسه با سایر رشته‌های عادی هستند. به همین علت نیز دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته‌ها را دارند حتما باید راهکاری برای هزینه‌های تحصیلی زیاد خود در این کشور بیندیشند.

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان

از دیگر هزینه‌هایی که دانشجویان برای تحصیل در هلند باید به فکر آن باشند هزینه‌های مربوط به زندگی در کشور هلند است. از جمله مهم‌ترین این هزینه‌ها می‌توان هزینه اقامت، هزینه‌های حمل‌ونقل و جابه‌جایی در سطح شهر، هزینه خرید کتاب، لباس و غذا و بسیاری از موارد دیگر را مطرح کرد. معمولا میانگین هزینه‌ای که شما باید در این زمینه در نظر بگیرید بین 800 تا 1200 یورو در ماه است که مبلغ تقریبا بالایی به شمار می‌آید.

درصورتی‌که قصد داشته باشید در شهرهای شلوغ‌تر در کشور هلند زندگی کنید این هزینه حتی ممکن است به مبالغ بالاتری نیز برسد. پس تا جای ممکن باید در انتخاب شهری که قصد زندگی‌کردن در آن را دارید دقت داشته باشید تا در آینده بتوانید در هزینه‌های زندگی خود در این کشور صرفه‌جویی کنید. راهکارهای متعددی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در هلند وجود دارد که با استفاده از این راهکارها می‌توانید به میزان زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. از جمله این راه‌حل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

با استفاده از این راهکارها می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود در کشور هلند را کاهش دهید و در کنار آن نباید فراموش کنید که امکان کار پاره‌وقت نیز در این کشور برای شما فراهم شده است که با این کار نیز می‌توانید بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود در این کشور را پرداخت کنید.

تحصیل در هلند - بهترین دانگشاه‌ها در هلند

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در هلند

در این بخش قصد داریم به معرفی برخی از دانشگاه‌های هلند بپردازیم که دارای جایگاه بهتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها هستند و ادامه تحصیل در آنها می‌تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. از طرف دیگر اطلاعاتی را درباره رنکینگ دانشگاه‌های هلند نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد که بدون شک مطالعه آن برای شما مفید خواهد بود.

زمان اپلای دانشگاه‌های هلند

به‌طورکلی باید بدانید که زمان اپلای دانشگاه‌های کشور هلند به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید به آن دقت و توجه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین این عوامل دانشگاهی است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید. از طرف دیگر رشته تحصیلی شما نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی زمان اپلای به‌منظور تحصیل در هلند داشته باشد. پس حتما به این نکته مهم نیز دقت و توجه داشته باشید. معمولا ماه آپریل برای بیشتر رشته‌های دانشگاهی در این کشور بهترین زمان برای اپلای کردن است که شما از اواخر این ماه می‌توانید مراحل مربوط به اپلای کردن را آغاز کنید. در برخی از رشته‌ها شما می‌توانید از اوایل ماه مارس نیز مراحل مربوط به اپلای کردن را آغاز کنید. درصورتی‌که قصد داشته باشید.

در برخی از رشته‌های خاص مشغول به ادامه تحصیل شوید که از جمله آنها می‌توان به رشته هوش مصنوعی اشاره کرد می‌توانید مراحل مربوط به اخذ ویزا و اپلای کردن در دانشگاه‌های این کشور را از ماه ژانویه آغاز کنید. دقت داشته باشید که اگر ددلاین دانشگاه‌های هلند گذشته باشد دیگر شما نمی‌توانید مراحل مربوط به اپلای کردن را دنبال کنید و باید منتظر سال تحصیلی جدید باشید. به همین علت باید به این زمان‌بندی دقت زیادی داشته باشید. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر درباره این ددلاین‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از سایت خود دانشگاه‌های این کشور نیز دیدن کنید.

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های هلند

مرحله 1

پیش از هر چیز شما باید مشخص کنید که قصد دارید در کدام‌یک از دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید. برای این کار ابتدا باید رشته خود را مشخص کرده و سپس ایمیلی را برای اساتید هریک از دانشگاه‌های این کشور ارسال کنید. با این کار می‌توانید رزومه خود را برای آنها ارسال کرده و مطمئن شوید که آنها نسبت به رزومه شما رضایت حداقلی دارند و درصورتی‌که درخواست خود را ارسال کنید شانس بالایی برای اخذ پذیرش خواهید داشت.

مرحله 1

مرحله 2

بررسی کنید که آیا شرایط خاصی برای ورود به دانشگاه مدنظرتان وجود دارد یا خیر؟ در بسیاری از موارد ممکن است شرایط شما از جمله سوابق تحصیلی یا معدل که همان GPA است با شرایط حداقلی که دانشگاه مشخص کرده است همخوانی نداشته باشد.

مرحله 2

مرحله 3

در مرحله آخر شما باید درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید. برای انجام این کار باید مدارکی را آماده کرده باشید که در ادامه به طور مفصل درباره هریک از این مدارک تحصیلی نیز صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مرحله 3

دقت داشته باشید که بیشتر برنامه‌های تحصیلی این کشور به زبان هلندی هستند؛ ولی اگر زمان بگذارید ممکن است دوره‌هایی به زبان انگلیسی را نیز در این کشور پیدا کنید. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که شما پس از ارسال درخواست ممکن است با ردشدن درخواستتان توسط دانشگاه مواجه شوید. در چنین شرایطی شما نباید ناامید شوید بلکه می‌توانید درخواست خود را برای دانشگاه‌های دیگر ارسال کنید. فراموش نکنید که در این کشور دانشگاه‌های خوب زیادی هستند که با ارسال درخواست برای آنها شانس بالایی برای اخذ نامه پذیرش خود خواهید داشت.

تحصیل در هلند - بهترین رشته برای تحصیل در هلند

بهترین رشته برای تحصیل در هلند

برای تحصیل در هلند شما نیازمند این خواهید بود که با بهترین رشته‌هایی که در حال حاضر در این کشور وجود دارند آشنا شده و اطلاعاتی را درباره این رشته‌ها به دست بیاورید. در این بخش قصد داریم برخی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را به شما معرفی کنیم.

دندان‌پزشکی

این رشته یکی از رشته‌های بسیار جذاب و با درآمد بالا در کشور هلند به شمار می‌آید که شما با ادامه تحصیل در آن می‌توانید پس از دوران تحصیل به‌راحتی استخدام شده و درآمد بالایی داشته باشید. این رشته در زیرشاخه پزشکی قرار می‌گیرد و تحصیل در آن نیز کمی سخت و البته هزینه‌بردار خواهد بود. بااین‌حال شما هزینه‌ای که برای تحصیل در این رشته پرداخت می‌کنید را پس از دوران تحصیل بلافاصله باز پس می‌گیرید؛ چراکه شغلی با درآمد بالا خواهید داشت.

مهندسی مکانیک

از دیگر رشته‌های جذاب در کشور هلند به شمار می‌آید. این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود و از طرفی امکانات تحصیلی زیادی نیز در دانشگاه‌های این رشته فراهم شده است. یک نکته مهم دیگر این است که شما پس از دوران تحصیل می‌توانید به طور مستقیم وارد بازار کار این کشور شوید؛ چراکه امروزه شرکت‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا هستند که با شرکت‌های داخلی کشور هلند در زمینه مهندسی مکانیک فعالیت می‌کنند و همین عامل نیز فرصت‌های شغلی جدیدی را در این رشته به وجود می‌آورد.

حقوق

یکی از رشته‌های جذابی که در حال حاضر در کشور هلند امکان تحصیل در آن وجود دارد رشته حقوق است. این رشته دارای جذابیت‌های شغلی بسیار زیادی در آینده است و در حال حاضر نیز سطح علمی دانشگاه‌های این کشور در زمینه رشته حقوق بسیار بالاست. همین مسئله نیز باعث می‌شود تا هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تقاضای تحصیل در این رشته را داشته باشند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته حقوق هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما یک رزومه علمی خوب را برای خود ایجاد کنید تا در طول این مسیر بتوانید موفق شوید.

داروسازی

بدون شک داروسازی جز یکی از رشته‌هایی است که در سراسر دنیا جذابیت‌های زیادی دارد. در کشور هلند نیز امروزه شرکت‌های داروسازی زیادی وجود دارند که نیازمند نیروهای متخصص در این حوزه هستند. همین مسئله نیز باعث شده تا رشته داروسازی به یکی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در کشور هلند تبدیل شود. شما با دریافت مدرک تحصیلی خود از دانشگاه‌های این کشور نه‌تنها می‌توانید در خود کشور هلند مشغول به کار شوید؛ بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی برای شما وجود خواهد داشت.

مهندسی پزشکی

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به حوزه پزشکی هستید و درعین‌حال مهندسی را نیز دوست دارید رشته مهندسی پزشکی در کشور هلند می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب برای ادامه تحصیل در هلند باشد. امروزه دانشگاه‌های کشور هلند دارای سطح علمی بالایی در حوزه این رشته هستند و بهترین آزمایشگاه‌ها و امکانات علمی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

علم داده و علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر از جمله رشته‌هایی است که امروزه در سراسر دنیا جذابیت‌های بسیار زیادی دارد. در کشور هلند نیز شرکت‌های زیادی وجود دارند که در حوزه کامپیوتر فعالیت دارند و به دنبال نیروهایی متخصص در این زمینه هستند. شما با تحصیل در رشته علوم کامپیوتر می‌توانید از بهترین امکانات علمی برخوردار شده و پس از دوران تحصیل نیز به‌راحتی استخدام شوید. علم داده نیز جز رشته‌های جذاب در کشور هلند به شمار می‌آید که با تحصیل در آن نیز شما می‌توانید آینده شغلی خوبی را در این کشور تجربه کنید.

اقتصاد و مدیریت

این دو رشته از جمله رشته‌های کارآمد برای کشورهای صنعتی به شمار می‌آیند. دانشگاه‌های کشور هلند در زمینه رشته اقتصاد و مدیریت جز دانشگاه‌های برتر در دنیا به شمار می‌آیند و اساتید آنها نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در این دو رشته را دارید هلند می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی شما باشد.

هنر

اگر علاقه‌مند به تحصیل کارشناسی در هلند هستید و علاقه زیادی به هنر دارید باید بدانید که هلند یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل آکادمیک رشته‌های هنری مختلف از جمله موسیقی، هنرهای تجسمی، گرافیک و … را برای شما فراهم کرده است که می‌توانید از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید.

تحصیل در هلند - تحصیل آنلاین در هلند

تحصیل آنلاین در هلند

یکی از جذابیت‌های اصلی تحصیل در هلند این است که شما می‌توانید به‌صورت کاملا آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری نیز در این کشور مشغول به تحصیل شده و مدرک خود را دریافت کنید. البته قطعا در این شرایط شما نمی‌توانید از تمامی امکانات تحصیلی که در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد برخوردار شوید؛ ولی برای آن دسته از دانشجویانی که امکان مهاجرت به این کشور و اقامت در آن را ندارند این روش می‌تواند یک روش بسیار کارآمد برای دریافت مدرک و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل آنلاین در کشور هلند این است که سطح علمی کلاس‌ها و دانشگاه‌های آنلاین این کشور دقیقا مشابه سطح علمی سایر دانشگاه‌های کشور هلند است و شما از نظر علمی می‌توانید به پیشرفت دلخواه خود دست پیدا کنید. از طرف دیگر باید به این موضوع دقت داشته باشید که مدرکی که شما دریافت می‌کنید نیز از نظر اعتبار، اعتبار بسیار زیادی خواهد داشت و با خیالی راحت می‌توان از آن برای مهاجرت به سایر کشورها یا پیداکردن شغل در خود کشور هلند استفاده کرد.

از جمله بهترین رشته‌های تحصیلی که برای تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی نرم‌افزار

 • مهندسی کامپیوتر

 • روان‌شناسی

 • مدیریت تجاری

 • حقوق

 • معماری

 • امنیت سایبری

 • ژنتیک

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که دانشگاه‌های آنلاین این کشور با دانشگاه‌های عادی متفاوت هستند. از جمله دانشگاه‌هایی که امروزه خدمات تحصیلی خود را به‌صورت آنلاین به دانشجویان بین‌المللی و خارجی ارائه می‌دهند نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه علوم کاربردی آمستردام

 • دانشگاه علوم کاربردی آوانس

 • دانشگاه علوم کاربردی بردا بواس

 • دانشگاه هنر آمستردام

 • مدرسه تجاری آرنهم

 • مدرسه هنر آرتز

 • دانشگاه فنی دلف

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت و توجه کافی داشته باشید این است که برای ادامه تحصیل به‌صورت آنلاین در کشور هلند شما باید دارای شرایط خاصی باشید. روند پذیرش از دانشگاه‌های این کشور شباهت زیادی به روند پذیرش حضوری دارد و شما تقریبا باید همان مراحل را طی کنید تا بتوانید ویزای خود را بگیرید. نکته بسیار مهم دیگر که باید به آن دقت داشته باشید این است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیز کمتر از تحصیل در دانشگاه‌های حضوری است و از این نظر شما می‌توانید در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

تحصیل در هلند - مدارک مورد نیاز

مدارک موردنیاز برای تحصیل در هلند

برای تحصیل در هلند شما نیازمند مدارک خاصی خواهید بود که در این بخش قصد داریم به طور کامل درباره این مدارک صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره هریک از این مدارک در اختیار شما قرار دهیم:

دقت داشته باشید که مدارکی که آماده می‌کنید حتما باید به‌صورت کامل در اختیار سفارت این کشور قرار بگیرد و در غیر این صورت درخواست صدور ویزای تحصیلی برای شما رد خواهد شد.

تحصیل در هلند - تحصیل با مدرک دیپلم

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

امروزه افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در هلند هستند؛ ولی آنها تنها مدرک دیپلم خود را دریافت کرده‌اند و این سوال برایشان به وجود آمده که آیا این امکان برایشان وجود دارد که بتوانند در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله دانشگاه‌های کشور هلند امروزه شرایطی را فراهم کرده‌اند تا شما بتوانید تنها با مدرک دیپلم خود نیز ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شوید.

نکته بسیار مهمی که در خصوص این موضوع وجود دارد این است که شما حتما باید معدل بالایی در دوره دیپلم دریافت کرده باشید تا اجازه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به شما داده شود. حداقل معدل موردنیاز برای این کار 14 است؛ ولی نباید فراموش کنید که هرچه معدل شما بیشتر باشد به همان نسبت شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیز افزایش پیدا می‌کند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید در خصوص این موضوع به آن دقت داشته باشید این است که حتما باید مدرک زبان خود را نیز دریافت کرده باشید تا اجازه ورود به دانشگاه‌های این کشور به شما داده شود. بدون داشتن مدرک زبان امکان تحصیل در دانشگاه‌های کشور هلند در مقطع کارشناسی وجود نخواهد داشت.

درصورتی‌که بتوانید یک رزومه علمی خوب را نیز برای خود آماده کنید از شانس بیشتری برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور برخوردار خواهید بود. دیگر مدارکی که شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی با مدرک دیپلم در این کشور نیاز دارید همانند مدارکی هستند که در بخش قبلی درباره آن صحبت کرده و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دادیم.

از جمله مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در هلند با مدرک دیپلم می‌تواند برای شما داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گپ تحصیلی هلند

گپ تحصیلی هلند یکی از مسائل بسیار مهمی است که در زمان اخذ ویزای کشور هلند باید به آن دقت و توجه داشته باشید. در بسیاری از مواقع شما ممکن است آخرین مدرک تحصیلی خود را چندین سال قبل دریافت کرده باشید و حال علاقه‌مند باشید تا در دانشگاه‌های این کشور در مقطع بعدی مشغول به تحصیل شوید. در چنین شرایطی معمولا افراد گمان می‌کنند که نمی‌توانند درخواست خود را به دانشگاه‌های این کشور ارسال کنند؛ ولی شما باید بدانید که دانشگاه‌های کشور هلند چنین امکانی را برای شما فراهم می‌کنند. نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که هرچه گپ تحصیلی شما بالاتر و بیشتر باشد شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و ادامه تحصیل در هلند نیز به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد.

به همین علت است که اکثر متخصصانی که در این حوزه فعالیت دارند معمولا پیشنهاد می‌کنند که تا جای ممکن تلاش کنید تا به‌صورت پیوسته مقاطع مختلف را بپیمایید تا مشکلی در این زمینه برای شما به وجود نیاید و بتوانید با خیالی راحت در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید.

تحصیل در هلند - تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل در هلند به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزایای بسیار مهمی که تحصیل دکتری در هلند یا تحصیل در مقاطع تحصیلی دیگر در این کشور می‌تواند برای شما داشته باشد این است که شما می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید و نیازی نیست که حتما مدرک زبان هلندی را دریافت کرده باشید.

این مسئله به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به شکل بهتری بتوانند شرایط لازم را برای مهاجرت به این کشور فراهم کنند و در طول مسیر مهاجرت تحصیلی به کشور هلند مجبور نباشند که به زبان هلندی نیز مسلط شوند. البته که نباید فراموش کنید تسلط به زبان هلندی همواره می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی راحت‌تری را در کشور هلند داشته باشید و بتوانید به موقعیت‌های شغلی خوبی در این کشور دست پیدا کنید. بااین‌حال امروزه دولت این کشور شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان بتوانند بدون نیاز به یادگیری این زبان نیز مشغول به تحصیل در این کشور شوند.

یک نکته بسیار مهم درباره تحصیل در هلند به زبان انگلیسی این است که شما می‌توانید از تمامی امکاناتی که سایر دانشجویان دانشگاه‌های این کشور از آنها برخوردار هستند استفاده کنید و از این نظر هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. تنها محدودیتی که در این زمینه وجود دارد این است که به شما اجازه داده نمی‌شود تا بتوانید در هر رشته و در دانشگاه دلخواه خود مشغول به تحصیل شوید. در واقع برنامه‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند برنامه‌های محدودی هستند که تنها در برخی دانشگاه‌ها و برخی رشته‌های خاص به دانشجویان ارائه می‌شوند. پس شما ناچار هستید که از میان آنها یکی را بر اساس شرایط و علایق خود انتخاب کرده و مشغول به تحصیل در این کشور شوید.

برای تحصیل در هلند به زبان انگلیسی شما به مدارک خاص نیاز ندارید و مدارکی که در بخش‌های قبلی معرفی کردیم می‌تواند برای مهاجرت تحصیلی به این کشور کافی باشد. تنها باید در این زمینه به دو نکته مهم دقت داشته باشید. نکته اول این است که حتما در فرم درخواست خود به این نکته اشاره کنید که برنامه‌ای که در آن شرکت کرده‌اید به زبان انگلیسی است. نکته مهم دیگر نیز این است که شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کرده باشید و البته نمره بالایی را نیز در آن گرفته باشید تا بتوانید از این برنامه‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری یکی از بهترین موسسات مهاجرتی است که امروزه امکان مهاجرت به کشورهای خارجی و به‌خصوص کشورهای اروپایی را برای شما فراهم کرده است. این موسسه مهاجرتی بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را در حوزه مهاجرت به این کشورها و به‌خصوص مهاجرت تحصیلی به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید از خدمات مشاوره آن استفاده کرده و پاسخ جامع و کاملی را درباره سوالات خود در این زمینه به دست بیاورید. اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در هلند هستید و برای این کار سوالاتی در ذهن خود دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از طریق همین صفحه فرم مربوط به دریافت مشاوره را پرکرده یا این‌که با شماره‌تلفن مجموعه ما تماس بگیرید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با کمترین هزینه بهترین خدمات مشاوره را در این زمینه دریافت کنید.

سوالات متداول

بله زمانی که شما موفق می‌شوید اقامت دانشجویی کشور هلند را دریافت کنید اجازه کارکردن در این کشور نیز به شما داده می‌شود. بااین‌حال ساعات کاری شما در این کشور محدود خواهید بود و بسته به مقطعی که در حال تحصیل در آن هستید برای مدت‌زمانی محدود در طول هفته می‌توانید مشغول به کار شوید.

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به مواردی مانند سطح علمی بالای دانشگاه‌های این کشور، امکانات علمی فوق‌العاده‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد، امکان کار پاره‌وقت، امکان کارکردن پس از دوران تحصیل و تمدید ویزا و اقامت و مواردی ازاین‌قبیل اشاره کرد.

باتوجه‌به قیمت بالای یورو در ایران این قیمت و هزینه کمی بالا به نظر می‌رسد؛ ولی نباید فراموش کنید که تحصیل در هلند نسبت به تحصیل در سایر کشورهای اروپایی که در حال حاضر چنین امکانی را برای شما فراهم کرده‌اند از نظر اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر خواهد بود.

بله زمانی که شما اقامت و ویزای کشور هلند را دریافت می‌کنید می‌توانید خود را بیمه کرده و از خدمات بهداشتی این کشور به‌صورت رایگان یا با هزینه‌ای بسیار کم استفاده کنید. مبلغی که باید برای بیمه بهداشت خود بپردازید نیز مبلغ چندان زیادی نخواهد بود.

بله دولت کشور امروزه این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید ویزای همراه را نیز برای اعضای خانواده خود دریافت کنید. به همین علت آن دسته از  دانشجویانی که متاهل هستند می‌توانند اعضای خانواده خودشان را نیز به همراه خود به این کشور ببرند.

بله شما می‌توانید ویزای تحصیلی خود را تمدید کرده و در مقاطع بالاتر در این کشور مشغول به ادامه تحصیل شوید یا این‌که با پیداکردن یک موقعیت شغلی مناسب در کشور هلند ویزای کاری خود را دریافت کنید.

بله امروزه دانشگاه‌های این کشور و برخی از موسسات تحقیقاتی فعال در کشور هلند امکان تحصیل پست دکترا در هلند را برای دانشجوهای دکترا علاقه‌مند و بااستعداد فراهم کرده‌اند که شما هم می‌توانید از این فرصت نهایت بهره را ببرید.

خیر همین‌که سن شما بیشتر از 18 سال باشد می‌توانید ویزای تحصیلی خود را در این کشور دریافت کنید. البته نباید فراموش کنید که اگر سن شما خیلی بالاتر از سن استاندارد برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی باشد شانس پایینی برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت.

برای این کار ابتدا رشته مدنظرتان را انتخاب کرده و سپس امکاناتی که هریک از دانشگاه‌های شهرهای مختلف هلند به شما ارائه می‌دهند را بررسی کنید. بررسی سوابق تحصیلی اساتید این دانشگاه‌ها نیز می‌تواند به شما در طول این مسیر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا