دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
مهاجرت به کانادا - مهاجرت تحصیلی به کانادا

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

کانادا یک کشور مهاجرپذیر است. خیلی از افراد تلاش می‌کنند که هر ساله از طریق راه‌های مختلف به این کشور مهاجرت کنند. یکی از چیزهایی که اکثر افراد به ذهنشان می‌رسد، این است که ویزای تحصیلی کانادا بگیرند تا بتوانند در این کشور تحصیلات خود را ادامه دهند. همانطور که می‌دانید کانادا از لحاظ دانشگاهی و علمی به شدت پیشرفته است. کانادا می‌تواند یک کشور بسیار عالی برای ارتقاء سطح دانش دانشجویانش باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این مقاله برایتان توضیح دهیم مراحل ویزای تحصیلی کانادا باید چگونه باشد و از چه طریقی اقدام کرد. با ما همراه باشید تا اطلاعات ویژه‌ای را در اختیارتان قرار دهیم.

ویزای تحصیلی در کشور کانادا چند نوع دارد؟

اگر می‌خواهید مراحل ویزای تحصیلی کانادا را بدانید، باید با انواع آن هم آشنا شوید. در واقع ویزای تحصیلی کانادا معمولاً در دو دسته‌ خلاصه می‌شود که شامل ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی است. در مورد ویزای دانش‌آموزی باید بگوییم که برای متقاضیان زیر ۱۸ سال صادر می‌شود و برای کسانی است که می‌خواهند در مدارس کانادا تحصیل کنند.
ویزای دانشجویی هم همانطور که از نامش مشخص است برای افراد بالای ۱۸ سالی صادر می‌شود که قصد این را دارند داخل دانشگاه‌های کانادا یا کالج‌ها تحصیلات خود را ادامه دهند.

چگونه باید ویزای دانشجویی یا دانش آموزی بگیریم؟

سوالی که خیلی از افراد در مورد مراحل ویزای تحصیلی کانادا می‌پرسند، این است که برای گرفتنِ این دو نوع ویزا باید چه کار کرد؟

اینکه قصد دارید برای کدام نوع ویزا اقدام کنید، خیلی با هم تفاوتی ندارند زیرا روش اقدام برای هر دو یکسان است اما شرایط و مدارک کمی متفاوت هستند. در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد که دقیقا برای هر نوع ویزا باید چه اقداماتی را به انجام برسانید و چه مدارکی را ارائه دهید.

برای اخذ ویزای دانش آموزی باید چه مدارکی را ارائه دهیم؟

مراحل ویزای تحصیلی کانادا شاید با کشورهای دیگر متفاوت باشد اما جزء کشورهای سختگیر محسوب نمی‌شود. اگر می‌خواهید ویزای دانش آموزی بگیرید که بهترین تصمیم ممکن در کشور کانادا محسوب می‌شود، باید یکسری شرایط را پشت سر گذاشته و مدارکی را ارائه دهید. اول از همه باید پذیرش خود را از یکی از مدارس معتبر کانادا در مقطع دبیرستان یا دبستان بگیرید. اگر فرزندتان ۱۰ سال به پایین دارد، حتما باید یکی از والدین، او را همراهی کند. یعنی خودتان یا همسرتان باید تا سن ده سالگی برای دوره تحصیل در کانادا کنار فرزندتان باشید. از ده سالگی به بعد هم شرایط فرق می‌کند. اگر فرزندتان بالای ۱۸ سال سن دارد و نمی‌خواهید او را همراهی کنید، باید فردی به نام کاستودین فرزندتان را در کانادا همراهی کند و خودتان هم او را به کشور کانادا معرفی کنید.

مراحل ویزای تحصیلی کانادا

آیا گرفتن ویزای تحصیلی کانادا سن‌ و سال مشخصی دارد؟

قبل از اینکه بخواهید مراحل ویزای تحصیلی کانادا را مطالعه کنید، باید بدانید که سن و سال اهمیت دارد یا نه. سن یک فاکتور مهم محسوب می‌شود. در واقع عاملی است که روی ویزای تحصیلی در کشور کانادا تاثیر می‌گذارد. یعنی بین سن و مقطع تحصیلی که در آن پذیرش دارید، باید یک ارتباط منطقی وجود داشته باشد. در غیر این صورت کارتان سخت می‌شود. هر چقدر تناسب سن‌تان با مقطح  تحصیلی‌تان متناسب‌تر باشد، راحت‌تر ویزا را می‌گیرید و شانستان  افزایش پیدا می‌کند اما اگر سنتان بیشتر یا کمتر از حد نیاز باشد، احتمال اینکه ویزا به شما تعلق بگیرد، خیلی کمتر خواهد شد.
به طور مثال یک فرد ۲۰ ساله نسبت به فرد ۳۰ ساله شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی دارد.

برای اخذ ویزای دانشجویی باید چه مدارکی و چه شرایطی داشته باشیم؟

اگر تصمیم خود را برای تحصیل در کانادا گرفته‌اید، باید بگوییم شرایطی هستند که به هر حال به عنوان یک دانشجو و دانش‌آموز باید آنها را رعایت کنید. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • اول باید از یک دانشگاه یا کالج معتبر که شماره DLI دارد، پذیرش بگیرید.
 • باید اثبات کنید که تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را دارید و می‌توانید از لحاظ زندگی در این کشور وضعیت مالی خوب و راحتی داشته باشید.
 • ثابت کنید که می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی را تا حداقل یک سال برای خودتان پرداخت کنید، در چنین صورتی اداره مهاجرت کانادا پذیرای شما خواهد بود.
 • آفیسر یا ماموری که مربوط به اداره مهاجرت است را قانع کنید که می‌توانید در رشته مورد نظری که انتخاب کرده‌اید، تحصیلات خوبی داشته باشید.
 • برای ویزای تحصیلی کانادا باید افراد مربوط به اداره مهاجرت را قانع کنید که وجودتان باعث ایجاد مزایا و تاثیرات مثبت در این کشور می‌شود و هم خودتان به اهدافتان نزدیک‌تر می‌شوید و هم می‌توانید کارهای بزرگی برای این کشور به انجام برسانید.
 • همچنین باید او را متقاعد کنید که ماندن شما در کشور کانادا کاملاً کوتاه مدت است و بعد از اینکه تحصیلاتتان به اتمام برسد، قول می‌دهید که کانادا را ترک می‌کنید.
 • حتما باید از لحاظ جسمی سالم باشید و نباید هیچ گونه سوء پیشینه‌ای داشته باشید.

منظور از تمکن مالی برای گرفتن ویزا چیست؟

همانطور که در مراحل ویزای تحصیلی کانادا برایتان توضیح دادیم، یکی از شرایط اینکه شما بتوانید ویزای تحصیلی از این کشور بگیرید، تمکن مالی است اما سوالی که در ذهنتان خطور می‌کند، این است که برای تمکن مالی باید چقدر پول داشته باشیم؟ در واقع قانون اداره مهاجرت کانادا حداقل توانایی ساپورت یک سال هزینه تحصیلی و یک سال هزینه زندگی در کانادا را از شما می‌خواهد‌؛ یعنی باید بتوانید تا یک سال تمام این هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید.
بهتر است از قبل برآورد هزینه‌ها را داشته باشید تا کارتان راحت‌تر و دقیق‌تر پیش برود.
اگر بخواهیم به طور متوسط میانگین آن را بیان کنیم، یک سال زندگی در کانادا با هزینه تحصیل و زندگی حدوداً بین ۲۵ تا ۴۵ هزار دلار خواهد بود. اگر هم می‌خواهید یک نفر را با خودتان همراه کنید، حتما  باید هزینه های او را هم تخمین بزنید، زیرا باید اثبات کنید که تمکن مالی و تامین هزینه هردویتان را دارید.

چه مدارکی را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید ارائه دهیم؟

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید که مراحل ویزای تحصیلی کانادا را بدانید، اول از همه باید با مدارک آن آشنا شوید. اگر مدارک را کامل و به طور دقیق تهیه کنید، راه زیادی را رفته‌اید. مدارک فردی‌ که به آن نیاز دارید تا بتوانید کارتان را درست، دقیق و اصولی پیش ببرید، شامل موارد زیر است:

 • یک قطعه عکس سه و نیم در چهار و نیم
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • صفحه اول پاسپورت به همراه تمام صفحاتی که سابقه سفر داشته و مهر شده است
 • نامه استادی پلن
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه ریز نمرات و مدارک تحصیلی که صفحات فارسی آن هم باید داخلش باشد
 • نامه مربوط به ثبت شرکت یا نامه شغلی
 • نامه جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از کشور مبدا
 • فیش‌های حقوقی در سه ماه گذشته
 • اصل و کپی شناسنامه
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • سوابق بیمه
 • کارت پایان خدمت سربازی یا اگر معاف شده‌اید؛ ارائه کارت معافیت
 • گواهی حضانت برای کسانی که ویزای دانش آموزی میخواهند
 • سند ازدواج برای افراد متاهل
 • ارائه یک رزومه قوی
 • گواهی پذیرش کبک
 • رضایت نامه مربوط به خروج از کشور
 • ارائه نامه دفاعیه وکیل، البته برای کسانی که وکیل گرفته‌اند
 • نامه تمکن بانکی خودتان و اسپانسرتان، البته اگر اسپانسر دارید
 • ارائه مدارک گردش حسابِ ۴ الی ۶ ماه اخیر که متعلق به خودتان و اسپانسرتان است
 • ارائه مدارکی که درآمد اسپانسر را نشان می‌دهد
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • نامه بورسیه تحصیلی
 • ارائه نامه شغلی
 • قرارداد کار یا فیش حقوقی برای کارمندان
 • تعهد نامه حمایت مالی اسپانسر از شما

مراحل ویزای تحصیلی کانادا

منظور از استادی پلن (study plan) چیست؟

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم، برای مراحل ویزای تحصیلی کانادا شما مجبور هستید که استادی پلن هم ارائه دهید اما شاید نمی‌دانید که استادی پلن دقیقا چیست. در حقیقت این نامه‌ها مربوط به توضیحاتی است که به آفیسر اداره مهاجرت می‌دهید، داخل آن باید به موارد زیادی اشاره کرده باشید.

مثلا اینکه علت تمایل شما برای تحصیل در کشور کانادا دقیقا چیست و چرا این رشته را برای تحصیل در این کشور انتخاب کرده‌اید؟  علت اینکه این رشته را در کشور خودتان ادامه نمی‌دهید چیست؟ بعد از اینکه درس‌تان به اتمام برسد و کشور کانادا را ترک کنید، می‌خواهید به دنبال کدام هدف بروید و چه اقداماتی در ذهن‌تان است؟ پیشرفت شغلی خود را در آینده چگونه می‌بینید؟ ‌از لحاظ تحصیلی چه برنامه‌هایی دارید؟ چه چیزی باعث می‌شود که دوباره به کشور خودتان برگردید؟ آیا منابع مالی دارید که بتوانید از طریق آن شهریه و هزینه زندگی خود را پرداخت کنید؟  تمامی مواردی که گفته شد، باید داخل استادی پلن به آن‌ها اشاره شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر برای ویزای تحصیلی کانادا به کجا مراجعه کنیم؟

سایت ما مشاوره مهاجرتی مهرآیین مخبری می‌تواند بهترین منبع برای راهنمایی باشد. مشاوران و وکلای حرفه‌ای داخل این موسسه فعالیت می‌کنند که همگی سال‌های طولانی در این زمینه سابقه داشته‌اند. اگر از سایت به طور کامل بازدید کنید، می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد اخذ ویزای تحصیلی و مراحل ویزای تحصیلی کانادا به دست بیاورید و به پاسخ سوالا‌ت‌تان برسید.

نتیجه‌گیری

مراحل ویزای تحصیلی کانادا مراحل سختی نیست. فقط شما باید بدانید که از چه طریق اقدام کنید. همانطور که گفتیم؛ سایت ما بهترین اطلاعات را در این زمینه در اختیارتان قرار می‌دهد. از طرفی اگر مدارک لازم را از قبل آماده کرده باشید، کارتان خیلی راحت‌تر پیش خواهد رفت. فقط کافی است که حواس جمع و دقیق عمل کنید تا بتوانید این مراحل را با موفقیت پشت سر هم طی کنید. کانادا یک کشور مهاجرپذیر است و زمینه تحصیلی بسیار خوبی را فراهم می‌کند. قطعاً از مهاجرت به این کشور پشیمان نخواهید شد و می‌توانید وضعیت تحصیلی بسیار خوبی را تجربه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا