دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

آزمون تولک چیست؟

آخرین بروزرسانی: 8 بهمن 1402

تحصیل در ایتالیا می تواند فرصت بسیار عالی را برای دانشجویان بین المللی جهت ارتقای سطح تحصیلی و همچنین رسیدن به موفقیت در خارج از کشور به همراه داشته باشد. دانشگاه های ایتالیا در کنار ارائه خدمات آموزشی باکیفیت، هزینه کمی را برای تحصیل از دانشجویان دریافت می کنند. به همین خاطر دانشجویان بیشترین هزینه ای که باید در ایتالیا پرداخت کنند، هزینه مربوط به زندگی در این کشور است. با وجود مزایای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا، باید بدانید که ورود به این دانشگاه ها کار ساده ای نیست. هر دانشجویی که قصد ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا را دارد، باید در آزمونی به نام آزمون تولک شرکت کند. این آزمون، یک آزمون ورودی برای دانشگاه های ایتالیا است که فرصت را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می کند. اگر می خواهید بیشتر با آزمون تولک ایتالیا، نحوه شرکت و ثبت نام در این آزمون و کلیه جزئیات آن آشنا شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

آزمون تولک چیست؟

اگر قصد ورود به دانشگاه های ایتالیا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را داشته باشید، باید حتما در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا شرکت کنید. آزمون تولک ایتالیا یا TOLC (Test Online CISIA) یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا است که برای رشته هایی همچون مهندسی، اقتصاد و … برگزار می شود. این آزمون در بازه های زمانی مختلف برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در ایتالیا برگزار می شود.

اگرچه برخی از دانشگاه های ایتالیا بدون آزمون تولک دانشجو پذیرش می کنند، چون آزمون های اختصاصی را برای خود در نظر گرفته اند. اما مدرک آزمون تولک برای بسیاری از دانشگاه های کشور حائز اهمیت می باشد. از این رو در اولین قدم برای ورود به دانشگاه های ایتالیا، می توانید در این آزمون شرکت کنید. در حال حاضر آزمون تولک هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می شود که بسته به شرایط خود می توانید هر کدام را انتخاب کنید.

نحوه شرکت در آزمون تولک

نحوه شرکت در آزمون تولک

آزمون تولک مخصوص متقاضیان تحصیل در رشته های مدیریت، حقوق، اقتصاد، مهندسی و داروسازی است. این آزمون از سال 2018 هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می شود. بنابراین دانشجویان بین الملل می توانند به راحتی در این آزمون شرکت کنند. اگر از آن دسته از افرادی هستید که مدرک دیپلم خود را گرفته اید و شرایط تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را دارید، می توانید در آزمون تولک ثبت کنید.

شرکت در این آزمون برای دانشجویان بین المللی بهتر است به صورت آنلاین باشد. در هنگام ثبت در این آزمون اگر در مدارس خارج از ایتالیا تحصیل کرده اید، حتما باید گزینه کشور خارجی را در قسمت انتخاب مدرسه متوسطه انتخاب کنید. این آزمون در بازه های زمانی مختلف برگزار می شود. اما فقط می توانید یک بار در ماه در آزمون تولک شرکت کنید. تعداد دفعات مجاز شرکت در این آزمون در سال نیز 3 بار است. علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توانند در بیش از چند آزمون تولک شرکت کنند. فقط باید توجه داشت که فقط یک نمره از آزمون محاسبه می گردد.

اگرچه آزمون تولک به صورت آنلاین برگزار می شود، ولی به دلیل متنوع و تصادفی بودن سوالات امکان تقلب کردن وجود ندارد. با این حال سوالات این آزمون چندان سخت نیستند که نتوانید از پس آن ها بر بیایید. حتی به عقیده بسیاری از دانشجویان، این سوالات از کنکورهای سراسری داخل کشور ایران ساده تر نیز هستند.

انواع آزمون تولک

انواع آزمون تولک

برای شرکت در آزمون تولک بسیار مهم است که در ابتدا با جزئیات این آزمون آشنایی داشته باشید. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، این آزمون برای ورودی دانشگاه های ایتالیا در چند رشته تحصیلی مختلف طراحی شده است. به همین خاطر بسته به نوع رشته تحصیلی، این آزمون در سه شاخه مختلف برگزار می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • آزمون TOLC-I (تولک آی): برای رشته های هوافضا و علوم مهندسی
  • آزمون TOLC-E (تولک ای): برای رشته های مدیریت، اقتصاد و حقوق
  • آزمون TOLC-F (تولک اف): برای رشته داروسازی

آزمون تولک I (تولک آی)

یکی از آزمون هایی که به عنوان ورودی دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود، آزمون تولک I است. این آزمون برای متقاضیان رشته های هوافضا و علوم مهندسی برگزار می شود. مباحث این آزمون شامل ریاضی، علوم، منطق و درک مطلب هستند. علاوه بر آن برای ارزیابی میزان دانش زبان انگلیسی، یک بخش زبان انگلیسی نیز در این آزمون در نظر گرفته شده است.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون تولک 125 دقیقه است. اگر با برنامه ریزی درست به سوالات این آزمون پاسخ بدهید، می توانید نمره بسیار خوبی کسب کنید. شیوه محاسبه نمرات در این آزمون به گونه ای است که به ازای هر پاسخ صحیح یک امتیاز مثبت و به ازای هر پاسخ غلط یک نمره 0.25 منفی کسب می کنید. بنابراین افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، باید حتما به سوالاتی که بلد نیستند پاسخ ندهند. چون نمره منفی این آزمون می تواند تاثیر بسیار زیادی روی رتبه و نمره آن ها داشته باشد. در جدول زیر جزئیات این آزمون و مباحث آن را مشاهده می کنید.

مباحث آزمون TOLC-I تعداد سوالات هر مبحث مدت پاسخگویی به هر مبحث
ریاضیات 20 سوال 50 دقیقه
منطق 10 سوال 20 دقیقه
علوم 10 سوال 20 دقیقه
درک مطلب 10 سوال 20 دقیقه
دانش زبان انگلیسی 30 سوال 15 دقیقه
مجموع 80 سوال 125 دقیقه

آزمون TOLC-E (تولک ای)

متقاضیان تحصیل در رشته های حقوق، اقتصاد و مدیریت باید در آزمون تولک ای شرکت کنند. این آزمون نسبت به آزمون کنکور داخل کشور ایران ساده تر است. سه مبحث اصلی برای این آزمون در نظر گرفته شده که شامل ریاضیات، منطق و درک مطلب هستند.

زمان خوبی برای پاسخگویی به سوالات آزمون تولک ای در نظر گرفته شده است. به طور کلی می توانید برای 66 سوال از این آزمون، 105 دقیقه زمان داشته باشید. هر سوال درست در این آزمون یک نمره مثبت و هر سوال غلط به اندازه 0.25 نمره منفی دارد. در جدول زیر می توانید جزئیات مباحث و زمان پاسخگویی به سوالات آزمون تولک ای را مشاهده کنید.

مباحث آزمون TOLC-E تعداد سوالات هر مبحث مدت زمان پاسخگویی به هر مبحث
ریاضیات 13 سوال 30 دقیقه
منطق 13 سوال 30 دقیقه
درک مطلب 10 سوال 30 دقیقه
دانش زبان انگلیسی 30 سوال 15 دقیقه
مجموعا 66 سوال 105 دقیقه

آزمون TOLC-F (تولک اف)

یکی از پرطرفدارترین آزمون های ورودی دانشگاه ایتالیا، آزمون تولک اف است. این آزمون برای افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی رشته داروسازی را دارد، برگزار می شود. 5 مبحث تخصصی برای این آزمون در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، منطق و فیزیک هستند. علاوه بر این موضوع متقاضیان باید به سوالات مربوط به دانش انگلیسی نیز پاسخ دهند.

رقابت در آزمون تولک اف نسبت به دو آزمون معرفی شده بیشتر است. همین موضوع باعث شده تا برگزار کنندگان این آزمون، زمان آزمون را کاهش دهند. بنابراین اگر می خواهید در رشته داروسازی دانشگاه های ایتالیا ادامه تحصیل بدهید، باید حتما در آزمون تولک اف شرکت کنید. بنابراین حتما برای موفقیت در این آزمون و پیشی گرفتن از رقبا مطالعه کافی داشته باشید. نحوه محاسبه نمره در این آزمون نیز مشابه دو آزمون قبلی است. یعنی با یک پاسخ صحیح یک پاسخ مثبت در این آزمون و پاسخ غلط به اندازه 0.25 نمره منفی می گیرید.

مباحث آزمون TOLC-F تعداد سوالات هر مبحث مدت پاسخگویی به هر مبحث
زیست‌شناسی 15 سوال 20 دقیقه
شیمی 15 سوال 20 دقیقه
ریاضیات 7 سوال 12 دقیقه
فیزیک 7 سوال 12 دقیقه
منطق 6 سوال 8 دقیقه
دانش زبان انگلیسی 30 سوال 15 دقیقه
مجموع 80 سوال 87 دقیقه

نمره قبولی در آزمون تولک

 

نمره قبولی در آزمون تولک

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در مورد آزمون تولک به آن توجه داشته باشید، داشتن نمره قبولی در این آزمون است. این آزمون به صورت سراسری و میان تمامی متقاضیان رشته های خاص برگزار می شود. بنابراین با آزمونی که از سوی دانشگاه ها برگزار می شود، کاملا متفاوت است. اما سوال اصلی بسیاری از افرادی که متقاضی شرکت در این آزمون هستند این است که باید چه نمره ای برای قبولی در آزمون تولک بیاوریم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این آزمون یک مبنای مشخص برای نمره قبولی ندارد. همچون آزمون آیلتس که شما نمره نهایی خود را برای ارائه به دانشگاه ها دریافت می کنید، آزمون تولک نیز یک نمره نهایی در اختیار شما قرار می دهد که می توانید آن را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه کند. هر یک از دانشگاه ها نمره قبولی متفاوتی را برای آزمون های تولک در نظر گرفته اند. از این رو بیشتر از اینکه برگزارکنندگان آزمون تولک، نمره قبولی را برای این آزمون در نظر بگیرند، این دانشگاه ها هستند که مطابق با شرایط خاص خود، نمره متفاوتی را برای قبولی در آزمون تولک در نظر می گیرند.

نمره قبولی در آزمون تولک

 

تعداد دفعات آزمون تولک و نمره قبولی

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله توضیح دادیم، همه دانشجویان می توانند 3 بار در آزمون تولک ایتالیا شرکت کنند. این یعنی اینکه به افراد فرصت داده شده تا هر بار نمره آزمون خودشان را افزایش دهند. اما شاید این سوال برای متقاضیان شرکت در این آزمون مطرح شود که کدام نمره از 3 بار آزمون، نمره آزمون اصلی است؟

قانون آزمون تولک این است که حتی اگر شما 3 بار هم آزمون بدهید، در نهایت نمره آخرین آزمون شما محاسبه می شود. یعنی ممکن است نمره آزمون اولیه شما بهتر از نمره آزمون آخر باشد، اما در هر صورت نمره قبولی، همان نمره آخری است که کسب کرده اید. بنابراین اگر نمره ابتدایی شما در این آزمون قابل بوده و می توانید در بسیاری از دانشگاه ها با این نمره ادامه تحصیل بدهید، توصیه می کنیم که ریسک نکنید و بار دیگر نیازی به شرکت در آزمون نیست. اما اگر نمره این آزمون قابل قبول نبود، جای نگرانی نیست و می توانید در آزمون شرکت کنید. فقط تلاش خود را بکنید تا نمره بهتری از آزمون بعدی کسب نمایید.

نحوه ثبت نام در آزمون تولک

هر یک از دانشگاه های ایتالیا شرایط متفاوتی را برای پذیرش دانشجویان با آزمون تولک دارند. از این رو توصیه می کنیم که قبل از صرف هزینه و زمان برای ثبت نام در این آزمون، حتما در مورد شرایط در نظر گرفته شده از سوی دانشگاه اطلاعات کسب کنید. در صورتی که تصمیم خود را برای ثبت نام در آزمون TOLC گرفته اید، باید به وب سایت CISIA مراجعه نمایید. این سایت مرجع اصلی برای ثبت نام این آزمون است. برای استفاده از خدمات ثبت نام در این سایت حتما باید یک اکانت در وب سایت ایجاد کنید.

پس از ساخت اکانت، نام کاربری و رمز عبور با لینک فعالسازی اکانت به آدرس ایمیل ارسال می شود. پس از فعالسازی اکانت باید قوانین و مقررات مربوط به آزمون TOLC را مورد بررسی قرار دهید و سپس تاریخ برگزاری آزمون را مشخص کنید. توجه نمایید که این آزمون به صورت اینترنتی و حضوری برگزار می شود. در هنگام ثبت نام باید این موضوع را مد نظر داشته باشید. پس از وارد کردن تمامی اطلاعات مورد نیاز از جمله اطلاعات شخصی و اطلاعات آزمون، به صفحه پرداخت آزمون تولک وارد می شوید و می توانید پرداخت هزینه آزمون را انجام دهید. در نهایت پس از پرداخت توضیحات لازم در مورد شرکت در آزمون به شما ارائه می شود و باید در تاریخ مشخص در آزمون شرکت نمایید.

تعداد دفعات آزمون تولک و نمره قبولی

 

منابع آزمون تولک چیست؟

یکی از سوالات و نگرانی های افراد برای شرکت در آزمون تولک این است که نمی دانند منابع این آزمون چیست؟ برخلاف کنکور سراسری در کشور ایران که همه افراد باید یک منبع مشخص را برای شرکت در آزمون بخوانند، آزمون TOLC بدون منبع خاصی است. این موضوع می تواند نگرانی های افراد را برای شرکت در این آزمون افزایش دهد.

البته با توجه به اینکه این آزمون هر ساله برگزار می شود، بسیاری از افراد متخصص در حوزه آزمون های بین المللی توانسته اند یک منبع مناسب برای این آزمون در نظر بگیرند. می توانید از شرکت های ارائه دهنده خدمات آزمون تولک در مورد منابع سوال بپرسید. معمولا منابع مناسبی برای شرکت در آزمون در این شرکت ها در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این نمونه سوال های مختلف این آزمون نیز توسط شرکت های مختلف به افراد متقاضی شرکت در این آزمون ارائه می شوند.

هزینه آزمون تولک

آزمون تولک هر ماه چندین بار برگزار می شود و افراد می توانند در مجموع 3 بار در سال در این آزمون شرکت کنند. هزینه آزمون تولک 30 یورو است. این هزینه باید حتما به یورو پرداخت شود. اما به دلیل اینکه متقاضیانی ایرانی و بین المللی به راحتی امکان پرداخت این هزینه را به یورو ندارند، شرکت هایی هستند که این خدمات را ارائه می کنند. در صورت نیاز به ثبت نام در آزمون تولک و پرداخت هزینه ثبت نام در این آزمون، کافیست که با شرکت های ارائه دهنده این خدمات در ارتباط باشید.

توجه کنید که هر بار با شرکت در آزمون TOLC باید هزینه را جداگانه پرداخت کنید. به طور مثال اگر می خواهید 3 بار در سال در این آزمون شرکت کنید، باید 90 یورو در سال برای شرکت در این آزمون هزینه کنید. اما تمامی آزمون های تولک دارای قیمت مشابهی هستند و تفاوتی میان آن ها وجود ندارد.

منابع آزمون تولک چیست؟

مشاوره پذیرش در دانشگاه های ایتالیا با آزمون تولک

در صورت نیاز به پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در اولین قدم باید اطلاعات خوبی در این مورد کسب کنید. واقعیت این است که هر یک از دانشگاه های ایتالیا دارای شرایط پذیرش متفاوتی اند. نمره قبولی آزمون TOLC نیز در این دانشگاه ها با هم متفاوت می باشد. از این رو بهتر است که قبل از هزینه برای شرکت در این آزمون، با یک مشاور حرفه ای در ارتباط باشید تا بر اساس رشته تحصیلی شما، بهترین دانشگاه را پیشنهاد دهد.

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری، خدمات تخصصی را در زمینه مشاوره در دانشگاه های ایتالیا به شما ارائه می کند. می توانید برای دریافت پذیرش در دانشگاه های ایتالیا، با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشی تا شما را راهنمای کنند. تیم متخصص و دلسوز این مجموعه، بهترین خدمات را در این زمینه به شما ارائه خواهند کرد.

سوالات متداول

1-آزمون تولک مد چیست؟

این آزمون مربوط به متقاضیان رشته پزشکی است. این آزمون به زبان ایتالیایی برگزار می شود و متقاضیان حتما باید نمره خوبی در آن کسب کنند.

2-آزمون IMAT چیست؟

آزمون IMAT از جمله آزمون هایی است که برای ورود به دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود. این آزمون مختلف متقاضیانی است که می خواهند رشته پزشکی را با زبان انگلیسی بخوانند.

3-آیا امکان تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های ایتالیا وجود دارد؟

خیر. همه دانشگاه های ایتالیا شرایط پذیرش خود را برای دانشجویان مختلف شرکت در آزمون های ورودی قرار داده اند. با این حال برای پذیرش در دانشگاه هایی که به صورت اختصاصی آزمون ورودی برگزار می کنند، نیازی به شرکت در آزمون TOLC نیست.

4-زمان برگزاری آزمون تولک چه زمانی است؟

این آزمون چند بار در ماه برگزار می شود و زمان برگزاری آن به طور دقیق مشخص نیست. بهتر است که برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری در ارتباط باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا