دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تفاوت های شهروندی و اقامت دائم در کانادا چیست؟

تفاوت های شهروندی و اقامت دائم در کانادا کدامند؟

آخرین بروزرسانی: 18 بهمن 1402

کشور کانادا یکی از کشورهای محبوب در میان مهاجرین ایرانی است. امکاناتی که از سوی این کشور به مردم ارائه می شود، باعث شده تا بسیاری از مردم جهان و ایرانیان علاقه مند به مهاجرت به کشور کانادا باشند. خوشبختانه کانادا به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر با روی گشاده، امکان پذیرش مهاجرین را فراهم کرده است. افرادی که قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارند، همواره در مورد اینکه تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا چیست سوال می پرسند؟ اگرچه شباهت های بسیار زیادی میان اقامت دائم و شهروندی کانادا وجود دارد، اما تفاوت هایی نیز در این دو موضوع وجود دارند که در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی آن ها بپردازیم. بنابراین برای آشنایی بیشتر با تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا همراه ما باشید.

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا

آشنایی با اقامت دائم در کانادا

قبل از اینکه در مورد تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا صحبت کنیم، باید توضیحی در مورد اقامت دائم کانادا و شرایط دریافت آن به شما بدهیم. قبل از اینکه بتوانید شهروند کشور کانادا شوید، باید مقیم دائم این کشور باشید. اقامت دائم کانادا به افراد خاصی که دارای شرایط ویژه ای هستند داده می شود. افرادی که بستگان آن ها در کانادا زندگی می کنند و یا کارگران ماهری هستند، می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

همچنین در شرایط تحصیل، داشتن استارتاپ و شرایط دیگر، امکان دریافت اقامت دائم در کانادا وجود دارد. اگرچه گرفتن اقامت دائم کانادا کار ساده ای نیست. اما افرادی که علاقه مند به داشتن این اقامت هستند، می توانند با توجه به شرایط در نظر گرفته شده از سوی کشور کانادا این کار را انجام دهند. افرادی که مقیم کانادا هستند، می توانند کارت پی آر (Permanent residence) را که معادل گرین کارت کشور آمریکا است، دریافت کنند.

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا

 

مزایای داشتن اقامت دائم در کانادا

پس از اینکه به افراد اقامت دائم کانادا ارائه شد، این افراد می توانند کارت پی آر که معادل گرین کارت آمریکا می باشد را دریافت کنند. این کارت که نشان دهنده اقامت دائم در کانادا است، می تواند مزایای زیادی را برای خانواده و خود فرد به همراه داشته باشد که در ادامه به تفصیل در مورد آن ها صحبت می کنیم.

 • امکان دریافت اقامت دائم برای خانواده

یکی از مهم ترین مزایای دریافت اقامت دائم برای یک فرد این است که می تواند اعضای نزدیک خانواده خود را نیز که شامل همسر و فرزندان می باشند را در کنار خود در کانادا داشته باشد. تفاوتی وجود ندارد که اعضای خانواده شما در کدام یک از کشورها حضور دارند. در هر صورت می توان علاوه بر داشتن اقامت دائم در کشور کانادا، خانواده را نیز در کنار خود داشت.

 • بهره مندی از حقوق فراوان

با داشتن اقامت دائم کانادا، می توان حقوق زیادی را در اختیار داشت. کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی و کار است. می توان با دریافت اقامت در این کشور، به هر یک از استان های کانادا نقل مکان کرد و در هر نقطه از این کشور به تحصیل، کار و تجارت پرداخت.

 • تحصیل رایگان در مدارس

اگر هدف شما از دریافت اقامت دائم در کانادا، ادامه تحصیل فرزندان است؛ باید بگوییم که امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادا وجود دارد. کانادا دارای سیستم آموزشی بسیار عالی است که در سطح جهان شناخته شده است. حق تحصیل به هر یک از دانش آموزان در مدارس ابتدایی داده می شود. البته در حال حاضر فقط تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است.

 • دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی کانادا

یکی از حقوق اساسی که به مردم کانادا اختصاص داده شده است، این است که مراقبت های بهداشتی درمانی را دریافت کنند. مراقبت های بهداشتی کانادا با بودجه عمومی کشور تامین می شود. تمامی افرادی که اقامت دائم در کانادا دریافت می کنند، می توانند به این خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند. علاوه بر خدمات درمانی تامین اجتماعی در کشور کانادا، می توان مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری را نیز دریافت کرد.

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا

 

آشنایی با شهروندی کانادا

شهروندی یا سیتیزن شیپ کانادا، یکی دیگر از امکاناتی است که از سوی دولت کانادا به افراد داده می شود. قانون دریافت شهروندی کانادا برای اولین بار در سال 1947 ایجاد شد. طبق این قانون شهروندان کانادایی می توانند حقوق یکسانی داشته باشند و از حداکثر امکانات رفاهی در کشور کانادا بهره مند شوند. شهروندی کانادا بالاترین موقعیت زندگی در این کشور است که به افرادی که در کانادا زندگی می کنند، داده می شود.

یکی از مهم ترین تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا امتیازاتی است که به واسطه شهروندی به افراد داده می شود. این مزیت ها و برتری های شهروندی باعث شده تا بسیاری از افرادی که در کانادا حضور دارند، علاقه مند به دریافت شهروندی کانادا باشند. به طور کلی دولت کانادا فقط در صورتی که افراد دارای یکی از شرایط زیر باشند، امکان دریافت شهروندی را به آن ها می دهد.

 • فرد در کشور کانادا به دنیا آمده باشد.
 • فرد در طی فرآیند مهاجرت از والدینی متولد شده باشد که پیش از داشتن شهروندی کانادا، مقیم دائمی کانادا بوده اند.
 • افرادی که خارج از کشور کانادا به دنیا آمده اند، ولی یکی از والدین قانونی آن ها در کانادا به دنیا آمده باشد، می توانند اقدام به دریافت شهروندی کانادا کنند.
 • در صورتی که یکی از والدین کانادایی پس از تاریخ 1 ژانویه 1947 یک فرد را از خارج از خاک کانادا به فرزندخواندگی پذیرفته باشد، آن فرد شهروند کانادا محسوب می شود.

مزایای داشتن شهروندی کانادا

داشتن شهروندی کانادا مزایای زیادی را برای افراد به همراه دارد و همین موضوع دلیلی برای آن شده که بسیاری از مردم متقاضی دریافت شهروندی کشور کانادا باشند. واقعیت این است که امکاناتی که با شهروندی کانادا در اختیار شما قرار داده می شود، بسیار بیشتر از زمانی است که مقیم دائمی کشور کانادا هستید. از جمله مزایای داشتن شهروندی کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امکان رای دادن و نامزد شدن در انتخابات

با داشتن شهروندی کانادا می توانید در انتخابات نامزد شوید و یا رای بدهید. در واقع این امکان برای شما فراهم می شود تا نقش تاثیرگذاری در سیاست کشور کانادا داشته باشید.

 • دریافت پاسپورت کانادایی

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا این است که می توانید با دریافت شهروندی کانادا، پاسپورت کانادایی نیز دریافت کنید. به همین خاطر با داشتن پاسپورت کشور کانادا می توانید به بسیاری از کشورهای خارجی سفر کنید. چرا که بسیاری از شهروندان کانادایی اجازه سفر بدون ویزا را به افراد می دهند.

 • شهروندی دائمی

اگر اقامت دائمی در کشور کانادا داشته باشید، ممکن است این اقامت روزی از شما گرفته شود. چرا که اقامت دائم تا زمانی برای افراد معتبر است که افراد از شرایط اقامت پیروی کنند. اما شهروندی کاملا دائمی است و حتی اگر خطایی در کشور کانادا از شما سر بزند، باز هم شهروندی شما لغو نخواهد شد. این در حالی است که با داشتن اقامت دائم ممکن است در صورت ارتکاب به برخی از جرایم در کشور کانادا، از این کشور اخراج شوید.

 • عدم نیاز به تمدید اسناد و مدارک مهاجرتی

کارت هایی که به منظور اقامت دائم به افراد داده می شوند، فقط 5 سال اعتبار دارند و پس از آن مجددا باید مدارک و اسناد مهاجرتی را ارائه کنید تا بتوانید کارت اقامت دائم را دریافت نمایید. بنابراین، هر 5 سال یکبار لازم است که مدارک مجددا تمدید شوند و همین موضوع باعث صرف هزینه های بسیار زیادی خواهد شد. اما گواهی شهروندی کانادا اعتبار مادام العمر دارد. فقط در صورتی که شهروندان کانادایی علاقه مند به سفرهای بین المللی باشند، باید هر 10 سال یکبار پاسپورت خودشان را تمدید کنند.

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا

 

تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا

با وجود اینکه شباهت های زیادی میان شهروندی و اقامت دائم در کشور کانادا وجود دارد، اما نمی توان از تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا چشم پوشی کرد. تفاوت های اندکی که میان شهروندی و اقامت دائم در کانادا وجود دارند می توانند باعث شوند تا شما برای گرفتن شهروندی کانادا ترغیب شوید. از جمله این تفاوت ها شامل موارد زیر هستند.

 • طبق توضیحات داده شده، افرادی که اقامت دائمی کانادا را دریافت می کنند، ممکن است در شرایط خاص و در صورت تخطی از قوانین کشور ملزم به ترک خاک کشور کانادا شوند. اما در صورت داشتن شهروندی کانادا این اتفاق نمی افتد و شهروندی شما به نوعی دائمی است.
 • با اقامت دائم نمی توان پاسپورت کشور کانادا را دریافت کرد. ولی شهروندان کانادایی می توانند پاسپورت کانادایی داشته باشند و بدون ویزا به 183 کشور سفر کنند.
 • فرآیند اخذ ویزا برای سفر به کشورهای خارجی برای شهروندان کانادایی ساده تر از افرادی است که مقیم دائم کشور کانادا هستند.
 • افراد دارای اقامت دائم کانادا نمی توانند در مورد مسائل سیاسی کشور رای بدهند. در واقع حق رای دادن و دخالت در فعالیت های ملی و سیاسی مربوط به افرادی است که شهروند کانادا هستند.
 • افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، علاوه بر این امکان رای دادن ندارند، نمی توانند در انتخابات کشور کانادا نیز کاندید شوند. ولی همه شهروندان کانادایی این امکان را دارند.
 • شهروند کانادا به صورت دائمی شهروند این کشور است. اما فردی که مقیم دائمی کانادا است، باید کارت پی آر خود را پس از گذشت تاریخ انقضاء دوباره تمدید کند. به همین خاطر برخلاف نام اقامت دائم، این نوع اقامت چندان هم دائمی نیست و ممکن است در صورت عدم ارائه مدارک و شرایط مورد نیاز پس از تمام شدن تاریخ اقامت دائم، نتوانید دوباره اقامت دائم خود را تمدید کنید.
 • فردی که اقامت دائم کانادا را می خواهد باید حداقل در یک دوره 5 ساله، به مدت 2 سال در کانادا اقامت داشته باشد. بنابراین افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، محدودیت زیادی را برای خروج از کشور دارند. ولی افرادی که دارای شهروندی کانادا هستند، می توانند هر زمانی به کشورهای خارجی سفر کنند و یا حتی در آن کشورها اقامت داشته باشند و بدون محدودیت به خاک کانادا بازگردند.

آیا امکان تبدیل اقامت کانادا به شهروندی این کشور وجود دارد؟

حال که با تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که آیا امکان تبدیل اقامت کانادا به شهروندی وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از اصلی ترین شروط دریافت شهروندی کانادا این است که افراد حضور فیزیکی در کشور کانادا داشته باشند. علاوه بر آن فقط به افرادی که دارای اقامت دائم در کانادا هستند، می توانند شهروندی کانادا را دریافت کنند.

برای دریافت شهروندی کانادا باید حداقل در 5 سال گذشته به مدت 3 سال در کشور کانادا حضور داشته باشید. همچنین برای اینکه اقامت دائم کانادا را به شهروندی تبدیل کنید، حتما باید در آزمون شهروندی شرکت نمایید و به زبان انگلیسی نیز مسلط باشید. در نهایت شهروندان کانادایی باید مالیات نیز پرداخت کنند.

شرایط ثبت درخواست شهروندی کانادا

برای اینکه درخواست دریافت شهروندی کانادا را ثبت کنید، می بایست در ابتدا مدارکی را بدین منظور آماده نمایید. در این صورت فرآیند درخواست شهروندی کانادا با سرعت بیشتری انجام می شود و احتمال اینکه شهروندی این کشور را دریافت کنید، افزایش پیدا خواهد کرد. به طور کلی، شهروندی کانادا به همه افراد داده نمی شود. بنابراین با وجود مزایای دریافت شهروندی در کشور کانادا، باز هم باید بدانید که دسترسی به این رویا به این سادگی که تصور می کنید نیست.

برای ثبت درخواست شهروندی کانادا و تبدیل اقامت دائم به شهروندی، حتما باید شرایط زیر را داشته باشید. این شرایط باید با مدارک اثبات کننده به کشور کانادا ارائه شوند تا درخواست فرد برای دریافت شهروندی مورد بررسی قرار بگیرد. از این رو حتما در صورتی که دارای شرایط زیر هستید، درخواست خودتان را ثبت کنید.

 • داشتن سابقه اقامت دائم در کانادا ضروری است.
 • زندگی و حضور فیزیکی در کانادا به مدت حداقل 3 سال در 5 سال گذشته (به مدت 1095 روز) ضروری است.
 • در صورت لزوم باید مالیات نیز توسط فرد پرداخت شود.
 • نداشتن سابقه کیفری در داخل و خارج از کشور کانادا برای دریافت شهروندی کانادا الزامی است.
 • حتما باید در آزمون مهارت زبانی که انگلیسی یا فرانسوی است، قبول شوید.
 • افرادی که متقاضی دریافت شهروندی کانادا هستند، حتما باید در آزمون ارزشیابی که درباره تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، قوانین کانادا و … می باشند، شرکت کنند و قبول شوند.

 

شهروندی کانادا بهتر است یا اقامت دائم آن؟

با وجود برتری های شهروندی نسبت به اقامت دائم کانادا، باز هم پاسخ دادن به این سوال کار آسانی نیست. چرا که شرایط هر یک از افراد برای دریافت شهروندی کانادا متفاوت است و باید حتما در پاسخ به این سوال دلیل مهاجرت و اقامت فرد نیز مورد بررسی قرار گیرد. افرادی که دانشجوی کشور کانادا هستند و باید مدام از کشور کانادا به کشور مبدا خودشان در رفت و آمد باشند، شاید نتوانند حد نصاب حضور در کشور کانادا را برای دریافت شهروندی به درست آورند. اما اگر افراد به همراه خانواده خودشان در کشور کانادا حضور دارند، بهتر است که فرصت دریافت شهروندی کانادا را از دست ندهند.

شهروندی کانادا می تواند فرصت بسیار خوبی را برای تحصیل فرزندان به وجود آورد. با این روش می توانید آینده روشن تری را برای خانواده و فرزند خود ایجاد کنید. از طرفی برای پیشرفت شغلی و داشتن امنیت زندگی در کشور کانادا، داشتن شهروندی مزایای بیشتری را به همراه دارد. کما اینکه در سفرهای بین المللی داشتن پاسپورت کانادا می تواند برای شما مزایای بسیار متنوعی را به همراه داشته باشد.

 

مشاوره دریافت اقامت و شهروندی کانادا با موسسه مهاجرتی مخبری

در صورتی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، ولی هدف شما فقط مهاجرت نیست و می خواهید شهروندی کانادا را دریافت کنید؛ باید حتما برنامه ریزی درستی در مورد این موضوع داشته باشید. بسیاری از ایرانیان توانسته اند علاوه بر دریافت اقامت دائم، شهروندی کانادا را نیز بگیرند. به همین خاطر آن ها هیچ فرقی با شهروندان کانادایی ندارند و می توانند از تمامی حقوقی که کانادا برای شهروندان خود در نظر گرفته است، استفاده کنند. با وجود تفاوت شهروندی و اقامت دائم کانادا، افرادی که دارای شرایط دریافت شهروندی هستند باید حتما شهروندی کانادا را دریافت کنند. در این صورت دیگر نیازی به تمدید شهروندی نخواهند داشت.

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری با داشتن تیم متخصص و باتجربه، به شما امکان دریافت مشاوره جهت اقامت و دریافت شهروندی کانادا را می دهد. در صورتی که هر گونه سوالی در این مورد دارید و می خواهید بدانید که برای دریافت شهروندی کانادا چه کاری انجام دهید، می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

سوالات متداول

اقامت و شهروندی کانادا چه شباهت هایی با هم دارند؟

با داشتن اقامت و شهروندی کانادا می تواند در کانادا زندگی خوبی داشته باشید و به کار و تحصیل بپردازید. با این حال تفاوت هایی نیز میان اقامت و شهروندی کانادا وجود دارند که در مورد آن ها صحبت کردیم.

آیا برای شهروند شدن در کانادا، حتما باید اقامت دائم این کشور را داشته باشیم؟

بله. بدون اینکه اقامت دائم در کشور کانادا نداشته باشید، امکان ثبت درخواست شهروند شدن را نخواهید داشت.

آیا دانشجویان می توانند شهروندی کانادا را دریافت کنند؟

خیر. به دلیل اینکه دانشجویان دارای اقامت موقت در کشور کانادا هستند، امکان دریافت شهروندی را ندارند. فقط در صورتی که دانشجویان شرایط دریافت اقامت دائم را داشته باشند، می توانند پس از دریافت اقامت دائم شهروندی کانادا را دریافت کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا