دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در رشته ی پزشکی در انگلستان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

آخرین بروزرسانی: 25 بهمن 1402

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان چیست؟

بدون تردید تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان به عنوان یک موقعیت تحصیلی مناسب، برای بسیاری از دانشجویان خوش استعداد ایرانی به شمار می رود. کالج پزشکی آکسفورد انگلستان رتبه 1 رده بندی دانشگاه های پزشکی جهان را در دو سال متوالی 2022 و 2023 به خود اختصاص داده است. دانشگاه کمبریج، کالج امپریال لندن، UCL ، کالج کینگ لندن و کالج بیرمنگام نیز در رتبه های بعدی دانشگاه های معتبر پزشکی در انگلستان به شمار می روند.

برای پذیرفته شدن در رشته تحصیلی پزشکی در یکی از دانشگاه های انگلستان، شروط گوناگون قانونی، تحصیلی، شخصی و … وجود دارد. در این نوشتار ضمن بررسی مهمترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، برخی از راهکارهای عملی برای ثبت نام در دانشگاه های کشور انگلستان را ارائه خواهیم داد. همچنین به برخی از سوالات متداول در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان، پاسخ خواهیم گفت.

شرایط قانونی تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

ناگفته پیداست که تحصیل در انگلستان، مستلزم اقامت قانونی شخص دانشجو در این کشور است. برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه چگونگی دریافت ویزای تحصیلی می توانید با وکلای مهاجرتی در تماس باشید. به طور کلی سه نوع ویزای دانشجویی کوتاه مدت، ویزای دانشجویی عمومی و ویزای دانش آموزی برای متقاضیان دریافت اقامت تحصیلی در کشور انگلستان صادر می شود. برخی از مهمترین شرایط قانونی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور انگلستان از قرار زیر است:

 • متقاضی دریافت ویزای تحصیلی می بایست حداقل 16 سال سن داشته باشد.
 • ثبت و صدور ویزای تحصیلی در انگلستان مبتنی بر یک سیستم ارزیابی شایستگی انجام می گیرد. این سیستم برای اتباع خارجی که متقاضی صدور ویزای تحصیلی هستند اعمال می شود. برخی از مهمترین مولفه های این سیستم عبارتند از: سطح تحصیلات، ثروت مالی، تسلط زبان و … .
 • انتخاب رشته تحصیلی و ثبت CAS؛ تایدییه پذیرش برای تحصیل یک مدرک است که توسط دولت انگلستان برای شخص صادر شده و به استناد آن می تواند رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کند. این سند شامل اطلاعاتی است که در ادامه می آید: تاریخ شروع و پایان دوره، دلایل صلاحیت شخص برای ورود به رشته تحصیلی مورد نظر و تحصیل در آن، تایدییه مهارت زبان انگلیسی شخص، شماره پاسپورت شخص متقاضی، اطلاعات هویتی و اطلاعات مربوط به بورسیه تحصیلی در صورت وجود. نکته شایان توجه این است که تایدییه پذیرش برای تحصیل شش ماه مهلت دارد و چنانچه ظرف این مهلت از آن استفاده نشود، از اعتبار ساقط می گردد.

شرایط تحصیلی لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، متقاضی باید دارای شرایط و مدارک تحصیلی زیر باشد:

 • کسب حداقل نمره 7 در آزمون زبان آیلتس. برای شرکت در برخی از دانشگاه های انگلستان داشتن نمره 6 و نیم نیز کافی است.
 • برای تحصیل در رشته پزشکی در مقطع A-Level متقاضی باید نمره AAA را در دروس شیمی و زیست شناسی کسب کرده باشد.
 • اثبات تمکن مالی برای زندگی و پرداخت هزینه های تحصیل؛ یکی از موضوعاتی که برای صدور ویزای تحصیلی در انگلستان مورد بررسی قرار می گیرد، تمکن مالی شخص می باشد. بنابراین متقاضی باید مدارکی مبنی بر توانمندی مالی خود مثل رسید حساب بانکی یا اسناد مالکیت را به دولت انگلستان ارائه نماید.
 • ممکن است با توجه به نوع دانشگاهی که تقاضای تحصیل در آن می شود، شرایط تحصیلی دیگری مثل شرکت در مصاحبه علمی و … تعیین شده باشد.

تحصیل در رشته ی پزشکی در انگلستان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

برخی از مهمترین مدارک مورد نیاز که برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان باید در دسترس قرار داشته باشد، عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار شخص متقاضی به همراه یک قطعه عکس چهره شخص متقاضی.
 • فرم تایید پذیرش برای تحصیل که حداقل امتیاز 30 در آن درج شده باشد.
 • مدرک آزمون آیلتس یا سایر مدرک های معتبر زبان انگلیسی.
 • مدارک مالی از جمله گردش حساب 6 ماهه اخیر متقاضی.
 • شناسنامه و سند ازدواج ترجمه شده متقاضی.
 • پرینت فرم درخواست آنلاین برای صدور ویزای انگلیس.
 • اطلاعات والدین و رضایتنامه آنان برای متقاضیانی که کمتر از 18 سال سن دارند.
 • نتایج آزمایش های پزشکی مبنی بر سلامت روحی و جسمی متقاضی.
 • مدارک مربوط به سوابق تحصیلی.

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان بدون مدرک زبان

آنچنان که گذشت برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، اصولاً متقاضی می بایست مدرک زبان آیلتس یا مدارک معادل آن را دریافت کنند. با این حال برای اشخاصی که مدرک زبان معتبر ندارند نیز این امکان وجود دارد که در کشور انگلستان تحصیل کنند. به طور کلی برای اشخاصی که فاقد مدرک زبان معتبر می باشند، دو شیوه برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد، این شیوه ها از قرار زیر است:

 • اخذ ویزای توریستی 6 ماهه؛ در این روش پیش از دریافت ویزای تحصیلی، متقاضی یک ویزای توریستی 6 ماهه برای حضور و اقامت در انگلستان دریافت می کند. در طول این مدت 6 ماهه شخص متقاضی در موسسات آکادمیک کشور انگلستان حضور پیدا کرده و با سپری کردن دوره های مهارت آموزی، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نماید.
 • شیوه دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان، شرکت در دوره های پیش از تحصیل این کشور است. این دوره های قبل از برگزاری شدن دوره اصلی در دانشگاه، برگزار می شوند.

علاوه بر موارد مذکور به شیوه های زیر می توان بدون مدرک زبان به تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان پرداخت:

 • تحصیل در مدارس انگلیسی زبان و ارائه مدرک تحصیلی این مدارس به دولت کشور انگلستان.
 • انجام مصاحبه علمی آنلاین به زبان انگلیسی و پذیرفته شدن در آن.
 • ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با زبان و ادبیات انگلیسی.
 • دریافت نمرات بسیار بالای انگلیسی در دبیرستان.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

تا اینجا مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون به بررسی مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان خواهیم پرداخت. مهمترین مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان از قرار زیر است:

 • ثبت نام بیومتریک؛ منظور از ثبت نام بیومتریک ثبت نام با انگشت نگاری در یکی از مراکز دریافت ویزا می باشد.
 • ثبت نام و ثبت درخواست صدور ویزای تحصیلی به صورت برخط یا آنلاین.
 • ارائه جواب آزمایش سل با نتیجه منفی.
 • هزینه پردازش و صدور ویزا معادل 348 پوند انگلیس.
 • شرکت در مصاحبه حضوری و پذیرفته شدن در آن.

به طور کلی نخستین گام برای دریافت ویزای تحصیلی، دریافت پذیرش تحصیلی یا همان اپلای از یکی از دانشگاه های کشور انگلستان است. پذیرش تحصیلی مجوزی است که بیان کننده پذیرفته شدن متقاضی، برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور انگلیس می باشد. البته ناگفته پیداست که برای دریافت ویزای تحصیلی، دانشگاه مورد نظر باید مورد تایید دولت انگلستان برای صدور ویزای تحصیلی باشد. برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، شما می توانید حداکثر به 5 دانشگاه در این کشور درخواست ارسال کنید. پس از پذیرش متقاضی در یکی از دانشگاه ها، به متقاضی فرصت لازم برای دریافت ویزای تحصیلی داده می شود. برخی از مهمترین مولفه هایی که برای صدور تایدییه پذیرش تحصیلی در انگلستان مد نظر قرار می گیرند، عبارتند از:

 • داشتن سوابق تحصیلی و ریز نمرات عالی.
 • سابقه انجام تحقیقات پژوهشی و نگارش مقالات علمی معتبر.
 • ارائه پروژه ها و طرح های علمی، انگیزه نامه و توصیه نامه.

نتیجه گیری

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان، به عنوان یک فرصت تحصیلی مناسب برای دانشجویان ایرانی شناخته می شود. دریافت ویزای تحصیلی برای اقامت در کشور انگلستان، مستلزم دریافت تایدییه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های پزشکی این کشور است. برای دریافت تایدییه پذیرش تحصیلی هر متقاضی می تواند به 5 دانشگاه از دانشگاه های کشور انگلستان، درخواست ارسال کند. با پذیرش درخواست متقاضی مبنی بر شرکت در رشته پزشکی، دولت انگلستان ویزای تحصیلی را برای متقاضی صادر می کند. صدور ویزای تحصیلی مستلزم ارائه مدرک زبان، مدارک مربوط به توانمندی مالی و … می باشد. بدون داشتن مدرک زبان نیز در صورت وجود برخی شرایط خاص، می توان در رشته پزشکی یکی از دانشگاه های انگلستان، به تحصیل مشغول شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی برای تحصیل در رشته پزشکی کشور انگلستان چقدر است؟ همانطور که پیداست ویزای تحصیلی به صورت موقت صادر می شود و اصولاً پس از پایان یافتن مدت تحصیلات شخص، اعتبار قانونی ویزای تحصیلی نیز پایان می یابد. با توجه به انواع گوناگون ویزای تحصیلی، مدت اعتبار این اسناد متفاوت است. به طور کلی مدت اعتبار ویزای تحصیلی ممکن است بین 2 سال تا 5 سال باشد.
 • نخستین گام برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان چیست؟ نخستین گام برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی، مراجعه به سفارت انگلستان به همراه مدارک مورد نیاز و تعیین وقت مصاحبه حضوری است.
 • آیا با صدور ویزای تحصیلی، شخص متقاضی می تواند ویزای تحصیلی را برای افراد خانواده و دوستان نیز دریافت کند؟ خیر. مطابق با آخرین تغییرات و اصلاحات قانونی در کشور انگلستان، امکان حضور شخص دیگری غیر از متقاضی در کشور انگلستان به استناد ویزای تحصیلی این کشور وجود ندارد. توصیه می شود در این خصوص با یک نفر وکیل امور مهاجرتی مشاوره حقوقی داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا