دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا چیست؟ + شرایط و مراحل دریافت

آخرین بروزرسانی: 28 آبان 1402

آمریکا یکی از مقاصد رویایی برای مهاجرت بسیاری از جوانان و مردم ایران است. اگرچه ورود به این کشور کار آسانی نیست، اما کشور آمریکا نیز روش های مختلفی را پیش روی افراد قرار داده تا بتوانند به این کشور مهاجرت کنند و از خدمات آن استفاده نمایند. در میان تمامی روش های مهاجرت به آمریکا، روش ویژه ای نیز وجود دارد که با نام ویزای نخبگان آمریکا شناخته می شود. شاید بسیاری از افراد ندانند که ویزای نخبگان آمریکا چیست؟ به همین خاطر در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر شما را با این نوع ویزای آمریکا و نحوه دریافت آن آشنا کنیم.

ویزای نخبگان آمریکا چیست؟

ویزای نخبگان آمریکا یا EB1 (Employment-Based First Preference)، یکی از انواع ویزاهای کاری است که به افراد با استعداد داده می شود. در واقع افرادی که در حوزه های علمی، تجاری، ورزشی و هنری استعداد بالایی دارند و می توانند این استعداد را نیز اثبات کنند، می توانند این نوع ویزا را دریافت کنند. افرادی که اقدام به دریافت این ویزا کنند و شرایط لازم را داشته باشند، می توانند بدون نیاز به پتنت و یا ارزشیابی کارآمد، درخواست دریافت ویزای خود را ثبت کنند. به همین خاطر یکی از پرسرعت ترین روش های دریافت ویزای آمریکا، همین روش می باشد.
برای ثبت درخواست و دریافت ویزای نخبگان آمریکا، باید شواهد محکمی از دستاوردهای فرد در رشته تخصصی اش وجود داشته باشد. جوایز، مقالات علمی معتبر، سابقه همکاری با شرکت های معتبر و … از جمله دستاوردهای فرد با استعداد هستند که در رزومه او قرار می گیرند و می توانند روند دریافت ویزای نخبگان آمریکا را ساده تر کنند.

مزایای دریافت ویزای نخبگان کشور آمریکا

هر نوع ویزایی که در آمریکا دریافت کنید، دارای برتری های خاصی است. اما ویزای نخبگان آمریکا نسبت به سایر ویزاها برتری های بیشتری داشته و به افرادی که مستعد دریافت این ویزا می باشند، توصیه می شود که این فرصت طلایی را از دست ندهند. در ادامه به برتری ها و مزایای دریافت این ویزا اشاره می کنیم.
⦁ سرعت بالای دریافت ویزا: یکی از برتری های ویزای نخبگان آمریکا، سرعت بالای دریافت آن است. در واقع این ویزا بدون نیاز به گواهی کار قابل دریافت بوده و این موضوع روند دریافت ویزا را تسریع می کند.
⦁ عدم نیاز به حمایت مستقیم از کارفرما: برخلاف سایر ویزاهای کاری، برای دریافت این ویزا نیازی به دریافت حمایت یا ارتباط مستقیم با کارفرما نیست و می توان به صورت مستقیم درخواست دریافت ویزا را ثبت کرد.
⦁ عدم نیاز به پتنت: در صورت نیاز به دریافت ویزای نخبگان آمریکا، نیازی به داشتن پنتن برای اختراع خاصی نخواهید داشت.
⦁ امکان دریافت گرین کارت: در صورتی که بتوانید ویزای نخبگان آمریکا را دریافت کنید، می توانید شرایط خودتان را بروزرسانی کرده و گرین کارت دریافت کنید. بنابراین، برای شما این فرصت فراهم می شود که به صورت نامحدود در آمریکا بمانند.

انواع ویزای نخبگان آمریکا چیست؟

حال که متوجه شدید ویزای نخبگان آمریکا چیست؟ و چه مزایایی دارد، باید بیشتر با جزئیات این ویزا و انواع آن آشنا شوید. همانطور که اشاره کردیم، این ویزا به افرادی داده می شود که در کشور خودشان دارای توانایی و استعداد ویژه ای هستند. همچنین آن ها می توانند در سطح بین المللی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند.
انواع ویزای نخبگان در آمریکا را می توان به دو نوع مهاجرتی یا EB1 یا غیر مهاجرتی یا O تقسیم بندی کرد. آشنایی با شرایط دریافت هر کدام از این ویزاها و نحوه دریافت آن ها از اهمیت بسیار زیادی برای افراد برخوردار است.

ویزای EB1 نخبگان آمریکا

یکی از انواع ویزای نخبگان آمریکا که بسیاری از افراد به دنبال آن می باشند، این نوع ویزا است. ویزای EB1 در نهایت باعث دریافت گرین کارت و اقامت دائم در آمریکا می شود. به همین خاطر افرادی که هدف اصلی آن ها دریافت این ویزا آمریکا است، می توانند این ویزا را دریافت کنند و در نهایت با دریافت اقامت دائم آمریکا، در این کشور سکونت داشته باشند.

ویزای O نخبگان آمریکا

یکی دیگر از انواع ویزای نخبگان آمریکا که کاملا متفاوت از ویزای EB1 است، ویزای موقتی O می باشد. این نوع ویزا به افرادی که دارای توانایی در حوزه های مختلفی هنری، آموزشی، علوم و تجارت می باشند، داده می شود. روند دریافت این ویزا به دلیل غیر مهاجرتی بودن آن ساده تر است.

بهترین نوع ویزای نخبگان

برای انتخاب بهترین نوع ویزای نخبگان در آمریکا، باید در ابتدا مشخص کنید که هدف شما برای دریافت ویزا چیست. به طور کلی، هر زمانی که بحث این ویزا می شود، منظور ویزای EB1 است که به صورت مهاجرتی به افراد داده می شود. چرا که ویزای O از نوع مهاجرتی نبوده و در نهایت نمی تواند به دریافت اقامت دائم تبدیل شود.
از نظر برتری ویزای EB1 برتری های بیشتری دارد. به همین خاطر به افرادی که دارای استعدادهای بین المللی هستند، توصیه می شود که این نوع ویزای مهاجرتی را انتخاب کنند. البته باید توجه داشت که سخت گیری هایی که برای دریافت ویزای مهاجرتی نخبگان آمریکا وجود دارد، بسیار زیادتر از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا می باشد.

ویزای نخبگان آمریکا چیست؟

شرایط دریافت ویزای نخبگان آمریکا چیست؟

ویزای نخبگان آمریکا به سه دسته افراد داده می شود. هر یک از افراد باید در گروه خودشان دارای شرایط ویژه ای باشند و مدارک مورد نیاز را برای دریافت ویزای آمریکا ارائه کنند. در ادامه بیشتر با شرایط دریافت این ویزا آشنا می شوید.

دسته اول؛ افراد با توانایی خارق العاده

دسته اول از افرادی که می توانند اقدام به دریافت ویزای نخبگان آمریکا کنند، افرادی اند که در زمینه های مختلف هنری، علوم، آموزش و کسب و کار فعالیت حرفه ای دارند. این افراد می توانند با دریافت ویزای EB1 آمریکا، تا دریافت اقامت دائم تلاش کنند. این دسته از افراد برای اینکه بتوانند این ویزا را دریافت کنند، باید دستاوردهای بزرگ و جهانی داشته باشند. به طور مثال مدال المپیک، اسکار و .. از جمله دستاوردهای جهانی محسوب می شوند. این دسته از افراد باید حداقل یکی از سه شرایط زیر را برای دریافت این ویزا داشته باشند.
⦁ داشتن مدارک و شواهد دریافت جایزه پایین تر از سطح ملی یا بین المللی
⦁ داشتن مدرک عضویت در انجمن های فعال در زمینه های فعالیت مختلف
⦁ مقاله های منتشر شده در انتشارات تخصصی و برجسته یا سایر رسانه های مهم
⦁ شواهد و مدارک درخواستی برای داوری و قضاوت فعالیت ها
⦁ مدارک مربوط به اثبات مشارکت واقعی در زمینه های هنری، ورزشی، علمی، آکادمیک و کسب و کارهای دارای اهمیت
⦁ مدارک اثبات نویسندگی مقالات آکادمیک و علمی در انتشارات مختلف تخصصی و برجسته
⦁ مدارک اثبات به نمایش گذاشتن آثار هنری در نمایشگاه ها و ویترین های هنری
⦁ مدارک و شواهد برای اثبات داشتن جایگاه رهبری در نقش های حیاتی در سازمان های برجسته
⦁ اثبات دستمزد بالای دریافتی فرد در زمینه فعالیت خود نسبت به سایر افراد
⦁ اثبات موفقیت های تجاری فرد متقاضی ویزا در حوزه هنری

دسته دوم؛ اساتید و پژوهشگران برجسته

دسته دوم از افرادی که می توانند برای دریافت ویزای نخبگان اقدام کنند، اساتید و پژوهشگران برجسته هستند. این دسته از افراد باید به دلیل داشتن دستاوردهای برجسته در زمینه های مختلف از جمله علوم و آکادمیک، شهرت جهانی داشته باشند. یکی از مهم ترین شرایط برای دریافت این ویزا برای اساتید این است که این افراد باید حداقل 3 سال دارای سابقه پژوهش یا تدریس در زمینه علوم آکادمیک باشند.
افرادی که این ویزا را دریافت می کنند، باید بعد از ورود به آمریکا به دنبال شغل های پژوهشی در دانشگاه ها یا سازمان های خصوصی باشند. امنیت شغلی که برای این دسته از افراد پس از دریافت ویزای نخبگان وجود دارد، بسیار عالی است. اساتید و پژوهشگران برای اینکه بتوانند ویزای EB1 آمریکا را دریافت کنند، می بایست حداقل 2 مورد از مدارک زیر را برای اثبات شایستگی خودشان ارائه کنند. همچنین لازم است که این دسته از افراد از کارفرمای مد نظر خود در کشور آمریکا و در حوزه مرتبط، پیشنهاد کاری دریافت کرده باشند.
⦁ مدرک مربوط به دریافت جایزه و تندیس برای دستاوردهای ممتاز
⦁ مدرک مربوط به انتشار فعالیت ها و آثار خود از سوی نویسندگان دیگر در انتشارات تخصصی
⦁ مدرک عضویت در انجمن هایی که برای عضویت نیاز به دستاوردهای خاص و ممتاز دارند.
⦁ مدرک مبنی بر مشارکت فرد متقاضی برای دریافت ویزا در داوری آثار و فعالیت های دیگران در زمینه های مرتبط با استعداد فردی
⦁ مدرک مربوط به مشارکت در تحقیق و پژوهش در زمینه آکادمیک
⦁ مدرک مربوط به نویسندگی مقالات یا کتاب های مختلف در مجلات بین المللی در زمینه های مختلف

دسته سوم؛ مدیران سازمان چند ملیتی

دسته سوم از افرادی که می توانند برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا اقدام کنند، مدیران سازمان های چند ملیتی هستند. این دسته از افراد باید 3 سال قبل از اینکه درخواست ویزای نخبگان آمریکا را ثبت کنند، به مدت 1 سال در خارج از کشور آمریکا در سمت مدیریت سازمان خاصی استخدام شده باشند.
علاوه بر آن، کارفرمایی که قرار است مدیر را در شرکت و سازمان خود پذیرش کند، باید حداقل به مدت 1 سال کسب و کار داشته باشد و با سازمانی که فرد متقاضی در آن کار کرده است، ارتباط داشته باشد. در نهایت اگر کارفرما بخواهد فرد متقاضی را به عنوان مدیر یا مدیر اجرایی استخدام کند، این فرد امکان دریافت ویزای نخبگان آمریکا را خواهد داشت.

هزینه درخواست ویزای نخبگان آمریکا چقدر است؟

متقاضی به هنگام درخواست و اپلای برای ویزای EB1 باید هزینه‌های زیادی بپردازد. مبالغ متفاوت است و توسط USCIS (اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا) و سفارت ایالات متحده در کشوری که از آن درخواست می‌دهید تعیین می‌شود. اما به طور کلی متقاضی باید هزینه‌های زیر را بپردازید:

  • پرداخت هزینه ثبت درخواست فرم I-140 USCIS
  • پرداخت هزینه پردازش فرم DS-260
  • پرداخت هزینه معاینه پزشکی
  • پرداخت هزینه‌های دریافت اسناد پشتیبانی
  • پرداخت هزینه‌های ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی

دریافت ویزای نخبگان آمریکا چقدر طول می کشد؟

یکی از دغدغه های افراد برای دریافت ویزا در هر کشوری، مدت زمان صدور ویزا است. مدت زمان صدور ویزای نخبگان آمریکا بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود و هر یک از افراد دارای شرایط یکسانی ندارند. در صورتی که فرد متقاضی درخواست خود را برای دریافت ویزا در خارج از ایالت متحده ارسال کند، زمان دریافت این ویزا افزایش پیدا می کند.
در شرایطی که فرد قبلا در آمریکا حضور داشته باشد، می تواند در خود آمریکا درخواست خود را ثبت کند و زمان دریافت این ویزا برای این دسته از افراد کمتر خواهد بود. یکی از مواردی که همواره باید شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا از کشور آمریکا به آن توجه داشته باشند، حساسیتی است که برای شهروندان ایرانی جهت دریافت ویزا وجود دارد. به همین خاطر ممکن است زمان دریافت ویزا برای ایرانیان نسبت به برخی از مردم دیگر بیشتر باشد.

دریافت ویزای نخبگان آمریکا

مراحل و نحوه دریافت ویزای نخبگان آمریکا

برای اینکه بتوانید پروسه دریافت ویزای نخبگان آمریکا را سریع تر انجام دهید، باید در ابتدا با روند دریافت این ویزا آشنایی داشته باشد. در ادامه به مراحل دریافت ویزای EB1 در آمریکا اشاره می کنیم.
⦁ تهیه مدارک مورد نیاز
یکی از مهم ترین مراحلی که باید برای دریافت این ویزا انجام دهید، تهیه مدارک مورد نیاز است. مدارکی که نشان دهنده سابقه فعالیت و برجستگی های شخصی در زمینه های مختلف علمی، هنری و ورزشی هستند باید به طور دقیق ارائه شوند.
⦁ ثبت درخواست ویزا
بعد از اینکه مدارک مورد نیاز را تهیه کردید، باید درخواست دریافت ویزا را به صورت رسمی به دفتر مهاجرت و شهروندی آمریکا ارسال کنید. همراه درخواست باید فرم I-129 (Petition for a Nonimmigrant Worker را به همراه مدارک و اسناد مربوطه را نیز ارسال کنید. در این مرحله باید هزینه مربوط به پردازش ویزا را نیز پرداخت نمایید.
⦁ بررسی درخواست
مرحله سوم، مرحله ای است که از دست شما خارج بوده و باید برای انجام آن صبر داشته باشید. در این مرحله لازم است که دفتر مهاجرت و شهروندی آمریکا مدارک و درخواست ثبت شده شما را بررسی کند. در صورتی که نیاز به ثبت درخواست تکمیلی باشد، اطلاعات آن برای شما در این مرحله ارسال خواهد شد.
⦁ مصاحبه برای دریافت ویزا
در صورتی که مرحله اولیه تایید مدارک شما انجام شود، می توانید برای مصاحبه جهت دریافت این ویزا آماده شوید. جلسه مصاحبه اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در آن توانایی های خود را اثبات کنید. بنابراین، باید برای داشتن یک مصاحبه قدرتمند، توانایی بسیار عالی داشته باشید.
⦁ تصمیم گیری نهایی
بعد از اینکه مدارک برای آمریکا ارسال شد و مصاحبه نیز انجام شد، نوبت به تصمیم نهایی برای صدور ویزا می رسد. در صورتی که شرایط شما تایید شود، می توانید ویزای خود را دریافت کنید. در غیر این صورت متاسفانه درخواست شما ریجکت خواهد شد.

سخن پایانی

ویزای نخبگان آمریکا، یکی از انواع ویزاهای آمریکایی است که به افراد فعال در زمینه های مختلف و با استعداد جهانی داده می شود. در صورتی که هنوز ابهامی برای دریافت این ویزا در آمریکا دارید، می توانید با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری ارتباط بگیرید تا ابهامات ذهن شما برطرف شوند.

سوالات متداول

1- انواع ویزای نخبگان آمریکا چیست؟

-ویزای EB1 و ویزای O زیر مجموعه ویزای نخبگان آمریکا هستند.

2-دریافت ویزای نخبگان آمریکا چقدر طول می کشد؟

-مدت زمان صدور ویزای نخبگان آمریکا بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود و هر یک از افراد دارای شرایط یکسانی ندارند. در صورتی که فرد متقاضی درخواست خود را برای دریافت ویزا در خارج از ایالت متحده ارسال کند، زمان دریافت ویزای نخبگان در آمریکا افزایش پیدا می کند.
در شرایطی که فرد قبلا در آمریکا حضور داشته باشد، می تواند در خود آمریکا درخواست خود را ثبت کند و زمان دریافت این ویزا برای این دسته از افراد کمتر خواهد بود. یکی از مواردی که همواره باید شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا از کشور آمریکا به آن توجه داشته باشند، حساسیتی است که برای شهروندان ایرانی جهت دریافت ویزا وجود دارد. به همین خاطر ممکن است زمان دریافت ویزا برای ایرانیان نسبت به برخی از مردم دیگر بیشتر باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا