دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل پزشکی در ایتالیا

صفر تا صد تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا

آخرین بروزرسانی: 12 آذر 1402

پزشک شدن آرزوی بسیاری از جوانان است. پرستیژ کاری خوب و حقوق بالای پزشکان در سراسر جهان باعث شده تا این رشته تحصیلی به یکی از رشته های تحصیلی محبوب تبدیل شود. تحصیل در این رشته در کشور ایران کار ساده ای نیست. با وجود رقابت بالای دانشجویان، ممکن است نتوانید در دانشگاه های مطرح ادامه تحصیل دهید. تحصیل در رشته پزشکی در کشورهایی مانند ایتالیا، می تواند فرصت خوبی برای موفقیت شما باشد. بنابراین، با وجود دانشگاه های مطرح در ایتالیا، فرصت تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا را از دست ندهید. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد شرایط تحصیل در این رشته، آزمون های مورد نیاز برای ورود به دانشگاه و تمامی مواردی که باید در مورد تحصیل در ایتالیا بدانید، صحبت کنیم.

تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در اتحادیه اروپا، امکان تحصیل را برای دانشجویان مختلف فراهم می کند. این کشور یکی از کشورهای برجسته در حوزه آموزش پزشکی است. دانشگاه های ایتالیا نیز با بهترین کیفیت و استانداردهای بین المللی امکان تحصیل را برای دانشجویان فراهم می کنند. حتی اگر هدف شما فعالیت در کشور ایتالیا به عنوان پزشک نباشد، می توانید با دریافت مدرک رشته پزشکی از کشور ایتالیا، در سایر کشورهای جهان نیز مشغول به کار شوید.

رشته پزشکی یکی از رشته های تحصیلی عالی در ایتالیا است. طول دوره تحصیل در این رشته در کشور ایتالیا 6 سال و پس از پایان 6 سال، دانشجویان می توانند با سپری کردن یک دوره 6 ماهه برای آموزش های کلینیکال، مجوزهای مربوطه را برای فعالیت به عنوان پزشک در ایتالیا دریافت کنند.

پس از تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا می توانید برای ادامه تحصیل در رشته های تخصصی تلاش کنید یا اینکه وارد بازار کار شوید. ظرفیت پذیرش دانشگاه های مختلف ایتالیا برای رشته پزشکی در دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هر ساله متفاوت است. بنابراین هر سال باید مطابق با ظرفیت دانشگاه ها، مراحل پذیرش خودتان را در رشته پزشکی انجام دهید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل فراهم کردن تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان با آخرین استانداردهای جهانی، یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در این رشته محسوب می شود. البته برای تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا باید دارای شرایط خاصی باشید. شرایط سنی، تحصیلی و آزمون های مورد نیاز برای قبولی در رشته پزشکی در ایتالیا همگی بسیار حائز اهمیت می باشند که در ادامه به طور کامل در مورد آن ها صحبت می کنیم.

  • همه افراد متقاضی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا باید 12 سال تحصیلات مدرسه را گذرانده باشند.
  • داوطلبان می بایست نمره قبولی آزمون IMAT یا آزمون مختص دانشگاه های خصوصی را برای پذیرش در رشته پزشکی دریافت کنند.

نحوه تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط سنی برای پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا

برای اینکه بتوانید در دانشگاه های ایتالیا پذیرش شوید و در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید، باید دارای شرایط سنی خاصی باشید. شرط سنی در نظر گرفته شده برای هر یک از دانشگاه ها متفاوت است. برخی از دانشگاه ها هیچ گونه شرایط سنی را برای دانشجویان خود در نظر نگرفته اند. ولی این بدین معنی نیست که می توانید بدون رعایت شرط سنی، ویزای کشور ایتالیا را دریافت کنید.

اگرچه سن مشخصی برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا وجود ندارد، اما دولت ایتالیا بیشتر به افرادی ویزای تحصیلی می دهد که در بازه سنی 18 تا 25 سال قرار دارند. در صورتی که سن شما بالاتر است، شانس کمتری برای پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا خواهید داشت.

تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

یکی از دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا، مسلط نبودن آن ها به زبان ایتالیایی است. ایتالیا به عنوان یکی از بهترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شما این امکان را می دهد تا به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های مطرح تحصیل کنید. حدود 13 دانشگاه در ایتالیا وجود دارند که امکان تحصیل در رشته پزشکی را با زبان انگلیسی به شما می دهند. این دانشگاه ها کاملا معتبر هستند و حتی در نهایت پس از دریافت مدرک از آن ها می توانید در کشورهای دیگر مشغول به کار شوید. علاوه بر دانشگاه های دولتی می توانید در دانشگاه های خصوصی ایتالیا که امکان تحصیل در رشته پزشکی را به شما می دهند نیز ادامه تحصیل دهید.

برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی می بایست آزمون آیمت را با نمره خوب قبول شوید. علاوه بر آن برای آنکه اثبات کنید تسلط شما روی زبان انگلیسی بالاست، باید آزمون آیلتس را با نمره 6 و آزمون تافل را با نمره حداقل 78 قبول شوید. دقت کنید که حتی با تحصیل در این رشته با زبان انگلیسی، باز هم تسلط داشتن به زبان ایتالیایی ضروری است. چرا که به هر حال شما باید به عنوان یک فرد فارغ التحصیل در رشته پزشکی، با بیماران ارتباط برقرار کنید. بیماران نیز با زبان ایتالیایی با شما صحبت می کنند. بنابراین، اگر هدف شما پذیرش در دانشگاه های ایتالیا و تحصیل به صورت انگلیسی است، توصیه می کنیم که در طول دوره تحصیل 6 ساله خودتان تسلط کافی روی زبان ایتالیایی نیز پیدا کنید.

تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اگر تسلط کافی به زبان ایتالیایی دارید، می توانید در دانشگاه های مختلف ایتالیا در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید. حدود 40 دانشگاه دولتی در سراسر کشور ایتالیا امکان تحصیل را در رشته پزشکی به زبان ایتالیایی به دانشجویان می دهند. اگرچه ظرفیت این دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است، اما با یک حساب سر انگشتی می توان متوجه شد که تحصیل به زبان ایتالیایی می تواند فرصت بهتری برای شما باشد.

البته برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی نیز باید شرایط خاصی داشته باشد. مهم ترین این شرایط این است که باید مدرک زبان ایتالیایی دریافت کنید. این مدرک زبان در دوره های آموزشی زبان ایتالیایی که شامل 3 ترم زبان است به افراد داده می شود. در نهایت می توانید در آزمون زبان ایتالیایی که هر ساله در آذر ماه برگزار می شود، شرکت کنید. در صورت قبولی در این آزمون می توانید پذیرش دانشگاه را بگیرید و با ویزای تحصیلی خود به ایتالیا سفر کنید. البته باید بدانید که برای ورود به دانشگاه ها نیز باید در آزمون ورودی پزشکی به زبان ایتالیایی نیز شرکت کنید.

آزمون های مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی ایتالیا

هر کشوری برای پذیرش دانشجویان خارجی شرایط خاصی را دارد. تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا نیز شرایط خاصی داشته و باید حتما داوطلبان به این موضوعات توجه داشته باشند. یکی از این شرایط آزمون هایی است که باید برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا بدهید و نمره قبولی در آن ها کسب کنید. در ادامه به آزمون های مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا اشاره می کنیم.

IMAT (آزمون پذیرش پزشکی بین المللی)

اولین و مهم ترین آزمونی که باید برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بدهید، آزمون پذیرش پزشکی بین المللی است. این آزمون به زبان انگلیسی بوده و هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می شود. آزمون آیمت دارای 60 سوال با زمان 100 دقیقه است. این آزمون دارای سوالات مختلفی از جمله فرهنگ عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و استدلال منطقی است. این آزمون از 90 نمره بوده و بسته به شرایط دانشگاه نمره مورد قبول متفاوت می باشد.

آزمون مربوط به دانشگاه های خصوصی

ممکن است هر یک از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو، آزمون های متفاوتی را برگزار کنند. این به شرایط دانشگاه بستگی دارد. بهتر است که برای اطلاع از این موضوع حتما سایت دانشگاه مد نظر خود را بررسی کنید تا اگر نیاز به شرکت در آزمون خاصی دارید، برای آن آماده شوید.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از تصمیم گیری برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به آن توجه داشته باشید، هزینه های تحصیل است. به هر حال اگر بدون بورسیه قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های ایتالیا را داشته باشید، باید هزینه های زندگی و تحصیل خودتان را تامین کنید. البته برای داشتن درآمد در کنار دانشجو بودن، نیازی به نگرانی نیست. چرا که مطابق با قوانین ایتالیا می توانید در کنار تحصیل شغل نیز داشته باشید.

یکی از مزایای تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا، مناسب بودن شهریه های دانشگاه های ایتالیا نسبت به برخی از کشورهای اروپایی است. بسته به رنک دانشگاه شهریه آن نیز متفاوت است. با ویزای تحصیلی در دانشگاه های مختلف باید 400 تا 4000 یورو در سال شهریه پرداخت کنید. دلیل پایین بودن هزینه شهریه در رشته پزشکی در ایتالیا این است که خود دولت ایتالیا بخشی از این هزینه ها را پرداخت می کند.

علاوه بر هزینه های دانشگاه، باید مبلغی را تحت عنوان هزینه های جانبی نیز برای خود در نظر بگیرید. هزینه های زندگی در ایتالیا کمر شکن نیست. می تواند هر ماه با پرداخت حداقل 500 تا 1200 یورو برای دریافت اقامتگاه دانشجویی و خانه در ایتالیا بمانید و تحصیل کنید. البته بسته به سبک زندگی شما، میزان هزینه های زندگی شما نیز متفاوت است. البته هزینه های زندگی در ایتالیا در کشورهای بزرگ و معروف بیشتر است و اگر قرار است در این شهرها زندگی کنید، باید بودجه بیشتری را نیز برای این کار اختصاص دهید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

درآمد و بازار کار رشته پزشکی در ایتالیا

اگر یکی از اهداف اصلی شما برای تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا داشتن یک شغل پردرآمد است، احتمالا نگران بازار کار رشته پزشکی در ایتالیا هستید. برای اینکه بتوانید وارد حرفه پزشکی شوید، حتما باید مدرک دکتر پزشکی را اخذ کنید. در این صورت می توانید با شرکت در دوره کارآموزی 1 ساله و 3 سال اقامت در یک محیط پزشکی، وارد حرفه پزشکی در ایتالیا شوید. در شرایطی که در حوزه خاصی تخصص داشته باشید، باید برای داشتن فعالیت در آن زمینه 1 تا 3 سال آموزش اضافی نیز بگذرانید.

بازار کار رشته پزشکی در ایتالیا نسبت به برخی از کشورها خوب است. اما باید بدانید که پیدا کردن کار در کشور ایتالیا به آن سادگی که فکر می کنید نیست و باید حتما برای ورود به بازار کار، بر روی زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید. داشتن مهارت و دانش بالا نیز می تواند شانس شما را برای استخدام در رشته پزشکی در ایتالیا چنین برابر کند. بنابراین، حتی اگر در دانشگاه های انگلیسی در رشته پزشکی تحصیل کرده اید، باید برای مشغول به کار شدن در ایتالیا زبان قوی داشته باشید.

علاوه بر این موارد باید چندین آزمون شفاهی و کتابی را پشت سر بگذارید تا بتوانید وارد حرفه پزشکی شوید. افرادی که می خواهند یک مطب اختصاصی داشته باشند، می بایست مجوز پزشکی را از دولت ایتالیا دریافت کنند که دریافت آن نیز شرایط خاص خودش را دارد.

در نهایت اگر بتوانید به عنوان پزشک در ایتالیا مشخص به کار شوید، میزان درآمد شما نسبتا بالا است. به طوری که هر پزشک تازه کار در ایتالیا حدود 4 هزار یورو در ماه درآمد دارد. با افزایش سابقه کار شما احتمالا می توانید تا نزدیک 15 هزار یورو نیز درآمد ماهانه داشته باشید. البته این میزان حقوق مربوط به پزشکان عمومی است و افراد متخصص به واسطه تخصص و تجربه ای که دارند، حقوق بیشتری نیز دریافت خواهند کرد.

مشاوره برای پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا

با توجه به تعداد  زیاد دانشگاه های پزشکی در ایتالیا و متفاوت بودن شرایط هر کدام، ممکن است در هنگام پذیرش در رشته ی پزشکی در ایتالیا دچار تردید شوید و ندانید که کدام دانشگاه را انتخاب کنید. به هر حال هر یک از دانشگاه ها بر اساس رتبه و میزان اعتبار خود، شرایط متفاوتی را برای تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا در نظر گفته اند. در نهایت این شما هستید که باید با بررسی دقیق شرایط پذیرش، بهترین دانشگاه را انتخاب کنید.

البته دریافت پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا کار آسانی نیست. اگر برای انتخاب بهترین دانشگاه جهت تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا از یک مشاور کمک بگیرید، می توانید با دغدغه کمتری در ایتالیا تحصیل کنید. موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری این شرایط را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید بهترین دانشگاه را برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا انتخاب کنید. در صورت داشتن هر گونه ابهامی برای پذیرش در این رشته، می توانید با کارشناسان ما همراه باشید.

سوالات متداول

1-شرایط سنی تحصیل در رشته ی پزشکی در ایتالیا چیست؟

-گرچه سن مشخصی برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا وجود ندارد، اما دولت ایتالیا بیشتر به افرادی ویزای تحصیلی می دهد که در بازه سنی 18 تا 25 سال قرار دارند. در صورتی که سن شما بالاتر است، شانس کمتری برای پذیرش در رشته پزشکی در ایتالیا خواهید داشت.

2- درآمد یک پزشک در ایتالیا چقدر است؟

-هر پزشک تازه کار در ایتالیا حدود 4 هزار یورو در ماه درآمد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا