دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در رشته ی پزشکی آلمان

راهنمای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

تعداد دانشجویان بین المللیِ علاقمند به تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان هر ساله در حال افزایش است. این علاقه زیاد، دلایل متعددی دارد از جمله اینکه حجم دوره‌های آموزشی پزشکی در آلمان کمتر از بسیاری دیگر از کشورها است. برخی از برترین دانشگاه‌های پزشکیِ مورد تایید MCI در آلمان هستند و سطح و کیفیت تحصیلات پزشکی در این کشور بسیار عالی است. به علاوه تعداد زیادی از دانشگاه‌های پزشکی در آلمان، کمک هزینه‌های تحصیلی جذابی را به دانشجویان بین المللی خود اختصاص می‌دهند. همه اینها می‌توانند انگیزه هایی قوی برای دانشجویان پزشکی باشند. البته، تحصیلاتِ پزشکی در آلمان انواع و مقاطع مختلفی دارد. در این نوشته، عبارتِ «رشته ی پزشکی در آلمان» به طور خاص به MBBS اشاره دارد. MBBS نوعی از تحصیلات پزشکیِ پرطرفدار در مقیاس جهانی است و مدرکی معادل کارشناسی در پزشکی دارد. طول آموزش MBBS، حدود 6 سال است و دارندگان این مدرک، بعد از حدود سه سال ادامه تحصیل به آنچه که به عنوان پزشکی عمومی در ایران شناخته می‌شود خواهند رسید.

 

مزایای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

اگر به دنبال مفاهیم آموزشیِ نوآورانه، مسائل پزشکی مدرن و دسترسی به یک جامعه پزشکی وسیع هستید MBBS در آلمان بهترین گزینه برای شماست. آلمان، کمک‌های مالی متعددی به دانشجویان بین المللی پزشکی ارائه می‌دهد. کمک هایی در قالب بورسیه‌های تحصیلی، مسافرت‌های رایگان دانشجویی، اقامت ارزان و فرصت‌های کارآموزی مقرون به صرفه و … مزایای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان به صورت مفصل تر در جدول زیر آمده اند.

مقرون به صرفه بودن آلمان به دلیل شهریه مقرون به صرفۀ دانشگاه‌های دولتی خود، شهرت جهانی دارد و مدرک MBBS در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. میانگین هزینه سالانه تحصیل در این کشور از 6 تا 13 هزار دلار آمریکا متغیر است. البته، یک دانشجو در آلمان می‌تواند به عنوان کارآموز، کار کند و درآمد سالانه ای در حدود 20000 تا 30000 یورو داشته باشد. به لطف خدمات مسافرتی رایگان برای دانشجویان و اقامت ارزانی که در اکثر دانشگاه‌های آلمان موجود است هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بسیار پایین است.
اعتبار جهانی دانشگاه‌های MBBS در آلمان جزو برترین دانشگاه‌های پزشکی در جهان هستند. آنها به خاطر بهترین آموزش کلاسی، تجهیزات آموزشیِ مدرن و فضای پویای خود مشهور هستند. آنها توسط سازمان‌های مختلفی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان ملل متحد UN)) و شوراهای پزشکیِ اغلب کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده اند. در این دانشگاه‌ها با استفاده از فناوری‌ها و شیوه‌های مدرن، آموزش عملیِ پزشکی ارائه می‌شود.
انعطاف پذیری برای سکونت مدرک MBBS در آلمان، برای فارغ التحصیلان چشم انداز شغلی خوبی را نه تنها در خود این کشور بلکه در سایر کشورهای اتحادیه اروپا می‌گشاید. از آنجایی که آلمان، بخشی از اتحادیه اروپا است یک دکترِ فارغ التحصیل در این کشور می‌تواند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در سراسر اتحادیه ساکن شود.
تحصیل به زبان انگلیسی یکی از مزایای بزرگ تحصیل پزشکی در آلمان این است که دانشجویان، لزوماً نیازی به دانستن زبان آلمانی ندارد. مقاطع بالای تحصیلات پزشکی (و به نسبت کمتر، دوره‌های MBBS نیز) به دو زبان آلمانی و انگلیسی در دسترس هستند. البته توجه داشته باشید که آزمون مهارت انگلیسی برای درخواست دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی، اجباری است. در این دوره‌ها تسلط به زبان آلمانی صرفا یک امتیاز اضافه محسوب می‌شود.
مشاغل مرتبط زیاد  در آلمان و در صنعت پزشکی، تقاضای قابل توجهی برای فارغ التحصیلان MBBS آلمانی وجود دارد. این تقاضا، تاییدی بر این واقعیت است که مدرک MBBS آلمان در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز معتبر است. در کل، برای دارندگان مدارک پزشکی آلمانی فرصت‌های شغلی خوبی وجود دارد. در بسیار از کشور‌ها فارغ التحصیلان MBBS حتی بدون ادامه تحصیلِ بیشتر، به عنوان پزشکان جوان عمومی (بدون تخصص) می‌توانند کار کنند. فارغ التحصیلان پزشکی، می‌تواند پس از تکمیل مدرک خود برای Work-Permit اقدام کنند.

جدول مزایای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

 

تحصیل در رشته ی پزشکی آلمان

هزینه تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان چقدر است؟

اگرچه تحصیلِ رایگان در آلمان برای همه رشته‌ها ارائه می‌شود اما دولت این کشور تصمیم گرفته که با اعمال هزینه‌هایی خاص، مدارک پزشکی را اعطا کند. در کل، هزینه تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان کاملاً به ملیت شما و همچنین به این موضوع بستگی دارد که در دانشگاهی دولتی تحصیل می‌کنید یا دانشگاهی خصوصی. هزینه اداری، تنها هزینه‌ای است که از دانشجویان اتحادیه اروپا درخواست می‌شود. این هزینه در حدود 300 یورو در سال است. البته مبلغِ شهریه‌ای که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز برای MBBS در آلمان می‌پردازند در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی معروف، کاملا مقرون به صرفه است. هزینه‌های MBBS در آلمان در دانشگاه‌های دولتی و برای دانشجویان بین المللی، چیزی در حدود 1500 تا 3500 یورو در سال است. منتها هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی، چندین برابر بیشتر هستند. به علاوه، هزینه‌های تحصیلِ پزشکی در ایالتِ بادن وورتمبرگِ آلمان، باز تعریف شده‌اند. در نتیجه، ممکن است برای شما اخذ مدرک پزشکی در این ایالت، گران‌تر تمام شود.

 

هزینه‌های زندگی در آلمان

با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته ی پزشکی در آلمان، شهریه معقولی دارند هزینه کلی تحصیلات پزشکی در این کشور عمدتاً توسط هزینه‌های زندگی تعیین می‌شود. برخی از هزینه‌های عمدۀ ماهانه که هنگام تحصیل در آلمان با آن مواجه خواهید شد بدین شرح هستند.

530 یورو در ماه اجاره آپارتمان (1 خوابه)
10 یورو وعده غذایی برای یک فرد مجرد
2.70 یورو حمل و نقل عمومی محلی
2.00 یورو تعرفه تاکسی به کیلومتر
215 یورو آب و برق در ماه

هزینه های زندگی ماهانه دانشجویان پزشکی در آلمان

 

خلاصه ای از مراحل کلی درخواست برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

صرف نظر از دانشگاهی که برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان انتخاب می‌کنید مراحل درخواست شما برای تحصیل در آن دانشگاه به شرح زیر خواهند بود. ابتدا باید فرم درخواست دانشگاه مدنظر خود را از وب سایت آن دانلود کرده و پر کنید. سپس تمام مدارک اصلی و مورد تقاضای دانشگاه را اسکن کرده و اسکن‌ها را برای دانشگاه ارسال نمایید. بعد از انجام این کار، اگر با پذیرش شما موافقت شده باشد نامه پذیرش خود را مستقیماً از دانشگاه و ظرف هشت روز کاری دریافت خواهید کرد. به علاوه، پس از تایید پذیرش، روند مهاجرت تحصیلی شما آغاز می‌شود.

پس از دریافت دعوت نامه از جانبِ دانشگاه، باید به سفارت آلمان مراجعه کنید. در نهایت توجه کنید که ممکن است دانشگاه مطلوب شما الزامات خاصی داشته باشد، الزاماتی که برای پیروی از آنها احتمالا باید اقداماتی مازاد را انجام دهید.

 

الزامات درخواست و واجد شرایط بودن برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

بعد از اینکه مقطع و دانشگاه مناسبی را برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان انتخاب کردید، گام بعدی این است که معیارهای واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید. این معیارها و همچنین مدارکی که باید در زمان درخواست خود برای تحصیل MBBS در آلمان ارسال کنید بدین شرح هستند:

تسلط به زبان آلمانی از آنجایی که تنها تعداد کمی از مدارک پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند شاید شانس تحصیل به انگلیسی را در این کشور نداشته باشید. البته حتی در تحصیل به انگلیسی نیز به مدارک اثبات تسلط نیاز دارید. در تحصیل به آلمانی هم باید مهارت زبان آلمانی خود را اثبات کنید. اگرچه این الزام، ممکن است از یک دانشگاه پزشکی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد ولی گواهی C1 آلمانی یک ضرورت معمول است. اگر در حال گذراندن یک دوره مقدماتیِ زبان آلمانی هستید باید مدرک B1 آلمانی داشته باشید.
مدارک تحصیلی به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید مطمئن شوید که مدارک تحصیلی شما از نظر آلمان به رسمیت شناخته شده و معتبر هستند. این مدارک باید استانداردهای لازم از نظر دانشکده‌های پزشکی در آلمان را برآورده کنند. می‌توانید این موضوع را از طریق تماس با کمیته پذیرش دانشگاه یا سرویس تبادل علمی آلمان ((DAAD بررسی کنید. همچنین می‌توانید با کنفرانس دائمی وزیران KMK)) در این کشور تماس گرفته و ببینید که آیا سوابق تحصیلی شما واجد شرایط هستند یا خیر. در صورتی که مدارک شما به رسمیت شناخته نشوند، ممکن است دانشگاه از شما بخواهد که یک دوره مقدماتی یک ساله را بگذرانید. پس از این دوره، می‌توانید تحصیلات پزشکی خود را شروع کنید.
رتبه و نمرات کنکور اگر در کنکور سراسری در ایران رتبه و درصدهای خوبی را بدست آورده اید شانس بالاتری برای پذیرش در رشته ی پزشکی در آلمان خواهید داشت. می‌توانید مستندات انتخاب رشته کنکور را نیز برای دانشگاه مطلوب خود ارسال کنید. پذیرش در رشته پزشکی یا سایر رشته‌های مرتبط با پزشکی از جمله زیست شناسی، شیمی و … در ایران، شانس پذیرش شما را در رشته ی پزشکی در آلمان افزایش می‌دهد.

الزامات واجد شرایط بودن برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

 

آخرین مهلت پذیرش در دوره‌های پزشکی در آلمان

برای رشته ی پزشکی در آلمان، میزان پذیرش از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. به طور کلی، اکثر دانشکده‌های پزشکی در آلمان پذیرش را در دو مرحله زمانی انجام می‌دهند: 15 ژوئیه برای ترم زمستانی و 15 ژانویه برای ترم تابستانی. باید کارهای درخواست خود را در اسرع وقت، شروع کرده و برای آگاهی از اطلاعیه‌های مربوط به پذیرش، وب سایت دانشگاه را بررسی کنید.

 

مراحل ویزا برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

به دانشجویان توصیه می‌شود که در صورت پذیرش در رشته ی پزشکی در آلمان از سه ماه قبل از مهاجرت به این کشور برای ویزا اقدام کنند. متقاضیان، باید برای ویزای ملی (National Visa) درخواست دهند. برای تحصیل به مدت بیش از سه ماه در آلمان، داشتن ویزای مذکور ضرورت دارد. برای متقاضیان، اجباری است که مدرکی دال بر وضعیت مالی مناسب خود نیز ارائه کنند. مدرکی که توان مالیِ آنها را برای پرداخت هزینه‌های تحصیلات پزشکی در آلمان نشان دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی

پس از شروع فرآیند درخواست ویزا برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان، از شما خواسته می‌شود که مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید: (a فتوکپی تایید شده از لیست نمرات سه سال آخر دیپلم، هر کدام ده عدد. (b عکس اندازه پاسپورت، ده عدد. (c فتوکپی پاسپورت، ده عدد از هر برگ. d ) دو عدد کپی معرفی نامه دانشگاه. (e فتوکپی گواهی دیپلم، ده عدد. (f مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی.

تحصیل در رشته ی پزشکی آلمان

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان عبارتند از:

دانشگاه هایدلبرگ دانشگاه آزاد برلین دانشگاه هامبورگ دانشگاه ویتن / هردک
دانشگاه لوبک دانشگاه وورتسبورگ دانشگاه گوتینگن دانشگاه فرایبورگ
دانشگاه لایپزیگ دانشگاه ماگدبورگ دانشگاه بن دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ
دانشگاه صنعتی درسدن دانشگاه توبینگن دانشگاه فنی مونیخ دانشگاه گوته فرانکفورت
دانشگاه دویسبورگ اسن  دانشگاه RWTH Aachen

دانشگاه های مناسب برای تحصیل MBBS در آلمان

 

موارد فوق تنها چند مورد از دانشگاه‌های برتر برای ادامه تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان هستند. بیش از 30 دانشگاه در آلمان وجود دارند که مدرک پزشکی ارائه می‌دهند. دانشگاه هایی که نام آنها را ذکر کردیم مورد تایید MCI هستند.

دانشگاه های معتبر و مناسب برای MBBS در آلمان، متعدد هستند.

 

 دوره‌ها و تخصص‌های پزشکی ارائه شده در آلمان

آلمان، کشوری پیشرو در صنعت پزشکی مدرن است و دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی زیادی را در رابطه به پزشکی به متقاضیان ارائه می‌دهد. MBBS آلمان یکی از این دوره هاست که با توجه ویژه به جنبه‌های عملی آموزش، دانش دقیق و به روز پزشکی را به دانشجویان منتقل می‌کند. دانشی که به فارغ التحصیلان MBBS آلمان در بازار کار، برتری می‌دهد. علاوه بر MBBS برنامه‌های آموزش پزشکی دیگری نیز در آلمان ارائه می‌شوند که طیفی از تخصص‌های مرتبط با پزشکی را پرورش می‌دهند. در مجموع، دوره‌های آموزشی زیر تحت برنامه خدمات پزشکی و بهداشت عمومیِ آلمان ارائه می‌شود: پزشکی عمومی (MBBS)، دندانپزشکی (BDS)، تراپی، پرستاری و بهداشت عمومی، دامپزشکی، داروسازی.

 

مدت و جزئیات دوره MBBS در آلمان

طول دوره مدرکِ پزشکی MBBS در آلمان در هر دانشکده پزشکیِ خوب، حدود 6 سال بوده که 1 تا 1.5 سال آن برای کارآموزی در نظر گرفته شده است. مراحل تحصیلی اخذ مدرک پزشکی MBBS در آلمان بدین شرح هستند:

مرحله 1– مرحله پیش بالینی MBBS در آلمان (Pre-Clinical Phase): این مرحله در واقع، مرحله مقدماتی آموزش شما است که شامل چهار ترم بوده و دو سال طول می‌کشد. مبانی دانش پزشکی را در این مرحله خواهید آموخت. متقاضیان باید اولین آزمون مجوز پزشکی را در پایان این مرحله بگذرانند.

مرحله 2– فاز بالینی MBBS در آلمان (Clinical Phase)؛ این یک مرحله طولانی تر و شش ترمی است که سه سال طول می‌کشد. فاز بالینی، مرحله اصلی آموزش MBBS را تشکیل می‌دهد و حاوی موضوعات اصلی تشکیل دهندۀ این دوره است. این فازِ آموزشی شامل آموزش کلاسی، دوره‌های عملی، سمینارها و دوره‌های کارآموزیِ لایو است.

مرحله 3– سال عملی MBBS در آلمان (Phase Practical): این مرحله، شامل یک سال آموزش بالینی است که شما را با جنبه‌های عملی مفاهیم مورد مطالعۀ قبلی آشنا می‌کند. این مرحله به طور کلی، شامل پزشکی داخلی، جراحی و یک موضوع انتخابی است. سال عملی پایانی، مرحله ای مهم است که به متقاضیان فرصتی عالی می‌دهد تا در رابطه با کار خود تجربه‌ای واقعی بدست بیاورند. تجربه ای که آنها را برای آینده آماده تر خواهد کرد.

دوره کارآموزی عملی، یک مقطع تحصیلی مهم برای دانشجویان رشته ی پزشکی در آلمان است

مرحله 4– آزمون دولتی MBBS در آلمان؛ در مرحله آخر، دانشجویان باید در آزمون دولتی آلمان که یک آزمون استاندارد ملی است، قبول شوند. پس از گذراندن این آزمون است که مدرک MBBS در آلمان تایید می‌شود. بعد از این تایید شدن، فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان پزشکانی جوان در آلمان و بسیاری دیگر از کشورها شروع به کار کنند. آنها همچنین می‌توانند تحصیلات خود را ادامه دهند تا یک تخصص پزشکی بگیرند و تبدیل به پزشک متخصص شوند. گرفتن تخصص نیز به حدود پنج تا شش سال، ادامه تحصیل نیاز دارد.

 

یک نکته مهم در مورد زبان دوره های تحصیلات پزشکی در آلمان

مدارک پزشکی در سطح لیسانس مانند MBBS در آلمان، کمتر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اغلب دوره‌های پزشکیِ انگلیسی زبان در این کشور، مدرکی در سطح مقطع کارشناسی ارشد دارند. در نتیجه اگر می‌خواهید در آلمان به زبان انگلیسی، پزشکی بخوانید احتمالا مجبور می‌شود به جای MBBS در دوره‌های MD شرکت کنید. دوره‌های MD پزشکی، تخصصی تر هستند و حدود سه سال بیشتر طول می‌کشند و مدرک آنها معادل پزشکی عمومی در ایران است. البته شما می‌توانید از ابزار جستجوی DAAD استفاده کرده و شانس خود را برای یافتن دوره پزشکی انگلیسی متناسب با دوره MBBS نیز امتحان کنید.

 

سیستم امتحانی MBBS در آلمان

امتحان اول دانشجویان در امتحان اول برای آزمونی موسوم به Physicum حاضر می‌شوند. آزمونی که پس از دو سال تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان زمان آن فرا می‌رسد. این آزمون بر اساس موضوعات غیر بالینی مانند آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی است و به صورت کتبی و شفاهی-عملی گرفته خواهد شد. دروسی که از آنها آزمون گرفته می‌شود به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. از این رو، یادگیری زبان آلمانی قبل از ورود به دوره، مهم است.
امتحان دوم امتحان دوم پس از پنج سال مطالعه و اتمام موفقیت آمیز امتحان اول انجام می‌شود. این یک امتحان کتبی است.
امتحان سوم آزمون سوم، یک سال پس از اتمام مرحله دوم و پس از مجموع شش سال تحصیل در رشته پزشکی انجام می‌شود. این یک آزمون شفاهی یا عملی است.

مراحل امتحانی در برنامه MBBS در آلمان

 

کلام آخر

آلمان بهترین دانشگاه‌ها، فناوری‌های آموزشی، فرصت‌های شغلی و شبکه‌ای از متخصصان پزشکی مرتبط با سراسر جهان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این امر، تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان را به گزینه ای ایده آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل می‌کند. منتها با توجه به تقاضا و رقابت بالایی که برای قبولی در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد کار دانشجویان خارجی چندان هم ساده نیست. آنها باید برای پذیرفته شدن در جمع دانشجویان پزشکی آلمانی، سخت کار کنند و درخواست پذیرش خود را به مطلوب ترین شکل ممکن ارائه نمایند. تصمیمی که آینده اینگونه از دانشجویان را رقم می‌زند باید در نهایت دقت و با راهنمایی مشاوران با تجربه تحصیلی و مهاجرتی مانند موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری گرفته شود.

سوالات متداول

1-آیا تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان رایگان است؟

-خیر، هزینه تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان کاملاً به ملیت شما و همچنین به این موضوع بستگی دارد که در دانشگاهی دولتی تحصیل می‌کنید یا دانشگاهی خصوصی. هزینه اداری، تنها هزینه‌ای است که از دانشجویان اتحادیه اروپا درخواست می‌شود. این هزینه در حدود 300 یورو در سال است.

2-مهلت پذیرش رشته ی پزشکی در دانشگاه های آلمان چه زمان است؟

-به طور کلی، اکثر دانشکده‌های پزشکی در آلمان پذیرش را در دو مرحله زمانی انجام می‌دهند: 15 ژوئیه برای ترم زمستانی و 15 ژانویه برای ترم تابستانی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا