دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
آیلتس یا تافل؟ کدامیک برای تحصیل در آمریکا بهتر است؟

آیلتس یا تافل؟ کدامیک برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بهتر است؟

آخرین بروزرسانی: 12 مهر 1402

 مدرک زبان لازمه دریافت ویزای تحصیلی

کسانی که به دنبال راهی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند بی گمان می بایست یکی از مدارک زبان معتبر تافل یا آیلتس را دریافت کنند. چون برای دریافت ویزای تحصیلی، حتما می بایست مدارکی را به کالج مدنظر خود ارائه دهید. یکی از آن ها مدرک زبان معتبر است. بنابراین اگر سودای مهاجرت به آمریکا و تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارید می بایست نسبت به آزمون زبان و قبولی در آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که ممکن است نوع مدرک زبان یا حتی نمره آن در هر دانشگاهی نسبت به دانشگاه های دیگر متفاوت باشد. چون می خواهید در یک کشور خارجی تحصیلات خود را ادامه دهید. با توجه به اینکه انگلیسی، زبان بین المللی است لازمه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا نیز دریافت یک مدرک زبان انگلیسی معتبر است. حال ممکن است این سوال مطرح گردد که کدام مدرک بهتر و معتبرتر یا کدام یک ساده و سخت تر است آیلتس یا تافل؟ در ادامه توضیحاتی در این خصوص داده می شود.

قبولی در یکی از آزمون های زبان برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، می بایست حتما در یکی از آزمون های زبان شرکت کنند و مدرک آن را با نمره بالا دریافت نمایند. تافل و آیلتس از معروف ترین آزمون های زبان به حساب می آیند. هر چند که آزمون های دیگری نیز سالانه برگزار می شود؛ اما برای دریافت ویزای تحصیلی معمولا نیاز به یکی از این دو آزمون می باشد. هر دانشگاهی با توجه به قوانین خود، یکی از این آزمون ها را برای متقاضیان ویزای تحصیلی، اعلام می کند. این آزمون ها دارای سطح بندی مختلفی هستند. هر چقدر رتبه یک دانشگاه بالاتر باشد متقاضیان ثبت نام در آن دانشگاه نیاز به گذراندن سطوح بالای آزمون زبان تافل یا آیلتس هستند. در ادامه و پیش از آنکه به مقایسه دو آزمون تافل و آیلتس اشاره شود در ابتدا به معرفی هر یک از این آزمون ها پرداخته می شود. سپس به جهت نیاز داشتن یک مدرک زبان معتبر برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا اطلاعات دقیق تری در مورد آن ها داده می شود.

آشنایی بیشتر با آزمون تافل زبان انگلیسی

تافل معروف ترین آزمون زبان انگلیسی استاندارد در سراسر دنیا می باشد. با اخذ مدرک این آزمون می توان اقدام به ادامه تتحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و کشورهای اروپایی کرد. در آزمون زبان، شما به عنوان شرکت کننده می بایست به مهارت های چهارگانه زبانی تسلط داشته باشید. این آزمون در بیشتر کشورهای دنیا از جمله آمریکا به رسمیت شناخته شده است. در واقع شرکت آمریکایی با عنوان ETS مهارت های زبانی این آزمون را توسعه بخشیده است تا سطح خوانش، نگارش، شنیداری و گفتاری متقاضیان سنجیده شود. امروزه این آزمون را می توان به شکل آنلاین و اینترنتی هم ارائه نمود. بیش از 900 دانشگاه و موسسه های آموزشی در بیش از 130 کشور دنیا از هنرجویان خود درخواست ارائه مدرک تافل می کنند. برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هم نیاز به داشتن مدرک این آزمون معتبر می باشد. آزمونی که هم به شکل کتبی و هم آنلاین و اینترنتی انجام می شود تا تسلط متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی به زبان انگلیسی به طور کلی سنجیده شود.

آشنایی بیشتر با آزمون آیلتس زبان انگلیسی

آیلتس نیز آزمونی دیگر از زبان انگلیسی است. کسانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را دارند ممکن است از خود سوال کنند که کدام یک بهتر است؟ آیلتس یا تافل؟ آیلتس مخفف یک عبارت انگلیسی به معنای نظام بین المللی ارزشیابی یا سنجش زبان انگلیسی است. به همین جهت مهارت های زبانی شما با انجام این آزمون به خوبی سنجیده می شود. متقاضیان مهاجرت تحصیلی یا کاری در هر یک از کشورهای خارجی ممکن است به آزمون آیلتس نیاز داشته باشند. چون در مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی خارج از کشور نیاز به گذراندن آزمون آیلتس می باشد. بنابراین آزمون آیلتس نیز در سطح دنیا از اعتبار بالایی برخوردار بوده و دارای استانداردهای جهانی است. دو نوع مدرک زبان آیلتس داریم که عبارتند از عمومی و تخصصی. آزمون آیلتس تخصصی مناسب کسانی است که به غیر از تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا می خواهند بنا به اهداف دیگری دست به مهاجرت بزنند. چون برای مهاجرت های غیر تحصیلی هم نیاز به آزمون آیلتس می باشد.

برای داشتن مدرک زبان کدامیک بهتر است آیلتس یا تافل؟

پاسخ سوال اینکه کدامیک از مدارک زبان آیلتس یا تافل برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مناسب یا معتبر است؟ اندکی سخت است. چون هر دو آزمون از درجه اعتبار بالایی برخوردار هستند و برای اهداف و اغراض مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. لزوما این گونه نیست که برای مهاجرت به آمریکا یا کشورهای اروپایی نیازی به داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل باشد. چون علاوه بر مهاجرت تحصیلی، برای مهاجرت های کاری و انواع مهاجرت نیز ممکن است به یکی از این دو مدرک زبان نیاز داشته باشید. در داخل ایران نیز به مدرک زبان نیاز خواهید داشت. نمره این مدرک هم برای هر آموزشگاه، دانشگاه یا کالج های خارج از کشور متفاوت می باشد. بنابراین هر دو مدرک، معتبر هستند؛ اما شاید برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا یا کشورهای اروپایی، تفاوت هایی میان این دو نوع مدرک زبان قائل شوند. پس بهتر است با توجه به نیاز مرکز آموزشی مورد نظر اقدام به دریافت یکی از این دو مدرک کنید.

آیلتس یا تافل؟ کدامیک برای تحصیل در آمریکا بهتر است؟

مقایسه کلی دو نوع آزمون زبان آیلتس و تافل

به طور کلی اگر بخواهیم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، اروپا یا هر قاره و کشور دیگری اقدام کنیم ناگریز می بایست یکی از این دو مدرک زبان را داشته باشیم. آیلتس و تافل با هم از نظر نوع آزمون تفاوت های بسیار فاحش و زیادی دارند. به گونه ای که متقاضیان هر یک از این مدارک زبان می بایست خود را به گونه های مختلفی برای آزمون پیش رو آماده کنند. چرا که آزمون آیلتس و تافل با همدیگر از نظر ساختار آزمون این تفاوت ها را دارند:

  • لیسنینگ آیلتس: 30 دقیقه برای پاسخ به ده سوال از صدای ضبط شده؛ اما لیسنینگ تافل: 60 تا 90 دقیقه برای پاسخ به 4 تا 6 صدای ضبط شده
  • ریدینگ آیلتس: 60 دقیقه برای پاسخ به چهل سوال پاسخ کوتاه و جای خالی؛ اما ریدینگ تافل: 60 تا 80 دقیقه برای پاسخ به سوالات چهار گزینه ای 3 تا 5 متن
  • رایتینگ آیلتس: 60 دقیقه در دو بخش. بخش اول نوشتن مقاله 150 کلمه ای در 20 دقیقه و بخش دوم نگارش یک مقاله 200 تا 250 کلمه ای در چهل دقیقه؛ اما رایتینگ تافل: 20 دقیقه در دو بخش. بخش اول نگارش یک مقاله 300 تا 350 کلمه ای در مورد یک متن کوتاه و در بخش دوم نگارش یک مقاله کوتاه دیگر.
  • اسپیکینگ آیلتس: 10 تا 15 دقیقه در دو بخش. بخش اول صحبت با آزمون گیرنده در مورد مسائل مختلف روزمره و بخش دوم گفتگو در مورد یک موضوع خاص؛ اما اسپیکینگ تافل: 20 دقیقه در شش بخش که بایستی در هر بخش صدای خود را ضبط کنید. در دو بخش اول مکالمه در مورد مسائل روزمره و در چهار بخش بعد صحبت در مورد یک موضوع خاص.

بنابراین نوع هر دو آزمون با هم تفاوت هایی دارند.

تفاوت در شیوه امتیازدهی در آیلتس و تافل

شیوه نمره دهی آزمون های آیلتس و تافل هم برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا و تمامی مراکز آموزشی و کالج ها متفاوت می باشد. نمره دهی آیلتس عددی مابین 0 تا 9 است که بر اساس پاسخ  صحیح شما به سوالات تعیین می شود. میانگین امتیاز شما در هر بخش در نهایت نمره شما را تعیین می کند. شیوه نمره دهی در تافل با آیلتس متفاوت است. امتیاز هر بخش تافل عددی مابین 0 تا 30 می باشد. این اعداد با هم جمع شده و در نهایت عددی مابین 0 تا 120 برای هر فرد تعیین می گردد. عدد به دست آمده میانگین همه بخش های سوالات شماست و نمی توان تنها یک بخش را ملاک عمل قرار داد. حال این عدد به دست آمده در آزمون آیلتس یا تافل برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا یا اروپا یا هر مرکز آموزشی حائز اهمیت است. طبیعتا دانشگاه های مطرح و بزرگ، نیاز به هنرجویانی دارند که امتیاز بالاتری را برای خود کسب کرده باشند.

تفاوت از نظر زمان بندی دو آزمون تافل و آیلتس به جهت تحصیل در آمریکا

برای ادامه تحصیل در آمریکا یا هر کشور دیگری نیاز به برگزاری آزمون تافل یا آیلتس دارید. طول زمان برگزاری این آزمون ها با هم متفاوت می باشد. در واقع زمانی که بایستی صرف شود تا بتوانید آزمون خود را با موفقیت پشت سر بگذارید در هر آزمون متفاوت می باشد. آزمون آیلتس حدود دو ساعت و 45 دقیقه و آزمون تافل سه ساعت و نیم یا حتی 4 ساعت هم به طول می انجامد. بنابراین برای هر بخش از آزمون تافل و آیلتس طبق زمان بندی مربوط به همان آزمون، می بایست اقدام به پاسخ دهی سوالات کنید. آزمون تافل نسبت به آیلتس، بیشتر طول می کشد. بنابراین بایستی با توجه به نوع آزمون مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا یا هر کشور دیگری، به زمان بندی آزمون خود توجه داشته باشید. اگر تا پیش از این در آزمون دیگری شرکت کرده اید نباید زمان آن را ملاک قرار دهید و دقیقا بهتر است طبق آزمون پیش روی خود برنامه ریزی کنید.

آزمون تافل راحت تر است یا آیلتس؟

متقاضیان تحصیل در آمریکا یا اروپا و هر کشوری همیشه با این سوال و ابهام رو به رو هستند که آیا تافل برای ویزای تحصیلی راحت تر است یا آیلتس؟ با توجه به نکاتی که پیرامون وجوه تمایز میان این دو مدرک زبان ارائه شد بهتر می توان در این خصوص تصمیم گیری کرد. پاسخ این سوال به طور کلی سخت است. چون در برخی مواقع آیلتس راحت تر و در برخی مواقع نیز تافل به نسبت راحت تر است. این بستگی به شما دارد که خود را چگونه برای آزمون زبان آماده می کنید. به عنوان مثال: اگر نوشتن خودکار برای شما از کار کردن با کامپیوتر راحت تر است می توانید آزمون آیلتس را انتخاب کنید. سوالات چهار گزینه ای بیشتر در آزمون تافل و سوالات جای خالی و درست و غلط و… در آیلتس هستند. به طور کلی سطح آزمون آیلتس نسبت به تافل اندکی راحت تر است؛ اما برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا یا اروپا بایستی به دانشگاه مدنظر خود توجه کنید.

انتخاب دو مدرک زبان آیلتس یا تافل در هر یک از کشورهای مختلف دنیا

برای تحصیل در آمریکا یا هر یک از کشورهای اروپایی نیاز به داشتن یک مدرک زبان هست. حال ممکن است دانشگاه مدنظر شما مدرک آیلتس را ارائه دهد و یا از شما مدرک تافل بخواهد. انتخاب کشور مورد نظر برای تحصیل و مهاجرت به آن در انتخاب هر یک از این مدارک زبان بسیار حائز اهمیت می باشد. چون هر کشوری با توجه به قوانین و ساز و کارهای خود یکی از این دو مدرک را به هنرجویان متقاضی خارجی خود ارائه می کند. اگر بخواهیم غالب کشورها را از این نظر مورد تفکیک قرار دهیم باید اذعان داشت که کشورهای اروپایی بیشتر مدرک آیلتس را می پذیرند. برای مهاجرت به کشورهایی نظیر: انگلیس، آلمان و… نیاز به مدرک آیلتس دارید. این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا غالبا نیاز به مدرک زبان تافل خواهید داشت. هر چند که ممکن است در برخی از دانشگاه های آمریکا هم از متقاضی درخواست مدرک آیلتس کنند؛ اما اولویت در این کشور با مدرک تافل است.

آیلتس یا تافل؟ کدامیک برای تحصیل در آمریکا بهتر است؟

چرا مدرک زبان تافل برای تحصیل در آمریکا بهتر است؟

همان طور که گفته شد مدرک زبان تافل برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا در اولویت است. چون در اصل شرکت آمریکایی ETS مهارت های زبانی این آزمون را توسعه بخشیده است. در نتیجه آزمون تافل در سراسر کشور آمریکا مورد تایید می باشد. با توجه به تفاوت هایی که میان دو مدرک آیلتس و تافل وجود دارد در بیشتر دانشگاه های سراسر کشور آمریکا، تافل را به عنوان یک مدرک زبان معتبر به حساب می آورند. البته این بدان معنا نیست که مدرک زبان آیلتس در این کشور جایگاهی ندارد. چون در برخی از دانشگاه های آمریکا نیز از متقاضیان ویزای تحصیلی درخواست مدرک آیلتس می کنند. تافل، نشان دهنده توانایی های بالای افراد نسبت به زبان انگلیسی است. از آنجایی که برگزار کننده این آزمون یک شرکت آمریکایی است در نتیجه برای تحصیل در آمریکا نیاز به مدرک تافل می باشد. آیلتس نیز در موسسه های بسیاری کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. پس بایستی به دانشگاه و موسسه مدنظر خود توجه داشته باشید.

تحقیق در مورد دانشگاه ها پیش از اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا

در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در آمریکا دارید می بایست پیش از درخواست خود به هر یک از دانشگاه های این کشور حسابی تحقیق کنید. معمولا هر دانشگاهی در سایت خود یا از طریق کانال های اطلاع رسانی مختلف، نوع مدرک زبان درخواستی خود را برای دانشجویان خارجی اعلام می کند. بنابراین شما می بایست ابتدا دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید. سپس با ورود به وب سایت اینترنتی دانشگاه مربوطه می توانید متوجه شوید که آن دانشگاه کدامیک از مدارک زبان را قبول دارد. پس از آن می توانید در زمان بندی درست نسبت به آزمون زبان اقدام کرده و نمره قبولی را اخذ نمایید. با انجام تحقیقات خود در خصوص موسسه ها و کالج های خارجی می توانید با خیالی کاملا آسوده بهترین مدرک زبان را برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا انتخاب نمایید. هر چند که در بیشتر دانشگاه و مراکز آموزشی آمریکا، مدرک زبان تافل بر آیلتس ترجیح داده می شود؛ اما باز هم تحقیق ضروری است.

حداقل نمره زبان برای تحصیل در آمریکا

حال که مشخص شد برای تحصیل در آمریکا بیشتر دانشگاه های این کشور مدرک تافل را قبول می کنند بایستی اشاره ای هم به نمره این زبان داشت. چون ممکن است دو دانشگاه در آمریکا باشند که هر دو تافل را قبول می کنند؛ اما حداقل نمره قبولی تافل در هر یک از آن ها یکسان نباشد. بنابراین بایستی به حداقل نمره قبولی زبان در دانشگاه مدنظر خود توجه داشته باشید. در دانشگاه هایی هم که مدرک آیلتس را می پذیرند می توانید معادل مدرک تافل یا مدرک آیلتس خود را با حداقل نمره قبولی پذیرفته شده در آن دانشگاه ارائه کنید. حداقل نمره قبولی مدرک زبان تافل در بیشتر دانشگاه های آمریکا به شرح زیر می باشد:

  • حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی: 70 معادل نمره 6 آیلتس
  • حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی ارشد: 90 معادل نمره 6.5 آیلتس
  • حداقل نمره قبولی در مقطع دکتری: 100 معادل نمره 7 به بالای آیلتس

اخذ این نمرات برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا الزامی است.

ارائه مشاوره یا انجام کلیه مراحل مربوط به ویزا در بهترین موسسه مهاجرتی

برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و دریافت اقامت دائم در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی دارید. در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره داشته باشید و بخواهید با چشمانی باز اقدام به دریافت ویزا کرده و موانع سر راه خود را بردارید به یک موسسه مهاجرتی معتبر نیاز خواهید داشت. موسسه ای که با تجربه و تخصص بالای خود در زمینه پیش رو می تواند راهگشای شما بوده و تمامی سوالات و ابهامات شما را برطرف نماید. موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری با سال ها خدمت رسانی در زمینه انواع ویزا از جمله ویزای تحصیلی به دانشگاه های مطرح آمریکایی و اروپایی می تواند شما را یاری رساند. شما می توانید کلیه مراحل مربوط به ویزای تحصیلی برای تحصیل در آمریکا را در همین موسسه پیش ببرید. آن ها با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت و سرعت عمل، شما را به اهدافتان خواهند رساند.

سوالات متداول:

1-آزمون آیلتس راحت تر است یا تافل؟

-پاسخ این سوال به طور کلی سخت است. چون در برخی مواقع آیلتس راحت تر و در برخی مواقع نیز تافل به نسبت راحت تر است. این بستگی به شما دارد که خود را چگونه برای آزمون زبان آماده می کنید. به عنوان مثال: اگر نوشتن خودکار برای شما از کار کردن با کامپیوتر راحت تر است می توانید آزمون آیلتس را انتخاب کنید. سوالات چهار گزینه ای بیشتر در آزمون تافل و سوالات جای خالی و درست و غلط و… در آیلتس هستند. به طور کلی سطح آزمون آیلتس نسبت به تافل اندکی راحت تر است.

2-چرا مدرک زبان تافل برای تحصیل در آمریکا بهتر است؟

-درک زبان تافل برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا در اولویت است. چون در اصل شرکت آمریکایی ETS مهارت های زبانی این آزمون را توسعه بخشیده است. در نتیجه آزمون تافل در سراسر کشور آمریکا مورد تایید می باشد. با توجه به تفاوت هایی که میان دو مدرک آیلتس و تافل وجود دارد در بیشتر دانشگاه های سراسر کشور آمریکا، تافل را به عنوان یک مدرک زبان معتبر به حساب می آورند.

3-تفاوت‌های نمره دهی در آزمون تافل و آیلتس چیست؟

-شیوه نمره دهی آزمون های آیلتس و تافل هم برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا و تمامی مراکز آموزشی و کالج ها متفاوت می باشد. نمره دهی آیلتس عددی مابین 0 تا 9 است که بر اساس پاسخ  صحیح شما به سوالات تعیین می شود. میانگین امتیاز شما در هر بخش در نهایت نمره شما را تعیین می کند. شیوه نمره دهی در تافل با آیلتس متفاوت است. امتیاز هر بخش تافل عددی مابین 0 تا 30 می باشد. این اعداد با هم جمع شده و در نهایت عددی مابین 0 تا 120 برای هر فرد تعیین می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا