دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان

بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان

آخرین بروزرسانی: 14 آبان 1402

خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که دانشجویان هنگام مهاجرت به آلمان با آن مواجه می شوند، انتخاب مکان اقامت مناسب است. این انتخاب مهم در مورد آیین زندگی و تجربه دانشجویی آن ‌ها به شدت تاثیرگذار می باشد. یکی از گزینه ‌های اصلی برای اقامت دانشجویان، خوابگاه‌ های دانشگاهی هستند که به طور معمول ارزان ‌تر از سایر گزینه ها می باشد. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که تعداد محدودی از دانشجویان می توانند در خوابگاه‌ ها اقامت کنند و برخی دیگر با توجه به شرایطی که دارند، باید در خانه سکونت داشته باشند. در این حالت، دانشجویان باید امکاناتی نظیر انتخاب محل سکونت، نوع ملک (مبله یا غیر مبله) و متراژ خانه را در نظر بگیرند و با توجه به امکانات مذکور، خانه دلخواه خود را انتخاب کنند.

دانستن همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد، زیرا تصمیم ‌گیری در مورد اجاره یا خرید خانه از بزرگترین دغدغه ‌های دانشجویان در آلمان است. بنابراین پیش از هر اقدامی باید اطلاعات جامعی در مورد اجاره خوابگاه ها و خانه های آلمان به دست آورید

با توجه به اهمیت این مسئله، در این محتوا قصد داریم به همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان اشاره کرده و نکات مهم را بیان کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اقامت در آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد جهت تحصیل دانشجویان بین المللی محسوب می شود. با توجه به وجود دانشگاه‌ های معتبر و برنامه ‌های تحصیلی برجسته، آلمان به عنوان یک کشور پیشرفته برای ادامه تحصیل بسیار مناسب می باشد. یکی از مسائل مهم برای دانشجویان بین ‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، مسئله اقامت و محل سکونت در این کشور است.

شرایط زندگی در آلمان به عنوان یکی از کشور های پیشرفته جهان بسیار مطلوب می باشد. دانشجویان بین‌ المللی که به آلمان مهاجرت می کنند، می توانند از سیستم تحصیلی بسیار کارآمد و مرتبط با صنعت بهره‌ مند ‌شوند. بنابراین شما هم می ‌توانید در دانشگاه ‌های معتبر آلمان تحصیل کنید و از امکانات تحصیلی بیی‌نظیری بهره‌ مند شوید. همچنین، زندگی در آلمان از لحاظ امنیتی بسیار ایمن است و مردم در محیطی دوستانه در کنار یکدیگر مشغول به فعالیت های روزمره خود هستند. از لحاظ فرهنگی، آلمان یک کشور چند فرهنگی است که به دانشجویان فرصت آشنایی با سایر افراد از تمامی نقاط جهان را می ‌دهد. این تنوع فرهنگی و شرایط متنوع زندگی باعث می ‌شوند که دانشجویان بین المللی یک تجربه بی نظیری را در این کشور پیشرفته کسب کنند.

خوابگاه دانشجویی در آلمان

پیش از مهاجرت به آلمان ابتدا باید اطلاعاتی جامع در ارتباط با همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان را کسب کنید تا بتوانید متناسب با شرایط موجود، برای اقامت خود تصمیم بگیرید.

خوابگاه دانشجویی در آلمان یکی از گزینه ‌های محبوب برای اقامت دانشجویان، به ‌خصوص دانشجویان بین ‌المللی می باشد. این خوابگاه‌ ها اغلب با هزینه‌ های معقول ارائه می شوند و برای دسترسی به امکانات دانشگاهی و جوامع دانشجویی بسیار مناسب هستند. با این حال، مشکل اصلی که دانشجویان در این خصوص ممکن است با آن مواجه شوند، تقاضای بالا برای خوابگاه ‌ها می باشد. به دلیل جذابیت بالای تحصیل در آلمان و ورود بیش از حد دانشجویان بین‌ المللی، امکان اختصاص خوابگاه به همه دانشجویان وجود نخواهد داشت. بنابراین، این امر موجب می ‌شود که بسیاری از دانشجویان بین ‌المللی نتوانند در خوابگاه اقامت کنند. در چنین مواقعی مجبور هستند به گزینه ‌های دیگری مانند اجاره مسکن بپردازند.

قوانین خوابگاه دانشجویی در آلمان

پیش از آن که به بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان بپردازیم، بهتر است ابتدا با قوانین خوابگاه های دانشجویی آشنا شوید.

خوابگاه‌ های دانشجویی در آلمان تحت قوانین و مقرراتی که توسط دولت و دانشگاه ‌ها تعیین می ‌شوند، فعالیت می ‌کنند. این قوانین به منظور تامین اقامت مقرون به صرفه برای دانشجویان و تسهیل در فرایند تحصیل از طریق ارائه خوابگاه‌ های دانشجویی در کلیه شهر های آلمان اجرا می گردند. خوابگاه دانشجویی معمولا از طریق دانشگاه‌ ها یا سازمان ‌های خدمات دانشجویی مدیریت می‌ شوند و برای دانشجویان، قوانین و شرایط خاصی را در نظر می گیرند. جهت ثبت ‌نام در این خوابگاه ‌ها، دانشجویان باید با مراجع محلی دانشگاه یا خدمات دانشجویی تماس بگیرند و فرآیند ثبت ‌نام را انجام دهند. علاوه بر این، انجمن ‌ها و اتحادیه‌ های دانشجویی نقش مهمی در ارائه خدمات و تسهیل فرآیند اسکان دانشجویان ایفا می‌ کنند. تضمین امنیت و اقامت مقرون به صرفه از جمله اهداف مهم این انجمن ها برای دانشجویان بین ‌المللی مهاجر در آلمان می باشند.

همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان

شرایط خوابگاه دانشجویی در آلمان

اکنون که قرار است به همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان اشاره کنیم، پس بهتر است شرایط خوابگاه دانشجویی در آلمان را هم مورد بررسی قرار دهیم.

خوابگاه‌ های دانشجویی در آلمان به عنوان گزینه ‌ای مقرون به صرفه و محبوب برای دانشجویان بین ‌المللی شناخته می ‌شوند. این خوابگاه‌ ها که به Studierendenwerk Hamburg نیز معروف هستند، به دلیل هزینه های کمتری که نسبت به اجاره آپارتمان ‌ها و واحد های مسکونی دارند، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. خوابگاه‌ ها اغلب دارای اتاق ‌هایی با امکانات مشترک مانند حمام و آشپزخانه هستند و امکان ایجاد فرصت‌ های اجتماعی و تعامل با دانشجویان دیگر را فراهم خواهند کرد. علاوه بر این، دولت آلمان در حال ساخت و ساز خوابگاه‌ های جدید برای پذیرش بیش از 45000 دانشجو است.

انواع اسکان های دانشجویی در کشور آلمان

دانشجویان بین ‌المللی به سادگی می توانند به انواع اسکان های دانشجویی در آلمان دسترسی داشته باشند. این اقامت‌ ها شامل خوابگاه‌ های دولتی و خصوصی، خوابگاه‌ های اشتراکی یا WG و هاستل‌ ها می ‌شوند. خوابگاه ‌های دولتی معمولا امکانات بهتری داشته و هزینه کمتری نسبت به خوابگاه ‌های خصوصی دارند. این خوابگاه ‌ها در نزدیکی دانشگاه‌ ها و مراکز تحصیلی استقرار شده اند. خوابگاه ‌های اشتراکی به دانشجو امکان اقامت در واحد های مشترک با سایر دانشجویان را می ‌دهد و فرصتی برای ایجاد روابط اجتماعی و تبادل تجربیات فراهم می ‌آورند. در صورتی که دانشجویان نتوانند در ابتدای ورود به آلمان محل مناسب و کم هزینه جهت اسکان خود پیدا کنند، می ‌توانند به طور موقت در هاستل ‌ها اقامت داشته باشند. هاستل ها در واقع نوعی اقامت موقت محسوب می شوند.

اقامتگاه خصوصی در آلمان

از دیگر مواردی که هنگام بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان باید به آن اهمیت دهید، کسب اطلاعات جامع در مورد اقامتگاه خصوصی در آلمان می باشد، زیرا در بسیاری از موارد ممکن است متناسب با شرایط موجود، نتوانید در خوابگاه ها اقامت داشته باشید. بنابراین باید پیش از مهاجرت اطلاعاتی جامع در مورد اقامتگاه خصوصی در آلمان به دست آورید تا بتوانید با خیالی آسوده تصمیم خود را بگیرید. درواقع اقامتگاه‌ های خصوصی در آلمان گزینه ‌ای دیگر برای اسکان دانشجویان، به ویژه دانشجویان بین ‌المللی، محسوب می شوند. مدیریت این اقامتگاه‌ ها معمولا توسط اشخاص یا شرکت ‌های خصوصی می باشد. یکی از مزیت‌ های اقامتگاه‌ های خصوصی، وجود امکانات و تجهیزات بهتر نسبت به خوابگاه‌ های دولتی است.

همچنین، دانشجویان در این اقامتگاه‌ ها از حریم شخصی بیشتری برخوردار خواهند بود. اقامتگاه های خصوصی تقریبا به طور کامل مبلمان و تجهیز شده هستند. هزینه ‌های اجاره در اقامتگاه ‌های خصوصی قطعا بالاتر از خوابگاه‌ های دولتی است، اما دانشجویان می توانند در مکان ‌های مستقل و با امکانات بهتری اقامت کنند. همچنین جهت کسب اطلاعات در مورد اقامتگاه ‌های خصوصی می توانید به روزنامه ها و وب سایت های مختلف مراجعه کرده و بر اساس نیاز‌ های شخصی و مالی خود مکانی مناسب را انتخاب کنید.

هزینه اقامتگاه های خصوصی در آلمان

اقامتگاه‌ های خصوصی در آلمان به انواع مختلفی از جمله آپارتمان ‌های تک نفره و آپارتمان ‌های مشترک یا اقامت WG تقسیم می‌ شوند. دانشجویان متقاضی می‌ توانند از طریق روزنامه‌ ها و وب ‌سایت ‌های مختلف، مخصوصا در روز های چهارشنبه و پنجشنبه هر هفته، آگهی ‌های مربوط به اجاره ‌آپارتمان‌ هایی با قیمتی  مناسب را بررسی کنند. دانشجویان برای اجاره ‌آپارتمان شخصی، معمولا باید به مالک یا مستاجر فعلی ودیعه بهای 3 ماه اجاره را تحویل دهند. در سال 2021، هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در آلمان حدودا از 750 یورو تا 970 یورو در ماه بود، در حالی که هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه در همین سال در بازه 1200 یورو تا 1840 یورو در ماه قرار اعلام شد.

خانه های WG

خانه ‌های WG به عنوان یک گزینه محبوب برای اسکان دانشجویان در آلمان محسوب می ‌شوند. این خانه های آپارتمان ‌هایی از چند اتاق خواب، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک تشکیل شده اند. یکی از مزایای خانه های WG برای دانشجویان بین ‌المللی، تقویت زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ های مختلف است. هزینه اجاره این خانه‌ ها معمولا بستگی به متراژ اتاق، امکانات و منطقه دارد. بنابراین این هزینه می تواند در شهر های مختلف آلمان متغیر باشد. این گونه اسکان ‌ها معمولا در شهر های مختلف آلمان وجود دارند.

بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در آلمان

سالن اقامتی

در آلمان، سالن ‌های اقامتی یا The Student Hall of Residence به عنوان گزینه‌ های اقامتی اقتصادی و مناسب برای دانشجویان بین‌ المللی شناخته می ‌شوند. این اقامتگاه‌ ها به صورت پانسیون و در نقاط مختلف شهر های آلمان واقع شده اند. دولت آلمان برای ایجاد گزینه ‌های مسکونی اقتصادی‌ تر برای دانشجویان بین ‌المللی اقدام به ساخت این سالن ‌ها کرده است. امکانات رفاهی و اینترنت در این اقامتگاه ‌ها معمولا وجود دارند و هزینه ‌های اجاره آن ‌ها به طور قابل توجهی کمتر از آپارتمان‌ های خصوصی است. از جمله بزرگترین سالن ‌های اقامتی در آلمان، سالن اقامت Waldhaus Wegدر شهر زاربروکن می باشد که به تعداد زیادی از دانشجویان اسکان می دهد. همچنین این امکان را به دانشجویان می ‌دهد تا در یک محیط آموزشی و اجتماعی مناسب به تحصیل بپردازند.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی

یکی از مهمترین هزینه هایی که دانشجویان بین المللی در آلمان باید پرداخت کنند، هزینه مرتبط با اقامت در خوابگاه ‌های دانشجویی می ‌باشد. این هزینه شامل دو بخش اصلی پیش پرداخت و کرایه ماهانه می شود. پیش پرداخت به عنوان ودیعه ای است که در ابتدای اقامت پرداخت خواهید کرد. پس از اتمام اقامت و بررسی وضعیت خوابگاه توسط مسئولین، مبلغ ودیعه به دانشجویان عودت خواهد شد. همچنین، دانشجویان در هر ماه باید به پرداخت هزینه های خوابگاه که شامل انرژی، آب، برق، اینترنت و سایر خدمات جانبی می ‌شود، بپردازند. مبلغ کرایه ماهانه بر اساس نوع و اندازه اتاق، امکانات و موقعیت جغرافیایی خوابگاه متغیر است.

مزایای اقامت در خوابگاه دانشجویی در آلمان

پس از آن که به بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان پرداختید، اکنون بهتر است با مزایای اقامت در خوابگاه دانشجویی در آلمان آشنا شوید.

 • اینترنت رایگان: دسترسی به اینترنت رایگان در اکثر خوابگاه ‌ها.
 • تقویت زبان: فرصت برای تقویت زبان آلمانی همراه با تعامل دانشجویان بومی و بین‌ المللی.
 • آشنایی با فرهنگ: شناخت بهتر فرهنگ، آداب و رسوم آلمانی و دیگر کشور ها.
 • وسایل مشترک: امکان استفاده از وسایل مشترک دانشجویان مانند آشپزخانه و ماشین لباسشویی.

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان

 • دریافت پذیرش تحصیلی
 • تاییدیه از دانشگاه
 • ثبت درخواست آنلاین
 • ارائه مدارک و تایید تحصیلی
 • درخواست خوابگاه از طریق وب‌سایت
 • ارسال تاییدیه پذیرش تحصیلی
 • دریافت ایمیل انتظار
 • پیشنهاد خوابگاه
 • پرداخت هزینه اجاره

سخن پایانی

در این محتوا در موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری سعی کردیم به بررسی همه چیز در مورد خوابگاه و اجاره خانه در شهر های آلمان بپردازیم تا شما با خیالی آسوده و راحت بتوانید تصمیم بگیرید. در واقع بررسی خوابگاه‌ ها و اجاره خانه در شهر های آلمان از اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان برخوردار است. انتخاب مناسب بین خوابگاه و خانه اجاره ‌ای می ‌تواند تاثیر زیادی بر تجربه شما داشته باشد. بنابراین دانشجویان می توانند پیش از مهاجرت به کشور آلمان، تمام جوانب را بررسی کرده و متناسب با شرایط خود، تصمیم مناسبی اخذ کنند.

سوالات متداول

1-انواع اقامت دانشجویی در آلمان کدام است؟

-این اقامت‌ ها شامل خوابگاه‌ های دولتی و خصوصی، خوابگاه‌ های اشتراکی یا WG و هاستل‌ ها می ‌شوند.

2-مزایای اقامت در خوابگاه‌های آلمان چیستند؟

اینترنت رایگان – تقویت زبان – آشنایی با فرهنگ

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا