دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
هزینه های زندگی در آلمان

بررسی دقیق هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان

آخرین بروزرسانی: 15 آذر 1402

کشور آلمان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است. اگر می خواهید به یک کشور عضو اتحادیه اروپا بروید و در آن ادامه تحصیل دهید، قطعا یکی از بهترین گزینه ها برای شما کشور آلمان است. کشور آلمان با داشتن دانشگاه های مطرح و اساتید برجسته، به شما امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را می دهد. با وجود مزایای زیاد تحصیل در آلمان، به دانشجویان حق می دهیم که نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان باشند. چون به هر حال تحصیل در آلمان به این سادگی که فکر می کنید نیست و نیاز به شرایط خاص و پیچیده ای دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان با شما صحبت کنیم و به طور کامل این موضوع را شرح دهیم.

تحصیل در آلمان و مزایای آن

قبل از اینکه بخواهیم در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان صحبت کنیم، اجازه دهید تا در مورد مزایای تحصیل در کشور آلمان با شما حرف بزنیم. کشور آلمان یک کشور پیشرفته در اتحادیه اروپا است. وجود دانشگاه های متعدد در این کشور به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد تا در هر رشته تحصیلی در آلمان ادامه تحصیل دهند و پس از فارغ التحصیلی به درآمد بالایی برسند. برتری های تحصیل در آلمان باعث شده تا هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان به چشم دانشجویان نیاید.

تحصیل در آلمان مزایای بسیار زیادی را برای دانشجویان به همراه دارد که یکی از مهم ترین آن ها فراهم شدن امکان کار کردن در کنار دانشجو بودن است. بنابراین حتی اگر موفق به پذیرش در دانشگاه های رایگان آلمان نشوید، می توانید با یک کار دانشجویی هزینه های تحصیل و زندگی خودتان را در آلمان بپردازید. علاوه بر این موارد با تحصیل در هر یک از رشته های مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در آلمان می توانید مدرک معتبر برای پیدا کردن شغل دریافت کنید و آینده ای بسیار روشن داشته باشید.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان

برای اینکه بتوانید در یک رشته تحصیلی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید، نیاز به یک بودجه و سرمایه مشخصی دارید. بخشی از این سرمایه مربوط به هزینه های تحصیل است. یعنی هزینه هایی که شما باید به دانشگاه پرداخت کنید تا بتوانید در آن دانشگاه ادامه تحصیل دهید. بخش دیگر از هزینه ها نیز مربوط به زندگی در آلمان است که شامل هزینه تغذیه، اقامت و پوشاک و موارد این چنینی می شود.

برای اینکه بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای ورود به کشور آلمان و دریافت ویزای تحصیلی داشته باشید، باید با هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان آشنا شوید. البته این هزینه هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، هزینه های مربوط به چندین سال اخیر هستند. کشور آلمان نیز مانند سایر کشورهای جهان دارای تورم بوده و باید این موضوع را برای برنامه ریزی جهت مهاجرت به آلمان در نظر بگیرید.

هزینه های تحصیل در آلمان

مهم ترین موردی که باید برای برنامه ریزی جهت تحصیل در آلمان به آن توجه داشته باشید، هزینه های تحصیل در آلمان است. اگر بخواهیم دانشگاه های آلمان را از نظر هزینه ای که دریافت می کنند به دو دسته تقسیم کنیم، باید بگوییم که دانشگاه های آلمان به دو دسته رایگان و خصوصی تقسیم بندی می شوند. موسسات آموزش عالی دولتی آلمان از دانشجویانی که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس پذیرش می شوند، شهریه ای دریافت نمی کنند. این دانشگاه ها اکثرا رشته های تحصیلی خودشان را به زبان آلمانی ارائه می کنند. اما در برخی از موارد نیز امکان تحصیل رایگان در آلمان با زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

البته برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان نیز باید هزینه ترمی را پرداخت کنید که برابر 250 یورو در هر ترم می باشد. این شرایط برای 15 ایالت آلمان صدق می کنند. ولی ایالت بادن وورتمبرگ 1500 یورو در هر ترم از دانشجویان بین المللی و خارج از اتحادیه اروپا دریافت می کند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان

اگر نتوانید در دانشگاه های دولتی آلمان مشغول به تحصیل شوید، دانشگاه های خصوصی زیادی در آلمان وجود دارند که می توانید در آن ها ادامه تحصیل دهید. همانطور که اشاره کردیم این دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می کنند. البته شهریه دریافت شده در این دانشگاه ها با هم متفاوت است و نمی توان به طور دقیق یک بازه قیمتی مشخص در نظر گرفت.

دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی می توانند با مبلغ کمتری (در حدود 26 هزار یورو در سال) در دانشگاه های خصوصی آلمان تحصیل کنند. ولی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را دارند، می بایست هزینه بیشتری را به عنوان شهریه پرداخت کنند. به طوری که هزینه های تحصیل در آلمان برای این دسته از دانشجویان حدود 40 هزار یورو در سال می باشد. نوع رشته تحصیلی نیز روی هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان بی تاثیر نیستند.

زندگی در آلمان جقد خرج دارد

هزینه های اجاره خانه در آلمان

یکی از مواردی که حتما باید در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان به آن توجه داشته باشید، هزینه اجاره خانه در آلمان است. هر یک از دانشجویانی که امکان دریافت اقامت دانشجویی را ندارند، مجبور به پرداخت هزینه اجاره خانه در آلمان هستند. بسته به ایالت انتخابی شما برای زندگی، هزینه های اجاره خانه در آلمان نیز متفاوت است.

هزینه های اجاره خانه در آلمان می تواند بسیار متفاوت باشد. بسته به نوع آپارتمان یا خانه ای که برای اجاره انتخاب می کنید، هزینه های اجاره نیز افزایش یا کاهش پیدا می کند. به طور مثال هزینه اجاره یک آپارتمان نقلی کوچک نسبت به هزینه اجاره یک آپارتمان 2 یا سه خوابه بیشتر است.

در برخی از مناطق آلمان اجاره خانه یک خوابه به حدود 740 یورو در ماه می رسد. این در حالی است که در برخی از شهرهای شمالی آلمان مانند اشتوتگارت امکان اجاره آپارتمان با هزینه 560 یورو نیز وجود دارد. در هر صورت هزینه های اجاره خانه در آلمان برای دانشجویان بستگی به ایالت و همچنین نوع خانه انتخابی دارد.

هزینه اقامت دانشجویی در آلمان

به دانشجویانی که شرایط دریافت اقامت دانشجویی در آلمان را دارند، توصیه می شود که برای کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان حتما این اقامت را دریافت کنند. به خصوص اگر امکان اجاره آپارتمان با چند دانشجوی دیگر را نداشته باشند.

هزینه اقامت دانشجویی در آلمان تحت تاثیر عوامل بسیار مختلفی است که یکی از مهم ترین آن ها نوع دانشگاه می باشد. دانشگاه های مطرح آلمان ممکن است هزینه بیشتری را از دانشجویان برای ارائه خوابگاه دریافت کنند. بهتر است که برای اطلاع دقیق از هزینه دریافت خوابگاه از هر یک از دانشگاه های آلمان، سایت دانشگاه مد نظر را بررسی کنید.

هزینه تغذیه دانشجویان در آلمان

هر دانشجویی نیاز به تهیه مایحتاج روزانه خود دارد. بنابراین، یکی از مهم ترین مواردی که باید در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان به آن توجه شود، هزینه های تغذیه دانشجویان است. اول از همه باید این نکته را به شما یادآوری کنیم که هزینه غذا خوردن در رستوران های آلمانی بسیار بالا است. بنابراین، اگر می خواهید در هزینه های زندگی خودتان در آلمان صرفه جویی کنید، بهتر است که خودتان در خانه اجاره ای آشپزی کنید.

البته هزینه های غذای دانشجویان در آلمان بر اساس نوع رستورانی که جهت میل کردن غذا انتخاب می کنند، می تواند متفاوت باشد. به طوری که در رستوران های متوسط هر نفر باید حدود 25 یورو هزینه پرداخت کند. ولی در رستوران های ارزان می توان با پرداخت 8 تا 12 یورو، یک غذا میل کرد.

خوشبختانه اکثر دانشگاه های آلمان دارای کافه تریا و رستوران های ویژه می باشند. دانشجویان می توانند از طریق این کافه تریاها و رستوران های ویژه غذای ارزان قیمت خریداری کنند. در غیر این صورت باید در بازار آلمان هر یک از مواد غذایی را تهیه کنید و خودتان برای آشپزی کردن مشغول به کار شوید. در ادامه به قیمت برخی از خوراکی ها و مواد غذایی در آلمان اشاره می کنیم.

  • یک کیلو مرغ حدود 8 یورو
  • یک نان سفید 500 گرمی حدود 2 یورو
  • 1 لیتر شیر 1 یورو
  • 1 کیلوگرم گوشت گاو حدود 15 یورو
  • 12 عدد تخم مرغ حدود 3 یورو
  • 1 کیلوگرم سیب حدود 2 یورو
  • 1 کیلوگرم موز حدود 2 یورو
  • 1 کیلوگرم برنج سفید حدود 2 یورو
  • 1 کیلوگرم سیب زمینی حدود 1.5یورو
  • 1 کیلوگرم پیاز حدود 1 یورو

هزینه حمل و نقل دانشجویان در آلمان

از دیگر مواردی که حتما باید برای بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان به آن توجه داشت، هزینه های حمل و نقل دانشجویان است. به هر حال هر یک از دانشجویان باید برای رسیدن به دانشگاه و یا جابجایی در شهر از وسایل نقلیه مختلف استفاده کنند. به احتمال زیاد اکثر دانشجویان قادر به خرید ماشین شخصی نخواهند بود و باید یا از وسایل نقلیه عمومی برای حمل و نقل استفاده کنند یا از دوچرخه.

در حال حاضر بهترین روش برای جابجایی دانشجویان، استفاده از دوچرخه است. دوچرخه برای شهرهای پرترافیک می تواند یکی از بهترین روش های حمل و نقل باشد. اما اگر شرایط خرید دوچرخه شخصی در آلمان را ندارید، می توانید با وسایل نقلیه عمومی جابجا شوید. هزینه اولیه سفر با تاکسی حدود 3.5 یورو است. اما اگر بلیط یک طرفه برای حمل و نقل عمومی بگیرید، می توانید با پرداخت 2.8 یورو به هر نقطه از شهر جابجا شوید. در کشور آلمان هزینه یک لیتر بنزین حدود 2 یورو است. بنابراین اگر ماشین شخصی دارید، نیازی نیست که نگران هزینه های بنزین آن باشید.

هزینه های جانبی دانشجویان در آلمان

به غیر از هزینه های مربوط به تغذیه، تحصیل و یا اجاره خانه در آلمان، باید هزینه های دیگری را نیز پرداخت کنید. به هر حال در دوره چند ساله تحصیل در آلمان ممکن است نیاز به تهیه کفش، لباس و هر وسیله دیگری داشته باشید. بنابراین، هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان فقط به هزینه های تحصیل، اجاره بها و این موارد محدود نمی شوند.

قیمت پوشاک در کشور آلمان به دلیل کیفیت بالای این پوشاک بسیار بالا است. به همین خاطر شاید نتوانید به راحتی استایل های جدید داشته باشید. به طور مثال قیمت یک عدد شلوار لی در آلمان حدود 77 یورو است. همچنین اگر بخواهید یک جفت کفش رانینگ خوب بخرید باید بین 50 تا 120 یورو هزینه پرداخت کنید.

علاوه بر پوشاک باید هزینه مربوط به خدمات رفاهی در منزل و خانه خود را نیز پرداخت کنید. هزینه قبض آب، برق، سیستم های گرمایشی و سرمایشی در هر ماه حدود 240 یورو برآورد می شوند. علاوه بر این موارد باید خودتان را بیمه سلامت عمومی کنید که هر ماه باید برای آن 70 الی 80 یورو هزینه پرداخت کنید. هزینه بسته اینترنت و مکالمه نیز از جمله هزینه جانبی تحصیل در آلمان محسوب می شوند.

هزینه زندگی در آلمان

برای دریافت ویزای دانشجویی از آلمان باید چقدر تمکن مالی داشته باشیم؟

همه هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان توضیح داده شده در این مقاله به شما یک برآورد تقریبی از شرایط مالی زندگی در آلمان را می دهند. اما علاوه بر این موارد نباید این نکته را فراموش کنید که برای دریافت ویزای تحصیلی در آلمان باید تمکن مالی نیز داشته باشید.

طبق آخرین آمار در سال 2021 میزان تمکن مالی دانشجویان آلمانی 861 یورو در ماه در نظر گرفته شده است. اگر در هنگام دریافت ویزا نتوانید اثبات کنید که این مقدار بودجه را دارید، نمی توانید ویزای دانشجویی را نیز دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری در مورد هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان با شما صحبت کردیم. اگر قرار است کشور آلمان را برای دریافت ویزای تحصیلی انتخاب کنید، بهتر است که تمام تلاش خودتان را برای پذیرش در دانشگاه های دولتی آلمان بکنید. در این صورت بخش اعظمی از هزینه های شما در آلمان کاهش پیدا می کنند و فقط نیاز به پرداخت هزینه های زندگی در آلمان هستید. البته هزینه های زندگی در آلمان نیز قابل برنامه ریزی و مدیریت هستند. برخی از دانشجویان به همراه دانشجویان دیگر غیر آلمانی منزل اجاره می کنند و مبلغ اجاره را مابین خود تقسیم می نمایند. در چنین شرایطی هزینه های اجاره نیز برای دانشجویان به حداقل می رسد.

سوالات متداول

1-هزینه رستوران در آلمان چقدر است؟

-هزینه های غذای دانشجویان در آلمان بر اساس نوع رستورانی که جهت میل کردن غذا انتخاب می کنند، می تواند متفاوت باشد. به طوری که در رستوران های متوسط هر نفر باید حدود 25 یورو هزینه پرداخت کند. ولی در رستوران های ارزان می توان با پرداخت 8 تا 12 یورو، یک غذا میل کرد.

2-میزان تمکن مالی برای تحصیل در آلمان چقدر است؟

– طبق آخرین آمار در سال 2021 میزان تمکن مالی دانشجویان آلمانی 861 یورو در ماه در نظر گرفته شده است.

3-هزینه ی اجاره خانه در آلمان چقدر است؟

-در برخی از مناطق آلمان اجاره خانه یک خوابه به حدود 740 یورو در ماه می رسد. این در حالی است که در برخی از شهرهای شمالی آلمان مانند اشتوتگارت امکان اجاره آپارتمان با هزینه 560 یورو نیز وجود دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا