دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
بهترین دانشگاه های آلمان 2023

لیست بهترین دانشگاه های آلمان در 2024

آخرین بروزرسانی: 1 بهمن 1402

آلمان به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می تواند فرصت استثنایی را برای دانشجویان جهت تحصیل در این کشور به وجود آورد. تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان بوده و فقط دانشجویان بین الملل باید هزینه های مربوط به زندگی خودشان را در آلمان پرداخت کنند. علاوه بر این مورد در رنکینگ جهانی، دانشگاه های آلمان حرف های زیادی برای گفتن دارند و توانسته در گروه بهترین دانشگاه های جهان قرار گیرند. بهترین دانشگاه های آلمان در سال 2024 بر اساس شرایط دانشگاه، تعداد انتشارات و … به طور دقیق از سوی سازمان مربوطه اعلام شده اند. در صورت نیاز به دریافت پذیرش در دانشگاه های آلمان، این مقاله را بخوانید تا شما را با بهترین دانشگاه های آلمان آشنا کنیم.

 

مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان

آلمان یک کشور پیشرفته و با امکانات تحصیلی و کاری عالی است. همانطور که اشاره کردیم تحصیل در این کشور رایگان بوده و افراد نیازی به پرداخت هزینه زیادی برای تحصیل نخواهند داشت. حتی اگر دانشجویان قادر به پرداخت مخارج زندگی خودشان نباشند، می توانند با یک کار دانشجویی نیمه وقت مشکل مالی خود را برطرف کرده و با خیالی آسوده و در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهند.

تحصیل رایگان در کنار کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های آلمان باعث شده تا هر ساله افراد زیادی متقاضی ورود به این دانشگاه ها باشند. برخی از دانشگاه های آلمان امکان تحصیل با زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کرده اند تا هر یک از دانشجویان با توجه به شرایط خود، بتوانند در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهند. در نهایت پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های آلمان به شما مدرک معتبری ارائه می شود که می توانید در هر کشوری از آن استفاده کنید.

افرادی که قصد دریافت اقامت در کشور آلمان را دارند، می توانند با یک برنامه ریزی صحیح این کار را انجام دهند. فقط کافیست که پس از فارغ التحصیلی به بازار کار کشور آلمان وارد شوند و از این طریق یا سایر روش ها، اقامت خود را دریافت کنند. خوشبختانه در کشور آلمان شرایط کار بسیار عالی است. متخصصین این حوزه عنوان می کنند که در سال های آینده به شمار شغل های موجود در کشور آلمان افزوده خواهد شد.

بهترین دانشگاه های آلمان در رنکینگ 2024

دلیلی که باعث شده بسیاری از دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان شوند، رتبه های خوب دانشگاه های آلمان است. در حال حاضر 49 دانشگاه آلمان در گروه بهترین دانشگاه های آلمان قرار گرفته اند که امکان تحصیل را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده اند. بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 در سراسر این کشور پراکنده هستند و هر یک از دانشجویان بر اساس شهر محل زندگی خودشان، می توانند یک دانشگاه عالی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

هر ساله بیش از 500 مدرک به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از سوی بهترین دانشگاه های آلمانی به دانشجویان تقدیم می شوند. بنابراین می توان گفت که فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان، یک فرصت طلایی برای شما است که نباید آن را از دست دهید.

در جدول زیر لیست بهترین دانشگاه های آلمان را در رنکینگ 2024 مشاهده می کنید. همچنین این دانشگاه ها جزء اولین دانشگاه های برتر در خود آلمان محسوب می شوند. با توجه به آمار موجود برخی از دانشگاه های آلمان در سال 2024 رتبه بهتری کسب کرده اند و برخی دیگر نیز با کمی افت در رتبه بندی مواجه شده اند. در هر صورت آن چیزی که مهم است این است که 9 دانشگاه آلمان در 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

رتبه در کشور آلمان در سال 2024 رتبه در جهان در سال 2024 رتبه در سال 2023 در جهان نام دانشگاه نام شهر
1 30 30 Technical University of Munich Munich
2 38 33 LMU Munich Munich
3 47 43 Universität Heidelberg Heidelberg
4 87 86 Humboldt University of Berlin Berlin
5 90 99 RWTH Aachen University Aachen
6 91 89 University of Bonn Bonn
7 94 73 Charité – Universitätsmedizin Berlin Berlin
8 95 86 University of Tübingen Tübingen
9 102 91 Free University of Berlin Berlin
10 111 119 University of Göttingen Göttingen

معرفی 5 رتبه اول دانشگاه های آلمان

در جدول فوق می توانید دانشگاه های برتر آلمان در سال 2024 را مشاهده کنید. بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 می توانند فرصت عالی را برای دانشجویان بین المللی جهت اخذ پذیرش تحصیلی به وجود آورند. بنابراین، دانشجویان باید بیشتر با این دانشگاه ها آشنا شوند تا در هنگام اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان، با دقت بیشتری بهترین دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کنند. در ادامه شما را با 5 رتبه اول دانشگاه های آلمان از رتبه پایین تر به بالاتر آشنا می کنیم.

بهترین دانشگاه های آلمان

 

رتبه پنجم: دانشگاه RWTH آخن

دانشگاه RWTH آخن یکی از بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 است. این دانشگاه در سال 1870 با تمرکز روی مهندسی و صنعت معدن به صورت محلی در آلمان تاسیس شد و تا به امروز نیز فعالیت خود را به صورت حرفه ای ادامه داده است. در حال حاضر این دانشگاه آنقدر گسترش پیدا کرده است که به بزرگ ترین دانشگاه فنی در آلمان تبدیل شده است. رشته های مختلفی از جمله رشته های مهندسی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، مدیریت، معماری، علوم انسانی، علوم زیستی و پزشکی نیز در این دانشگاه تدریس می شوند.

اولین تونل باد جهان و شتاب دهنده ذرات هر دو در دانشگاه RWTH آخن توسعه یافتند. از جمله سایر نوآوری های این دانشگاه می توان به ساخت یک هواپیمای پیشگام به طور کامل از فلز و فیلتر دوده دیزلی اشاره کرد. این دانشگاه مفتخر است که پیوند قوی با صنایع مختلف دارد.

بهترین دانشگاه های آلمان

 

رتبه چهارم: دانشگاه هومبولت برلین

چهارمین دانشگاه مطرح در آلمان که حتما باید آن را بشناسید، دانشگاه هومبولت برلین این است. این دانشگاه در پایتخت آلمان، یعنی برلین واقع شده و مقصدی بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل محسوب می شود. دانشگاه هومبولت از 9 دانشکده مختلف تشکیل شده است که از جمله این دانشکده ها می توان به دانشکده پزشکی نیز اشاره کرد که با دانشگاه آزاد برلین مشترک است.

ساختمان اصلی دانشگاه هومبولت در بلوار Unter den Linden واقع شده است. در این بلوار گالری هی هنری، ساختمان های تاریخی و موزه های متنوعی نیز وجود دارد. این دانشگاه توانسته اساتید حرفه ای را به عنوان کادر آموزشی داشته باشد. جالب است بدانید برخی از چهره های مشهور همچون فیزیکدانان آلبرت انیشتین، ماکس پلانک و اروین شرودینگر، گردآورندگان داستان های عامیانه یاکوب و ویلهلم گریم و فیلسوف کارل مارکس از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

بهترین دانشگاه های آلمان کدام اند؟

رتبه سوم: دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ یکی دیگر از بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 است که فعالیت خود را در سال 1386 آغاز کرده و قدیمی ترین دانشگاه آلمان می باشد. این دانشگاه فرصت خوبی را برای دانشجویان بین الملل جهت ادامه تحصیل به وجود آورده است. به طوری که بیش از 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه، بین المللی هستند. این دانشگاه از 130 کشور دانشجویان بین المللی پذیرش می کند. این دانشگاه در حال حاضر امکان تحصیل در مقطع دکتری را برای دانشجویان فراهم کرده است. بیش از 1 سوم از کل دانشجویان دکترای این دانشگاه، بین المللی هستند.

دانشگاه هایدلبرگ دارای بیش از 160 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این دانشگاه مسئول تاسیس زیر شاخه های رشته های مختلفی همچون روانپزشکی، جامعه شناسی مدرن، فیزیک محیط و … را برعهده دارد. به همین خاطر بسیاری از رشته های جدید دنیا در این دانشگاه تدریس می شوند.

این دانشگاه در زمینه تحقیقات و مشارکت های فکری نوآورانه در زمینه های مختلف، بسیار مشهور است. وجود 27 برنده جایزه نوبل در این دانشگاه آلمان باعث شده تا بتوان این دانشگاه را در گروه بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 قرار داد. بسیاری از سیاستمداران، فیلسوفان و دانشمندان فارغ التحصیل این دانشگاه هستند که از جمله آن ها می توان به ماکس وبر بنیانگذار جامعه شناسی مدرن و فیلسوف هانا آرنت اشاره کرد. دانشگاه هایدلبرگ به عنوان یک خانه رمانتیسیسم آلمانی در میان مردم شناخته می شود.

 

رتبه دوم: دانشگاه LMU مونیخ

دانشگاه LMU مونیخ در سال 1472 تاسیس شده است. این دانشگاه در گروه یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های آلمان قرار گرفته است. این دانشگاه دارای فارغ التحصیلان بسیار حرفه ای است. دانشمندان مشهوری از جمله اتو هان، ماکس پلانک و ورنر هایزنبرگ از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. جالب است بدانید که این دانشگاه دارای 42 برنده جایزه نوبل می باشد که این موضوع مهر تاییدی برای ارزش تحصیل در این دانشگاه می باشد.

دانشگاه LMU مونیخ علاوه بر اینکه رتبه دوم دانشگاه های خارجی است، دارای دومین رتبه جمعیت دانشجویی بزرگ در میان دانشگاه های آلمان می باشد. چرا که این دانشگاه دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش می کند و حدود 13 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه، غیر آلمانی هستند. این دانشگاه در همه رشته های تحصیلی فعالیت می کند. اما از اواخر قرن 18 تمرکز دانشگاه بر روی علوم طبیعی بوده است. به همین خاطر تحقیقات و نوآوری های زیادی در این زمینه انجام شده اند.

لیست بهترین دانشگاه های آلمان

 

رتبه اول: دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ بهترین دانشگاه در آلمان است که رتبه 1 در این کشور و رتبه 30 در جهان در دو سال متوالی را کسب کرده است. این دانشگاه از سال 1927 فعالیت خود را در کشور آلمان آغاز کرد. به همین خاطر می توان این دانشگاه را جزء دانشگاه های جدید و موفق آلمان شناخت. این دانشگاه از سال 1927 تا به امروز 17 جایزه نوبل در فیزیک، شیمی و پزشکی دریافت کرده است. این یعنی اینکه اساتید و دانشجویان این دانشگاه دارای رتبه علمی بسیار بالایی هستند.

دانشگاه فنی مونیخ در قرن نوزدهم میلادی تاسیس شد. در ابتدای تاسیس این دانشگاه، تمرکز روی مهندسی بود. اما کم کم رشته های تحصیلی در دانشگاه های فنی مونیخ افزایش پیدا کردند و رشته های جدیدی مانند علوم طبیعی، فناوری غذایی، پزشکی، کشاورزی، علوم اجتماعی و … در این دانشگاه روی کار آمده اند. از این رو دانشجویان بین الملل می توانند برای تحصیل در هر یک از رشته های توضیح داده شده در دانشگاه فنی مونیخ اقدام کنند. این دانشگاه دارای 15 بخش در 3 پردیس مختلف می باشد.

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان در 2024

خوشبختانه خبر خوب در مورد اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 این است که شرایط تحصیل در این دانشگاه ها نسبت به برخی از دانشگاه های اروپایی ساده تر است. این در حالی است که دانشجویان می توانند با هزینه های پایین در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند. هزینه تحصیل، زندگی، اجاره ماهانه خانه و … در آلمان به نسبت درآمد دانشجویی بسیار عالی است. به همین خاطر دانشجویانی که پشتوانه مالی خیلی زیادی ندارند نیز می توانند در آلمان ادامه تحصیل دهند.

البته شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان چندان ساده نیست. دلیل این موضوع هم تقاضای بالای دانشجویان برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها است. ممکن است هر یک از دانشگاه های ذکر شده در این مقاله شرایط متفاوتی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در نظر بگیرند. فقط دانشجویانی می توانند درخواست خودشان را به دانشگاه ها ارسال کنند که دارای این شرایط باشند. در ادامه به شرایط عمومی که معمولا اکثر دانشگاه های آلمان متقاضی آن ها هستند، اشاره می کنیم.

  • آزمون TestAS: این آزمون به زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می شود تا بتوان استعداد تحصیلی متقاضیان را مورد بررسی قرار داد. در واقع این آزمون نشان می دهد که متقاضیان چقدر شانس برای اتمام موفقیت آمیز دوره تحصیلات خودشان در بهترین دانشگاه های آلمان دارند.
  • آزمون TMS: این آزمون متفاوت از آزمون قبلی بوده و فقط برای افرادی که متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان می باشند، برگزار می شود. این آزمون هر دو سال یکبار در برخی از شهرهای آلمان برگزار می شود. دانشجویان باید نمره خوبی در این آزمون کسب کنند تا قادر به تحصیل در رشته های ذکر شده باشند.
  • آزمون های اختصاصی زبان آلمانی: برخی از دانشگاه های آلمان دانشجویان بین الملل را به شرط مهارت در زبان آلمانی پذیرش می کنند. بنابراین در صورتی که قصد تحصیل در این رشته ها و دانشگاه ها را داشته باشید، باید حتما در آزمون زبان آلمانی TestDaF یا DSH شرکت کنید.
  • تمکن مالی: از دیگر شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه های آلمان، اثبات تمکن مالی است. در واقع دانشجویان باید اثبات کنند که می توانند از پس هزینه های زندگی خودشان بر بیایند. ممکن است شرایط در هر سال در مورد این موضوع تغییر کند، اما در حال حاضر دانشجویان باید حداقل 12 هزار یورو در سال داشته باشند تا در دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند.

نحوه پذیرش در دانشگاه های برتر آلمان 2024

 

مشاوره انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان برای پذیرش

در این مقاله شما را با بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 آشنا کردیم. رتبه بندی انجام شده بر اساس استانداردهای خاصی بوده و نمی توان به آن هیچ ایرادی گرفت. بنابراین مطابق با جدول ارائه شده در این مقاله، می توان متوجه شد که تحصیل در 10 دانشگاه برتر آلمان به معنی دریافت یک مدرک کاملا معتبر و ارزشمند است. این موضوع باعث شده تا تقاضای افراد برای پذیرش در دانشگاه های آلمان روز به روز افزایش پیدا کند. به ویژه بهترین دانشگاه های آلمان که در این مقاله به شما معرفی کردیم.

از این رو دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه های آلمان نیازمند یک رزومه قوی و همچنین انگیزه نامه حرفه ای است که فقط افراد متخصص می توانند از پس نوشتن آن بر بیایند. از طرفی ممکن است با توجه به رشته دلخواه شما، ضرورتی به دریافت پذیرش از دانشگاه های رتبه بالا نباشد و بتوانید یک رشته تحصیلی را با بهترین کیفیت در دانشگاه های معمولی تر بخوانید. بنابراین برای انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان جهت اخذ پذیرش تحصیلی به غیر از شناخت این دانشگاه ها، باید به موارد دیگری نیز توجه داشته باشید. برخی از دانشجویان به دلیل نداشتن تجربه و تخصص در این زمینه، قادر به انتخاب بهترین دانشگاه نیستند. این موضوع ایجاب می کند که حتما از خدمات مشاوره ای برای انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان کمک بگیرید.

مشاورین متخصص و حرفه ای موسسه دکتر مهرآیین مخبری با داشتن چندین سال تخصص در زمینه های مختلف، این امکان را به شما می دهند تا بر اساس شرایطی که دارید، بهترین دانشگاه های آلمان را برای پذیرش انتخاب کنید. به طور مثال نوع زبان مسلط به آن، رشته انتخابی، میزان بودجه برای زندگی و عوامل این چنینی باید حتما در هنگام انتخاب بهترین دانشگاه بررسی شوند. مشاورین این موسسه با داشتن چندین سال تخصص و تجربه در حوزه مهاجرت تحصیلی به آلمان، می توانند شما را برای انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان راهنمایی کنند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد بهترین دانشگاه های آلمان در 2024 صحبت کردیم. این دانشگاه ها می توانند فرصت طلایی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی به وجود آورند. از این رو انتخاب آن ها برای دریافت پذیرش تحصیلی بسیار مفید خواهد بود. اما همانطور که توضیح دادیم، حتما باید قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه در مورد شرایط دانشگاه اطلاعات کافی کسب کنید. در غیر این صورت ممکن است زمان خود را روی یک موضوع بیهوده بگذارید و در نهایت به آن نتیجه ای که می خواهید نرسید. از این رو می توانید برای دریافت مشاوره جهت انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری همراه باشید.

سوالات متداول

آیا می توان در آلمان به صورت رایگان تحصیل کرد؟

بله. علاوه بر دانشگاه هایی که امکان تحصیل رایگان را فراهم می کنند، امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه مالی برای پرداخت مخارج زندگی نیز وجود دارد.

منبع درآمد دانشجویان در آلمان چیست؟

بسیاری از دانشجویانی که در آلمان در حال تحصیل هستند، هزینه های زندگی خود را از کار دانشجویی بدست می آورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا