دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند

مهاجرت چیست و کشورهای مهاجر پذیر کدامند؟

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که برای ادامه زندگی به یک کشور پیشرفته مهاجرت کنید، سرعت پیشرفت زندگی خود را بالا ببرید و یک وضعیت اقتصادی خوب را تجربه کنید؟ شاید این سوال برایتان پیش بیاید که مهاجرت دقیقا چیست، چه شرایطی دارد و چه کشورهایی می‌توانند برای مهاجرت بهتر باشند. در این مقاله به‌طور مفصل راجع به این موضوع صحبت کرده و به این سوالات پاسخ خواهیم داد که مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند. پس ما همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید.

مهاجرت چیست؟

مهاجرت به معنای یک جابه‌جایی طولانی مدت است که منجر به زندگی در  یک کشور دیگر خواهد شد. این که شما بخواهید به عنوان یک گردشگر و توریست به کشورِ دیگری بروید، همان سفر کردن است و مهاجرت تلقی نمی‌شود. همانطور که گفته شد، مهاجرت یک سفر طولانی و بلند مدت خواهد بود. از طرفی اگر شما یک سفر چند ماهه داشته باشید، باز هم مهاجرت محسوب می‌گردد. البته مهاجرتی که در اینجا مدنظر ما است، مهاجرت بین‌المللی به خارج از کشور خودتان است. یعنی شما از یک کشور (کشور خودتان که مثلاً ایران است)، به کشور مقصد که پیشرفته‌تر است، مانند کانادا می‌روید. زمانی که به آنجا می‌روید، شما بومی نیستید و اصالت کانادا را ندارید؛ همچنین شهروند هم محسوب نمی‌شوید و بقیه شما را مهاجر می‌دانند. اینکه شما مهاجرت می‌کنید، یعنی می‌خواهید در کشور مقصد کار جدید انجام دهید، تحصیلات خود را ادامه دهید یا در آنجا به هر دلیل دیگری ساکن باشید.

کشورهای مختلف برای مهاجران شرایط متفاوتی را در نظر می‌گیرند؛ اما خوبیِ ماجرا اینجاست که بعد از مدتی می‌توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید، شهروندی بگیرید و شرایط خوبی را در کشور مقصد تجربه کنید.

آیا مهاجرت به ضرر کشور مقصد است؟

اگر بخواهیم این مسئله را در مقاله مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند بررسی کنیم و در مورد مزایای آن با شما صحبت کنیم، باید بگوییم که مهاجرت کردن هم برای کشور مبدا و هم برای کشور مقصد مفید است، زیرا کشور مبدا نیروی کار زیادی دارد، جمعیت بالایی دارد و تمایل به این دارد که افراد زیادی از آن خارج شوند. کشور مقصد هم معمولا با کمبودِ نیروی کار مواجه است که مهاجرپذیری انجام می‌دهد. در نتیجه وجود یک فرد تازه می‌تواند حتی کمک‌کننده هم باشد. کشورهایی مانند کانادا به خاطر اینکه با کمبود نیروی کار شدید مواجه هستند، مهاجرپذیری بسیار بالاتری هم دارند. در نتیجه شرایط را راحت‌تر کرده‌اند. افراد باید بتوانند استعداد خود را به این کشور ثابت کنند، به کار بگیرند و وارد آن جا شوند.
شاید شما فکر ‌کنید اگر می‌خواهید به عنوان مهاجر به کشور مقصد بروید، مصرف‌کننده هستید و هیچ فایده‌ای ندارید اما اینگونه نیست. شما اگر یک استعداد خاص داشته باشید یا در یک کار خاص حرفه‌ای باشید، کشور مقصد به شما نیاز خواهد داشت. پس این تصور اشتباه را از ذهن‌تان پاک کنید.

شما به‌عنوان مهاجر می‌توانید درآمد خوبی در کشور مقصد داشته باشید، چه بسا که خیلی از شما از طریق سرمایه‌گذاری مهاجرت می‌کنید، این خودش می‌تواند عاملی برای کسب درآمد و افزایش پول در کشور مقصد باشد و فواید بسیار زیادی خواهد داشت.  به طور مثال کشورهایی مانند آمریکا از هر لحاظ پیشرفته هستند، اما باز هم به مهاجران نیاز دارند تا چرخه اقتصادی قوی‌تری داشته باشند. در واقع بخش زیادی از اقتصاد آنها وابسته به مهاجرت افراد از کشورهای دیگر است که پا به آمریکا می‌گذارند. شما هم به عنوان مهاجر می‌توانید در این کشور کسب درآمد کنید، سرمایه‌گذاری داشته باشید، پوزیشن‌های شغلی خوبی بگیرید و به پیشرفت اقتصاد آمریکا کمک کنید.

کشورهای مهاجرپذیر کدامند

از طریق چه روش‌هایی می‌توانیم مهاجرت کنیم؟

در مبحثِ مربوط به مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند، باید بدانید که این‌ روزها روش‌های مهاجرت بیش از هر زمان دیگری افزایش پیدا کرده است. در واقع کشورهای مختلف با توجه به میزان مهاجرپذیری خود روش‌های متفاوتی را برای مهاجران در نظر گرفته‌اند تا از طریق آنها بتوان به کشورهای مختلف مهاجرت کرد.

این که باید کدام روش را انتخاب کنید، بستگی به خودتان، شرایطتان و وضعیتتان در کشور مبدا دارد؛ اما به هر حال با توجه به استعداد ای که دارید می توانید یک روش مهاجرتی را در پیش بگیرید‌. این روش‌های مهاجرتی شامل موارد زیر است:

 • از طریق اشتغال و کار در کشور جدید
 • از طریق تحصیل
 • از طریق تولد فرزند
 • از طریق ازدواج
 • از طریق سرمایه‌گذاری در کشور مقصد
 • از طریق پناهندگی

در بین روش‌هایی که نام برده شد، کدام یک از بقیه راحت‌تر هستند؟

همه چیز بستگی به این دارد که شما می‌خواهید به کدام کشور مهاجرت کنید. روش کشورها با هم فرق دارد، در نتیجه شرایطی که در نظر می‌گیرند هم متفاوت خواهد بود. به‌طور مثال اگر می‌خواهید مهاجرت به کانادا داشته باشید، از هر روشی که می‌توانید اقدام کنید اما در نظر بگیرید گه اشتغال و سرمایه‌گذاری جزء روش‌هایی است که کانادا بیشتر از آن استقبال می‌کند و روش بهتری هم محسوب می‌شود. اما اگر می‌خواهید مهاجرت به آمریکا داشته باشید، از آنجایی که محدودیت ایرانیان برای مهاجرت به آمریکا بسیار زیاد است، تحصیل می‌تواند بهترین روش محسوب شود، چرا که آمریکا دانشگاه‌های بسیار عالی دارد. علاوه‌بر‌آن حتی در دوره‌ای که ورود ایرانیان به آمریکا ممنوعیت داشت، باز هم از طریق تحصیل راه باز بود. پس باید روش تحصیل را برای آمریکا انتخاب کنید.

قوانین مهاجرت چیست؟

در مبحث مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند، باید در مورد قوانین هم اطلاعات داشته باشید. طبق ماده ۱۳ اعلامیه بین‌المللی حقوق بشر، شما به عنوان شهروند باید بتوانید در هر زمانی که خودتان خواستید کشورتان را ترک کنید؛ یعنی هیچ شهروندی برای ترک کشور خود نباید با مانع مواجه شود اما این موضوع هم قوانین مخصوص به خودش را دارد و استثنائاتی در مورد آن وجود خواهد داشت. البته به این معنا نیست که هر کسی با وجود هر جرم و جنایتی می‌تواند هر زمان که اراده کرد، از کشور خارج شود و هیچ قانونی جلوی او را نگیرد. قطعا شما در کشور خودتان ملزم به این هستید که یکسری قوانین را رعایت کنید. برای ورود به کشور جدید و مهاجرت هم باید قوانین کشور مقصد را بپذیرید و آنها را نیز رعایت کنید که در غیر این صورت از لحاظ حقوقی به مشکل بر می‌خورید. اگر شما بخواهید به یک کشور مهاجرت کنید و قوانین مهاجرتی را در آنجا رعایت نکنید، به دلیل اینکه مهاجرت غیرقانونی انجام داده‌اید، معمولاً بازداشت و حبس برایتان در نظر گرفته می‌شود. هر کشوری در این مورد قوانین خاص خودش را دارد که حتما آن را اجرا می‌کند.

اگر شما بدون این‌که از این قوانین اطلاعات و آگاهی کامل پیدا کنید مهاجرت داشته باشید، ویزای‌تان پذیرفته نمی‌شود. حتی اگر بخواهید به کشورهای دیگر هم بروید، راه برایتان سخت‌تر از قبل خواهد شد. زیرا سابقه خلاف در این‌باره را دارید و کشور دیگری نمی‌تواند به شما اعتماد کند. اگر می‌خواهید مهاجرت کنید، اول باید بدانید که مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند. سپس از مشاوران متخصص در این زمینه کمک بگیرید. آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و بعد تصمیم بگیرید که چه زمانی چه اقدامی برای مهاجرت انجام دهید.

مهاجرت چیست

کشورهای مهاجرپذیر کدام‌ها هستند؟

در مقاله  مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند، شما باید بدانید که چه کشورهایی بیش از همه از مهاجران استقبال می‌کنند تا بتوانید مهاجرت خود را برنامه‌ریزی کنید. کشورهای مهاجرپذیر معمولاً شامل موارد زیر هستند:

 • آلمان
 • سوئیس
 • ایتالیا
 • فنلاند
 • کانادا
 • لوکزامبورگ
 • نروژ
 • استرالیا
 • سوئد

کشورهایی که در بالا نام بردیم از لحاظ مهاجرپذیری بیشترین حد را دارند. البته جالب است بدانید که کشور کانادا در بین کشورهایی که گفتیم، قوانین مخصوص به خود را دارد و برای جذب مهاجر کمی با کشورهای دیگر متفاوت عمل می‌کند، اما به خاطر کمبود نیروی کار جزء مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.
جالب‌تر این که امکانات ویژه و عالی در اختیار مهاجران نیز قرار می‌دهد و همین باعث می‌شود که رقابت برای مهاجرت به این کشور خیلی زیاد باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد کشورهای مهاجرپذیر را از کجا کسب کنیم؟

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF Visa) در این زمینه اطلاعات مفیدی دراختیارتان قرار می‌دهد. زمانی که به سایت ما مراجعه کنید، به طور دقیق متوجه خواهید شد که اصلا مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند. مشاورانی که داخل سایت ما فعالیت می‌کنند، می‌توانند اطلاعات مهمی را در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف و قوانین جدید در اختیارتان قرار دهند و در سریعترین زمان ممکن نسبت به سوالاتتان پاسخگو باشند.

نتیجه‌گیری

حال که متوجه شدید مهاجرت چیست و کشورهای مهاجرپذیر کدامند، راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید که به کدام کشور مهاجرت کنید یا اینکه اصلا مهاجرت برای شما گزینه خوبی هست یا خیر. اینکه شما در یک شغل خاص فعالیت داشته باشید و بخواهید تحصیلات خود را در کشورهای دیگر ادامه دهید، می‌تواند فرصت عالی برای مهاجرت‌تان باشد. قطعا اگر بزرگ فکر کنید و فکر پیشرفت کردن باشید، کشورهای زیادی هستند که چندین سال از ما جلو زده‌اند و در نتیجه می‌توانند تا حد بیشتری شما را به هدفتان نزدیک کنند و راه را هموار سازند. در واقع شما باید بدانید که کشورهای مهاجرپذیر هرکدام چه شرایطی برایتان در نظر می‌گیرند تا تصمیم بگیرید که کدام یک برایتان بهتر است. از طرفی می‌توانید با مشاوران سایت ما گفت‌وگو و مشورت داشته باشید و به پاسخ سوالات‌تان برسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا