دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

کشور کانادا به سرعت در حال تبدیل شدن به اصلی‌ترین مقصد دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف است. چرا که عموماً تحصیل در خارج از کشور می‌تواند امری پرهزینه باشد اما هزینه تحصیل در کانادا به شکل نیست. در واقع طبق بررسی‌های صورت گرفته تحصیل در کشور کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار مقرون به صرفه تر است.

اما این امر به هیچ عنوان نمی‌تواند دلیلی بر نادیده گرفتن هزینه تحصیل در کانادا پیش از اپلای کردن و اقدام برای اخذ ویزا تحصیلی این کشور باشد. شما به عنوان یک دانشجو آینده نگر باید قبل از خروج از کشور خود تمامی هزینه‌های احتمالی تحصیل در کانادا از جمله هزینه اقامت، خورد و خوراک، هزینه‌های حمل و نقل، بهداشت و درمان، شهریه دانشگاه و غیره را بررسی کرده و مدنظر قرار دهید تا بتوانید برنامه ریزی مناسب تری را در خصوص پرداخت هزینه‌ها و روند زندگی در این کشور داشته باشید.

در همین راستا نیز در این مقاله تصمیم گرفتیم به مبحث هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف بپردازیم تا شما بتوانید با یک دید مناسب برنامه ریزی مالی دقیقی را داشته باشید و با خیال راحت برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا و زندگی در این کشور اقدام نمایید.

در این مقاله به بررسی موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟
 • هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان
 • هزینه تحصیل لیسانس در کانادا
 • هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس
 • هزینه تحصیل دکترا در کانادا
 • دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا یکی از کشورهای مورد پسند دانشجویان در سرتاسر جهان است که در کنار دانشگاه‌های درجه یکی که دارد، فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی را برای افرادی که در این کشور تحصیل کرده اند، ارائه می‌دهد که سبب می‌شود افراد بتوانند به راحتی بعد از پایان تحصیلات خود، اقامت این کشور را دریافت نمایند.

هزینه تحصیل در کانادا

اما در کنار تمام مزیت‌هایی که در خصوص تحصیل در کانادا می‌تواند بیان نمود، یکی از رایج‌ترین سوالاتی که توسط متقاضیان تحصیل در کانادا مطرح می‌شود این است که هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟ چرا که بحث مالی و مدیریت هزینه‌های یک موضوع بسیار تعیین کننده برای دانشجویان به شمار می‌رود و نادیده گرفتن این موضوع در هنگام تلاش برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا می‌تواند تمام برنامه ریزی افراد را بهم ریخته و شانس تحصیل در کانادا را از آنها بگیرد.

به همین دلیل نیز نیاز است که با هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف به شکلی کامل و دقیق اشنا شوید تا بتوانید با خیالی راحت در مسیر تحصیل در این کشور قدم بگذارید. اصلی‌ترین هزینه‌های شما برای تحصیل در کانادا عبارت است از:

 • هزینه مربوط به پرداخت شهریه
 • هزینه اقامت
 • هزینه مربوط به دریافت ویزای تحصیلی
 • مخارج زندگی مثل خوراک یا پوشاک
 • هزینه بهداشت و درمان
 • هزینه حمل و نقل
 • مالیات (اشتغال به صورت پاره وقت)

در نظر داشته باشید که به طور معمول اصلی‌ترین هزینه تحصیل در کانادا مربوط به پرداخت شهریه است و مبالغی که در ادامه به عنوان هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف بیان می‌شود تقریبی بوده و بیانگر هزینه تحصیل سالانه می‌باشد.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا برای ساکنین این کشور رایگان است. اما اگر شما قصد دارید به عنوان یک متقاضی از کشور دیگری مثل ایران وارد مدارس کشور کانادا شوید باید هزینه مشخصی را پرداخت نمایید که حدوداً بین 8000 تا 14000 دلار در سال می‌باشد.

البته در نظر داشته باشید که گاهاً ممکن است در کنار شهریه تعیین شده، هزینه‌های جانبی دیگری نیز برای کلاس‌های فوق برنامه، عضویت در تیم‌های ورزشی، غذا و… از شما دریافت شود. برای تعیین هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان بهتر است به وب سایت مدرسه مورد نظر خود مراجعه کرده و هزینه‌های عنوان شده را بررسی نمایید.

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی می‌تواند هم از نظر شهریه و هم از نظر هزینه‌های زندگی با توجه به دانشگاه یا شهر انتخابی متفاوت باشد. عموماً هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از نظر شهریه دانشگاه حدوداً بین 13000 تا 20000 دلار عنوان می‌شود. به این مبلغ باید هزینه‌های زندگی که حدوداً 11000 دلار عنوان می‌شود را نیز اضافه نمایید که مجموعاً چیزی بین 24000 تا 32000 دلار در سال می‌باشد. لازم است در نظر داشته باشید که دوره تحصیل کارشناسی در کانادا حدوداً 3-4 سال است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به دلیل آموزش پژوهش محوری که دارد بسیار مورد توجه دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در این مقطع قرار می‌گیرد. خوشبختانه هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس در مقایسه با دیگر کشورها نسبتاً مقرون به صرفه است و دانشجویان نیز گاهاً می‌توانند از بورسیه‌های مختلفی که ارائه شده است برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور استفاده نمایند.

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه دانشگاه‌های کانادا برای مقطع فوق لیسانس عموماً بین 17000 تا 25000 دلار می‌باشد و هزینه‌های زندگی در این کشور نیز حدوداً 11000 است که در مجموع سالانه 28000 تا 36000 دلار در سال می‌باشد. در خصوص ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا نیز باید به خاطر داشته باشید که دوره تحصیلی این مقطع حدوداً 2-3 ساله می‌باشد.

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

اما مقطع تحصیلی دیگری که متقاضیان می‌توانند برای ادامه تحصیل در آن مقطع اقدام نمایند، دکترا است. کشور کانادا بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان را شامل می‌شود و همین امر نیز تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقاطع مختلف از جمله دکترا را به بهترین فرصت برای متقاضیان تحصیل در این مقطع تبدیل کرده است.

معمولاً نیز دانشجویان این مقطع تحصیلی می‌توانند بعد از پایان تحصیلات خود در همین کشور مشغول به کار شده و اقامت بگیرند. اما در خصوص هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا می تواند به شهریه 7000 تا 15000 دلاری در سال اشاره کرد. به مبلغ عنوان شده نیز باید هزینه 11000 دلاری مربوط به هزینه‌های زندگی در طول یکسال در این کشور را نیز اضافه کرد.

در مجموع یک دانشجو مقطع دکترا در کانادا باید چیزی بین 18000 تا 26000 دلار در سال هزینه کند. بازه زمانی مربوط به تحصیل در مقطع دکترا در کانادا نیز معمولا بین 3 تا 6 سال عنوان می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

در نظر داشته باشید که شما می‌توانید شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را نیز داشته باشید که این موضوع را نیز در هنگام تلاش برای اپلای کردن برای ادامه تحصیل در این کشور نیز باید در نظر داشته باشید. برای دریافت انواع مختلف کمک هزینه تحصیل در کانادا از جمله بورسیه، وام تحصیلی، فلوشیپ و غیره لازم است شرایط خاصی مثل سوابق تحصیلی یا کاری درخشان برخوردار باشید که خود بحث دریافت بورسیه موضوع مهمی است که باید در یک مقاله مجزا به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

هزینه تحصیل در کانادا

همچنین توجه داشته باشید که شما می‌توانید با دریافت مجوزهای لازم به صورت پاره وقت نیز در کشور کانادا مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های تحصیل در کانادا را جبران نمایید که بررسی این موضوع بعد از دریافت ویزا و ورود به کشور کانادا به شکل بهتری برای شما میسر خواهد شد.

ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا

اگر به دنبال ارزان قیمت‌ترین دانشگاه های کانادا هستید تا بتوانید هزینه تحصیل در کانادا را مدیریت نمایید، در ادامه به برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف اشاره خواهیم کرد.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های مقطع لیسانس کانادا

 • دانشگاه مردم (University of the people)
 • دانشگاه برداندون (Berandon University)
 • دانشگاه گوئلف (University of Guelph)
 • دانشگاه منونیت (Canadian Mennonite University)

ارزان‌ترین دانشگاه‌های مقطع فوق لیسانس و دکترا کانادا

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial university of Newfoundland)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی (Universoty of Northern British Columbia)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

البته در نظر داشته باشید که لیست ارائه شده دانشگاه‌ها با توجه به شهریه آنها ارائه شده است و احتمال دارد که تغییر کرده باشند یا دانشگاه‌های ارزان قیمت دیگری که شرایط بهتری دارند نیز بتوان پیدا کرد و این لیست تنها تعدادی از دانشگاه‌های پیشنهادی می‌باشد.

پاسخ به مهم‌ترین سوالات شما در خصوص هزینه تحصیل در کانادا

آیا امکان تحصیل در کانادا به صورت رایگان وجود دارد؟

بله. در صورتی که بتوانید بورسیه بگیرید، می توانید به صورت رایگان در این کشور تحصیل نمایید.

آیا هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف پایین است؟

بله. به طور کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر جهان به نسبت پایین تر و مقرون به صرفه‌تر است.

آیا هزینه های مربوط به زندگی در کانادا زیاد است؟

طبق تحقیقات انجام شده کانادا بیست و ششمین کشور گران قیمت در جهان به شمار می‌رود. اما هزینه‌های مربوط به زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر مناسب‌تر است و این هزینه از یک شهر تا شهر دیگر نیز متغیر می‌باشد.

آیا می‌توان برای تامین هزینه تحصیل در کانادا به صورت پاره وقت کار کرد؟

بله. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی می‌توانید 20 ساعت در هفته در دوران تحصیل و تا 60 ساعت در هفته نیز در تعطیلات خود به صورت پاره وقت مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایید.

چگونه می‌توانیم از شهریه‌های دانشگاه‌های مختلف کانادا آگاهی پیدا کنیم؟

شما باید به وب سایت دانشگاه‌های مورد نظر خود مراجعه کرده و هزینه تحصیل در کانادا در دانشگاه های انتخابی را مشاهده و بررسی نمایید. چرا که سایت دانشگاه اصلی‌ترین مرجع بوده و قیمت‌های به روز را به شما ارائه می‌دهد.

آیا شهریه مربوط به رشته‌های مختلف تحصیلی متفاوت است؟

بله. شهریه تحصیل در کانادا می‌تواند با توجه به خود دانشگاه، شهری که در آن قرار گرفته است و رشته تحصیلی شما متغیر باشد و هزینه مربوط به شهریه برخی از رشته‌ها بیشتر است.

در چه صورتی مالیات نیز به هزینه تحصیل در کانادا اضافه می‌شود؟

عموماً دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت مالیات نیستند اما در صورتی که دانشجو در کنار تحصیل به صورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول به کار شود، باید مالیات نیز پرداخت نماید که مبلغ مالیات نیز به دریافت روزانه دانشجو بستگی دارد.هزینه تحصیل در کانادا چه از نظر شهریه و چه از نظر بحث مربوط به هزینه‌های زندگی در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار ارزان‌تر است.

به همین دلیل نیز دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصد نهایی خود برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. اما موضوعی که باید قبل از اقدام برای ادامه تحصیل در کانادا به خاطر داشته باشید این است که بررسی هزینه تحصیل در کانادا می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر در خصوص ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در این کشور کمک شایانی نماید.

شما می‌توانید دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف این کشور را بررسی کرده و هزینه‌های مربوط به زندگی و شهریه‌ها را به صورت تخمینی محاسبه نمایید. بدین ترتیب می‌توانید به بهترین گزینه دست پیدا کرده و موردی را انتخاب کنید که هزینه تحصیل در کانادا در دانشگاه و شهر انتخابی با توانمندی‌های مالی شما سازگار باشد.

اشتراک گذاری در:

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط