دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل حقوق در ایتالیا

تحصیل حقوق در ایتالیا

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

بی شک تحصیل در یک کشور خارجی و پیشرفته‌ای مانند ایتالیا آرزوی خیلی از افراد است؛ اما از آنجایی که رشته‌های مختلف شرایط متفاوتی دارند، باید قبل از هر چیز در مورد آن رشته خاص و دانشگاه مدنظر خود اطلاعات کسب کنید. تحصیل حقوق در ایتالیا هم جزو موارد پرطرفدار است که شما حتماً باید در مورد آن تحقیق کنید تا بتوانید در این رقابت پیروز شوید. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به این رشته و شرایط تحصیل آن در ایتالیا با شما صحبت کرده و مزایا، شرایط، مدارک و موارد این چنینی را برایتان بیان کنیم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

مزایای تحصیل حقوق در ایتالیا

حقوق جزو رشته‌های پرطرفدار است و خیلی از شما هم دوست دارید که در کشورهای دیگری به جز ایران، از جمله ایتالیا این رشته را مطالعه کنید و در آن فارغ التحصیل شوید؛ اما مهمترین چیزی که باید مدنظر قرار دهید، این است که بدانید مزایای تحصیل حقوق در ایتالیا چیست و چرا ما باید خواندن این رشته را در کشورهای دیگر انتخاب کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که درباره تحصیل این رشته در کشور ایتالیا، شرایط آن و مزایایش با شما صحبت کرده تا ببینید که آیا گزینه مناسبی برای تحصیل در این رشته و در این کشور هستید یا خیر.

مزایای تحصیل حقوق در ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • ایتالیا کشوری چند فرهنگی است و در نتیجه شما در آن احساس غریبی نخواهید کرد.
 • سطح دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است و می‌توانید استعداد خود را پرورش دهید.
 • هزینه تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته بالا نیست.
 • هزینه زندگی در این کشور هم نسبتا مقرون بصرفه است.
 • ایتالیا سخت‌گیری‌های زیادی برای پذیرش ندارد.
 • بورسیه‌های زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد.
 • بعد از اینکه شما در مقطع کارشناسی ارشد حقوق، تحصیلات خود را به اتمام می‌رسانید، با قبولی در آزمون وکالت می‌توانید به عنوان یک مشاور یا وکیل مشغول به کار شوید و درآمد خوبی هم داشته باشید.

شرایط تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

حقوق به عنوان یک رشته پرطرفدار همیشه مورد توجه بوده است و معمولاً هم رقابت زیادی برایش وجود دارد و شرایط مختلفی هم وجود دارد که شما بتوانید در دانشکده حقوق در کشور ایتالیا پذیرش بگیرید و در آنجا تحصیل کنید.

در واقع برای تحصیل در این رشته نیاز به آزمون ورودی ندارید. دانشگاه‌های مختلفی در ایتالیا هستند که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید در این رشته تحصیل کنید؛ اما به طور کلی در هر مقطعی و هر رشته‌ای در این کشور نیاز به مدرک زبان دارید که باید در سطح یک پیشرفته یا سطح دو متوسط باشد.

شرایط تحصیل حقوق در ایتالیا

برای اینکه در مقطع کارشناسی رشته حقوق در کشور ایتالیا تحصیل کنید، مدرک زبان شما باید سطح دو متوسط یا همان B2 باشد. حداقل دانش زبان ایتالیایی شما همین مدرکی است که بالاتر اعلام کردیم اما شاید بعضی از دانشگاه‌ها باشند که برای تحصیل در رشته حقوق، سطح بالاتری از مدرک زبان را از شما بخواهند. پس کمی تفاوت در بعضی از دانشگاه‌ها وجود دارد. همچنین در کشور ایتالیا یکسری از دانشگاه‌ها به زبان ایتالیایی و یکسری به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

معمولاً کارشناسی رشته حقوق که به زبان انگلیسی تدریس شود، یک دوره سه ساله است؛ یعنی اگر شما بخواهید در این کشور وکیل شوید، باید هم دوره سه ساله کارشناسی و هم دوره دو ساله کارشناسی ارشد را پشت سر بگذارید و بعد از اینکه فارغ التحصیل شدید، در امتحان حقوق قبول شوید و به عنوان یک وکیل در آنجا فعالیت کنید.

در واقع آزمونی که باید برای وکالت پشت سر بگذارید، به زبان ایتالیایی است. همه اینها بخشی از شرایط مورد نیاز بود که باید رعایت کنید. به غیر از مواردی که گفتیم، وجود شرایط زیر هم الزامی است:

 • ریز نمرات و گواهی دیپلم ترجمه شده
 • داشتن بیمه نامه
 • پذیرش از دانشگاه‌هاو مراکز معتبر آموزشی
 • زبان تافل یا آیلتس
 • تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای اپلای در رشته حقوق در ایتالیا

اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل حقوق در ایتالیا را دارید، قطعاً می‌دانید یکسری شرایط هستند که ملزم به رعایت آنها می‌باشید. دانشکده‌های ایتالیا معمولا شرایط متفاوتی را برای پذیرش در نظر می‌گیرند. شما باید در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز اطلاعات کافی داشته باشید. مدارک مورد نیاز شما شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • عکس پاسپورتی
 • رزومه تحصیلی بسیار قوی مخصوص برای مقاطع تکمیلی مثل ارشد و دکترا
 • ارائه ریزنمرات
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان ایتالیایی و انگلیسی
 • ارائه بیمه
 • ارائه شناسنامه
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

مدارک مورد نیاز برای پدیرش تحصیلی در رشته حقوق در ایتالیا

طول دوره تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

بالاتر هم به طور خلاصه اشاره کردیم که برای تحصیل حقوق در ایتالیا، باید یک دوره سه و دو ساله را بگذرانید؛ یعنی اگر در فکرتان است که به یک وکیل متبحر تبدیل شوید، هم باید کارشناسی و هم کارشناسی ارشد را پشت سر بگذارید تا امکان ورود به امتحان وکالت را داشته باشید. برای دوره کارشناسی سه سال تحصیل می‌کنید که می‌توانید آن را کوتاه‌تر یا طولانی‌تر کنید؛ دقیقا مانند چیزی که در هر جای دنیا اتفاق می‌افتد. برای کارشناسی ارشد هم یک دوره دو ساله را پشت سر می‌گذارید تا تبدیل به یک وکیل موفق شوید‌.

هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا

در مورد هزینه تحصیل حقوق در ایتالیا هم باید یکسری موارد را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید در ایتالیا حقوق بخوانید، باید از هزینه‌ها اطلاع داشته باشید.

هزینه تحصیل و هزینه زندگی جزو موارد مهمی است که می‌تواند نظر شما را برای مهاجرت تحصیلی به کشوری تغییر دهد یا شما را مصمم‌تر کند. ایتالیا جزو آن دسته از کشورهایی است که کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد؛ از لحاظ هنری، فرهنگی و تاریخی هم جزو بهترین‌هاست و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان هم در این کشور وجود دارند. از طرفی ایتالیا به فرهنگ و آموزش خیلی اهمیت می‌دهد و در نتیجه هزینه‌ها را می‌کاهد تا افراد بیشتری بتوانند از این فرصت استفاده کنند و هر ساله موسسات آموزشی بسیار خوبی را هم تاسیس و راه‌اندازی می‌کند.

شهریه تحصیل در رشته حقوق در کشور ایتالیا و هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور هستند که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. در موردِ رشته حقوق‌، دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به کشورهایی که در همسایگی آن هستند و در اروپای غربی هم قرار گرفته‌اند، هزینه بسیار به صرفه‌تر است‌. با توجه به اینکه شما با همان هزینه‌ کمتر، آموزش بهتری را تجربه می‌کنید.

اولین دانشگاه‌ها در ایتالیا تأسیس شده‌اند و بهترین کالج‌های حقوق هم در این کشور وجود دارند. در نتیجه این که هزینه آن کم است، نباید شما را به شک و تردید بیاندازد. هزینه رشته حقوق در ایتالیا هشت هزار یورو است که شما هزینه ‌های جانبی هم دارید؛ مثلا هزینه ثبت نام و بیمه را باید جداگانه حساب کنید. از طرفی بعضی از دانشگاه‌ها هزینه‌هایشان متفاوت است؛ مثلا دانشگاه تورین در سال ۹۰۰۰ یا موسسه تحقیقات جنایت و عدالت بین منطقه سازمان ملل متحد در سال ۸۵۰۰ یورو از شما هزینه می‌گیرد یا دانشگاه بولونیا ۳۰۰۰ یورو در سال از شما دریافت می‌کند.

علاوه بر هزینه‌هایی که برای دانشگاه در نظر میگیرید، باید هزینه‌های زندگی را هم جداگانه حساب کنید. جدا از اینکه شما به تحصیل رشته حقوق در ایتالیا مشغول هستید، باید بدانید که شهرهای متفاوت در ایتالیا هزینه زندگی متفاوتی دارند. هزینه زندگی در آنها بازه‌ای بین ۷۰۰ یورو تا ۱۰۰۰ یورو است که شامل موارد مختلفی می‌شود و چیزهایی مانند تفریح، اقامت، غذا و حمل و نقل را در بر می‌گیرد.

به طور کل شما برای زندگی در گران‌ترین شهر ایتالیا که همان رم است، در ماه باید ۱۴۵۰ یورو، برای فلورانس بین ۸۵۰ یورو تا ۱۳۰۰ یورو، برای بلونیا بین ۷۵۰ یورو تا ۱۱۰۰ یورو و برای میلان ۸۵۰ در ماه پرداخت کنید.

بهترین دانشگاه‌های حقوق ایتالیا

ایتالیا از لحاظ دانشگاهی جزو موفق‌ترین کشورها است و حتی خیلی‌ها برای تحصیل دکتری حقوق در ایتالیا تلاش می‌کنند تا در این رقابت پیروز شوند؛ پس بهتر است که شما هم بعنوان یک متقاضی برای مهاجرت به ایتالیا، حتما در مورد دانشگاه‌های این کشور اطلاعات داشته باشید.

در واقع باید بدانید که بهترین دانشگاه‌های حقوق در ایتالیا کدام‌ها هستند و کدام یک می‌تواند برای شما گزینه بهتری باشد تا آینده تحصیلی خوبی را برای خود رقم بزنید. بهترین دانشگاه‌های حقوق در کشور ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود که همیشه رتبه‌دار بوده‌اند:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • موسسه دانشگاه اروپا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه لوئیس
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ناپل

دانشگاه‌های حقوق ایتالیا

گرایش‌های حقوق در ایتالیا

رشته‌های مختلف گرایش‌های متفاوتی دارند که در مورد رشته حقوق هم چنین گرایشاتی وجود دارد. فقط نکته اینجاست که گرایش رشته‌ها در کشورهای مختلف متفاوت است و به خاطر همین در این قسمت گرایش‌های رشته حقوق در ایتالیا را برایتان خواهیم گفت. رشته حقوق در این کشور گرایش زیادی دارد و شما می‌توانید در مقاطع مختلف در هر کدام از این گرایش‌ها که خواستید یا پذیرفته شدید، ادامه تحصیل بدهید که به طور کلی گرایش‌های این رشته در این کشور شامل موارد زیر است:

 • قانون مالیات
 • قانون شرکت
 • حقوق مدنی
 • حقوق محیط زیست
 • قانون سلامت
 • قانون کیفری

درآمد رشته حقوق در ایتالیا چقدر است؟

قطعا شما به عنوان فردی که می‌خواهید تحصیل حقوق در ایتالیا را انتخاب کرده و برایش برنامه‌ریزی کنید، باید در مورد درآمد آن هم اطلاعات داشته باشید. در واقع درآمدهای یک رشته و شغل جزو موارد بسیار مهمی است که شما را مصمم می‌کند که وارد این رشته بشوید یا اینکه اصلا از خیر آن بگذارید. اگر می‌خواهید رشته حقوق را در ایتالیا برای تحصیل انتخاب کنید و علاقمند به انجام این کار هستید و می‌خواهید به عنوان وکیل در این کشور مشغول به کار شوید، باید در آزمونی که ایتالیا برای شما برگزار می‌کند شرکت کنید. حتما باید در این آزمون نمره قبولی بگیرید.

یکی از رشته‌های پردرآمد در این کشور بعد از فارغ‌التحصیلی، حقوق است. مزیت رشته حقوق در ایتالیا این است که شما سریعا بعد از اتمام دوره تحصیلتان می‌توانید به عنوان مشاور در شرکت‌های بین المللی در ایتالیا مشغول به کار شوید.

درآمد این رشته جزء درآمدهای خوب به حساب می‌آید. اگر بتوانید ارشد حقوق را پشت سر بگذارید، در آزمون وکالت قبول شوید و به عنوان یک وکیل رسمی در این کشور فعالیت کنید، در سال درآمد بالایی خواهید داشت.

البته برای افراد تازه کار با تجربه کمتر شاید میزان حقوق کم‌تر باشد. حداقل دستمزد فردی که به تازگی شروع به کار کرده، ۳۷۹۰ یورو در ماه و حداکثر آن ۱۱۱۰۰ یورو است. البته درامد یک وکیل در موارد مختلف متفاوت خواهد بود. مثلاً تجربه، جنسیت، مهارت‌ها و موقعیت مکانی می‌تواند درآمد را تغییر دهد.

آیا برای تحصیل حقوق در ایتالیا نیاز به مشاوره هست؟

قطعا زمانی که می‌خواهید در کشورهای مختلف مشغول به تحصیل شوید، باید از وکلا و مشاورین مهاجرتی کمک بگیرید و در مورد تحصیل حقوق در ایتالیا هم باید چنین کاری را به انجام برسانید. سایت ما هم با عنوان مهرآیین مخبری می‌تواند بهترین منبع برای مشاوره تحصیل در خارج از کشور باشد و به شما کمک کند تا بتوانید در رشته حقوق به موفقیت‌های زیادی برسید و شانس پذیرش تان هم بالا برود؛ پس حتماً برای نتیجه بهتر و پیروز شدن در این رقابت از افراد متخصص کمک بگیرید.

در واقع زمانی که به موسسه مراجعه می‌کنید، مقطع تحصیلی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و بهترین راهکارها و بهترین راه حل‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید شانس پذیرش خود را تا حدممکن بالا ببرید.

جمع‌بندی

در این مقاله به طور کامل و مفصل برایتان توضیحاتی دادیم که مزایای تحصیل حقوق در ایتالیا چیست، شرایط پذیرش در این رشته در این کشور چگونه است و به چه مدارکی نیاز دارید. از طرفی در مورد هزینه تحصیل، هزینه زندگی و درآمد افراد فارغ‌التحصیل شده از رشته حقوق هم با شما صحبت کردیم و اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دادیم. در نهایت هم اشاره کردیم زمانی کار شما درست و اصولی پیش می‌رود که از افراد متخصص و مشاورین مهاجرتی کمک بگیرید که سایت خودمان را به عنوان منبعی معتبر به شما معرفی کردیم تا بتوانید همه این اقدامات را زیر نظر افراد با تجربه به انجام برسانید. مواردی که بالا برایتان توضیح دادیم، طبق آخرین اخبار و اطلاعات برای پذیرش حقوق در ایتالیا است و در نتیجه می‌توانید به آنها اطمینان کنید و یک تصمیم قطعی و درست بگیرید و با خیال راحت اقدام کنید.

سوالات متداول درباره تحصیل حقوق در ایتالیا

 1. آیا پذیرش در رشته حقوق نسبت به پزشکی ایتالیا سخت‌تر است؟
  این دو رشته کاملا مجزا هستند و نمی‌توانیم از لحاظ سختی و آسانی آنها را مقایسه کنیم؛ اما قطعا رقابت برای پزشکی سنگین‌تر است.
 2. آیا بازار کار رشته حقوق در ایتالیا خوب است؟
  اگر شما بعد از کارشناسی ارشد در آزمون وکلا پذیرفته شوید، بازار کار خوبی به عنوان وکیل خواهید داشت.
 3. آیا امکان اخذ بورسیه برای این رشته در ایتالیا هست؟
  قطعا بله، بشرطی که نمرات بالایی در مقاطع قبلی کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا