دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
اقامت پس از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

اگر می خواهید به طور موقت یا دائم در کانادا اقامت داشته باشید و  بتوانید بعد از تحصیل خود کار کنید، در این مقاله اطلاعاتی اطلاعات بسیار مفیدی خواهید یافت. به طور معمول، دانشجویان بین المللی که از یک برنامه تحصیلی فارغ التحصیل شده اند و می‌خواهند بلافاصله پس از تحصیل مجوز کار پس از فارغ التحصیلی دریافت کنند تا بتوانند در کانادا کار کنند. با انجام این کار، آنها می توانند وضعیت موقت خود را حفظ کنند. در عین حال می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. در این مقاله بصورت کاملا اختصاصی به موضوع اقامت پس از تحصیل در کانادا پرداخته‌ایم. موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF) در تلاش است تا با ارائه مشاوره تخصصی و خدمات متنوع جوابگوی تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت به کانادا باشد.

فهرست مطالب :

انواع روش‌های اقامت پس از تحصیل در کانادا چیست؟

دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی PWP

برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ( Post-Graduation Work Permit Program) که به اختصار به PWPP شناخته می‌شود، به دانشجویانی که از برخی موسسات آموزش عالی فارغ‌التحصیل شده‌اند اجازه می‌دهد تا بتوانند تجربه کاری و سابقه کاری ارزشمندی در کانادا کسب کنند. لازم به ذکر است که مجوز کار پس از فارغ التحصیلی موقت و دارای اعتبار محدودی است. تجربه کاری کانادایی که از طریق مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دست می آید، شانس شما را در اکسپرس اینتری بالا ببرد.

اقدام برای اکسپرس اینتری

اقامت پس از تحصیل در کانادا

اکسپرس انتری اولین قدم برای مهاجرت دائمی به کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر و متخصص است. پس از تحصیل و کار در کانادا، ارزیابی کنید با توجه به نوع مدرک تحصیلی و رشته تحصیلی، میزان سابقه کاری و مهارت‌های زبانی که دارید، شانس شما در اکسپرس اینتری چقدر خواهد بود. دولت فدرال از نامزدهای برتر دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند.

شرکت در برنامه‌های نامزد استانی

تقریباً تمام استان ها و مناطق کانادا می توانند افراد را برای مهاجرت به کانادا معرفی کنند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی که از یک کالج یا دانشگاه کانادا فارغ التحصیل شده اید، پایه و تحصیلات لازم را دارید تا به طور بالقوه شغلی را در استان یا منطقه‌ای که می خواهید در آن زندگی کنید، شروع کنید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

در حقیقت برنامه‌های نامزد استانی (PNP: PROVINCIAL NOMINAL PROGRAM) یکی از روش‌های محبوب برای اخذ اقامت کانادا است. استان‌های کانادا مانند آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا، کبک و غیره برنامه‌های مهاجرتی متنوعی ارائه نموده‌اند که می‌توان سریعا اقامت کانادا را دریافت نمود. البته توجه داشته باشید که اقدام برای PNP عموماً مستلزم آن است که متقاضیان پس از ورود به کانادا در استان‌های مربوطه اقامت داشته باشند. علاوه بر این، اکثر PNP ها برای واجد شرایط شدن نیاز به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی دارند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

اولین نکته این است که بایستی بدانید که پروسه دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و درخواست برای اقامت دائم دو مرحله بسیار متفاوت هستند. اگر می خواهید در کانادا بمانید، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به شما این امکان را می دهد که یک وضعیت موقت معتبر داشته باشید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

بسته به برنامه های خود برای آینده، می توانید برای انتخاب دائم برای CSQ با MIFI و برای اقامت دائم با IRCC در کانادا یا خارج از کانادا درخواست دهید. با این حال، از آنجایی که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای واجد شرایط بودن برای برنامه تحصیلات تکمیلی باید تجربه کاری داشته باشند، دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویانی که می خواهند به طور دائم از طریق این برنامه در کانادا مستقر شوند تقریباً اجباری می‌شود.

مجوز کار یا اجازه اقامت پس از تحصیل در کانادا چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP : post-graduation work permit ) به دانشجویانی که از یکی از مؤسسات تحصیلات تکمیلی کانادا فارغ التحصیل شده‌اند، اجازه می دهد تا تجربه کاری ارزشمندی در کانادا کسب کنند. البته شایان ذکر است که تجربه و سابقه کاری که از طریق برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی به دست می آیند، می‌تواند به حمایت از درخواست شما برای اقامت دائم کانادا کمک فراوانی کند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

در حقیقت برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permit Program : PGWPP) به دانشجویانی که از موسسات آموزشی تعیین شده کانادایی (designated learning institutions : DLIs) واجد شرایط فارغ التحصیل شده‌اند، اجازه می دهد تا مجوز کار آزاد را برای کسب تجربه کاری ارزشمند در کانادا دریافت کنند. تجربه کار به عنوان نیروی متخصص و ماهر کانادایی در طبقه بندی ملی مشاغل (  National Occupational Classification: NOC) نوع مهارت 0 یا سطح مهارت A یا B که از طریق PGWPP به دست می آید به فارغ التحصیلان کمک می کند تا از طریق برنامه تجربه کاری کانادا (Canadian experience class) در اکسپرس اینتری (Express Entry) واجد شرایط اقامت دائم در کانادا شوند.

شرایط اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا چیست؟

متقاضیان می توانند صرفا 1 مجوز کار پس از فارغ التحصیلی می‌توانند دریافت کنند. برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، متقاضی باید در حال حاضر دارای وضعیت موقت معتبر باشد یا کانادا را ترک کرده باشد. آنها باید از یک موسسه آموزشی واجد شرایط (DLI) فارغ التحصیل شده باشند. آنها همچنین باید مدارک معتبری را ارائه دهند که نشان دهد تمام معیارهای زیر را دارند :

  • متقاضیان بایستی یک برنامه آموزشی آکادمیک، فنی و حرفه‌ای یا تخصصی را در یک موسسه واجد شرایط در کانادا گذرانده باشند که مدت آن حداقل 8 ماه است که منجر به دریافت مدرک (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری)، مدرک دیپلم یا گواهینامه‌ای شده باشد.
  • متقاضیان بایستی برنامه یا برنامه‌های تحصیلی که تکمیل کرده‌اند را به عنوان بخشی از درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود ارسال نمایند.
  • آنها یک رونوشت و یک نامه رسمی از موسسات آموزش عالی واجد شرایط DLI دریافت کرده باشند که تأیید می کند شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی خود را دارند. توجه داشته باشید که ریز نمرات و نامه رسمی باید در درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی گنجانده شود.

ظرف 180 روز از تاریخ درخواست برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، متقاضیان باید یکی از شرایط زیر را نیز داشته باشند:

  • آنها دارای مجوز تحصیلی معتبر باشند.
  • مجوز تحصیل داشته باشند.
  • طبق قوانین و مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (Immigration and Refugee Protection Regulations)، متقاضیان مجاز به تحصیل در کانادا بدون نیاز به دریافت مجوز تحصیل هستند.

تا چه مدت می‌توان با دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا اقامت داشت؟

مدت اعتبار مجوز کار پس از فارغ التحصیلی PGWP شما بستگی به طول برنامه تحصیلی شما دارد.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

  • اگر برنامه شما کمتر از 8 ماه باشد، شما برای اخذ این مجوز واجد شرایط نیستید.
  • اگر برنامه شما حداقل 8 ماه باشد (یعنی کمتر از 2 سال باشد) به شما یک PGWP به اندازه همان طول دوره تحصیلی اعطا خواهد شد.
  • اگر در یک برنامه تحصیلی 2 ساله یا بیشتر شرکت کرده باشید، به شما مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تا مدت 3 سال تعلق خواهد گرفت.

هر یک از برنامه‌هایی که شرکت کردید باید واجد شرایط PGWP باشید، طول دوره برنامه انتخابی شما حداقل 8 ماه باشد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که قبلا یک PGWP گرفته باشید، نمی‌توانید مجددا برای دریافت آن اقدام کنید.

سخن پایانی

یکی از دلایل انتخاب کانادا توسط دانشجویان بین المللی به عنوان مقصد تحصیلی خود، موضوع اجازه کار و اقامت پس از فارغ التحصیل شدن از موسسات آموش عالی کانادایی است. فرصت اقامت پس از تحصیل در کانادا، با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه‌ها، حضور شرکت‌ها و صنابع بزرگ و معتیر، فضای زندگی و کاری و تحصیلی مطلوب در کشور کانادا، یکی از مقاصد مهاجرتی جذاب برای دانشجویان بین المللی  محسوب می شود.

هدف موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF) کمک به متقاضیان و حمایت آن‌ها در رسیدن به اهداف تحصیلی و مهاجرتی و شغلی است. مجموعه ما خدمات مختلفی را در کانادا ارائه می‌دهد. تیم متخصص مجموعه مهرآیین مخبری  به شما در بدست آوردن اهداف مهاجرتی تان در کانادا کمک خواهد کرد. خدمات خود را به ارائه مشاوره جامع اختصاص داده‌ایم. خدمات ما در زمینه بررسی جامع اولیه، مشاوره در مورد الزامات مورد نیاز، انتخاب رشته در دانشگاه مورد نظر، مراحل درخواست و دریافت پذیرش، کمک به تسهیل فرایند ویزا، همراه شما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا