دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل رایگان در آمریکا

شرایط تحصیل رایگان در آمریکا چگونه است؟

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

بدون شک آمریکا یک کشور رویایی برای خیلی از افراد است. اکثریت تصمیم می‌گیرند که ادامه زندگی خود را در آمریکا سپری کنند زیرا عقیده و باور دارند که تحصیل در آمریکا می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های زندگی‌شان باشد. احتمالا شما هم به این موضوع فکر کرده باشید اما گاها به این فکر می‌افتید که چقدر باید هزینه کنید و شرایط به چه صورت خواهد بود. در واقع اگر متوجه شوید که هزینه تحصیل در کشور آمریکا از کشور خودتان بیشتر است، صددرصد از تصمیم‌تان صرف نظر خواهید کرد. به خاطر همین می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید تحصیلات خود را به صورت رایگان در این کشور ادامه دهید. در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به شرایط تحصیل رایگان در آمریکا با شما صحبت کرده و برایتان در این‌باره اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا بتوانید تصمیم‌گیری درستی را انجام دهید.

سیستم آموزشی در کشور آمریکا چگونه است؟

آمریکا از هر لحاظی کشور پیشرفته محسوب می‌شود. همه ما می‌دانیم که اگر بخواهیم یکی از کشورها را نام ببریم که از لحاظ آموزشی، پزشکی، سلاح‌های هسته‌ای، سیاسی و اقتصادی پیشرفته باشد، قطعاً همگی نام آمریکا را به زبان می‌آوریم. پس همیشه می‌تواند از جنبه‌های مختلف از کشورهای دیگر پیشی بگیرد. در مورد سیستم آموزش هم همین روند وجود دارد. آموزش در کشور آمریکا یک سیستم بسیار پیشرفته و قدرتمند است و بعضی‌ها با توجه به شرایطی که دارند، می‌توانند با استفاده از مهاجرت از این سیستم آموزشی بهره‌مند باشند. قبل از اینکه به صورت مفصل در مورد شرایط تحصیل رایگان در آمریکا با شما صحبت کنیم، اول باید یک بررسی راجع به سیستم آموزشی این کشور داشته باشیم. هزینه تحصیلِ آمریکا در حالت عادی هزینه بالایی است. زندگی در این کشور به خاطر امکانات بالایی هم که دارد، هزینه کمی نخواهد داشت. در نتیجه این هزینه‌ها می‌تواند یک سنگ بزرگ بر سر راهتان به حساب بیاید. برای تحصیلات رایگان در این کشور یکسری شرایط و قوانین هستند که باید آنها را رعایت کرده باشید تا بتوانید کمک هزینه یا بورسیه بگیرید. در چنین حالتی امکان تحصیل رایگان وجود خواهد داشت.

چگونه باید در مدارس آمریکا تحصیلات رایگان داشته باشیم؟

اگر می‌خواهید مهاجرت به آمریکا را در برنامه‌تان قرار دهید و در مدرسه‌های آن تحصیل رایگان داشته باشید، اول باید اطلاعات کلی در مورد آن به دست بیاورید. در حقیقت برای تحصیل رایگان در مدارس دولتی کشور آمریکا اولین شرط در شما وجود ندارد، زیرا یک دانش آموز بین‌المللی هستید، یعنی بومی آمریکا نمی‌باشید و در نتیجه پذیرش این مدارس برایتان خیلی سخت اتفاق می‌افتد، مگر اینکه به خاطر شرایط خاص و فوق‌العاده‌ای که دارید و این که صلاحیت خود را از هر لحاظ نشان داده‌اید، بتوانید بورسیه تحصیلی رایگان برای دوره دبیرستان بگیرید. با این اوصاف هم هزینه‌ تحصیل برایتان کاهش پیدا می‌کند و هم از لحاظ زندگی وضعیت بهتری خواهید داشت و هم این که می‌توانید در مدارس دولتی دبیرستان آمریکا مشغول به تحصیل شوید. شرایط مختلفی برای این بورسیه‌های تحصیلی در نظر گرفته می‌شود؛ مثلاً اینکه نمره‌های خیلی بالا کسب کرده باشید، یعنی معدلتان به طور کلی در هر درسی بالا باشد، در المپیاد و امتحاناتی که مدرسه گذاشته، موفق شده باشید یا اینکه به شما به عنوان یک دانش‌آموز در یک رشته خاص برای مشاغل آینده نیاز داشته باشند یا اینکه به هر روشی ثابت کنید که می‌توانید دانش‌آموز برتر باشید. از آنجایی که این بورسیه‌ها طرفداران بسیار زیادی دارند، در نتیجه بدانید که کارتان سخت بوده و رقابت هم خیلی زیاد است. پس فکر نکنید که هر کسی می‌تواند تحصیل رایگان در آمریکا داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس آمریکا

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه آمریکا هم وجود دارد؟

بله. خوشبختانه شما این فرصت را دارید که در دانشگاه‌های آمریکا هم تحصیلات داشته باشید. می‌توانید ویزای تحصیلی آمریکا بگیرید و در آنجا تحصیلات رایگان خود را ادامه دهید اما شرایط ورود به دانشگاه‌های آمریکا خیلی متفاوت است. بعضی از آن‌ها پذیرش سخت و بعضی دیگر پذیرش‌های آسان‌تری دارند. در مورد دانشگاه‌های دولتی پذیرش بسیار محدود اتفاق می‌افتد و فضای رقابتی بسیار سنگین است. در نتیجه شانس‌تان خیلی پایین خواهد بود اما به هر حال برای تحصیل رایگان در آمریکا، باید شرایط خاص را پشت سر بگذارید. بهتر است به سراغ دانشگاه‌های خصوصی بروید. در مورد آنها باید بگوییم که یکسری کالج و دانشکده‌هایی وجود دارد که شرایط تحصیل رایگان در این کشور را برایتان آسان‌تر می‌کند. البته شاید شرایط این تحصیلات به صورت مستقیم نباشد اما به هرحال راهکارهایی هست که بتوان از طریق آن این روند را طی کرد.

اگر موفق به اخذ این شرایط نشده باشید و از لحاظ رتبه علمی خیلی بالا نباشید، باید هزینه پرداخت کنید. هزینه‌ای که از دانشجویان بین‌الملل در طول سال گرفته می‌شود‌ بستگی به نوع رشته، دانشگاه منتخب و طول دوره آنها دارد اما به هر حال این هزینه‌ها بین ۵ هزار تا ۵۰ هزار دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شود تا بتوانید تحصیل در آمریکا را انجام دهید. اگر می‌خواهید به صورت رایگان و یا کمک هزینه این کار را به انجام برسانید، باید از لحاظ رتبه علمی خیلی بالا باشید، مقالات بین المللی مورد تایید نوشته باشید که کار هر کسی نیست. جوایز بین المللی هم می‌تواند شانسِ شما را برای تحصیل رایگان در آمریکا بالا ببرد.

تحصیل رایگان در آمریکا

کشور آمریکا برای دوره کارشناسی یک دوره چهار ساله در نظر می‌گیرد که شما می‌توانید پذیرش این دانشگاه را بگیرید و در تحصیلات خود را ادامه دهید. اگر در دانشگاه دولتی وارد شده باشید؛ قابلیت تحصیل رایگان در آمریکا برای شما وجود خواهد داشت. البته از آنجایی که یک دانشجوی خارجی هستید، شانس‍‌تان کم است اما به هرحال دانشگاه و مراکز علمی زیادی در آمریکا هستند که کار را برایتان راحت‌تر می‌کنند و بهتر است نا امید نشوید و شانس خود را امتحان کنید.
گاهی اوقات بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که یک حد امتیاز برایتان در نظر می‌گیرند. هر چقدر امتیاز شما بالاتر باشد، راحت‌تر می‌توانید کمک هزینه بگیرید.
از طرفی هم برای اینکه بورسیه داشته باشید، باید یک مدرک تحصیلی بسیار قوی ارائه کنید. معدل شما باید خیلی بالا باشد و باید در زبان انگلیسی آیلتس ۶ به بالا داشته باشید. اگر می‌خواهید مدرک تافل ارائه دهید، نمره تافل‌تان باید ۱۰۰ باشد. حتی خود دانشگاه هم برای ورودی از شما آزمون می‌گیرد. اگر بتوانید نمره قبولی از آزمون بگیرید، تحصیل رایگان در آمریکا برایتان امکان‌پذیر خواهد شد.

آیا برای کارشناسی ارشد و دکترا هم امکان تحصیل رایگان وجود دارد؟

اگر مهاجرت تحصیلی انجام داده‌اید و به آمریکا رفته‌اید تا در آنجا تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا داشته باشید، اول باید اطلاعات‌تان را در این زمینه بالا ببرید. کارشناسی ارشد در این کشور یک دوره یک تا دو ساله دارد که باز همه چیز بستگی به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی‌تان خواهد داشت.

بدین منظور شما باید یک رزومه تحصیلی بسیار قوی به دانشگاهی ارائه دهید که از آن پذیرش گرفته‌اید. بعضی از دانشگاه‌های آمریکا شرایط را اینگونه در نظر می‌گیرند که اجازه می‌دهند شما به عنوان دانشجو؛ ترم اول را سپری کنید. سپس اگر خودتان را خوب نشان دهید و نمرات عالی بگیرید، قطعا در شهریه تخفیف‌های بسیار خوبی برایتان در نظر می‌گیرند و شاید هم به شما بورسیه بدهند و از آن به بعد تحصیل رایگان در آمریکا داشته باشید. مورد دیگری هم که بالاتر اشاره کردیم، مقالات علمی است که باید از شما به چاپ برسد.

برای تحصیل در مقطع دکترا باز هم می‌توانید با توجه به رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید، پذیرش بگیرید و وارد آمریکا شوید اما باز هم استاد راهنما باید رزومه شما را بررسی کند.
موضوع رساله هم باید مورد پذیرش دانشگاه باشد. اگر متوجه شوند که شما می‌خواهید روی یک موضوع خاص و موردنیاز تمرکز کنید، امکان اینکه بورسیه بدهند، خیلی بالاتر خواهد رفت. اگر بورسیه بگیرید، در مقطع دکترا می‌توانید تحصیل رایگان در آمریکا داشته باشید. البته باز هم باید ثابت کنید که می‌خواهید تحقیقاتی با سطح علمی بالا یعنی در سطح علم جهانی به انجام برسانید و سطن زبانتان تا حد زیادی پیشرفته محسوب می‌شود و توصیه نامه از اساتید دانشگاه‌های معتبر دارید. در چنین حالتی شانس‌تان افزایش پیدا خواهد کرد و آمریکا پذیرای نخبه‌ای همچون شما خواهد بود.

تحصیل رایگان در آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر به کجا مراجعه کنیم؟

سایت ما یا همان موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری یکی از بهترین منابعی است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مهاجرتی به آن مراجعه کنید. در واقع با وارد شدن به سایت، با انواع شرایط مختلف برای مهاجرت در کشورهای متفاوت آشنا خواهید شد. همچنین می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و ببینید که کدام روش برای شما و شرایطتان بهتر است و می‌تواند روش سریع تری برای رسیدن به موفقیت‌های‌تان باشد.

نتیجه‌گیری

مهاجرت به آمریکا اتفاقی است که خیلی‌ها برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند؛ حتی در لاتاری ثبت نام می‌کنند تا هرطور که شده بتوانند در این کشور زندگی کنند. شما برای اینکه بتوانید اقامت کانادا را بگیرید، می‌توانید یکی از روش‌ها مانند تحصیل را انتخاب کنید. کانادا از لحاظ دانشگاهی به شدت پیشرفته است و پذیرای دانشجویان با استعداد خواهد بود اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد یا نه، زیرا خیلی‌ها از پرداخت هزینه‌ها به دلار در این کشور می‌ترسند که در این مقاله به این سوالات پاسخ دادیم و متوجه شدید که در چه شرایطی می‌توانید تحصیلات رایگان در آمریکا داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا