دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا کانادا (Alberta)

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

فهرست عناوین

شاید شما جزو افرادی باشید که قصد مهاجرت و تحصیل در کانادا را دارند. در این صورت، لازم است که با قوانین تحصیل در این کشور و بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی کانادا آشنا شوید تا بتوانید ضمن مهاجرتی راحت برای تحصیل در کانادا، با دیدی باز و آگاهانه نسبت به انتخاب دانشگاه اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل در کانادا، یعنی دانشگاه آلبرتا را به شما معرفی کرده و به جزئیات و شرایط پذیرش در این دانشگاه بپردازیم.

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا در سال 1908 میلادی در شهر ادمونتون کشور کانادا تاسیس شد. ادمونتون شهری با یک میلیون نفر ساکن و یکی از قوی ترین اقتصادهای محلی کانادا است.دانشگاه آلبرتا کانادا 113 سال است که مشغول فعالیت می­باشد و جزو برترین دانشگاه های جهان به حساب می­آید. ویژگی های بسیاری در خصوص دانشگاه آلبرتا وجود دارد که آن را خاص می­کند.این مجموعه، جزو بهترین دانشگاه ها و موسسات پیشرو در زمینه تحقیقات عمومی در جهان قرار دارد و سطح علمی بالای دانشگاه آلبرتا در موضوعاتی همچون علوم انسانی، هنر های نوآورانه و خلاقانه، علم تجارت، مهندسی و علوم بهداشتی، مواردی است که این دانشگاه را متمایز می­کند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی موضوعات آکادمیک توسط موسسه مشاوره رتبه بندی شانگهای، دانشگاه آلبرتا جزو موسساتی است که در زمینه مهندسی، تجارت، کشاورزی، پرستاری و علوم زمین شناسی، بهترین برنامه های آموزشی را ارائه می­دهند. دانشگاه آلبرتا در رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ رتبه 101 را به خود اختصاص داده است و با توجه به بررسی های دانشجویان در استادی پورتالز (Study portals)، دارای امتیاز کلی 4.2 ستاره است.

دانشگاه آلبرتا یکی از دانشگاه های برجسته کانادا است که به دلیل تحقیقات در سطح جهانی و اکتشافات نوآورانه شناخته شده است. این دانشگاه برنامه های با سطح علمی و کیفیت بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد، از جمله چندین برنامه که در کانادا منحصر به فرد هستند، مانند رشته های دیرینه شناسی و احیای زمین در مقطع کارشناسی.

پردیس های دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا از مجموعه شش پردیس مختلف تشکیل شده است. پردیس شمالی، پردیس سنت ژان (Saint Jean)، پردیس آگوستانا (Augustana) ، پردیس جنوبی و پردیس میدان اینترپرایز (Enterprise Square) و پردیس کلگری (Calgary).

دانشکده ها و کالج های دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از دانشکده ها و کالج های متعددی تشکیل شده است که هر کدام در زمینه ای از علم و مجموعه رشته های مختلف، مشغول به کار هستند. به طور کل، هشت دانشکده دولتی، یازده کالج دولتی، دو مؤسسه پلی تکنیکی (که مدرک اعطا می­کنند) و هفت کالج خصوصی (که همه مدرک دارند) در دانشگاه آلبرتا وجود دارد. در این مجموعه، دانشکده های فوق خصوصی که مدرک معادل اعطا می­کنند را کالج دانشگاهی می­نامند.

دانشکده مهندسی آلبرتا

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشکده مهندسی دانشگاه آلبرتا یکی از بزرگترین دانشکده های مهندسی در کانادا از نظر اندازه، تاثیر بین المللی و شهرت است. این دانشکده دارای 1 کرسی تحقیقاتی عالی کانادا، 16 کرسی تحقیقاتی کانادا، 13 کرسی شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی و 5 کرسی حمایت از بنیاد است. در این دانشگاه، رشته های مهندسی که در این دانشکده ارائه می­شوند، تنوع بالایی دارند و می­توان گفت تمامی رشته های مهندسی را پوشش می­دهد.

دانشکده پزشکی و دندان پزشکی آلبرتا

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشکده پزشکی و دندان پزشکی آلبرتا در سال 1913 تأسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی در غرب کانادا محسوب می­شود. این دانشکده از 21 بخش، دو بخش مستقل، 9 گروه تحقیقاتی و 24 مرکز و مؤسسه تحقیقاتی تشکیل شده است. تمامی رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی و رشته های مرتبط به این حوزه ها در این دانشکده ارائه و تدریس می­شوند.

دانشکده پرستاری آلبرتا

دانشکده پرستاری دانشگاه آلبرتا، ارائه دهنده ی بهترین خدمات تدریس پرستاری و رشته های مرتبط در کانادا می­باشد. علوم پرستاری و پرستاری بهداشت روان از رشته های قابل تحصیل در این دانشکده می­باشند.

دانشکده توانبخشی پزشکی آلبرتا

در این دانشکده، رشته‌های فیزیوتراپی، کاردرمانی، علوم ارتباطات و اختلالات، آسیب شناسی گفتار و زبان و گفتار درمانی تدریس می­شود.

دانشکده تربیت بدنی، ورزش و تفریح آلبرتا

این دانشکده ارائه دهنده رشته های تحصیلی جامعه شناسی ورزش و تفریح، سیاست عمومی ورزش_تفریح و گردشگری، مدیریت منابع انسانی در ورزش_تفریح و گردشگری، اصول گردشگری، روانشناسی ورزش، کینزیولوژی، مدیریت ورزش و فعالیت های فیزیکی، مربی گری و دیگر رشته های مرتبط به این حوزه می­باشد.

دانشکده آموزش آلبرتا

حوزه تدریس این دانشکده مانند دانشکده های تربیت مدرس در ایران است. در این دانشکده رشته های آموزش مقاطع ابتدایی و دبیرستان، مطالعات سیاست آموزش، روانشناسی آموزش و کتابداری تدریس می­شوند.

دانشکده هنر آلبرتا

این دانشکده رشته های موسیقی، طراحی، تئاتر، زبان شناسی زبانهای مدرن و مطالعات فرهنگی و رشته های دیگر حوزه گسترده هنر را ارائه می­دهد.

دانشکده بازرگانی آلبرتا

در این دانشکده، رشته های حوزه بازرگانی، تجارت و کسب و کار تدریس می­شود. رشته هایی همچون مدیریت بازرگانی، مدیریت کسب و کار، حسابداری، مدیریت مالی، آمار کاربردی، بازاریابی یا مارکتینگ و اقتصاد، نمونه هایی از رشته های قابل تحصیل در این دانشکده هستند.

دانشکده علوم (Science) آلبرتا

این دانشکده رشته های متعدد و متفاوتی را در حوزه های مختلف علوم ارائه می­دهد. از این رشته ها می­توان به علوم زمین و اتمسفر، نجوم، فیزیک، ژنتیک، زمین شناسی، ریاضی، علوم کامپیوتر و بیوانفورماتیک اشاره کرد.

دانشکده علوم کشاورزی و محیط زیست

در این دانشکده نیز رشته های مختلفی در حوزه های علوم کشاورزی، میدیریت بازرگانی تغذیه و کشاورزی، تغذیه انسانی، بیوسیستم کشاورزی، اقتصاد منابع طبیعی، جنگلداری و اکولوژی تدریس می­شود.

دانشکده حقوق آلبرتا

این دانشکده در سال 1912 به عنوان دانشکده کارشناسی حقوق، تاسیس شد و سومین دانشکده حقوق در کانادا از نظر قدمت است. این دانشکده رشته هایی از قبیل کارشناسی حقوق، قضاوت و فلسفه در مقطع دکتری را ارائه می­دهد.دانشکده های دیگری نیز در دانشگاه آلبرتا وجود دارند که در حوزه های تخصصی خود، ممتاز محسوب می­شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشکده های مختلف دانشگاه آلبرتا با کارشناسان ما در موسسه مهرآیین در ارتباط باشید.دانشگاه برمن با بودجه عمومی مستقل در لاکومب که در سال 1907 تأسیس شد، قدیمی‌ترین دانشگاه در مجموعه آلبرتا می­باشد.همچنین پردیس فرانسوی زبان دانشگاه آلبرتا، سنت ژان (Saint Jean) نام دارد که برنامه های آموزشی برای دانشجویان فرانسوی زبان ارائه می­دهد.لازم است بدانید که یکی از پنج دانشکده ای که در کلگری وجود دارد، دانشکده هنر آلبرتا می­باشد.

رتبه دانشگاه آلبرتا: سال 2021 در کانادا و در جهان

در سال 2020_2021 طبق رتبه بندی سایت CWUR، دانشگاه آلبرتا رتبه های زیر را دارد:

 • رتبه جهانی: 81
 • رتبه کشوری: 4
 • رتبه کیفیت آموزش: 329
 • رتبه استخدامی فارغ التحصیلان: 458
 • رتبه کیفیت دانشکده: 70
 • رتبه عملکرد پژوهشی: 83

امتیاز کلی: 82.6

همچنین رتبه ی دانشگاه آلبرتا در رتبه بندی معتبر QS نیز در سطح جهانی، عدد 119 و در سطح کشور کانادا، عدد 5 می­باشد.به طور کل، نتیجه می­گیریم که دانشگاه آلبرتا، در بین 150 دانشگاه برتر جهان و 5 دانشگاه ممتاز کانادا قرار دارد.

پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا برای مقطع کارشناسی

دریافت پذیرش از سوی دانشگاه آلبرتا کانادا برای مقطع کارشناسی، بر اساس سوابق تحصیلی کامل و موفقیت شما در سه زمینه اصلی است:

 • نمرات شما (سوابق تحصیلی)
 • تسلط به زبان انگلیسی (مثلا کسب نمره قابل پذیرش در آزمون آیلتس)
 • تکمیل موضوعات مورد نیاز در فرم دانشگاه

مهارت زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش دانشگاه آلبرتا کانادا

در تمامی دانشکده های دانشگاه آلبرتا، تدریس به زبان انگلیسی انجام می­شود. به جز دانشکده سنت ژان که در آن تدریس به زبان فرانسوی صورت می­گیرد. بنابراین یکی از لازمه های کسب پذیرش از دانشگاه آلبرتا کانادا و تحصیل در آن، مهارت کافی در زبان انگلیسی می­باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه آلبرتا باید در یکی از آزمون های مورد قبول کشور کانادا شرکت کرده و نمره ی قابل قبول را کسب کنند.

مهارت های زبانی که باید برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا کانادا کسب کنید به دو دسته ی مهارت های گفتاری و مهارت های نوشتاری تقسیم می­شوند که دسته اول، یعنی مهارت های گفتاری برای بعضی از رشته ها مورد نیاز است و دسته دوم یا همان مهارت های نوشتاری، برای تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه آلبرتا نیاز است.

آزمون ها و نمرات قابل قبول زبان برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی

دانشگاه آلبرتا کانادا

مهارت های نوشتاری (مورد نیاز تمامی رشته ها)

 • آزمون آیلتس: کسب نمره 6.5 با حداقل 6 در هر مهارتی
 • آزمون PTE آکادمیک: کسب نمره 61 با حداقل 60
 • آزمون CAE: کسب نمره 180 با حداقل 170 در هر مهارتی
 • آزمون تافل iBT: کسب نمره 90 با حداقل 21 در هر مهارتی

مهارت های گفتاری (مورد نیاز برخی از رشته ها)

 • آزمون آیلتس: کسب نمره 7.5 در مهارت گفتاری (اسپیکینگ)
 • آزمون تافل iBT: کسب حداقل نمره 26 در مهارت گفتاری (اسپیکینگ)

*اگر متقاضی به مدت شش سال به زبان انگلیسی در هر کشور انگلیسی زبانی مشغول به تحصیل بوده باشد، نیازی به شرکت در آزمون های زبان انگلیسی نیست.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش مقطع کارشناسی

 1. مدرک دیپلم و نتیجه کنکور برای فارغ التحصیلان سال 2019 و سال های بعد آن
 2. مدرک پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان سال های قبل 2019
 3. ریز نمرات
 4. مدرک زبان با نمره ی قابل قبول
 5. معدل قابل قبول

پذیرش دانشگاه آلبرتا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

آزمون ها و نمرات قابل قبول زبان برای اخذ پذیرش مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

قبل از آن که بخواهیم به بررسی نمرات و آزمون های قابل قبول دانشگاه آلبرتا برای پذیرش بپردازیم، لازم می­دانیم این نکته را بگوییم که افرادی که نمره ی کل آزمون را کسب کرده اند ولی در کسب نمره ی لیسنینگ و اسپیکینگ نتوانسته اند حداقل نمره ی قابل قبول را به دست آورند، در تماس اسکایپی که بخش پذیرش دانشگاه با آن ها برقرار می­کند، مهارت های اسپیکینگ و لیسنینگ­شان ارزیابی می­شود.

دانشگاه آلبرتا کانادا

همچنین متقاضیانی که شرایط آکادمیک ورود به دانشگاه را دارند ولی در آزمون های زبان نتوانسته اند حداقل نمره را بدست آورند، می­توانند با شرکت در دوره های تقویت مهارت های زبان انگلیسی خود دانشگاه که به آن بریجینگ پروگرام (Bridging Program-BP) می­گویند شرکت کنند. این دوره های تقویت زبان انگلیسی شامل دو دوره می-باشد که در پردیس اصلی دانشگاه برگزار می­شود.

هزینه ی رکت در هر دوره، 3000 دلار کانادا بوده و شرایط ورود به دوره ی اول، کسب حداقل نمره ی کلی 5 با حداقل 4.5 در هر مهارتی در آزمون آیلتس و یا کسب نمره 65_69 با حداقل نمره 16 در هر مهارتی در آزمون تافل می­باشد. برای دوره ی دوم نیز لازم است که حداقل نمره ی 5.5_6 با حداقل 5 در هر مهارتی در آزمون آیلتس و یا 70_98 با حداقل نمره 17 در هر مهارتی در آزمون تافل، به دست آمده باشد.به طور کل، نمرات قابل قبول زبان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آلبرتا کانادا به صوررت زیر می­باشد:

 • آزمون آیلتس: کسب حداقل نمره 6.5 با حداقل 6 در هر مهارتی
 • آزمون تافل iBT: کسب حداقل نمره 90 با حداقل 21 در هر مهارتی
 • آزمون PTE آکادمیک: کسب حداقل نمره 61 با حداقل 60 در هر مهارتی

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد

 1. کسب مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر با حداقل معدل ۱۵ از ۲۰ در ۲ سال آخر تحصیل
 2. کسب حداقل نمره آزمون زبان انگلیسی مورد قبول

*در بعضی از رشته ها، مانند MBA، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و… ، ارائه نمرات آزمون های GRE و GMAT نیز، لازم است.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش مقطع دکتری

 1. کسب مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر با حداقل معدل ۱۵ از ۲۰ در ۲ سال آخر تحصیل
 2. رزومه تحصیلی
 3. انگیزه نامه تحصیلی (SOP)
 4. توصیه نامه تحصیلی
 5. سابقه کار مرتبط
 6. پیشنهاد تحقیقاتی یا مقاله

*در مقطع دکتری نیز برای رشته های لازم، باید نمرات آزمون های GRE، و Miller Analogy  ارائه شوند.

ددلاین های مقاطع مختلف در دانشگاه آلبرتا

ددلاین اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در هر دانشگاهی متفاوت است. در دانشگاه آلبرتا نیز با آگاهی از زمان دقیق ددلاین هر مقطع و رشته ی خاص، باید اقدام به جمع آوری مدارک لازم، انجام کارهای پیش نیاز برای پذیرش و ارسال درخواست پذیرش کنید.

ددلاین رشته های مختلف در مقطع کارشناسی

ترم پاییز:

اول ماه مارچ: برای تمامی رشته های علوم کشاورزی، زیست و محیط زیست (به جز علوم تغذیه)، هنر ( به جز بازیگری، طراحی تئاتر و طراحی)، آموزش، علوم آزمایشگاهی، مطالعات بومی، مهندسی، علوم، داروسازی، بازرگانی و پرستاری می­باشد.

اواسط ماه دسامبر: برای رشته ی تخصص رژیم تغذیه و تغذیه انسانی

اوایل ماه می: برای رشته های طاحی، بازیگری، طراحی تئاتر و تئاتر تکنیکال از حوزه هنر می­باشد.

اوایل ماه نوامبر: برای رشته های حقوق و بهداشت دهان می­باشد.

اوایل ماه فوریه: برای مقطع دکتری رشته داروسازی می­باشد.

ترم زمستان:

اوایل ماه اکتبر: برای تمامی رشته های حوزه پزشکی و دندان پزشکی به جز رشته ی بهداشت دهان می­باشد.

اوایل ماه آگوست: برای مقطع دکتری رشته داروسازی است.

ترم بهار و تابستان

اوایل ماه مارچ: ددلاین بیشتر رشته های حوزه هنر است.

ددلاین رشته های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

برای متقاضیان پذیرش سپتامبر: ماه جولای

برای متقاضیان پذیرش ژانویه: ماه نوامبر

برای متقاضیان پذیرش می: ماه مارچ

برای متقاضیان پذیرش جولای: ماه می

*نکته ای که حائز اهمیت است در این مقاطع این می­باشد که دانشجویان بین المللی باید آخرین مهلت ارسال درخواست پذیرش را با دپارتمان مربوطه چک کنند. ممکن است تاریخ مهلت ارسال درخواست پذیرش، یک سال قبل از شروع ترم باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

بیشتر افراد، دانشگاه آلبرتا کانادا را دانشگاهی به صرفه می­دانند. این دانشگاه به تناسب برنامه هایی که ارائه می­دهد و از آن طرف هزینه هایی که تحصیل در آن در بر می­گیرد، جایگاه خوبی را بین دانشگاه های ممتاز جهان دارد.به طور میانگین برای تحصیل رشته های مختلف در مقطع کارشناسی، مبلغ 10 هزار تا 18 هزار دلار و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، مبلغی در حدود 11 هزار تا 22 هزار دلار در نظر گرفته می­شود.

دانشگاه آلبرتا کانادا

این مبلغ با توجه به رشته ای که دانشجو در آن تحصیل می­کند و نوع درس های آن، از نظر پژوهشی محور و یا کلاس محور بودن، متغیر است.اگر در خصوص شهریه رشته های مختلف در مقاطع متفاوت سوالی دارید، کارشناسان و مشاوران متخصص موسسه مهرآیین مفتخرند که پاسخ تمامی سوال های شما را به بهترین شکل بدهند و شما را راهنمایی کنند. فقط کافی است با مشاوران مهرآیین در ارتباط باشید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آلبرتا

برای تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا، انواع مختلف بورسیه توسط دولت کانادا، موسسات خصوصی و یا خود دانشگاه ها ارائه می­شود. بورسیه های تحصیلی کانادا به نسبت رشته های تحصیلی، مقاطع آن ها و خود دانشگاهی که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد، متفاوت هستند و ددلاین پذیرش مخصوص خود را دارند.در خصوص دانشگاه آلبرتا کانادا، به رشته های مقطع کارشناسی، بورسیه ای تعلق نمی­گیرد.

دانشگاه آلبرتا کانادا

بورسیه های تحصیلی دانشگاه آلبرتا کانادا تنها برای رشته های پژوهش محور مقطع کارشناسی و دکتری می­باشند که باز هم باید بگوییم نوع آن ها با توجه به نوع رشته ی تحصیلی متفاوت است.برای کسب این بورسیه های تحصیلی، متقاضی باید شرایط ویژه ای را داشته باشد. به طوری که نمره های کسب شده توسط دانشجو در مقطع تحصیلی قبلی باید بسیار بالا بوده و رزومه آکادمیک قوی داشته باشد و در آزمون های مهارت های زبان انگلیسی نیز نمرات بالایی را به دست آورده باشد.

این بورسیه ها رقابتی هستند و بین بهترین دانشجویان باید انتخاب شود که به تعداد محدودی از آن ها (با توجه به بودجه بورسیه کننده)، بورسیه تعلق بگیرد. این بورسیه ها را دولت کانادا و فرمانداری آلبرتا تامین می­کنند که سالانه مبلغی بالغ بر 30 میلیون دلار می­باشد.در صورتی که دانشجویی بتواند بورسیه تحصیلی را دریافت نماید، به قدری تامین می­شود که بتواند علاوه بر هزینه های تحصیل، بخشی از هزینه های زندگی را نیز پرداخت کند.

زندگی دانشجویان دانشگاه آلبرتا در کانادا

با توضیح جزئیات زندگی دانشجویی در کانادا و دانشگاه آلبرتا قصد داریم نیاز های روززمره و بزرگ و کوچک آن ها و راه های تامین آن ها را به شما معرفی کنیم تا در صورت انتخاب این دانشگاه در کشور کانادا، نسبت به ریز زندگی در این کشور و شرایطی که دانشگاه آلبرتا به دانشجویان خود تخصیص می­دهد، آگاه باشید.

خوابگاه های دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا کانادا برای اسکان دانشجویان و فراهم آوردن وسائل رفاه آن ها، دپارتمانی مخصوص، به نام دپارتمان خدمات مسکن دانشجویی دارد. این دپارتمان برای دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی امکانی را فراهم آورده است تا این افراد بتوانند با اسکان در پردیس دانشگاه و یا استفاده از پارتمان های جداگانه در خارج از پردیس، دغدغه ی تامین مسکن را نداشته باشند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

در داخل پردیس دانشگاه، خوابگاه هایی تحت حمایت دانشگاه به شکل های سنتی، آپارتمان های 1 الی 4 خوابه، سوئیت و یا خانه فراهم شده اند و دانشجویان بین این هفت گزینه و گزینه ی آپارتمان های خارج از پردیس امکان انتخاب دارند.بعضی از این خوابگاه ها مشارکتی و بعضی دیگر، دارای اتاق های خصوصی هستند. همچنین برخی از این خوابگاه ها به شکل مبله و فرنیش تدارک دیده شده و برخی نیز، فاقد وسائل زندگی هستند و خود دانشجو باید وسائل را تهیه کند.

از مزیت های خوابگاه های تحت حمایت دانشگاه و داخل پردیس، می­توان به دسترسی نزدیک و راحت به کلاس های درس، امنیت، شرکت در برنامه های تدارک دیده شده در داخل پردیس و برخورداری از حمایت های دانشجویی اشاره کرد.دانشجویانی که موفق نمی­شوند خوابگاه داخل پردیس را رزرو کنند می­توانند از آپارتمان های جداگانه که خارج از پردیس و در شهر ادمونتون هستند استفاده کنند.این آپارتمان ها معمولا مبله نیستند و دانشجویان خود باید وسائل زندگی را فراهم نمایند.هزینه های اجاره خوابگاه های داخل پردیس نیز مبالغی مقرون به صرفه محسوب می­وند.

حداقل هزینه برای اجاره ی اتاق یک تخته در داخل پردیس، به طور ماهانه حدود 1000 دلار و حداکثر آن، 1500 دلار است. همچنین اتاق های مشارکتی نیز حداقل 500 دلار و حداکثر 1000 دلار در ماه هزینه دارند.هزینه های آپارتمان جداگانه خارج پردیس نیز، برای یک سوئیت حدود 1000 دلار، برای پارتمان یک خوابه حدود 1400 دلار و برای آپارتمان دو خوابه در حدود 1700 دلار است.اگر موفق به رزرو یکی از اتاق های خوابگاه داخل پردیس شوید بسیار برای شما به صرفه تر خواهد بود.

چرا که با اسکان در این اتاق ها، ضمن برخورداری از امکانات زندگی، هزینه شما برای تامین امکانات اولیه رفاهی، کاهش می­یابد و در کنار آن می­توانید از حمایت های دانشجویی و برنامه های جذاب داخل پردیس برخوردار شوید. وظیفه ی حفظ امنیت این خوابگاه ها نیز بر عهده ی دانشگاه است. بنابراین، شما در محیطی امن و نزدیک به کلاس های درسی ساکن می­شوید و با شبکه ی گسترده ای از دانشجویان هم رده ی خود می­توانید در ارتباط باشید که این ارتباطات می­تواند برای شما بسیار سازنده باشند. همچنین باید یادآوری کنیم که اجاره ی این خوابگاه ها بسیار کمتر از آپارتمان های خارج از پردیس می­باشد.

جامعه ی درون دانشگاه آلبرتا

زندگی دانشجویی در دانشگاه آلبرتا کانادا صرفا درس خواندن و واحد گذارندن نیست. دانشجویان در این مجموعه، به جز فعالیت های درسی و آموزشی، دارای فعالیت های جانبی هستند که این فعالیت های اجتماعی باعث می­شود جامعه ای کوچک در داخل این دانشگاه وجود داشته باشد.

بالغ بر 400 باشگاه (کلوب) دانشجویی در داخل دانشگاه آلبرتا کانادا وجود دارد که در آن دانشجویان به فعالیت های فرهنگی، سیاسی، مذهبی، علمی و تفریحی، زیر نظر دانشگاه، مشغول هستند.شما با شرکت در این کلوب ها می­توانید ضمن افزایش مهارت های ارتباطات اجتماعی خود برای زندگی در کشور کانادا، به شبکه ای گسترده از دانشجویان و افراد خوش ذوق در زمینه های مختلف دسترسی داشته باشید و ارتباطط با آن ها می­تواند درس های بسیاری را به شما بیاموزد.

رفت و آمد و دسترسی به دانشگاه آلبرتا

در شهر ادمونتون، وسائل نقلیه عمومی فراهم است و دانشجویان می­توانند از دوچرخه، اتوبوس، مترو و یا تاکسی برای رفت و آمد استفاده کنند. معمولا هزینه های رفت و آمد دانشجویان با اتوبوس و مترو به طور روزانه به 4 دلار می­رسد.البته امکانی برای دانشجویان وجود دارد که می­توانند برچسب های مخصوص رفت و آمد دانشجویی (U-Pass) تهیه کنند که بر روی کارت دانشجویی آن ها قرار گرفته و هزینه های تردد این افراد را تا حد قابل توجهی کاهش می­دهد. هزینه ی دریافت این برچسب برای هر ترم، 150 دلار است.

امکانات ورزشی و تفریحی دانشگاه آلبرتا

فعالیت های ورزشی و تفریحی دانشجویان باعث می­شود تا از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشند و در نتیجه تحصیل بهتری را می­توانند تجربه کنند.در پردیس های دانشگاه آلبرتا کانادا، باشگاه ها و امکانات ورزشی و تفریحی بسیاری وجود دارند که دانشجویان در آن ها می­توانند طیف گسترده ای از فعالیت های ورزشی و تفریحی از قبیل شمشیر بازی، بدمینتون، تنیس روی میز، قایق سواری، شنا، واترپلو، صخره نوردی، وزنه بردای، راگبی، رقص، پاتیناژ، تکواندو، اسکوبا، لاکراس، کوییدیچ را داشته باشند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

همچنین تفریحاتی نیز در بیرون دانشگاه برای دانشجویان فراهم شده است که از میان آن ها می­توان به دوچرخه سواری کوهستان، کوهنوردی، پیاده روی، اسکی، هاکی و سفرهای تفریحی کریسمس اشاره کرد.برای استفاده از این امکانات ورزشی و تفریحی، دانشجویان می­­توانند در هنگام ثبت نام، هزینه ی این امکانات را پرداخت کنند و یا با پرداخت تقریبا 20 دلار برای هر ترم، از این امکانات برخوردار شوند.

این نکته شایان توجه است که دانشگاه آلبرتا، جزو دانشگاه‌های پیشرو در زمینه رقابت‌های ورزشی در کشور کانادا محسوب می­شود. این دانشگاه طی ۱۷ سال گذشته در ۳۷ مسابقه قهرمانی ملی کانادا حضور داشته است. همچنین این دانشگاه موفق به کسب مقام سوم در این مسابقات شده است.

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

در حال حاضر، دانشگاه آلبرتا کانادا را می­توان مجموعه ای چند ملیتی، تشکیل شده از 40 هزار دانشجو در نظر گرفت که از بیش از 150 کشور جهان، برای تحصیل به این دانشگاه آمده اند. از 40 هزار دانشجو مشغول به تحصیل در دانشگاه آلبرتا، حدود 80 درصد در مقطع کارشناسی و 20 درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند. باید بدانید که بیشتر از 25 هزار دانشجو در این دانشگاه، ساکن آلبرتا هستند.

جایگاه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا جزو 5 دانشگاه برتر کشور کانادا می­باشد که بنیان این مجموعه آموزشی، با سیستم تحقیقات کاربردی، همچون دانشگاه های برتر کشور آمریکا پایه گذاری شده است. این دانشگاه در سطح جهانی همیشه جزو مجموعه های پیشرو در تحقیقات عمومی قرار داشته است و در بین دانشگاه هایی در سطح جهان قرار می­گیرد که به داشتن محیط تحقیقاتی پژوهشی و بسیار پویا شهرت دارند.

فارغ التحصیلان مشهور دانشگاه آلبرتا

Rudy Wiebe (Canadian Author)

دانشگاه آلبرتا کانادا

رودی ویب (نویسنده معروف کانادایی)


Don Iveson (Former Mayor of Edmonton)

دانشگاه آلبرتا کانادا

دان ایوسون (شهردار سابق ادمونتون)


Ed Stelmach (Former Premier of Alberta)

دانشگاه آلبرتا کانادا

اد استلماک (فرماندار سابق آلبرتا)


Daryl Katz (Canadian Businessman)

دانشگاه آلبرتا کانادا

داریل کتز (تاجر موفق کانادایی)


Rona Ambrose (Former Minister of Health of Canada)

دانشگاه آلبرتا کانادا

رونا امبروز (وزیر سابق بهداشت و سلامت کانادا)


Joe Clark (Former Prime Minister of Canada)

دانشگاه آلبرتا کانادا

جو کلارک (نخست وزیر سابق کانادا)


Richard E. Taylor (Noble Prize in Physics)

دانشگاه آلبرتا کانادا

ریچارد ای. تیلور (برنده جایزه نوبل فیزیک)

Derek Walcott (Nobel Prize in Literature)

دانشگاه آلبرتا کانادا

درک والکت (برنده جایزه نوبل ادبیات)

تاثیرات دانشگاه آلبرتا بر اقتصاد کانادا

دانشگاه آلبرتا یکی از مجموعه هایی است که می­توان گفت تاثیر محسوسی بر گردش مالی استان آلبرتا و اقتصاد کشور کانادا می­گذارد. این دانشگاه، در سال حدود 12.5 میلیارد دلار بر اقتصاد استان آلبرتا تاثیر می­گذارد و تنها درآمد سالیانه ی این دانشگاه از سازمان های تاسیس شده توسط فارغ التحصیلانش، در حدود 350 میلیارد دلار است که رقمی قابل توجه می­باشد. همچنین سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار از درآمد این مجموعه، به کارهای خیریه تخصیص پیدا می­کند.

حقایقی در مورد دانشگاه آلبرتا که بهتر است بدانید

اگر شما متقاضی تحصیل در این دانشگاه ممتاز هستید، شاید برای تان جالب باشد که بعضی از حقایق ثبت شده در مورد این دانشگاه را بدانید. شاید این حقایق دید باز تری از انتخاب­تان به شما بدهد.

دانشگاه آلبرتا کانادا

 1. اخذ اقامت کشور کانادا، پس از تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا، امکان پذیر است.
 2. مدرک تحصیلی کسب شده از این دانشگاه مورد تایید تمامی کشور های جهان، از جمله وزارت علوم ایران می­باشد.
 3. دانشگاه آلبرتا، بودجه تحقیقاتی بیش از 500 میلیون دلار به صورت سالانه دارد. همان طور که گفته شد، این دانشگاه جزو مراکز پیشرو در تحقیقات عمومی جهان محسوب می­شود.
 4. این دانشگاه بیش از 100 مرکز علمی و تحقیقاتی را در بر می­گیرد.
 5. تعداد فارغ التحصیلان این دانشگاه از ابتدای تاسیس تا کنون حدود 290 هزار نفر بوده است.
 6. دانشگاه آلبرتا کانادا سالانه حدود 2600 دانشجو بین المللی را ثبت نام می­کند.
 7. این دانشگاه سالانه حدود 10 هزار فارغ التحصیل از مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری دارد.
 8. تعداد رشته های مقطع کارشناسی در این دانشگاه بیش از 200 و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 500 رشته تحصیلی می­باشد.
 9. تعداد کادر آموزشی مشغول به کار در دانشگاه آلبرتا کانادا حدود 14 هزار نفر می­باشد.

سخن پایانی

مجموعه ها و موسسات بسیاری در کشور کانادا هستند که با تحصیل در آن ها، ضمن ای نکه اقامت خود در کانادا را می­توانید تضمین کنید، آینده ی خود را نیز می­توانید بهتر بسازید. دانشگاه آلبرتا کانادا، جزو بهترین مجموعه های آموزشی در جهان می­باشد که سطح علمی بالای آن می­تواند دلیل جذب دانشجویان و متقاضیانی باشد که نه فقط در پی ساخت آینده و زندگی بهتر، بلکه در پی کشف دنیای علم گسترده تری می­باشند و دسترسی به منابع علمی با کیفیت بالا که بتواند عطش این افراد نسبت به دانش را رفع کند، برای­شان بسیار مهم است.

به طور کل، قصد و نیتتان هر چه که باشد، انتخاب دانشگاه آلبرتا کانادا به دلایلی که در این مقاله ذکر شد، می­تواند انتخابی عالی برای شما باشد.امیدواریم با خواندن این مقاله، به آگاهی شما در مورد دانشگاه آلبرتا کانادا افزوده شده باشد تا بتوانید در خصوص تحصیل در این دانشگاه و مهاجرت به کانادا، بهتر تصمیم بگیرید.

مشاوران متخصص موسسه مهرآیین در مسیر پر پیچ و خم مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا، همواره در کنار شما هستند تا در این جاده ی سرنوشت ساز، بتوانند به بهترین شکل شما را راهنمایی کرده و در رقم زدن بهترین آینده برای شما و نزدیکان­تان، شریک شما باشند.برای هرگونه مشاوره جهت مهاجرت تحصیلی، می­توانید با کارشناسان موسسه مهرآیین در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا