دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
انگیزه نامه SOP چیست؟

انگیزه نامه SOP چیست؟

آخرین بروزرسانی: 4 تیر 1402

انگیزه نامه یا بیانیه هدف Statement Of Purpose که به اختصار SOP نامیده می‌شود، نامه‌ای است که دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های مدنظر خود باید ارسال کنند وهمان‌طور که از نام آن پیداست باید هدف دانشجو را به وضوح بیان کند. این مقاله مهم و بسیار اساسی باید حاوی اطلاعات کاملی در مورد سوابق تحصیلی، توانایی‌ها و استعدادها، به همراه علایق حرفه‌ای و شخصی، نکات برجسته تحصیلی و همچنین آرزوهای آینده دانشجو باشد و همچنین اهداف و انگیزه اصلی دانشجو را برای تحصیل در دانشگاهی که متقاضی پذیرش است نشان دهد.

SOP نقش مهمی در روند درخواست برنامه تحصیلی در خارج از کشور ایفا می‌کند زیرا اطلاعات کلیدی در مورد متقاضی و اینکه چرا آنها می‌خواهند یک دوره خاص را در مؤسسة انتخابی تحصیل کنند را در اختیار هیئت پذیرش قرار می‌دهد و در واقع کمک می‌کند تیم تحقیقاتی مستقر در دانشگاه، دانشی نسبی از دانشجو به دست آورد و تصمیم به پذیرش بگیرد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تنها پس از دریافت پذیرش، واجد شرایط ورود به آن کشور هستند، بنابراین انگیزه تحصیل برای کشور انتخابی در واقع می‌تواند به عنوان یک عامل ارتباطی بسیار مهم برای دریافت تمام اطلاعات مورد نیاز متقاضی تحصیل باشد.

انگیزه نامه چیست - اهمیت انگیزه نامه

اهمیت انگیزه نامه SOP

یک SOP به خوبی نوشته شده یک عنصر بسیار مهم در طول فرایند پذیرش شما است. در حالی که سوابق تحصیلی و سایر امتیازات امتحان، ریز نمرات تحصیلی و گواهی‌های عقب مانده اساساً ماهیت عینی دارند، SOP تنها جنبه واقعاً ذهنی درخواست شما است. این تنها مدرکی است که در برنامه شما این فرصت را به شما می‌دهد تا ثابت کنید چیزی منحصر به فرد دارید که باعث می‌شود شما را از بقیه متمایز کنید. به این ترتیب، این سند پرونده درخواست شما است که می‌تواند تا حد زیادی پذیرش شما را تعیین کند.

از تاثیر انگیزه نامه در دریافت بورسیه تحصیلی با خبر هستید؟

افزایش شانس دریافت فاند با نگارش انگیزه نامه تضمینی توسط تیم موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری 

سفارش خدمات نگارشی - افزایش دریافت فاند

انگیزه نامه تحصیلی

پیش از اینکه شروع به نوشتن انگیزه نامه تحصیلی کنید باید بدانید که درباره چه موارد و تاپیک‌هایی در انگیزه نامه تحصیلی خود صحبت کنید.

چندین مورد وجود دارد که برای نوشتن انگیزه نامه SOP شما حیاتی است:

 • سابقه شخصی
 • پیشینه مالی
 • جزئیات تحصیلی
 • تجربه حرفه‌ای (تمام/پاره وقت، داوطلبانه)
 • اهداف آنی و بلند مدت
 • دلایلی که چرا مایل به تحصیل در این مؤسسه خاص هستید
 • دلایل علاقه‌مندی به رشته انتخابی
 • درباره فعالیت‌های فوق برنامه
 • آثار منتشر شده در صورت وجود
 • مقالات ارسال شده در صورت وجود
 • علایق و سرگرمی‌ها

نحوه نوشتن انگیزه نامه SOP

به این ترتیب، هیچ قالب خاص یا مناسبی برای نوشتن بیانیه هدف یا SOP وجود ندارد. دانش‌آموزان باید یک SOP بنویسند، درست مانند یک مقاله تشریحی انگلیسی که کل زمینه را به پاراگراف‌های مختلف تقسیم می‌کند. هر پاراگراف باید دارای ویژگی‌های متمایزی باشد که سناریوها، ویژگی‌ها یا ویژگی‌های متفاوتی را درباره شما توصیف می‌کند. می‌توانید از ساختار ارائه شده در زیر کمک بگیرید و با نوشتن انگیزه نامه SOP برای دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید شروع کنید.

شماره پاراگراف توضیحات
پاراگراف 1 معرفی پیشینه شما، به طور خلاصه، اهداف/چشم‌انداز بلند مدت شما هدف از انتخاب این دانشگاه و دوره (به طور خلاصه) به یاد داشته باشید: اولین برداشت، آخرین برداشت است
پاراگراف 2 سوابق تحصیلی گذشته تجربه حرفه‌ای (در صورت وجود)
پاراگراف 3 دستاوردهای تحصیلی، نقاط قوت، فرصت‌ها، شناسایی دانشگاه، در معرض صنعتی قرار گرفتن پروژه‌های انجام شده و دستاوردهای حرفه‌ای
پاراگراف 4 به طور مفصل بحث کنید، چرا می‌خواهید این دوره یا برنامه را مطالعه کنید. در مورد اهداف و انتظارات آینده خود از این دوره یا برنامه صحبت کنید.
پاراگراف 5 بعد از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه/دانشکده، ۵ سال دیگر خود را کجا می‌بینید؟ در مورد اهداف آینده و برنامه‌ها و اهداف شغلی خود بحث کنید.
پاراگراف 6 چرا این دانشگاه/کالج؟ در مورد بخش‌های مختلف، فعالیت‌های دانشگاهی مختلف، تقدیرنامه، جوایز، اعضای هیئت علمی، محیط‌زیست، زیرساخت‌ها، روش‌های اتخاذ شده و غیره ذکر کنید.
پاراگراف 7 نهایی کردن نوشته انگیزه نامه با سخن پایانی یا جمع بندی و سپاسگزاری

چگونه انگیزه نامه بنویسیم؟

به عنوان یک سند اصلی برای هر نوع درخواست تحصیلی در خارج از کشور، یک انگیزه نامه SOP باید دقیقاً به خوبی نوشته شود. برای کمک به درک فاکتورهای مختلف این سند، ما یک روش گام به گام را تنظیم کرده‌ایم که می‌توانید برای نوشتن انگیزه نامه‌ای چشمگیر از آن پیروی کنید.

مرحله 1

تامل کنید

اولین گام از فرایند تهیه بیانیه هدف این است که در مورد جنبه‌های مختلف تقاضا و خواسته خود که باید در انگیزه نامه ذکر کنید، فکر کنید. صحبت درباره مطالبی چون دستاوردهای تحصیلی (به ویژه در سطح کارشناسی)، تجربیات کاری شغل قبلی یا تجربیات داوطلبانه بسیار اهمیت دارد. یک طرح و شکل کلی برای انگیزه نامه SOP خود در نظر گرفته و سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 • کدام رشته تحصیلی من را بیشتر هیجان زده می‌کند؟
 • چرا می‌خواهم این تحصیلات و مدرک را دنبال کنم؟
 • انتظارات من از این تحصیلات و مدرک چیست؟
 • این مدرک چه نتیجه‌ای می‌تواند به من بدهد؟
 • این مدرک می‌تواند مرا از نظر شخصی و حرفه‌ای به کجا برساند؟
 • با توجه به پیش نیازهایم، چه ارزش‌هایی می‌توانم به این برنامه تحصیلی اضافه کنم؟

هنگامی که نکات کلیدی را برای اکثر سؤالات ذکر شده در بالا بیان کردید، می‌توانید شروع به یادداشت کردن آنها به شیوه‌ای کامل و جامع کنید.

مرحله 2

تنظیم کنید

اکنون که می‌دانید چه چیزی را می‌خواهید در انگیزه نامه SOP خود ذکر کنید، وقت آن است که یک طرح کلی برای انگیزه نامه تهیه کنید. در اینجا لیستی از چند نکته ضروری است که باید در هنگام تنظیم بیانیه هدف خود در نظر داشته باشید:

از آنجایی که کمیته پذیرش در تلاش است تا دلیل تقاضا شما را از طریق SOP درک کند، باید در توصیف آرزوها و اهداف شغلی خود صادق باشید. تمرکز خود را بر حفظ اصالت جزئیات ذکر شده خود متمرکز کنید. درک مفید خود از دوره انتخابی را به درستی توضیح دهید.

علایق شخصی و حرفه‌ای خود را خلاقانه ذکر کنید. به چه چیزی علاقه دارید و چه چیزی شما را هیجان زده می‌کند، اشاره کنید. سپس، به طور معقولی آن را با برنامه انتخابی خود و نحوه کمک آن رشته به شما در اصلاح مهارت‌هایتان مرتبط کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بیان کنید که می‌خواهید از طریق دوره آموزشی، اطلاعات یا آموزش تجربی در صنعت مورد نظر خود کسب کنید.

دلایل انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر شما باید به طور واضح در انگیزه نامه SOP شما ذکر شوند. می‌توانید با بیان آن دسته از ویژگی‌های دوره انتخابی خود شروع کنید که شما را متقاعد کرده است که آن را انتخاب کنید. سپس، اهدافی را که می‌خواهید با تحصیل در رشته انتخابی و دنبال کردن برنامه محقق کنید، یادداشت کنید. این اهداف می‌تواند رشد شخصی یا ارتقاء حرفه‌ای یا حتی هر دو باشد. سعی کنید هنگام فهرست کردن دلایل خود منحصر به فرد و دقیق باشید.

مرحله 3

بازنگری و اصلاح کنید

هنگامی که انگیزه نامه SOP خود را مطابق با نکات ضروری ذکر شده در بالا یادداشت کردید، مرحله نهایی و مهم این است که مطابق با آن بازنگری و تغییرات ایجاد کنید. لیستی را که در ابتدا ایجاد کردید مرور کنید و مطمئن شوید که همه آنها را اضافه کرده‌اید.

محدودیت کلمه برای بیانیه هدف بین ۵۰۰-۱۰۰۰ کلمه است.

اندازه‌های از پیش تعریف شده برای فاصله، حاشیه و اندازه فونت را از دست ندهید.

سعی کنید با فرد دیگری مشورت کنید و نظر او را بخواهید اما توجه کنید که نظر درباره SOP خود را از یک دوست یا یک متخصص با تجربه بخوانید.

هیئت پذیرش دانشگاه در انگیزه نامه SOP به دنبال چه هستند؟

بسیاری از دانشگاه‌های خارجی و حتی ملی از داوطلبانی که می‌خواهند در دوره‌های مناسبی که دانشگاه ارائه می‌دهد ثبت نام کنند، درخواست انگیزه نامه SOP  می‌کنند. آنها برای بررسی و آگاهی از موارد زیر از متقاضیان درخواست SOP می‌کنند:

 • قابلیت‌ها و مهارت‌های نوشتاری نویسنده یا متقاضی
 • خصوصیاتی که باعث می‌شود نوشته‌های آن‌ها از بقیه متمایز شود
 • افکار و ایده‌هایی که در SOP توضیح داده شده است
 • شخصیت منحصر به فرد متقاضی
 • استعداد، تجربیات قبلی، علایق و پتانسیل متقاضی
 • چگونه و با چه مهارتی کاندید می‌تواند به بخش‌های مختلف کالج/دانشگاه کمک کند
 • انگیزه یا هدف داوطلب برای مطالعه یک دوره انتخابی باید مشهود و موجه باشد
 • دلایل انتخاب یک دانشگاه/کالج خاص و یک دوره تحصیلی خاص
 • موفقیت‌ها و قدردانی‌های تحصیلی و فوق برنامه (در صورت وجود)
 • اصالت و وضوح SOP به عنوان یک سند شخصیتی

مشاوره تخصصی

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید!

انگیزه نامه چیست -

چگونه یک انگیزه نامه SOP قدرتمند و قانع کننده بنویسیم؟

چه به عنوان درخواست برای برنامه‌های کارشناسی، چه برای فارغ‌التحصیلان یا دوره‌های فوق لیسانس، استراتژی نوشتن یک انگیزه نامه قدرتمند باید در تمامی موارد متمرکز و هدفمند باشد. از پیشینه تحصیلی و حرفه‌ای تا آرزوهای شغلی خود، باید با دقت تمام نقاط ارتباطی بین رسیدن به اهداف خود را از طریق انتخاب دانشگاه و رشته خود به هم وصل کنید.

این مقاله همیشه باید در جریانی باشد که تجربیات گذشته، مشارکت‌های فعلی و برنامه‌های آینده شما را پوشش دهد. نکته مهمی که در هنگام نوشتن SOP باید به خاطر بسپارید، تقسیم آن به پاراگراف‌هایی است که همه خصوصیات را پوشش می‌دهد. در اینجا به نحوه نوشتن SOP که شمای شخصیتی شما را به طور کامل ارائه می‌دهد، می‌پردازیم:

پاراگراف اینتروداکشن یا معرفی

این پاراگراف اغلب با خود معرفی اشتباه گرفته می‌شود. نباید شما را معرفی کند، بلکه باید در مورد آنچه می‌خواهید در SOP بحث کنید صحبت کند. چندین رویکرد وجود دارد که می‌توانید برای بررسی این پاراگراف اتخاذ کنید:

در مورد هدف بلندمدت خود بحث کنید و آن را با ایده خود برای پیگیری دوره‌ای که برای آن درخواست می‌دهید مرتبط کنید.

درک خود را از رشته انتخابی ارائه دهید و بنویسید که چگونه می‌خواهید در آن زمینه مشارکت داشته باشید.

پیشینه خود را در ۲-۳ خط توضیح دهید و آن را با اهداف آینده خود مرتبط کنید.

در مورد حکایتی بنویسید که به شما کمک کرد به علاقه حرفه‌ای خود به رشته انتخابی پی ببرید.

سوابق تحصیلی و تجربیات حرفه‌ای

این بخش شامل پیشینه تحصیلی شما می‌شود: کارهایی که تاکنون انجام داده‌اید، آنچه در حال حاضر دنبال می‌کنید، نقاط قوت و پروژه‌های علمی شما، و قرار گرفتن در مسیری که تجربه به دست آورده‌اید.

اهداف شغلی

این مهم‌ترین پاراگراف است که در آن باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مورد بحث قرار دهید. هدف فوری و کوتاه مدت شما جایی است که می‌خواهید بلافاصله پس از اتمام این دوره کار کنید. شما باید بتوانید نام برخی از شرکت‌ها را که تصور می‌کنید در آن کار خواهید کرد، نام ببرید. این بخش باید به نوعی پروفایل شغلی شما را توضیح دهد.

سپس نوبت به اهداف بلندمدت شما می‌رسد که در آن باید ذکر کنید که تا ۱۰ تا ۱۲ یا ۱۵ سال آینده، خود را کجا می‌بینید. این بخش می‌تواند شامل تمایل شما برای کار در سطح مدیر عامل، مدیر مالی، مدیر ارشد فناوری یا شاید تأسیس شرکتی باشد که مالک آن هستید. همچنین ممکن است رؤیای شما برای گسترش کسب و کار خانوادگی موجود در خارج از کشور باشد. همچنین ممکن است علاقه‌مند به مطالعات بیشتر مانند دکترا باشید که می‌توانید در این بخش آن را ذکر کنید.

موارد بیشتر در این بخش ممکن است شامل تمایل شما برای تبدیل شدن به یک استاد یا محقق باشد. در هر صورت، پیشنهاد می‌شود که در مورد هدف، اصول و ارزش‌های اصلی کسب‌وکار خود صحبت کنید و یا اینکه چگونه می‌توانید بر مشتاقان جوان این صنعت تأثیر بگذارید. شما باید بتوانید با در نظر گرفتن سناریوهای صنعتی فعلی و روندهای نوظهور، چگونگی ایجاد تغییر در صنعت را به تصویر بکشید.

چرا این دوره بخصوص را انتخاب کرده‌اید؟

در این پاراگراف، باید بحث کنید که چرا می‌خواهید به یک دوره بپیوندید و در طول این دوره از چه ماژول‌هایی استفاده می‌کنید. همچنین این بخش انگیزه نامه SOP باید مهارت‌هایی را که در این مدت به دست می‌آورید به همراه دلایل قرار گرفتن در مسیری که به توسعه مهارت‌های مورد نظر برای تحقق اهدافتان کمک می‌کند، پوشش دهد.

چرا این دانشگاه بخصوص را برگزیدید؟

این یک پاراگراف خاص است که در آن می‌توانید دانشگاه را متقاعد کنید که چگونه برای پروفایل شما مناسب است و شما یک کاندیدای ایده آل برای دانشگاه آنها هستید. شما باید در مورد برنامه درسی دوره، کارهای تحقیقاتی، اسامی اساتید، و همچنین فعالیت‌های خاص دانشگاه که به شما در ارتقای مهارت‌ها و دانش شما کمک می‌کند، بحث کنید.

طول انگیزه نامه باید چقدر باشد؟

در حالت ایده آل، اگر به یک دانشگاه مشهور بین‌المللی توجه کنید، انگیزه نامه SOP باید حداقل 1-2 صفحه باشد. از نظر تعداد کلمات، پس همان باید حدود 1000 کلمه باشد. با این حال، محدودیت و طول کلمه نیز ممکن است گاهی به دانشگاه مورد نظر داوطلب و همچنین به سطح مدرک بستگی داشته باشد.

انگیزه نامه SOP

به عنوان مثال، داوطلبی که در حال نوشتن SOP برای یک برنامه کارشناسی است ممکن است از 800 تا 1000 کلمه تجاوز نکند، در حالی که داوطلبی که در حال نوشتن SOP برای دوره دکترا یا M.Phil است باید آن را در حدود 1200 کلمه بنویسد و گاهی اوقات حتی بیشتر. حتی برخی از دانشگاه‌ها طول و تعداد کلمات ثابتی را تعیین می‌کنند که برای همه برنامه‌ها، رشته‌ها و دوره‌ها یکسان است.

بایدهای انگیزه نامه SOP

تا زمانی که به طور قطعی از شما خواسته نشود، یک SOP باید شامل اهداف و مسیر شغلی شما و همچنین پیشرفت تحصیلی شما باشد. موارد دیگری که برای SOP اهمیت بیشتری دارند، انگیزه‌های شخصی هستند که شما را به انتخاب دانشگاه و یا دوره‌ای که برای آن درخواست داده‌اید و همچنین نحوه استفاده از آن تجربه برای دستیابی به آن هدف را هدایت می‌کند.

نبایدهای انگیزه نامه SOP

اغلب دانشگاه‌ها با انگیزه نامه‌های طولانی مواجه می‌شوند و به سادگی آن را رد می‌کنند. حتی اگر انگیزه نامه بدون هیچ غلط گرامری و سرشار از خلاقیت باشد اگر طولانی باشد رد می‌شود و دلیل اصلی این است که اطلاعات غیر ضروری بیش از حد داخل انگیزه نامه آورده شده است. برای مثال، فقط به این دلیل که ممکن است بخواهید در مورد خانواده خود صحبت کنید، به این معنی نیست که چندین پاراگراف را به صحبت در مورد خانواده خود اختصاص دهید.

در حالی که SOP شما باید قانع کننده باشد، باید همچنین چهارچوب مشخصی داشته باشد. شما باید انتخاب کنید که چه مواردی اهمیت بیشتری دارند و موضوعاتی را انتخاب کنید که دستاوردهایی را که بیشترین اهمیت را در انتخاب و پذیرش شما دارند پوشش می‌دهد.

نمونه انگیزه نامه

در ادامه چند نمونه از انگیزه نامه مختلف را برای شما قرار دادیم تا در هنگام نوشتن انگیزه نامه خود به شما کمک کند. توجه کنید که به هیچ عنوان انگیزه نامه‌ای را کپی نکنید!

نمونه انگیزه نامه فارسی

انگیزه نامه SOP

نمونه انگیزه نامه تحصیلی انگلیسی

انگیزه نامه SOP

۵ اشتباه رایج که هنگام نوشتن انگیزه نامه SOP باید از آنها اجتناب کنید

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید و می‌خواهید یک انگیزه نامه SOP خوب و برجسته برای دانشگاه مورد نظر خود بنویسید، در اینجا برخی از اشتباهات رایج وجود دارد که می‌توانید از همان ابتدا هنگام نوشتن انگیزه نامه SOP از آنها اجتناب کنید:

 • نوشتن SOP در آخرین لحظه بدون هیچ گونه برنامه ریزی یا نقشه راه
 • نوشتن مقدمه و نتیجه گیری ضعیف و مبهم
 • استفاده از زبان غیر رسمی، عامیانه، فرم‌های کوتاه در انگیزه نامه SOP
 • نوشتن فراتر از حد کلمه و عدم دست یابی به حد مجاز کلمه
 • نوشتن انگیزه نامه SOP بیش از حد زرق و برق دار و دارای لحن تملق گونه

آیا انگیزه نامه SOP می‌تواند به دریافت بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی کمک کند؟

اگر واجد شرایط دریافت هر گونه بورسیه تحصیلی مخصوص دانشگاه یا کالج هستید، در طول فرایند درخواست از شما خواسته می‌شود که یک انگیزه نامه SOP جداگانه بنویسید یا به شما یک درخواست انشا به همراه محدودیت کلمه داده می‌شود یا آن‌ها به سادگی درخواست یک انگیزه نامه SOP می‌کنند که دلایلی را بیان کند که چرا فکر می‌کنید شایسته این بورسیه هستید و یا چه چیزی شما را از بقیه کاندیداها متمایز می‌کند؟ بنابراین، یک SOP عمومی با یک SOP بورس تحصیلی متفاوت است.

تفاوت کاور لتر و انگیزه نامه

کاور لتر در واقع تکمیل کننده مدارک ارسالی شما می‌باشد. نامه است که در نهایت یک صفحه نوشته می‌شود تا با معرفی مختصر خود، تحصیلات و سوابق کاری یا تحصیلی، افراد را ترغیب کنید تا به بررسی رزومه شما بپردازند. در واقع کاور برای هنگامی است که می‌دانید در حوزه درخواست شما رقابت بسیاری وجود دارد و این معرفی نامه کم کلمه می‌تواند کمک کند تا بررسی رزومه شما در اولویت قرار گیرد.

تفاوت انگیزه نامه با موتیویشن لتر Motivation Letter

بسیاری افراد این دو مورد را یکی می‌دانند در صورتی که این‌گونه نیست. موتیویشن لتر نامه است که مستقیماً به کمیته پذیرش و دانشکده پذیرش ارسال می‌شود و اهداف و انگیزه مرتبط با دوره را توضیح می‌دهد. انگیزه نامه SOP خطاب به شخص یا بخش خاصی نیست، بلکه در قالب مقاله تهیه شده است، در حالی که موتیویشن لتر همیشه خطاب به استاد یا گروهی است که شما تحت راهنمایی آنها تحصیل خواهید کرد.

تفاوت انگیزه نامه و بیانیه شخصی Personal Statement

بیانیه‌های شخصی بسیار شبیه به انگیزه نامه SOP می‌باشند. بیانیه شخصی مقاله‌ای است که در آن درباره انگیزه، الهام، اهداف و دستاوردهای خود می‌نویسید. بیانیه‌های شخصی معمولاً لحن صمیمی‌تری نسبت به SOP دارند زیرا در مورد حوادث برجسته زندگی شما صحبت می‌کنند. یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین انگیزه نامه SOP و بیانیه شخصی این است که یک SOP به شخص خاصی خطاب نمی‌شود، در حالی که بیانیه شخصی به استاد یا گروهی که برای راهنمایی تحصیلی انتخاب می‌کنید خطاب می‌شود.

۱۰ نکته برای نوشتن انگیزه نامه SOP موفق

 • به اطلاعات اولیه و مرور کلی انگیزه نامه پایبند باشید و در رابطه با سابقه خانوادگی فقط چند جمله بنویسید.
 • از نوشتن جزئیات مالی حساس خودداری کنید. اگر برای بورسیه درخواست می‌دهید، یک مدرک جداگانه برای آن مورد نیاز است.
 • جزئیات حرفه‌ای دقیقه در مورد تجربیات یادگیری صحبت کنید، نه در مورد موضوعات بی ربط.
 • از حد مجاز کلمه تجاوز نکنید.
 • واضح و روشن باشید، چاپلوسی نکنید.
 • از استفاده زیاد از اصطلاحات فنی و کلمات سخیف اجتناب کنید.
 • در انگیزه نامه SOP خود دروغ نگویید، عدم صداقت ممکن است منجر به عدم تأیید درخواست شما شود.
 • از استفاده از فونت‌های خلاقانه یا پیش زمینه‌های رنگی خودداری کنید
 • هرگز ننویسید که این دانشگاه بخصوص انتخاب اول شما نبوده است.
 • مراقب شوخ طبعی باشید، ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد!
 • انگیزه نامه SOP را بدون خطای گرامری و اشتباهات لغوی بنویسید

SOP شما توانایی نوشتن شما را منعکس می‌کند، بنابراین باید عاری از خطاهای نحوی و گرامری باشد. لحن شما باید به اندازه کافی واضح باشد که آنها بتوانند قصد شما را بفهمند و در عین حال باید واژگان مفیدی را به کار ببرید. استفاده بیش از حد کلمات سنگین و واژگان سخیف، جمله را بی ارزش می‌کند چرا که نمی‌تواند معنا را منتقل کند.

در نوشتن انگیزه نامه SOP به یاد داشته باشید:

 1. شخصیت منحصر به فرد خود را برجسته کنید

چه چیزی شما را از سایر متقاضیان متمایز می‌کند؟ کمیته پذیرش باید از طریق SOP شما را به عنوان یک فرد خاص ببیند. اهداف و علایق شما به آنها کمک می‌کند تا شخصیت شما را کامل بشناسند.

 1. مشارکت‌های بالقوه خود را درج کنید

با استعداد و تجربیات قبلی خود، چگونه می‌توانید به دانشگاه یا گروه کمک کنید؟ به این موضوع به عنوان یک فرایند دو طرفه فکر کنید. در صورت دریافت پذیرش، مسیر شما راهگشا خواهد بود و با مشارکت و تلاش شما، دانشگاه نیز می‌تواند از مزایایی برخوردار شود. اگر بگویید چگونه از طریق ورزش، خدمات اجتماعی، انجمن‌ها یا باشگاه‌ها و غیره به جامعه آنها کمک می‌کنید، قطعاً شانس پذیرش شما بالا می‌رود.

 1. آشنایی و علاقه خود را به دانشگاه نشان دهید

آشنایی با برنامه درسی و امکانات دانشگاه به شما کمک می‌کند تا یک ارتباط عالی داشته باشید. شما باید از برنامه‌های دانشجویی، اساتید، فرصت‌های کارآموزی، امکانات و جوامع دانشجویی، سنت‌ها و فرهنگی که دانشگاه را متمایز می‌کند آگاه باشید. اگر آنها را متقاعد کنید که به طور کامل در مورد گروه و دانشگاه اطلاعات دارید و بنابراین به طور تصادفی درخواست نمی‌دهید، شانس قبولی خود را افزایش خواهید داد.

 1. روشن و صریح باشید

انگیزه شما برای مطالعه یک دوره انتخابی باید روشن، واضح و موجه باشد. کمیته پذیرش جملات و اصطلاحات فاخر و سنگین در انگیزه نامه SOP را تأیید نمی‌کند؛ بنابراین آن را واقعی، اصیل و عاری از هرگونه اظهارات بیش از حد یا متکبرانه بنویسید.

سخن پایانی

نوشتن انگیزه نامه برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور، فرایندی است که نیاز به دقت و ریزبینی بسیار زیادی دارد. در این زمینه شما باید بتوانید از مهارت های مختلف خود، همچون خلاقیت، نوشتار مناسب و دایره واژگان گسترده، استفاده بهینه کنید. توجه داششته باشید که باید از این مهارت ها، ستفاده بهینه کنید، نه بیش از حد.

برای نوشتن انگیزه نامه SOP، می توانید از مشاوران متخصص مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، راهنمایی های لازم را بگیرید تا شانس خود را در نوشتن انگیزه نامه SOP موفق و دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، بالا ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا