دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
فاند تحصیلی چیست

فاند تحصیلی چیست

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

امروزه بسیاری از افراد رویای تحصیل در خارج از کشور را دارند تا بتوانند مراحل تحصیلی را یکی پس از دیگری طی کنند. با این حال هزینه‌های تحصیل در دیگر کشورها باعث شده است که بسیاری از  دانشجویان بااستعداد برای ادامه تحصیل خود با مشکل مواجه شوند. از همین رو امروزه شاهد اعطای فاند تحصیلی یا همان کمک هزینه هستیم. از همین رو شخص می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های خود را به راحتی پرداخت کند. در این مطلب قصد داریم تا به خوبی با فاند تحصیلی و شرایط دریافت آن آشنا شویم پس تا انتها در کنار ما باشید.

تعریف اولیه فاند تحصیلی

کلمه fund‌ در انگلیسی به معنی تهیه مقداری پول برای هزینه کردن در یک بخش خاص است. به همین جهت فاند تحصیلی هم برای دانشجویان در  نظر گرفته می‌شود که بخش زیادی از هزینه‌های آنان را تامین می‌کند. معمولا اعطای فاند تحصیلی در ازای انجام کار مشخصی از سوی دانشجو اعطا می‌شود. در این حالت دانشجو در پروژه‌ها و تحقیقات مختلف شرکت کرده و در ازای آن فاند دریافت می‌کند. البته دانشجو باید از صلاحیت علمی کافی برخوردار باشد تا بتواند این موارد را پیش ببرد. همچنین فراموش نکنید دانشجویانی فاند می‌گیرند که از نظر بضاعت مالی ضعیف هستند.
در هر حال کسی که چنین شرایطی داشته باشد، معمولا به او فاند ارائه خواهد شد. در حال حاضر بیشتر دانشگاه‌ها بخشی از بودجه خود را به عنوان فاند در نظر می‌گیرند. برخی از اوقات هم دولت یک کشور بودجه‌ای را برای فاند تحصیلی در نظر می‌گیرد. چنانچه شما هم بخواهید بهترین فاند تحصیلی را دریافت کنید، باید در اولین قدم شرایط دانشگاه و کشور مقصد خود را از این نظر بررسی کنید. معمولا دانشگاه‌ها قوانین خاصی در این مورد دارند که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

انواع فاند تحصیلی

امروزه فاند تحصیلی به شیوه‌های مختلفی ارائه می‌شود که هر کس با توجه به شرایط خود از آن بهره‌مند می‌شود. در فاند معمولی مبلغی تحت عنوان کمک هزینه به حساب شما واریز می‌شود که یک مبلغ مشخص خواهد بود. بیشترین تعداد فاندهای تحصیلی ارائه شده از نوع معمولی هستند. با این حال امروزه شاهد اعطای فول فاند هم هستیم. در فول فاند تمامی هزینه‌های تحصیل شخص به‌صورت کامل پرداخت می‌شود. مطمئنا دریافت فول فاند گزینه بهتری برای شما خواهد بود ولی از طرفی اخذ آن سخت‌تر است.
کسانی که بتوانند شرایط لازم برای فول فاند را ایجاد کنند، یک دوره تحصیلی آسان و بدون  دغدغه را پشت سر می‌گذرانند. در هر صورت شما باید شرایط خود را در این زمینه بررسی کنید تا بهترین راه دریافت کمک هزینه تحصیلی را پیدا کنید. تجربه این موضوع را ثابت کرده است که در طول سالیان اخیر راه‌های دریافت فاند تحصیلی آسان‌تر شده است. از همین رو شما هم از این فرصت عالی استفاده کرده و فرایند تحصیل خود را به سرعت پیش ببرید.

سلف فاند به چه معناست؟

یکی از اصطلاحات مهمی که حتما باید با آن آشنایی پیدا کنید سلف فاند است. این عبارت زمانی به کار می‌رود که یک دانشجو تمامی هزینه‌های تحصیلی را خودش می‌پردازد. در این حالت تمامی مسئولیت مالی بر دوش دانشجو است که باید در اسرع وقت برای پردا خت آن دست به کار شود. کسانی می‌توانند به‌صورت سلف فاند تحصیل کنند که از شرایط مالی خوبی برخوردار هستند. بدون شک اگر قدرت پرداخت بالایی داشته باشید، امکان تحصیل در دانشگاه‌های برت برای شما وجود خواهد داشت. با این حال اگر نمی‌توانید به صورت سلف فاند عمل کنید، حتما به سراغ دریافت فاند تحصیلی بروید تا از این نظر مشکل خاصی نداشته باشید.

آشنایی با فاند دستیار آموزشی و پژوهشی

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، در بسیاری از موارد اعطای فاند تحصیلی در ازای انجام کار مشخصی صورت می‌گیرد. یکی از این مواد مهم فاند دستیار آموزشی و پژوهشی است که بسیاری از افراد به سراغ آن می‌روند. در این حالت دانشجو در پروژه‌ها و تحقیقات دانشگاهی فعالیت کرده و در ازای آن کمک هزینه دریافت می‌کند. هر چقدر که حجم فعالیت پژوهشی بیشتر باشد، مبلغ فاند تحصیلی هم بر این اساس افزایش پیدا می‌کند. در فاند دستیار آموزشی استاد وظایف مختلفی را برای دانشجو مشخص می‌کند و او را به عنوان دستیار خود به کار می‌گیرد. در این حالت دانشجو  با امتیازاتی مانند کاهش شهریه مواجه می‌شود.
برخی از اوقات هم مبلغی به صورت ماهیانه به حساب شخص واریز می‌شود تا از این طریق خرید خود را پیش ببرد. مواردی همچون معدل بالا و نمره زبان عالی جزو پیش‌شرط‌های فاند تحصیلی دستیار آموزشی هستند. از همین رو شما باید در این راستا برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا شرایط لازم در این بخش را احراز کنید. ذکر این نکته ضروری است که تبدیل شدن به دستیار آموزشی می‌تواند یک رزومه عالی را برای شما ایجاد کند پس از این جهت نگرانی خاصی به خود راه ندهید.

فاند تحصیلی دستیار پژوهشی

یکی دیگر از انواع فاند تحصیلی که در اکثر کشورها مرسوم است تبدیل شدن به دستیار پژوهشی می‌باشد. تجربه ثابت کرده است که بخش زیادی از پیشرفت علمی جهان در پژوهش‌ها صورت می‌گیرد. از همین رو شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد به دنبال اخذ فاند تحصیلی دستیار پژوهشی هستند. در این حالت فرد تعهد می‌دهد که در یک طرح تحقیقاتی خاص دانشگاه شرکت کرده و نتایج آن را تحویل دهد. این سبک از  فاند بیشتر برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌شود. در این طرح دانشجو حدود۲۰ ساعت در هفته به عنوان دستیار آموزشی کار می‌کند. کسانی که قبلا سابقه کار خوبی در این زمینه دارند در اولویت دریافت فاند تحصیلی هستند.

تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی

مدارک لازم برای دریافت فاند تحصیلی

با توجه به مزایای زیادی که در فاند تحصیلی وجود دارد، باید از بهترین راه‌ها برای دریافت آسان آن استفاده کرد. شروط مختلفی برای اعطای فاند وجود دارد که هر کدام  از آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. با این حال برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری در این زمینه دارند. از آنجایی که میزان رقابت برای اخذ فاند تحصیلی زیاد است، باید نسبت به بقیه شرایط بهتری برای دریافت فاند تحصیلی داشته باشید. برخی از مهم‌ترین مدارک برای اخذ فاند تحصیلی را در ادامه ذکر خواهیم کرد.
·      مدرک زبان آیلتس بالای ۶.۵ یا تافل بالای ۹۰
·      روزمه تحصیلی خوب
·      معدل بالا
·      داشتن توصیه نامه
·      سابقه نگارش مقالات علمی
·      سابقه کارهای پژوهشی و تحقیقتی
·      ثبت اختراع
در صورتی که بخش زیادی از شرایط گفته شده را داشته باشید، مسلما دریافت فاند تحصیلی برای شما آسان‌تر  خواهد بود. در واقع دانشگاه‌ها سعی می‌کنند که افراد توانمند را شناسایی کرده و سپس با ارائه فاند تحصیلی از آن‌ها حمایت کنند. مطمئنا چنین مسیری به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در بخش‌های مختلف پیش ببرند. سعی کنید که در جمع‌آوری مدارک دقیق باشید و حساسیت بیشتری به خرج دهید. در این حالت شانس شما برای اخذ فاند افزایش پیدا می‌کند.

دریافت فاند تحصیلی برای مقطع لیسانس

امروزه فاند تحصیلی برای مقاطع مختلفی ارائه می‌شود که هر کس در صورت احراز شرایط از آن استفاده می‌کند. به‌طور کلی اعطای فاند و بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی کمتر است. همچنین ایجاد شرایط لازم برای دریافت فاند در مقطع کارشناسی سخت‌تر خواهد بود. به‌همین علت باید شرایط کشور و دانشگاه مقصد خود را از این نظر به‌طور کامل بررسی کنید. برخی از دانشگاه‌ها برای این مقطع فاند در نظر می‌گیرند که البته شرایط خاصی را برای آن تعیین خواهند کرد.
بالا بودن معدل دیپلم یک امتیاز مهم در این بخش به حساب می‌آید که شانس شما را برای گرفتن بورسیه بیشتر می‌کند. همچنین اگر شما توصیه نامه معتبر داشته باشید هم بسیار عالی خواهد بود. همچنین حتما سعی کنید یک انگیزه نامه عالی بنویسید تا نظر مسئول مربوطه را به خوبی جلب کند. البته نباید فراموش کرد که داشتن مدرک زبان معتبر هم یکی از واجبات است که باید آن را ارائه کنید. برای مقطع لیسانس باید نمره آیتلس شما بالای ۶ باشد. همچنین برای تافل هم نمره ۹۰ به بالا در نظر گرفته می‌شود.

دریافت فاند تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس

امروزه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی به دنبال دریافت فاند تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد هستند. بسیاری از این افراد دوره لیسانس خود را در ایران پشت سر گذاشته و به دنبال ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها دنیا هستند. چنانچه بتوان شرایط فاند تحصیلی را برای این اشخاص فراهم کرد، مطمئنا هزینه‌های کمتری برای تحصیل خواهند داشت. کسانی که معدل لیسانس بالایی دارند در اولویت دریافت فاند قرار می‌گیرند. همچنین اگر بتوانید ۲ تا ۳ توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی خود دریافت کنید بسیار عالی خواهد بود.
در واقع وجود توصیه نامه توانایی‌های شما را از جنبه‌های مختلف به خوبی اثبات می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که اکثر دانشگاه‌ها مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ را می‌خواهند. از همین رو برای اخذ فاند در فوق لیسانس حتما این شرایط مهم را ایجاد کنید. ناگفته نماند که در این مقطع نیز داشتن یک انگیزه نامه کامل و جامع می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. از همین رو همواره تلاش کنید تا تهیه مدارک لازم واجد شرایط دریافت فاند شوید. چنانچه گپ تحصیلی زیادی بین دوره لیسانس و فوق لیسانس وجود داشته باشد، ممکن است که برخی از دانشگاه‌ها آن را نپذیرند. از همین رو به شما توصیه می‌کنیم که بعد از پایان دوره لیسانس، به سراغ آغاز دوره فوق لیسانس بروید.

دریافت فاند تحصیلی برای مقطع دکترا

امروزه بیشترین میزان تقاضا برای فاند تحصیلی مربوط به دوره دکترا است. با توجه به هزینه‌های مختلفی که در دوره دکترا وجود دارد، ممکن است که بسیاری از دانشجویان توان پرداخت آن را نداشته باشند. در چنین شرایطی است که اهمیت فاند تحصیلی بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. داشتن معدل بالا در لیسانس و فوق لیسانس شانس شما را برای گرفتن فاند افزایش می‌دهد. همچنین نمره مدرک زبان هم در این مورد بسیار مهم است و شما باید حداقل نمره ۶.۵ آیلتس را به دست آورید.
چنانچه مقالات علمی شما در مجلات علمی معتبر چاپ شده باشند، یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب می‌شود. همچنین بسیاری از دانشجویانی که فاند تحصیلی می‌گیرند دارای ثبت اختراع یا تالیفات کتاب هستند. ناگفته نماند که توصیه نامه اساتید در این مقطع هم بسیار مفید است و اعتبار رزومه تحصیلی شما را افزایش می‌دهد. ذکر  این نکته ضروری است که باید نگاه ویژه‌ای هم به انگیزه نامه داشته باشید. چنانچه تمامی شرایط مثبت را با هم داشته باشید، تحصیل ارزان و حتی رایگان در انتظار شما خواهد بود.

فرق فاند تحصیلی با بورسیه تحصیلی چیست؟

هنوز بسیاری از افراد تفاوت فاند تحصیلی با بورسیه تحصیلی را نمی‌دانند و این دو مورد را با هم اشتباه می‌گیرند. بورسیه تحصیلی معمولا صرفا به دلیل سوابق تحصیلی و پژوهشی فرد ارائه می‌شود. وقتی که یک نفر بورسیه می‌شود، از او انتظار می‌رود که دوره تحصیلی خود را با قدرت ادامه دهد. در واقع هدف بورسیه تحصیلی ارائه کمک مالی برای گذراندن دوره تحصیلی خواهد بود. این در حالی است که در فاند تحصیلی کمک در ازای انجام کارهایی نظیر تحقیق، پژوهش و دستیاری ارائه می‌شود.
در واقع شما کار و تعهد خاصی را برای دانشگاه انجام می‌دهید. در عوض دانشگاه هم تلاش می‌کند تا در ازای تعهدی که به خرج می‌دهید از شما حمایت مالی کند. همانطور که می‌بینید این دو مورد از نظر ماهیتی با هم فرق دارند. بسیاری از دانشجویان شانس خود را برای دریافت این دو مورد امتحان می‌کنند تا به بهترین تصمیم ممکن دست پیدا کنند. از همین رو شما هم می‌توانید که با بررسی کامل شرایط خود بهترین مورد را انتخاب کنید. در حالت کلی هر کدام از این موارد دارای مزایای خاص خود هستند که به هیچ وجه نباید از آن غافل شوید.

سخن پایانی

اخذ فاند تحصیلی یک راه عالی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور است. خوشبختانه اعطای فاند تحصیلی در کشورهای مختلف نظیر کانادا و آمریکا به بهترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. از همین رو شما می‌توانید که شانس خود را برای دریافت آن امتحان کنید. خوشبختانه موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری قدم به قدم در کنار شماست تا بتوانید از این شرایط عالی برخوردار شوید. ما در این مجموعه سعی می‌کنیم تا مسیر رسیدن به بهترین دانشگاه‌های کانادا و آمریکا را برای شما هموار کنیم. همچنین فرایند دریافت فاند یا بورسیه تحصیلی را برای شما پیش می‌بریم تا تحصیل بی دغدغه‌ای را در بهترین دانشگاه‌های دنیا آغاز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا