دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
کاورلتر چیست؟

کاور لتر (cover letter) چیست؟

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

امروزه میزان تقاضا برای مهاجرت به کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا به بیشترین حد خود رسیده است. از همین رو متقاضیان مهاجرت باید مدارک مختلفی آماده کنند که هر کدام از آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. یکی از مدارک مهم و اساسی که باید به آن توجه داشته باشید کاورلتر یا نامه پوششی است. این مدرک به همراه رزومه تحصیلی یا کاری ارائه می‌شود. در واقع کاورلتر به نوعی تکمیل‌کننده رزومه به حساب می‌آید و ابهامات موجود در آن را به‌طور کامل رفع خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل به بررسی این مورد بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تعریف کاورلتر cover letter چیست؟

کاورلتر در حقیقت نامه‌ای است که به‌صورت یک صفحه‌ای تهیه و تنظیم می‌شود. تعداد کلمات این نامه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ کلمه است که اطلاعات مفید و مختصری از فرد در آن آورده می‌شود. مواردی همچون مشخصات فردی، سوابق تحصیلی، سوابق کاری و مهارت‌های متقاضی در این نامه ذکر می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای اهمیت بالایی هستند. کاولتر برای شناخت بیشتر از شما ارائه می‌شود که شانس پذیرش از سمت کشور یا موسسه مربوطه را افزایش می‌دهد.
در حال حاضر دریافت کاولتر در بسیاری از کشورها مانند کانادا و آمریکا انجام می‌‌شود. داشتن صداقت در مطالب مطرح شده در نامه پوششی از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که ادعای خلاف واقع در این سند مطرح شود، مسلما فرایند بررسی آن بسیار سخت و چالش‌برانگیز خواهد شد. هدف اصلی ارائه این مدرک برجسته کردن برخی از توانایی‌های خاص و مهم خواهد بود. در صورتی که می‌خواهید به یک موقعیت شغلی یا تحصیلی مناسب دست پیدا کنید، این مورد جزو واجبات شما خواهد بود.

تهیه کاورلتر برای اپلای کردن در دانشگاه‌های خارج از کشور

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، آماده کردن کاورلتر برای اهداف مختلفی انجام خواهد شد. در این بین شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از افراد برای اپلای کردن در دانشگاه‌های بین‌المللی از این مدرک بی‌نظیر بهره می‌برند. نامه پوششی که برای اهداف تحصیلی نوشته می‌شود شرایط خاص خود را دارد. در واقع متقاضی تحصیل سعی می‌کند یک یا چند بخش خاص از رزومه خود را تشریح کند. چنانچه شخص با مسائلی همچون مردودی، کم بودن معدل، نمره پایین و گپ تحصیلی روبرو باشد می‌تواند از طریق کاورلتر هر کدام از آن‌ها را تحلیل کند.
در صورتی که دلایل قانع‌کننده‌ای در این نامه ذکر شده باشد، فرایند تحصیل فرد به خوبی پیش خواهد رفت. آنچه که در این بین بیش از هر چیزی اهمیت دارد قانع شدن مسئولان مربوطه خواهد بود. از همین رو حتما تمام تلاش خود را به کار ببرید تا بهترین نامه پوششی را به مسئول پذیرش تحویل دهید. در صورتی که این نامه به‌صورت حرفه‌ای و بر اساس اصول مشخص نوشته شده باشد، مطمئنا تاثیرگذاری بی‌نظیری خواهد داشت.

کاورلتر چیست

نگارش کاورلتر برای فعالیت های پژوهشی

امروزه بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران به دنبال ارائه خدمات خود به‌ شکل‌های مخلتف هستند. از همین رو تلاش می‌کنند تا مقالات خود را در یک نشریه یا مجله به چاپ برسانند. بر همین اساس شخص باید رزومه خود را همراه با کاورلتر به مجله مورد نظر بفرستد تا مراحل چاپ مقاله صورت بگیرد. در این حالت نامه پوششی به سردبیر مجله یا مدیر همایش داده می‌شود تا آن را به‌طور دقیق بررسی کند. در این راستا حتما باید نام مجله به‌شکل کامل و صحیح یادداشت شود. اهداف و چشم‌اندازهایی که برای مجله وجود دارد باید کاملا بررسی شده و نامه پوششی با توجه به آن نوشته شود.
در صورتی که متن ویراستاری شده است، حتما نام ویراستار هم به‌شکل کامل یادداشت شود. عنوان مقاله باید کاملا واضح باشد و اطلاعات پیش‌زمینه درباره کار هم به‌طور کامل ذکر گردد. اطلاعات تماس نویسنده یکی دیگر از موارد مهمی است که باید آن را یادداشت کنید. وقتی که در کاورلتر تمامی اطلاعات درست و حرفه‌ای نوشته شده باشد، مسلما نتایج بی‌نظیری را برای شما به دنبال خواهد داشت. در این حالت احتمال پذیرش مقاله و چاپ آن به شدت افزایش پیدا می‌کند.

نوشتن کاورلتر شغلی

اکنون که در حال بررسی انواع مختلف کاورلتر هستیم، بهتر است که به سراغ کاورلتر شغلی برویم. بسیاری از افراد به دلیل توانایی‌هایی که دارند به دنبال پیدا کردن شغل مناسب در خارج از کشور هستند. از همین رو این افراد باید با ارتباط‌گیری دقیقی با کارفرمایان داشته باشند و مدارک مختلف خود را به آن‌ها ارائه کنند. تجربه نشان می‌دهد که ارائه رزومه کاری در کنار یک کاورلتر عالی باعث استخدام و کسب فرصت شغلی می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند به اهداف کاری خود دست پیدا کنید. برای نگارش کاورلتر شغلی باید اصول مختلفی را به کار بست.
یکی از این موارد مهم این است که به هیچ عنوان نباید این مدرک را کپی کنید. همچنین سبک نگارش نامه پوششی باید با کار شما همخوانی داشته باشد. مهارت‌هایی که در آن تخصص دارید را حتما در کاور لتر مورد پوشش قرار دهید. صداقت در نوشتن نامه پوششی بسیار اهمیت دارد پس این امر را فراموش نکنید. بعد از اینکه نگارش این نامه به اتمام رسید، حتما آن را از اول بررسی کنید تا اگر ایرادی در آن وجود داشت به‌صورت کامل برطرف شود.

فرق رزومه تحصیلی با کاورلتر

بسیاری از افراد تفاوت میان کاورلتر و رزومه تحصیلی را نمی‌دانند و در بسیاری از مواقع این دو مورد را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در صورتی که این دو مورد از نظر ماهیتی با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند. مدرک cover letter یک پیش‌زمینه و مقدمه برای رزومه تحصیلی محسوب می‌شود. در واقع کمیته پذیرش در ابتدا کاورلتر را بررسی کرده و سپس به سراغ رزومه تحصیلی فرد می‌روند. هر چقدر که نامه پوششی اصولی‌تر نوشته شده باشد، به‌طور قطع تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
معمولا در کاورلتر سوابق تحصیلی مفیدی که با رشته جدید ارتباط دارند بیان می‌شوند. از همین رو شما می‌توانید با برجسته کردن توانایی‌های خود ارتباط بهتری بین نامه پوششی و رزومه تحصیلی به وجود بیاورید. رزومه تمامی جزئیات مربوط به سوابق تحصیلی را شرح می‌دهد. این در حالی است که کاورلتر فقط موارد پراهیمت را به‌شکل کلی بیان خواهد کرد.

چطور یک کاورلتر حرفه‌ای بنویسیم؟

اکنون که با اهمیت بالای کاورلتر آشنای شدید، نوبت به نحوه نگارش آن می‌رسد. برای اینکه بتوانید بهترین کاورلتر را بنویسید، باید اصول مختلفی را رعایت کنید. در صورتی که در این زمینه برنامه‌ریزی مناسبی نداشته باشید، cover letter مورد نظرتان جذابیت لازم را نخواهد داشت. از همین رو یک فرد حرفه‌ای باید ساختار نامه پوششی را به‌خوبی بشناسد و بر اساس آن اقدام به نگارش آن کند. در ادامه قصد داریم تا مراحل نوشتن نامه پوششی را بیان کنیم پس با ما همراه باشید.

نگارش اطلاعات تماس متقاضی

در صورتی که به فکر مهاجرت تحصیلی هستید، باید نامه پوششی را به‌شکل درست شروع کنید. برای این کار در ابتدا باید بخش اطلاعات تماس قرار بگیرد. برای این قسمت واجب است که اطلاعاتی نظیر اسم، شماره تماس، ایمیل و آدرس نوشته شود. در واع اولین اطلاعاتی که مورد آنالیز قرار می‌گیرند همین موارد است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که آدرس شبکه‌های اجتماعی خود را هم در این بخش بنویسند. به‌هرحال این شما هستید که باید با توجه به شرایط ویژه خود در این مورد تصمیم‌گیری کنید. از آنجایی که این قسمت در بخش آغازین می‌آید، حتما توجه زیادی به آن داشته باشید.

سلام رسمی به مخاطب اصلی کاورلتر

هر نامه‌ دارای یک مخاطب است که در مورد کاورلتر هم این موضوع کاملا صدق می‌کند. در نتیجه باید بعد از اطلاعات تماس سلام و تهنیت ویژه‌ای برای مخاطب نامه در نظر بگیرید. افرادی نظیر مسئول پذیرش دانشگاه، سردبیر مجله و مدیر بخش استخدام شرکت جزو این مخاطبین مهم هستند. به‌همین علت شما باید در نامه پوششی اسم شخص را به‌صورت کامل بیاورید. بعد از ذکر نام شخص باید با رعایت آداب کامل سلام گفته شود. بدون شک اگر مسئول مربوطه با سلام گرم شما روبرو شود، ادامه نامه را با میل و رغبت بیشتری خواهد خواند. از همین رو به شما توصیه می‌کنیم که با دقت هر چه تمام این بخش را پر کنید تا از مزایای بی‌نظیری که در آن وجود دارد به خوبی بهره‌مند شوید.

نگارش مقدمه cover letter

نوشتن مقدمه عالی برای کاورلتر از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تجربه نشان می‌دهد که مقدمه عالی می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی مخاطب داشته باشد. دلیل انتخاب شغل یا رشته موردنظر از طریق شما باید به‌طور کامل ذکر شود. چنانچه بتوانید در مقدمه دلایل خوبی را برای این کار شرح دهید، مسلما نتایج مهمی را به دست خواهید آورد. بخش مقدمه نقش بسیار مهمی در جذب خواننده دارد. چنانچه این بخش به‌صورت جذاب و خواندنی نوشته شده باشد، مخاطب تا انتها با شما همراهی خواهد کرد. ذکر این نکته ضروری است که هر روزه تعداد زیادی کاورلتر به دست مسئولین مربوطه می‌رسد. در نتیجه اگر مقدمه خوبی نداشته باشید، احتمال دارد که مخاطب آن را تا آخر نخواند.

نگارش بدنه کاورلتر cover letter

بعد از اینکه نوشتن مقدمه کاورلتر به‌صورت کامل انجام شد، باید به سراغ بدنه آن بروید. این بخش از cover letter از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. در این بخش باید حدود ۲ تا ۳ پاراگراف نگارش شود. در طول این پاراگراف‌ها باید اطلاعاتی نظیر توانایی‌ها، مهارت‌ها و سوابق تحصیلی نوشته شود. بیان کردن مناسب این توانمندی‌ها باعث آشنایی مخاطب با شما خواهد شد.
همچنین شما باید در این بخش ثابت کنید که چرا برای موقعیت تحصیلی یا شغلی درخواستی مناسب هستید. ناگفته نماند که مواردی همچون مشخصات فردی، حوزه تخصصی و وضعیت تحصیلی به‌طور کامل شرح داده می‌شود. جایگاه فعلی شغلی و تحصیلی شما بسیار اهمیت دارد که باید آن را به‌شکل ویژه ذکر کنید.

نوشتن جمع بندی برای کاورلتر

آخرین بخشی که برای cover letter در نظر گرفته شده است، سخن پایانی خواهد بود. در این قسمت شما باید یک جمع‌بندی کلی از مطالبی که در کاورلتر گفتید داشته باشید. همچنین باید از مسئول مربوطه بخواهید که بعد از خواندن کامل نامه پوششی با شما تماس بگیرد. تشکر و قدردانی در جمع‌بندی بسیار حائز اهمیت است. از همین رو از مسئول مربوطه بابت زمانی که صرف خواندن نامه پوششی کرده است تشکر کنید. این کار باعث انتقال حس مثبت به خواننده می‌شود که احتمال پذیرش شما را به شدت بالا خواهد برد. در بخش انتهایی نامه هم عبارت با احترام را همراه با نام خود بنویسید. حال کاورلتر شما آماده شده است و آماده تحویل خواهد بود.

نکات مهم در نوشتن کاورلتر

در صورتی که می‌خواهید در کانادا یا سایر کشورها تحصیل یا کار کنید، باید مدارک مختلفی را برای این کار آماده کنید. به‌طور مثال استادی پلن کانادا یکی از این موارد است که به اندازه رزومه تحصیلی و cover letter اهمیت دارد. از همین رو نگارش هر کدام از این موارد اصول خاص خود را دارد که باید برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. اگر نامه پوششی را برای سردبیر ارسال می‌کنید، حتما دلایل ارائه آن را یادداشت کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در نوشتن کاورلتر روی می‌دهد وجو غلط‌های املایی و نگارشی متعدد است.
از آنجایی که زبان مادری ایرانی‌ها انگلیسی نیست، احتمال بروز این خطا بسیار بالا خواهد بود. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم که حتما متن نامه را از نظر گرامری و املایی به‌طور دقیق آنالیز کنید تا در آن ایرادی دیده نشود. از همین رو نگارش نامه پوششی باید توسط فردی انجام شود که تسلط کاملی به زبان انگلیسی دارد. لحن کاورلتر باید کاملا رسمی و اداری باشد. متن‌های محاوره‌ای به هیچ عنوان برای این مورد مناسب نیستند. در صورتی که شما مشاوره مهاجرتی درست دریافت کنید، همه این نکات مهم و تاثیرگذار به شما گفته خواهد شد.

سخن پایانی

مهاجرت به کشورهای مختلف نیازمند آماده‌سازی مدارک متعددی است. در این بین کاورلتر یا نامه پوششی یک نمونه بسیار مهم است که باید به دقت نگارش شود. نوشتن کاورلتر به تخصص بالایی نیاز دارد و باید اصول متعددی در آن رعایت شود. موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری تمامی امور مهاجرتی از جمله نوشتن نامه پوششی را انجام می‌دهد. اگر دوست دارید که یک مهاجرت آسان به کانادا یا آمریکا را تجربه کنید، در این مجموعه بهترین خدمات ممکن به شما ارائه خواهد شد. در صورتی که با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنید تمامی راهنمایی‌های لازم به‌شکل کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا