دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

فهرست عناوین

اگر تحصیل در کانادا جزو گزینه­ های مهاجرتی است که به آن فکر کرده‌اید ولی هنوز نمی­دانید که در کدام یک از دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید، برای شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می­کنیم به مطالعه و تحقیق در مورد دانشگاه‌ها و مدارس این کشور بپردازید تا بتوانید با دیدی جامع و آگاهانه در این خصوص تصمیم بگیرید.

در مقالات قبلی، تحصیل در کشور کانادا را مورد بررسی قرار دادیم و به تفصیل جزئیات آن را توضیح دادیم. همچنین از بین بهترین دانشگاه­های کانادا، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه کلگری را مورد بررسی دقیق قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم دانشگاه مونترال را به شما معرفی کنیم و به بررسی جزئیات مهم آن می­پردازیم. این اطلاعات برای انتخاب دانشگاه مناسب شما برای تحصیل در کانادا می­تواند اطلاعات مفیدی باشد.

تاریخچه دانشگاه مونترال، یکی از بهترین دانشگاه­های کانادا

دانشگاه مونترال یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی فرانسوی زبان در ایالت کبک کانادا، شهر مونترال است. پردیس اصلی دانشگاه در دامنه شمالی کوه رویال در محله‌های اوترمونت (Outremont) و کوت-د-نیژ (Côte-des-Neiges) قرار دارد.این دانشگاه به‌عنوان پردیس جداگانه و زیر مجموعه دانشگاه لاوال در سال 1878 تأسیس شد. پس از صدور منشور پاپال در سال 1919 و منشور استانی در سال 1920، به یک مؤسسه مستقل تبدیل شد.

پس از مستقل شدن این مجموعه، در سال 1942 دانشگاه مونترال از کوارتیر لاتین مونترال به مکان فعلی خود در کوه رویال منتقل شد. همچنین این دانشگاه با تصویب منشور استانی دیگری در سال 1967 به یک مؤسسه سکولار تبدیل شد. بخش‌های خاصی از امکانات آموزشی مؤسسه، مانند سمینار دو کبک (Séminaire de Québec) و دانشکده پزشکی (که به‌عنوان دانشکده پزشکی و جراحی مونترال تأسیس شد)، قبلاً به ترتیب در سال‌های 1876 و 1843 در مونترال تأسیس شده بودند و پس از شکل‌گیری دانشگاه مونترال به‌عنوان یک مجموعه مستقل، به این مؤسسه اضافه شدند.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال متشکل از سیزده دانشکده، بیش از شصت دپارتمان و دو مدرسه ی وابسته است که بیش از 650 برنامه ی تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می­دهد که 71 برنامه آن، برای مقطع دکترا می­باشد.دانشگاه مونترال، مؤسسه‌ای مختلط است و 34335 دانشجو در مقطع کارشناسی و 11925 دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی (به استثنای مدارس وابسته) در این مجموعه، مشغول تحصیل می­باشند. فارغ‌التحصیلان و دانشجویان سابق دانشگاه مونترال در سراسر کانادا و نقاط مختلف جهان به‌عنوان مقامات دولتی، دانشگاهیان و رهبران تجاری خدمت می‌کنند.

واتیکان در سال 1889 به این دانشگاه، استقلال اداری اعطا کرد. بنابراین به دانشگاه اجازه داده شد که اساتید مورد نیاز خود را انتخاب کند و مجوز اعطای مدرک دیپلم به این دانشگاه داده شد. با این حال، تا 8 مه 1919 که منشور پاپ از سوی پاپ بندیکت پانزدهم به دانشگاه استقلال کامل اعطا کرد، این مؤسسه کاملاً مستقل نبود.

پس از سال 1919، دانشگاه مونترال به‌عنوان یک دانشگاه کاتولیک مستقل، نام کنونی را برای خود برگزید و به طور رسمی، اولین منشور استانی خود را در 14 فوریه 1920 اعطا کرد. در زمان شکل‌گیری اولیه این دانشگاه، کمتر از 100 دانشجو در سه دانشکدة آن، یعنی دانشکده الهیات (واقع در سمینار بزرگ مونترال)، دانشکده حقوق (به میزبانی انجمن سنت سولپیس)، و دانشکده پزشکی (در قلعه رامزای) مشغول به تحصیل شدند.

پردیس­های دانشگاه مونترال

پردیس اصلی (پردیس مونترال)

پردیس اصلی دانشگاه مونترال در دامنه شمالی کوه رویال در بخش‌های اوترمونت و کوت-د-نیژ واقع شده است که شامل 40 ساختمان می­شود. نمایشگاه برجسته آن، راجر گادری (به نام راجر گادری، رئیس دانشگاه اسبق) که تا سال 2003 به‌عنوان نمایشگاه اصلی شناخته می‌شد، از اطراف محوطه دانشگاه دیده می‌شود. این ساختمان به سبک آرت دکو با برخی از عناصر سبک بین‌المللی ساخته شده است که برج باشکوه آن معروف می­باشد و توسط معمار مشهور، ارنست کورمیر طراحی شده است.

شایان ذکر است که این پردیس توسط ایستگاه‌های مترو Côte-des-Neiges، Université-de-Montréal و Édouard-Montpetit خدمات رسانی می‌شود که برای دسترسی راحت دانشجویان به دانشگاه، مزیت محسوب می­شود. همچنین پردیس مونترال به دلیل فعالیت‌های مؤثر در زمینه مدیریت منابع محيط زیست و اقدامات ملموس برای محافظت از محیط زیست شناخته شده است.

پردیس لاوال

این پردیس، در مرکز سیتی دو سووآر (Cite du Savoir) قرار دارد و به ایستگاه متروی مونت مرنسی دسترسی دارد. پردیس لاوال، از سال 2011 برنامه‌های آموزشی مختلفی را برای دانشجویان ممتاز ارائه می­کند. تقریباً در هر ترم، 5000 دانشجو در این کلاس‌ها شرکت می­کنند. علاوه بر کلاس‌های درس، در این پردیس 22 بخش تخصصی، 6 سالن آمفی‌تئاتر، خوابگاه­های دانشجویی، یک سالن غذاخوری، سالن­های کار تیمی، یک پارکینگ زیرزمینی و یک بازارچه وجود دارد.

پردیس سنت یاسانت (Saint-Hyacinthe)

این پردیس در استان کبک واقع شده است که در آن، ساختمان دانشکده دامپزشکی و بیمارستان­های دانشگاه مونترال قرار دارند. در این پردیس، بیش از 850 عنوان درسی ارائه می­شود. علاوه بر دکترای دامپزشکی، دوره‌های متعددی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این پردیس ارائه می­شود.

پردیس میل

پردیس میل مجتمعی علمی محسوب می­شود که در آن فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی در بخش‌های شیمی، فیزیک، علوم زیستی و جغرافیا، انجام می­شود. این پردیس به داشتن کتابخانه فوق مدرن در میان مؤسسات آموزشی، معروف است.

پردیس موریس

پردیس موریس دانشگاه مونترال، اولین پردیس غیر متمرکز کانادا می­باشد که در منطقه موریس واقع شده است. در این پردیس، دانشجویان پزشکی می­توانند تمام دوره‌های آموزشی رشته پزشکی را از سال اول تا دورة رزیدنسی، طی کنند.

از پردیس‌های دیگر دانشگاه مونترال می-توان به دانشگاه لانگیوال، پردیس دانشگاه لنودیر و پردیس, Bureau de l’enseignement régional اشاره کرد.

دانشکده‌های دانشگاه مونترال

دانشکده هنر و علوم: این دانشکده دارای 25 بخش، مدرسه و مؤسسه بوده که هدف کلی آن، ارتقا سطح آگاه دانشجویان از علوم طبیعی و علوم انسانی می­باشد.

دانشکده آموزش: تربیت مدرسان برای مدارس، از وظایف این دانشکده می­باشد. علاوه بر این، در این دانشکده بر روی موضوعاتی چون روش‌های نوین تدریس، نوآوری در سیستم آموزشی و تحقیقات علمی بر روی تئوری‌های آموزشی مختلف، فعالیت­های آموزشی و تحقیقی صورت می­گیرد.

دانشکده حقوق: در این دانشکده، آموزش­هایی در سطوح بالای دو گرایش قانون مدنی و حقوق عرفی رشته حقوق به دانشجویان ارائه می­شود.

دانشکده دندانپزشکی: این دانشکده یکی از معروف‌ترین دانشکده‌های دندان‌پزشکی در کانادا می­باشد. به طوری که می­توان گفت بیشتر دندان‌پزشکان حرفه­ای و معروف ایالت کبک، فارغ‌التحصیلان این دانشکده بوده‌اند.

دانشکده پزشکی: سابقه این دانشکده در میان دانشکده‌های پزشکی کانادا، از نظر تنوع در ارائه برنامه­های آموزشی رشته پزشکی و تربیت پزشکان، از همه درخشان­تر است.

دانشکده پرستاری: این دانشکده، رشته‌های متعدد و جدید در زمینة پرستاری دارد که با شیوه­های تحقیقاتی پویا و همکاری با تعداد زیادی از مؤسسات درمانی در جهان، بیشترین تعداد پرستاران را نه تنها در استان کبک، بلکه در تمامی جوامع فرانسوی زبان در جهان تربیت کرده است.

دانشکده داروسازی: این دانشکده نیز همچون دانشکده‌های پزشکی و پرستاری دانشگاه مونترال، در زمینه نوآوری در شیوه‌های تحقیقاتی و آموزش بر پایه روش‌های عملی، در زمینة خود، پیشتاز محسوب می­شود.

دانشکده دامپزشکی: این دانشکده برای فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده که در زمینة کشاورزی و سلامت حیوانات دارد، شهرت دارد و تنها دانشکده دامپزشکی فرانسوی زبان در آمریکا شمالی محسوب می­شود.

دانشکده بهداشت عمومی: این دانشکده به‌عنوان مؤسسه آموزشی که برنامه‌های متنوع بسیاری در زمینة بهداشت عمومی را در بر دارد شناخته شده است. ارتباطات گسترده‌این دانشکده با مراکز تحقیقاتی بهداشت عمومی در سراسر جهان، شایان ذکر است.

دانشکده طراحی محیط: دانشجویان در این دانشکده به یادگیری رشته‌هایی چون برنامه‌ریزی شهری، معماری، طراحی صنعتی، معماری مناظر و طراحی داخلی می­پردازند.

دپارتمان حرکت‌شناسی: این دپارتمان در قلب یکی از بزرگ‌ترین مراکز ورزشی کانادا قرار گرفته است و از مراکز پیشتاز در علم حرکت شناسی محسوب می­شود.

دانشکده بینایی‌سنجی: این دانشکده تنها دانشکده فرانسوی زبان در جهان است که مدرک بینایی­سنجی در مقطع دکترا اعطا می­کند و تنها دانشکدة فرانسوی زبان بینایی‌سنجی در کانادا می­باشد.

دانشکده پلی‌تکنیک مونترال: این دانشکده، دانشکده مهندسی دانشگاه مونترال محسوب می­شود و رشته‌های تحصیلی متنوعی اعم از مهندسی برق، مکانیک، شیمی، کامپیوتر، فیزیک، عمران و دیگر رشته‌های مهندسی را در برنامه آموزشی خود جای داده است.

دانشکده HEC مونترال: این دانشکده، دوره‌های تحصیلی در زمینه رشته‌های مدیریت و کسب‌وکار ارائه می­دهد. از رشته‌های تحصیلی این دانشکده می­توان به مدیریت امور مالی، مدیریت اجرایی کسب‌وکار و حسابداری اشاره کرد.

دانشکده موسیقی: این دانشکده طیف گسترده‌ای از رشته‌های موسیقی را از موسیقی باروک تا موسیقی مدرن و دیجیتال، پوشش می­دهد. آهنگ سازان و موسیقی‌دانان مشهور بسیاری در این دانشکده مشغول تدریس به دانشجویان موسیقی می­باشند.

دانشکده مطالعات تکمیلی: این دانشکده تنها دانشکدة آموزش بزرگسالان در استان کبک است و رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشکده بر اساس نیاز بازار کار تنظیم می­شوند.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در برنامه‌های آموزشی خود جای داده است که هرکدام از این رشته‌های تحصیلی، شامل زیرشاخه‌های متنوعی هستند که نام بردن تمامی آن‌ها در مقیاس این مقاله نمی­گنجد و ممکن است از خواندن آن، خسته شوید. بنابراین در ادامه، لیست رشته‌های تحصیلی اصلی دانشگاه مونترال را آورده‌ایم.

 • علوم مدیریتی و اجرایی
 • علوم پایه و کاربردی
 • علوم سلامت
 • علوم انسانی
 • اقتصاد و سیاست
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • توسعه پایدار و زیست‌محیطی
 • طراحی و برنامه‌ریزی زیست‌محیطی
 • علوم زیستی
 • حقوق
 • زبان و ادبیات
 • هنر و موسیقی
 • علوم اجتماعی
 • علوم آموزشی و تربیت‌مدرس
 • علوم دینی

رشته‌های دو زبانه دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال، دانشگاهی فرانسوی زبان محسوب می­شود که رشته‌های تحصیلی آن در مقطع کارشناسی، همگی به زبان فرانسوی ارائه می­شود. اما در مقاطع کارشناسی اشد و دکترا، برای دانشجویانی که تسلط کافی به زبان فرانسوی نداشته ولی بر زبان انگلیسی مسلط هستند، رشته‌هایی خاص به صورت دو زبانه در زبان‌های فرانسوی و انگلیسی ارائه می­شوند. در ادامه می­توانید لیست این رشته‌ها را مشاهده کنید.

 • حقوق پزشکی و پزشکی بیمه بین‌المللی (کارشناسی ارشد)
 • حقوق پزشکی و پزشکی بیمه (دیپلم تخصصی و کارشناسی ارشد)
 • حقوق (کارشناسی ارشد)
 • حقوق تجارت بین‌المللی (کارشناسی ارشد)
 • بینایی‌سنجی – علوم بینایی (تماماً به زبان انگلیسی- کارشناسی ارشد)
 • زیست‌شناسی مولکولی (دکترا)
 • میکروبیولوژی و ایمنی‌شناسی (دکترا)
 • جغرافیا (دکترا)
 • بیوشیمی (دکترا)
 • ویروس‌شناسی و ایمنی‌شناسی (دکترا)
 • مهندسی پزشکی (دکترا)
 • شیمی (دکترا)
 • علوم کامپیوتر (دکترا)
 • نوروساینس (دکترا)
 • داروشناسی (دکترا)
 • فیزیولوژی مولکولی، سلولی و یکپارچه (دکترا)

*اگر در زمینة رشته‌های تحصیلی و زیرشاخه‌های آن‌ها در دانشگاه مونترال کانادا نیاز به اطلاعات دقیق‌تر دارید، می­توانید با کارشناسان مؤسسه مهرآیین در ارتباط باشید.

رتبه (رنکینگ) دانشگاه مونترال

از آن جایی که یک رتبه­بندی ممکن است نتواند حقیقت امر راجع به سطح دانشگاه را به خوبی نشان دهد، در زیر، رتبه دانشگاه مونترال را در چند سیستم رتبه­بندی معتبر نوشته‌ایم.بر اساس رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه مونترال در سال 2021 در رتبه 73 برترین دانشگاه‌های جهان و رتبه 5 در دانشگاه‌های ممتاز کانادا قرار دارد.

همچنین در سیستم رتبه­بندی QS، جایگاه دانشگاه مونترال در سال 2021 در جهان 118 و در کشور کانادا، 4 می­باشد.در رتبه­بندی جهانی (ARWU) نیز، دانشگاه مونترال در سال 2020 در میان دانشگاه‌های بین 101 تا 150 قرار دارد.در سال  2019 نیز، دانشگاه مونترال در رتبه­بندی مک لین (Maclean) در میان دانشگاه‌های برتر پزشکی، در رتبه دهم قرار گرفته است.

تحصیل در دانشگاه مونترال و اخذ پذیرش این دانشگاه

تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا در مقاطع گوناگون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، در رشته‌های گوناگون امکان‌پذیر است. این دانشگاه جزو بهترین مؤسسات آموزشی جهان محسوب شده و سالانه هزاران نفر از متقاضیان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را جذب خود می­کند. بنابراین، تحصیل در دانشگاه مونترال و ورود به مقاطع گوناگون برای دانشجویان بین‌المللی امری ممکن است.

دانشگاه مونترال

همچنین دانشگاه مونترال کانادا امکانات و خدمات دانشگاهی و غیر تحصیلی همچون کتابخانه مجهز، خوابگاه­های دانشجویی و امکانات اسکان، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و بورسیه‌های تحصیلی متعدد و گوناگون، تحصیل در خارج از کشور کانادا و برنامه‌های انتقالی برای دانشجویان، برنامه‌های آموزشی آنلاین و امکانات آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری متعددی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

تمامی مواردی که ذکر شد در سهولت تحصیل در این دانشگاه و راحتی دانشجویان تأثیر بسزایی می­گذارد و این دانشگاه را به مرکز آموزشی محبوبی بدل می­کند. در ادامه به بررسی شرایط ثبت‌نام در این دانشگاه و سپس به جزئیات اخذ پذیرش از دانشگاه مونترال برای مقاطع مختلف تحصیلی می­پردازیم.

ثبت‌نام در دانشگاه مونترال کانادا

در قدم اول، برای ثبت‌نام باید وارد سایت دانشگاه مونترال شوید. شما در سایت این دانشگاه می­توانید به صورت آنلاین فرایند ثبت‌نام خود را پشت سر بگذارید. برای انجام این کار، لازم است قبل از انجام ثبت‌نام، مدارک مورد نیاز را جهت اسکن کردن، آماده کنید. به طور کل، مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام شامل اجازه تحصیل در کانادا، پاسپورت معتبر، ریزنمرات و نمرات سال قبل، نتیجه چک آپ پزشکی، مدارک هویتی شخص شما و مدارکی دیگر می­باشد. (در قسمت اخذ پذیرش مربوط به هر مقطع تحصیلی، به تفصیل مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در هر مقطع را ذکر کرده‌ایم.)

همان‌طور که گفتیم، در قدم اول باید وارد سایت دانشگاه مونترال شوید و مشخصات فردی خود را وارد نمایید. سپس از شما سایر مشخصاتتان، نظیر گذرنامه، لیست نمرات و… را می‌خواهند که باید از قبل این مدارک را اسکن کرده باشید و در سایت دانشگاه، بارگذاری کنید. در انتها، اگر مدارک شما تأیید شود، می­توانید هزینه ثبت‌نام را پرداخت کنید که حدوداً 700 دلار می­باشد. سپس برای شما تأییدیه اینترنتی ارسال می­شود و در صورت عدم تأیید، دلایل آن به شما توضیح داده خواهد شد.

در فرصتی که دانشگاه به شما جهت تکمیل مدارک می­دهد، می­توانید مدارک ناقص و مدارکی که سبب عدم تأیید شما در ثبت‌نام دانشگاه شده است را اصلاح کرده و دوباره اقدام کنید.نکته‌ای که در این مرحله بسیار حائز اهمیت می­باشد، دقت شما در انتخاب رشته در مرحله ثبت‌نام است. چرا که اقامت کاری پس از تحصیل و پس از آن، دریافت اقامت دائم کشور کانادا، در گرو رشته تحصیلی­تان می­باشد. پس در این زمینه، نهایت دقت را به خرج دهید

*اگر در زمینة ثبت‌نام و انتخاب رشته و مرکز آموزشی موردنظر در کانادا، به راهنمایی حرفه‌ای نیاز دارید، متخصصان مؤسسه مهرآیین آماده‌اند تا شما را در این مسیر سرنوشت‌ساز همراهی کرده و تا پایان کار، حامی و در کنار شما باشند. برای ارتباط با کارشناسان مؤسسه مهرآیین کافی است کلیک کنید.

اخذ پذیرش دانشگاه مونترال در مقطع کارشناسی

در ادامه، ضمن معرفی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه مونترال، نکاتی که رعایت آن­ها به پذیرش شما در این دانشگاه می­تواند کمک شایانی کند را ذکر کرده‌ایم.

 • کپی و اصل شناسنامه (نامه‌ای رسمی که در آن، نام فرد متقاضی و والدینش نوشته شده باشد)
 • اسکن مدارک تحصیلی مقاطع مختلف
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن مدرک دیپلم
 • ارائه جوایز علمی و یا ورزشی که دریافت کرده‌اید (در صورت وجود)
 • ارائه رزومه کاری
 • اسکن معدل مقاطع تحصیلی مختلف
 • اسکن مدارک مربوط به فعالیت‌های پژوهشی (در صورت وجود)
 • اسکن توصیه­نامه علمی دریافت شده از اساتید قبلی خود برای مقاطع بالاتر (در صورت وجود)
 • اسکن مدارکی که اثبات می­کنند تمکن مالی جهت مهاجرت، زندگی و تحصیل در کانادا را دارید
 • ارائه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه برای مقطع کارشناسی
 • اگر مقاله‌ای در یکی از رسانه‌های علمی چاپ کرده‌اید، آن را برای دانشگاه ارسال کنید
 • ارائه انگیزه نامه برای تحصیل در کانادا (در این نامه سعی کنید اهداف تحصیلی خود را محدود به کیفیت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و هدف علمی­تان از تحصیل در این دانشگاه‌ها کنید و از ارائه اهداف غیرعلمی بپرهیزید.)

اخذ پذیرش دانشگاه مونترال در مقطع کارشناسی ارشد

 • رزومه با مشخصات فردی و سوابق تحصیلی کامل که در آن، اهداف علمی و شغلی شما، واضح بیان شده باشد
 • کپی و اصل شناسنامه (نامه‌ای رسمی که در آن، نام فرد متقاضی و والدینش نوشته شده باشد)
 • کپی پاسپورت
 • ریز نمرات
 • معرفی‌نامه یا توصیه‌نامه از دانشگاه برای دوره فوق‌لیسانس که به صورت محرمانه و مهروموم تحویل داده شود.
 • مدرک لیسانس و معدل GPA با نمره 3
 • موافقت‌نامه با یکی از اساتید برای راهنمایی پایان‌نامه
 • انجام آزمون زبان فرانسه
 • داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی
 • معرفی‌نامه از اساتید برای بعضی از رشته‌ها

اخذ پذیرش دانشگاه مونترال در مقطع دکترا

 • رزومه با مشخصات فردی و سوابق تحصیلی کامل که در آن، اهداف علمی و شغلی شما، واضح بیان شده باشد
 • کپی و اصل شناسنامه (نامه‌ای رسمی که در آن، نام فرد متقاضی و والدینش نوشته شده باشد)
 • کپی پاسپورت
 • ریز نمرات
 • معرفی‌نامه یا توصیه‌نامه از دانشگاه برای دوره دکتری که به صورت محرمانه و مهروموم تحویل داده می­شود.
 • مدرک فوق‌لیسانس و معدل GPA بالای ۳.۳ (معادل A نیز قابل قبول است)
 • طرح پایان‌نامه
 • موافقت‌نامه استاد راهنما
 • مهارت در زبان فرانسوی چرا که پایان‌نامه دکتری این دانشگاه باید به زبان فرانسوی نوشته شود
 • مهارت در زبان انگلیسی
 • خلاصه‌ای ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه‌ای از پایان‌نامه‌ای که قرار است بنویسید.

*در خصوص مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف، کارشناسان متخصص مؤسسه مهاجرتی مهرآیین می­توانند مشاوره شخصی­سازی شده‌تری را با توجه به شرایط شما، ارائه دهند. می­توانید با مشاوران حرفه‌ای مؤسسه مهاجرتی مهرآیین از طریق این لینک در ارتباط باشید.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا

شهریه دانشگاه مونترال کانادا، بر اساس فاکتورهایی همچون رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و این که آیا دانشگاه بین‌المللی محسوب می­شوید یا ساکن کبک کانادا هستید، متغیر است. ولی به طور میانگین، به روش زیر می­توان شهریه دانشگاه مونترال را در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف حساب کرد.

مقطع کارشناسی: هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال، بر اساس تعداد واحدهای درسی انتخاب شده از سوی دانشجو تعیین می­شود که در مقطع کارشناسی می­توان به طور میانگین، مبلغ 9000 دلار کانادا را برای در نظر گرفت.

مقطع کارشناسی ارشد: مبلغ ذکر شده در بالا، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ترم‌های تحصیلی با کلاس درس حدود 8200 دلار کانادا و در ترم‌های تحصیلی بدون کلاس درس (ترم پایان‌نامه)، 425 دلار کانادا می­باشد.

مقطع دکترا: این مبلغ برای دانشجویان مقطع دکترا، در ترم‌های تحصیلی با کلاس درس حدود 7500 دلار کانادا و در ترم‌های تحصیلی بدون کلاس درس (ترم پایان‌نامه)، 425 دلار کانادا می­باشد.

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا در مقطع دکترا، شهریه کم­تر این دانشگاه نسبت به مقطع دکترا در دانشگاه‌های دیگر می­باشد. دانشجویان مقطع دکترا، از حمایت دولت کبک نیز برخوردار می­شوند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مونترال کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت تحصیلی راحت و بدون دغدغه، دریافت بورسیه تحصیلی می­باشد. با دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلف، دانشجویان راحت‌تر می­توانند از پس تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشوری خارجی برآیند و در برخی از این بورسیه‌ها، دانشجو به طور کامل از نظر هزینه‌های زندگی و تحصیل، تأمین می­شود.دانشگاه مونترال نیز مانند بقیه دانشگاه‌های کشور کانادا، شرایطی را برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلف در نظر گرفته است.

دانشگاه مونترال

اما باید توجه داشت که بیشتر بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مونترال، مربوط به تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا می­باشد. این بورسیه‌ها در بیشتر مواقع به دانشجویان ممتاز با سوابق درخشان اعطا می­شود. همچنین دانشگاه مونترال، برای دانشجویانی که با مشکلات مالی مواجه هستند، شرایطی را در نظر گرفته است تا این دانشجویان بتوانند با کارهای نیمه‌وقت دانشجویی در فضای دانشگاه بتوانند در تأمین مخارج تحصیل و زندگی خود، راحت‌تر باشند. برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، این فرصت‌های شغلی به صورت تدریس به دانشجویان مقاطع تحصیلی پایین‌تر و یا انجام کمک‌های پژوهشی و تحقیقاتی می­باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال

 1. متقاضی باید در یک رشته به صورت تمام وقت قبول شده باشد. (به دانشجویان متقاضی تحصیل به صورت نیمه‌وقت، بورسیه تعلق نمی­گیرد.)
 2. از بورسیه‌های دیگر نباید به صورت هم زمان استفاده شود.
 3. دانشجوی بین‌المللی نباید اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشد.

 مراحل دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال

مراحلی که طی آن می­توانید بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال را دریافت کنید:

 1. ارسال درخواست برای اخذ پذیرش دانشگاه مونترال کانادا
 2. دریافت جواب پذیرش و نامه دانشگاه
 3. ارسال مدارک برای بررسی بورسیه (در صورت اخذ پذیرش)
 4. بررسی مدارک توسط دانشگاه و دریافت بورسیه نامه پس از تأیید مدارک

انواع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه مونترال

در مقطع کارشناسی، بورسیه­های دانشگاه مونترال به سه نوع مختلف تقسیم می­شود:

نوع A: ارزش بورسیه تحصیلی نوع A، به طور معمول در حدود 12 هزار دلار کانادا برای هر سال می­باشد.

نوع B: ارزش این بورسیه تحصیلی، در حدود 6 هزار دلار کانادا برای هر سال می­باشد.

نوع C: ارزش بورسیه نوع C نیز در حدود 2 هزار دلار کانادا برای هر سال می­باشد.

*لازم به ذکر است که این بورسیه­ها، مستقیماً بر روی شهریه دانشگاه اعمال می­شوند و شرط دریافت آن­ها، معدل خوب در سال­های قبلی تحصیل است.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مونترال

در مقطع کارشناسی ارشد نیز، دانشگاه مونترال دو نوع بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته است:

نوع A: این بورسیه تحصیلی ارزشی معادل 9500 دلار کانادا برای هر سال دارد.

نوع B: این نوع بورسیه نیز ارزشی معادل 3200 دلار کانادا برای هر سال دارد.

*در هر دو نوع بورسیه، متقاضیان از پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه معاف می­شوند و مبلغ بورسیه نیز مستقیماً بر رو شهریه دانشگاه اعمال می­شود.

*همچنین باید گفت که مدارک متقاضیان و معدل سال­های تحصیلی قبلی نقش مهمی در اعطای این بورسیه دارند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترا دانشگاه مونترال

بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال برای مقطع دکترا نیز در دو نوع مختلف تقسیم شده‌اند:

نوع A: ارزش این بورسیه، معادل 20 هزار دلار کانادا برای هر سال است.

نوع B: ارزش بورسیه نوع B نیز در حدود 7000 دلار کانادا برای هر سال است.

*در صورت دریافت این نوع بورسیه نیز، مبلغ آن بر روی شهریه دانشگاه اعمال می­شود.

ددلاین­های دانشگاه مونترال

هر دانشگاه در هر کشوری، با توجه به شرایط خاص خود، تاریخ مشخصی برای مهلت ارسال درخواست پذیرش از طرف متقاضیان تحصیل دارد. این موضوع برای دانشگاه مونترال نیز صدق می­کند. ددلاین ارسال اپلیکیشن فرم در دانشگاه مونترال برای ترم­های مختلف به شرح زیر است:

آخرین مهلت برای ترم پاییز: اول فوریه

آخرین مهلت برای ترم زمستان: اول سپتامبر

آخرین مهلت برای ترم بهار-تابستان: اول فوریه

امکانات دانشگاه مونترال کانادا

خوابگاه­های دانشجویی درون پردیس

در بیشتر پردیس­های دانشگاه مونترال، امکاناتی برای اسکان دانشجویان غیر بومی کبک فراهم شده است.بزرگ‌ترین این خوابگاه­ها در پردیس اصلی دانشگاه مونترال قرار دارد. البته خوابگاه دانشجویی پردیس لاوال نیز خوابگاهی مجهز برای دانشجویان خارجی محسوب می­شود.

به طور میانگین هزینه اجاره یک ماه برای یک اتاق در این خوابگاه­ها، 450 دلار کانادا است که اگر دانشجویان فضای بیشتری مثل اتاق کار یا اتاق مطالعه جداگانه نیاز داشته باشند، هزینه آن را باید جداگانه پرداخت کنند.برای رزرو خوابگاه دانشجویی در دانشگاه مونترال باید متقاضیان به هنگام ثبت‌نام فرم‌های مخصوص رزرو خوابگاه را پر کرده و هزینه آن را نیز پرداخت کنند. همچنین باید گفت که در صورت تمایل به رزرو اتاق­های فرنیش و مبله، امکان اجاره این اتاق­ها نیز درون پردیس دانشگاه وجود دارد.

از مزایای استفاده از این خوابگاه­ها می­توان دسترسی راحت و سریع به کلاس­های درس، ارتباط با جامعه دانشجویان دانشگاه، امکان استفاده از وسایل نقلیه و وسایل رفاهی دانشگاه، شرکت در کلوپ­های مختلف دانشجویی و استفاده از امکانات ورزشی و تفریحی پردیس را مثال زد.

خوابگاه­های دانشجویی خارج پردیس

شهر مونترال به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای استان کبک، خوابگاه­ها و امکانات بسیاری را برای دانشجویان بین‌المللی در بر دارد که دانشجویان می­توانند به سادگی خوابگاه مناسب خود را با توجه به بودجه موردنظر، پیدا کنند. این خوابگاه­ها به شکل­های مختلف اشتراکی، خصوصی، اتاق، سوئیت و خانه جداگانه اجاره داده می­شوند که در هرکدام از انواع نام‌برده‌شده، امکان اجاره به صورت مبله یا عادی وجود دارد.

امکانات دیگر دانشگاه مونترال

با توجه به این که دانشگاه مونترال سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین‌المللی را جذب می­کند، روشن است که این دانشگاه امکانات فرهنگی، اجتماعی، هنری، تفریحی و ورزشی متنوعی را برای دانشجویان خود فراهم آورده است. از جمله امکانات ورزشی، هنری و تفریحی این دانشگاه می­توان به کلاس‌های تحلیل سینما، تئاتر، کلاس­های رقص، کارگاه­های هنری مختلف، ورزش هاکی، والیبال، بسکتبال، فوتبال، صخره‌نوردی و شنا اشاره کرد.

همچنین انواع خدمات بهداشتی در فضای پردیس دانشگاه مونترال برای آموزش و همچنین خدمات درمانی دانشجویان از قبیل کلینیک دندانپزشکی، بیمارستان آموزش دامپزشکی، کلینیک شنوایی‌سنجی و پاتولوژی، کلینیک فیزیولوژی، کلینیک کینزولوژی، کلینیک دانشگاه تغذیه، کلینیک فیزیوتراپی و طب ورزشی و کلینیک بینایی فراهم می­باشد.در پردیس­های این دانشگاه نیز رستوران­ها و کافه­هایی جهت استراحت و وقت­گذرانی دانشجویان وجود دارد.

مراکز مشاوره فیزیوتراپی و کاریابی نیز از امکانات رفاهی دیگر این دانشگاه محسوب می­شوند که دانشجویان با مشاوره مرکز کاریابی این دانشگاه می­توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.شاید برایتان جالب باشد بدانید که هر ساله بودجه‌ای در حدود 500 میلیون دلار به بخش تحقیقاتی این دانشگاه اختصاص می­یابد. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دانشگاه مونترال، یکی از سه قطب تحقیقاتی کانادا برشمرده می‌شود که تا به حال دستاوردهای علمی و پژوهشی بسیاری داشته است.

دانشجویان دانشگاه مونترال کانادا

دانشگاه مونترال سالانه میزبان تحصیل حدود 67 هزار دانشجو است که از این تعداد به طور میانگین حدود 10 هزار نفر دانشجویان بین‌المللی می­باشند و حدود 20 هزار نفر نیز دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. لازم به ذکر است که حدود 3000 محقق در دانشکده­های مختلف این دانشگاه مشغول فعالیت می­باشند.

دانشگاه مونترال

باید بدانید که دانشگاه مونترال، دانشگاهی فرانسوی زبان است و بیشتر برنامه­ های تحصیلی که در این دانشگاه ارائه می­شوند به زبان فرانسوی می­باشد پس لازم است برای تحصیل در دانشگاه مونترال، به این زبان تسلط داشته باشید. البته دانشگاه مونترال دوره­هایی را برای آموزش به دانشجویانی که تسلط کافی به زبان فرانسوی ندارند، تدارک دیده است تا به شکلی همه‌جانبه از دانشجویان خود، حمایت کند.

کمی بیشتر درباره شهر مونترال بدانید

اگر رؤیای تحصیل در دانشگاه مونترال را در سر می­پرورانید، شاید بهتر باشد در مورد شهری که لازم است برای تحصیل در این دانشگاه در آن اقامت داشته باشید، بیشتر بدانید.

شهر مونترال دومین شهر بزرگ کشور کانادا می­باشد که در استان کبک، در جزیره مونترال واقع شده است. این شهر یکی از جاذبه­های تجاری، صنعتی و فرهنگی کشور کانادا محسوب می­شود. جمعیت این شهر را بیشتر فرانسوی‌زبانان تشکیل می­دهند و بسیاری از ایرانیان مقیم کانادا نیز در این شهر ساکن هستند.

دانشگاه مونترال

از نظر امکانات حمل‌ونقل عمومی نیز باید گفت که این شهر یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان در این زمینه است و می­توانید به سادگی به‌تمامی نقاط این شهر تردد داشته باشید. همچنین باید گفت که این شهر تابستان­هایی گرم و زمستان­هایی بسیار سرد دارد. همچنین جشنواره­ها و فستیوال­های مختلفی در تمامی فصول در این شهر برگزار می­شوند که حتی اگر از مناطق دیدنی و طبیعت بسیار زیبای این شهر نتوانید بازدید کنید، از این جشنواره­ها می­توانید لذت ببرید.

*اگر در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا و پذیرش تحصیلی دانشگاه مونترال به مشاوره خصوصی و شخصی نیاز دارید، کارشناسان مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مفتخرند که در این راه از قدم آغازین تا انتهای این جاده سرنوشت‌ساز، با شما و راهنمای شما خواهند بود. شما می­توانید به راحتی با مشاوران مؤسسه مهرآیین در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا