دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

به طور معمول، تمامی افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود به مهاجرت فکر می­کنند. همگی ما برای ساخت آینده‌ای بهتر در حال تلاش هستیم و در برخی موارد ممکن است بهترین راه برایی ساخت آینده، مهاجرت باشد. معمولاً در سنین قبل از 30 سالگی، مهاجرت تحصیلی را به عنوان یکی از بهترین راه‌های مهاجرت در نظر می­گیرند.

در این نوع مهاجرت، فرد علاوه بر دریافت آموزش و تحصیلات در سطوح بالاتر، می­تواند از امنیت شغلی پس از تحصیل و نیز رفاه زندگی در کشور مطلوب خود، بهره‌مند شود. یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، کانادا می­باشد که در زمینه معرفی این کشور برای تحصیل، در مقالات قبل به تفصیل جزئیات را بررسی کردیم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

اگر برای تحصیل در کانادا به اطلاعات کلی نظیر شهرهای مناسب برای زندگی، دانشگاه­های برتر این کشور و اطلاعات در خصوص زندگی و تحصیل در کانادا نیاز دارید، پیشنهاد می­کنیم حتماً این مقاله را مطالعه کنید.همچنین از بهترین دانشگاه­های این کشور، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مونترال و دانشگاه کلگری را به طور کامل در مقالات قبلی معرفی کرده و تمامی جزئیات مهم آن‌ها را نیز بررسی کردیم.در این مقاله قصد داریم از میان بهترین دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا را معرفی کرده و به بررسی جزئیات مهم آن برای متقاضیان تحصیل در کانادا و در این دانشگاه بپردازیم.

معرفی دانشگاه بریتیش کلمبیا

در ارزیابی­های دانشگاه­های مختلف کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا هر ساله جزو بهترین دانشگاه‌های این کشور قرار می­گیرد. این دانشگاه در سال 1908 تأسیس شده و آن را به نام استانی که در آن واقع شده است، بریتیش کلمبیا نام گذاری کرده‌اند.این دانشگاه از نظر پژوهشی جزو بهترین مؤسسات جهان است که پژوهش‌های گسترده در حوزه‌های مختلفی در آن صورت می­گیرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

کافی است به بودجه 670 میلیون دلاری این دانشگاه برای بیش از 9000 پروژه پژوهشی در سال توجه کنید تا متوجه این موضوع شوید. همچنین باید گفت که این دانشگاه، پایگاه اصلی آزمایشگاه ملی کانادا در زمینه فیزیک هسته‌ای و ذره­ای (TRIUMF) می­باشد. این دانشگاه به همراه انجمن مکس پلانک، اولین مؤسسه مکس پلانک در زمینه کوانتوم مواد در آمریکای شمالی محسوب می­شوند.

پردیس‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه تشکیل شده از دو پردیس در شهرهای ونکوور و کلونا می­باشد که هر دو پردیس در مناطق فوق‌العاده زیبا و خوش آب و هوای شهرهای ذکر شده واقع شده‌اند. پردیس ونکوور دارای دوازده دانشکده و پردیس اوکاناگان در کلونا در بر دارنده هفت دانشکده است. در بین دانشکده‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشکده هنر در پردیس ونکوور دارای 20 ساختمان است که باعث شده است این دانشکده، بزرگ‌ترین دانشکده بریتیش کلمبیا باشد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

پس از دانشکده هنر، مقام دوم به دانشکده علوم بریتیش کلمبیا می­رسد. نمای پردیس ونکوور مشرف به طبیعت کوهستانی است و از این پردیس تا شهر ونکوور فقط بیست دقیقه فاصله با خودرو می­باشد. لازم به ذکر است که در این پردیس موزه‌های مردم شناسی، رستوران‌ها و کافه‌های مختلف، مزارع و پارک‌های مختلف وجود دارد که تجربه تحصیل در این دانشگاه را منحصر به فرد می­کند. پردیس اوکاناگان نیز دربردارنده جنگل‌ها و دریاچه‌های بسیار است که به نوبه خود، تحصیل را برای دانشجویان تبدیل به تجربه شیرین و لذت بخشی می­نماید.

دانشکده‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • دانشکده دندانپزشکی: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی علوم بیولوژیکی و پزشکی دهان و دندان و علوم بهداشت دهان و دندان می­باشد.
 • دانشکده پزشکی: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی نظیر پزشکی داخلی، پزشکی سالمندان، پزشکی تجربی، قلب و عروق، داروسازی و درمان، شنوایی سنجی، بیوشیمی، علوم سلولی، پوست و علوم پوست، مامایی، ژنتیک، ژنتیک پزشکی، آلرژی و ایمونولوژی، زنان و زایمان، مغز و اعصاب، نورولوژی، طب تنفسی، طب فیزیکی و توان‌بخشی، روماتولوژی، علوم اعصاب، علوم اورولوژی هسته‌ای، چشم پزشکی، جراحی ارتوپدی، آسیب شناسی، پزشکی آزمایشگاهی، بهداشت عمومی و رشته‌های تحصیلی دیگر در زمینه پزشکی و پیراپزشکی می­باشد.
 • دانشکده بهداشت عمومی: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی چون مشارکت در یادگیری اولیه انسان و… می­باشد.
 • دانشکده توسعه اجتماعی و سلامت: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی چون سینتیک انسانی، دانش پرستاری و کار اجتماعی می­باشد.
 • دانشکده شنوایی سنجی و علوم گفتاری: ارائه دهنده رشته تحصیلی شنوایی سنجی و علوم گفتاری از جمله گفتار درمانی می­باشد.
 • دانشکده سیستم زمین و غذا: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های زیست شناسی کاربردی، غذا و تغذیه و سلامتی، سیستم‌های منابع جهانی و زیست شناسی کاربردی حیوانات می­باشد.
 • دانشکده جنگل داری: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های مدیریت منابع جنگلی، علوم چوب و علوم جنگل می­باشد.
 • دانشکده مطالعات خلاقانه و سیاسی: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های تاریخ هنر و فرهنگ بصری، مطالعات فرهنگی، نگارش خلاقانه، زبان فرانسوی، زبان انگلیسی، زبان اسپانیایی، زبان آلمانی، زبان ژاپنی، مطالعات جامع زبان، مطالعات رسانه، فیلم، موسیقی، تئاتر، ادبیات جهان و رشته‌های تحصیلی دیگر در این حوزه می­باشد.
 • دانشکده هنر: ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در زمینه مردم شناسی، هنرهای تجسمی، مطالعات کلاسیک، مطالعات خاور نزدیک، مطالعات مذهبی، نگارش خلاق، اقتصاد، زبان و ادبیات انگلیسی، مطالعات فرانسه، مطالعات اسپانیایی، مطالعات ایتالیایی، زبان‌های ملل اول، مطالعات ملل اول، مطالعات انتقادی جنسیت، جغرافیا، تاریخ، روابط بین‌الملل، روزنامه نگاری، مطالعات کتابخانه، بایگانی و اطلاعات، زبان‌شناسی، موزه مردم شناسی، موسیقی، فلسفه، مطالعات اروپا، روان‌شناسی، سیاست‌های عمومی، کار اجتماعی، جامعه شناسی، تئاتر و فیلم می­باشد.
 • دانشکده روزنامه‌نگاری: ارائه دهنده رشته تحصیلی گزارش نویسی و روزنامه نگاری می­باشد.
 • دانشکده آموزش تعمیم یافته: تحصیل مخصوص بزرگسالان در این دانشکده امکان‌پذیر است.
 • دانشکده آموزش و پرورش: ارائه دهنده رشته‌های تحصیلی در زمینه روان‌شناسی آموزشی و مشاوره، برنامه پرورش معلم بومی، آموزش زبان و سواد آموزی، آموزش متوسطه، مطالعات آموزشی، حرکت شناسی و تربیت معلم می­باشد.
 • دانشکده مهندسی: ارائه دهنده رشته‌های مهندسی چون مهندسی عمران، مکانیک، برق و تولید می­باشد.
 • دانشکده تجارت: حسابداری، تجارت، آموزش اجرایی، امور مالی، حقوق، سیستم‌های مدیریت اطلاعات، بازاریابی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد مدیریت در تحقیقات عملیات، عملیات و لجستیک، رفتار سازمانی و منابع انسانی، املاک و مستغلات، استراتژی و اقتصاد تجاری از رشته‌های قابل تحصیل در این دانشکده می­باشند.
 • دانشکده معماری: ارائه دهنده رشته‌های تحصیلی معماری، طراحی دکوراسیون داخلی، معماری منظره و طراحی محیط می­باشد.
 • دانشکده علوم و هنر: علوم کامپیوتر، علوم داده، علوم آب شیرین، شیمی، اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، مطالعات بومی، روابط بین‌الملل، علوم اطلاعات جغرافیایی، مطالعات عمومی – لیسانس هنر، علوم عمومی – لیسانس علوم، مطالعات جنسیت و زنان، شیمی محیط زیست، بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی، علوم زمین و محیط زیست، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، فلسفه، سیاست و اقتصاد، علوم ریاضی، ریاضیات، میکروبیولوژی، فلسفه، فیزیک، علوم سیاسی، روان‌شناسی، جامعه شناسی، آمار و جانورشناسی از رشته‌های قابل تحصیل در این دانشکده می­باشند.
 • دانشکده علوم کاربردی: ارائه دهنده رشته‌های تحصیلی در زمینه برنامه ریزی جامعه، فیزیک مهندسی، مهندسی محیط زیست، مهندسی زمین شناسی، مهندسی مجتمع، مهندسی مواد، مهندسی معدن، برنامه‌ریزی، رسانه و گرافیک، رهبری مهندسی و رهبری و سیاست بهداشت می­باشد.
 • دانشکده برنامه ریزی جامعه و منطقه‌ای
 • دانشکده علوم: در این دانشکده می­توانید در رشته‌های ریاضیات کاربردی، بیوانفورماتیک، گیاه شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، علوم زمین و اقیانوس، میکروبیولوژی، ایمونولوژی، فیزیک و نجوم، ریاضیات، منابع و محیط زیست و پایداری تحصیل کنید.

در بالا، ضمن آشنایی با دانشکده‌های مختلف دانشگاه بریتیش کلمبیا، از طیف گسترده برنامه‌های درسی و تحصیلی ارائه شده توسط هر دانشکده نیز آگاه شدید. این دانشگاه به طور میانگین هر سال جزو سه دانشگاه برتر کانادا و جزو 40 دانشگاه برتر در جهان می­باشد. به همین جهت، می­توانید نسبت به کیفیت و سطح علمی تمامی برنامه‌های آموزشی که توسط دانشکده‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می­شوند، اطمینان کامل را داشته باشید.*برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره شخصی، می­توانید با کارشناسان متخصص مهاجرت تحصیلی در مؤسسه مهرآیین در ارتباط باشید.

رنکینگ و رتبه دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا، در بین دانشگاه‌های کانادا، رتبه سوم را داراست. این دانشگاه جزو برترین مؤسسات پژوهشی در کانادا و جهان محسوب می­شود و از نظر سطح علمی و بار آموزشی برنامه‌های تحصیلی نیز، جزو 50 دانشگاه برتر جهان است. اکثر استادان مشغول به کار در این دانشگاه، مدرک دکترا دارند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

به طور دقیق اگر بخواهیم رتبه این دانشگاه را ذکر کنیم، باید بگوییم که دانشگاه بریتیش کلمبیا در سیستم QS رتبه 51، در سیستم تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education) رتبه 34 و در سیستم وبومتریکس (Webometrics) رتبه 29 را در جهان از آن خود کرده است.

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

لازم به ذکر است که دانشگاه بریتیش کلمبیا، سالانه حدود 65 هزار دانشجو را در شهرهای ونکوور و کلونا پذیرا است.در این دانشگاه، در مقطع کارشناسی حدود 54 هزار دانشجو و در مقاطع تحصیلات تکمیلی، حدود 11 هزار دانشجو در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد، 55 هزار دانشجو در پردیس ونکوور و 10 هزار دانشجو در پردیس اوکاناگان در حال تحصیل هستند.

اخذ پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا

اخذ پذیرش برای تحصیل در این دانشگاه، در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکترا، به دو ورت تمام وقت و پاره وقت برای تمامی افراد از سراسر جهان امکان‌پذیر است. ولی شرایط پذیرش، بسته به کشور مبدأ می­تواند متفاوت باشد.در این دانشگاه، تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً بین 3 تا 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال زمان می­برد.

باید بدانید که برخی برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در ترم تابستان نیز ارائه می­شوند. همچنین می­توانید از سراسر جهان و یا کانادا، در برنامه‌های تحصیلی غیر حضوری و از راه دور این دانشگاه شرکت داشته باشید.تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی می­باشد. به همین منظور، برای دریافت پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا، لازم است از حداقل نمره تافل 70 و حداقل نمره آیلتس 6.5 داشته باشید.

ثبت نام و اخذ پذیرش این دانشگاه، می­توانید در سایت این دانشگاه مراحل اولیه ثبت نام خود را انجام داده و سپس با توجه به مدرک تحصیلی پیشین خود، اقدام به انتخاب رشته کنید. گفتنی است که برای پذیرش با مدرک دیپلم، لازم است که دیپلم 12 ساله تحصیل اولیه را داشته باشید و ریز نمرات و ترجمه تمامی مدارک نیز باید به انگلیسی ارائه شود. همان طور که پیش از این گفتیم، تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می­شود پس لازم است که به این زبان، تسلط کافی را داشته باشید.

علاوه بر مدرک زبان معتبر، لازم است فرد رزومه‌ای را نیز همراه مدارک خود ارسال کند. در صورت داشتن توصیه‌نامه، گواهی‌نامه یا هر دستاورد دیگری مدرک آن را هم برای تأثیر مثبت و بالا بردن شانس می‌توان ضمیمه کرد. همچنین باید اصل مدارک و یا کپی برابر اصل آن‌ها ارسال شود. در انتها، بر اساس امتیازاتی که متقاضیان کسب می­کنند، صلاحیت دریافت پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا برای آن‌ها مشخص می­شود. در ادامه، شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا را برای تحصیل در مقاطع تکمیلی را توضیح می­دهیم.

مراحل اخذ پذیرش برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا:

 1. یافتن برنامه مناسب با توجه به رشته تحصیلی
 2. بررسی شرایط مورد نظر دانشگاه
 3. تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام
 4. ثبت نام در سایت و ارسال درخواست پذیرش

مدارک مورد نیاز:

 • اپلیکیشن فرم و پرداخت هزینه آن
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه از طرف اساتید پیشین
 • نمرات آزمون زبان
 • نمره آزمون GRE
 • SOP
 • تعیین استاد راهنما
 • گواهی عدم سو پیشینه

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، با توجه به مدارک دانشگاهی ایران:

 • تحصیل به مدت حداقل چهار سال در مقطع کارشناسی
 • حداقل میانگین معدل 16

شرایط پذیرش در مقطع دکترا، با توجه به مدارک دانشگاهی ایران:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد
 • حداقل میانگین معدل 16

حداقل نمرات زبان برای اخذ پذیرش مقاطع تحصیلات تکمیلی:

آزمون IBT: 90

Paper Based: 55 برای ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ

آیلتس: حداقل نمره کلی 6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت

ددلاین‌ها و آخرین مهلت برای اخذ پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه‌ها بر اساس برنامه‌های تحصیلی که ارائه می­دهند، برای هر مقطع تحصیلی، ددلاین و مهلت خاصی را مشخص می­کنند تا متقاضیان در بازه زمانی مشخص شده، بتوانند مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کرده و در صورت صلاحیت، موفق به اخذ پذیرش شوند. این ددلاین‌ها در برخی دانشگاه‌ها نه تنها وابسته و مقطع کارشناسی، بلکه نسبت به نوع رشته مورد نظر متقاضی تحصیل نیز می­توانند متفاوت باشند.در ادامه به بررسی جزئیات ددلاین‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا پرداخته‌ایم.

ددلاین اپلای برای مقطع کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا

ددلاین اپلای برای مقطع کارشناسی 15 ژانویه است. اما برای تکمیل مدارک فرصت بیشتری دارید. توصیه می‌شود که برای بهره‌مندی از مزایای دانشگاه مانند جوایز و بورسیه‌های تحصیلی سریع‌تر اقدام به ثبت نام کنید.

ددلاین اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا

ددلاین اپلای برای رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش کلمبیا، متفاوت است. در ادامه، ددلاین برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی این دانشگاه را نوشته‌ایم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات در مورد باقی رشته‌ها، می­توانید با کارشناسان متخصص در امور مهاجرت تحصیلی مؤسسه مهرآیین در ارتباط باشید.

ددلاین اپلای رشته‌های تحصیلی محبوب:

 • مهندسی مکانیک: 1 سپتامبر (برای ترم ژانویه)، 1 مارس (برای ترم سپتامبر)
 • مهندسی برق و کامپیوتر: 1 ژوئن (برای ترم ژانویه)، 15 ژانویه (برای ترم سپتامبر)
 • مهندسی شیمی و بیولوژی: 31 جولای
 • مهندسی بیوپزشکی: 1 ژوئن (برای ترم ژانویه)، 16 ژانویه (برای ترم سپتامبر)
 • حقوق: 31 اکتبر (برای ترم می)، 15 دسامبر (برای ترم سپتامبر)
 • روان‌شناسی: 1 دسامبر
 • آمار: 15 ژانویه
 • مطالعات محیط زیست: 31 دسامبر
 • داروسازی: 30 ژوئن
 • پرستاری: 31 دسامبر

هزینه تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا و یا هر دانشگاه دیگری در این کشور را دارید، باید از قبل برنامه‌ای مالی برای تأمین مخارج تحصیل و زندگی خود، آماده کنید تا از بروز هر گونه مشکلی به هنگام تحصیل در یک کشور غریب، پیشگیری کنید. از این رو، کسب اطلاعات جامع و دقیق از شرایط و هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور کانادا و در دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید قبل از مهاجرت به کانادا انجام دهید.

این اطلاعات به شما کمک می‌کند برنامه مالی دقیقی برای خود تنظیم کنید.شایان ذکر است که در دانشگاه بریتیش کلمبیا، سالانه شهریه دانشجویان بین‌المللی بین 2 الی 5 درصد افزایش می‌یابد و در تنظیم برنامه مالی، این نکته را نیز باید مد نظر قرار دهید.هزینه تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا به صورت سالانه توسط دانشگاه، نه توسط دانشکده، تعیین می‌شود که این هزینه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و بومی یا بین‌المللی بودن دانشجویان، متغیر می‌باشد.

در سال 2019، شهریه یک دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه بریتیش کلمبیا، برای شهروندان کانادا و افرادی که اقامت دائم این کشور را داشتند، در حدود 500 دلار در سال و برای دانشجویان بین‌المللی، حدود 23500 دلار در سال تخمین زده شد.لازم به ذکر است که دانشجویان علاوه بر شهریه قابل پرداخت دانشگاه، برای برخورداری از امکاناتی همچون سرویس حمل و نقل عمومی دانشجویی، امکانات تفریحی و فعالیت‌های دانشجویی نیز باید مبلغی برابر با 900 دلار پرداخت کنند.

همچنین باید بدانید که دانشجویان باید برای بیمه سلامت و دندان پزشکی تکمیلی نیز، مبلغی برابر با 200 دلار کانادا بپردازند که اجباری است و دانشگاه می‌تواند بدون اطلاع قبلی، این مبلغ را افزایش دهد.برای تعیین یک برنامه مالی دقیق، می‌توانید از ماشین حسابی که در وب سایت رسمی دانشگاه بریتیش کلمبیا در اختیار همگان قرار گرفته است استفاده کنید تا جمعی درست از مقدار هزینه قابل پرداخت شما برای تحصیل در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر به دست آورید.

با وارد نمودن اطلاعات رشته و مقطع تحصیلی و نیز تمایلتان به استفاده از امکانات دانشگاه، این ماشین حساب به صورت خودکار تمامی هزینه‌ها را برای شما محاسبه و به شما اعلام می‌کند.در ادامه، لیستی از رشته‌ها و هزینه تحصیل آن‌ها در دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 21-2020 را برای شما فراهم کرده‌ایم که با بررسی آن می‌توانید به حدود قیمت درستی دست یابید.

 • علوم کاربردی: 51 هزار دلار کانادا
 • هنر: 40 هزار دلار کانادا
 • تجارت: 51 هزار دلار کانادا
 • کامپیوتر: 41 هزار دلار کانادا
 • بهداشت دهان و دندان: 45 هزار دلار کانادا
 • معماری: 40 هزار دلار کانادا
 • جنگل داری شهری: 41 هزار دلار کانادا
 • کار اجتماعی: 40 هزار دلار کانادا
 • علوم پایه: 41 هزار دلار کانادا
 • پرستاری: 39 هزار دلار کانادا
 • موسیقی: 38 هزار دلار کانادا
 • مامایی: 47 هزار دلار کانادا
 • طراحی محیط: 40 هزار دلار کانادا
 • هنرهای زیبا: 39 هزار دلار کانادا
 • عملیات جنگلی: 48 هزار دلار کانادا
 • علوم جنگل: 46 هزار دلار کانادا
 • حفاظت از منابع طبیعی: 42 هزار دلار کانادا
 • مدیریت منابع جنگل داری: 41 هزار دلار کانادا
 • اقتصاد بین‌الملل: 48 هزار دلار کانادا
 • سیستم‌های زمینی و غذایی: 44 هزار دلار کانادا
 • مطالعات رسانه‌ای: 40 هزار دلار کانادا
 • حرکت شناسی: 41 هزار دلار کانادا
 • علوم آزمایشگاه پزشکی: 52 هزار دلار کانادا

در ادامه نیز به بررسی شهریه برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا پرداخته‌ایم.

 • معماری: 14.5 هزار دلار کانادا
 • اقتصاد: 8.2 هزار دلار کانادا
 • مهندسی: 7 هزار دلار کانادا
 • حقوق: 1.2 هزار دلار کانادا
 • مدیریت: 15.6 هزار دلار کانادا
 • طراحی شهری: 12 هزار دلار کانادا
 • فیزیوتراپی: 13 هزار دلار کانادا
 • پرستاری: 6 هزار دلار کانادا
 • علوم سلامت: 7 هزار دلار کانادا
 • حرکت شناسی: 7.4 هزار دلار کانادا

هزینه‌های زندگی در ونکوور، بریتیش کلمبیا

برای آن که تمامی جنبه‌های تأمین مخارج به هنگام تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا را بتوانید در نظر بگیرید، لازم است که از هزینه‌های زندگی در استان ونکوور و شهر بریتیش کلمبیا نیز آگاهی داشته باشید.هزینه‌های زندگی در ونکوور به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. این که شما فردی قانع باشید و یا تمایل به پول خرج کردن داشته باشید، در سبک زندگی شما بسیار تأثیر گذار است و یکی از مهم‌ترین عواملی که مخارج شما در کانادا را تعیین می‌کند به شمار می‌رود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

البته باید این نکته را نیز یادآور شد که شهر بریتیش کلمبیا، به دلیل سطح کیفی بالای زندگی در آن، هزینه‌های نسبتاً زیادی را برایی شما رقم می‌زند ولی به طور کل، هزینه‌های یک سال زندگی در کشور کانادا، استان ونکوور و شهر بریتیش کلمبیا را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

 1. هزینه اسکان و خدمات شهری: به طور میانگین 10 تا 15 هزار دلار کانادا
 2. خوراک و مواد غذایی: 3 هزار دلار کانادا
 3. لوازم التحریر و کتاب‌های درسی: 1500 دلار کانادا
 4. پوشاک و مراقبت شخصی: 3 هزار دلار کانادا
 5. اسکان موقت در هتل به هنگام رسیدن به ونکوور (تا زمانی که یک مسکن بتوانید پیدا کنید): 500 دلار کانادا

مجموع این هزینه، برای یک سال در حدود 18 الی 23 هزار دلار رقم می‌خورد که علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا، باید این مبلغ را نیز برای زندگی در ونکوور در نظر داشته باشید.همچنین برای آن که درک بهتری از هزینه‌ها داشته باشید، در ادامه چند هزینه ضروری روزانه را در استان ونکوور کانادا برای شما شرح داده‌ایم:

 • یک بطری آب: 1.6 دلار
 • نان: 2 الی 4 دلار
 • یک وعده غذایی در یک رستوران عادی برای یک نفر: 12 الی 20 دلار
 • یک فنجان قهوه: 3 الی 5 دلار
 • بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی: 2 الی 3 دلار
 • رفت و آمد در ماه: 80 الی 90 دلار
 • هزینه تاکسی برای مسافتی حدود 1 کیلومتر: 2 الی 3 دلار

لازم است بگوییم که نسبت به مخارجی که برای زندگی در این استان خواهید داشت، درآمد شما نیز در وضعیت خوبی قرار خواهد داشت و در صورت حساب و کتاب دقیق، به سادگی می‌توانید از پس این مخارج برآیید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا

بورسیه‌های تحصیلی کشور کانادا، شامل دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز می‌شود. این دانشگاه و حامیان مالی آن، طیف گسترده‌ای از کمک‌های مالی و بورسیه‌های مختلف را برای دستاوردهای علمی و کمک به تأمین مخارج تحصیلی دانشجویان بین‌المللی و بومی، ارائه می‌دهند. دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه در حدود 30 میلیون دلار به جوایز و بورسیه‌هایی تحصیلی تخصیص می‌دهد که تا سقف 80 هزار دلار به صورت سالانه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه ارائه می‌شود و قابل تمدید تا 4 سال نیز می‌باشد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

حتماً به این نکته توجه کنید که برای برخورداری از این بورسیه‌ها، در صورت تأیید صلاحیت شما برای دریافت بورسیه تحصیلی، باید همان سال اول ورود خود به دانشگاه بریتیش کلمبیا، یعنی قبل از ددلاین دسامبر، اقدام به تکمیل ثبت نام خود کرده و برای بورسیه اقدام کنید. تمامی فعالیت‌های مربوط به ثبت نام و دریافت بورسیه شما به موقع در زمان مقرر انجام شود تا بتوانید از این مزایا بهره‌مند شوید.

به طور کل، بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا را می‌توان به صورت زیر دسته بندی و عنوان کرد:

 • بورسیه تحصیلی ورودی برای دانشجویان بین‌المللی

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود دانشگاه بریتیش کلمبیا که سابقه درخشانی در زمینه تحصیلات قبلی خود داشته‌اند، در نظر گرفته شده است که قابلیت تمدید تا سه سال تحصیلی را دارد و مبلغ و تعداد تخصیص آن در هر سال، بستگی به بودجه دانشگاه در سال مربوطه دارد.

 • جایزه دانشجویان برتر بین‌المللی

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود بوده و بر مبنای صلاحیت دانشجویان است که در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا، برای یک بار می‌توانید از این بورسیه برخوردار شوید. برای دریافت این بورسیه، دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا باید در فعالیت‌های خارج از کلاس درس شرکت داشته و پیشرفت محسوسی را برای خود رقم بزنند.

 • جایزه رهبر بین‌المللی کارن مک کلین

این بورسیه به دانشجویانی تخصیص می‌یابد که علاوه بر پیشرفت تحصیلی قابل ملاحظه، از توانایی رهبری کردن دانشجویان دیگر در گروه‌های دانشجویی برخوردار بوده و در امور دانشجویی و خدمات اجتماعی دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز شرکت کنند. علاوه بر این لازم است که دانشجویان در زمینه‌هایی چون هنرهای نمایشی، بحث و گفت و گو، نوشتن خلاق و یا در زمینه‌های ورزشی، موفقیت‌های چشمگیری کسب کنند.

همچنین در ادامه برخی از آژانس‌های کمک مالی را برای متقاضیان محترم لیست کرده‌ایم که از این آژانس‌ها می‌توانند برای درخواست کمک‌های مالی جهت تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا اقدام کنند:

 • International Development Research Centre
 • Canadian Institutes of Health Research
 • Social Sciences & Humanities Research Council of Canada
 • Association of Universities & Colleges of Canada
 • International Council for Canadian Studies
 • The Canada-U.S. Fulbright Programme (Canadian Applicants)
 • Institute for International Education (Fulbright Program)
 • Canadian Bureau for International Education
 • Natural Sciences & Engineering Research Council of Canada

اجازه کار به هنگام تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا

کار به هنگام تحصیل برای بسیاری از دانشجویان فرصت خوبی محسوب می‌شود که بتوانند در تأمین مخارج زندگی و تحصیل خود عملکرد بهتری داشته باشند. دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان خود امکان کار پاره وقت را در نظر گرفته است که دانشجویان می‌توانند ضمن تحصیل در این دانشگاه، از فرصت کسب تجربه، یادگیری به شکل عملی و استقلال مالی نیز برخوردار شوند.

این برنامه برای دانشجویان می‌تواند از نظر پیشرفت شخصی و حرفه‌ای، توسعه مهارت‌های شغلی، کاوش در مسیرهای ایجاد شغل، یادگیری تجربی و پشتیبانی و مشاوره مداوم، برنامه مفیدی باشد.برنامه‌ای که دانشگاه بریتیش کلمبیا در پردیس ونکوور خود به دانشجویان برای اشتغال ارائه می‌دهد، به متقاضیان تحصیل و کار کمک می‌کند تا ضمن افزایش مهارت‌های حرفه‌ای خود، از حقوق کار نیمه وقت نیز برخوردار شوند که در تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل آن‌ها تأثیر به سزایی دارد.

قابل ذکر است که دانشجویان با حضور در این برنامه‌ها، با دوستان جدید و افرادی که در زمینه‌های مختلف می‌توانند به آن‌ها کمک کنند آشنا می‌شوند و این موضوع برای آن‌ها فواید غیر مادی بسیاری می‌تواند داشته باشد.برنامه آموزش تعاونی دانشگاه بریتیش کلمبیا، از بزرگ‌ترین برنامه‌های تعاونی دانشگاهی در کشور کانادا است که کارکنان اختصاصی در هر دو پردیس اوکاناگان و ونکوور، برای کمک به دانشجویان در ایجاد یک تجربه کاری موفق با حقوق و دستمزد، حضور دارند.

*اگر در خصوص کار دانشجویی در کشور کانادا به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، کارشناسان مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در انتظار تماس شما عزیزان هستند. برای ارتباط با مشاورین تحصیل در کانادا مؤسسه مهرآیین مخبری، کلیک کنید.

شرایط اسکان و خوابگاه‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان غیر بومی و بین‌المللی، شرایط اسکان و اقامتی راحت را در خارج و داخل پردیس دانشگاهی در نظر گرفته است. مجموعه خوابگاه‌های این دانشگاه به 12 ساختمان بزرگ می‌رسد که در هر خوابگاه آن، حداکثر ظرفیت تعداد نفرات، شش نفر است. همچنین این دانشگاه برای دانشجویان متأهل نیز خوابگاه‌های ویژه‌ای دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه بریتیش کلمبیا، به صورت تضمینی از خوابگاه دانشجویی برخوردار هستند و مانند باقی دانشگاه‌ها، رزرو خوابگاه به صورت رقابتی نیست و دانشجویان می‌توانند با خیال آسوده به کشور کانادا جهت تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا مهاجرت کنند.

خوابگاه‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین‌المللی به صورت سالانه معمولاً در حدود 10 الی 14 هزار دلار هزینه دارند که نسبت به اجاره آپارتمان در ونکوور، هزینه مناسبی محسوب می‌شود.از محبوب‌ترین خوابگاه‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌توان به Marine Drive و Ponderosa Commons 2 اشاره کرد که از بهترین امکانات و زیرساخت‌ها برخوردارند. همچنین دانشجویان دیگری که بیشتر فضای خصوصی نیاز دارند و زندگی در محیطی آرام را ترجیح می‌دهند، می‌توانند از خوابگاه‌های Fraser Hall و Fair View استفاده کنند.

هر ساختمان و هر اتاق این خوابگاه‌ها، ورودی‌های جداگانه داشته و معمولاً فرنیش هستند. البته به یاد داشته باشید که هر کدام از خوابگاه‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و بر اساس سبک زندگی و میزان هزینه، می‌توانید خوابگاه مناسب خود را انتخاب کنید. برای مثال، خوابگاه Iona House، با تاریخچه سنگین و معماری بسیار زیبا، به نوعی یک خوابگاه کلاسیک محسوب می‌شود.

در عین حال، خوابگاه Fairview Crescent به دو مرکز خرید نزدیک است که می‌تواند برای افرادی که تمایل زیادی به خرید کردن دارند، خوابگاه مناسبی باشد.لازم به ذکر است که تمامی این خوابگاه‌ها دارای طراحی بسیار زیبایی هستند و با ایجاد فضای سبز و امکانات دیگر نیز، سعی شده است تا جای ممکن رفاه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه بریتیش کلمبیا فراهم شود.

حقایق مهم دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود و با توجه به این مقیاس، مقدار دانشجویانی که در سال پذیرش می‌کند و همچنین بودجه سالیانه این دانشگاه می‌تواند جالب باشد. در ادامه، چند نمونه از آمار و ارقام این دانشگاه را برای شما شرح داده‌ایم:

 • تعداد دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا: به طور کل، تعداد دانشجویان این دانشگاه، 66.5 هزار نفر است که 55.8 هزار نفر در پردیس ونکوور و 10.7 هزار نفر در پردیس اوکاناگان مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد، در مقطع کارشناسی 55.1 هزار نفر و در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز 11.3 هزار نفر مشغول به تحصیل هستند. همچنین تعداد دانشجویان بین‌المللی پذیرش شده در این دانشگاه، 18.2 هزار نفر می‌باشد.
 • تعداد پذیرش دانشجو در سال: حدود 14 هزار نفر
 • بودجه تصویب شده دانشگاه بریتیش کلمبیا: 3 میلیارد دلار کانادا
 • میزان بودجه تخصیص یافته به پروژه‌های تحقیقاتی: 672 میلیون دلار
 • تعداد کل کارکنان: 17970 نفر
 • تعداد کل اساتید: 6282 نفر
 • جوایز نوبل کسب شده توسط این دانشگاه: 8 عدد
 • رؤسای جمهور تحصیل کرده در این دانشگاه: 3 نفر
 • تعداد برندگان مدال المپیک تحصیل کرده در این دانشگاه: 65 نفر

فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • Justin Trudeau  Prime Minister of Canada
 • جاستین ترودو نخست وزیر کانادا
 • Bertram Brockhouse  Canadian physicist
 • برتمن بروکهاوس فیزیک‌دان کانادایی
 • Kim Campbell  Former Prime Minister of Canada
 • کیم کمپبل نخست وزیر سابق کانادا
 • Jeff Wall Canadian artist
 • جف وال هنرمند و عکاس کانادایی
 • Ben Heppner Opera singer
 • بن هپنر خواننده اپرا
 • David Cheriton Canadian computer scientist
 • دیوید چریتون دانشمند کامپیوتر کانادایی

سخن پایانی

تحصیل در کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌تواند ضمن تجربه تحصیلی و کاری بسیار غنی، به تجربه شیرینی از دوران خاصی از زندگی‌تان تبدیل شود که با قرار گرفتن در محیط دانشگاهی بریتیش کلمبیا و نیز یافتن دوستان جدید در یکی از بهترین دانشگاه‌ها در سطح جهان، برای شما رقم می‌خورد. با تحصیل و کار در این دانشگاه می‌توانید دورنمایی از آینده زندگی خود در کشور کانادا را ببینید و همچنین می‌توانید پس از پایان یافتن تحصیلتان، از اقامت موقت و سپس اقامت دائم کشور کانادا برخوردار شوید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه بریتیش کلمبیا و یا دریافت مشاوره شخصی در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان متخصص مهاجرت که در مؤسسه مهرآیین مخبری مشغول فعالیت هستند، در ارتباط باشید و تا پایان این راه سرنوشت ساز، از حمایت مؤسسه مهرآیین مخبری برخوردار باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا