دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
رشته‌های دانشگاهی ریاضی

رشته‌های دانشگاهی ریاضی

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

 اهمیت دانستن رشتههای دانشگاهی ریاضی

یکی از چالش‌های دانش‌آموزان و والدین انتخاب رشته است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انتخاب رشته صحیح تاثیر بسزایی در شکل گیری و جهت گیری سرنوشت آن‌ها، آینده شغلی، محیط کاری، سبک زندگی، میزان درآمد و بسیاری از موارد دیگر  تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

انتخاب رشته تا اندازه‌ای اهمیت دارد که ذهن دانش‌آموزان و خانواده‌ها را حسابی به خود مشغول کرده و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست، به همین دلیل خانواده‌ها و خود دانش آموز در تلاش‌اند که تمامی چالش‌های آن را بشناسند.تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید. در این مقاله سعی نموده‌ایم مطالبی جامع که همه‌ی جوانب انتخاب رشته را پوشش می‌دهد، ارائه نماییم و تمرکز اصلی ما هم بر معرفی رشته‌های دانشگاهی ریاضی خواهد بود.

رشته‌های دانشگاهی ریاضی

در این مقاله رشته‌های دانشگاهی ریاضی در زیر گروه‌های مختلف معرفی و ارائه خواهیم نمود. لیستی جامع از رشته‌های دانشگاهی ریاضی برای اینکه دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان دیگر دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند. همچنین رشته ریاضی را به طور کامل شامل دروس اختصاصی و عمومی را معرفی خواهیم کرد.  علاوه بر این مطالبی پیرامون آینده شغلی، شرایط شغلی، بازار کار و حقوق آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

حالا کم کم بیشتر متوجه اهمیت دانستن رشته‌های دانشگاهی ریاضی و تاثیر انتخاب صحیح در مسیر آینده زندگی، تحصیلی و کاری خود خواهید شد. به یاد داشته باشید آشنایی با رشته‌های دانشگاهی ریاضی باعث می‌شود که اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را داشته باشید و به دنبال فرصت‌های بهتر تحصیلات تکمیلی در کشور‌های برتر دنیا هستید، از ابتدا باید گام درست و صحیح را بردارید.

فهرست مطالب:

  • معرفی رشته ریاضی
  • کلیات رشته‌های دانشگاهی ریاضی را بشناسیم
  • رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 1
  • رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 2
  • رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 3
  • آینده شغلی پس از تحصیل در رشته‌های دانشگاهی ریاضی
  • سوالات متداول

معرفی رشته ریاضی

این مطلب هم برای آن دسته از دانش‌آموزانی که در گام اول تعیین رشته هستند و هم برای دانش‌آموزانی که در حال تحصیل هستند مفید است، زیرا هر دو نیاز دارند با این رشته بیشتر آشنا شوند. دانش‌آموزانی که در رشته‌های ریاضی تحصیل می‌کنند دروسی همانند جبر، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه و معادلات مختلف مورد نیاز برای حل مسائل را مطالعه می کنند.

رشته‌های دانشگاهی ریاضی

دانش‌آموزان رشته ریاضی همچنین یاد می گیرند که چگونه فکر کنند و این پایه را برای مجموعه‌ای از مشکلات بزرگتر و پیچیده تر به کار ببرند. کارل فردریش گاوس ریاضی‌دان آلمانی، ریاضیات را «ملکه علوم» نامید، زیرا واقعیت فیزیکی را بسیار روشن می‌کند.برخی موسسات بین ریاضیات محض و ریاضی کاربردی تفاوت قائل می شوند.

یکی از راه‌های توصیف تفاوت بین این دو نوع رشته ریاضی این است که ریاضیات کاربردی، ریاضیات کاربردی هستند، در حالی که ریاضیات محض بیشتر چیزی است که ممکن است در فیلم‌های «ویل هانتینگ خوب» یا «یک ذهن زیبا» ببینید. به عبارت دیگر ریاضیات محض مطالعه ریاضیات بدون انگیزه اولیه کاربردهای خارجی است.

دانش‌آموزانی که از کلاس‌های ریاضی در دبیرستان لذت می‌برند و در آن عملکرد خوبی داشتند، به‌ویژه در دوره‌های سطح بالاتر و سطح عالی، احتمالاً کاندیدهای خوبی برای رشته‌های ریاضی در کالج خواهند بود. این رشته مستلزم زمان زیادی در گروه‌های مطالعه یا ملاقات با دستیاران آموزشی برای تسلط بر مفاهیم خاص است. از آنجایی که ریاضیات یک رشته نسبتاً گسترده است، با موضوعاتی از مثلثات تا حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار تا نظریه اعداد، باید مطمئن شوید که به گستردگی رشته اصلی علاقه دارید یا حداقل به اشکال مختلف آن علاقه دارید.

کلیات رشته‌های دانشگاهی ریاضی را بشناسیم

در ادامه لیستی کلی از رشته‌های دانشگاهی ریاضی را معرفی و ارائه نموده‌ایم تا دیدی کلی از این رشته پیدا کنید. اما در ادامه لیستی جزئی‌تر و دقیق‌تر از زیر گروه‌های رشته‌های دانشگاهی ریاضی ارائه خواهد شد.

مهندسی مکانیک مهندسی برق مهندسی پزشکی مهندسی صنایع
مهندسی شهرسازی مهندسی عمران مهندسی کامپیوتر مهندسی هوافضا
مهندسی شیمی مهندسی معماری مهندسی مواد مهندسی نفت
مهندسی فناوری اطلاعات مهندسی رباتیک مهندسی نساجی مهندسی معدن
علوم مهندسی مهندسی کشاورزی مهندسی خودرو آمار
مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی هوانوردی ناوبری هوایی هوانوردی خلبانی مهندسی مدیریت پروژه
مهندسی مکانیک نیروگاه هوانوردی مراقبت پرواز تکنولوژی ماشینهای کشاورزی مهندسی سیستم های انرژی

 

مهندسی دریا خط و سازه های ریلی مهندسی پلیمر الکترونیک هواپیمایی
اویونیک هواپیما مهندسی ماشین های ریلی علوم و هوانوردی خلبانی هلیکوپتری مهندسی حمل و نقل ریلی
مخابرات هواپیمایی فیزیک مهندسی بازرسی فنی علوم کامپیوتر
شیمی مهندسی سیستم امور گمرکی ریاضی
دریانوردی الکترونیک صدا و سیما تکنولوژی آبیاری علوم دریایی
مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی مکاترونیک معماری سنتی فنی پتروشیمی

 

رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 1

در جدول زیر زیر گروه یک رشته‌های دانشگاهی ریاضی را که شامل مهندسی‌ها، آموزش، مدیریت و موارد بسیار دیگری می شود ارائه شده است. شایان ذکر است که این رشته‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی می‌باشد.

مهندسی کشتی مهندسی صنایع مهندسی عمران مهندسی برق مهندسی انرژی مهندسی پزشکی مهندسی کامپیوتر
مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی مکانیک مهندسی معماری مهندسی دریا مهندسی هوافضا مهندسی راه آهن مهندسی دریانوردی
مهندسی مواد و متالورژی مهندسی نقشه برداری مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی مهندسی ماشین های ریلی مهندسی ساخت و تولید مهندسی مکانیک بیوسیستم مهندسی ماشین آلات دریایی
مهندسی نساجی مهندسی شهرسازی علوم مهندسی فیزیک مهندسی علوم و مهندسی آب هوانوردی معماری داخلی
مهندسی بهره برداری راه آهن مهندسی خط و سازه های ریلی مهندسی حمل و نقل ریلی مهندسی ماشین های صنایع غذایی فناوری اطلاعات و ارتباطات مدیریت اطلاعات و ارتباطات مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما
فیزیک گردشگری مدیریت بازرگانی مدیریت دولتی مدیریت مالی مدیریت صنعتی مدیریت بیمه
مدیریت امور بانکی مدیریت فرهنگی هنری مدیریت امور گمرکی مدیریت بیمه اکو مدیریت کسب و کارهای کوچک مدیریت و بازرگانی دریایی هنرهای چند رسانه ای
آمار و سنجش آموزشی آمار آموزش ابتدایی آموزش تربیت بدنی آموزش ریاضی آموزش فیزیک آموزش کودکان استثنایی
امنیت بین الملل امنیت نرم امنیت اقتصادی امنیت اطلاعات الکترونیک و مخابرات دریایی اقتصاد ادیان و مذاهب
زبان و ادبیات عربی تاریخ اسلام علوم ورزشی ایمنی صنعتی ریاضیات و کاربردها پژوهشگری امنیت علوم تربیتی
حفاظت اطلاعات روان شناسی تاریخ تمدن ملل اسلامی شیعه شناسی تربیت مروج سیاسی هتلداری حسابداری
علوم انتظامی علوم سیاسی علوم کامپیوتر علوم قرآن و حدیث علم اطلاعات و دانش شناسی علوم فنی امنیت ضد تروریسم
فقه و مبانی حقوق اسلامی معارف اسلامی و ادیان فلسفه و حکمت اسلامی فلسفه و کلام اسلامی فقه و حقوق مذاهب اسلامی معارف اسلامی و کلام فقه و حقوق اسلامی
معارف اسلامی و علوم تربیتی فلسفه و عرفان اسلامی معارف اسلامی و تاریخ مددکاری اجتماعی معارف اسلامی و اخلاق فقه و حقوق شافعی فقه و حقوق امامی
معارف اسلامی معارف اسلامی– تبلیغ و ارتباطات مطالعات امنیتی معارف اسلامی و مدیریت مربیگری عقیدتی معارف اسلامی و علوم قرآنی فقه و حقوق حنفی

رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 2

در ادامه زیر گروه دو رشته‌های دانشگاهی ریاضی در مقطع کارشناسی بصورت جدول آورده شده است.

مهندسی ایمنی مهندسی پلیمر مهندسی معدن
مهندسی ایمنی صنعتی مهندسی ایمنی و بازرس فنی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار
شیمی محض شیمی کاربردی مهندسی شیمی
مهندسی نفت

رشته‌های دانشگاهی ریاضی: زیر گروه 3

لازم به ذکر است که زیر کروه سه مربوط رشته‌های دانشگاهی ریاضی در مقطع کاردانی است.

کاردانی فنی معدن کاردانی اویونیک هواپیما کاردانی پالایش گاز کاردانی شهرسازی
کاردانی فنی برق کاردانی فنی جوشکاری کاردانی فنی صنایع کاردانی فنی عمران
کاردانی فنی صنایع شیمیایی کاردانی الکترونیک هواپیمایی کاردانی نقشه برداری کاردانی فنی مکانیک
کاردانی فنی عملیات پتروشیمی

آینده شغلی پس از تحصیل در رشته‌های دانشگاهی ریاضی

قطعا یکی از سوالاتی که ذهن دانش‌آموزان و خانواده‌ها را به خود مشغول کرده و باعث نگرانی آن‌ها در تصمیم گیری می‌شود، داشتن تصور کلی از آینده شغلی گرایش و رشته‌ تحصیلی مورد نظر است. همانطور که در جریان هستید برخی رشته‌ها متقاضی بیشتری دارند که مسلما رقابت در این رشته‌ها نیز زیاد‌تر و سنگین تر خواهد بود.

رشته‌های دانشگاهی ریاضی

به طور حتم بازار کار آتی این گونه رشته‌ها خوب است که افراد زیادی به آن گرایش دارند. همچنین برای برخی رشته‌ها فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری در خارج از کشور فراهم است و نسبت به سایر رشته‌ها و گرایش‌های دیگر گرفتن آفر شغلی و اخذ ویزا راحت‌تر خواهد بود.

در بین رشته‌های ذکر شده در زیر گروه‌های رشته‌های دانشگاهی ریاضی، رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندس پزشکی، مهندس شیمی، مهندسی هوافضا،‌ مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی نفت و مهندسی متالوژی بازار کار خوبی دارند. همچنین متقاضبان این رشته بیشتر و جزء رشته‌های رقابتی‌تر محسوب می‌شوند.

یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در بین دانشجویان رشته مهندسی نفت است که به علت ماهیت خود رشته وهم میزان حقوق‌ها و هم امکان فرصت کار در وزارت نفت است. مهندسان برق هم تنوع شغلی بالایی دارند و در بسیاری از صنایع از کار در نیروگاه‌ها، کارخانه‌های سیمان، ذوب آهن، مخابرات، گرفته تا صنایع دفاع و صنایع نظامی امکان کار و فعالیت دارند.

مهندسان کامپیوتر با کار در حوزه‌ نرم افزار‌ها به درآمد‌های خوبی دست خواهند یافت. بازار کار مهندسی هوافضا هیچ محدودیتی ندارد و در طراحی هواپیما بدون سرنشین، موشک، بالگرد، ماهواره‌ها و …. و همچنین به فرصت‌های شغلی متنوع در صنایع دفاع و بسیاری از صنایع دیگر دست خواهند یافت.

مهندسان شیمی با کار در آزمایشگاه‌های تخصصی پالایشگاه‌ها، صنایع الکترونیک و…موقعیت‌های شغلی خوبی خواهند داشت. ما تنها به موارد کوچکی از فرصت‌های شغلی رشته‌های مهندسی اشاره نموده‌ایم اما آنچه مسلم است بازار کار و فرصت‌های شغلی آتی برای رشته‌ها و گرایش‌های مختلف مهندسی خوبی فراهم است.

سوالات متداول

[toggle title=”رشته‌های دانشگاهی ریاضی شامل چند زیر گروه است؟” state=”close”]سه زیر گروه در رشته‌های دانشگاهی ریاضی ارائه شده است که لیستی از رشته‌ها به تفکیک در بالا آورده شد.[/toggle]

[toggle title=”زیر گروه‌های رشته‌های دانشگاهی ریاضی را از کجا می‌توان بصورت جامع دریافت نمود؟” state=”close”]بهترین منبع برای چک کردن زیر گروه‌های رشته‌های دانشگاهی دفترچه ثبت نام منتشر شده از سوی سازمان سنجش (دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری) می‌باشد. البته که ما این لیست را بصورت جدول نمایش داده‌ایم.[/toggle]

[toggle title=”چرا باید زیر گروه‌های رشته‌های دانشگاهی ریاضی را بشناسیم؟” state=”close”]با شناخت و کسب آگاهی از زیر گروه‌ها می‌توانید اهمیت ضرایب درس‌ها و رقابتی‌تر بودن برخی رشته‌ها را متوجه شوید.[/toggle]

در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی در خصوص شرایط تحصیل در دانشگاه برکلی کالیفرنیا آمریکا می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا