دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل رشته MBA در آمریکا

تحصیل رشته MBA در آمریکا

آخرین بروزرسانی: 24 تیر 1402

تحصیل در رشته MBA در آمریکا همواره برای علاقه مندان به رشته مدیریت، به دلیل رتبه بالای دانشگاه های این کشور، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

در ادامه این مطلب از موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری قصد داریم تا شرایط تحصیل رشته MBA در آمریکا را مورد بررسی قرار بدهیم.

تحصیل رشته MBA در آمریکا

آشنایی با نظام آموزشی کشور آمریکا

کشور آمریکا برای دانش‌آموزان و دانشجویان این کشور اهمیت بسیاری قائل می‌‎شود. از این رو همواره تلاش می‌کند تا برای آن‌ها تمام امکانات رفاهی و درسی ممکن را فراهم کند. در ضمن در کشور آمریکا این امکان برای دانشجویان وجود دارد تا بتوانند به خوبی استعدادهای خود را شکوفا کنند.

دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل رشته MBA در آمریکا

یکی از امکاناتی که در اختیار متقاضیان تحصیل رشته MBA در آمریکا قرار داده شده است، بورسیه تحصیلی است. بورسیه تحصیلی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید در این کشور با پرداخت هزینه‌ای کمتر نسبت به سایر دانشجویان، تحصیل کنید. حتی در برخی موارد نیز بورسیه‌های ایجاد شده‌اند که می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش دهند. از مطلب فوق این دریافت می‌شود که به طور کلی بورسیه‌های تحصیلی به دو نوع کامل و یا کمک‌ هزینه‌ای تقسیم می‌شوند. در ادامه درباره انواع بورسیه تحصیلی صحبت خواهیم کرد.

سیاست کلی آمریکا درباره ورود دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان رشته‌های بین‌المللی در دهه گذشته همواره تمایل داشتند تا به کشور آمریکا برای تحصیل سفر کنند. اما دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین این کشور، قانون ممنوعیت ورود افرادی از برخی کشورها را تصویب کرد که به تبع آن، بسیاری از دانشجویان خارجی اعم از ایرانیان، دیگر امکان تحصیل در آمریکا را نداشتند. این قانون تا روی کار آمدن رییس جمهور کنونی این کشور برقرار بود. اما بایدن این قانون را لغو کرد و در حال حاضر دانشجویان خارجی می‌توانند به راحتی تحصیل در آمریکا را هدف خود قرار دهند.

ادامه تحصیل رشته مدیریت در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا به نام DBA شناخته می‌شود و از این رو شما با تحصیل در رشته های مدیریتی در آمریکا یا در هر کشور دیگری، می‌توانید برای تحصیل در مقطع دکترا این رشته، درخواست بدهید. 

تحصیل رشته MBA در آمریکا

اما باید در نظر داشته باشید که برای تحصیل در رشته دکترای مدیریت، معمولا لازم است سابقه کار مدیریتی داشته باشید. تحصیل در این مقطع نیز در حدود 4 الی 5 سال خواهد بود. همچنین شما برای این این رشته باید حداقل آیلتس 6.5 را داشته باشید. در بسیاری از دانشگاه‌ها که برای تحصیل رشته MBA در آمریکا مناسب هستند، گذراندن آزمون  GMAT و یا GRE نیز موردنیاز است. این آزمون مهارت‌های نوشتاری، تحلیلی، محاسباتی و دیگر مهارت‌های مرتبط با این رشته را مورد بررسی قرار می‌دهد و از این رو می‌تواند یک ارزیابی بسیار سخت برای دانشجویان باشد. البته این بدین معنا نیست که شما برای تحصیل دکترای مدیریت باید حتما این آزمون را بگذرانید. بلکه برخی دانشگاه‌ها نیز بدون این آزمون آماده پذیرش شما خواهند بود.

نمره آزمون GMAT مورد نیاز برای برخی دانشگاه‌های کشور آمریکا

شما برای دریافت پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد و دانشکده بازرگانی آن باید حداقل نفره 730 در آزمون GMAT کسب کرده باشید. اگر هم قصد تحصیل در دانشگاه استنفورد را دارید، باید برای تحصیل در دانشکده تحصیلات تکمیلی این دانشگاه حداقل نمره 734 را کسب کرده باشید. تحصیل در مدرسه وارتون برای ارشد مدیریت نیز شرایطی شبیه دارد و شما باید حداقل نمره 732 را کسب کرده باشید.

تحصیل رشته MBA در آمریکا

در دانشگاه اسلون، حداقل نمره 730 برای تحصیل DBA در نظر گرفته شده است. همچنین برای تحصیل در دانشکده مدیریت کلاگ (Kellogg) باید حداقل نمره 730 را در آزمون GMAT به دست آورد. برای تحصیل در دانشگاه ییل نیز شما باید نمره 720 را کسب کرده باشید و برای تحصیل در دانشکده تجارت کلمیبا هم نمره 727 را بدست آورده باشید.

معرفی دانشگاه‌های بی نیاز از آزمون GMAT

همانطور که گفته شد، برخی دانشگاه‌های کشور آمریکا به داشتن مدرک GMAT توجه ندارند اما شما باید برای پذیرش در این دانشگاه‌ها، شرایط مورد نیاز آن‌ها را داشته باشید. دانشگاه سویر برای پذیرش در MBA اجرایی از شما 7 سال سابقه کار مدیریتی خواهد خواست. همچنین دانشگاه تجاریت بین‌المللی HULT نیز برای MBA یک ساله، آزمون مخصوص این دانشگاه را تدارک دیده است.

ضمنا برای پذیرش در کالج تجارت و اقتصاد آلفرد نیز باید در درس ریاضیات نمره بالایی را کسب کرده و همچنین حداقل 4 سال نیز سابقه مدیریتی داشته باشید. دانشگاه بین‌المللی فلوریدا نیز برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد مدیریت حرفه‌ای خود، الزامی را برای داشتن آزمون GMAT مشخص نکرده است اما شما می‌توانید با گذراندن این آزمون، راه پذیرش در این دانشگاه را برای خود هموار کنید. دانشکده مدیریت Kellogg نیز شرایطی را برای پذیرش بدون آزمون فراهم کرده است اما در صورت نیاز، شما باید این آزمون را با حداقل نمره مورد نیاز این دانشگاه بگذرانید.

برای پذیرش در دانشگاه مارشال و در رشته مدیریت اجرایی مانند دانشگاه فلوریدا، شرایط خاصی برای آزمون GMAT در نظر نگرفته شده است، اما شما می‌توانید با گذراندن این آزمون، راحت‌تر پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید.

مزایای تحصیل رشته MBA در کشور آمریکا

تحصیل در کشور آمریکا مزایای بسیاری دارد که یکی از آن‌ها دانشگاه‌های سطح بالای آن هستند. در دانشگاه‌های کشور آمریکا، دروس به بهترین نحو و با بالاترین سطح علمی تدریس می‌شوند. از این رو، مدارک تحصیلی اعطایی این دانشگاه‌ها از اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند. در ادامه نیز به دیگر مزایای تحصیل در کشور آمریکا می‌پردازیم.

اقتصاد برتر آمریکا؛ مزیتی برای دانشجویان رشته  MBA

کشور آمریکا دارای یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است. این کشور سالانه رشد اقتصادی مثبتی را تجربه می‌کند که می‌تواند برای مدیران شرکت‌های مختلف، بسیار حائز اهمیت باشد. ارز رایج این کشور دلار آمریکا است که اعتبار جهانی دارد. همچنین بانک‌های کشور آمریکا به سیستم بانک جهانی متصل هستند و شما می‌توانید در هرجای دنیا که هستید، به حساب بانکی خود دسترسی داشته باشید.

نرخ بیکاری در کشور آمریکا

نرخ بیکاری در کشور آمریکا در سال‌های اخیر کمتر از قبل شده و به نرخ 5.7 درصدی رسیده و لازم به ذکر است که پایین‌ترین نرخ بیکاری در جهان در سال 2020 در حدود 3.68 درصد بوده است. این بدین معناست که شما با تحصیل رشته MBA در آمریکا، بازار کاری پررونق را پیش روی خود خواهید دید.

فرصت‌های شغلی مناسب برای فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت MBA در آمریکا

پس از تحصیل رشته MBA در آمریکا، شما می‌توانید از فرصت‌های شغلی بسیاری که در اختیارتان قرار می‌گیرد، بهره ببرید و در این کشور مشغول به کار شوید. لذا می‌خواهیم در این بخش به معرفی فرصت‌های شغلی در کشور آمریکا برای فارغ‌التحصیلان ارشد مدیریت بپردازیم.

یکی از این مشاغل، مدیریت ارشد محصولات است. این شغل می‌تواند درآمدی سالانه بالغ بر 128 هزار دلار را برای شما به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که به غیر از این شغل، شما می‌تواند به عنوان یک مدیر استراتژی فعالیت کنید و حقوق سالانه 121 هزار دلار آمریکا را دریافت کنید.

اگر هم تمایل به انجام فعالیت‌های تجاری دارید، می‌توانید شغل مدیریت توصعه تجارت را انتخاب کنید و درآمد سالانه 105 هزار دلاری را تجربه کنید. اما اگر تمایل به دریافت حقوق بسیار زیاد دارید، پیشنهاد ما به شما شغل مدیریت فناوری اطلاعات است. این شغل می‌تواند برای شما درآمد سالانه 147 هزار دلار را به همراه داشته باشد.

ضمنا شما می‌توانید به عنوان مشاور مدیر نیز فعالیت کنید و همچنان حقوقی بیشتر از 120 هزار دلار در سال را داشته باشید. همین میزان حقوق برای یک مدیر امور مالی به 112 هزار دلار در هر سال کاهش پیدا می‌کند. ضمنا یکی مدیر بازاریابی نیز قادر است سالانه مبلغ 121 هزار دلار دریافت کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته MBA در آمریکا

شما برای تحصیل رشته MBA در آمریکا نیازمند هستید تا مدرک لیسانس خود را دریافت کرده باشید. همچنین باید برای تحصیل در برخی دانشگاه‌ها نیز مدرک GMAT و یا GRE نیز داشته باشید. از آن‌جایی که زبان رسمی مردم کشور آمریکا انگلیسی است، شما برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید. برای اثبات این موضوع نیز باید یکی از مدارک آزمون های بین المللی زبان مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهید.

در برخی از دانشگاه ها نیز لازم است، حداقل 3 سال در زمینه مدیریت سابقه فعالیت داشته باشید. لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌ها شرایط مختلفی دارند و ممکن است مدت زمان سابقه کاری افزایش یا کاهش پیدا کند. یکی دیگر از مدارکی که برای تحصیل رشته MBA در آمریکا و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور نیاز است، داشتن توصیه نامه های مناسب از اساتید دانشگاهی مقطع آنها است. در اخر هم شما باید به عنوان یک متقاضی تحصیل در کشور آمریکا، هدف خود را از تحصیل در این رشته و در دانشگاه‌های این کشور در قالب یک انگیزه نامه قوی بیان کنید. 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا برای تحصیل در آمریکا

شما برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل رشته MBA در آمریکا، باید برای دریافت ویزای تایپ F1 اقدام کنید که در ادامه درباره این ویزا صحبت خواهد شد. شما برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور آمریکا باید از تمکن مالی برخوردار باشید. لذا باید این گواهی را دریافت کنید و به سفارت آمریکا تحویل دهید.

تحصیل رشته MBA در آمریکا

شما برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی خود، باید حتما فرم I-20 را از سمت دانشگاه مورد نظر دریافت کرده و پر کنید. ضمنا باید فرم DS-160 را نیز تکمیل کنید و ارائه بدهید. علاوه بر این شما باید مدارک دیگری را هم آماده کرده و ارائه کنید که به شرح زیر هستند:

 • تمام مدارک هویتی اعم از پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی با اعتبار حداقل 6 ماه
 • عکس پرسنلی و رسمی تمام رخ به روز
 • دیگر اسناد هویتی که در زمان ثبت درخواست مشخص خواهند شد
 • کارنامه ریز نمرات در تمامی مقاطع تحصیلی گذشته
 • ارائه دادن تمام مدارک تحصیلی شامل مدارک دیپلم، لیسانس و ارشد

ویزای تحصیلی تایپ F

ویزای تحصیلی تنها یک نوع ندارد. بلکه شما برای دریافت این ویزا باید با توجه به نیاز و شرایط خود، یکی از انواع آن را انتخاب کنید. ویزای تحصیلی مناسب برای تحصیلی آکادمیک در دانشگاه‌ها و مدارس کشور آمریکا، ویزای تحصیلی نوع F است.

این ویزا دو نوع یک و دو دارد و شما به عنوان یک متقاضی این امکان را خواهید داشت تا بتوانید برای اولین نوع آن اقدام کنید. اما نوع دوم برای همراهی خانواده می‌باشد. شما می‌توانید در زمان تحصیل رشته MBA در آمریکا، خانواده خود را در کنارتان داشته باشید. شایان ذکر است که این خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال خواهد شد.

اخذ گرین کارت و تابعیت از طریق تحصیل رشته MBA در آمریکا

تحصیل در کشور آمریکا از مزایای بسیاری برخوردار است که قبل‌تر به آن‌ها پرداخته شد. اما بد نیست بدانید که شما می‌توانید پس از تحصیل در این کشور برای کار و دریافت تابعیت آمریکا اقدام کنید. بیش از 90 درصد فارغ‌التحصیلان رشته MBA در دانشگاه‌های کشور آمریکا، می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند و از این رو کشور آمریکا می‌تواند بهشتی برای فعالیت به عنوان یک مدیر تلقی شود. اما این موضوع چه ارتباطی با تابعیت این کشور دارد؟

تحصیل رشته MBA در آمریکا

ارتباط میان کار و اقامت دائم کشور آمریکا این است که اگر شما بتوانید 5 سال و به صورت تمام‌وقت در کشور آمریکا شاغل باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. ضمنا فرد شاغل و دارای گرین کارت می‌تواند برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کند و آن‌ها همراه با او در آمریکا زندگی کنند. شما می‌توانید پس از دریافت گرین کارت آمریکا، برای دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور، 5 سال دیگر هم صبر کرده و در نهایت حق شهروندی آمریکا را دریافت کنید.

معرفی برترین دانشگاه‌های کشور آمریکا برای تحصیل

همانطور که گفته شد، دانشگاه‌های کشور آمریکا از بالاترین سطح علمی در جهان برخوردار هستند و از این رو شما با تحصیل در این کشور، می‌توانید مدارک تحصیلی معتبری را دریافت کنید. اما در این میان، کدام دانشگاه می‌تواند برای تحصیل رشته MBA در آمریکا مناسب باشد؟ کدام دانشگاه در میان ده دانشگاه برتر جهان حضور دارد؟ در ادامه قصد داریم برترین دانشگاه‌های کشور آمریکا مناسب برای تحصیل در رشته MBA را معرفی کنیم و به این سوالات نیز پاسخ دهیم.

دانشگاه ام آی تی- اسلوان

تحصیل رشته MBA در آمریکا

برای تحصیل رشته MBA در آمریکا باید ابتدا برترین دانشگاه‌های آن را شناخت. دانشگاه MIT Sloan School of Management یکی از این دانشگاه‌ها است. این دانشگاه در کمبریج ماساچوست واقع شده است و برای تمام مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد. این دانشگاه همواره به ایجاد نوآوری در زمینه مدیریت تاکید داشته است و از این رو اکنون به عنوان یک دانشگاه برتر در این زمینه شناخته می‌شود.

دانشگاه بازرگانی هاروارد

دانشگاه بازگانی هاروارد یکی دیگر از دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل رشته MBA در آمریکا است. این دانشگاه موفق شده است رتبه اول جهان را در زمینه مدیریت به دست بیاورد. این دانشگاه خصوصی همواره برنامه‌های درسی متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر دارد تا بتوانند به بهترین نحو بر این رشته تسلط پیدا کنند. لازم به ذکر است که تقریبا تمام فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند به راحتی وارد بازار کار با حقوقی بالا شوند.

دانشگاه تجارت کلمبیا؛ انتخابی برتر برای تحصیل رشته MBA در آمریکا و دریافت بورسیه

نوبت به بررسی هشتمین دانشگاه برتر جهان می‌رسد. دانشگاه کلمبیا در منهتن شهر نیویورک قرار دارد و شما می‌توانید این دانشگاه را برای تحصیل رشته MBA در آمریکا انتخاب کنید. این دانشگاه با بیش از 25 هزار دانشجو و 3500 عضو هیئت علمی می‌تواند همواره انتخابی مناسب برای تحصیل MBA و DBA باشد.

دانشگاه تجارت کلمبیا می‌تواند همواره انتخابی مناسب برای تحصیل در رشته مدیریت باشد. چرا که این دانشگاه به دلیل سطح علمی بسیار بالای خود موفق شده است تا در سال‌های اخیر چندین جایزه نوبل در انواع زمینه‌های مختلف کسب کند. ضمنا این دانشگاه در برخی مواقع نیز بورسیه تحصیلی کامل ارائه می‌کند که در ادامه درباره آن صحبت خواهد شد.

دانشگاه پنسلوانیا- وارتون

مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آمریکا و جهان است. این دانشگاه در سال 1881 در فیلادلفیا برای تحصیل رشته MBA تاسیس شد. اکنون پردیس این دانشگاه در دوبی قرار دارد و برخی از برنامه‌های خاص مدرسه وارتون این دانشگاه در آن پردیس ارائه می‌شوند.

دانشگاه شیکاگو؛ دانشگاهی برتر برای تحصیل رشته مدیریت

تحصیل رشته MBA در آمریکا

دانشگاه شیکاگو را می‌توان یک دانشگاه برتر برای تحصیل رشته MBA در آمریکا دانست. این دانشگاه 130 ساله در ایلینوی شیکاگو واقع شده است و سالانه نیز بیش از 16 هزار نفر در آن تحصیل می‌کنند. لازم به ذکر است که این دانشگاه دارای 2170 عضو هیئت علمی است که همگی از افراد سرشناس کشور آمریکا به شمار می‌روند.

همچنین دانشگاه خصوصی شیکاگو یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های کشور آمریکا نیز هست. در سال‌های گذشته، دانش‌آموختگان این دانشگاه موفق شده‌اند تا بیش از 82 جایزه نوبل را در انواع زمینه‌های مختلف دریافت کنند.

دانشگاه ییل؛ یکی از دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته MBA در آمریکا

دانشگاه ییل را می‌توان به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کشور آمریکا نامید. این دانشگاه با داشتن رتبه چهاردهم برترین دانشگاه‌های جهان، دارای مشاهیر بسیاری در انواع زمینه‌های از جمله مدیریت است. این دانشگاه خصوصی همواره دروس خود به روز می‌کند و تلاش دارد تا دروس به بهترین نحو ارائه شوند.

تحصیل رشته MBA در آمریکا

دانشگاه ییل در رتبه نهم آمریکا قرار دارد و 4400 نفر نیز عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند. همچنین سالانه بیش از 14 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که این تعداد دانشجو، نشان از برتری این دانشگاه دارد.

دانشگاه استنفورد؛ دانشگاهی پرمتقاضی‌ برای تحصیل در رشته مدیریت

دانشگاه استنفورد را می‌توان رقابتی‌ترین دانشگاه آمریکا و جهان دانست. ضریب پذیرش در این دانشگاه خصوصی تنها 4 درصد است و از این رو تنها افراد برتر و توانا در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند. لازم به ذکر است که تحصیل رشته MBA در آمریکا و در دانشکده مدیریت استنفورد می‌تواند به دلیل اعتبار بالای مدرک تحصیلی آن، حائز اهمیت بسیاری باشد.

دانشگاه 135 ساله استنفورد در حدود 2100 نفر عضو هیئت علمی دارد و 16 هزار نفر نیز دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. بسیاری از دانش‌آموختگان مدیریت در این دانشگاه، توانسته‌اند به موقعیت‌های شغلی بسیاری دست پیدا کنند که این را مدیون دانشگاه استنفورد هستند.

دانشگاه دارتموث؛ دانشگاهی برتر با شهریه مناسب

کالج دارتموث را نیز می‌توان به عنوان یکی از برترین انتخاب‌ها جهت تحصیل رشته MBA در آمریکا دانست. این دانشگاه برای دانشجویان خود شهریه‌ای مناسب را در نظر گرفته است و سالانه در حدود 6 هزار نفر هم در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و هیئت علمی این کالج قدیمی اما کوچک را تنها 650 نفر تشکیل داده‌اند.

این دانشگاه دارای چهار دانشکده است که یک دانشکده آن مختص به دانشجویان رشته مدیریت در تمام مقاطع است. استادان دانشکده بیزینس این دانشگاه، از سطح علمی فوق‌العاده بالایی برخورد هستند که باعث شده‌اند تا این دانشکده در رتبه شانزدهم برترین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های جهان قرار بگیرد.

دانشگاه کلاگ شمال غربی؛ دانشگاهی گران‌قیمت با امکانات تحصیلی فراوان

دانشگاه کلاگ شمال غربی، یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای تحصیل به شمار می‌رود که تخصص آن، تدریس رشته مدیریت است. این دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد خود، برنامه‌ای 2 ساله را برنامه‌ریزی کرده است تا بتوانند در این مدرسه به بالاترین دانش در آن مقطع دست پیدا کنند.

دانشگاه کلاگ موفق شده است از سمت نشریه بین‌المللی فوربس، رتبه سوم آمریکا و از سمت نشریه Economist، رتبه چهارم جهان را به دست بیاورد. این دانشگاه بیش از 1200 دانشجوی رشته مدیریت در تمام مقاطع تحصیلی دارد و از این رو می‌توانید بر روی این دانشگاه حساب ویژه‌ای باز کنید.

دانشگاه یو سی برکلی؛ انتخابی مناسب برای تحصیل رشته MBA در آمریکا

دانشگاه برکلی نیز یکی دیگر از دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته MBA در آمریکا است که می‌توان آن را با نرخ شهریه بسیار کمتر از رقبای آن شناخت. این دانشگاه دولتی، در سال 2020 دومین دانشگاه برتر دولتی کشور آمریکا لقب گرفت.

ضمنا، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، بر اساس یو اس نیوز، بیست و دومین دانشگاه برتر کشور آمریکا است و مدرک آن نیز از اعتباری بین‌المللی برخوردار است. این دانشگاه بیش از 40 هزار دانشجو دارد و در سال‌های گذشته نیز ایرانیان بسیاری توانسته‌اند پذیرش این دانشگاه دولتی را دریافت کنند.

هزینه تحصیل در کشور آمریکا؛ نکته‌ای که متقاضیان باید به آن توجه کنند

شما برای تحصیل در دانشگاه بازرگانی هاروارد باید حداقل مبلغ 146 هزار دلار آمریکا را کنار بگذارید. البته همین میزان شهریه برای دانشگاه پنسیلوانیا به 163 هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد. برای تحصیل در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه استنفورد نیز مبلغ 149 دلار تعیین شده است.

اگر هم قصد تحصیل در دانشگاه مدیریت ام آی تی را دارید، باید مبلغ 154 هزار دلاری را پرداخت کنید. ضمنا برای دانشکده تجارت کلمبیا هم مبلغ 155 هزار دلاری در نظر گرفته شده است. دانشگاه شیکاگو که رتبه دهم برتر دانشگاه‌های جهان را نیز در اختیار دارد، برای تحصیل در این دانشگاه مبلغ 144 هزار دلاری را برای تحصیل در رشته MBA تعیین کرده است.

این میزان برای تحصیل در دانشگاه خصوصی کلاگ، به مبلغ نجومی 175 هزار دلار می‌رسد که تقریبا گران‌ترین نرخ شهریه میان‌ دانشگاه‌های کشور آمریکا است. شما برای تحصیل رشته MBA در آمریکا آن هم در دانشگاه برکلی نیز باید در حدود 129 هزار دلار پرداخت کنید.

تحصیل در دانشکده مدیریت دانشگاه ییل می‌تواند شهریه‌ای معقول‌تر را نسبت به دانشگاه کلاگ با نرخ شهریه 150 هزار دلار داشته باشد. کالج دارتموث نیز با 155 هزار دلار نرخ شهریه می‌تواند یکی از برترین انتخاب‌ها برای تحصیل رشته MBA در آمریکا باشد.

انواع بورسیه تحصیلی مناسب برای تحصیل در رشته مدیریت

همانطور که گفته شد، بورسیه های تحصیل آمریکا، زیاد هستند و شما به عنوان یک محصل رشته MBA در این کشور، می‌توانید با توجه به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه برترین بورسیه‌های تحصیلی کشور آمریکا برای تحصیل در رشته MBA معرفی خواهند شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه استنفورد

این بورسیه مخصوص دانشگاه استنفورد است و از این رو شما برای دریافت این بورسیه نیاز خواهید داشت تا تنها در این دانشگاه تحصیل کنید. این بورسیه می‌تواند تا سقف 80 درصد از هزینه‌های تحصیل شما را تحت پوشش خود قرار بدهد و از این رو هیچ بار اضافی بابت هزینه شهریه و دانشگاه را احساس نخواهید کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه تجارت هاروارد

بورسیه بعدی، بورسیه تحصیلی دانشکده تجارت هاروارد است. این بورسیه می‌تواند تا حداکثر هزینه 40 هزار دلار برای تحصیل را برای شما کنار بگذارد. ضمنا، این بورسیه نیز مانند بورسیه استنفورد، تنها مخصوص دانشجویان دانشگاه هاروارد است.

بورسیه و کمک هزنیه تحصیل مک کمپ

این بورسیه، بورسیه‌ای گسترده است و سالانه دانشجویان بسیاری می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. اما نکته‌ای که باید در این میان در نظر داشت این است که، هزینه‌ای که به عنوان کمک خرج توسط این شرکت و بنیاد پرداخت می‌شود، در مقایسه با دیگر انوع بورسیه، مبلغی ناچیز خواهد بود و تنها 2 هزار دلار را پوشش خواهد داد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه تجارت کلمبیا؛ تحصیل رشته MBA در آمریکا با اخذ بورسیه کامل

همانطور که گفته شد، به طور کلی دو نوع بورسیه در اختیار دانشجویان قرار دارد. یکی از این انواع بورسیه کامل است. این بورسیه بسیار به ندرت و فقط به افراد مستعد اعطا می‌شود. دانشگاه تجارت کلمبیا یکی از دانشگاه‌هایی است که این امکان را دارد تا بتواند هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان برتر را به طور کامل پوشش بدهد.

سوالات متداول

شرایط ورود به دانشگاه‌های کشور آمریکا برای تحصیل در رشته مدیریت چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد، علاوه بر مدارک لازم ذکر شده، با توجه به دانشگاه، شما برای پذیرش در دانشگاه آمریکایی مورد نظر خود باید یا آزمون GMAT را بگذرانید و یا اینکه بر طبق شرایط مخصوص دانشگاه‌ها پذیرفته شوید.

بهترین ایالت‌های آمریکا برای تحصیل و کار کدامند؟

به جرات می‌توان گفت تمام شهرها و ایالت‌های آمریکا برای کار و زندگی مناسب هستند. ولی با این حال، بهترین شهرها و ایالت‌ها برای تحصیل و کار در کشور آمریکا، نیویورک، کالیفرنیا و واشنگتن هستند.

بهترین گرایش‌ رشته MBA در کشور آمریکا کدام است؟

MBA اجرایی رایج‌ترین نوع مدیریت در کشور و دانشگاه‌های آمریکا است.

تفاوت میان MBA و DBA در چیست؟

MBA رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد و DBA همان رشته در مقطع دکترا است.

سخن پایانی

تحصیل رشته MBA در آمریکا می‌تواند از جهات مختلفی حائز اهمیت و مطلوب باشد. یکی از مواردی که تحصیل در کشور آمریکا را بسیار جذاب کرده است، رتبه‌بندی بالای دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ جهانی است. دانشگاه‌های کشور آمریکا مدارک معتبری را به دانشجویان اعطا می‌کنند و این مدارک از اعتبار جهانی برخوردار هستند.

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با چندین سال سابقه درخشان این افتخار را دارد تا در انواع روندهای مهاجرتی شما متقاضیان مهاجرت تحصیلی را همراهی کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا، با کارشناسان مجرب ما در این مجموعه تماس بگیرید.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل رشته MBA در آمریکا»

 1. محمد مختاری

  یک سوال جنرال داشتم، برای رشته ارشد MBA امکان گرفتن فاند تحصیلی وجود دارد، و این که نیازمند چه رزومه ای است؟

   1. برای رشته مدیریت بازرگانی یا مدیرت مالی یا مدیرت پژوهشگری یا مدیرت فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد میتوان فول فاند گرفت و برای گرفتن کدومش آسان تره

    1. دریافت فول فاند برای مقطع فوق لیسانس کار بسیار دشواری هستش البته خیلی بستگی به رزومه تحصیلی و کاری شما داره، در مورد رشته های مدیریتی این مسئله دو برابر سخت تر هستش چون مکعمولا رشته های مدیریتی رشته های پر طرفداری هستن و دانشگاه ها نگاه درآمد زایی روی این رشته ها دارن، اما بازم اگر رزومه قوی و نمرات خوبی داشته باشین و مقالات معتبر داشته باشین کار غیر ممکنی نیست

  1. تحصیل در دوران لیسانس در رشته مدیریت میتواند امکان ادامه تحصیل در رشته mba را برای مقطع مستر فراهم کند و زیرشاخه خاصی محدود کننده شما نیست. برای دریافت مشاوره کامل تر لطفا به شماره واتساپ آفیس ما به شماره +98 21 9100 1222 پیام بدین تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند🌹

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا