دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

کانادا کشوری مناسب برای تحصیل در رشته مهندسی برق

تحصیل در کانادا برای بسیاری از دانشجویان دنیا یک رویاست. امکانات تحصیلی و سطح دانشگاه‌های این کشور آن را به یکی از بهترین مقاصد آموزشی در سراسر دنیا تبدیل کرده است. شما می‌توانید در طیف وسیعی از رشته‌ها در این کشور تحصیل کنید اما اگر به دنبال تحصیل در یک رشته‌‌ی مهندسی با آینده‌ی بسیار درخشان هستید، ما تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا را به شما پیشنهاد می‌دهیم. به طور کلی مهندسی برق یکی از بهترین شاخه‌های مهندسی در سراسر دنیاست.

تحصیل آن در کانادا شما را به یک گزینه‌ی بسیار عالی و مطلوب برای بازار کار جهانی تبدیل می‌کند. ما در موسسه‌ مهاجرتی مهرآیین مخبری قصد داریم در این مقاله تمام اطلاعاتی که برای تحصیل این رشته در کانادا نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

چرا باید مهندسی برق را در کانادا خواند؟ یا مزیت تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا چیست؟ دلایل زیادی برای انتخاب این کشور برای تحصیلات دانشگاهی و به ویژه در رشته‌ی برق وجود دارد که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

رتبه‌ی بالای دانشگاه‌ها: اگر قرار است بهترین سال‌های زندگیتان را صرف تحصیل در دانشگاه کنید، چرا بهترین دانشگاه‌های دنیا را برای این کار انتخاب نکنید؟ کانادا به دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی برترش در سراسر جهان شناخته شده است. این به این دلیل است که سیستم آموزشی در این کشور بر اساس مطالعات بین رشته‌ای، همراه با آموزش مهارت‌های قابل انتقال و امکانات عالی عمل می‌کند.

فرایند دریافت ویزای آسان تر: یکی از مهمترین دلایلی که باید تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا را انتخاب کنید این است که این کشور دارای یک فرآیند شفاف و نسبتاً آسان تر از سایر کشورها برای اعطای ویزای تحصیلی به دانشجویان بین المللی است.

هزینه‌های تحصیل و زندگی معقول: به طور کلی با یک بررسی سریع می‌توانید ببینید که هزینه‌ی تحصیل رابطه‌ی مستقیمی با سطح زندگی در کشور دارد. به هر نسبت که کشور پیشرفته‌تری را انتخاب کنید باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید. اما کانادا از این قاعده مستثنی است و با وجود آنکه سطح رفاه اجتماعی و امکانات زندگی در آن بسیار بالاست، اما هزینه‌ی تحصیل و زندگی در آن بسیار مناسب و نسبت به کشورهای مشابه پایین است.

سیستم اجتماعی عالی در کانادا: کشور کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا در پذیرش مهاجرین است. اقدامات ضد مهاجرین در این کشور در سطح حداقلی قرار دارد و مردم آن به خونگرمی و برخورد دوستانه در سراسر دنیا معروف هستند.

از سایر مزایای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل به دو زبان فرانسوی و انگلیسی
 • اعتبار بالای مدرک دانشگاه‌های این کشور
 • امکان کار حین تحصیل

اطلاعات عمومی تحصیلی

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا یک دوره‌ی لیسانس چهار ساله است که بعد از آن دانشجویان دو مسیر را در پیش رو دارند: 1) یا وارد بازار کار شوند و 2) یا به تحصیلات خود در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا ادامه دهند.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

افرادی که وارد بازار کار می‌شوند، گروه زیادی از مهندسین را تشکیل می‌دهند. به طور کلی در مورد رشته‌های مهندسی ادامه‌‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر تنها توسط افرادی انجام می‌شود که قصد تدریس یا انجام پژوهش‌های علمی را دارند. اما افرادی که می‌خواهند به عنوان یک مهندس برق در شرکت‌های مختلف استخدام شوند، معمولاً با همان مدرک مقطع لیسانس این کار را انجام می‌دهند. تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی در گرایشات مختلفی انجام می‌شود که مهمترین آنها به شرح زیراند:

 • الکترونیک
 • کامپیوترهای دیجیتال
 • مهندسی فرکانس های رادیویی
 • پردازش سیگنال
 • تجهیزات
 • میکروالکترونیک
 • مهندسی قدرت
 • مخابرات
 • سیستم های کنترل

 

قبل از انتخاب هر کدام از گرایشات زیر باید در مورد بازار کار و آموزش‌هایی که در حین تحصیل به شما داده می‌شود تحقیق کنید. نکته‌ی مهم در مورد تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا این است که در این کشور و در بعضی از دانشگاه‌‌ها، رشته‌ی برق و الکترونیک دو رشته‌ی مجزا هستند. رشته‌ی الکترونیک مدارهای الکترونیکی در مقیاس وسایل کوچک و رشته‌ی برق مدارهای الکترونیکی در مقیاس بسیار بزرگ را مورد بررسی قرار می‌دهد. ‌بنابراین در زمان ارسال درخواست برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا این موضوع را مد نظر داشته باشید و تحقیق کنید که در دانشگاه مدنظر شما آیا این رشته‌ها با هم هستند یا به صورت مجزا می‌باشند.

 

تحصیل در رشته‌ی برق در مقاطع مختلف

همانطور که در بالا گفته شد تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و شما این شانس را دارید که در مقطع بالاتر به تحصیل در این رشته بپردازید. تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا و در مقاطع تحصیلی مختلف به صورت زیر است:

دوره‌‌ی کارشناسی

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا یک دوره‌ی سه تا چهار ساله مانند بسیاری دیگر از کشورها و رشته‌های تحصیلی است. برای ثبت درخواست در این مقطع شما باید مدرک دیپلم دوازده ساله داشته باشید. خوشبختانه مدرک دیپلم از دبیرستان‌های ایران مورد قبول بیشتر دانشگاه‌هایی که رشته‌ی برق را تدریس می‌کنند قرار می‌گیرد و در پروسه‌ی بررسی درخواست، ریز نمرات دوره‌ی دبیرستان نیز مورد بررسی خواهند شد. علاوه بر این، نمره‌ی قبولی در آزمون SAT که در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم نیز باید به دانشگاه موردنظر ارائه شود.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

دانشگاه‌‌های کانادا سطح علمی بالایی دارند و یکی از مدارکی که از شما خواسته می‌شود، مدرک آزمون زبان معتبر است که برای مقطع کارشناسی در کانادا این مدرک‌ آیلتس بالاتر از 6 است. خبر خوب این است که شما اجازه‌ی کار حین تحصیل را نیز دارید که برای مقطع کارشناسی از 10 تا 20 ساعت در هفته متغیر است. بیشتر دانشگاه‌های کانادا در این مقطع خوابگاه‌ دانشجویی ارائه نمی‌دهند. با این حال بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان بااستعداد داده می‌شود که بخش زیادی از هزینه‌های تحصیلی و زندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دوره‌ی کارشناسی ارشد

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا یک دوره‌ی 1.5 تا 2 ساله است که به تلاش فرد بستگی دارد. برای ورود به این مقطع شما به مدرک دوره‌ی کارشناسی نیاز دارید. اگر دوره‌ی کارشناسی خود را در کشور دیگری گذرانده باشید، نیز می توانید در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا شرکت کنید. در برخی از دانشگاه ها نیز از شما نمره‌ی قبولی در آزمون GMAT و یا GRE را می خواهند که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم. از دیگر مدارک لازم ارائه رزومه، انگیزه نامه قوی، توصیه نامه(ریکامندیشن لتر) از اساتید مقطع قبلی و مدارک تحصیلی و ریز نمرات لیسانس هستند.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

دوره‌های مهندسی برق در کانادا در این مقطع به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود و اگر می‌خواهید در دوره‌ی انگلیسی شرکت کنید، باید حداقل آیلتس 6.5 ارائه دهید. همچنین اجازه‌ی کار حین تحصیل در این مقطع نیز وجود دارد و دانشجو می‌تواند تا 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد. در پایان دوره‌ی کارشناسی ارشد، شما باید یک پایان نامه‌ ارائه دهید. بورسیه‌های تحصیلی مختلف نیز به دانشجویان با استعداد برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در این مقطع تعلق می‌گیرد. بعلاوه بسیاری از دانشگاه‌ها در این مقطع به دانشجو خوابگاه می‌دهند.

دوره‌ی دکترا

دوره‌ی دکترا در کانادا آخرین مقطع برای تحصیل رشته مهندسی برق است. این دوره بیشتر بر کارهای پژوهشی تمرکز دارد و به ندرت شامل کلاس‌های آموزشی است. بیشتر دانشجویان در این دوران درگیر پروژه‌های علمی بسیار مهم و طولانی می‌شوند. از این رو این دوره (بسته به مدت زمان پژوهش) می‌تواند از 3 تا 4 سال طول بکشد. دانشجویان برای ورود به این مقطع نه تنها به مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل موردنیاز در دانشگاه موردنظر، بلکه به نمره‌ی قبولی در آزمون GRE نیز نیاز دارند. از دیگر مدارک لازم ارائه رزومه، انگیزه نامه قوی، توصیه نامه(ریکامندیشن لتر) از اساتید مقطع قبلی و مدارک تحصیلی لیسانس و ارشد هستند.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

برای پذیرش در دوره‌ی دکترا دانشجو باید در یک قرار مصاحبه شرکت کند که رزومه‌ی تحصیلی‌اش در آن بررسی ‌می‌شود و از او در مورد انگیزه‌های تحصیل‌اش می‌پرسند. در دوره‌ی دکترا شما به توصیه نامه‌ی اساتید قبلی هم نیاز خواهید داشت. برای پذیرش در این دوره باید مدرک زبان معتبر (حداقل آیلتس 7 و در برخی دانشگاه ها نمره 6.5) را ارائه دهید.

بعلاوه اجازه‌ی کار حین تحصیل نیز به شما داده می‌شود. با این حال بیشتر دانشجویان متقاضی برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در این مقطع، ترجیح می‌دهند در انجام پژوهش‌ها درگیر شوند تا سابقه‌ی تحصیلی بهتری برای خود بسازند. به دانشجویان در این مقطع نه تنها خوابگاه دانشجویی تعلق می‌گیرد بلکه انواعی از بورسیه‌های کمک تحصیلی نیز داده می‌شود.

آزمون ورودی برای تحصیل رشته‌ی برق

برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در رشته‌ی برق در کانادا باید در آزمون‌های ورودی مختلفی شرکت کنید و حقیقت این است که کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها کار آسانی نیست. جدا از اینکه سوالات آزمون‌های ورودی در سطح بالایی قرار دارند و شما باید برای شرکت در آنها به خوبی وقت بگذارید و مطالعه داشته باشید، بلکه به دلیل سطح بالای دانشگاه‌های برق این کشور درخواست برای شرکت در این‌ آزمون‌ها بسیار زیاد است و شما باید افراد زیادی را پشت سر بگذارید.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

 به طور کلی آزمو‌ن‌های مختلفی برای ورود به دانشگاه‌ها در این کشور برگزار می‌شود اما برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا دو آزمون  GMATو SAT وجود دارد که در ادامه به طور جداگانه در موردشان توضیح می‌دهیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از بزرگترین آزمون‌های ورودی به دانشگاه در دنیاست که به جز کانادا در بسیاری از کشورهای دیگر جهان از جمله آمریکا نیز مدرک آن به رسمیت شناخته می‌شود. اگر قصد تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقطع کارشناسی را دارید حتماً باید در این آزمون نمره‌ی قبولی کسب کنید. این آزمون هفت بار در سال و در ماه‌های مارس، می، ژوئن، اوت، اکتبر، نوامبر و دسامبر برگزار می‌شود و شما این شانس را دارید که هر چند بار که می‌خواهید در آن شرکت کنید. به طور کلی این آزمون یک آزمون سه ساعته و در سه بخش ریاضی و محاسبات، درک مطلب و نوشتن مقاله است.

 هر کدام از این بخش‌ها از 200 تا 800 نمره دارند و به طور مجموع بالاترین نمره از این آزمون 2400 است. به هر نسبت که نمره‌ی بهتری کسب کنید، شانس قبولی شما برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا افزایش می‌یابد. ثبت نام در آزمون SAT به صورت آنلاین و از طریق سایت collegereadiness.collegeboard.org/sat انجام‌ می‌شود و هزینه‌ی شرکت در آن، 101 دلار آمریکاست.

آزمون GMAT

برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شما به شرکت در این آزمون نیاز دارید. این آزمون در سه بخش ارزیابی نگارش تحلیلی، درک مطلب و بخش‌های ریاضیاتی برگزار می‌شود و در حدود سه ساعت و ده دقیقه طول می‌کشد. قبولی در این آزمون هم مانند آزمون SAT نسبتا دشوار است و نیاز به آمادگی‌های قبلی دارد و نمره‌ی آن تا 5 سال اعتبار دارد. از آنجایی که آزمون GMAT در ایران برگزار نمی شود، میتوانید برای شرکت در آزمون GRE درخواست دهید و در صورت موافقت دانشگاه موردنظرتان، نمره آزمون GRE را به عنوان جایگزین برای آن ارائه دهید.

بهترین دانشگاه‌های برق کانادا

یکی از کارهایی که برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا باید انجام دهید، انتخاب دانشگاه مناسب است. به طور کلی دانشگاه‌های کانادا همگی از سطح علمی بالایی برخوردارند و جزو بهترین دانشگاه‌های جهان می‌باشند. سالانه افراد زیادی برای تحصیل در آنها درخواست می‌دهند و در این میان تقاضا برای رشته‌هایی مانند مهندسی برق بسیار زیاد است. در این راستا بعضی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته مهندسی برق عبارتند از:

دانشگاه تورنتو(University of Toronto)

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

در دانشگاه تورنتو مهندسی برق با مهندسی کامپیوتر ترکیب شده و در قالب یک دپارتمان برق و کامپیوتر در حال فعالیت است. این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه‌های مهندسی برق در آمریکای شمالی است. در این دانشگاه امکان تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در هر سه مقطع ممکن است. برنامه‌ی درسی در دوره‌ی کارشناسی آن بسیار انعطاف پذیر است و بودجه‌های بسیار خوبی در اختیار دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد.

دانشگاه کارلتون(Carleton University)

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی است که امکان تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا را میسر می‌سازد. در این دانشگاه رشته‌ی برق در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. رشته‌ی برق در دانشگاه کارلتون به دو صورت علوم کاربردی و مهندسی ارائه می‌شود و تجهیزات آزمایشگاهی بسیار خوبی در اختیار دانشجویان رشته‌ی برق قرار می‌گیرد و همچنین امکان همکاری آنها با ادارات دولتی وجود دارد.

 

دانشگاه کنکوردیا(Concordia University)

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

این دانشگاه که در شهر مونترال قرار دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا است. این دانشگاه در استان کبک قرار دارد اما دوره‌ی برق در آن هم به زبان فرانسوی و هم به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. در این دانشگاه هم رشته‌ی برق در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شود.

دانشگاه مک گیل کانادا(McGill University)

این دانشگاه هم یک گزینه‌ی دولتی دیگر برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا و یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل است. شما می‌توانید رشته‌ی برق را در هر سه مقطع در این دانشگاه بخوانید و از آزمایشگا‌ه‌های بسیار مجهز و اساتید باسابقه و تراز اول آن بهره‌مند شوید.

دانشگاه مک مستر کانادا(Mc Master University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های برق کانادا مک مستر است که اگرچه در اصل یک دانشگاه پزشکی است، اما سطح دانشکده‌ی برق آن بسیار بالاست. این دانشگاه رشته‌ی برق را در هر سه مقطع آموزش می‌دهد.

دانشگاه کوئین کانادا(Queen’s University)

این دانشگاه که در شهر کینگستون کانادا قرار دارد، گزینه‌ی دیگر برای تحصیل رشته‌ی برق است. با وجود آنکه این دانشگاه چهارمین دانشگاه کاناداست، اما از نظر رضایت دانشجویان در جایگاه دوم قرار دارد. شما می‌توانید رشته‌ی برق را در هر سه مقطع در این دانشگاه بخوانید.

دانشگاه رایرسون کانادا(Ryerson University)

دانشگاه رایرسون یک دانشگاه دولتی دیگر در کانادا برای تحصیل رشته‌ی برق است که در انتاریو قرار دارد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای انجام تحقیقات دولتی در زمینه‌هایی مانند زیست پزشکی، مهندسی سیستم‌های قدرتی، ارتباطات، سیستم‌های رایانه‌ای و VLSI است و از این رو بسیاری از متقاضیان تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا در مقطع دکترا آن را انتخاب می‌کنند. در این دانشگاه هم مهندسی برق با رشته‌ی مهندسی کامپیوتر ترکیب شده است.

دانشگاه کلگری(University of Calgary)

یک دانشگاه دولتی دیگر برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا که در آلبرتا قرار دارد و جزو ده دانشگاه اول کشور است، دانشگاه کلگری است. در این دانشگاه رشته‌ی برق در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. دوره‌ی‌ کارشناسی ارشد برق در دانشگاه کلگری سریعترین دوره‌ در این مقطع در کل کشور کاناداست به طوری که دانشجویان می‌توانند در هشت ماه مدرک خود را دریافت کنند.

براساس رنکینگ دانشگاه‌های کانادا سایر گزینه‌های برتر برای تحصیل رشته‌ی برق در این کشور به شرح زیراند: دانشگاه واترلو، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه وسترن آنتاریو.

هزینه‌های تحصیل در رشته‌ی برق

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم هزینه‌های تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا نسبت به سایر کشورهایی که سطح دانشگا‌ه‌هایی مشابه با این کشور دارند بسیار پایین است. اگر مسائل اقتصادی برایتان مهم است به جای کشورهای اروپایی باید کشور کانادا را برای تحصیل این رشته انتخاب کنید. جدا از هزینه‌های پایین، طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف با بودجه‌های متفاوت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که در ادامه بیشتر در موردشان توضیح خواهیم داد.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

به طور کلی هزینه‌ی تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. اولین فاکتور مقطع تحصیلی است. به هر نسبت که در مقطع بالاتری تحصیل کنید هزینه‌های تحصیلی شما افزایش می‌یابد. موضوع بعدی، نوع دانشگاه انتخابی است. برای تحصیل رشته‌ی برق در کانادا چه در دانشگاه‌های دولتی و چه در دانشگاه‌های خصوصی باید شهریه پرداخت کنید با این تفاوت که شهریه‌ی دانشگاه‌های دولتی در این کشور بسیار پایین‌تر است.

نکته‌ی بعدی این است که همانند سیستم آموزشی دیگر کشورها، شهریه‌های دانشگاهی چه در دانشگاه‌های دولتی و چه در دانشگاه‌های خصوصی برای کانادایی‌ها از سایر افراد ارزانتر است. در نهایت براساس آنچه که گفته شد هزینه‌ی تحصیل در رشته‌ی برق در این کشور از 10 تا 34 هزار دلار در سال متغیر خواهد بود که به صورت قسطی و دوره‌ای از شما دریافت خواهد شد. با این حال شما این اجازه را دارید که در حین تحصیل کار کنید و هزینه‌های دانشگاه خود را به میزان زیادی کاهش دهید.

بورسیه‌های تحصیلی برای رشته‌ی برق

اگر به دانشگاه‌های کانادا راه پیدا کنید، بدین معناست که تلاش تحصیلی خوبی داشته‌اید و سطح علمی‌تان بالاست. اما اگر کمی بیشتر تلاش کنید می‌توانید بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا را نیز دریافت کنید. خوشبتانه‌ بورسیه‌های زیادی و در مقاطع مختلف وجود دارد که ظرفیت آنها نیز بالاست. اگر قصد تحصیل در رشته‌ی برق در این کشور را دارید، بعضی از مهمترین بورسیه‌هایی که می‌توانید برای آنها درخواست دهید به شرح زیر می‌باشند:

 • بورسیه‌ی IDRC: این بورسیه که تا 15 هزار دلار است مخصوص دانشجویان خارجی است که از کشورهای در حال توسعه برای تحصیل رشته مهندسی برق به کانادا می‌آیند.
 • بورسیه‌ی vanier scholarship: این بورسیه به ارزش 50 هزار دلار است که سه سال از زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد. سابقه‌ی تحقیقاتی درخشان برای دریافت این بورسیه اهمیت زیادی دارد.
 • بورسیه‌ی ASEAN: این بورسیه به مبلغ 10 هزار دلار است و به دانشجویان عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی یا ASEAN داده می‌شود.
 • بورسیه‌ی فلوشیپ فوق دکترا: این بورسیه به مبلغ 10 هزار دلار و برای دانشجویان دکترا در رشته‌ی برق است که پایان نامه‌ی خود را زیر 5 سال به پایان رسانده باشند.

بورسیه‌هایی که در بالا توضیح داد شد تنها بخشی از بورسیه‌هایی است که دانشجویان در حین تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا می‌توانند از آنها استفاده کنند. اگر قصد ارسال درخواست را دارید، در درجه‌ی اول باید به سایت دانشگاهی خود مراجعه کنید و ببینید که چه بورسیه‌هایی شامل شما می‌شود و شرایط ارسال درخواست به چه صورت است. با وجود تفاوت‌هایی که در نوع مدارک و ثبت درخواست وجود دارد، اما یک چیز حتمی است و آن این است که برای دریافت این بورسیه‌ها باید سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشید. بنابراین ارسال رزومه‌ی تحصیلی و سابقه‌ی تحقیقاتی برای دریافت آنها ضروری است.

دریافت ویزای تحصیلی

برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا شما به ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید. همانطور که در بالا گفتیم شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا آسان است که در بین کشورهای مشابه با این سطح علمی بی‌سابقه است. به طور کلی ویزایی که برای تحصیل رشته‌ی برق می‌خواهید با دیگر ویزاهای تحصیلی تفاوتی ندارد و شما باید مراحل یکسانی طی کنید.

در گام اول باید از دانشگاه مورد نظر، نامه‌ی پذیرش دریافت کنید. دریافت این نامه بسته به شرایط دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. هر دانشگاهی به مدارک خاصی نیاز دارد که شما می‌توانید لیست آنها را از سایت رسمی دانشگاه دریافت کرده و درخواست خود را برای پذیرش ارسال کنید. بعد از این کار مدارک شما بررسی شده و در صورت تایید نامه‌ی پذیرش برایتان ارسال می‌شود.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

بعد از دریافت نامه‌ی پذیرش شما می‌توانید برای دریافت نوبت از سفارت اقدام کنید. توصیه می‌کنیم که قبل از دریافت نامه این کار را انجام ندهید. زیرا بسیار پیش می‌آید که نوبت سفارت شما برسد اما هنوز نامه‌ی پذیرش را دریافت نکرده باشید. دریافت نامه می‌تواند از یک تا دو ماه طول بکشد. زمانی که نوبت سفارتتان رسید می‌توانید به همراه این نامه و دیگر مدارکی که در ادامه توضیح خواهیم داد به سفارت مراجعه کنید تا درخواستتان مورد بررسی قرار بگیرد. بسته به تکمیل بودن مدارکتان، صدور ویزای تحصیلی می‌تواند از یک تا سه ماه طول بکشد.

گاهی به دلیل تکمیل نبودن مدارک درخواست ویزای شما رد می‌شود و هزینه‌ و تلاشتان از بین می‌رود. از این رو ما توصیه می‌کنیم که فرایند دریافت ویزا را حتماً به کمک کارشناسان گروه مهاجرتی مهرآیین مخبری انجام دهید تا بتوانید در سریعترین زمان ممکن به ویزای تحصیلی کانادا دست پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا

اگر از تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا مطمئن هستید، باید در اولین فرصت به فکر تکمیل مدارک ویزای تحصیلی خود باشید. مهمترین مدارک برای دریافت این ویزا به شرح زیر هستند:

 • ارائه Study Plan قوی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه‌ی پذیرش از دانشگاه
 • اسکن پاسپورت (گذرنامه‌ شما حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد).
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه‌ی تمکن مالی با گردش حساب شش ماهه
 • بیمه‌ی درمانی
 • فیش واریز هزینه‌ی ویزا
 • اسکن مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی

بازار کار رشته‌ی برق در کانادا

یکی از دلایل درخواست زیاد برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا بازار کار پرتقاضای این رشته است. مهندسی برق نه تنها در کانادا بلکه در سراسر جهان بسیار پرتقاضا است. از همه مهمتر اینکه مهر دانشگاه‌های کانادا پای مدرک تحصیلی‌تان به منزله‌ی یک امتیاز بسیار خوب برای اشتغال در بهترین شرکت‌های دنیا محسوب می‌شود. بعد از پایان تحصیل دو مسیر در انتظار شماست یکی اینکه به کشور خود بگردید و با مدرک خود به کار در انواعی از شرکت‌ها بپردازید و دیگر اینکه در کانادا بمانید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری این کشور تبدیل کنید و بعد از آن حتی اقامت دائم کانادا را بگیرید.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

این رشته سومین رشته‌ی پرتقاضا در کاناداست و بازار کار بسیار گسترده‌ای دارد و بنابراین پیدا کردن شغل مناسب را برایتان بسیار آسان می‌کند. البته این تقاضا در استان‌های مختلف با هم متفاوت است و براساس آمارها، استان کبک کمترین میزان تقاضا برای مهندسین برق را دارد. اما در استان‌های غربی اوضاع کاملاً متفاوت است. یک مهندس برق در این کشور می‌تواند کار خود را با حقوق 70 هزار دلار در سال آغاز کند و به هر میزان که به سابقه‌ی کاری او اضافه می‌شود، این حقوق نیز افزایش می‌یابد. بنابراین اگر به ماندگار شدن در کانادا و دریافت اقامت این کشور فکر می‌کنید، تحصیل رشته‌ مهندسی برق در کانادا یک روش بسیار مناسب برای این کار است.

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری

همانطور که در بخش دریافت ویزای تحصیل کانادا توضیح دادیم شما به یک مشاور قدرتمند نیاز دارید و این مشاوره تنها به دریافت ویزا ختم نمی‌شود بلکه بسیاری از بخش‌های دیگر این فرایند از جمله انتخاب دانشگاه و دریافت نامه‌ی پذیرش را نیز شامل می‌شود. ما در گروه موسسه‌ی مهاجرتی مهرآیین مخبری، گروهی از خبره‌ترین کارشناسان در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی را گرد هم آورده‌ایم تا بتوانند علاقه‌مندان به تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا را راهنمایی کنند تا در سریعترین زمان ممکن به این کشور مهاجرت داشته باشند و پروسه‌ی تحصیلی خود را آغاز کنند. اگر در تصمیم خود مطمئنید کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا پروسه‌ی مشاوره برایتان آغاز شود.

سوالات متداول

 1. آیا با تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا می‌توان اقامت این کشور را بدست آورد؟

خیر. برای تحصیل در این کشور شما ویزای تحصیلی دریافت خواهید کرد که مدت اعتبار آن به مدت زمان مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. اما این شانس را دارید که بعد از پایان تحصیل خود به استخدام یک کارفرمای کانادایی درآیید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. به کمک این ویزا می‌توانید اقامت دائم کانادا و بعداً سیتیزن شیپ آن را بدست آورید.

 1. آیا با مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های ایران می‌توان در رشته‌ی برق در کانادا ادامه تحصیل داد؟

بله خوشبختانه مدرک کارشناسی بسیاری از دانشگاه‌های ایرانی مورد تایید دانشگاه‌های کانادا است و شما می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای برق در این کشور ادامه تحصیل دهید. اما قبل از اقدام، لازم است در مورد تایید مدرک از دانشگاه مدنظر خود در کانادا پرس و جو کنید.

 1. آیا برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا، امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد؟

بله. افرادی که برای تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا ویزای تحصیلی دریافت می‌کنند می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه بگیرند. افرادی که با ویزای همراه به کانادا می‌آیند امکان کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا