دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل رشته حقوق در کانادا

تحصیل رشته حقوق در کانادا

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

تحصیل رشته حقوق در یکی از بهترین کشورهای دنیا

تحصیل در کانادا همیشه یک انتخاب بسیار عالی برای ایجاد یک آینده‌ی تحصیلی و کاری درخشان است. در شرایطی که شما می‌توانید در بین طیف وسیعی از رشته‌ها برای تحصیل در این کشور انتخاب کنید، ما به علاقه مندان به رشته‌های انسانی، تحصیل رشته حقوق در کانادا را پیشنهاد می‌دهیم. رشته‌ی حقوق یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل در این کشور است زیرا می‌توانید در بهترین دانشگاه‌ها و زیر نظر بهترین اساتید آموزش ببینید و در نهایت به بازار کاری پرتقاضای این رشته وارد شوید. ما در موسسه‌ی مهاجرتی مهرآیین مخبری قصد داریم در این مقاله تمام اطلاعات اولیه‌ای که برای ورود به دانشگاه‌‌های این رشته نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

مزایای تحصیل رشته حقوق در کانادا

قبل از اینکه بخواهیم در مورد مراحل تحصیل رشته حقوق در کانادا و اطلاعات عمومی که باید در مورد آن داشته باشید توضیح دهیم، لازم است به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید این رشته را در کانادا بخوانید.

 • دریافت آموزش با کیفیت: کیفیت تحصیل رشته حقوق در کانادا یکی از عوامل مهم در جذب دانشجویان خارجی به این کشور است. استانداردهای بالا و کنترل کیفیت دقیق سیستم آموزشی در این کشور به داشتن آینده‌ی موفق کمک می‌کند و در دراز مدت برای حرفه‌ی فرد مفید است.
 • آموزش مقرون به صرفه: از دیگر مزایای تحصیل این رشته در کانادا این است که با وجود آنکه این کشور یک کشور توسعه یافته‌ی غربی است، اما نسبت به سایر همتایان غربی خود، هزینه‌ی تحصیل در آن بسیار پایین‌تر است. به جز این هزینه‌ی زندگی نیز در این کشور بسیار پایین است.
 • مدرک دانشگاه‌‌های این کشور در مقیاس بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود: مدرک یا گواهی دانشگاه‌های حقوق‌ کانادا در سطح جهانی معادل مدرکی است که از ایالات متحده یا کشورهای سطح بالای دیگر گرفته می‌شود بنابراین به کمک آن آینده‌ی کاری درخشانی در انتظار شماست.
 • دریافت اقامت بلند مدت: تحصیل رشته‌ حقوق در کانادا دارای مزایای بلند مدتی است زیرا در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه کانادا می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.
 • جامعه‌ی چند فرهنگی: کانادا یک کشور دو زبانه (انگلیسی و فرانسوی) است که تقریباً امکان تحصیل برای همه‌ی گروه‌های قومی جهان را فراهم می‌کند. بعلاوه مردم کانادا نیز به صمیمی بودن و خوش برخورد بودن شهرت دارند.
 • چشم انداز شغلی: تحصیل در کانادا در رشته‌ی حقوق شانس شما برای پیدا کردن شغل مناسب در این کشور را افزایش داده و امکان اقامت دائم در آن را نیز فراهم می‌کند.

مراحل تحصیل رشته حقوق در کانادا

برای تحصیل رشته حقوق در کانادا شما باید با مراحل تحصیل و سیستم آموزشی این کشور بیشتر آشنا باشید تا خود را برای آن آماده کنید. به طور کلی مراحل تحصیل در این رشته را می‌توان در سه بخش دوره‌ی دبیرستان، کارشناسی اولیه و ورود به دانشکده‌ی حقوق مورد بررسی قرار داد.

تحصیل در دبیرستان

در گام اول باید دیپلم خود را از مقطع دبیرستان بگیرید. در هر سیستمی که تحصیل می‌کنید شما برای شروع به دیپلم دوازده ساله نیاز خواهید داشت. خوشبختانه دیپلم دبیرستان‌های ایرانی نیز مورد تایید دانشگاه‌های حقوق کانادا هستند. بعد از دبیرستان نوبت به دوره‌ی آمادگی برای ورود به دانشگاه و تحصیل رشته حقوق در کانادا است. شما نمی‌توانید مستقیماً از دبیرستان وارد مدارس حقوق این کشور شوید. بنابراین پس از اتمام دبیرستان، باید به تحصیلات عالی (پس از متوسطه) ادامه داده تا یک مدرک کارشناسی برای ورود به دانشگاه بدست آورید.

کارشناسی اولیه

مدرک کارشناسی اولیه شما می‌تواند در هر رشته‌ای باشد و لزوماً نیازی نیست با رشته‌ی حقوق مرتبط باشد. در این راستا مدارک کارشناسی شما می‌تواند در رشته‌ای مانند کارشناسی هنر (BA)، کارشناسی علوم (BSc)، کارشناسی مدیریت و تجارت (BBA)، کارشناسی مهندسی(BEng) و هر رشته‌ی دیگری باشد.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

به طوری که با یک بررسی کلی از دانشگاه‌های حقوق خواهید دید ‌افرادی که در این دانشگاه‌ها درس می‌خوانند، دارای انواعی از مدارک مختلف در زمینه‌های مهندسی، بیوشیمی، ادبیات انگلیسی، علوم سیاسی، اقتصاد، موسیقی و غیره هستند. بنابراین برای دوره‌ی کارشناسی اولیه خود، برنامه‌ای انتخاب کنید که از مطالعه آن لذت می‌برید، زیرا هیچ بهترین رشته‌ای برای تحصیل رشته حقوق در کانادا وجود ندارد.

اما نکته‌ی مهم این است که شما باید مدرک کارشناسی اولیه خود را از دانشگاهی بگیرید که دارای دانشکده‌ی حقوق است. بهتر است موسسه‌ای را انتخاب کنید که برای مقطع اولیه شما مناسب‌تر است. به عنوان مثال اگر مایل به اخذ مدرک کارشناسی اولیه از دانشگاه تورنتو هستید، شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی آن را در وب سایت رسمی دانشگاه مطالعه کرده و آن را با شرایط ایده‌آل خود بسنجید.

مدرک کارشناسی اولیه طوری طراحی شده است که در سه یا چهار سال تحصیل تمام وقت تکمیل شود. به طور کلی، واجد شرایط بودن برای تحصیل رشته حقوق در کانادا، مستلزم اتمام دوره‌هایی است که مجموعاً برای سه سال تحصیلی در مقطع کارشناسی به پایان برسند. با این حال همیشه این امکان وجود دارد که دانشجویانی که در این دوره بسیار درخشان عمل می‌کنند بدون به پایان رساندن دوره‌ی چهار ساله وارد دانشکده‌ی حقوق شوند. خبر خوب آنکه شما می‌توانید این کارشناسی اولیه را در هر کشور و دانشگاهی که مورد تایید سیستم آموزشی کاناداست بگذرانید. بسیاری از دانشگاه‌‌های ایران در این لیست قرار دارند.

شرکت در آزمون ال ست ( LSAT)

برای ورود به دانشکده‌ها و تحصیل رشته حقوق در کانادا شما باید در آزمون ال ست یا LSAT  (Law School Admission Test) شرکت کنید که آزمون ورودی دانشگاه، مختص رشته‌ی حقوق است. این آزمون توسط LSAC، یک سازمان غیر انتفاعی مستقلِ مستقر در ایالات متحده برگزار و اداره می‌شود.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

تقریباً تمام مدارس حقوقی کانادا و ایالات متحده برای پذیرش دانشجو به مدرک قبولی در آزمون LSAT نیاز دارند. آزمون LSAT در دو گروه انجام می‌شود: معمولی و مخصوص. آزمون LSAT معمولی برای ورود به دانشگاه‌های حقوق در کشورهای کانادا و آمریکاست که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، و شما می‌توانید در هر کشوری که زندگی می‌کنید به صورت آنلاین در آن شرکت کنید. آزمون LSAT مخصوص برای ورود به رشته‌ی حقوق در دانشگاه‌های هند و دانشگاه‌های اسپانیایی زبان است.

آزمون ورودی برای تحصیل رشته حقوق در کانادا هشت بار در سال و در ماه‌های ژوئن، آگوست/سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه، فوریه، مارس و آوریل برگزار می‌شود و شما می‌توانید در هر کدام از آنها که می‌خواهید شرکت کنید. آزمون LSAT شامل دو بخش است که هر دو باید تکمیل شوند:

 1. بخش اول شامل سوالات و مسئله‌های چند گزینه‌ای برای آزمایش درک خواندن و توانایی شما در تفکر منطقی و تحلیلی
 2. بخش دوم شامل نوشتن یک مقاله کوتاه، که به طور جداگانه انجام می‌شود.

شما می‌توانید بیش از یک بار در این آزمون شرکت کنید. با این حال، بهتر است با دانشگاه مدنظر خود هماهنگ کنید و ببینید که آنها با این موضوع مشکلی نداشته باشند. بهترین زمان برای شرکت در این آزمون ماه ژوئن و پس از سال سوم یا در اولین ترم چهارمین سال مقطع کارشناسی است، زیرا معمولاً کمترین تضاد با برنامه‌های دوره‌ی کارشناسی اولیه را دارد.

آماده شدن برای آزمون LSAT

LSAC، برگزار کننده‌ی آزمون LSAT، یک برنامه‌ی آماده‌سازی آنلاین رایگان برای شرکت در این آزمون و تحصیل رشته حقوق در کانادا ارائه می‌دهد. در کنار این سازمان، مجموعه‌های خصوصی هم کلاس‌های آمادگی و آزمون‌های عملی را با پرداخت هزینه ارائه می‌دهند. قبل از شرکت در این آزمون، برای آن که شانس خود را برای قبولی افزایش دهید، باید آنها را به طور کامل بررسی کنید تا مشخص شود کدامیک معتبر و قابل اعتماد هستند.

این دوره‌ی آمادگی در بعضی از دانشگاه‌ها نیز برگزار می‌شود. به عنوان مثال سالی یک بار در طول تابستان در دانشگاه تورنتو، یک دوره‌ی آماده سازی با ظرفیت بالا برای دانشجویانی که منابع مالی محدودی دارند، برگزار می‌شود که درصد قبولی بالایی در کارنامه‌ی خود دارد و هر ساله تقاضا برای ورود به این دوره بسیار بالاست. شما می‌توانید برای شرکت در دوره‌ی آماده سازی تحصیل رشته حقوق در کانادا به صورت رایگان به بخش پشتیبانی پذیرش این دانشگاه، به آدرس law.utoronto.ca/lsap مراجعه کنید

ورود به دانشکده‌ی حقوق

برای تحصیل رشته حقوق در کانادا در گام اول تحقیق کنید تا دانشکده‌های حقوقی که باید به آنها مراجعه کنید مشخص شود. به طور کلی در کانادا 13 مدرسه‌ی حقوق معمولی وجود دارد که پنج مورد از آنها در انتاریو قرار دارد. هنگام انتخاب دانشکده‌ی حقوق، موارد زیادی را در نظر بگیرید تا دوره‌ی تحصیلی بهتری داشته باشید، از جمله ظرفیت پذیرش، فاصله‌ی آن از محل زندگی، نوع قوانین تخصصی آن، نکات آموزشی مخصوص دانشگاه مانند نحوه‌ی برگزاری دوره‌ها، زبان آموزشی و ….

به طور ویژه شما باید شرایط پذیرش در دانشگاه مدنظر خود را مورد بررسی قرار دهید. در بیشتر دانشکده‌های حقوق این کشور، قبولی بر اساس نمره در آزمون LSAT و سایر دستاوردها و موفقیت‌های علمی، انجام می‌شود. برنامه‌های خاصی نیز توسط دانشکده‌های حقوق مختلف ارائه می‌شود. به عنوان مثال، در دانشکده حقوق تورنتو شما می‌توانید مدارک ترکیبی حقوق و مددکاری اجتماعی یا حقوق و مدیریت بازرگانی را دریافت کنید.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

پذیرش دانشگاه‌های مختلف برای تحصیل رشته حقوق در کانادا شرایط متفاوتی دارد. با این حال، همه‌ی آنها نیاز به رونوشت علمی، نمره‌ی LSAT و انگیزه‌ نامه‌ی شخصی از دانشجو دارند. بسیاری از دانشکده‌های حقوق نیز نامه‌های مرجع خاصی را از دانشجویان درخواست می‌کنند. در زمان درخواست، مهلت ثبت آن را در نظر داشته باشید. مهلت درخواست برای مدارس حقوق در آنتاریو معمولاً تا هفته‌ی اول نوامبر سالِ قبل از ورود به دانشکده‌ی حقوق است. مدارس حقوق خارج از انتاریو همگی مهلت‌های متفاوتی دارند.

 

در مقاطع مختلف

تحصیل رشته حقوق در کانادا مانند بسیاری از رشته‌های دیگر در سه مقطع کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا انجام می‌شود که هر کدام از آنها را به طور جداگانه در ادامه توضیح می‌دهیم. نکته‌ی مهم این است که (همانند دانشگاه‌های ایران) تحصیل در این مقطع شما را به یک وکیل تبدیل نمی‌کند بلکه این موضوع نیازمند شرکت در آزمون کانون وکلا است.

دوره‌ی کارشناسی حقوق در کانادا

در کانادا، اولین مدرک حقوق معمولی Juris Doctor یا JD است که تکمیل آن سه سال طول می‌کشد. این برنامه، یک برنامه‌ی مقطع کارشناسی محسوب می‌شود. سال اول دانشکده‌ی حقوق در بیشتر دانشگاه‌های کانادا مشابه است. دانشجویان دوره‌های مقدماتی در زمینه‌هایی مانند حقوق جزا، قانون اساسی، حقوق مالکیت و حقوق قراردادها می‌گذرانند. همچنین دوره‌های خاصی برای آموزش دانش آموزان سال اول در مورد سایر زمینه‌های هیجان انگیز حقوق نیز انجام می‌شود. بعلاوه، دانشجویان سال اول تحصیل رشته حقوق در کانادا در زمینه‌ی تحقیق و نگارش حقوقی نیز آموزش می‌بینند.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

فعالیت‌های فوق برنامه و تجربیات‌ِ داوطلبانه‌ی زیادی برای دانش آموزان سال اول وجود دارد. بسیاری از دانش آموزان در مسابقات حمایتی آزمایشی و مشاوره با مشتری شرکت می‌کنند، در کلینیک‌های حقوقی یا سازمان‌های غیر انتفاعی داوطلب می‌شوند و در باشگاه‌ها و رویدادهای اجتماعی تحت هدایت دانش آموزان در دانشکده‌ی حقوق شرکت می‌کنند. تعداد کمی از دانشجویان پس از سال اول، به انجام کارهای تابستانی در زمینه‌ی حقوقی مشغول می‌شوند.

در طول سال دوم، فرصت‌های زیادی برای انتخاب دوره‌های خود بر اساس حوزه‌های مورد علاقه وجود دارد. چه در سال اول و چه در سالهای بالاتر برنامه‌ی حقوق، اکثر دانشگاه‌ها از دانشجویان می‌خواهند که در جلسات دادگاه‌های تمرینی شرکت کنند، که در آن دانشجو به عنوان وکیل در یک پرونده‌ی تخیلی عمل می‌کنند. بسیاری از دانشجویان در این دوران در شرکت‌های حقوقی، بخش‌های حقوقی دولتی یا کلینیک‌های حقوقی کار می‌کنند و پس از سال دوم دانشکده حقوق، تحقیقات حقوقی انجام می‌دهند.

سال سوم، آخرین سال تحصیل رشته حقوق در کانادا، سالی است که واقعاً می‌توانید در نقش‌های اصلی در باشگاه‌ها، کمیته‌ها، مجلات یا سایر فرصت‌های فوق برنامه در دانشکده‌ی ‌‌حقوق شرکت کنید. در این سال دانشجویان دوره‌های تخصصی‌تری را گذرانده و روی مقالات تحقیقاتی طولانی در زمینه‌های مورد علاقه‌ی خود کار می‌کنند.

دوره کارشناسی ارشد حقوق

بعد از دوره‌ی کارشناسی در کانادا، شما می‌توانید برای تحصیل رشته حقوق در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کنید. معمولاً افرادی به ادامه‌ی تحصیل در این مقطع می‌پردازند که قصد افزایش دانش آکادمیک خود را دارند. این دوره که یک دوره‌ی یک سال تا یک سال و نیم است بیشتر بر روی انجام تحقیقات در زمینه‌ی حقوق تمرکز دارد. شما می‌توانید در هر کدام از گرایش‌های حقوق مانند حقوق جنایی، حقوق بهداشتی، حقوق تجاری، حقوق نظری و … در این مقطع ادامه تحصیل دهید. اگر گرایشی مانند حقوق بشر را انتخاب کنید می‌توایند در برنامه‌های حقوق بشر جهانی شرکت داشته باشید.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

برای تحصیل رشته حقوق در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد شما به مدرک کارشناسی نیاز خواهید داشت. بعلاوه در یک نوبت مصاحبه مدارک شما و انگیزه‌های تحصیلی‌تان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید اجازه‌ی تحصیل در این دوره را پیدا خواهید کرد. در پایان دوره‌ی کارشناسی ارشد، شما باید یک پایان نامه ارائه دهید و از آن دفاع کنید.

دوره دکترای حقوق

در نهایت مانند هر رشته‌ی دیگری دوره‌ی دکترا در کانادا، پایان تحصیل رشته حقوق در کانادا برای شما خواهد بود. شما می‌توانید در این دوره در گرایشات مختلفی مانند دکترای حقوق مدنی، فلسفه و علوم حقوقی تحقیق کنید. به طور کلی دوره‌ی دکترا مختص افرادی است که می‌خواهند به تدریس مباحث آکادمیک در دانشگاه‌های مختلف مشغول شوند.‌

برای تحصیل رشته حقوق در کانادا در مقطع دکترا شما به مدرک مقطع کارشناسی ارشد و مدرک زبان معتبر ( حداقل آیلتس بالای 7) و سوابق تحقیقاتی نیاز دارید. افرادی که به این دوره وارد می‌شوند باید یک مصاحبه با مسئولین دانشگاه انجام دهند و از یکی از اساتید دانشگاه به عنوان استاد راهنمای خود در طول این دوره کمک بگیرند. در پایان دوره‌ی دکترا‌ نیز آنها باید پایان‌ نامه‌ی خود را ارائه دهند. دوره‌ی دکترای حقوق یک دوره‌ی 3 تا 4 ساله است که به مدت زمان تحقیق دانشجو بستگی دارد.

انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل

یکی از مراحل تحصیل رشته حقوق در کانادا، انتخاب دانشگاه مناسب است. خوشبختانه گروهی از بهترین دانشگاه‌‌های دنیا در این کشور قرار دارند و شما می‌توانید این موضوع را از رنکینگ دانشگاه‌های کانادا نیز متوجه شوید. با این حال باید توجه داشته باشید که همین موضوع ورود به آنها را دشوارتر می‌کند و باید تلاش بیشتری داشته باشید.

برای انتخاب بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل می‌توانید از رتبه بندی QS آنها کمک بگیرید. به طور کلی 13 دانشگاه دولتی برای تحصیل رشته حقوق در کانادا وجود دارد که عدد نسبتاً بالایی است و در کنار آنها انواعی از دانشگاه‌های خصوصی نیز امکان تحصیل در این رشته را میسر می‌سازند. بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل حقوق در این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه وسترن انتاریو
 • دانشگاه دالهاوزی

نکته‌ی دیگری که باید در مورد انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل رشته حقوق در کانادا در نظر داشته باشید، گرایشی است که می‌خواهید در آن تحصیل کنید. رشته‌ی حقوق گرایشات مختلفی در دانشگاه‌های کانادا دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق قانون اساسی، حقوق مدنی، حقوق خانواده، حقوق معاهدات، حقوق اداری، حقوق کیفری و … اشاره کرد. قبل از انتخاب گرایش باید اطلاعات کاملی در مورد دروسی که در هر گرایش تدریس می‌شود و دانشگاه‌هایی که آنها را تدریس می‌کنند بدست آورید. شما می‌توانید این اطلاعات را در سایت دانشگاه مد نظر خود جستجو کنید.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های حقوق کانادا

یکی از نکات مهمی که نه تنها در مورد تحصیل رشته حقوق در کانادا بلکه در مورد سایر رشته‌ها و در سایر کشورها باید در نظر داشته باشید، مسئله‌ی هزینه است. اولین فاکتوری که بر روی این هزینه تاثیر می‌گذارد مدت زمانی است که می‌خواهید به تحصیل در این کشور بپردازید. این دوره‌ بدین بستگی دارد که شما بخواهید دوره‌ی کارشناسی اولیه خود را در این کشور بگذارنید یا خیر. اما به طور کلی اگر بخواهید تنها رشته‌ی حقوق را درنظر بگیرید یک دور‌ه‌ی هفت تا هشت ساله است.

مسئله‌ی دیگرِ تاثیرگذار بر هزینه‌ی تحصیل، دانشگاه انتخابی است. تحصیل در دانشگاه‌‌های دولتی کانادا رایگان نیست اما هزینه‌ی آن به مراتب از هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است. به طور کلی هزینه‌ی تحصیل رشته حقوق در کانادا از 7 تا 34 هزار دلار در سال متغیر است. به جز آن شما باید هزینه‌های مربوط به زندگی مانند اجاره‌ی ملک، خرید خوار و بار، وسایل کمک تحصیلی و … را نیز در نظر داشته باشید که بسته به شهر محل زندگی و سبک زندگی شما از 10 تا 20 هزار دلار در سال متغیر است. با این حال همیشه این شانس را دارید که با دریافت بورسیه‌های کمک تحصیلی، این هزینه‌ها را برای خود به میزان زیادی کاهش دهید.

بورسیه تحصیلی رشته حقوق در کانادا

خوشبختانه بورسیه‌های تحصیلی در کانادا زیادی چه برای تحصیل رشته حقوق در کانادا و چه برای دیگر رشته‌ها در این کشور به دانشجویان بااستعداد تعلق می‌گیرد. در شرایطی که بیشتر این بورسیه‌ها بر روی هزینه‌های تحصیلی تمرکز دارند، در بعضی از آنها، حتی هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجو نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد و این موضوع بستگی به سطح استعداد دانشجو دارد.

تحصیل رشته حقوق در کانادا

برای درخواست برای این بورسیه‌ها شما در درجه‌ی اول به رزومه‌ی تحصیلی کامل خود نیاز دارید که شامل سابقه‌ی تحصیلی، مقالات نوشته شده، کنفرانس‌ها و سایر سوابق تحصیلی و آموزشی می‌باشد. بعلاوه برای آنکه شانس قبولی خود را بیشتر کنید باید از اساتید گذشته‌ی خود توصیه نامه‌ی تحصیلی داشته باشید. فاکتور دیگری که در زمان بررسی درخواست شما برای بورسیه‌ی تحصیلی مورد توجه قرار می‌گیرد، نمره‌ی شما در آزمون LSAT است. برای آنکه بتوانید اطلاعات کاملی در مورد شرایط ثبت درخواست برای بورسیه بدست آورید و ببینید که هر بورسیه چه هزینه‌هایی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، باید به سایت دانشگاه مدنظر خود مراجعه کنید.

مراحل ورود به کانادا برای تحصیل رشته‌ی حقوق

به طور کلی برای تحصیل رشته حقوق در کانادا شما نیاز به دریافت ویزای تحصیلی در کانادا دارید. اولین مدرکی که برای ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید، نامه‌ی پذیرش از دانشگاه است. هر دانشگاهی شرایط خود را برای ارائه‌ی این نامه دارد. اما برای تحصیل حقوق در درجه‌ی اول باید در آزمون مخصوص این رشته شرکت کرده و نمره‌ی قبولی کسب کنید. بعلاوه مدارک تحصیلی مقطع قبلی شما نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید برایتان نامه‌ی پذیرش ارسال می‌شود. با در دست داشتن این نامه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید و از سفارت این کشور نوبت بگیرید. سایر مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید عبارتند از:

 • برنامه‌ی تحصیلی یا Study Plan
 • فرم درخواست ویزا که می‌توانید آن را از سایت سفارت این کشور دریافت کنید.
 • نامه تمکن مالی با گردش حساب شش ماهه
 • گذرنامه‌ی معتبری که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پاسپورتی
 • مدارک مربوط به محل زندگی در کانادا
 • بیمه‌ی بهداشتی
 • فیش واریز هزینه‌ی ویزا

اعتبار ویزای تحصیلی به دوره‌ی تحصیل رشته حقوق در کانادا بستگی دارد و در صورت قبولی در مقاطع بعدی قابل تمدید است. بعلاوه شما این شانس را دارید که برای دریافت ویزای همراه (همسر و فرزندان زیر 18 سال) نیز اقدام کنید. نکته‌ی مهم این است که دریافت این ویزا کمکی به کسب اقامت دائم کانادا نمی‌کند و اگر قصد این کار را دارید باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری و سپس به اقامت دائم این کشور تبدیل کنید.

دریافت مجوز وکالت

تحصیل رشته حقوق در کانادا

تحصیل رشته حقوق در کانادا و دریافت مدرک آن به تنهایی برای اجازه دادن به داوطلب برای وکالت کافی نیست و شما با این کار به یک وکیل تبدیل نمی‌شوید. برای پذیرش در رشته‌ی وکالت در این کشور علاوه بر قبول شدن در آزمون مخصوص آن (که در ادامه توضیح داده‌ایم) باید یکی از دو کار زیر را نیز انجام دهید:

 • منشی‌گری یا مقاله نویسی کنید ( مخصوص کلیه‌ی استان‌ها به جز انتاریو)
 • در یک برنامه‌ی حقوقی شرکت کنید ( مخصوص استان انتاریو)

در ادامه بیشتر در مورد این دو بخش توضیح می‌دهیم.

روش منشی‌گری یا مقاله نویسی

منشی شدن، آخرین مرحله‌ی آموزش رسمی حقوقی شما است که باید قبل از دریافت مجوز برای وکالت و پایان تحصیل رشته حقوق در کانادا انجام دهید. در این روش شما باید زیر نظر یک وکیل دارای مجوز (و واجد شرایط) به مدت ده ماه کار کنید. و به عبارت دیگر دستیار او شوید. به کمک منشی شدن شما می‌توانید در جریان پرونده‌های مختلف حقوقی قرار بگیرید. داوطلبان می‌توانند مقالات خود را به صورت خصوصی‌، زیر نظر یک دفتر دولتی‌، کلینیک حقوقی یا با یک بخش حقوقی داخلی تکمیل کنند. شما می‌توانید این مقالات را به صورت تمام یا پاره وقت تکمیل کرده یا بین یک یا چند کارفرما تقسیم کنید.

برنامه‌ی حقوقی

در انتاریو‌، داوطلبان مجوز وکالت پس از پایان تحصیل رشته حقوق در کانادا می‌توانند به منظور انجام بخش تجربی آموزش خود، یک برنامه‌ی حقوقی را انتخاب یا تکمیل کنند. این برنامه شامل یک دوره‌ی آموزشی چهار ماهه و یک دوره‌ی کاری چهار ماهه (مجموعاً هشت ماهه) است. هر دو دوره آموزشی و محل کار توسط داوطلبانی که مسیر آموزش تجربی را انتخاب می‌کنند تکمیل می‌شوند. این برنامه از اواخر آگوست تا پایان آوریل اجرا می‌شود.

آزمون پذیرش وکالت

در کانادا، داوطلبان مجوز باید در آزمون‌های وکالت، که توسط انجمن حقوق این کشور و سه بار در سال (نوامبر‌، مارس و ژوئن) برگزار می‌شوند شرکت کرده و نمره‌ی قبولی کسب کنند. آزمون وکالت تقریباً هفت ساعت طول می‌کشد و در آن دانش حقوقی دانشجویان در زمینه‌های زیر ارزیابی می‌شود:

 • حقوق عمومی
 • آیین دادرسی کیفری
 • حقوق خانواده و دعاوی مدنی

بعد از قبولی در این آزمون شما می‌توانید به عنوان یک وکیل در این کشور مشغول به کار شوید.

 

اِشتغال بعد از پایان تحصیل

بازار کار برای فردی که به تحصیل رشته حقوق در کانادا مشغول شده است بسیار داغ است. به واسطه‌ی تراز اول بودن دانشگاه‌های این کشور مدرک شما در بسیاری از کشورهای دنیا مورد پذیرش قرار می‌گیرد. جدا از این‌ها، شرایط کار در خود کشور کانادا نیز بسیار مهیا ست و شما می‌توانید با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای شغلی نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

در حال حاضر بیش از 23 هزار نفر مشغول انجام کارهای حقوقی در این کشور هستند. تقاضا برای این رشته در استان‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال ایالت آنتاریو نه تنها بیشترین دانشکده‌های حقوق را در خود جای داده است، بلکه بازار کار پرتقاضاتری نسبت به دیگر ایالت‌های این کشور دارد. درآمد وکلا در این کشور بسته به گرایش، سابقه‌ی کاری و محل کارشان می‌تواند از 50 تا 400 هزار دلار در سال متغیر باشد. به عنوان مثال در شرایطی که یک وکیل مدنی تا 145 هزار دلار در سال درآمد دارد یک وکیل شرکتی تا 43 هزار دلار در سال درآمد دارد. شما باید قبل از انتخاب گرایش از میزان حقوق و تقاضا برای هر کدام اطلاعات کاملی بدست آورید.

موسسه مهر آیین مخبری و مهاجرت آسان به کانادا

اگر قصد تحصیل رشته حقوق در کانادا را دارید به یک مشاور معتبر نیاز دارید که شما را در این مسیر راهنمایی کند. ما در موسسه مهر آیین مخبری مجموعه‌ای از کارشناسان متخصص در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی را گرد هم آورده‌ایم که اطلاعات لازم برای این کار را در اختیارتان قرار می‌دهند. ما به شما کمک می‌کنیم که دانشگاه و گرایش حقوقی مدنظر خود را پیدا کرده و برای آنها درخواست بفرستید و کاری می‌کنیم که شانس پذیرش شما به میزان زیادی افزایش پیدا کند.  

خدمات موسسه‌ی ما تنها به ارائه‌ی مشاوره در زمینه‌ی انتخاب رشته و دانشگاه برای تحصیل رشته حقوق در کانادا ختم نمی‌شود و ما حتی به شما کمک می‌کنیم که ویزای تحصیلی خود را در سریعترین زمان ممکن دریافت کنید. برای آغاز فرایند تنها کافی است با مشاورین ما تماس بگیرید تا اولین زمان جلسه‌ی مشاوره برای شما تنظیم شود.

سوالات متداول

 1. کدام گرایش حقوق برای تحصیل در کانادا محبوب‌تر است؟

گرایش‌های مختلفی برای تحصیل رشته حقوق در کانادا وجود دارد که از مهمترین آنها می‌توان به حقوق شرکتی، حقوق مالیاتی، حقوق مالکیت معنوی، حقوق محیطی و حقوق جنایی اشاره کرد. اما باید در انتخاب گرایش، سلیقه‌ی خود را در نظر بگیرید.

 1. آیا اجازه‌ی کار ضمن تحصیل حقوق در کانادا وجود دارد؟

بله شما می‌توانید بسته مقطع تحصیلی خود از 20 تا 30 ساعت در هفته کار کنید.

 1. با مدرک چه مقطعی می‌توان در آزمون وکالت شرکت کرد؟

بعد از پایان تحصیل رشته حقوق در کانادا در مقطع کارشناسی می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. شرکت در مقاطع بعدی، برای افرادی مناسب است که قصد ورود به مشاغل آکادمیک و تدریس در دانشگاه‌‌ها را دارند.

 1. آیا امکان معادل سازی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های ایران برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌‌های حقوق کانادا وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید این مدارک را در کشور کانادا معادل سازی کرده و به تحصیل در این رشته ادامه دهید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا