دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در کالج های کانادا

آشنایی با تحصیل در کالج‌ های کانادا 2023 ؛ شرایط و مزایا

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

آن دسته از هم وطن‌هایی که قصد مهاجرت به کانادا برای زندگی و کار را دارند از روش‌های مختلف مبادرت به این کار می‌کنند. افرادی به دنبال ورود به کشور مهاجرپذیر از قبیل کانادا بر اساس قوانین آن کشور از قبیل سرمایه‌گذاری، تحصیل و مهاجرت از طریق رشته‌های فنی حرفه‌ای، ویزای تحصیلی فرزند و استارت اپ‌ها و خوداشتغالی ‌می‌روند. در مجموع پرطرفدارترین و راحت‌ترین راه مهاجرت، مهاجرت با تحصیل در کالج‌ های کانادا و دانشگاه های آن است. تحصیل در این کشور فرصتی برای احتمال دریافت اقامت دائم و همچنین تحصیل در بهترین سطح آموزش بوده است. زیرا فرد متقاضی از هر طریقی که به کشور کانادا وارد شود، با توجه به شرایط خاصی می‌تواند اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کند. در مجموع ویزا‌های مختلفی آموزشی و دانشجویی در کانادا صادر می‌شود که ویزای تحصیل در کالج‌های کانادا یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه مهاجرت به این کشور است.

دوره کالج در کانادا

در کشور کانادا به مؤسسات آموزشی کوچک‌تر از دانشگاه با رشته‌های متنوع تحصیلی که مدارک و گواهی‌نامه‌های مختلف را صادر می‌کند و عموماً یک سال تا سه سال به طول می‌انجامد، کالج می‌گویند. این سیستم آموزشی در مجموع برای ارائه آموزش‌های فنی به منظور تغییر و بروز‌رسانی روند کار کارکنان در کشور و همچنین آماده‌سازی متقاضیان به بازار کار تمرکز می‌کنند و در حوزه‌های مختلف از قبیل علمی، هنری، فنی و حرفه‌ای و آموزشی به فعالیت می‌پردازند. برنامه‌های تحصیلی در کالج‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمامی مهارت‌های مورد نیاز برای افرادی که جویای کار در این کشور و یا کشور خود هستند فراهم شود.

 گروه‌بندی کالج‌ها در کانادا

کانادا دارای سیستم آموزشی بسیار باکیفیت در دوره‌های تحصیلی در کالج‌ها است و به طور معمول دو نوع کالج در کانادا وجود دارد. کالج‌های منطقه‌ای و کالج‌های خصوصی.

کالج‌های منطقه‌ای در کانادا از حمایت مالی دولت برخوردارند. این نوع از کالج‌ها از بودجه دولت فدرال یا دیگر منابع مالی استفاده می‌کنند و تحصیل در این کالج‌ها دارای هزینه پایین‌تری نسبت به دیگر مؤسسات خصوصی است. کالج‌های خصوصی در کانادا به شهریه پرداختی دانشجویان متکی بوده‌اند و عموماً کوچک‌تر از کالج‌های منطقه‌ای بوده است. کالج‌های منطقه‌ای و خصوصی در دریافت شهریه، طول مدت تحصیل، قوانین پذیرش، تأیید از جانب مسئولین مهاجرت، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و ارزش‌یابی مدرک تحصیلی متفاوت‌اند. برای مثال کالج‌های خصوصی دارای شهریه بالاتر، اندازه کلاس کوچکتر و تعداد کمتر دانشجو، دوره‌های کمتر تحصیلی، ورود و پذیرش و همچنین فارغ التحصیلی راحت‌تر می‌باشند. همچنین تعدادی از کالج‌های خصوصی ممکن است مورد تأیید مسئولان مهاجرت نباشد، یا دریافت مجوز کار سخت‌تر باشد و یا دارای ارزشیابی مدرک تحصیلی پایین‌تر باشد.

در طبقه‌بندی دیگری کالج‌ها در کانادا بر اساس رشته‌های تحصیلی و ارائه مدرک تحصیلی به پنج گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

گروه اول: کالج‌های منطقه‌ای (Community colleges)

گروه دوم: کالج‌های هنر‌های کاربردی و فناوری (Colleges of applied arts and technology)

گروه سوم: کالج‌های فنی (Institutes of technology)

گروه چهارم: پلی تکنیک‌ها

گروه پنجم: کالج‌های فنی و حرفه‌ای (colleges d’enseignement general et professionnel)

تحصیل در کالج های کانادا

دوره‌های آموزشی در کالج‌های کانادا

در مجموع کالج‌های کشور کانادا در پنج دوره آموزشی طبقه‌بندی می‌شوند:

دوره دیپلما

پیش نیاز این دوره دیپلم و پیش دانشگاهی و زبان است. این دوره یک ساله بوده است. رشته‌های ساخت و ساز و اقتصاد، هنر و طراحی پرطرفدار بوده است.

دوره سرتیفیکت

پیش نیاز این دوره‌ها دوره دیپلم است و برای کسانی که قصد ورود به بازار کار با درامد بالا را دارند مناسب است. تفاوت این دوره با دوره دیپلما این است که توسط مؤسسات فنی برگزار می‌شود.

دوره DEC

پیش نیاز ورود به این دوره دیپلم است. دوره DEC معمولاً دو ساله است و بر ورود دانشگاه به بازار کار بعد از اتمام تحصیل تمرکز دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها در کبک را دارند باید دارای مدرک دوره DEC باشند. رشته‌های مهندسی برق، مکانیک، گردشگری، روانشناسی و مطالعات اقتصادی و بازرگانی و صد‌ها رشته دیگر در این دوره آموزش داده می‌شوند.

دوره پست بچلر

پیش نیاز این دوره‌ها دوره لیسانس است. این دوره در واقع دوره مقدماتی لیسانس است که به منظور آماده‌سازی دانشجویان با دانش علمی برای اکثر رشته‌های آکادمیک است. دانشجویان این دوره آموزش فشرده صحبت کردن به زبان انگلیسی، مهارت زبانی و مهارت‌های آکادمیک را برای دوره لیسانس و فوق لیسانس دریافت می‌کنند. نکته در گذران این دوره این است که دانشجویان باید دوره مقدماتی لیسانس پست وی را به عنوان پیش نیاز طی کنند.

دوره بچلر

این دوره همان دوره لیسانس است که به مدرک دوره متوسطه نیاز دارد و سه الی چهار ساله است. تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در این دوره امکان‌پذیر بوده اما گذراندن دوره پیش دانشگاهی ضروری است. دریافت مدرک بچلر در رشته‌های اقتصاد، امور مالی، داروسازی و مهندسی و از این قبیل عمومیت دارد.

رشته‌های آموزشی برای تحصیل در کالج‌ های کانادا

تنوع در رشته‌های تحصیلی کالج در کانادا بسیار بالا است و عموما رشته‌هایی که سریعا شرایط کار را برای افراد محیا می‌کند، پرطرفدار است. رشته‌های از قبیل گردشگری و توریسم، رشته‌های مرتبط با نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر، رشته‌های مرتبط با فناوری و تکنولوژی، مدیریت و بازاریابی، اقتصاد، تحلیل داده‌ها، طراحی و گرافیک، انیمیشن‌سازی، فیلم‌سازی و جلوه‌های بصری و بازی‌های رایانه‌ای، رشته‌های مرتبط با تکنسین‌های فنی از این قبیل هستند.

مزایای تحصیل در کالج‌های کانادا

از جمله مزایای تحصیل در کالج‌های کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسهیل در پذیرش مهاجران
 • عدم نیاز به مدارک متعدد
 • عدم نیاز به میانگین نمرات بالا
 • پایین بودن شهریه
 • کوتاه بودن طول دوره کالج
 • بالا بودن نرخ اشتغال
 • افزایش امکان حضور در بازار کار و فعالیت شغلی
 • امکان پذیرش راحت‌تر با مدراک مختلف زبان
 • تنوع بالای کالج در نقاط مختلف کانادا
 • ارائه آموزش‌های حضوری و غیر حضوری
 • موقعیت شغلی فراوان به دلیل تنوع در آموزش
 • امکان اخذ ویزای کاری پس از پایان تحصیل در کالج

تحصیل در کالج های کانادا

مهاجرت به کانادا با پذیرش در کالج‌های کانادا

تحصیل در کالج‌های کانادا یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت تحصیلی است که افراد برای اخذ اقامت در این کشور اقدام می‌کنند. تحصیل در این کشور یک مسیر عالی برای اخذ اقامت دائم است. کالج‌های معتبر و با کیفیت بالایی در هر یک از استان‌های کانادا وجود دارد. به دلیل تنوع بسیار زیاد رشته‌های تحصیلی سالانه مهاجران زیادی در کالج‌های این کشور ثبت نام می‌کنند. برای اقامت در کانادا و مهاجرت به این کشور دانشجویان باید تمکن مالی کافی در اختیار داشته باشند تا هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پرداخت کنند. علاوه بر این‌ها افراد باید دارای شرایط عمومی و تخصصی باشند.

شرایط اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا 

برای اخذ پذیرش در کالج‌های کانادا دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی همچنین دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم از شروط اصلی برای ورود به کالج‌های کانادا می‌باشد. پس از داشتن مدارک فوق باید به وب سایت کالج مورد نظر مراجعه کرد زیرا هر کالج و مؤسسه‌ای در کانادا شرایط مربوط به خود را برای پذیرش دانشجو دارد. برای مثال بعضی از کالج‌ها نیاز به مدارک زبان با نمره بالا ندارند و یا بعضی از کالج‌ها محدودیت‌هایی برای معدل دیپلم دارند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از کالج در کانادا

همانند همه‌ی مقاطع تحصیلی به دست آوردن بورسیه تحصیلی کانادا در کالج‌های این کشور محدود و سخت بوده است و نیازمند دارا بودن شرایط خاصی است که معمولاً شامل موارد زیر است:

 • مدرک زبان معتبر با امتیاز بالا
 • رزومه علمی و قوی
 • معدل بالا
 • سابقه مقالات ارزشمند در نشریات بین‌المللی معتبر
 • تمکن مالی دانشجویان
 • سابقه کار و انجام فعالیت‌های علمی
 • سابقه فعالیت در NGO‌های فرهنگی، هنری و ورزشی

امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در کالج

یکی از مهمترین نکاتی که افراد برای تحصیل در کالج‌ کانادا توجه دارند این است که آیا پس از اتمام تحصیل امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای آن‌ها فراهم است؟ همانطور که کشور کانادا امکانات مهاجرت به این کشور به ویژه دریافت ویزای تحصیلی کانادا را تسهیل کرده است شرایط اقامت دائم کانادا پس از تحصیل را نیز تسهیل کرده است.

تحصیل در کشور کانادا یک مسیر راحت برای اخذ اقامت دائم در این کشور بوده است که مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF Visa) صفر تا صد این امکان را برای افراد فراهم می‌کند. در مجموع افراد مهاجرت تحصیلی را انتخاب می‌کنند تا پس از تحصیل امکان اقامت دائم برای آن‌ها فراهم شود. افرادی که در کالج‌ها تحصیل می‌کند دارای سن پایین‌تر بوده و با ادامه تحصیل و تجربه کاری راحت‌تر می‌توانند اقامت دائم اخذ کنند. کشور کانادا در این راستا برنامه‌های متعددی طراحی و اجرا می‌کند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا انتخاب نمایند.

امکان اخذ اقامت همراه با تحصیل در کالج‌های کانادا

اخذ ویزای همراه یکی از مهمترین مواردی است که افراد در مهاجرت به آن توجه می‌کنند زیرا فرد پذیرفته شده ممکن است قصد داشته باشد تا یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشد. در این باره باید گفت که دانش‌آموزان زیر 17 سال که برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند این امکان را دارند تا یکی از والدین خود را به همراه داشته باشند اما والدین اجازه تحصیل و کار را ندارند. همچنین اثبات تمکن مالی برای زندگی فرد و همراه وی یکی از موارد ضروری و الزامی در اخذ ویزا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا