دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل حسابداری در کانادا

تحصیل حسابداری در کانادا

آخرین بروزرسانی: 26 تیر 1402

ورود به خاک کانادا برای آینده تحصیلی و شغلی روشن

کشور کانادا همیشه مقصد رویایی بسیاری از دانشجویانی است که می‌خواهند در دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل کنند. متاسفانه برخی از اقدامات اشتباه توسط متقاضیان، این هدف را تبدیل به رویایی دست نیافتنی تبدیل می‌کند. اما تحصیل در کانادا چندان غیر ممکن نیست و فقط نیاز به کسب اطلاعات کافی دارد. اگر شما هم قصد تحصیل حسابداری در کانادا را دارید و برای رسیدن به این هدف انگیزه کافی را ندارید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تحصیل حسابداری در کانادا

در این مطلب از سایت موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری قصد داریم تا شما را با صفر تا صد ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری آشنا کنیم. همچنین در ادامه اطلاعات کاملی راجع به نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، ویزای تحصیلی کانادا، رشته‌های زیر شاخه حسابداری، میزان هزینه‌های تحصیل، درآمد حسابداران به دست خواهید آورد. پس اگر می‌خواهید تا مسیر رسیدن به هدف خود مطمئن گام بردارید، این مطلب را از دست ندهید.

دلایل محبوبیت کانادا برای تحصیل رشته حسابداری

بدیهی است که دانشجویان رشته حسابداری برای مهاجرت تحصیلی می‌توانند کشورهای مختلفی را انتخاب کنند. اما در این میان کشور کانادا به انتخاب بسیاری از دانشجویان تبدیل شده است و هر ساله متقاضیان زیادی برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا درخواست می‌دهند. به طور کلی ورود به کشور کانادا برای ایرانیان امتیازهای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • محدودیت‌های کمتر سیاسی برای پذیرش متقاضیان ایرانی نسبت به آمریکا
 • تعداد بالای افراد مقیم ایرانی به خصوص در تورنتو که سختی‌های مهاجرت تحصیلی را به شدت کاهش می‌دهد
 • شرایط آسان‌تر برای ورود به بازار کار و تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم

سه مورد بالا تنها بخش کوچکی از امتیازاتی است که هنگام تحصیل حسابداری در کانادا به دست می‌آورید. همچنین زندگی در این کشور توسعه یافته که جایگاه با ارزشی در دنیا دارد، می‌تواند سکوی پرتاب خوبی برای رسیدن شما به اهدافتان باشد. در ادامه این بخش از مطلب قصد داریم تا سه مورد دیگر از مزایای زندگی و تحصیل در کانادا را مورد بررسی دقیق قرار دهیم.

درآمد بالا و امنیت شغلی

تحصیل حسابداری در کانادا

همانطور که می‌دانید، کشور کانادا هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می‌کند که حسابداری عضو ثابت این لیست است. با وجود چنین شرایطی، زمانی که شما به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری ورود پیدا می‌کنید، عملا آینده شغلی تضمین شده‌ای دارید. خوشبختانه در کشور کانادا بازار کار بسیار خوبی برای حسابداران وجود دارد. همچنین طبق آمار اعلام شده، حسابداری جزو شغل‌های پر درآمد کشور کانادا محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های معتبر

دومین امتیاز بزرگی که پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا در انتظار شماست، دانشگاه‌های معتبر این کشور هستند. زمانی که به رنکینگ دانشگاه‌های کانادا نگاه می‌کنید، خواهید دید که بسیاری از دانشگاه‌ها رتبه بسیار قابل قبولی در جهان دارند. همچنین با ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری، در مسیر دریافت یک مدرک دانشگاهی بسیار معتبر قرار خواهید گرفت. با داشتن یک مدرک معتبر نیز برای به دست آوردن بهترین عنوان‌های شغلی هیچ مشکلی نخواهید داشت.

رفاه اجتماعی

بدیهی است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل حسابداری، نگرانی‌هایی بابت وضعیت زندگی خود در کانادا دارند. اما با قاطعیت می‌توان گفت که کشور کانادا یکی از بهترین شرایط اجتماعی را برای پذیرایی مهاجران و به خصوص دانشجویان بین المللی را دارد.

تحصیل حسابداری در کانادا

اول از همه باید بدانید که کانادا یکی از برترین کشورهای دنیا در زمینه اقتصاد است. با وجود نرخ تورم بسیار ناچیز و ثبات اقتصادی، به راحتی می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را تخمین بزنید. همچنین جامعه امن کانادا، شما را از مشکلات اجتماعی مختلف برای مهاجران مانند نژاد پرستی، سرقت و… دور خواهد کرد. ناگفته نماند که در خاک کشور کانادا به بهترین امکانات رفاهی و اجتماعی دسترسی خواهید داشت.

شرایط عمومی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

برای اینکه در مسیر تحصیل حسابداری در کانادا به موفقیت برسید، باید شرایط اولیه انجام این کار را به طور دقیق بررسی نمایید. متاسفانه به دلیل افزایش درخواست‌های مهاجرت به کانادا، سفارت این کشور شرایط خاصی را برای پذیرش آن‌ها قرار داده است. به همین دلیل باید این شرایط را با وضعیت پرونده خود مقایسه نمایید تا در مسیر ثبت درخواست پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی کانادا به مشکل خاصی برخورد نکنید. به طور کلی شرایط اولیه برای مهاجرت تحصیلی به این کشور عبارتند از:

 • داشتن سن مناسب که طبق آخرین اطلاعات حداکثر 40 سال است
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای برخی از ایالات‌ها خاص
 • تمکن مالی کافی برای مهاجرت تحصیلی و پرداخت هزینه‌های زندگی
 • عدم همکاری با لیست سازمان‌های ممنوعه نزد کشور کانادا

موارد بالا تنها چند شرط اولیه برای مهاجرت تحصیلی به خاک کانادا هستند. بدیهی است که با داشتن شرایط بهتر در هر یک از موارد بالا، شانس بیشتری برای موفقیت در این مسیر دارید. البته که دریافت ویزای تحصیلی کانادا شروط دیگری دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها

اولین قدم برای ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری، دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر است. توصیه می‌شود که برای موفقیت در پذیرش دانشگاه، باید شرایط تحصیلی خود را نسبت به رتبه مرکز آموزشی مورد نظر در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا مورد مقایسه قرار دهید. بدیهی است که دانشجویانی که وضعیت تحصیلی خیلی خوبی ندارند، نمی‌توانند به دانشگاه‌های برتر در رنکینگ ورود پیدا کنند؛ زیرا رقابت برای کسب سهمیه رشته حسابداری این دانشگاه‌های بسیار سخت است.

تحصیل حسابداری در کانادا

برای مثال، دانشگاه تورنتو که رتبه اول در رنکینگ بهترین دانشگاه‌های کانادا را دارد، برای مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری و مدیریت مالی خود شرایط خاص و نسبتا سختی را قرار داده که به شرح زیر است:

 • نمره حداقل 7 در آیلتس یا تافل با نمره 580 برای مدرک زبان
 • مدرک کارشناسی چهار ساله با رشته تخصصی حسابداری و معدل حداقل B

نیاز به گفتن نیست که در صورتی که دانشجو چنین شرایطی را نداشته باشد، قطعا موفق به دریافت پذیرش نخواهد شد. به همین دلیل قبل از انتخاب دانشگاه و ثبت درخواست پذیرش نسبت به شروط قبولی اطمینان پیدا کنید تا در این مسیر به موفقیت برسید.

برای دریافت پذیرش چه مدارکی نیاز است؟

پس از اینکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید مدارکی را جهت ثبت درخواست پذیرش در سایت رسمی آن آپلود کنید. همچنین دانشگاه‌های برای ثبت درخواست رشته حسابداری در مقاطع مختلف بازه زمانی خاصی را مشخص می‌کنند. به همین دلیل برای اینکه پرونده شما نیز به دست کمیته آموزشی برسد و موفق به دریافت پذیرش شوید، مدارک را به موقع آماده کنید. به طور کلی مدارکی که برای ثبت درخواست پذیرش در دانشگاه‌ها نیاز است عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی دیپلم برای مقطع کارشناسی و مدارک کارشناسی برای دوره ارشد ( برای مقطع دکتری نیز شرایط به همین صورت خواهد بود )
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره مورد نیاز دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • نامه تمکن مالی طبق قوانین سال ثبت درخواست
 • پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی
 • فرم‌های ثبت درخواست که از سایت دانشگاه قابل دانلود هستند
 • فیش‌های واریزی هزینه ثبت درخواست اولیه
 • مدارک پزشکی در صورت نیاز

در برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری نیاز به مدرک GRE نیز است. همچنین وجود مقالات ISI در کنار سایر مدارک می‌تواند شانس پذیرش شما را بالا ببرد. ناگفته نماند که ارسال مدارک باید با توجه به نکات خاصی انجام شود که در بخش بعدی این مطلب از سایت موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

نکات مهم در آماده سازی مدارک ثبت درخواست

توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی شما باید با ریز نمرات به دانشگاه مورد نظر ارسال شوند. همچنین قبل از ارسال باید مدارک را به صورت کامل ترجمه رسمی نمایید. ناگفته نماند که در بسیاری از دانشگاه‌ها باید دیپلم 12 ساله داشته باشید تا به دوره کارشناسی رشته حسابداری ورود پیدا کنید.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل حسابداری در کانادا

پس از این که موفق به دریافت پذیرش شدید، باید خود را برای دریافت ویزای تحصیلی آماده کنید. متاسفانه هر ساله تعداد زیادی از مهاجرت‌های تحصیلی به دلیل اشتباه در این مرحله به بن بست برخورد می‌کنند. کافیست در قسمت آماده سازی مدارک و ثبت درخواست اقدام نادرستی را انجام دهید تا با وجود پذیرش نتوانید ویزای تحصیلی بگیرید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر اطلاعات زیادی راجع به نحوه دریافت ویزا ندارید، از وکلای مهاجرتی کمک بگیرید. البته دریافت ویزای تحصیلی کانادا به مدارک خاصی نیاز دارد که به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر به همراه عکس پاسپورتی
 • مدارک هویتی
 • مدارک پزشکی در صورت نیاز
 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر برای رشته حسابداری
 • اسناد و مدارک مربوط به تمکن مالی

این موارد اصلی‌ترین مدارکی هستند که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید. البته که در برخی شرایط متقاضی برای تحصیل حسابداری در کانادا باید مدارک دیگری نیز به سفارت ارائه دهد. به همین دلیل قبل از ارسال مدارک پرونده خود را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

نکات مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متاسفانه برخی از باورهای اشتباه باعث شده که افراد جهت ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری به درب بسته بخورند. برخی از رفتارهایی که در مراحل ثبت پذیرش و ویزا انجام شده و باعث رد یا ریجکت شدن کلی پرونده می‌شود.

تحصیل حسابداری در کانادا

یکی از اولین اشتباهاتی که در مورد تکمیل مدارک و ویزا وجود دارد، ارائه نامه تمکن مالی است. برخی از افراد ارائه اسناد ملکی یا اتومبیل را برای تمکن مالی کافی می‌دانند. اما باید دقت کرد که با استفاده از چنین اموالی نمی‌توانید شهریه دانشگاه خود را بپردازید. به همین دلیل قبل از ارسال درخواست باید به فکر تامین تمکن مالی با وجه نقد باشید. البته که این اسناد سرمایه خانوادگی شما را کشور نشان داده و باز هم تاثیر مثبتی روی صدور ویزا دارند، اما به معنای تمکن مالی نیستند.

مسئله دومی که در روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا مشکل ایجاد می‌کند، داشتن گپ تحصیلی زیاد است. گپ تحصیلی در واقع به فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی گفته می‌شود. زمانی که شما گپ تحصیلی زیادی بین دو مقطع تحصیلی خود داشته باشید، هنگام دریافت ویزا و پذیرش با مشکل مواجه خواهید شد. به همین دلیل باید دلایل قانع کننده‌ای مانند شرکت در دوره سربازی برای آقایان، مشغله کاری، مشکلات پزشکی، ازدواج، تربیت فرزندان و… را با اسناد معتبر ارائه نمایید.

معرفی رشته حسابداری در بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید رشته حسابداری را در دانشگاه‌های معتبر این کشور شروع کنید. در حال حاضر شرایط پذیرش برای دانشجویان کانادایی و بین المللی تقریبا یکسان است، اما دانشجویان غیر انگلیسی زبان باید مدارک زبان بین المللی با نمره آکادمیک مورد نظر دانشگاه ارائه دهند. همچنین بهترین استان‌ها برای تحصیل رشته حسابداری در کانادا عبارتند از:

 • تورنتو
 • آلبریتا
 • بریتیش کلمبیا
 • ساسکاچوان
 • کبک
 • آنتاریو
 • مانیتوبا

در ادامه این بخش از مطلب قصد داریم تا دوره‌های تحصیلی مختلف رشته حسابداری را در کشور کانادا بررسی کنیم. همچنین در هر یک مقاطع دانشگاه‌هایی را معرفی خواهیم کرد در ارائه دوره‌های آموزشی در آن مقطع بهترین رتبه را در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا دارند. پس اگر هنوز برای انتخاب مقطع تحصیلی و دانشگاه به نتیجه  نرسیده‌اید، این بخش از مطلب را از دست ندهید.

ورود به مقطع کارشناسی

بیشتر دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی رشته حسابداری شرایط یکسانی را دارند. اگر قصد دارید که رشته حسابداری را در مقطع کارشناسی ادامه دهید، باید پاسپورت معتبر داشته باشید. همچنین در مدارک تحصیلی شما باید مدرک دیپلم 12 ساله مشاهده شود. خوشبختانه برای مقطع کارشناسی، نیاز به تمکن مالی خیلی زیادی ندارید. همچنین مدرک آیلتس با نمره 6.5 می‌تواند راه ورود شما را به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری باز کند.

تحصیل حسابداری در کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا که جزو مراکز آموزش عالی برتر در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا است، برنامه تخصصی و خوبی را برای رشته حسابداری دارد. در این برنامه تحصیلی دانشجو وارد یک برنامه چهار ساله شده که BCom نام دارد. در واقع این دوره تحصیلی دانشجو را با واحد پیش نیاز مقطع کارشناسی ارشد آشنا خواهد کرد. همچنین زمانی که دوره تحصیلی دانشجو تکمیل شد، وی آمادگی کامل برای کسب مدرک‌های دیگر و ورود به بازار کار را خواهد داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

زمانی که قصد دارید بهترین دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری انتخاب کنید، کار مقداری سخت خواهد شد. هر ساله افراد زیادی برای ورود به دانشگاه‌های کانادایی و تحصیل مقطع کارشناسی ارشد حسابداری درخواست ثبت کرده که اندکی رقابت را سخت می‌کند. البته اگر شرایط پذیرش را داشته باشید، به راحتی‌ می‌توانید برای ورود به برترین مراکز آموزش عالی در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا اقدام کنید. همچنین به دلیل تنوع بالای زیر شاخه‌های رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد، با دست بازتری دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب خواهید کرد.

اولین موردی که برای تحصیل حسابداری در کانادا و مقطع کارشناسی ارشد نیاز دارید، مدرک تحصیلی 16 ساله است. دانشجویان برای ورود به این مقطع تحصیلی باید 12 سال دبیرستان و 4 سال کارشناسی را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند. همچنین داشتن حداقل 70 تا 75 درصد نمره کامل درس‌های دو سال پایانی کارشناسی برای ثبت نام دانشجو ضروری است. ناگفته نماند که برای ثبت درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری باید ریز نمرات دوره کارشناسی را نیز ارائه دهید.

البته که داشتن برخی از شرایط خاص شانس بیشتری برای دریافت پذیرش خواهید داشت. به عنوان مثال دانشجویانی که رزومه کاری یا مقاله معتبر دارند، در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند. همچنین مدرک GRE یا GMAT به شدت روی شانس پذیرش تاثیر می‌گذارید. البته که مدرک زبان با نمره بالای 7 در آیلتس و 100 در تافل اینترنتی یا توصیه نامه از اساتید دانشگاهی امتیاز خوبی محسوب می‌شود.

دانشگاه یورک که جزو بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد حسابداری است، برنامه تحصیلی خوبی برای متقاضیان دارد. همچنین متقاضیانی که مدرک غیر مرتبط با رشته حسابداری دارند، با گذراندن دوره مقدماتی حسابداری ( DIAc ) در دانشگاه یورک و ارائه نمره GPA بهتر از B+ می‌توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد حسابداری این دانشگاه شوند.

دریافت مدرک دکتری رشته حسابداری

تمامی مراکز آموزشی عالی در رتبه‌های مختلف رنکینگ دانشگاه‌های کانادا از سیاستی یکسان برای آموزش دانشجویان حسابداری در مقطع دکتری استفاده می‌کنند. این دوره کاملا بر اساس انجام تحقیقات بوده و دانشجو با کمک استاد راهنمای خود پروژه‌های گوناگونی را به سر انجام می‌رساند. همچنین دانشجویان با انجام دستیاری تحقیقات و تدریس درآمد مناسبی را در هنگام تحصیل به دست می‌آورند. البته که با داشتن مدرک دکترای حسابداری در کانادا آینده شغلی با درآمدی ایده‌آل در انتظار دانشجویان خواهد بود.

اما باید توجه داشته باشید که برای تحصیل حسابداری در کانادا و مقطع دکتری، نیاز به یک رزومه تحصیلی بسیار پربار دارید. اول از همه متقاضیان این مقطع تحصیلی باید مدارک زبان بین المللی با نمره بالا ارائه دهند. به عنوان مثال دانشگاه‌هایی که دارای رتبه‌های برتر در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا هستند، برای پذیرش دانشجویان دکتری حسابداری نمره آیلتس آکادمیک حداقل 7 نیاز دارند.

البته که صرفا داشتن مدرک بین المللی زبان با نمره بالا برای ورود به این مقطع نیاز نیست. بلکه موارد دیگری مانند توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، مقالات علمی چاپ شده معتبر در مجلات، سابقه کار، نمرات خوب در مقطع کارشناسی ارشد و مدرک GRE در رزومه دانشجو نیاز است. زمانی که تمامی شرایط بالا را داشته باشید، می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل مقطع دکتری مانند دانشگاه مک مستر، آلبرتا، کوئین و اتاوا پذیرش بگیرید.

زیرشاخه‌های مختلف رشته حسابداری در کانادا

شاید این سوال برای شما پیش آمده که چرا در بخش معرفی مقاطع مختلف رشته حسابداری اشاره‌ای به طول دوره تحصیلی نشده است. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در دانشگاه‌های کانادایی رشته‌های مختلفی وجود دارند که همگی در زیر شاخه رشته حسابداری قرار می‌گیرند. به همین دلیل نمی‌توان بازه زمانی مشخصی را برای هر مقطع تحصیلی مشخص کرد. همچنین دانشجو با گذراندن این دوره‌ها در زمینه تخصصی وارد بازار کار خواهد شد. به طور کلی زیر شاخه‌های رشته حسابداری در کانادا عبارتند از:

 • طراحی مالی
 • خدمات مالی
 • حسابداری عمومی در شرکت‌ها
 • محاسبات بیمه و مالیات
 • حسابداری تخصصی با مدرک منحصر به فرد
 • حسابداری مدیریت منابع انسانی برای محاسبات حقوق و دستمزد
 • تجارت
 • تکنیک‌های حسابداری
 • حسابداری قضایی

با مشاهده لیست بلند بالا خواهید دید که برای تحصیل حسابداری در کانادا چه قدرت انتخاب زیادی دارید. به همین دلیل قبل از فهمیدن طول دوران تحصیل باید دوره آموزشی و مقطع را انتخاب کنید. اما به طور کلی می‌توان گفت که مقطع کارشناسی رشته حسابداری حدود 4 سال زمان می‌برد. همچنین بازه زمانی 2 تا 3 ساله را باید برای مقطع کارشناسی ارشد در نظر بگیرید. طول دوره تحصیلی دکتری نیز کاملا به نوع برنامه آموزشی و طرح تحقیقاتی وابسته خواهد بود و معمولا بیش از 4 سال طول می‌کشد.

هزینه‌های تحصیل حسابداری در کانادا

زمانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای ورود به رشته حسابداری را دارید، تخمین هزینه‌ها همیشه دغدغه اصلی شما خواهد بود. اگر شما هم برای ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری این مشکل را دارید، در این بخش از مطلب سایت موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با میانگین هزینه تحصیل رشته حسابداری در کانادا آشنا خواهید.

در ابتدا باید بگوییم که میزان هزینه تحصیل شما کاملا به نوع دانشگاه بستگی دارد. به عنوان مثال اگر از کالج‌ها یا دانشگاه‌های خصوصی پذیرش بگیرید، هزینه‌های تحصیل شما به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی خواهد بود. همچنین استان دانشگاه مورد نظر نیز روی هزینه‌های تحصیل تاثیر چشمگیری می‌گذارد. به همین دلیل اگر به شهرهای بزرگ کانادا برای تحصیل مهاجرت می‌کنید، باید سرمایه قابل توجهی را بابت پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در نظر بگیرید.

به طور میانگین بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل رشته حسابداری دانشجویان شهریه سالانه بین 22000 تا 56500 دلار کانادا را از دانشجویان بین المللی درخواست می‌کنند. همچنین هزینه تحصیل رشته حسابداری در کانادا هزینه مشابهی را برای دوره ارشد دریافت خواهند کرد. البته برای ورود به بهترین مراکز آموزشی در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا جهت تحصیل در دوره دکتری، باید سالانه مبلغی بین 9000 تا 23000 دلار کانادا را به عنوان شهریه اصلی بپردازید.

دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته حسابداری

با دیدن میزان شهریه سالانه در بخش قبلی مطلب شاید نسبت به پرداخت چنین مبلغی نگرانی پیدا کنید. اما جالب است بدانید که بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی برای دانشجویان بورسیه تحصیلی مناسبی در نظر می‌گیرند. به همین دلیل نیازی نیست که خیلی نگران پرداخت شهریه باشید؛ زیرا با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانید مشکلات مالی را پشت سر بگذارید.

اول از همه توجه کنید که بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ها فقط به تعدادی از دانشجویان داده می‌شود. بدیهی است که برای دریافت بورسیه نیز باید شرایط تحصیلی مناسبی داشته باشید. همچنین میزان و نوع بورسیه بر اساس دانشگاه متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال دانشگاه واترلو که جایگاه قابل احترامی در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا دارد، بورسیه تحصیلی 10000 دلاری را برای دانشجویان رشته حسابداری در نظر گرفته است. البته که این بورسیه تنها در سال به 20 دانشجو با شرایط تحصیلی خوبی تعلق می‌گیرد. در ادامه این بخش از مطلب شما را بیشتر با بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها آشنا خواهیم کرد.

جزئیات بورسیه تحصیلی دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی

اگر قصد تحصیل حسابداری در کانادا و مقطع کارشناسی را دارید، می‌توانید دانشگاه‌های تورنتو و اتاوا را انتخاب نمایید. این دو دانشگاه که جایگاه مناسبی در رنکینگ دانشگاه‌های کانادا دارند، بورسیه تحصیلی مناسبی را به دانشجویان مقطع کارشناسی می‌دهند. در دانشگاه تورنتو دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی سالانه 3500 تا 4500 دلار کانادا را به عنوان بورسیه دریافت می‌کند. اما شرایط برای دانشجویان دانشگاه اتاوا بهتر خواهد بود؛ زیرا بورسیه تحصیلی این دانشگاه بین 6500 تا 7500 دلار در سال است.

کار دانشجویی در هنگام تحصیل

یکی دیگر از امتیازاتی که ویزای تحصیلی کانادا را برای دانشجویان جذاب می‌کند، اجازه کار در حین تحصیل است. بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان بین المللی اجازه ورود به کار هنگام تحصیل را نمی‌دهند، اما شرایط برای دانشجویان حسابداری در کانادا اینگونه نخواهد بود.

زمانی که برای تحصیل حسابداری در کانادا اقامت دارید، می‌توانید هفته‌ای 20 ساعت به صورت پاره وقت کار کنید. همچنین در ایام تعطیلات نیز اجازه کار به شکل تمام وقت را خواهید داشت. همچنین دانشجویان قدرت انتخاب خوبی برای پیدا کردن شغل دانشجویی خود دارند. با وجود درآمد حاصل نیز بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را کسب خواهند کرد. به عنوان مثال دانشجو می‌تواند با پیمانکاران سال غذاخوری دانشگاه همکاری داشته باشد یا عضو انجمن دانشجویی شود.

هزینه زندگی در هنگام تحصیل

هزینه‌های زندگی یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که متقاضیان تحصیل حسابداری در ذهن دارند. اول از همه باید بگوییم که مدیریت هزینه‌های زندگی کاملا بر عهده دانشجو خواهد بود به سرمایه اولیه وی بستگی دارد. همچنین میزان هزینه‌های زندگی روزمره می‌تواند با توجه به ایالت محل تحصیلتان نیز تغییر کند. به طور کلی می‌توان گفت که یک زندگی دانشجویی ساده حدود 500 تا 1000 دلار به صورت ماهیانه هزینه دارد. البته که برای رسیدن به این رقم باید بسیاری از هزینه‌های بیهوده را از زندگی خود حذف کنید.

آینده شغلی پس از تحصیل حسابداری در کانادا

زمانی که به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری ورود پیدا می‌کنید، یعنی برای یک آینده شغلی روشن آماده می‌شوید. همچنین ویزای تحصیلی کانادا یک برگ برنده برای ورود به یک زندگی ایده‌آل خواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت که مشاغل حسابداران در کانادا پس از تحصیل به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • مدیریت حسابداری
 • حسابداری مالی

با انتخاب هر یک از زیر شاخه‌های رشته حسابداری در کانادا، وارد حوزه شغلی خاصی خواهید شد. به همین دلیل اگر به زمینه خاصی در حسابداری قرار دارید، قبل از انتخاب رشته نسبت نوع شغل و رشته تحصیلی مناسب آن تحقیق نمایید. در ادامه نیز شما را بیشتر با این دو دسته آشنا خواهیم کرد.

معرفی مدیریت حسابداری

با نامی که روی مدیریت حسابداری گذاشته شده، تا حدودی می‌توان فهمید که این رده شغلی در کانادا چه مسیری را طی می‌کند. زمانی که در این زمینه مشغول به کار می‌شوید، باید تمامی داده‌های مالی سازمان‌ها را مدیریت کرده و در اختیار مدیران، کارمندان یا سایر افراد مربوطه قرار دهید.

نگاهی کوتاه به حسابداری مالی

حسابداری مالی نیز یکی از پرطرفدارترین مشاغل در خاک کانادا محسوب می‌شود. به طوری که افراد دارای تجربه کافی در این زمینه به راحتی وارد بازار کار خواهند شد. همچنین هر ساله سازمان‌های دولتی و خصوصی زیادی به افراد دارای مدرک تحصیلی در زمینه حسابداری مالی نیاز دارند.

سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان حسابدار در کانادا

به طور کلی شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار متنوعی عنوان‌های شغلی مناسبی را برای حسابداران در نظر می‌گیرند. اگر تحصیل حسابداری در کانادا را به پایان برسانید، می‌توانید در بانک‌ها، شرکت‌های خصوصی، دفاتر بیمه، فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌های حسابداری مشغول به کار شوید.

متوسط درآمد حسابداران در کانادا

یکی از اصلی‌ترین مزایای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و مدرک حسابداری، رسیدن به یک شغل ایده‌آل است. توجه داشته باشید که حسابداران در کشور کانادا درآمد بسیار مناسبی دارند. همچنین این دسته از افراد در رده‌های شغلی مختلف درآمدزایی خوبی دارند که به شرح زیر هستند:

 • حسابدارهای ارشد با درآمد بین 60000 تا 90000 دلار کانادا در سال
 • مدیر تحلیل مالی با درآمد بین 77000 تا 132500 دلار کانادا در سال
 • مدیر حسابداری 71000 تا 119000 دلار کانادا در سال

موارد گفته شده تنها سه عنوان شغلی مناسبی هستند که پس تحصیل حسابداری در کانادا می‌توانید انتخاب کنید. همچنین زمانی که به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری وارد می‌شوید، امکان شرکت در دوره‌های جانبی و دریافت سرتیفیکیت را نیز دارید. در بخش بعدی مطلب شما را بیشتر با سرتیفیکیت‌های حسابداری آشنا خواهیم کرد.

مدارک و سرتیفیکیت‌های حسابداری

زمانی که تحصیل حسابداری در کانادا را به پایان می‌رسانید، می‌توانید برای دریافت مدارک بین المللی و سرتیفیکیت‌هایی اقدام کنید که ارزش بسیار زیادی دارند. همچنین با داشتن چنین مدرک‌هایی درآمد شما به شکل قابل توجهی بالا خواهد رفت. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • Chartered professional accountant ( CPA )
 • Certified information systems auditor ( CISA )
 • Certified payroll Manager ( CPM )

مدارکی مانند حسابداری حرفه‌ای، مدیریت سیستم حقوق و پرداخت و حسابرسی اطلاعات سیستم‌ها که با آن‌ها آشنا شدید، می‌توانند میزان درآمد و بازار کار مناسب شما را به شدت افزایش دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما دریافت این مدرک‌ها را در برنامه خود داشته باشید.

مهاجرت آسان با موسسه مهرآیین مخبری

اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارید و می‌خواهید به موفقیت برسید، از موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری کمک بگیرید. با انجام این کار دیگر نیازی نیست که برای آینده تحصیل حسابداری در کانادا نگران باشید؛ زیرا کلیه مراحل دریافت ویزای شما توسط تیمی مجرب پیگیری خواهد شد. با مهرآیین مخبری، چمدان‌ها را ببندید و برای ورود به بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل حسابداری آماده شوید.

سوالات متداول

آیا دریافت ویزای تحصیلی کانادا به تمکن مالی زیادی نیاز دارد؟

میزان تمکن مالی باید بر اساس تعداد کیس‌ها پرونده و قوانین روز محاسبه شود.

پس از دریافت مدرک می‌توان وارد بازار کار شد؟

بعد فارغ التحصیلی حدود 60 روز زمان خواهید داشت تا وارد بازار کار شوید.

آیا امکان دریافت اقامت دائم پس از تحصیل وجود دارد؟

جهت دریافت اقامت باید وضعیت متقاضی بررسی شده و دریافت ویزای دائم باید از طریق برنامه‌های دیگری مانند اسکیل ورکر اقدام شود.

آیا امکان مهاجرت تحصیلی به صورت خانواده وجود دارد؟

بله، اما دریافت ویزا به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

 

 

 

4 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل حسابداری در کانادا»

 1. سلام وقت بخیر،
  من میخوام برای تحصیل در رشته حسابداری در کانادا اقدام کنم میخوام بدونم دانشگاه کبک رشته حسابداری رو پذیرش می کنه؟

  1. با سلام
   برای تحصیل در این دانشگاه نیازمند دانش‌زبان فرانسوی خواهید بود و رشته حسابداری رو هم ندارد اما می‌توانید در رشته Finance تحصیل کنید.

 2. سلام وقت بخیر ، ببخشید من ۳۴ سالمه و می خوام برای تحصیل رشته حسابداری در کانادا اقدام کنم ، معدلم در ارشد ۱۷ بود و در سراسری اصفهان موندم ، آیا شانس قبولی دارم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا