دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
رنکینگ دانشگاه های کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

مهاجرت تحصیلی با آگاهی از رنکینگ دانشگاه های کانادا

امروزه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند و به دنبال انتخاب بهترین دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی هستند، می‌دانند که کانادا کشوری امن، به دور از تبعیض نژادی و دارای طبیعتی زیبا است. به همین دلیل کانادا یکی از بهترین انتخاب ها برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین‌المللی است. نکته‌ بسیار مهمی که دانشجویان باید برای انتخاب دانشگاه در کانادا به آن دقت کنند رتبه جهانی دانشگاه است. ما در این مطلب از موسسه مهرآیین مخبری قصد داریم شما را با رنکینگ دانشگاه های کانادا آشنا کنیم.

مزایای تحصیل و زندگی در کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا

تحصیل در یک کشور خارجی همواره چالشی بزرگ بوده که نیاز به بررسی دقیق دارد. کانادا با تکیه بر اقتصاد قوی خود، به یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت و زندگی تبدیل شده است. همچنین طبق آمار معتبر وبسایت آماری استاتکن ، سیستم آموزشی مناسب این کشور باعث شده تا 80 الی 92 درصد فارغ‌التحصیلان، در این کشور استخدام و مشغول به کار شده‌اند. این امر نشان دهنده‌ی اهمیت بالای استخدام افرادی است که مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم دارند. در ادامه به بررسی نقاط قوت تحصیل و زندگی در کانادا می‌پردازیم.

تنوع رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی

وجود تنوع در دوره‌های تحصیلی در انواع رشته‌ها و گرایش‌ها با کیفیت آموزشی بالا، کشور کانادا را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد مهاجرت تبدیل کرده است. این دوره ها به اندازه‌ای منعطف هستند که می‌توان در حین تحصیل آکادمیک، در دوره های ورزشی یا تحقیقاتی نیز شرکت کرد. دانشجویان بین‌المللی باتوجه به رشته و گرایش خود، راه‌های زیادی برای انتخاب پیشِ رو دارند.

انواع بورسیه‌های تحصیلی

یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها در مهاجرت تحصیلی، تلاش برای استفاده از بورسیه های تحصیلی کانادا می‌باشد که تا حدود مناسبی هزینه های تحصیل و زندگی را پایین می‌آورد. اگر شما قصد تحصیل در کانادا به کمک بورسیه را دارید، باید به نکات زیادی توجه کنید، چرا که اخذ پذیرش از طرف دانشگاه های کانادا شامل نکات بسیار مهم و جزئی است و اگر رعایت نشود، ممکن است در هدف خود دچار انواع موانع شوید.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

سه نوع از بورسیه های مهم در کانادا Scholarships, Grants, Bursaries می باشند. دریافت Scholarship (یا فلوشیپ) به شرایط خاص‌تری مانند معدل بالا، پیشرفت تحصیلی چشم‌گیر، داشتن مقاله پابلیش شده، تجربه داوطلبانه و مشارکت های فوق برنامه، همچنین به نمره زبان یا GRE مناسب بستگی دارد. ولی بورسیه‌ی Grants یا Bursaries پس از بررسی شرایط و اطلاعات حساب های بانکی، به فردی که شرایط متفاوتی مثل نیاز شدید مالی دارد، اعطا می‌شود. و لازم به ذکر است که این دو بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی خیلی کم اتفاق می‌افتد و شرایط تحصیلی تاثیر چندانی بر آنها ندارد. این سه نوع بورسیه، نیازی به پس دادن ندارند و غیر قابل بازگشت هستند.

و اما بورسیه چهارم ؛ یا همان Entrance Scholarship مخصوص دانشجویانی است که واجد شرایط کمک هزینه تحصیلی هستند و بصورت خودکار ارائه می‌شود. ضمنا برای گرفتن این بورسیه باید مراحل زیادی را طی کرد؛ چرا که محدودیت زمانی در پذیرش وجود دارد و کمک تحصیلی ضرب العجلی محسوب می‌شود که معمولا در ابتدای سال تحصیلی در اولین فرصت، باید اقدام به درخواست آن نمود. از جمله دانشگاه‌های معروفی که این بورسیه را انجام می‌دهند دانشگاه کارلتون، آلبرتا و منیتوبا می‌باشند.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

در کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه‌های تحصیلی، تسهیلات وام دانشجویی و بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. درکنار این کمک هزینه‌ها دانشجویان بین‌المللی از امکان کار همراه با تحصیل نیز برخوردار هستند. انواع این تسهیلات عبارتند از:

 • بورسیه های کشور مبدا
 • کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship
 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA
 • بورسیه دانشگاهی برای دوره های دکترا و ارشد
 • Bursaries
 • بورسیه خارج از دانشگاه مانند بورس ونیه: طبق این بورسیه مبلغی حدود 50 هزار دلار سالانه به هر دانشجو تعلق گرفته و همچنین سالانه 500 دانشجوی کانادایی یا بین‌المللی موفق به دریافت آن می‌شوند. لازم به ذکر است که این بورسیه فقط به مقطع دکترا تعلق می‌گیرد.

بورسیه‌های دولتی کانادا

کشور کانادا از تنها کشورهایی است که بورسیه‌های دولتی مناسبی برای مراحل تحصیلات تکمیلی و تحقیقات درنظر گرفته است. که در ادامه به بررسی سه مورد مهم از این بورسیه‌ها می‌پردازیم.

 1. بورسیه تحصیلی مقطع فوق دکترا:

این بورسیه کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا مخصوص دانشجویان بین المللی است که از لحاظ تحصیلی بسیار ممتاز بوده‌اند و همچنین شرایط آن مختص مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است.

 1. بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد:

این نوع بورسیه مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است (CGS-M) و توسط سه سازمان فدرالی ارائه می‌شود که عبارتند از: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا  (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا. این بورسیه حدود 18هزار دلار در سال برای کمک هزینه تحصیلی و پژوهشی بوده و قابلیت تمدید ندارد و از شروط واجب آن داشتن شهروندی کانادا یا اقامت دائم است.

 1. بورسیه جایزه‌های تحقیقاتی:

متاسفانه این بورسیه به دانشجویان ایرانی ارائه نمی‌شود و فقط مخصوص دانشجویان بین‌المللی عضو کشورهای درحال توسعه یعنی جنوب شرقی آسیا مثل چین، هند و هنگ‌کنگ در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا می‌باشد.

 1. بورسیه NCERC:

این بورسیه نیز تقریبا شبیه به Grants و Scholarship بوده و سازمان NSERC دانشجویان مستعد و ممتاز را در مقطع فوق لیسانس رشته‌هایی مانند علوم طبیعی یا مهندسی، بورسیه می‌کند.

امکان کار همزمان با تحصیل و پس از تحصیل

یکی دیگر از مزایای مهاجرت به کانادا امکان استخدام و شروع به کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. دانشجویان خارجی می‌توانند در طول تحصیل در این کشور، به کار پاره‌وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) بپردازند. در تعطیلات تابستانی امکان کار تمام وقت نیز وجود دارد. پس از پایان دوره‌ی تحصیلی نیز، تقریبا تمامی فارغ التحصیلان وارد بازار کار خواهند شد (به دلیل نرخ اشتغال بسیار بالای کانادا).

تحصیل و کار به زبان انگلیسی

دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رسمی کشور کانادا هستند. بر اساس آخرین سرشماری انجام شده، 56% مردم انگلیسی زبان 4/21 % فرانسوی زبان هستند؛ مابقی 22.6% افراد، زبان مادری به غیر از این دو زبان دارند. اما لازم به ذکر است که در کانادا حدود 86 درصد از شهروندان به زبان انگلیسی مشغول به کار هستند. زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های این کشور نیز انگلیسی می‌باشد، که برای دانشجویانی که می‌خواهند مجبور به یادگیری زبانی به غیر از انگلیسی (مثل آلمانی یا فرانسوی) نشوند تا وقت خودرا صرف تخصص خویش کنند، بسیار مناسب است. این آمار باعث می‌شود که هرسال کانادا کشور مهاجرپذیر تری نسبت به سال قبل باشد (با پذیرش حدود 400،000 دانشجوی بین‌المللی در سال 2021).

آشنایی با رنکینگ دانشگاه های کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا

بر اساس رتبه بندی QS World University Ranking در سال 2021 که هر دانشگاه را بر اساس سابقه تحقیقاتی و آکادمیک طبقه‌بندی می‌کند، بهترین دانشگاه های کانادا جهت مهاجرت تحصیلی در جدول زیر ذکر شده اند. لازم به ذکر است که جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید در وهله‌ی اول با دانشگاه های این کشور و سپس با شرایط تحصیل در آنها آشناییت پیدا کرد تا بتوان چالش انتخاب بهترین دانشگاه را پشت سر گذاشت. با توجه به سایت معتبر تاپ یونیورسیتیز این 9 دانشگاه دارای بهترین شرایط از نظر علمی، تحقیقاتی، و پیشرفت تحصیلی در کانادا می‌باشند:

نام دانشگاه رنکینگ جهانی رنکینگ در کانادا
دانشگاه تورنتو 25 1
دانشگاه مک گیل 31 2
دانشگاه بریتیش کلمبیا 45 3
دانشگاه مونترال 118 4
دانشگاه آلبرتا 119 5
دانشگاه مک‌مستر 144 6
دانشگاه واترلو 166 7
دانشگاه وسترن 203 8
دانشگاه کویین 236 9

دانشگاه تورنتو؛ مقصدی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه تورنتو در استان آنتاریو و شهر تورنتو واقع شده است. این دانشگاه در سال 1827 تاسیس و به موسسه ای پیشرو در آموزش، اکتشافات و تحقیقات در کشور کانادا تبدیل شده است. همچنین این دانشگاه رتبه اول اشتغال فارغ‌التحصیلان را در بین دانشگاه‌های آمریکای شمالی کسب کرده است. این دانشگاه در زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان در میان دانشگاه‌های جهان رتبه هشتم را دارد.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

برای پذیرش در این دانشگاه به دانش زبانی آیلتس با امتیاز کل حداقل 5/6 (بدون نمره کمتر از ۶ در هیچ‌یک از بخش‌ها) نیاز دارید. همچنین آشنایی با دانشکده‌های این دانشگاه برای دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند امری بسیار ضروریست. دانشگاه تورنتو یک دانشگاه تحقیقاتی است که از دانشکده‌های زیر تشکیل شده است:

 • دانشکده علوم کاربردی و مهندسی
 • دانشکده معماری، منظره و طراحی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده مطالعات مداوم
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده اطلاعات
 • دانشکده حرکت شناسی و تربیت‌بدنی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده مدد کاری
 • دانشکده موسیقی

شرایط و مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو:

 • اجازه تحصیل از وزارت آموزش مربوطه
 • سطح تحصیلی بالا و رزومه قوی
 • نمره آیلتس بالا
 • لیست نمرات میان دوره و دوره تحصیل خوب

دانشگاه مک‌گیل؛ رتبه دوم در رنکینگ دانشگاه های کانادا

دانشگاه مک گیل یکی از بهترین دانشگاه های جهان و از نظر رنکینگ QS دومین دانشگاه برتر کانادا می‌باشد. این دانشگاه در شهر مونترئال واقع شده و در سال 1821 تاسیس شده است. که طبق این آمار یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

در این دانشگاه از 150 کشور جهان، دانشجویان بین‌المللی حضور دارند. این امر نشان دهنده‌ی مهاجرپذیری به‌شدت بالای این دانشگاه است. شایان توجه است که هزینه تحصیل در دانشگاه مک‌گیل برای مقاطع بالاتر از کارشناسی شامل بورسیه و کمک هزینه تحصیلی می‌شود و هزینه‌ی تحصیل در برخی رشته‌ها مانند پزشکی حدود 40415 دلار است و برای سایر رشته‌های تحصیلی حدوداً دوازده هزار تا چهارده هزار دلار در سال است. رشته ی MBA این دانشگاه در سال 2018 و بر اساس رده بندی Times Higher Education / Wall Street Journal در رتبه ی اول در کانادا و 48 در جهان قرار دارد.

دانشکده های دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل دو پردیس دارد، پردیس اول و اصلی در مانت رویالِ مونترئال قرار دارد و پردیس دوم در سی کیلومتری غرب پردیس اصلی است. این دانشگاه 9 دانشکده و دو مدرسه به صورت زیر دارد:

 • دانشکده ی علوم محیطی و کشاورزی
 • دانشکده ی هنر
 • دانشکده ی دندان پزشکی
 • دانشکده ی آموزش
 • دانشکده ی مهندسی (گرایش های مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی الکترونیک، مهندسی عمومی و مهندسی معدن)
 • دانشکده ی حقوق
 • دانشکده ی علوم بهداشت و پزشکی
 • دانشکده ی علوم انسانی (باستان شناسی، معماری، هنر، هنرهای اجرایی و طراحی، زبان، ادبیات و زبان شناسی، تاریخ، فلسفه و الهیات)
 • دانشکده ی مدیریت (حسابداری و مالی، اقتصاد و اقتصاد سنجی، مدیریت و تجارت)
 • مدرسه ی موسیقی
 • مدرسه ی مطالعات پیوسته

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مک گیل (دوره کارشناسی ارشد و دکترا)

برای افرادی که در این مقاطع متقاضی باشند، فاکتور های مختلفی جهت اعطای پذیرش در نظر گرفته می‌شود و روال اخذ پذیرش در این مقاطع نیز با مقطع کارشناسی تفاوت‌های زیادی دارد. برخی از شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در این مقاطع با ذکر جزئیات کامل به شرح زیر است:

 • فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته ای مربوط به رشته ی انتخابی در دانشگاه مک‌گیل
 • داشتن معدل بالا. در اکثر موارد داشتن حداقل معدل 3 از 4 یا معادل آن مورد نیاز است.
 • مدرک زبان. به جز موارد معدودی که به دانش زبان فرانسه نیز نیاز است، کسب حداقل نمره ی زبان مشخص شده از سوی دانشگاه مورد نیاز است.
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه
 • رزومه نامه
 • انگیزه نامه
 • GRE و GMAT در صورت نیاز (مهندسی و مدیریت)
 • هزینه تحصیل در دانشگاه مک‌گیل کانادا

مقطع کارشناسی: شهریه بین 15 هزار تا 40 هزار دلار است. مجموع هزینه‌ی تحصیل (با احتساب بیمه ی درمانی و کتاب و سایر لوازم): 20 هزار الی 43 هزار دلار.

مقطع کارشناسی ارشد: هزینه اخذ هر واحد درسی حدود 600 دلار، شهریه ترم های تمام وقت پایان نامه حدود 9 هزار دلار، ترم های اضافه پایان نامه 770 دلار. به طور کلی هزینه تحصیل در دوره ارشد بین 13 تا 14 هزار دلار است، به غیر از برخی رشته های مدیریتی و MBA که شهریه ی آن‌ها از 30 تا 55 هزار دلار در سال است.

مقطع دکترا: شهریه ترم های تمام وقت پایان‌نامه حدود 8 هزار دلار، ترم های اضافه پایان‌نامه 770 دلار و هزینه‌ی زندگی از 12 تا 19 هزار دلار.

دانشگاه بریتیش کلمبیا؛ رتبه سوم در رنکینگ دانشگاه های کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه سوم دانشگاه‌های کانادا و رتبه 37 در میان دانشگاه‌هی جهان را داراست. University of British Columbia (UBC)، در پوینت‌گری در شهر ونکوور از ایالت بریتیش کلمبیا واقع است. این دانشگاه به علت همسایگی با بسیاری از دریاکنارهای محلی، دارای طبیعتی بکر و زیبا است.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

دانشگاه UBC یک مرکز جهانی برای آموزش، یادگیری و تحقیق است که معمولا در بین 20 دانشگاه دولتی برتر جهان قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1915 تاسیس گشته و از ابتدای امر، نوآوری را پذیرفته و ایده‌ها را به عمل تبدیل می‌کند. در واقع تفاوت عمده این دانشگاه، اهمیت دادن به ایده‌های نو و تفکر خلاقانه است.

دانشکده‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا

پردیس ونکوور:

 • دانشکده علوم کاربردی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده علوم گفتاری، گوش و حلق
 • دانشکده کسب و کار سادر (Sauder)
 • دانشکده برنامه ریزی منطقه ای و محلی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده روزنامه نگاری
 • دانشکده حرکت شناسی
 • دانشکده زمین و سیستم های غذایی
 • دانشکده حقوق پیتر آلارد (Peter A. Allard)
 • دانشکده، کتابداری، آرشیو سازی و مطالعات اطلاعاتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده جمعیت و بهداشت عمومی
 • دانشکده علوم دارویی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده امور اجتماعی
 • کالج ونتج دانشگاه بریتیش کلمبیا (Vantage UBC)

پردیس اوکانگان :

 • دانشکده هنر و علوم اروینگ کی باربر (Irving K. Barber)
 • دانشکده مطالعات خلاق و انتقادی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده بهداشت و توسعه اجتماعی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی، دوره پزشکی جنوب ( Southern Medical Program, Faculty of Medicine)
 • کالج تحصیلات تکمیلی
 • دانشکده علوم کاربردی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده علوم گفتاری، گوش و حلق
 • دانشکده کسب و کار سادر (Sauder)
 • دانشکده برنامه ریزی منطقه ای و محلی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده روزنامه نگاری
 • دانشکده حرکت شناسی
 • دانشکده زمین و سیستم های غذایی
 • دانشکده حقوق پیتر آلارد (Peter A. Allard)
 • دانشکده، کتابداری، آرشیو سازی و مطالعات اطلاعاتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده جمعیت و بهداشت عمومی
 • دانشکده علوم دارویی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده امور اجتماعی
 • کالج ونتج دانشگاه بریتیش کلمبیا (Vantage UBC)

پردیس اوکانگان :

 • دانشکده هنر و علوم اروینگ کی باربر (Irving K. Barber)
 • دانشکده مطالعات خلاق و انتقادی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده بهداشت و توسعه اجتماعی
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی، دوره پزشکی جنوب ( Southern Medical Program, Faculty of Medicine)
 • کالج تحصیلات تکمیلی

مراحل دریافت پذیرش

برای دریافت پذیرش در این دانشگاه باید درخواست آنلاین داده و پس از طی کردن مراحل زیر منتظر پاسخ دانشگاه باشید.

 1. انتخاب مدرک و پردیس دانشگاهی

هنگامی که وارد قسمت پذیرش در سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌شوید با دو گزینه روبرو می‌شوید که مشخص‌کننده‌ی نوع مدرک درخواستی شما هستند. شما برای دوره‌ی کارشناسی و یا ارشد می‌توانید اقدام کنید. براساس انتخاب شما دانشکده یا پردیس ارائه دهنده آن دوره مشخص می‌شود. شما تنها درصورتی که برای انتخاب اول خود پذیرفته نشوید برای انتخاب دوم سنجیده می‌شوید، مگر اینکه با دفتر پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا تماس گرفته و درخواست دهید که انتخاب دومتان را ارزیابی کنند.

 1. دارا بودن شرایط دریافت پذیرش

قبل از ارائه‌ی درخواست مطمئن شوید شرایط مورد نیاز این دانشگاه برای دریافت پذیرش، از جمله موارد عمومی، مدرک تحصیلی و مدرک زبان را دارا هستید.

 1. کامل کردن درخواست پذیرش آنلاین
 2. یک حساب کاربری در سایت ساخته و یا اگر از قبل دارای حساب کاربری هستید وارد آن شوید. به خودتان زمان کافی برای پر کردن پروفابل شخصی‌تان بدهید زیرا در تصمیم دانشگاه مبنی بر پذیرش درخواست شما تاثیر به‌سزایی دارد.
 3. ارسال رزومه و پرداخت هزینه درخواست پذیرش

تا تاریخ 15 ژانویه درخواست خود را به همراه رزومه ارسال کرده و هزینه‌ی بررسی مدارک خود را بپردازید. برای رشته‌ها و مدارک خاصی ممکن است هزینه اضافه درنظر گرفته شود. این هزینه برای شهروندان کانادایی 69.25$ و برای دانشجویان بین‌المللی 116.25$ است.

سطح زبان مورد نیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا

در دانشگاه بریتیش کلمبیا دروس به زبان انگلیسی ارائه و تدریس شده و شما برای پذیرفته شدن، باید دارای استاندارد کافی از نظر سطح زبان باشید. حداقل نمره‌ی آیلتس مورد قبول 6.5 و برای تافل نیز 70 الی 90 است. اما برای رشته‌های مختلف این سطح می‌تواند متفاوت باشد.  بهتر است که مدرک زبان در حین درخواست پذیرش به دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه شود. سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای سامانه‌ی آنلاین محاسبه‌ی هزینه است که می‌توانید در صورت تمایل به آن مراجعه کنید.

دانشگاه مونترال؛ رتبه چهارم در رنکینگ دانشگاه های کانادا

رنکینگ دانشگاه های کانادا

دانشگاه مونترئال کانادا براساس رنکینگ جهانی QS در جایگاه ۱18 و براساس رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۸۵ دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه همچنین به علت حجم بالای تحقیقات در میان دانشگاه‌های کانادا رتبه چهارم را از آن خود کرده است. امسال این دانشگاه از دانشگاه آلبرتا سبقت گرفته و رتبه چهارم در کانادا و رتبه جهانی 118 را بدست آورد. دانشگاه مونترئال یک دانشگاه تحقیقاتی به زبان فرانسوی است که در سال 1878 تأسیس شد و حدود 67350 دانشجو و 10.000 دانشجوی بین‌المللی دارد.

دانشکده های دانشگاه مونترئال

دانشگاه مونترئال دارای دانشکده‌ها و دپارتمان‌های متعددی است. در ادامه به معرفی دانشکده‌های این دانشگاه جهت تسهیل فرآیند مهاجرت به کانادا می‌پردازیم:

 • دانشکده هنر و علوم: این دانشکده دارای ۲۵ دپارتمان، مدرسه و مؤسسه بوده و هدف آن، ارتقاء سطح درک ما از طبیعت و علوم انسانی است.
 • دانشکده دندانپزشکی: این دانشکده، مرکزی پیشتاز در زمینه تحقیقات دهان و دندان (Oral Research) است. همچنین بیش از نیمی از دندانپزشکان فعال در استان کبک کانادا در این دانشکده تحصیل کرده‌اند.
 • دانشکده آموزش: تربیت مدرس و انجام مطالعات در زمینه روش‌ها و تئوری‌های آموزش و سیستم آموزشی از جمله وظایف عمده و کلیدی این دانشکده است.
 • دانشکده پزشکی: این دانشکده بیش از هر دانشکده پزشکی دیگری در کانادا، دوره‌های متنوع ارائه و پزشکان بیشتری را تربیت می‌کند.
 • دانشکده بینایی‌سنجی: این دانشکده در زمینه تحقیقاتی و آموزش بالینی مشهور بوده و تنها دانشکده فرانسوی زبان بینایی‌سنجی در کانادا است. این دانشکده همچنین تنها دانشکده فرانسوی زبان جهان است که مدرک دکترای حرفه‌ای در زمینه بینایی‌سنجی ارائه می‌دهد.
 • دانشکده پرستاری: این دانشکده با داشتن رشته‌های متعدد و جدید در تمامی مقاطع (از کارشناسی تا دکتری)، شیوه تحقیقاتی پویا و همکاری آن با شبکه گسترده‌ای از مؤسسات درمانی وابسته، بیشترین تعداد پرستاران را در استان کبک و در جوامع فرانسوی زبان (در سراسر جهان) تربیت می‌کند.
 • دانشکده بهداشت عمومی:  این دانشکده دارای گسترده‌ترین طیف آموزش بهداشت عمومی در کانادا و در کل جوامع فرانسوی زبان است. این مرکز همچنین با بسیاری از مراکز تحقیقاتی و بیش از ۵۰ مرکز اینترنی روابط نزدیکی دارد.
 • دانشکده HEC  مونترئال:  دانشکده مدیریت و کسب‌وکار HEC مونترئال، دوره‌های متنوعی را در رشته‌های مختلف تمانند مدیریت اجرایی کسب‌وکار، حسابداری، مدیریت و امور مالی در تمام مقاطع تحصیلی برگزار می‌کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های کانادا

دانشجویان بین‌المللی برای پذیرفته شدن و اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز به شرایط و مدارک مختلفی دارند. در ادامه به بررسی مختصر این موارد خواهیم پرداخت. همچنین در نظر داشته‌باشید که اخذ ویزا یک مرحله پس از پذیرش قطعی در یکی از دانشگاه‌ها به انجام می‌رسد. موارد زیر از مهم‌ترین نکات برای اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از کشور کانادا هستند:

 1. داشتن مدرک تحصیلی قبلی، ریز نمرات 3 سال آخر تحصیلی، نمره زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل قابل قبول)، رزومه نامه، انگیزه‌نامه، معرفی‌نامه، GMAT و GRE برای رشته های مدیریت و مهندسی
 2. درنظر گرفتن تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا
 3. عدم وجود سابقه کیفری
 4. برخورداری از سلامت کامل (در برخی موارد تست پزشکی نیاز است که در سایت مهاجرتی کانادا درخواست مورد نظر انجام میگردد).
 5. درخواست مجوز تحصیلی پیش از ورود به کانادا به قیمت 150$ (داشتن کارت اعتباری دبیت یا مسترکارت الزامی است).
 6. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان فقط ۵ سال پس از اخذ مدرک کارشناسی فرصت دارند تا اقدام به ورود به مقطع کارشناسی ارشد کنند. البته سن آن‌ها برای ورود نباید بیش از ۳۲ سال باشد؛ اما برای مقطع دکتری هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

سوالات متداول در مورد رنکینگ دانشگاه ‌های کانادا

در این بخش به سوالات رایج در زمینه رنکینگ دانشگاه‌های آمریکا و جزئیات چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر کانادا پاسخ می‌دهیم. لازم به ذکر است که سوالات بر اساس رایج بودن و اهمیت به ترتیب قرار گرفته‌اند:

طول دوره‌ی کارشناسی ارشد در کانادا چند سال است؟

معمولاً برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کانادا لازم است یک سال تحصیلی کامل را بگذرانید، که البته باید مدت زمانی را که صرف گذراندن یک دوره‌ی کارآموزی اجباری می‌شود، به مدت زمان کلی اضافه کنید. در مجموع باید گفت که گاهی اوقات اخذ مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند به مدت دو سال تحصیلی طول بکشد، که با برنامه‌ی درسی و رشته‌ی تحصیلی ارتباط مستقیم دارد.

طول دوره‌ی دکتری در کانادا چند سال است؟

معمولاً برای اخذ مدرک دکتری در کانادا به دو تا سه سال زمان نیاز خواهید داشت. کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی به اغلب دوره‌های دکتری در کانادا تعلق می‌گیرد و حتی و در اغلب موارد (نه همیشه) تحصیل دوره‌ی دکتری به مثابه‌ی یک شغل در نظر گرفته می‌شود. (شرایط اخذ بورسیه در مباحث قبلی بطور کامل توضیح داده شده است).

یک سال تحصیلی معمولا در چه بازه زمانی است؟

زمان یک سال تحصیلی معمولا از سپتامبر تا ماه می سال بعد است. (بدون در نظر گرفتن ترم تابستانی اختیاری)

آیا میتوان با مدرک دولینگو برای پذیرش دانشگاهها اقدام کرد؟

با توجه به شرایط کرونا، و تعطیلی‌ خیلی‌ از مرکز‌های آیلتس در دنیا، برخی از دانشگاه‌ها نمره دولینگو را در حال حاضر می‌پذیرند، ولی‌ برای درخواست ویزا، توصیه میکنیم که آیلتس داشته باشید. بدون آیلتس احتمال رد شدن ویزا بسیار بیشتر است.

تا چه مدت میتوان در کانادا ماند؟

شما مجازید که تا پایان دوره تحصیلتان به اضافه‌ی 9 ماه در کانادا بمانید. در این زمان اضافه باید یا برای اخذ ویزای شغلی اقدام کنید، یا برای بازگشت به کشور خود برنامه‌ریزی کنید.

آیا آزمون GMAT یا GRE  برای ثبت نام در دانشگاه ها اجباری است؟

برای رشته‌های مدیریت و مهندسی، اکثر دانشگاه‌هایی که در این مطلب در رنکینگ دانشگاه های کانادا در رتبه‌های بالا بودند، به این مدرک نیاز دارند. ولی معدود دانشگاه‌هایی هم هستند که نیازی به ارائه این مدرک برای گرفتن پذیرش ندارند.

رنکینگ دانشگاه ‌های کانادا چه اطلاعاتی را به ما می‌دهد؟

شما با مشاهده رنکینگ دانشگاه های کانادا می‌توانید رتبه بندی بهترین دانشگاه های کانادا را تحت نظر قرار داده و بهترین دانشگاه متناسب با شرایط خود، رشته و گرایش مورد علاقه‌تان، و آب و هوا، بهترین دانشگاه و شهر را برای خود انتخاب کنید.

مهلت درخواست پذیرش دانشگاه ها در کانادا چه زمانی است ؟

دانشگاه های کانادا زمانهای متفاوتی برای درخواست پذیرش دارند که در سایت هر دانشگاه و دپارتمان مربوطه قابل مشاهده است.

بهترین دانشکده علوم پزشکی در کانادا کدام است؟

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا از زمان تاسیس از برترین دانشکده های علوم پزشکی جهان بوده و در کانادا رتبه اول را در این رشته دارد.

سبک زندگی معمولی کانادایی‌ها چگونه است؟

برای بیشتر کسانی که پیش از این به کانادا نرفته‌اند، معمولاً طبیعت این کشور به عنوان جواهری پرارزش خود را نمایش می‌دهد؛ برخورداری از مناظر زیبا، کوه‌های چشمگیر و جنگل‌های ترسناک تجربه‌ی ایده‌آلی را برای فرد می‌آفرینند. در سوی دیگر این طبیعت وحشی، فرد خواهد فهمید که در واقع کانادا روحیه‌های متعدد و سبک‌های گوناگون زیادی را در خود جای داده است. باید یادآوری کرد که کانادایی‌ها برخوردی جسور، صریح و شفاف با مهاجران حاضر در این کشور دارند.

تحصیل بی‌دغدغه در دانشگاه‌های کانادا با موسسه مهرآیین مخبری

ادامه تحصیل در کشور کانادا با توجه به رنکینگ دانشگاه های کانادا ، یکی از بهترین گزینه‌ها در میان بهترین کشورهای مهاجرپذیر دنیا است. تحصیل در کانادا مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: داشتن محیطی به دور از تبعیض نژادی، برخورداری از دانشگاه‌های سطح یک جهانی و آب‌وهوای مناسب. همچنین مدارک فارغ‌التحصیلی که از دانشگاه‌های کانادا دریافت می‌شوند، دارای اعتبار جهانی هستند و مدارکی که از 4 دانشگاه برتر این کشور (تورنتو، مک‌گیل، بریتیش کلمبیا، و مونترئال) اخذ می‌شود، در تمامی کشورهای دنیا دارای اعتبار هستند.

موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری یکی از بهترین موسسات ارائه‌دهنده خدمات در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی به‌ویژه آمریکا و کانادا است. متقاضیان می‌توانند با استفاده از خدمات مشاورین مجرب ما در این موسسه بهترین خدمات مهاجرتی را دریافت کنند. وکلای مهاجرتی و مشاورین ما همواره آماده هستند تا شما را در تمامی مراحل تحصیل در خارج از کشور و تشکیل پرونده مهاجرتی راهنمایی کنند. ما شما را به هدف خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا