دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه رایسون

دانشگاه رایسون

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

در حقیقت دانشگاه رایسون Ryerson University در 26 آوریل 2022 اعلام کرد که نام این موسسه را به دانشگاه متروپولیتن تورنتو تغییر می‌دهد.دانشگاه متروپولیتن تورنتو  Toronto Metropolitan University (TMU یا Toronto Met) به طور قانونی به عنوان دانشگاه رایرسون Ryerson University  ثبت شده و به عنوان دانشگاه رایرسون فعالیت می کند. توجه داشته باشید که عناوینی که در این مقاله استفاده شده است بر اساس نام جدید دانشگاه رایسون یعنی دانشگاه متروپولیتن تورنتو تنظیم شده است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است که دانشجویان بین‌المللی را علاقه مند به تحصیل در کانادا می‌کند. در این مقاله صفر تا صد شرایط تحصیل و برنامه‌های آموزشی و از همه مهم‌تر برنامه تقویت شغلی این دانشگاه پرداخته شده است.

چرا در دانشگاه متروپولیتن تورنتو تحصیل کنیم؟

برنامه‌ها : یادگیری کلاس در دانشگاه متروپولیتن تورنتو از طریق همکاری، کارآموزی، یادگیری منطقه‌ای و برنامه‌های تخصصی جزئی و فارغ التحصیل افزایش می یابد. در حال حاضر با 62 لیسانس و 55 فوق لیسانس و دکتری، برنامه‌های دانشگاه متروپولیتن تورنتو، به دانشجویان اجازه می‌دهد تا ارتباطات جهانی ایجاد کنند و یادگیری بین المللی را تجربه کنند. این دانشگاه که به عنوان یک موسسه تحصیلات تکمیلی شروع به کار کرد، بعداً به عنوان نماینده تعداد فزاینده برنامه‌های ارائه شده به رایرسون پلی تکنیک (Ryerson Polytechnic) تغییر نام داد و در نهایت به وضعیت دانشگاهی دست یافت.

دانشگاه رایسون

پردیس و محل اقامت : دانشگاه متروپولیتن تورنتو یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا برای برنامه‌های کارشناسی است که پذیرای دانشجویان از 146 کشور است. این دانشگاه را می‌توان با پردیس شهری آن که دارای بیش از 125 آزمایشگاه تحقیقاتی و بیش از 70 گروه دانشجویی است، مشخص کرد. فارغ التحصیلان دانشگاه متروپولیتن تورنتو بیش از 155000 عضو در سراسر جهان دارند.

شرایط پذیرش: همراه با ریز نمرات دانشگاهی، نمرات آزمون استاندارد، نمونه کارها و مقالات می‌توانید اپلای کنید. همچنین ممکن است لازم باشد دانشجویان در آزمون‌ها و مصاحبه‌ها حضور پیدا کنند.

مهلت های پذیرش: دانشگاه شرایط پذیرش چندگانه را برای برنامه های خاص از جمله پاییز، بهار و زمستان حفظ می کند. اولین تاریخ بررسی در 18 ژانویه برای پاییز و 1 نوامبر برای بهار است.

هزینه تحصیل: دانشجویان می‌توانند هزینه‌های شهریه بین 28000-39000 CAD  را انتظار داشته باشند.

بورسیه‌ها: این دانشگاه بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان بین المللی در کانادا ارائه می دهد که شامل معافیت از شهریه بین المللی و برنامه های تحصیلی کار می شود.

استخدام ها: این دانشگاه دارای نرخ رضایت بخشی است که فرصت های شغلی پردرآمد در کانادا را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. حقوق فارغ التحصیلان دانشگاه متروپولیتن تورنتو به طور کلی در محدوده 25000 تا 90000 CAD است.

اطلاعات کلیدی دانشگاه متروپولیتن تورنتو

نوع دانشگاه دولتی
نرخ پذیرش 20-30%
سال تاسیس 1948
محل پردیس شهر
تعداد برنامه‌ها 450
زبان آموزشی انگلیسی
شهریه پایه برای خارجی ها 20520 – 27605 USD
تعداد برنامه‌های ارائه شده 130+
تعداد کل دانشجویان (تمام وقت 2019) 31,400
وب سایت رسمی www.ryerson.ca

پردیس دانشگاه متروپولیتن تورنتو

پردیس اصلی دانشگاه متروپولیتن تورنتو در تورنتو است که میدان یونگ دونداس را احاطه کرده است. پردیس خانه یک مرکز آموزشی دانشجویی (SLC) و مرکز تصویر رایسون (RIC : Ryerson Image Centre) است که برنده جایزه شده است. یک جامعه یادگیری پر جنب و جوش در پردیس رایسون برنامه‌های متنوع و جذاب فرهنگی، ورزشی و تفریحی را همراه با فعالیت‌های اجتماعی ارائه می‌دهد. انتظار می رود پردیس برامپتون که قرار است مرکز نوآوری دانشگاه متروپولیتن تورنتو باشد تا پایان سال 2022 افتتاح شود. این دانشگاه برنامه‌هایی را در زمینه علوم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات (STEAM) ارائه می دهد.

محل اقامت دانشجویان در دانشگاه متروپولیتن تورنتو

دانشگاه متروپولیتن تورنتو سه ساختمان مسکونی در پردیس خود دارد. دانشجویان بین المللی می‌توانند درخواست دهند و در هر یک از ساختمان های مسکونی در پردیس دانشگاه زندگی کنند. هزینه زندگی در محوطه دانشگاه بین 3000 تا 3400 CAD متغیر است. دانشجویان می‌توانند از برنامه‌های غذایی ارائه شده در محل اقامت دانشگاه استفاده کنند.

دانشگاه رایسون

هزینه برنامه‌های غذایی 974 تا 1366 دلار کانادا برای هر یک از چهار قسط است. در قسط اول باید یک وعده غذایی انعطاف پذیر اضافی و هزینه اداری 450 و 35 CAD پرداخت کنید. جزئیات خوابگاه خانه‌های دانشجویی موجود در زیر آمده است :

اقامتگاه HOEM (HOEM) – بزرگترین اقامتگاه رایرسون با 30 طبقه و 593 اتاق.

پیتمن هال (PIT) – دومین اقامتگاه بزرگ رایرسون با 14 طبقه و 565 اتاق.

مرکز بین المللی زندگی و یادگیری (ILC) – یک طبقه 11 طبقه که می تواند 256 دانشجوی مقیم را در اتاق های فوق العاده بزرگ خود در خود جای دهد.

محل اقامت دانشجویان در خارج از پردیس دانشگاه

دانشجویان بین المللی که مایل به ماندن در خارج از دانشگاه هستند، می توانند برای لیست خارج از دانشگاه به مسکن و اقامتگاه رایسون (Ryerson Housing) مراجعه کنند. این دانشگاه با برخی از شرکت‌های مسکن و شبکه‌های خانه‌نشینی برای ارائه مسکن خارج از دانشگاه به دانشجویان ارتباط دارد.

برترین برنامه‌های دانشگاه متروپولیتن تورنتو

دانشگاه متروپولیتن تورنتو بیش از 130 برنامه تمام وقت، پاره وقت، توسعه حرفه‌ای و آنلاین را در سطوح مختلف از طریق هفت دانشکده و دو مدرسه ارائه می‌دهد. 62 برنامه کارشناسی با گزینه‌های تمام وقت و پاره وقت موجود است. دانشجویان می‌توانند از بین 55 مدرک کارشناسی ارشد و دکتری برنامه‌ها را انتخاب کنند. برنامه مدرک بین المللی دوگانه توسط دانشکده مهندسی و علوم معماری (FEAS) ارائه می شود، که در آن دانشجویان می‌توانند یک مدرک را از دانشگاه رایسون Ryerson و مدرک دیگری را از یکی از شرکای خارج از کشور کسب کنند.

دانشگاه رایسون

برنامه های بنیاد ESL رایسون آموزش گسترده زبان انگلیسی و مهارت‌های آکادمیک را ارائه می‌دهد. آموزش از راه دور در بیش از 400 دوره آموزش مداوم ارائه می‌شود که شامل بیش از 300 واحد درسی می شود و می تواند به روش های اینترنتی یا کلاس درس گذرانده شود.

ددلاین دانشگاه متروپولین تورنتو به همراه هزینه‌های شهریه

برنامه‌های دانشگاه رایسون هزینه‌های سالانه آخرین مهلت درخواست برنامه‌های دانشگاه رایسون
M.Sc Computer Science کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر $19,399 پاییز- October 23,
زمستان- November 1,
بهار- November 1,
M.B.A مدیریت اجرایی $27,102 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
M.Sc Data Science and Analytics کارشناسی ارشد علوم داده و تجزیه و تحلیل $18,012 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
Master of Nursing کارشناسی ارشد پرستاری $41,679 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
M.Eng Computer Networks کارشناسی ارشد مهندسی شبکه های کامپیوتری $35,098 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
M.Sc. Management کارشناسی ارشد مدیریت $26,230 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
M.Eng Civil Engineering کارشناسی ارشد مهندسی عمران $26,709 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
M.Arch کارشناسی ارشد معماری $19,234 پاییز – October 15,
زمستان – November 1,
بهار – November 1,
B.Sc. Computer Science کارشناسی علوم کامپیوتر $30,362 پاییز – February 1,
B.Eng Computer Engineering کارشناسی مهندسی کامپیوتر $38,457 پاییز – February 1,
B.Eng Electrical Engineering کارشناسی مهندسی برق $38,457 پاییز – February 1,
B.Eng Civil Engineering کارشناسی مهندسی عمران $38,457 پاییز – February 1,
M.ASc Chemical Engineering کارشناسی ارشد مهندسی شیمی $26,709 پاییز – March 12

زمستان- October 1

فرآیند پذیرش دانشگاه متروپولیتن تورنتو

متقاضیان بین المللی باید از مرکز درخواست دانشگاه‌های انتاریو (Ontario Universities Application Centre) برای درخواست برنامه‌های ارائه شده توسط دانشگاه متروپولیتن تورنتو استفاده کنند. برنامه‌های موجود در وب سایت رسمی مرکز درخواست دانشگاه های انتاریو (OUAC) را بررسی کنید و فرم درخواست آنلاین را ارسال کنید.

داوطلبان بین المللی باید فرم OUAC 105 F را پر کنند. هزینه درخواست برای سه انتخاب اولیه برنامه کارشناسی 90 دلار است. هزینه درخواست برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی 110 CAD است. هزینه درخواست برای برنامه مدیریت اجرایی  150 CAD است. پس از پر کردن و ارسال درخواست، متقاضیان نام کاربری و رمز عبور آنلاین رایسون را دریافت می کنند که می تواند بعداً برای ورود به سیستم برای پیگیری وضعیت پذیرش استفاده شود.

توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی پس از ایجاد هویت باید فرم تکمیلی را ارسال کنند. این فرم تحت لیست برنامه در وب سایت رسمی دانشگاه موجود است. در صورت عدم ارسال آن فرم، درخواست رد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه متروپولیتن تورنتو چیست؟

حداقل شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه به شرح زیر است:

 • ریز نمرات تحصیلی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدارک غیر دانشگاهی مانند نمونه کارها، مقاله، آزمون و مصاحبه
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در دانشگاه متروپولیتن تورنتو

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بومی و بین المللی در دانشگاه متروپولیتن تورنتو متفاوت است، همچنین هزینه‌ها برای دانشکده‌های مختلف متفاوت است. به غیر از شهریه، دانشجویان در حین تکمیل تحصیلات عالی خود در کانادا باید هزینه‌های دیگری را نیز متحمل شوند. این هزینه‌ها به انتخاب اتاق، برنامه غذایی و سایر هزینه‌های متفرقه بستگی دارد. هزینه تقریبی حضور در دانشگاه متروپولیتن تورنتو در استان انتاریو در کشور کانادا برای یک دانشجوی بین المللی در جدول زیر آورده شده است:

انواع هزینه‌های زندگی و تحصیل در دانشگاه رایسون هزینه بر حسب دلار کانادا
هزینه شهریه دانشگاه 28,570 – 38,430
اقامت 9110 – 17,850 (on-campus)

11,400 – 19,200 (off-campus)

هزینه‌ها بصورت سالانه هستند.

حمل و نقل 122 – 150 (ماهانه)
کتاب و لوازم 1,100 – 9,900

(هزینه سالانه بسته به برنامه)

غذا 4,247 to 5,759

(هزینه سالانه)

هزینه‌های شخصی 3200 – 5000

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه متروپولیتن تورنتو

دانشگاه متروپولیتن تورنتو کمک‌های مالی مختلفی را در قالب بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی، معافیت از هزینه ها و برنامه‌های تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. دانشجویان بین المللی برای استفاده از این کمک‌های مالی باید شرایط خاصی را رعایت کنند.

نام بورسیه ها و کمک هزینه‌های تحصیلی ارزش بورسیه تحصیلی دانشگاه رایسون
Salad King International Student Awards 5  بورسیه همراه با حدود 800 دلار اعطا می‌شود.
Scotiabank International Student Scholarship ارزش و مبلغ اعطایی بورسیه بستگی به CGPA دارد
BMO Financial Group Diversity Scholarship هر سال حداکثر 15 بورسیه 800 دلاری یا 2000 دلاری توزیع می شود.
Emergency bursary for international students حداکثر کمک 4000 دلار در هر سال مالی است
Ryerson Student Union emergency bursary 375-450  دلار آمریکا

برنامه کار- تحصیل دانشگاه متروپولیتن تورنتو

دانشگاه متروپولیتن تورنتو فرصت های زیادی را در داخل و خارج از دانشگاه برای دانشجویان بین المللی تحت برنامه تحصیلی خود ارائه می دهد. برنامه کار-تحصیل (Work-Study Program) یکی از همین برنامه‌های جذاب است.

مشاغل درون دانشگاهی:

برنامه تقویت شغلی : تجربه کاری در تمام طول سال برای دانشجویان امکان پذیر است. برنامه‌های پاییز و زمستان حداکثر 15 ساعت کار در هفته را ارائه می دهند.

برنامه تجربه کاری بین المللی تقویت شغل (Career Boost International Work Experience Program) یا CBI اشتغال پاره وقت و در پردیس دانشگاه را برای دانشجویان بین المللی تمام وقت فراهم می‌کند. فرصت‌های دستیار پژوهشی، دستیار آموزشی، دستیار فارغ التحصیل، مانیتور آزمایشگاهی و فرصت های Invigilator برخی از فرصت های زیر نظر CBI در دانشگاه رایرسون هستند.

شرایط لازم برای ثبت نام در این برنامه عبارتند از:

 • یک مجوز تحصیلی معتبر
 • شماره بیمه اجتماعی (SIN) که از سرویس کانادا برای تحصیل در کانادا اخذ شده است.
 • متقاضیان باید دانشجوی تمام وقت دانشگاه باشند.
 • باید حداقل 67 CGPA، بدون هیچ گونه مشروط تحصیلی داشته باشد.

Career Boost Off-Cards یک برنامه تجربه کاری تابستانی است که به مدت 12 هفته است. برنامه کار تابستانی دارای یک هفته کاری 35 ساعته است. دانشجویان واجد شرایط توسط تیم تقویت شغلی دانشگاه متروپولیتن تورنتو با کارفرمایان ارتباط داده می‌شوند.

فارغ التحصیلان دانشگاه متروپولیتن تورنتو

شبکه فارغ التحصیلان دانشگاه متروپولیتن تورنتو یا همان دانشگاه رایسون دارای بیش از 155000 فارغ التحصیل است که در سراسر جهان زندگی می کنند. فارغ التحصیلان این دانشگاه مزایای فراوانی از جمله تخفیف های ویژه برای فارغ التحصیلان رایرسون در دسته‌های سفر، کالا، ورزش، سرگرمی و توسعه حرفه‌ای دریافت می‌کنند. فارغ التحصیلان از دسترسی به پورتال مرکزی شغلی برای فارغ التحصیلان برای فرصت‌های شغلی خود برخوردار هستند.

دانشگاه رایسون

دسترسی رایگان به امکانات پردیس مانند عضویت در سالن ورزشی با تخفیف، مرکز ورزشی، تخفیف در فروشگاه، مسکن تابستانی و اقامتگاه و غیره برای فارغ التحصیلان فراهم می شود. همچنین فارغ التحصیلان به پاس کار خارق العاده خود جوایز دستاوردهای مختلفی را از دانشگاه دریافت می‌کنند. در ادامه تعدادی از فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه آورده شده است.

 • Sathish Bala: VP ، دیجیتال و نوآوری، ورود و خروج، BlueBand Digital
 • دیوید مک کیبون: SVP، مدیریت پروژه، توسعه، Cadillac Fairview Corporation Limited
 • ترزا اگنیو: مدیر اجرایی انجمن پرستاران انتاریو
 • تری اوریلی: یکی از بنیانگذاران رادیو و تلویزیون دزدان دریایی
 • نینا دوبرو: بازیگر فیلم خاطرات خون آشام
 • گیل کیم: کشتی گیر حرفه ای کانادایی-آمریکایی

آینده شغلی دانشجویان دانشگاه متروپولیتن تورنتو

پورتال شغلی و کوآپ دانشگاه متروپولیتن تورنتو به دانشجویان کمک می کند تا پتانسیل خود را به عنوان یک متخصص ماهر درک کنند و حرفه‌ای معنادار برای خود بسازند. این پورتال چندین جایزه و اعتبار از چندین آژانس به دلیل ارائه مستمر خدمات شغلی نمونه و ایجاد ابتکارات تنوع نمونه در بین دانشجویان دریافت کرده است. دانشجویان می‌توانند از امکانات زیر در مرکز شغلی و کوآپ دانشگاه متروپولیتن تورنتو استفاده کنند :

 • دانشجویان می‌توانند از طریق منابع کاریابی و استخدام برای استخدام در محل و خارج از سایت مراجعه کنند.
 • دانشجویان می‌توانند در کارگاه‌ها یا رویدادهای شغلی شرکت کنند تا بتوانند با کارفرمایان در طیف گسترده‌ای از صنایع ارتباط برقرار کنند.
 • دانشجویان می‌توانند مشاوره شغلی شخصی را از کارکنان مرکز شغلی و کوآپ دانشگاه متروپولیتن تورنتو دریافت کنند.
 • Career and Co-op Center انتشارات منابع شغلی و مرکز منابع D2L را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا بتوانند هر اطلاعاتی را که به دنبال آن هستند بررسی کنند و به آنها دسترسی پیدا کنند.
 • برای یادگیری مهارت های ضروری و آماده شدن برای مسیر شغلی انتخابی خود پس از فارغ التحصیلی به یک برنامه تعاونی بپیوندید.
 • دانشجویان می‌توانند به نکات مربوط به شغل، مشاوره حرفه‌ای و سایر اطلاعات ضروری در بخش وبلاگ شغلی در این پورتال دسترسی داشته باشند.
 • اعضای فارغ التحصیل در مدت پنج سال پس از فارغ التحصیلی نیز می توانند از خدمات ارائه شده توسط این پورتال استفاده کنند.
زمینه اشتغال حقوق (CAD)
Consulting, Accounting and Professional Services مشاوره، حسابداری و خدمات حرفه‌ای 90,000
IT and Software Development توسعه فناوری اطلاعات و نرم افزار 70,000
Sales and Business Development فروش و توسعه تجارت 81,000
Program and Project Management مدیریت برنامه و پروژه 67,000
Media, Communication and Advertising رسانه، ارتباطات و تبلیغات 78,000

در طی پنج سال آینده، مرکز شغلی و کوآپ دانشگاه متروپولیتن تورنتو قصد دارد یک پیشنهاد یادگیری متمرکز بر شغل ایجاد کند که در سطح ملی و بین‌المللی برای گسترش فرصت‌های شغلی بهتر کار کند. همچنین قصد دارد فرصت های شغلی بهتری را برای تنوع بخشیدن به فرصت‌های دانشجویی و حمایت از نیازهای رو به رشد بازار کار ایجاد کند.

دانشگاه متروپولیتن تورنتو به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا، با استعدا‌د‌ها را از سراسر جهان به خود جذب می کند. تحصیل در این دانشگاه می تواند بهترین امکانات آموزشی و تحقیقاتی را برای دانشجویان فراهم کند و در نتیجه به برتری در سفر تحصیلی خود کمک کند. با کنار گذاشتن مزایای تحقیقاتی، متوسط هزینه تحصیل و بازگشت سرمایه سودآور، یک مزیت بزرگ است که باعث ایجاد تعداد دانشجویان بین المللی ورودی در موسسه می شود.

تاریخ اپلای برای برنامه‌های دانشگاه متروپولین تورنتو

برنامه آخرین مهلت درخواست برای برنامه‌ها هزینه‌ها
M.B.A مدیریت اجرایی آخرین مهلت درخواست نوبت دوم (22 مارس 2022) ₹38.5 L/Yr

CA$63,204 /Yr

M.Sc Data Science and Analytics کارشناسی ارشد علوم داده و تجزیه و تحلیل مهلت درخواست برای پاییز (18 ژانویه 2023) ₹13.9 L/Yr

CA$22,860 /Yr

B.Sc Computer Science کارشناسی علوم کامپیوتر آخرین مهلت درخواست برای پاییز (1 فوریه 2022) ₹18.5 L/Yr

CA$30,362 /Yr

B.Com Accounting کارشناسی حسابداری آخرین مهلت درخواست برای پاییز (1 فوریه 2022) ₹21.3 L/Yr

CA$34,899 /Yr

Ph.D Computer Science دکتری علوم کامپیوتر مهلت درخواست برای پاییز (18 ژانویه 2023) ₹13.3 L/Yr

CA$21,900 /Yr

Ph.D Mathematics دکتری ریاضی مهلت درخواست برای پاییز (18 ژانویه 2023) ₹13.3 L/Yr

CA$21,900 /Yr

Professional Master’s Diploma Accounting فوق لیسانس حرفه‌ای حسابداری آخرین مهلت درخواست برای بهار (15 مارس 2022) ₹8.1 L/Yr

CA$13,337 /Yr

Certificate Advanced Accounting گواهی حسابداری پیشرفته( آخرین مهلت درخواست برای بهار (1 مارس 2022) ₹11.7 L/Yr

CA$19,185 /Yr

سخن پایانی

هدف موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری (MMCF) کمک به متقاضیان و حمایت آن‌ها در رسیدن به اهداف تحصیلی و مهاجرتی و شغلی است. مجموعه ما خدمات مختلفی را در کانادا و آمریکا ارائه می‌دهد. تیم متخصص مجموعه مهرآیین مخبری  به شما در بدست آوردن اهداف مهاجرتی تان در کانادا و آمریکا کمک خواهد کرد. خدمات خود را به ارائه مشاوره جامع اختصاص داده‌ایم. خدمات ما در زمینه بررسی جامع اولیه، مشاوره در مورد الزامات مورد نیاز، انتخاب رشته در دانشگاه مورد نظر، مراحل درخواست و دریافت پذیرش، کمک به تسهیل فرایند ویزا، همراه شما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا