دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
رشته اپتومتریست در کانادا

رشته اپتومتریست در کانادا

آخرین بروزرسانی: 17 خرداد 1402

یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی برگزیده در میان دانشجویان بین المللی، کشور کانادا است. تحصیل در کانادا به دلیل مزیت‌های برتری که دارد و فرصت‌های بی‌نظیری که در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد، یکی از گزینه‌های جذاب مهاجرتی است. در این مقاله بصورت اختصاصی به بررسی و معرفی رشته اپتومتریست در کانادا پرداخته‌ایم. علاقه‌مندان به تحصیل در حوزه اپتومتری یا بینایی سنجی (Optometry) می‌توانند برای اطلاعات بیشتر با موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری ارتباط برقرار نمایند. موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF) در تلاش است تا با ارائه مشاوره تخصصی و خدمات متنوع جوابگوی تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت به کانادا باشد.

رشته اپتومتریست چیست؟

رشته اپتومتریست در کانادا

بینایی سنجی یا اپتومتری یک حرفه مراقبت بهداشتی است که با چشم ها و سیستم بینایی سروکار دارد. اپتومتریست ها مراقبت جامع چشم و بینایی را ارائه می دهند که شامل انکسار و توزیع، تشخیص و مدیریت بیماری در چشم، و توانبخشی شرایط سیستم بینایی است. (شورای جهانی بینایی سنجی World Council of Optometry) اپتومتریست ها معمولاً در مطب خصوصی کار می کنند. فارغ التحصیلان تازه وارد به مدت 2 سال با روش‌های ثابت و مقرر کار می کنند و معمولا روش‌های جدید را بکار نمی برند.

الزامات آکادمیک رایج برای تحصیل در رشته اپتومتریست در کانادا چیست؟

 • حداقل 3 سال تحصیل در مقطع کارشناسی علوم با حداقل میانگین معدل کلی 75٪ (B)
 • دانشجویان باید دوره‌های پیش نیاز از جمله موارد زیر را گذرانده باشند :
 • 5 واحد در واحد‌های درسی زبان انگلیسی، اخلاق، روانشناسی، میکروبیولوژی، شیمی، بیوشیمی، شیمی آلی، حساب دیفرانسیل و انتگرال و آمار گذرانده باشند.
 • یک واحد در زیست شناسی و فیزیک (با آزمایشگاه) و فیزیولوژی گذرانده باشند.

چگونه برای  تحصیل در رشته اپتومتریست در کانادا اپلای کنیم؟

آزمون پذیرش اپتومتری Optometry Admissions Test

OAT توسط انجمن مدارس و کالج های بینایی سنجی (ASCO : Association of Schools and Colleges of Optometry) اداره می شود. این یک آزمون چند گزینه ای است که چهار حوزه را پوشش می دهد :

 • بررسی علوم طبیعی (Survey of the Natural Sciences)
 • درک مطلب (Reading Comprehension)
 • فیزیک (Physics)
 • استدلال کمی (Quantitative Reasoning)

الزامات درخواست برای  تحصیل در رشته اپتومتریست در کانادا

 • نمرات آزمون پذیرش بینایی سنجی (OAT : Optometry Admission Test) و CASper
 • دو فرم ارزیابی محرمانه از مراجع و اساتید
 • الزامات زبان انگلیسی
 • بررسی سوابق شهروندی و بررسی سوابق پلیسی
 • تجربه کاری (اطلاعات در مورد کار، کار داوطلبانه و سایر‌ کار‌ها)
 • جوایز علمی و غیر آکادمیک
 • مصاحبه (سبک متداول مصاحبه MMI در دانشگاه واترلو)

آیا به دنبال تجربه مرتبط در رشته اپتومتریست هستید؟

برگه‌ها و صفحات نکات کار داوطلبانه و کارآموزی (Volunteering and Internships tip) را بررسی کنید. در کارگاه استراتژی‌های جستجوی کاری شرکت کنید یا قرار ملاقاتی را با مشاور شغلی یا استراتژیست شغلی رزرو کنید.

رشته اپتومتریست در کانادا

 

اگر به مصاحبه دعوت شده‌اید، می‌توانید برگه‌های نکات مصاحبه‌ها و آماده‌سازی برای چندمین مصاحبه را مرور کنید، یا در کارگاه آموزشی MMI Prep 101 برای دسترسی به جلسه تمرین MMI در ترم زمستان شرکت کنید. از CLN دیدن کنید و در رویدادها و کارگاه های آموزشی در اسکاربورو برای MMI Prep 101 جستجو کنید.

معرفی دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر برای تحصیل در رشته اپتومتریست در کانادا

در این بخش موسسات آموزش عالی برتر کانادا که دوره‌های بینایی سنجی و اپتومتری را ارائه می دهند، معرفی شده‌اند.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه واترلو University of Waterloo

این دانشکده یکی از دو دانشگاه در کانادا است که دارای دانشکده معتبر بینایی سنجی یا اپتومتری است. این دانشکده رقابتی‌ترین دانشکده بینایی سنجی است و دانشجویان آن به طور میانگین 78-80٪ از امتحانات عملی خود دارند. همچنین دوره‌های اپتومتری سنجی در این موسسه ارائه می شود.

رشته اپتومتریست در کانادا

دانشکده اپتومتری و علوم بینایی دانشگاه واترلو بیش از 3000 اپتومتریست آموزش داده است هر کدام که در مناطق مختلف کشور کار می کنند. برخی حتی در خارج از کشور کار می کنند. این دانشکده یک دوره چهار ساله با آموزش جامع بالینی را در بهترین مراکز مراقبت بینایی در کانادا ارائه می دهد.

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مانند برنامه‌های تحقیقاتی OD/MSc، دکتری و کارشناسی ارشد در دانشگاه واترلو ارائه می‌شوند. این دانشکده به طور گسترده در سراسر کانادا و جهان مورد تحسین قرار گرفته است زیرا به آموزش بیشتر اپتومتریست‌ها کمک کرده است. برخی از دوره های ارائه شده عبارتند از :

 • سلامت و بیماری‌های سیستم بینایی (Health and Diseases of Visual System)
 • اپتیک بصری (Visual Optics)
 • تکنیک‌های بالینی و عملی (Clinical Practical and techniques)
 • زیست شناسی چشمی (Ocular biology)
 • نوروفیزیولوژی بصری (Visual Neurophysiology)

بعد از اینکه نیمه اول برنامه برای ارائه مفاهیم اساسی خود برنامه استفاده شد، برنامه‌های بعدی برای بینش بیشتر و بخشی از کلاس‌های عملی است. در سال آخر، دانشجویان شروع به گذراندن دوره‌های عملی با بیماران در کلینیک می کنند. در کلینیک های بنیادی و تخصصی به سیکل‌های مختلف می پردازند.

دانشجویان در سال آخر حداقل سه ماه را در خارج از واترلو در یک مرکز بینایی سپری می کنند، گاهی اوقات آنها به خارج از کشور به مکان هایی در سوئد و ایالات متحده نیز می‌روند. این امر تضمین می کند که آنها تجربه عملی در زمینه اپتومتری دارند. برای اینکه فارغ التحصیل شود یا بتوانید در دوره بعدی شرکت کنید، باید میانگین 60% در تمام کلاس های ارائه شده و 70% در دوره های بالینی را کسب کنید.

برنامه کارشناسی ارشد همچنین دارای فرصت‌های تحقیقاتی بسیاری است که به دانشجویان کمک می کند تا در پروژه‌های واقعی با دانشگاهیان کار کنند. همچنین «برنامه بین‌المللی اتصال اپتومتریک International Optometric Bridging Program » را اجرا می‌کند.

شهریه این موسسه به سال تحصیلی دانشجو و تابعیت دانشجو بستگی دارد. دانشجویان بین المللی بیش از 60000 دلار در سال برای مدت برنامه پرداخت می کنند، در حالی که دانشجویان بی بضاعت 18000 دلار در سال برای سه سال اول و 24000 دلار برای سال آخر دوره تحصیلی پرداخت می کنند.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه مونترال University of Montreal

این موسسه آموزشی در استان فرانسوی زبان کبک واقع شده است. با این حال، این یک محیط چند زبانه برای دانشجویان در سراسر جهان است.دانشگاه مونترال بر اساس برنامه‌های تحقیقاتی خود در زمینه فارماکولوژی و پزشکی یکی از 100 موسسه آموزش عالی برتر جهان است.

رشته اپتومتریست در کانادا

این دانشکده دارای یک دانشکده معتبر برای برنامه های اپتومتری و علوم بینایی است. این برنامه‌ها هم سطح تحصیلات تکمیلی و هم برنامه‌های تخصصی را ارائه می کردند. این دانشگاه انواع مختلفی از مدارک تحصیلی را با تمرکز در زمینه‌های مختلف به دانشجویان خود اعطا می کند:

 • علوم بینایی (Vision sciences)
 • اختلال بینایی و بهبودی مجدد (Visual impairment and re-adaptation)
 • اختلال بینایی و درمان (Visual impairment and intervention)

این دانشکده همچنین یک برنامه چهار ساله دکتری اپتومتری را برای فارغ التحصیلان پاره وقت و همچنین تمام وقت بصورت همزمان ارائه می کند. در پنج سال گذشته، این دانشکده بیش از 90٪ درصد قبولی در آزمون های مهارت بینایی سنجی را که توسط هیئت بینایی سنجی کانادا برگزار شده است، ثبت کرده است.

این دانشکده به داشتن بهترین برنامه‌های تحقیقاتی و توسعه بینایی سنجی و ارائه بهترین آموزش در مورد سیستم بینایی به دانشجویان خود تاکید دارد. این دانشکده دارای کلینیک بینایی است که ارسال دانشجویان به کلینیک آسان می کند. این کلینیک راهی برای پژوهشگران و سایر اپتومتریست‌ها در کبک است تا تحقیقات بالینی با بیماران با تشخیص‌های مختلف انجام دهند.

رشته اپتومتریست در کانادا – کالج رد دییر Red Deer College

این دانشکده یک مدرک پیش حرفه‌ای (pre-professional degree) در اپتومتری ارائه می دهد. RDC شما را برای آموزش سخت سال سوم در یک دانشکده معتبر بینایی سنجی انتخابی شما برای برنامه‌های دکتری اپتومتری آماده می کند. این دانشکده یک برنامه دو ساله ارائه می دهد و برای فارغ التحصیلی باید میانگین امتیاز لازم برای تمام دوره های گذرانده شده را کسب کنید. در دو سال در RDC، دانشجویان ملزم به ارائه حداقل 20 دوره در برنامه های اصلی و جایگزین خود هستند. نمرات ورودی و قبولی این موسسه هر ساله متفاوت است.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه دالهاویزی Dalhousie University

این دانشکده در سال 2003 شروع به ارائه مدرک کارشناسی ارشد علوم بصری بالینی (Clinical Visual Science) برای دانشجویان نمود. همچنین برای دانشجویان فناوری پزشکی چشم (ophthalmic medical technology) مدارک پزشکی فوق دیپلم صادر می کند. اگر علاقه مند به کسب تجربه در اپتومتری بالینی و حوزه فناوری چشم پزشکی هستید، این برنامه برای شما مناسب است. تیم تحقیقاتی بالینی این دانشکده بسیار حرفه‌ای است.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه رجینا University of Regina

مدرک pre-optometry برای دانشجویان نیز در این موسسه ارائه گردیده است. دانشگاه رجینا یک دوره 4 ساله به نام تحصیلات اپتومتری مقدماتی (pre-optometry studies) ارائه می دهد. همچنین برای دانشجویان این رشته تحصیلی امکان انتقال به دانشگاه واترلو پس از سال سوم تحصیلی وجود دارد .

رشته اپتومتریست در کانادا – کالج داگلاس Douglas College

این دانشکده یک مدرک دیپلم در دوره مرتبط با بینایی سنجی به نام ” dispensing opticianry” ارائه می دهد. طول دوره دو سال است و یک برنامه تمام وقت است. این برنامه بسیار محبوب است زیرا به دانشجویان خود مهارت‌های مختلف مورد نیاز برای یافتن مشاغل پردرآمد را آموزش می دهد. دانشجویان  می‌توانند در رشته‌های اپتیک، چشم پزشکی و بینایی سنجی فعالیت می کنند. اکثر این دانشجویان در مطب های مستقل اپتومتری optometry، اپتیک optics یا چشم پزشکی ophthalmology استخدام می شوند و بعد از چند سال مطب خود را باز می کنند.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه آلبرتا University of Alberta

این دانشگاه یک دوره آموزشی مرتبط با اپتومتری در زمینه چشم پزشکی و علوم بینایی ارائه می دهد. این برنامه برای دانشجویان بین المللی رایگان است. واحد علوم بصری دانشگاه آلبرتا به تحقیقات و مراقبت بالینی و همچنین آموزش دانشجویان خود علاقه مند است. یک مرکز بصری به نام موسسه چشم آلبرتا (Eye Institute of Alberta) دارد. این دانشکده متعهد به کمک به دانشجویانی است که به اپتومتری و مشاغل مرتبط با اپتومتری علاقه مند هستند.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه ریورز تامپسون Thompson Rivers University

TRU همچنین دارای یک برنامه اپتومتری مقدماتی (pre-optometry degree program) است که 4 سال طول می کشد. البته این برنامه وابسته به دانشگاه واترلو است. به همین دلیل دانشجویان می توانند در صورت برآورده شدن برخی از شرایط، به دانشگاه واترلو منتقل شوند. دوره های بینایی سنجی مقدماتی شما را به مهارت های اولیه اپتیک و بینایی سنجی مورد نیاز برای استخدام در یک عمل قابل احترام آماده می کند.

رشته اپتومتریست در کانادا – کالج استنبرگ Stenberg College

این کالج دوره‌های مرتبط با اپتومتری را برگزار می کند. مدارک اعطایی آن معمولاً دوره‌های دیپلم بینایی شناسی (diploma optician) مانند پزشکی اپتومتری (dispensary opticianry) است. شما می‌توانید با ثبت نام در یکی از این دوره ها و برآوردن شرایط مورد نیاز برای گذراندن دوره، تبدیل به یک اپتومتریک مجاز شوید.

رشته اپتومتریست در کانادا

این برنامه‌های دیپلم در یک سال تکمیل می شود. این دانشکده همچنین توسط انجمن ملی اصلاح بینایی سنجی کانادا (National Association of Canadian Optician Regulators ) تایید شده است. فارغ التحصیلی از این کالج به شما شانس استخدام در کلینیک های بینایی سنجی و برخی از مطب‌های مستقل را می‌دهد. شما همچنین دانش پیش نیاز و مقدماتی مورد نیاز برای پذیرش در هر دانشکده اپتومتری را به دست می‌آورید.

رشته اپتومتریست در کانادا – دانشگاه وینیپگ University of Winnipeg

این دانشکده معتبر دوره مقدماتی اپتومتری را ارائه می دهد. این یک برنامه 3 ساله است که دانشجویان اطلاعات اولیه در مورد اپتومتری و علوم اپتیک را کسب می‌کنند. با وجود اینکه اندازه  پردیس این دانشکده کوچک است، اما نسبت استاد به دانشجو خوبی دارد. این موسسه آموزشی به دانشجویان کمک می‌کند تا به طور مؤثر با اساتید خود تعامل داشته باشند و در پروژه‌های واقعی با آنها همکاری کنند.

سخن پایانی

هدف موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF) کمک به متقاضیان و حمایت آن‌ها در رسیدن به اهداف تحصیلی و مهاجرتی و شغلی است. مجموعه ما خدمات مختلفی را در کانادا ارائه می‌دهد. تیم متخصص مجموعه مهرآیین مخبری  به شما در بدست آوردن اهداف مهاجرتی تان در کانادا کمک خواهد کرد. خدمات خود را به ارائه مشاوره جامع اختصاص داده‌ایم. خدمات ما در زمینه بررسی جامع اولیه، مشاوره در مورد الزامات مورد نیاز، انتخاب رشته در دانشگاه مورد نظر، مراحل درخواست و دریافت پذیرش، کمک به تسهیل فرایند ویزا، همراه شما خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا