دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه MIT

دانشگاه MIT

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

معرفی دانشگاه MIT

موسسه فناوری ماساچوست مشهور به دانشگاه MIT یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی خصوصی در سراسر جهان است که در شهر کمبریج ماساچوست در ایالت بوستون آمریکا واقع شده است. دانشگاه MIT آمریکا که در سال‌های اخیر همواره به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر دنیا به شمار رفته است، مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از ایرانیان می‌باشد. اما با توجه به محدودیت‌های سخت‌گیرانه سال‌های اخیر، تحصیل در آمریکا و خصوصا در دانشگاه MIT، با چالش‌های بسیاری همراه است و به یک رزومه تحصیلی قوی نیاز دارد. در این مطلب از موسسه مهاجرتی مهرآیین با شرایط اخذ پذیرش و ویژگی‌های کلی این دانشگاه آشنا می‌شویم.

تاریخچه دانشگاه MIT

دانشگاه MIT

دانشگاه پلی‌تکنیک ماساچوست در سال 1861 توسط ویلیام بارتون راجرز تاسیس شد. این دانشگاه که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در سال‌های اخیر شناخته شده است، دارای 5 دانشکده اصلی، بیش از 33 گروه آموزشی و یک کالج خودگردان است. این دانشگاه از زمان تاسیس، مدل دانشگاه‌های پلی‌تکنیک اروپایی را پذیرفت و در بحث تحقیقات علمی، علوم آزمایشگاهی و مهندسی به یکی از معتبرترین مراکز آموزشی دنیا تبدیل شد. راجرز که یکی از اساتید دانشگاه ویرجینیا بود، رویای تاسیس یک موسسه فناوری را در سر داشت که به پیشرفت‌های علمی بپردازد. او مایل به ایجاد یک دانشگاه حرفه‌ای نبود؛ اما طرح راجرز باعث تاسیس دانشگاهی شد که در زمینه تحقیقات علمی و آزمایشگاهی یکی از برترین‌ها به شمار بیاید.

جایگاه دانشگاه ماساچوست در رنکینگ‌های مختلف

یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای متقاضیان تحصیل در خارج کشور، رتبه دانشگاه مورد نظر در رنکینگ‌های جهانی است. دانشگاه MIT از سال 2012 در صدر جدول دانشگاه‌های برتر جهان قرار داشته (مخصوصا در رنکینگ دانشگاه‌های فنی مهندسی)؛ به همین خاطر، همواره متقاضیان تحصیل در این دانشگاه در حال افزایش هستند. در این بخش به بررسی رتبه دانشگاه MIT در رنکینگ‌های مختلف جهانی می‌پردازیم:

 • رنکینگ جهانی QS: رتبه 1
 • رنکینگ جهانی تایمز: 5
 • رنکینگ جهانی شانگهای: 4
 • رنکینگ جهانی S: 2

شرایط و مراحل اخذ پذیرش دانشگاه MIT

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه ماساچوست باید شرایط بسیار خوبی داشته باشید و با پیگیری علایق و استعدادهای خود، ملاک‌های لازم برای ورود به دانشگاه MIT را برآورده کنید. این دانشگاه به نتایج آزمون‌های SAT و ACT اهمیت بسیاری می‌دهد. البته برای سال 2022 این آزمون ها دیگر لازم نیستند و افرادی که برای مقطع کارشناسی بخواهند برای MIT اقدام کنند می توانند بدون دادن این آزمون اپلای کنند. لازم بذکر است که در صورتی که نمره آزمون SAT یا ACT را دارید میتوانید در پروسه اپلیکیشن خود آن را ارائه داده و ارائه آن به عنوان یک مزیت برای شما محسوب می شود.

دانشگاه MIT

در آزمون‌های موضوعی SAT متقاضی باید حداقل 720 نمره و در شرایط ایده‌آل، بالای 750 نمره از هر امتحان به‌دست آورد. در صورت داشتن شرایط مناسب برای استانداردهای قبولی دانشگاه ماساچوست می‌توانید به یکی از دانشجوهای این دانشگاه بزرگ تبدیل شوید. چند مرحله اصلی برای اخذ پذیرش در دانشگاه MIT آمریکا وجود دارد که به شرح ذیل است:

 • ایجاد حساب کاربری در سایت دانشگاه MyMIT
 • تکمیل پروفایل اپلیکیشن این دانشگاه و ارائه اطلاعات لازم
 • مدارک التحصیلی و ریز نمرات قبلی خود را به همراه ترجمه رسمی آن ها ارائه دهید
 • دریافت توصیه‌نامه از استاد یا معلم معتبر
 • مصاحبه خود را تکمیل و تنظیم کنید
 • ارسال رزومه تحصیلی و انگیزه نامه قوی برای رشته موردنظرتان
 • ارائه نمره زبان لازم در آزمون های زبان بین المللی(مانند تافل با حداقل نمره 90 و آیلتس با حداقل نمره 7)
 • تا زمان مهلت مقرر (ددلاین ذکر شده در سایت دانشگاه) اپلیکیشن خود را در حساب کاربری تان تکمیل کرده و اپلیکیشن خود را سابمیت کنید.

توجه داشته باشید که فقط دانشجویان پذیرفته شده باید نمرات نهایی خود را به صورت مدارک آفیشیال یا رسمی ارسال کنند. بیشتر متقاضیان مقطع کارشناسی این دانشگاه بین 17 تا 19 سال سن دارند.

معدل مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه MIT

متقاضیان تحصیل در دانشگاه ماساچوست باید نمره GPA حداقل B یا 80 درصد را در مقیاس نمره‌دهی مدرسه یا دانشگاه قبلی خود را داشته باشند. معمولا اعضای هیئت علمی دانشگاه MIT دانشجویان را با معدل حداقل 3/5 نمره از 4 یا 4/5 نمره از 5 قبول می‌کنند. با این حال، ریز نمرات فقط یک جنبه از پرونده داوطلب است که موقع تصمیم گیری برای اخذ پذیرش بررسی می‌شود. توجه داشته باشید که سخت‌گیری در پذیرش دوره فوق لیسانس و دکترا بسیار بیشتر از دوره لیسانس است؛ که این به دلیل بودجه بالای تحقیقاتی و نبود محدودیت در دوره‌های تکمیلی است.

سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه ماساچوست

در این مطلب، با آزمونی مانند SAT آشنا شدیم که مطالعه برای کسب نمره مناسب در این آزمون، باعث افزایش آمادگی تحصیلی برای حضور در دانشگاه ماساچوست می‌شود. حال یکی دیگر از ملاک‌های مهم پذیرش در دانشگاه MIT که سطح زبان مورد نیاز این دانشگاه است، را بررسی می‌کنیم:

 • آزمون تافل: حداقل 90 و نمره توصیه شده 100 می‌باشد
 • آزمون آیلتس: حداقل نمره 7 و نمره توصیه شده: 5/7
 • آزمون دولینگو: حداقل 120 و نمره توصیه شده: 125

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه MIT

برای اخذ اقامت تحصیلی از طریق پذیرش در دانشگاه ماساچوست، باید مدارک خاصی را ارسال کنید. در ادامه این مطلب با انواع مدارک لازم برای اخذ پذیرش آشنا خواهیم شد. این نکته را فراموش نکنید که تمامی مدارک شما باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. همچنین ارسال مدارک ذیل، حتما موجب قبولی متقاضیان نخواهد بود و این مدارک به صورت رقابتی مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس نتیجه به متقاضی اعلام خواهد شد. داوطلبان در نظر داشته باشند که نبودن هریک از مدارک زیر، نقص مدرک محسوب می‌شود و ممکن است موجب ریجکت شدن درخواست شما شود. پس بهتر است با این مدارک به خوبی آشنا شوید:

 • نتایج آزمون‌های SAT و ACT
 • مدرک آزمون زبان انگلیسی تافل یا آیلتس
 • نتیجه آزمون GRE
 • کلیه مدارک تحصیلی قبلی(شامل ریزنمرات و اصل به همراه ترجمه رسمی مدارک دبیرستان، دیپلم،مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات و ترجمه رسمی آنها، مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات و ترجمه رسمی آنها)
 • توصیه‌نامه از اساتید و معلمان مقاطع تحصیلی قبلی (در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکترا لازم است)
 • انگیزه‌نامه قوی
 • رزومه تحصیلی؛ (هرگونه دستاورد و مقاله منتشر شده باید در رزومه ذکر شده باشد)
 • تکمیل صحیح فرم اپلیکیشن و پرداخت اپلیکیشن فی آن

مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه ماساچوست

دانشگاه MIT برای ترم پاییز هرسال دارای دو مهلت ثبت‌نام برای درخواست پذیرش دانشجویان در این دانشگاه است. یکی از این مهلت‌های درخواست برای اقدام اولیه و دیگری برای تصمیم‌گیری نهایی است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه MIT در ترم پاییز باید در زمان مناسبی مدارک خود را بفرستید. زمان این مهلت‌ها به شرح زیر است:

 • برای اقدامات اولیه تا 1 نوامبر
 • برای تصمیم‌گیری نهایی تا 1 ژانویه

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ماساچوست

دانشگاه MIT

یکی از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق بورسیه‌های تحصیلی است. بورسیه‌های دانشگاه MIT برای دانشجویان بین‌المللی مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی
 1. کمک مالی: این نوع بورسیه در پرداخت شهریه کامل و گرفتن سوییت یا خانه دانشجویی به دانشجو کمک می‌کند. دانشگاه MIT به میزان 100 درصد به داوطلبان خارجی که واجد شرایط کمک مالی هستند، مانند دانشجویان محلی خود، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. برای درخواست این بورسیه دو روش وجود دارد. یکی با مشخصات CSS است، یعنی تمام اطلاعاتی که برای تایید صلاحیت شما نیاز است را ارائه می‌کنید. اسناد مورد نیاز شامل اظهارنامه مالیاتی والدین، صورت حساب‌های بانکی، سوابق مالیاتی و سوابق درآمد بدون مالیات می‌شود.روش دیگر برای درخواست این بورسیه، ارائه اظهارنامه مالیاتی والدین و یا اسناد درآمد خود از طریق بستر IDOC است. این اسناد باید حتما به زبان انگلیسی ارائه شوند.
 2. بورسیه مالی خصوصی: میزان این بورسیه تحصیلی در شرایط مختلف متفاوت است. پس از اعطای این بورسیه، دانشجو باید فرم پاسخ به بورسیه خارج را پر کند. این فرم به دانشگاه MIT کمک می‌کند تا میزان کمک هزینه داوطلب را به‌روز کند.
 • مقطع تحصیلات تکمیلی:
 1. دستیابی به پژوهش و آموزش: این بورسیه که شامل پرداخت شهریه کامل و کمک هزینه تحصیلی می‌شود، مورد استفاده بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه MIT است. این بورسیه شهریه را کاملا پوشش می‌دهد و کمک هزینه خوبی در اختیار دانشجو قرار می‌دهد. همچنین مقدار آن برای انواع تحصیلات تکمیلی، متفاوت است.
 2. برنامه دانشجویی فولبرایت: این بورسیه شهریه 9 ماه الی 1 سال تحصیلی دانشجو را پوشش می‌دهد. این برنامه که برای بیش از 160 کشور در دسترس دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه MIT است، شرایطی مانند مدرک کارشناسی با معدل خوب و رونوشت سوابق کامل خود دارد. سایر اسناد مورد نیاز برای این بورسیه شامل نامه مرجع، نامه حمایت از موسسات، کپی صفحات شناسنامه و گذرنامه می‌شود. برای دریافت این بورسیه تسلط به زبان انگلیسی اجباری است. متقاضی باید در آزمون تافل نمره‌ای کمتر از 90 نداشته باشد.
 3. بورسیه بین‌المللی انجمن زنان آمریکایی دانشگاه (AAUW): این بورسیه به دانشجویان دختر خارجی تعلق می‌گیرد که مایل ثبت نام در دانشگاه MIT برای تحصیلات تکمیلی تمام وقت هستند. شرط اساسی در این بورسیه تکمیل مدرک کارشناسی یا معادل آن است. برندگان این بورسیه با توجه به شایستگی تحصیلی و تعهد خود برای پیشرفت جنسیت زن انتخاب می‌شوند. مبلغ این بورسیه از 18000 تا 30000 دلار است.

دانشکده‌های دانشگاه ماساچوست

دانشگاه MIT آمریکا پنج دانشکده از جمله دانشکده معماری و برنامه‌ریزی (MIT School of Architecture and Planning)، دانشکده مهندسی (MIT School of Engineering)، دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی (MIT School of Humanities, Arts, and Social Sciences)، دانشکده مدیریت اسلون (MIT Sloan School of Management) و دانشکده علوم (MIT School of Science) و کالج علوم بهداشتی و فناوری است.

مشهورترین بخش دانشگاه ماساچوست، زیرگروه مهندسی برق و علوم کامپیوتر (EECS) است که در دانشگاه دوره 6 نامیده می‌شود. زبان‌شناسی و فلسفه به عنوان دوره 24 در بین دانشجویان شناخته شده است. همچنین دوره‌های فردی با استفاده از ترکیبی از تعداد دوره گروه و شماره کلاس فرد نام‌گذاری می‌شوند. هرکدام از دانشکده های دانشگاه MIT دارای چندین دپارتمان هستند که در همه مقاطع دروس را ارائه می‌کنند.

معرفی دانشکده مدیریت اسلون دانشگاه ماساچوست

پس از به ارائه رشته مهندسی صنایع در سال 1950، الفرد پیف اسلون با تامین بودجه 5 میلیون دلاری دانشکده مدیریت صنعتی دانشگاه MIT را ایجاد کرد که این دانشکده، بعد ها به دانشکده مدیریت اسلون تغییر نام پیدا کرد. در سال 1954 اولین دوره مهندسی سیستم در این دانشگاه برگزار شد.

دانشگاه MIT

دانشگاه MIT در سال 1961 به عنوان اولین پیمانکار ناسا آزمایشگاه مخصوصی طراحی کرد تا پروژه‌های تحقیقاتی در آن انجام شود. از دیگر فعالیت‌های جالب توجه انجام شده در این دانشگاه که با همکاری دانشکده مدیریت اسلون انجام شده، می‌توان به طراحی سیستم عامل مک اشاره کرد. در حال حاضر در زمینه مهندسی صنایع، آزمایشگاه‌ها و مراکز گوناگونی در دانشگاه MIT ایجاد شده است. دپارتمان بخش سیستم‌های مهندسی یا ESD با همکاری 6 مجموعه مهندسی و دانشکده مدیریت اسلون، زیرمجموعه دانشکده مهندسی بوده و در زمینه سیستم‌های تولید، بهداشت و درمان و زنجیره تامین فعالیت می‌کند.

معرفی دانشکده مهندسی دانشگاه ماساچوست

دانشکده مهندسی دانشگاه MIT با هدف آموزش نسل بعدی رهبران علم مهندسی، در حال ایجاد دانش جدید و خدمت به جامعه است. این دانشکده با استعدادترین افراد را از سراسر جهان برای ایجاد نوآوری جذب می‌کند. این دانشکده که در نزدیکی میدان کندال در کمبریج قرار دارد، بزرگترین دانشکده در میان 5 دانشکده دانشگاه MIT محسوب می‌شود. دانشکده مهندسی دانشگاه ماساچوست حدود 70 درصد از دانشجویان رشته‌های کارشناسی و 45 درصد از دانشجویان کارشناسی ارشد را تشکیل می‌دهد. بیش از یک‌سوم اعضای هیئت علمی دانشگاه MIT در دانشکده مهندسی فعالیت دارند و بیش از نیمی از تحقیقات دانشکده را تولید می‌کنند.

انتخاب رشته مناسب در دانشگاه MIT

برای پاسخ به این سوال که دانشگاه ماساچوست چه رشته‌هایی دارد، ابتدا باید به این توجه کرد که انتخاب رشته همواره در سرنوشت زندگی شما تاثیر خواهد داشت. این موضوع به قدری اهمیت دارد که اگر فرد به دنبال علایق خود نرود، ممکن است حتی در دانشگاه MIT از تحصیل دست بکشد و انصراف دهد. رشته‌های تحصیلی در دانشگاه ماساچوست در ادامه با ذکر دانشکده مربوطه شرح داده خواهند شد:

 • دانشکده معماری و برنامه‌ریزی: معماری – علوم و هنرهای رسانه‌ای – مطالعات و برنامه‌ریزی شهری
 • دانشکده مهندسی: مهندسی هوافضا و فضانوردی – مهندسی زیست شناسی – مهندسی شیمی- مهندسی عمران و محیط زیست – داده‌ها، سیستم‌ها و جامعه – مهندسی برق و علوم کامپیوتر – علوم و مهندسی مواد – مهندسی مکانیک – مهندسی پزشکی و علوم – علوم و مهندسی هسته‌ای
 • دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی: انسان شناسی – مطالعات تطبیقی رسانه – اقتصاد – زبان‌های جهانی – تاریخ – علوم انسانی – زبان‌شناسی – ادبیات – موسیقی و هنرهای تئاتر – فلسفه – علوم سیاسی – علم، فناوری و جامعه
 • دانشکده مدیریت اسلون: انواع گرایش‌های مدیریت (مانند مدیریت صنعتی، بازاریابی و استراتژیک)
 • دانشکده علوم: زیست شناسی – مغز و علوم شناختی – زمین، علوم جوی و علوم سیاره‌ای – ریاضیات – علم فیزیک – علم شیمی

آشنایی بیشتر با رشته‌های موجود در دانشگاه MIT به شما کمک می‌کند تا مسیر خود را بهتر بیابید. برای انتخاب بهتر رشته خود می‌توانید از موسسه مهرآیین مخبری کمک بگیرید و از راهنمایی‌های مشاوران متخصص این موسسه استفاده کنید.

امکانات جالب دانشگاه ماساچوست

در دانشگاه MIT آمریکا، علاوه بر تحصیل و پژوهش‌های علمی، فعالیت‌های ورزشی نیز رواج دارد. هر سال حدود 25 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی دانشگاه ماساچوست در تیم‌های ورزشی در رشته‌های مختلف عضویت دارند. زندگی دانشجویی در این دانشگاه پر از هیجان است. 12 موزه و گالری در دانشگاه ماساچوست وجود دارد که هرسال حدود 170000 نفر از این موزه‌ها دیدن می‌کنند. همچنین، دانشجویان در برنامه‌های رقص، تئاتر، موسیقی و نویسندگی شرکت دارند و اعضای هیئت علمی بخش تکنولوژی ماساچوست جزو برندگان جوایز معتبر گوگلهایم و پولیترز به‌شمار می‌روند.

دانشگاه MIT

دانشگاه MIT تعداد زیادی مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های بزرگ دارد که انواع پژوهش‌های بین‌المللی و پروژه‌های جهانی در آن اجرا می‌شوند. برای مثال لابراتور شهر هوشمند، آزمایشگاه اجتماعات نوآور، آزمایشگاه پاپ و آزمایشگاه مدیا MIT از مراکز تحقیقاتی مهم در دانشگاه ماساچوست آمریکا هستند.

سکونت در خوابگاه دانشگاه MIT

انتخاب محل زندگی برای دانشجویان خارجی امری حیاتی است. خوابگاه‌ها و پردیس‌های مختلف دانشگاه MIT در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند. لذا دانشجویان با طی کردن مسیر کوتاهی می‌توانند بین خوابگاه و دانشکده خود تردد داشته باشند. از دیگر امکانات این دانشگاه می‌توان به ایستگاه اتوبوس‌های متعددی اشاره کرد که در دانشگاه وجود دارند و امکان تردد به نواحی مختلف دانشگاه را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه MIT

دانشجویان همواره فرصت عضویت در انجمن‌های دانشجویی و خوابگاه‌ها را دارند. هزینه اجاره خوابگاه در دانشگاه MIT آمریکا که شامل برق، آب و وسایل سرمایشی و گرمایشی می‌شود، به طور متوسط برابر با 11500 دلار است. همچنین اینترنت پرسرعت در تمامی محوطه دانشگاه و خوابگاه در دسترس دانشجویان قرار دارد. قرارداد سکونت در خوابگاه یک ساله و قابل تمدید است. همچنین دانشجویان امکان انتخاب هم‌اتاقی خود را دارند و دانشجویان متاهل می‌توانند در واحدهای متاهلی مخصوص خود زندگی کنند.

نکاتی مهم درباره تحصیل در دانشگاه MIT

با توجه به این که دانشگاه MIT یکی از برترین دانشگاه‌های سراسر جهان است، رعایت چند نکته مهم درباره تحصیل در این دانشگاه بسیار حیاتی است. در ادامه این مطلب با تعدادی از این نکات مهم آشنا می‌شوید. دانستن این نکات به روند مهاجرت تحصیلی شما کمک خواهد کرد:

 • این نکته که دانشجویان خارج از آمریکا، رشته و مقطع تحصیلی متفاوتی از دانشجویان آمریکایی داشته‌اند، تاثیر منفی بر درخواستشان نخواهد داشت
 • دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه MIT باید برخی دروس پیش‌نیاز را بر اساس نوع دیپلم خود بگذرانند تا بتوانند در رشته مورد نظر خود شروع به تحصیل کنند
 • هر دانشجوی خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ماساچوست را دارد، باید قبل از شروع تحصیل خود در MIT سابقه آشنایی با دروسی همانند زبان انگلیسی، تاریخ و علوم اجتماعی و ریاضیات (حداقل تا سطح دیفرانسیل و انتگرال) را داشته باشد
 • یکی دیگر از نکات مهم در مورد دانشگاه MIT ترکیب بین‌المللی آن است. با توجه به آمار خود دانشگاه، 40 درصد از کل دانشجویان در مقطع کارشناسی و 60 درصد آن‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی(شامل کارشناسی ارشد و دکترا) مشغول به تحصیل هستند. در حالی که این ترکیب برای دانشجویان بین‌المللی 18 به 82 است. یعنی درصد بسیار بالایی از دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. با نتیجه گیری از این دو آمار می‌توان گفت که 45 درصد از کل دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر، از دانشجویان خارجی تشکیل شده‌اند.

هزینه تحصیل و زندگی در ماساچوست

وقتی که یک شخص با هدف تحصیل وارد یک کشور دیگر می‌شود، پس از ورود به آن کشور و تثبیت شرایط زندگی و اقامت خود، مهم‌ترین دغدغه‌ای که در دوران دانشجویی برایش پیش می‌آید، هزینه‌های تحصیل و زندگی است. این هزینه‌ها عموما با کار دانشجویی قابل مدیریت هستند.

با نگاهی عمیق‌تر می‌توان به این نتیجه رسید که وقتی یک شخص وارد آمریکا می‌شود، باید این موضوع را بداند که آمریکا کشور بسیار گرانی است و هزینه‌های زندگی از کشورهای دیگر مانند کانادا بیشتر است. به همین خاطر، دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه MIT آمریکا را دارند، باید هزینه‌های زندگی را از قبل برآورد کرده باشند. در ادامه این مطلب با حدود قیمت اقلام و اجناس مورد نیاز هر شخص برای زندگی در ماساچوست در سال 2020 آشنا خواهید شد:

 • غذا در رستوران معمولی 15 دلار
 • آب معدنی (0.33 لیتر) 1.47 دلار
 • برنج (یک کیلو) 87 دلار
 • نان سفید (500 گرم) 2.61 دلار
 • تخم مرغ (12 عدد) 2.27 دلار
 • سیب (یک کیلو) 48 دلار
 • موز (یک کیلو) 1.51 دلار
 • گوجه فرنگی ( یک کیلو) 01 دلار
 • سیب زمینی (یک کیلو) 2.56 دلار
 • مک دونالد 7 دلار
 • کاپوچینو 4.1 دلار

دیگر هزینه‌های زندگی در ماساچوست:

 • بلیط یکطرفه (حمل و نقل عمومی) 2.25 دلار
 • تاکسی (یک کیلومتر) 1.71 دلار
 • گازوئیل (یک لیتر) 0.73 دلار
 • هزینه باشگاه (ماهیانه) 36 دلار
 • هزینه انرژی (آب، برق، گاز) 152 دلار
 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1,290 دلار
 • اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر (متر) 1,020 دلار
 • خرید آپارتمان در مرکز شهر (متر) 2,100 دلار
 • خرید آپارتمان در اطراف شهر (متر) 1,700 دلار
 • اینترنت (ماهانه) 62 دلار
 • شهریه مهدکودک خصوصی 890 دلار

همچنین در این بخش، با هزینه تحصیل در دانشگاه MIT و نرخ‌های استاندارد شهریه دوره کارشناسی در سال تحصیلی 2022-2021 آشنا خواهید شد. هزینه شهریه و زندگی دانشجویی در ماساچوست به شرح زیر است:

 • شهریه سالانه: 55510 دلار
 • هزینه زندگی دانشجویی ( این هزینه با درنظر گرفتن دسترسی نامحدود به سالن بدن‌سازی، کلاس‌های تناسب اندام، رویدادهای دانشجویی و سفرها برآورد شده است): 368 دلار
 • هزینه خوابگاه (در هر سال تحصیلی): 11550 دلار
 • کتاب‌ها و دیگر لوازم مورد نیاز: 840 دلار
 • هزینه‌های شخصی: 2202 دلار

هزینه‌های اعلام شده در بخش قبلی فقط برای دوره کارشناسی هستند. همچنین نرخ استاندارد شهریه دوره تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و بالاتر) برای سال تحصیلی 2022-2021 که با آمار دقیق تهیه شده، به شرح زیر است:

 • شهریه کامل منظم: 27755 دلار
 • شهریه دانشجویان دکترا غیر مقیم: 1390 دلار برای 3 ترم اول، 4165 دلار برای ترم‌های بعد
 • شهریه کارآموزی خارج از دانشگاه: 9715 دلار (35 درصد از حداکثر هزینه شهریه)

دانش آموختگان و افتخارات دانشگاه ماساچوست

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در تاریخ فعالیت خود، استادان سرشناسی داشته است که نام آن‌ها برای اکثر دانشجویان آشنا است. افرادی مانند نوام چامسکی، موریس هله و رومن یاکوبسن از اساتید فقید و ارزشمند این دانشگاه بوده‌اند.

دانشگاه MIT

محققان، دانش آموختگان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه تا پیش از اکتبر 2020، برنده 96 جایزه نوبل، 15 جایزه تورینگ و 2 مدال اورفیدلز شده‌اند. علاوه بر این، 59 نفر از برندگان مدال ملی علوم، 29 نفر از دریافت‌کنندگان مدال ملی فناوری و نوآوری، 80 نفر از محققان مارشال و 16 نفر از دانشمندان ارشد نیروی هوایی آمریکا نیز به موسسه فناوری MIT وابسته بوده‌اند.

در این دانشگاه دانش آموختگان معروفی وجود داشته که معروف‌ترین این دانش آموختگان در سیاست بین‌المللی عبارتند از: بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر سابق کشور اسرائیل)، ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا و نخست وزیر حال حاضر ایتالیا)، بن برننکی (رئیس سابق فدرال رزرو)، راگورام راجان (رئیس بانک مرکزی هند)، کوفی عنان (دبیرکل سابق سازمان ملل)، علی اکبر صالحی (وزیر سابق امور خارجه ایران)، لوکاس پاپادموس (نخست وزیر سابق یونان) و دیوید میلیبند (وزیر امور خارجه سابق آمریکا).

موقعیت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه MIT

با توجه به این‌که کشور آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا است، تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور، مانند دانشگاه MIT، می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی فارغ‌التحصیلان را تضمین کند. از طرفی دیگر، دولت آمریکا اجازه کار یک ساله پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان ویزای دانشجویی F-1 یا ویزای کار غیر مهاجرتی H-1B را ارائه کرده است، که این امر، باعث می‌شود تا فارغ التحصیلان بتوانند پس از اتمام دوره تحصیلی و اخذ مدرک مورد نظر خود، به مدت یک سال در آمریکا بمانند و شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند.

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان دانشگاهی مانند MIT آمریکا، بهترین موقعیت‌های شغلی را کسب می‌کنند و در مورد ورود به بازار کار پس از اتمام دوره تحصیلی، نباید نگرانی داشته باشند.

مراکز درمانی دانشگاه ماساچوست

دانشگاه MIT آمریکا دارای مراکز درمانی و مراقبتی متعددی برای دانشجویان، اعضای دانشگاه و پرسنل خود است. دانشجویان در این مراکز پزشکی، تحت انواع مراقبت‌های درمانی قرار گرفته و از بیمه خدمات درمانی برخوردار هستند. اقدام‌های مهمی مثل آزمایشات پزشکی و ویزیت‌های مرتب و دقیق سالیانه دانشجویان، باعث می‌شود تا آن‌ها از یک زندگی سالم دانشجویی بهره‌مند شوند.

دانشگاه MIT

شبکه پزشکی و درمانی دانشگاه MIT بخش‌های مختلفی دارد؛ از جمله تمرینات ورزشی و بدن‌سازی، آرامش و ریلکسیشن، سرویس‌های ماساژ درمانی، تغزیه و رژیم درمانی، حمایت‌ها و پشتیبانی خانواده‌ها مانند موقعیت شغلی، تحصیل در مدرسه، آموزش مضرات استفاده از دخانیات، آموزش زبان و سایر فعالیت‌های حمایتی دیگر. دانشجویان دانشگاه MIT آمریکا تحت پوشش شبکه درمانی و پزشکی دانشگاه، انواع مراقبت‌های خاص پزشکی را برای سالم نگهداشتن جسم و ذهن خود تجربه می‌کنند.

همچنین یک مرکز مشاوره سلامت ذهنی وجود دارد که از بخش‌های مرکز پزشکی دانشگاه محسوب می‌شود. در این مرکز علاوه بر ارائه مشاوره‌های روانشناسی برای حل مشکلات، آماده سازی ذهن دانشجویان برای فعالیت‌های دانشگاهی نیز انجام می‌شود. بخش مراقبت‌های ویژه موسسه فناوری ماساچوست همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 شب فعال است. ولی بخش اورژانس به صورت شبانه روزی در حال خدمت به بیماران است.

سوالات متداول

شرایط ورود به دانشگاه MIT چیست؟

همان‌طور که در مطلب توضیح داده شد، داشتن مدرک تحصیلی متناسب با معدل بالا، میزان تسلط به زبان انگلیسی و داشتن نمره کافی از دیگر آزمون های لازم (مانند GRE و SAT) و ارائه انگیزه نامه قوی از جمله مهم‌ترین شرایط ورود به دانشگاه MIT است.

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه MIT وجود دارد؟

تحصیل در این دانشگاه همراه با پرداخت شهریه امکان‌پذیر است. ولی همان‌گونه که در مطلب توضیح دادیم، انواع کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط وجود دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه MIT حدودا چقدر است؟

با خواندن این مطلب دریافتیم که در مقاطع مختلف، هزینه تحصیل متفاوت خواهد بود. ولی شهریه دوره‌های مختلف تحصیلی رقمی بین 51250 تا 55450 دلار آمریکا است.

شرایط لازم برای مجوز آموزش عملی اختیاری F-1 چیست؟

برای دریافت مجوز آموزش عملی اختیاری جهت مشغول به کار شدن در کشور آمریکا، داوطلب باید حداقل یک سال تحصیلی قبل از درخواست این دوره با ویزای تحصیلی F-1 در وضعیت دانشجویی تمام وقت باشد. متقاضی در زمان درخواست خود باید قصد کار در موقعیتی را داشته باشید که با رشته تحصیلی او مستقیما در ارتباط باشد.

تحصیل در دانشگاه MIT؛ سرمایه‌گذاری مناسبی برای آینده

در این مقاله با معرفی موسسه فناوری ماساچوست (MIT) به بررسی شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه، رشته‌های دانشگاه MIT و تخمین هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا به صورت اختصاصی پرداختیم. این دانشگاه به یکی از بزرگ‌ترین اهداف در فکر مهاجران تحصیلی تبدیل شده است. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور آمریکا را دارید، انتخاب دانشگاه MIT به عنوان مقصد تحصیلی، یک گزینه بسیار مناسب برای شما به شمار می‌آید.

اگر موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شدید، با فارغ التحصیلی از دانشگاه MIT آینده شغلی مناسبی را برای خود رقم خواهید زد. ولی باید توجه داشته باشید که زندگی در آمریکا و تحصیل در دانشگاه ماساچوست که یکی از برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود، معمولا هزینه بالایی دارد. بنابراین برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به دانشگاه MIT ماساچوست، بهتر است با یکی از مشاورین موسسه مهاجرتی مهرآیین تماس بگیرید تا آگاهی‌های لازم در مورد اطلاعات مهاجرت تحصیلی به این دانشگاه در اختیار شما قرار گیرد. همچنین اگر در خصوص شرایط پذیرش موسسه فناوری ماساچوست سوالی دارید، می‌توانید فرم مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی مهرآیین را پر کنید تا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا