دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟ کدام بهتر است؟

کانادا درست کمی بالاتر از ایالات متحده قرار دارد و بخش بزرگی از آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد. در واقع، این کشورها به قدری نزدیک هستند که در برخی از ایالت‌های شمالی، با چند ساعت رانندگی می‌توان از آمریکا به کانادا رفت. ما می‌توانیم به راحتی فرض کنیم که کانادا و آمریکا یکسان هستند، اما این دو کشور تفاوت‌های زیادی باهم دارند و می‌توانند در تصمیم شما برای مهاجرت موثر باشند. ما در ادامه،‌ تفاوت‌های بزرگ این دو کشور را بررسی و سیستم آموزشی آن‌ها را برای تصمیم‌گیری بهتر، مقایسه خواهیم کرد. شاید باورش سخت باشد ولی بین دو کشور در سیاست، مذهب، ارز و غذا تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

سیستم دولتی کانادا با آمریکا متفاوت است.

در حالی که آمریکا توسط یک رئیس جمهور رهبری می‌شود، کانادا یک کشور مشترک‌المنافع است که توسط یک نخست وزیر رهبری می‌شود و از نظر فنی، ملکه الیزابت رئیس دولت کانادا است.

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

احزاب سیاسی نیز متفاوت هستند. در ایالات متحده، دو حزب بزرگ سیاسی وجود دارد: دموکرات و جمهوری خواه. کانادا دارای چهار حزب بزرگ و تعداد زیادی حزب کوچکتر مانند محافظه‌کاران، لیبرال‌ها، حزب دموکراتیک جدید و حزب سبز است.

هیچ مدرسه راهنمایی در کانادا وجود ندارد.

در ایالات متحده، سیستم مدرسه دولتی به گونه‌ای تنظیم شده است که کودکان از مهدکودک شروع می‌کنند، سپس تا کلاس پنجم ابتدایی، سپس راهنمایی تا کلاس هشتم، و سپس دبیرستان تا کلاس دوازدهم می‌روند.اما در کانادا چیزی به نام مدرسه راهنمایی وجود ندارد. بچه ها تا کلاس هفتم به دبستان می‌روند، سپس تا کلاس دوازدهم وارد دبیرستان می‌شوند. در کبک، دانش‌آموزان دبیرستان را بعد از کلاس یازدهم به پایان می‌رسانند و سپس به مدت دو سال به یک مدرسه حرفه‌ای می‌روند – پس از آن، ممکن است به کالج بروند.

کانادایی‌ها از پنی استفاده نمی‌کنند.

کانادایی‌ها و آمریکایی‌ها واحد پولی مشترک ندارند – کانادا واحد پولی متمایز خود را دارد که رنگارنگ و منحصر به فرد است. در سال 2013، کانادا از شر پنی خلاص شد زیرا هزینه‌های تولید آن بیشتر از ارزش سکه بود. کانادایی‌ها نیز به جای اسکناس از سکه‌های یک دلاری و حتی سکه‌های دو دلاری استفاده می‌کنند.

کانادایی‌ها تاکید بیشتری بر ادامه‌ی تحصیل دارند.

بر اساس گزارشی از سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، کانادا بیشترین درصد بزرگسالانی را دارد که به دنبال آموزش عالی هستند: 55.2 درصد از بزرگسالان کانادایی 25 تا 64 سال دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. این گزارش همچنین نشان داد که کانادا بالاترین درصد زنان با تحصیلات دانشگاهی را دارد. در مقایسه، اداره سرشماری اعلام کرد که تنها 33.4 درصد از آمریکایی‌های 25 ساله یا بالاتر، مدرک دانشگاهی دارند.

آمریکایی‌ها از یک سیستم اندازه گیری استفاده نمی‌کنند.

کانادا نیز مانند اروپا از سیستم متریک استفاده می‌کند. از طرف دیگر آمریکایی‌ها از سیستم اندازه گیری امپراتوری قدیمی استفاده می‌کنند. گرچه بسیاری از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند این سیستم بهترین راه است، اما ایالات متحده در واقع یکی از تنها کشورهای جهان است که از آن سیستم استفاده می‌کند.

کانادا دو زبان اصلی دارد.

در ایالات متحده، انگلیسی به عنوان زبان اصلی در نظر گرفته می‌شود. مطمئناً، ممکن است درصد زیادی از مردم آمریکا اسپانیایی صحبت کنند، اما انگلیسی زبان اصلی است. در کانادا دو زبان اصلی وجود دارد: فرانسوی و انگلیسی. در سال 2016، 29.8 درصد از کانادایی‌ها به زبان فرانسه صحبت می‌کردند و در کبک، 94.5 درصد از مردم به زبان فرانسه صحبت می‌کردند. همچنین در سال 2016، 30 میلیون نفر در کانادا گزارش دادند که انگلیسی صحبت می‌کنند.

کانادایی‌ها مراقبت‌های بهداشتی رایگان دریافت می‌کنند.

بیشترین تفاوت بین کانادا و ایالات متحده در مورد سیستم‌های مختلف مراقبت‌های بهداشتی آن‌هاست. کانادایی‌ها مراقبت‌های بهداشتی «رایگان» دریافت می‌کنند، چیزی که بسیاری از آمریکایی‌ها می‌خواهند. با این حال، سیستم مراقبت‌های بهداشتی در کانادا کمی پیچیده است.

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

هنگامی که شما به عنوان بخشی از سیستم مراقبت‌های بهداشتی ثبت نام کردید، در واقع می‌توانید به یک کلینیک بروید و مراقبت رایگان دریافت کنید، اما سیستم‌ها برای هر استان متفاوت عمل می‌کنند و همه چیز را گیج کننده می‌کند. همچنین، ظاهراً بسیاری از مردم به دلیل انتظارهای طولانی در یافتن پزشک مراقبت‌های اولیه با مشکل مواجه هستند.

تحصیل در ایالات متحده آمریکا یا کانادا

حالا که تفاوت‌های مهم این دو کشور را ذکر کردیم، وقت آن رسیده که راجع به سیستم آموزشی هم چند کلامی صحبت کنیم تا به شما در تصمیم برای مهاجرت به آمریکا یا کانادا، کمک کرده باشیم. در واقع، هم کانادا و هم ایالات متحده می‌توانند فرصت‌های خوبی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه دهند.

با این حال، هنگام تصمیم در مورد اینکه در کدام کشور باید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تحصیل کنید، عوامل مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.پس از خواندن این مقاله، با توجه به کیفیت آموزش عالی، هزینه آموزش عالی، کیفیت زندگی، فرصت‌های شغلی و سیاست‌های مهاجرت، متوجه خواهید شد که کدام کشور برای شما بهترین است.

تفاوت کیفیت آموزش عالی در آمریکا و کانادا

هنگام مقایسه کیفیت آموزش عالی در ایالات متحده و کانادا، به این نتیجه می‌رسیم که این دو کشور به طور قابل توجهی در رتبه بندی دانشگاه‌های خود متفاوت هستند.بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022، تنها 2 دانشگاه کانادایی در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.در مقابل، دانشگاه‌های ایالات متحده با 29 دانشگاه در لیست 100 برتر (با 18 دانشگاه در 50 دانشگاه برتر) بر این رتبه بندی غالب هستند.

با این حال، هنگام نگاه کردن به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، باید در نظر داشته باشید که خروجی و کیفیت تحقیقات آکادمیک در این دانشگاه‌ها، وزن زیادی دارد.بنابراین، منصفانه است که بگوییم ایالات متحده آمریکا از نظر کیفیت تحقیقات دانشگاهی کمی بهتر از کانادا است.اما با در نظر گرفتن کیفیت تدریس در دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا، متوجه می‌شوید که این هر دو کشور تقریباً یکسان هستند.

بنابراین اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که حضور در یک دانشگاه معتبر متمرکز بر پژوهش را در اولویت قرار نمی‌دهید، ایالات متحده و کانادا تماس نزدیکی دارند.با این حال، فرض کنید به دنبال یک دانشگاه برجسته با رتبه بالا هستید که بر روی تحقیق نیز متمرکز باشد. در این صورت، ایالات متحده چیزهای بیشتری برای ارائه دارد.

هزینه آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا در مقابل کانادا

وقتی صحبت از هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی می‌شود، هزینه تحصیل در کانادا به طور قابل توجهی کمتر از تحصیل در آمریکا برای شما خواهد بود.

این امر زمانی صادق است که میانگین هزینه آموزش عالی در موسسات دولتی و خصوصی در ایالات متحده را با موسسات دولتی و خصوصی در کانادا مقایسه کنید.به عنوان مثال، از سال 2021، یک دانشجوی بین‌المللی که مدرک کارشناسی مهندسی شیمی را در دانشگاه آلبرتا – بهترین و بزرگترین دانشگاه دولتی در استان آلبرتا کانادا – دنبال می‌کند، حدود 32000 دلار در سال هزینه تحصیل می‌پردازد.

در مقابل، یک دانشجوی بین‌المللی که در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه میشیگان – بهترین و بزرگترین دانشگاه دولتی در ایالت میشیگان – تحصیل می‌کند، باید سالانه حدود 56000 دلار شهریه بپردازد.این بدان معناست که یک دانشجوی بین‌المللی که در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه آلبرتا تحصیل می‌کند، حدود یک سوم کمتر از یک دانشجوی بین‌المللی که در دانشگاه میشیگان تحصیل می‌کند، هزینه می‌کند.

ارزش آموزش عالی در هر دو کشور

با ترکیب هزینه آموزش عالی و کیفیت آموزش عالی، یک عامل مقایسه واحد بدست می‌آوریم: ارزش آموزش عالی.به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، تحصیل در کانادا برای جیب شما بهتر است، زیرا میانگین هزینه تحصیل به طور قابل توجهی کمتر از ایالات متحده است. در عین حال، کیفیت آموزش عالی بین هر دو کشور تقریباً یکسان است.

تفاوت کیفیت زندگی در آمریکا و کانادا

هنگام تصمیم گیری در مورد محل تحصیل، توجه به کیفیت زندگی ضروری است. این شامل عواملی مانند مراقبت‌های بهداشتی، هزینه زندگی و شرایط آب و هوایی می‌شود. هنگام مقایسه‌ی هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی بین هر دو کشور یک برنده‌ی واضح وجود دارد.

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

به طور کلی، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در کانادا به طور قابل توجهی ارزان‌تر از هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده است.این به این دلیل است که سیستم مراقبت‌های بهداشتی در کانادا از بودجه عمومی تامین می‌شود. در مقابل، ایالات متحده عمدتاً خصوصی شده است.

برای هزینه زندگی، در هر دو کشور در مناطق مختلف، تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. بنابراین هیچ برنده‌ی مشخصی در اینجا وجود ندارد. به طور کلی، در هر دو کشور، هزینه‌ی زندگی در مناطق پرجمعیت بسیار بالاتر از مناطق کم تراکم است.به عنوان مثال، هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی که در تورنتو، کانادا، یا شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا تحصیل می‌کنند، بسیار گران‌تر خواهد بود.

در مقابل، برای دانشجویان بین‌المللی که در گوئلف، کانادا، یا بیرمنگام، ایالات متحده آمریکا تحصیل می‌کنند، ارزان‌تر خواهد بود.اگرچه در مقایسه با بیرمنگام اگر در شهری با سیستم متروی گسترده مانند تورنتو تحصیل می‌کنید، گزینه‌های بسیار مقرون به صرفه تری برای حمل و نقل وجود خواهد داشت.

برای شرایط آب و هوایی، ایالات متحده مناطق مختلف آب و هوایی مانند کالیفرنیای گرم و خشک یا فلوریدا مرطوب را ارائه می‌دهد. در مقابل، کانادا آب و هوای یکنواخت تری ارائه می‌دهد که سرد است اما تغییرات آب و هوایی کمتری نسبت به ایالات متحده دارد.به طور کلی، در مقایسه با کانادا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ایالات متحده را به دلیل گزینه‌های آب و هوایی متنوع ترجیح می‌دهند.

بنابراین اگر آب و هوای مطبوع در تمام طول سال برای شما یک عامل ضروری است، تحصیل در ایالات متحده آمریکا گزینه بهتری خواهد بود.

تفاوت فرصت‌های شغلی در کانادا و آمریکا

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی یک عامل اساسی در تصمیم گیری برای محل تحصیل است. برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، فرصت کار در خارج از کشور قبل یا بعد از اتمام برنامه، یک بازگشت عالی برای سرمایه گذاری در آموزش بین‌المللی آن‌ها است.

هنگام مقایسه هر دو کشور از نظر جمعیت و تولید داخلی، ایالات متحده دارای جمعیت 320 میلیون نفر و تولید داخلی 21.4 تریلیون دلار (2019) است، در حالی که کانادا تنها دارای 35 میلیون نفر با تولید داخلی 1.7 تریلیون دلار است.

بنابراین به طور ایستا، فرصت‌های شغلی در ایالات متحده بسیار بیشتر از کانادا وجود دارد، زیرا ایالات متحده اقتصاد بسیار بزرگتری نسبت به کانادا دارد.

سیاست‌های مهاجرت کانادا وآمریکا برای دانشجویان بین‌المللی

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، تجربه مهاجرت شما به یک کشور خارجی بسته به نیاز شما می‌تواند به مراحل مختلفی تقسیم شود.

به آمریکا مهاجرت کنیم یا کانادا؟

اول تجربه اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور است.پس از شروع تحصیل، نیازهای مهاجرتی جدیدی خواهید داشت، مانند فرصت کار در خارج از کشور قبل و بعد از اتمام تحصیلات.در نهایت، زمانی که کار حرفه‌ای خود را شروع کردید، ممکن است بخواهید ویزای موقت خود را به ویزای دائمی انتقال دهید.گرچه متوجه خواهید شد که هر یک از این نیازهای مهاجرتی با چالش‌هایی منحصر به فرد برای هر کشور همراه است.

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و کانادا

در مقایسه، دریافت ویزای تحصیلی کانادا بسیار ساده‌تر از ایالات متحده آمریکا است.

اخذ مجوز کار به عنوان دانشجوی بین‌المللی

هم کانادا و هم ایالات متحده به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند که قبل و بعد از اتمام تحصیل خود کار کنند.با این حال، یک سیاست مجوز کار باز در کانادا وجود دارد که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در مشاغلی کار کنند که با برنامه تحصیلی آن‌ها مرتبط نیست.

این به طور قابل توجهی با ایالات متحده متفاوت است، جایی که دانشجویان بین‌المللی باید یک پیشنهاد شغلی مرتبط با برنامه تحصیلی خود داشته باشند.علاوه بر این، پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می‌توانید با استفاده از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، شغلی پیدا کنید. این به دانشجویان بین‌المللی که بیش از دو سال در کانادا تحصیل کرده‌اند اجازه می‌دهد تا حداکثر سه سال در کانادا کار کنند.

در مقابل، دانشجویان بین‌المللی ایالات متحده در صورتی که در رشته‌های STEM مدرک تحصیلی داشته باشند، تنها سه سال پس از اتمام برنامه خود می‌توانند کار کنند.

اخذ اقامت دائم در آمریکا و کانادا

یکی دیگر از سیاست‌های مهاجرتی که باید در نظر گرفته شود، سهولت در اخذ اقامت دائم در هر کشور است. هیچ محدودیتی برای تعداد افرادی که می‌توانند از کانادا اقامت دائم دریافت کنند وجود ندارد. با این حال، با سیستم مهاجرت مبتنی بر اشتغال آمریکا، سقف مهاجران 140000 نفر در سال است.

علاوه بر این، مهاجران از کشورهای پرجمعیت مانند هند و چین مشمول محدودیت‌های سالانه کشوری هستند. در نتیجه، مهاجران از چین و هند و … ممکن است قبل از اینکه به وضعیت اقامت دائم برسند، بیش از 10 سال منتظر بمانند.

سخن آخر

به طور خلاصه، سیستم مهاجرت مبتنی بر اشتغال در ایالات متحده برای مهاجران چالش برانگیزتر است. این باعث می‌شود که عده‌ای تصور کنند کانادا در زمینه مهاجرت پس از تحصیل گزینه بسیار بهتری نسبت به آمریکا باشد.

اما تصمیم شما چیست؟ هر تصمیمی که دارید، می‌توانید با اخذ مشاوره‌ی کامل و بی‌نقص از موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، به اطلاعات کامل‌تری دست بیابید و برای آینده‌ی خود، تصمیم بهتری بگیرید. پس در صورتی که به جزئیات بیشتری نیاز دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا