دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تحصیل در دبیرستان های کانادا

صفر تا صد تحصیل دبیرستان در کانادا 2023؛ شرایط و هزینه ها

آخرین بروزرسانی: 29 تیر 1402

احتمالا خیلی از شما به این فکر افتاده‌اید که فرزندتان در کشور پیشرفته‌ای مانند کانادا تحصیلات‌ خود را ادامه دهد اما شاید ندانید که برای به تحقق پیوستنِ این رویا دقیقا باید چه کار کنید‌. در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به تحصیل دبیرستان در کانادا برایتان صحبت کنیم و بگوییم که اگر می‌خواهید فرزند دانش‌آموز خود را به کانادا بفرستید تا تحصیل در کانادا داشته باشد، باید چه شرایطی را رعایت کنید و به چه اطلاعاتی نیازمند هستید. پس با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی دانش آموزان

خانواده‌های بسیاری اقدام به گرفتن ویزای تحصیلیِ کانادا می‌کنند تا از این طریق فرزندانشان مهاجرت کنند. اگر شما هم می‌خواهید که فرزندتان در کانادا و در دوره دبیرستان تحصیل کند، بدانید که این کشور از این لحاظ تقاضای زیادی دارد. در واقع دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی در سراسر دنیا تصمیم می‌گیرند که در موسسات آموزشی کانادا فعالیت کنند و در آن‌جا تحصیلات خود را ادامه دهند. بنابراین هر سال از طریق راه‌های مختلف وارد کشور کانادا می‌شوند. پس اگر قصد انجام این کار را دارید، درنگ نکنید و هر چه سریع‌تر شرایط را مطالعه کنید تا بتوانید برای مهاجرت فرزندتان به این کشور اقدام کنید.

نکاتی برای گرفتن ویزای دانش آموزی

در واقع برای گرفتنِ ویزای دانش آموزی کانادا باید یک سری نکات را رعایت کنید تا موفق به اخذِ ویزا برای فرزندتان شوید و هر چه زودتر آینده‌ای درخشان را برای او رقم بزنید که برخی از این شرایط و نکته‌ها شامل موارد زیر است:

  • در درجه اول باید زیر ۱۸ سال سن داشته باشد تا بتواند این ویزا را دریافت کند. در واقع اگر قصد دارید که فرزندتان در مدارس کانادا تحصیل کند، حتما باید این موردِ زیر ۱۸ سال بودن را رعایت کنید.
  • اگر سرپرست قانونی داشته باشد، یعنی در کنار شما بعنوان والدینش زندگی کند؛ شما باید برای ویزای فرزندتان اقدام کنید و شرایطی را پشت سر بگذارید.
  • گاهی اوقات برخی از افراد دعوت‌نامه معتبر دارند که اگر فرزند شما هم جزء این دسته است، باید اثبات کنید در کشور کانادا توانایی پرداخت هزینه‌هایش را دارد و اگر بعنوان والدین؛ دعوتنامه برای شما ارسال شده باز هم باید این تمکن مالی را ثابت کنید که فرزندتان می‌تواند بدون اینکه دچار مشکل هزینه مالی باشد، در کانادا تحصیلات خود را ادامه دهد.

تحصیل در دبیرستان های کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

اگر می‌خواهید دقیقاً متوجه شوید که به چه مدارک و شرایطی نیاز دارید تا بتوانید برای فرزندتان ویزای تحصیلی کانادا بگیرید و تحصیل دبیرستان در کانادا را برای او به مرحله اجرایی برسانید، در این مقاله برایتان توضیح خواهیم داد. در واقع نیازهای شما شامل موارد زیر است:

  • پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا که باید مورد تایید اداره مهاجرت قرار بگیرد.
  • باید مدارکی ارائه دهید که اثبات کند توانایی تامین مخارج حداقل یک سال زندگی در کشور کانادا را دارید و فرزندتان می‌تواند در آنجا تحصیل کند و هزینه زندگی خود را هم بپردازد.
  • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه هم بسیار مهم است.
  • ارائه پاسپورت که حداقل ۶ ماه اعتبار دارد.
  • اثباتِ توانایی پرداختِ یک ترم یا سال تحصیلی در کانادا.
  • ارائه مدارک دوره قبلی تحصیلی که نشان دهد فرزندتان معدل بالایی دارد.
  • قبول شدن در آزمون ورودی مربوط به دروس ریاضی و زبان که البته مربوط به همه مدارس نیست.

تا چه سنی فرصت است که برای ویزای تحصیلی فرزندمان در دوره دبیرستان اقدام کنیم؟

دوره دبیرستان سن و سال خاصی را دارد و نوجوان شما باید بین ۱۴ تا ۱۸ سال باشد؛ یعنی مقطع دبستان و راهنمایی را به طور کامل سپری کرده و بخواهد دوره چهار ساله دبیرستان را نیز ادامه دهد. در این مورد این بازه می‌تواند مدتِ مناسبی برای اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع دبیرستان باشد.

ویزای تحصیلی کانادا چقدر اعتبار دارد؟

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بستگی به طول مدت دوره‌های تحصیلی افراد در دانشگاه‌های مختلف کانادا دارد؛ اما به هر حال تا زمانی که تحصیل‌تان به اتمام برسد، بدون هیچ مشکلی می‌توانید در این کشور درس بخوانید و ویزایتان اعتبار خواهد داشت.

آیا مدارس کانادا برای تحصیل مناسب است؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که تحصیل دبیرستان در کانادا را در برنامه‌ آینده فرزندتان بگنجانید، خوشحال باشید، چراکه بهترین کشور را انتخاب کرده‌اید. کانادا از لحاظ علمی سطح خیلی بالایی دارد و در نتیجه اصلا جای تعجب نیست که دبیرستان‌های آن هم با بالاترین سطح کیفیت دروس را به دانش‌آموزان خود ارائه دهند. از طرفی با توجه به کیفیت آموزشی بالا در دبیرستان‌های کانادا نسبت به کشورهای اروپایی و غربی اگر قصد فرستادن فرزندتان به مدارس کشورهایی که انگلیسی زبان هستند را دارید، بدانید که کانادا منطقی‌ترین انتخاب خواهد بود. جالب است بدانید که در دبیرستان‌های کانادا علاوه‌بر یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه؛ امکان انتخاب واحد و گذراندن زبان‌های اسپانیایی و ژاپنی هم وجود دارد که در ارتقا و پیشرفت فرزندتان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. پس اگر می‌خواهید فرزندتان تحصیل در مدارس کانادا داشته باشد، هر چه سریع‌تر اقدام کنید تا ساختنِ آینده روشن او را به تاخیر نیندازید.

دسته‌بندی مدارس کانادا

در نظر داشته باشید که مدارس کانادا به بخش‌های دولتی، خصوصی، شبانه‌روزی، پسرانه، دخترانه و کاتولیک تقسیم می‌شوند، بنابراین با این تنوع در انتخاب؛ گزینه بسیار خوبی برای ادامه تحصیل فرزندتان خواهد بود. در ادامه مفصلا در مورد هر یک توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

مدارس خصوصی کانادا

دبیرستان‌های خصوصی که در استان‌های مختلف کانادا وجود دارند؛ یکی از گزینه‌های پیش رو برای تحصیلات فرزندانتان است که در واقع برنامه‌های درسی و چهارچوب این مدارس باید توسط وزارتخانه‌های کانادا تعیین و سپس تایید شود که به صورت پسرانه، مختلط یا دخترانه هستند. جالب است بدانید که برخی از این مدارس خصوصی هم شبانه روزی دارند و هم روزانه.

مدارس دولتی کانادا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دبیرستان‌های دولتی کانادا این است که سعی دارند دانش آموزان خود را برای رفتن به دانشگاه‌های کانادا پرورش دهند و تقریباً اکثریت مدارس به صورت روزانه ارائه می‌شوند و یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت دبیرستان‌های دولتی عدم تمرکز آنها در مذهب‌های مختلف است و هر کسی با هر مذهبی می تواند در آن تحصیل کند که در دیگر دبیرستان‌های کانادا کمتر این اتفاق می‌افتد.

مدارس شبانه روزی کانادا

دبیرستان‌های شبانه روزی در کانادا مختلط، دخترانه، پسرانه، مذهبی، نظامی، درمانی، هنری و غیره تقسیم بندی می‌شوند که شما در صورت داشتن هر یک از این شرایط می‌توانید یکی را برای ادامه تحصیل فرزندتان در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کانادا

برای تحصیل فرزندتان در مدارس شبانه‌روزی باید در سال چیزی حدودِ 35 تا 80 هزار دلار پرداخت کنید که شاید برای بعضی از شما هزینه سنگینی به نظر برسد، اما این مورد را هم در نظر بگیرید که این هزینه شامل مخارج زندگی (سه وعده غذا و یک اتاق مستقل)، بیمه و شهریه است.

مدارس کاتولیک

دبیرستان‌های کاتولیک کانادا هم مثل سایر دبیرستان‌ها درس‌های آموزشی مشابهی دارند اما با این تفاوت که در مذهب دانش‌آموزان تاکید ویژه‌ای می‌کنند که البته این گزینه برای شما مناسب نخواهد بود چرا که مسلمان هستید و اجازه حضور در این مدارس را ندارید.

دبیرستان های کانادا

برای تحصیل در کانادا چقدر باید هزینه پرداخت کرد؟

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید که فرزندتان در کانادا و در مقطع دبیرستان تحصیل کند، به هر حال باید هزینه‌ها را هم برآورد کنید. در واقع باید بدانید که برای این دوره چقدر باید هزینه پرداخت کرد که قطعا هم اهمیت بسیار زیادی برایتان خواهد داشت و می‌توانید تصمیم خود را جدی‌تر کنید.
طبق اطلاعاتِ موجود و آخرین بررسی‌های مربوط به سال ۲۰۲۳، استاندارد آموزشی در کشور کانادا بسیار بالاست و از طرفی هم رقابت سنگین است، اما به هر حال با وجودِ این فضای رقابتیِ سنگینی، باز هم کانادا هزینه تحصیل را نسبت به سال‌های قبل خیلی افزایش نداده است.

در حقیقت هزینه تحصیل تا حد زیادی بستگی به این دارد که می‌خواهید فرزندتان در چه مدرسه‌ای درس بخواند. برای تحصیل در مدارس کانادا نوع مدرسه و مقطع تحصیلی اهمیت دارد و همچنین شهری که انتخاب کرده‌اید تا فرزندتان در آنجا تحصیل کند، هم مهم است. اما به طور کل هزینه دبیرستان‌های دولتی در کانادا معادل 14 هزار دلار است.

برای تحصیل در دبیرستان کانادا باید هزینه‌ای را به عنوان شهریه مدرسه پرداخت کنید. البته این هزینه بستگی به نوع مدرسه هم دارد. در کانادا هزینه مدرسه دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی متفاوت هستند. دقیقاً مانند کشور خودمان ایران که در همین سه نوع مدرسه، افراد تحصیل می‌کنند. اینکه شما فرزندتان را در کدام مدرسه ثبت نام کرده باشید، در هزینه‌هایتان تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. به طور مثال از آنجایی که مدارس خصوصی در کانادا آموزش‌های گسترده‌ای مثلِ موسیقی، ورزش‌های حرفه‌ای، هنر و حتی کلاس‌های اسکی و اسب سواری هم دارند، بدون شک هزینه تحصیل در آنها بسیار بیشتر است و با مدارس دولتی متفاوت خواهد بود.

موقعیت مکانی هم که بالاتر اشاره کردیم، می‌تواند موثر باشد. شهروندانی که در خود کانادا زندگی می‌کنند و مقیم کانادا هستند، برای مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در مدرسه‌های دولتی کانادا هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کنند و همه آموزش‌ها به صورت رایگان به آنها ارائه می‌شود اما اگر جزء مردم بومی کانادا نباشید و فقط ویزای تحصیلی کانادا گرفته باشید تا دوره دبیرستان را در آنجا سپری کنید، ملزم به پرداخت شهریه برای مدرسه فرزندتان هستید.

شما باید برای مقطع دبیرستان در کشور کانادا در سال بین ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار پرداخت کنید که مخصوص مدارس دولتی است. برای مدارس خصوصی هم در سال باید بین ۱۰ تا ۵۰ هزار دلار پول بپردازید.

صدور و گرفتنِ ویزای تحصیلی چقدر زمان می‌برد؟

شما باید بدانید که فرزندتان برای تحصیل در دبیرستان کانادا به چقدر زمان نیاز دارد؛ یعنی چقدر طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی کانادا صادر شود. در حقیقت این زمان‌ها متفاوت هستند اما حداقل به ۱۲ هفته زمان نیاز خواهید داشت؛ یعنی بعد از اینکه همه مراحل را سپری کردید و درخواست ویزای فرزندتان را به ثبت رسانید و کارهایی مثل انگشت‌نگاری و غیره به اتمام رسید، باید ۱۲ هفته بگذرد.  در واقع حداقل باید 3 ماه صبر کنید تا ویزای اصلی برایتان صادر شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است بعد از اینکه ویزا برای فرزندتان صادر شد، حتماً باید مهر گذرنامه هم به آن اضافه شود و بعدا آن را به سفارت کانادا در آنکارا تحویل دهید تا ادامه کار را برایتان انجام دهند.

برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا اطلاعات بیشتر را از کجا کسب کنیم؟

سایت ما موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری (MMCF Visa) در مورد قوانین مهاجرتی شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی می‌کند. می‌توانید از مشاوران داخل سایت هم کمک بگیرید و هر اطلاعاتی را در مورد کشورهای خارجی، نحوه مهاجرت به آنجا، شرایط تحصیل و کار به دست بیاورید. موسسه ما در مورد مدارس مختلف کانادا هم اطلاعات مهمی برایتان دارد تا شما بتوانید تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا را برای خود یا حتی بعنوان والدین برای فرزندتان به بهترین شکل ممکن پیگیری کنید. پس اصلا نگرانی نداشته باشید‌ ما همواره در سریعترین زمان ممکن بهترین مشاوره‌ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

نتیجه‌گیری

تحصیل دبیرستان در کانادا برای بسیاری از افراد رویاست؛‌‌ چه بهتر که شما به عنوان والدین هر چه سریعتر به فکر این موضوع بیفتید و برای تحصیل فرزندتان اقدامات مختلفی انجام دهید. مدارس کشور کانادا در مقطع دبیرستان به شدت پیشرفته هستند و می‌توانند گزینه بسیار خوبی برای مهاجرت تحصیلی باشند. پس این کار را برای فرزندانتان دریغ نکنید و حتما شرایط تحصیل و مهاجرت آن‌ها را پیگیری کنید. اگر فرزندتان در کانادا فارغ‌التحصیل شده باشد، امکان پذیرش دانشگاهی در کانادا برایش افزایش پیدا خواهد کرد و در آینده می‌تواند وضعیت شغلی بهتری داشته باشد و مزایای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا تا همیشه با او همراه خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا