دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه هاروارد

معرفی دانشگاه هاروارد و شرایط تحصیل در آن

آخرین بروزرسانی: 26 تیر 1402

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد به عنوان بهترین دانشگاه ایالات متحده آمریکا و همچنین یکی از بهترین دانشگاه های جهان شناخته شده است. دانشگاه هاروارد در سال 1636 تأسیس شده است و قدیمی ترین موسسه آموزشی در ایالات متحده است. بیشتر دانشجویان دانشگاه هاروارد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند و بیش از 20 درصد از دانشجویان هاروارد را دانشجویان بین المللی تشکیل می­دهد. پردیس اصلی دانشگاه هاروارد، در امتداد رودخانه چارلز در شهر کمبریج در چند مایلی غرب شهر بوستون، در ایالت ماساچوست واقع شده است، اما دانشکده پزشکی هاروارد در شهر بوستون مستقر است. این دانشگاه دولتی نیست و کمک هزینه های تحصیلی ارائه شده به دانشجو از کمک های اهدائی مردمی جمع آوری می­شود.

دانشگاه هاروارد از ۹ دانشکده‌ی اصلی تشکیل شده است که ۱۶۰ رشته‌ی تحصیلی در آنها تدریس می‌شود. بیشتر دانشجویان دانشگاه هاروارد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. بیشتر دانشکده های دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج قرار دارد. شهر کمبریج که در امتداد رودخانه چارلز در ایالت ماساچوست قرار گرفته است پنجمین شهر پرجمعیت ایالت ماساچوست پس از بوستون، وورستر، اسپرینگفیلد و لاول است. دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) دو دانشگاه برتر آمریکا هستند که در کمبریج قرار دارند. به همین دلیل کمبریج از آکادمیک ترین شهر های دنیا به حساب می آید.

تاریخچه دانشگاه هاروارد

قدیمی ترین دانشگاه ایالات متحده آمریکا که این روز ها به نام دانشگاه هاروراد شناخته می­شود در گذشته در هنگام تاسیس با نام دانشگاه نو یا  دانشکده در شهرک نو ثبت شده بود هدف آن عمدتا آموزش روحانیون بود.  اما در ۱۳ مارس سال ۱۶۳۹ یک کشیش به نام جان هاروارد وصیت کرد نیمی از دارایی اش و کل کتابخانه اش به دانشگاه اهدا شود. به پاس تشکر از او و  قدردانی از کمک مالی و معنوی با ارزش وی، نام دانشگاه را به هاروارد تغییر دادند.

تاریخچه دانشگاه هاروارد

مدت کوتاهی پس از شروع جنگ جهانی دوم، وظیفه آموزش روحانیون برای شرکت رزمی به دانشگاه هاروارد محول شد. با توجه به فوریت وضعیت جنگ، تعداد دانش آموزان هاروارد از 75 نفر به 450 نفر افزایش یافت و کلاس های آموزشی به 6 جلسه در هفته افزایش یافت تا دانش آموزان پس از آموزش های لازم بتوانند در جنگ به کمک دیگر نیرو ها بروند.

در هنگام تأسیس هاروارد تحت حمایت کلیسا بود، اگرچه به طور رسمی به هیچ نهاد مذهبی وابسته نبود اما بیشتر دانشجویان آن را روحانیون تشکیل می­داد. به تدریج دانشگاه هاروارد به تدریج مستقل شد، ابتدا از کنترل روحانیون و بعداً از کنترل سیاسی خارج شد تا اینکه در سال 1865 فارغ التحصیلان دانشگاه شروع به انتخاب اعضای هیئت مدیره کردند. چارلز دبلیو الیوت در دوران تصدی طولانی خود به عنوان رئیس دانشگاه هاروارد (1869–1909) هاروارد را به یک موسسه با نفوذ و سطح بالا تبدیل کرد.

در سال 1910، دانشگاه هاروارد رنگ قرمز را به عنوان رنگ برند دانشگاه انتخاب کرد. این انتخاب رنگ در اواسط دهه 1800 آغاز شد زمانی که دو دانشجو در تیم قایقرانی دانشگاه هاروارد به همه اعضای تیم روسری قرمز دادند تا مردم بتوانند راحت تر آنها را شناسایی و تشویق کنند. به همین دلیل لوگو دانشگاه هاروارد، قرمز رنگ است.

مزایای دانشگاه هاروارد

هاروارد دارای جمعیت دانشجویی متنوعی از بیش از 50 ایالت و 80 کشور است و در حال حاضر بیش از 36000 دانشجو در دانشگاه هاروارد تحصیل می کنند که از این تعداد 6،699 نفر در کالج هاروارد ، 13120 نفر به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حرفه ای و 16193 نفر در دانشکده های تحصیلات تکمیلی هاروارد ثبت نام کرده اند.

این دانشگاه دارای حدود 2400 عضو هیئت علمی در سطح جهان و بیش از 10،400 عضو فارغ التحصیل در بیمارستانهای آموزشی وابسته است. فارغ التحصیلان هاروارد دارای 48 برنده نوبل ، 48 برنده جایزه پولیتزر هستند که به عنوان دانشجو، استاد یا محقق وابسته بوده اند.

دانشگاه هاروارد بهترین دانشگاه ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه از یک کالج کارشناسی، کالج تحصیلات تکمیلی، نهادهای دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و موسسات وابسته تشکیل شده است. دانشگاه هاروارد به دلیل معماری بی نظیر خود یکی از مقاصد محبوب گردشگری در منطقه بوستون به حساب می­آید.

دروازه جانسون، اولین و قدیمی ترین دروازه، در ورودی دانشگاه هاروارد ساخته شده است. دانشکده های قدیمی هاروارد مملو از نقاط دیدنی تاریخی است که شامل تالار ماساچوست، تالار دانشگاه و خانه Wadsworth (یک سازه چوبی عتیقه) با روکش چوبی است. کتابخانه دانشگاه هاروارد، در سال 1638 تأسیس شد که قدیمی ترین کتابخانه در ایالات متحده و بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در جهان است. کتابخانه جامع هاروارد بیش از 20میلیون جلد کتاب را در 70 کتابخانه خود جای داده است. طول قفسه های کتابخانه هاروارد به 92 کیلومتر می رسد. همچنین موزه تاریخ طبیعی هاروارد (HMNH)، یکی دیگر از جاذبه های هاروارد است که ارزش بازدید دارند.

فارغ التحصیلان دانشکده های هاروارد با بسیاری از زمینه های توسعه فکری و سیاسی آمریکا ارتباط تنگاتنگی داشته اند. در پایان دهه اول قرن بیست و یکم، هاروارد هفت رئیس جمهور ایالات متحده – جان آدامز، جان کوئینسی آدامز، رادرفورد بی هیز، تئودور روزولت، فرانکلین دی روزولت، جان اف کندی و باراک اوباما – را تعلیم داده بود.

تعدادی از قضات، افسران کابینه و رهبران کنگره نیز در زمره فارغ التحصیلان سیاسی دانشگاه هاروارد هستند. از جمله شخصیت های ادبی فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می توان به رالف والدو امرسون، الیور وندل هلمز، هنری دیوید ثورو، جیمز راسل لاول، هنری جیمز، هنری آدامز، تی. اس. الیوت، جان دوس پاسوس، والتر لیپمن و نورمن میلر نام برد. دیگر شخصیت های روشنفکر برجسته ای که از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده یا در آن تدریس کرده اند عبارتند از مورخ فرانسیس پارکمن؛ بنجامین پیرس ستاره شناس؛ شیمیدان ولکات گیبس؛ و طبیعت شناس لویی آگاسیز.

دانشگاه هاروارد

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه هاروارد

برای دانشجویان کارشناسی دانشگاه هاروارد، محبوب ترین رشته ها شامل علوم اجتماعی ، علوم زیست شناسی، تاریخ، ریاضی و روانشناسی است. زبان انگلیسی زبان آموزش در دانشگاه هاروارد است. اکثر دانشجویان مقطع کارشناسی برای چهار سال دوره کارشناسی در محوطه دانشگاه و در خوابگاه ها زندگی می­کنند.

یک سوم دانشجوبان دانشگاه هاروارد را دانشجویان کارشناسی تشکیل می­دهند. رقابت بین دانش آموزان دبیرستانی در ایالات متحده برای ورود به دانشگاه هاروارد بسیار بالاست و فقط دانش آموزان ممتازی که در تمام مهارت ها برتری دارند می­توانند وارد دانشگاه هاروارد شوند.

دانشجویان می­توانند در رشته های مختلفی که در دانشگاه هاروارد ارائه می­شود تحصیل کنند. در اینجا دانشکده های دانشگاه هاروارد را نام بردیم:

 • دانشکده مدیریت و کسب و کار هاروارد
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده پزشکی هاروارد
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی و علوم کاربردی
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده تعلیمات دینی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده جان اف کندی دانشگاه هاروارد
 • دانشکده مطالعات پیشرفته ردکلیف
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی

از آنجایی که دانشگاه هاردوارد یک دانشگاه خصوصی است هزینه های تحصیل در آن بسیار بالاست، اما با کمک های مالی که هر ساله به دانشگاه هاروارد اهدا می­شود تا در راستای پرورش بهترین دانشجویان قدم بردارد این دانشگاه کمک هزینه های بسیار خوبی را برای دانشجویان داخلی و دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. تقریبا 20 درصد دانشجویان بین المللی هیچ هرینه ای برای تحصیل در هاروارد پرداخت نمی­کنند و از بورسیه کامل برخورداند. برای اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه هاروارد، ابتدا باید واجد شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد به شرح زیر است:

 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • ترجمه ریز نمرات سال های دبیرستان
 • اصل مدرک دیپلم دبیرستان
 • توصیه نامه
 • نمرات آزمون SAT و ACT
 • معدل بالای 19
 • نمره زبان بالا(بسته به program موردنظر متفاوت است)
 • پاسپورت

کسب نمره SAT/ACT بالا و معدل برای داشتن شانس ورود بسیار مهم است. اگر شرایط SAT/ACT و معدل آنها را رعایت نکنید ، آنها به احتمال زیاد شما را بدون ملاحظه زیاد رد می کنند. در آزمون SAT شما می بایست نمره 1580 و در آزمون ACT نمره 35 را کسب کنید. البته اگر معدل شما کمتر از 19 باشد، نیاز است که نمرات بهتری در این آزمون ها بگیرید تا کسری معدل شما را پوشش دهد.

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه هاروارد

دانشکده پزشکی هاروارد که با نام اختصاری HMS  شناخته می­شود، در شهر بوستون قرار دارد و می­توان گفت برترین دانشکده پزشکی در آمریکا به حساب می­آید. رقابت برای ورود به رشته پرشکی در دانشگاه هاروارد بسیار بالاست و هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای ورود به این رشته با هم به رقابت می­پردازند.

البته با مدارک بین المللی به طور مستقیم نمی­توان وارد رشته پزشکی شد و دانشجویان حتما می­بایست دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های آمریکا گذرانده باشند. در این دانشکده دوره‌های پزشکی عمو‌می در دانشکده هاروارد ‌و دوره‌های تخصصی پزشکی در بیمارستان های آمورشی شهر بوستون ارائه ‌می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی است و در سالیان سال در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. به همین دلیل ممکن است شهریه آن به دلیل سطح بالای کیفیت آموزش از دیگر دانشگاه ها بیشتر باشد اما نگران نباشید زیرا با ارائه یک رزومه عالی میتوانید از دانشگاه هاروارد بورسیه تحصیلی بگیرید و هزینه های خود را پوشش دهید.

شهریه دانشگاه هاروارد مقطع فوق لیسانس رشته های مهندسی تقریبا بین 45000 دلار تا  54000 دلار برای شما هزینه در بر دارد. و دیگر رشته ها نیز به همین ترتیب ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد شوند و درآمد خانواده آن ها از 65000 دلار در سال کمتر باشد، شرایط دریافت بورسیه دانشگاه هاروارد را دارند. 55 درصد دانشجویان دانشگاه هاروارد بورسیه تحصیلی می­کنند.

 تحصیل رایگان در دانشگاه هاروارد

همانطور که ذکر شد هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد بسیار بالاست. اما در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد، میتوانید از بورسیه های مختلفی که ارائه میشود استفاده کنید تقریبا 20 درصد دانشجویان بین المللی هیچ هرینه ای برای تحصیل در هاروارد پرداخت نمی­کنند و از بورسیه کامل برخورداند و 55 درصد دانشجویان هاروارد نیز از کمک هزینه تحصیلی استفاده می­کنند.

حتی اگر امکان سفر به آمریکا را ندارید، دانشگاه هاروارد دوره هایی به صورت کاملا مجازی برگزار می کند که می توانید به راحتی در آن ها شرکت کنید. به خاطر داشته باشید که فارغ التحصیلی از این دانشگاه می‌تواند آینده‌ی شغلی شما را تضمین کند. بنابراین شهریه ای که برای تحصیل می­پردازید می­تواند در آینده به راحتی جبران شود و سختی هایی که در این مسیر وجود دارد به راحتی قابل جبران است.

پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه هاروارد

با توجه به تمام مطالبی که گفته شد باید قبول کرد که پذیرش در دانشگاه هاروارد بسیار سخت است و باید یک رزومه بسیار قوی از همه نظر ارائه دهید تا شانس رقابت با دیگر دانشجویان را داشته باشید. با تمام این سختی ها اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ هاروارد برای دانشجویان بین المللی به خصوص دانشجوبان ایرانی غیر ممکن نیست و تاکنون دانشجویان ایرانی بسیاری موفق به تحصیل در این دانشگاه شده‌اند و موفقیت‌های بسیاری را نیز کسب کرده‌اند و نام آن ها نیز در جهان درخشیده است.

به طور منطقی ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه هاروارد برای دانشجویان ایرانی کمی مشکل است و می تواند مشکلات خود را نیز داشته باشد اما با توجه به اینکه بیشتر کمک هزینه‌ها و بورسیه های تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می­گیرد، ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان ایرانی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

برای اخذ پذیرش راحت‌تر از دانشگاه‌ هاروارد پیشنهاد ‌می‌کنیم ابتدا تحصیلات کارشناسی خود را در یک دانشگاه معتبر و دولتی در ایران با معدل بالا به پایان برسانید و سعی کنید در طول تحصیل در دوره‌ی یک رزومه تحقیقاتی عالی را ارائه دهید. سپس با یک نمره زبان عالی می­توانید به رقابت با دیگر دانشجویان بپردازید و شانس خود را برای ورود به بهترین دانشگاه جهان امتحان کنید. از جمله فارغ‌التحصیلان ایرانی برتر دانشگاه هاروارد ‌می‌توان به مریم میرزاخانی اشاره کرد.

مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی فارغ‌التحصیل از دانشگاه شریف بود که پس از دریافت بورسیه از دانشگاه هاروارد برای ادامه تحصیل به این دانشگاه آمد و موفق به دریافت مدال فیلدز شد. همچنین کامران وفا استاد ایرانی-آمریکایی فیزیک در دانشگاه‌ هاروارد است که یکی از فیزیکدانان برجسته در زمینه نظریه‌ی ریسمان به شمار ‌می‌آید.

باید بدانید که دانشگاه هاروارد دارای یک انجمن  به نام انجمن دانشجویان ایرانی‌ هاروارد است. انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه‌ هاروارد یا HISA  در راستای معرفی میراث فرهنگی و علمی ‌ایرانیان فعالیت میکند. این انجمن فعالیت های بسیاری را برای معرفی فرهنگ و دستاوردهای علمی ایرانیان انجام می­دهد با ورود به دانشگاه هاروارد و عضویت در این انجمن متوجه خواهید شد که نخبه های بسیاری از کشور ایران در این دانشگاه درس خوانده اند. پس همین حالا رزومه خود را تقویت کنید و به رویای تحصیل در دانشگاه هاروارد تحقق ببخشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه هاروارد

بیشتر دانشجویان دانشگاه هاروارد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. برای ورود و تحصیل در دانشکده تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه هاروارد، داشتن مدرک GRE برای رشته های مهندسی و مدرک GMAT برای رشته های مدیریت از الزامات است.

معدل حداقل 3.7 از 4 نمره،  یا همان 18 به بالا، مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7.5 یا تافل با نمره 100 به بالا، انگیزه نامه دانشجو که هدف شما را از تحصیل در دانشگاه هاروارد مشخص می­کند و رزومه ای از سوابق کاری . دستاورد های علمی از جمله عواملی است که شانس پذیرش شما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را بالا می­برد.

برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه هاروارد، نیاز است که حتما یک استاد بپذیرد که شما در تیم تحقیقاتی وی به یادگیری و فعالیت بپردازید. برای آنکه یک استاد یا سوپروایزر شما را در تیم تحقیقاتی خود بپذیرد باید قبل از اقدام با استاد مورد نظر مکاتبه کنید و رزومه خود را برای وی ارسال کنید تا بتواند شما را ارزیابی کند.

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد به عنوان برترین دانشگاه آمریکا شناخته شده است و امکان ندارد فارغ التحصیلان از این دانشگاه در پیدا کردن یک موقعیت شغلی عالی به مشکل بر بخورند. اما برای تضمین این مورد دانشگاه هاروارد با استفاده از یک ساختار آموزشی به نام Crimson Careers که از سوی اداره خدمات دانشگاه هاروارد ارائه شده، دانشجویان و فارغ التحصیلان خود را به سمت شغل مورد علاقه خود هدایت می کند. و کمک می­کند تمام فارغ التحصیلان این دانشگاه پس از اتمام تحصیل به حرفه مورد علافه خود بپردازند و بتوانند در راستای پیشرفت علم قدم بردارند.

فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد با داشتن یک کار تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی می توانند موجبات اخذ گرین کارت آمریکا و اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی در آمریکا را برای خود مهیا کنند. دانشجویانی که متقاضی گرین کارت آمریکا هستند، باید توانمندی ها و رزومه کاری و پژوهشی خود را به کارفرما خود اثبات کنند و پس از آن کارفرما باید ثابت کند که آن دانشجو برای کشور ـآمریکا شهروند مفیدی است و درخواست گرین کارت وی را صادر کند. که البته با تحصیل در دانشگاه هاروارد این موضوع یک امر ثابت شده است که شما یک فرد مفید برای کشور آمریکا خواهید بود.

رشته های برتر دانشگاه هاروارد

 • حسابداری
 • تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • کارآفرینی
 • مدیریت
 • بازار یابی
 • آموزش
 • روانشناسی آموزش
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق / الکترونیک / ارتباطات
 • مهندسی بهداشت محیط و محیط زیست
 • مهندسی مواد
 • مهندسی مکانیک
 • آموزش بالینی
 • حقوق تجارت
 • حقوق جزا
 • حقوق بین المللی
 • وکالت
 • بیهوشی
 • پزشکی بالینی
 • زنان و زایمان
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • عمل جراحي
 • علوم زیستی
 • بیوشیمی / بیوفیزیک / زیست شناسی
 • زیست شناسی سلولی
 • ژنتیک
 • بیوانفورماتیک
 • نوروبیولوژی
 • شیمی
 • بیوشیمی
 • فیزیک
 • روانشناسی بالینی
 • علوم کامپیوتر
 • هوش مصنوعی
 • برنامه نویسی
 • زمین شناسی
 • ژئوفیزیک
 • زلزله شناسی
 • اقتصاد
 • اقتصاد بین الملل
 • اقتصاد کلان
 • اقتصاد خرد
 • انگلیسی
 • ادبیات آفریقایی-آمریکایی
 • نقد و نظریه ادبی
 • ادبیات قرون وسطایی / رنسانس
 • تاریخ
 • تاریخ آفریقا
 • تاریخ آسیا
 • تاریخ فرهنگی
 • تاریخ اروپا
 • تاریخ آمریکای لاتین
 • تاریخ مدرن ایالات متحده
 • تاریخ استعمار ایالات متحده
 • تاریخ زنان
 • ریاضیات
 • جبر / نظریه اعداد / هندسه جبری
 • توپولوژی
 • فیزیک
 • کیهان شناسی / نسبیت / گرانش
 • علوم سیاسی
 • سیاست آمریکا
 • سیاست
 • سیاست های بین المللی
 • روش شناسی سیاسی
 • نظریه سیاسی
 • سیاست و مدیریت محیط زیست
 • سیاست و مدیریت سلامت
 • امنیت داخلی و مدیریت اضطراری
 • سیاست و مدیریت جهانی بین المللی
 • سیاست اجتماعی
 • سیاست شهری
 • جامعه شناسی
 • جامعه شناسی اقتصادی
 • جامعه شناسی تاریخی
 • جامعه شناسی فرهنگ

سخن پایانی

وقتی به دانشگاه های آمریکا فکر می کنید، هاروارد اولین چیزی است که به ذهن شما می رسد. شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه هاروارد آسان نیست و اگر برای تحصیل در دانشگاه هاروارد برنامه ریزی کرده اید بهتر است که از چند سال قبل از اقدام برای تقویت رزومه خود اقدام کنید. هر سال رزومه های بسیاری برای این دانشگاه ارسال می­شود که از هر 100 پرونده 95 نفر واجد شرایط ورود به دانشگاه هاروارد نیستند.

پس برای آنکه جز آن دسته از افراد باشید که در دانشگاه هارووارد پذیرفته می شوند نیاز است که از همین حالا شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط پذیرفته شدن در رشته مد نظر خود در دانشگاه هاروارد با مشاورین ما تماس بگیرید تا بتوانیم شما را در مسیر تحقق رویاهای خود یاری کنیم.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا