دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های کانادا

آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1402

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یک رویای دست یافتنی؛

در دنیای امروز، مهاجرت امری است که هر فرد در طول زندگی خود شاید حتی یک بار به صورت جدی به آن فکر کند. در دوره معاصر، کشور کانادا تبدیل به یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت افراد مختلف از سراسر جهان شده است. این کشور با در بر داشتن فرصت‌های متنوع در طیف گسترده‌ای از انواع مهاجرت، نظیر مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و… مورد توجه افراد بسیاری، نه فقط در ایران بلکه در سراسر جهان، قرار گرفته است.

از آن جایی که کشور کانادا در عرصه تحقیقات و پژوهش و نیز در زمینه آموزش، جزو کشورهای برتر جهان می‌باشد، فرصت‌های تحصیلی در این کشور برای افراد مختلف بسیار جذاب هستند. همچنین باید گفت که یکی از مهم‌ترین دلایل در این زمینه، دانشگاه‌های کانادا می‌باشد.

دانشگاه‌های کانادا همواره در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار داشته‌اند و از نظر سطح علمی، زندگی دانشجویی خاص دانشجویان کانادا و نیز فرصت‌های تحصیل در رشته‌های متنوع، که شاید در کشورهای دیگر این رشته‌های تحصیلی ارائه نشوند، برای متقاضیان تحصیلات عالی تبدیل به جذاب‌ترین گزینه‌ها شده‌اند؛ تا حدی که بسیاری از افراد، رؤیای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا را در سر می‌پرورانند و مسیر تحصیل در کانادا را بهترین مسیر برای ادامه زندگی خود در نظر گرفته‌اند.

در این مقاله از بلاگ تخصصی مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، تلاش کرده‌ایم تا با ارائه اطلاعاتی مفید در زمینه بهترین دانشگاه‌های کانادا و شرایط تحصیل و زندگی در این کشور، در جهت آگاه سازی افرادی که رؤیای تحصیل در کانادا را در سر می‌پرورانند، گامی مؤثر برداشته و در بهترین شکل ممکن، راهنمای این افراد باشیم. در ادامه همراه ما باشید تا بهترین دانشگاه‌های کانادا و شرایط تحصیل و زندگی در این کشور را به همراه تمامی جزئیات و نکات مهم آن که برای مهاجرت و تحصیل در این کشور باید حتماً در نظر داشته باشید، بررسی و تحلیل کنیم.

بهترین دانشگاه‌های کانادا

میزان اعتبار و شهرت یک مؤسسه آموزشی و یا یک دانشگاه، نشان دهنده سطح علمی و کیفیت ارائه خدمات آموزشی آن می‌باشد، به همین جهت، برای بسیاری از دانشجویان، یکی از مهم‌ترین مسائل برای انتخاب دانشگاه، اعتبار و رتبه جهانی آن می‌باشد. کانادا در لیست کشورهای ارائه دهنده بهترین خدمات آموزشی در سطح جهان جای دارد و هر ساله شاهد درخشیدن نام دانشگاه‌های کانادا در بین برترین مؤسسات آموزش عالی جهان هستیم که این موضوع نشان می‌دهد چرا سالانه تعداد بسیار زیادی از متقاضیان از سراسر جهان، برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند.

دانشگاه‌های کانادا

بیشتر دانشگاه‌های کشور کانادا هر ساله در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان جای می‌گیرند ولی باید بدانید که در این بین، تعدادی از دانشگاه‌های کانادا رتبه‌های اول را در رنکینگ کشوری دارند و شاید برای شما، این دانشگاه‌ها گزینه‌های جذاب‌تری نسبت به بقیه دانشگاه‌های کانادا باشند.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

فاکتورهای متعدد و متفاوتی شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا را تعریف می‌کنند. برای مثال، در یک رشته مشخص، شرایط پذیرش در مقطع لیسانس با این شرایط در مقاطع تحصیلات تکمیلی متفاوت است. همچنین، در یک مقطع و رشته تحصیلی مشخص نیز، شرایط می‌تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر برای پذیرش متفاوت باشد.

به طور کل، یکی از شرایطی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بسیار مهم است، کسب حداقل نمره مورد قبول دانشگاه مورد نظر در آزمون‌های استاندارد و بین‌المللی نظیر تافل و آیلتس است. به طور میانگین، برای دریافت پذیرشش در مقطع کارشناسی از بیشتر دانشگاه‌های کانادا، لازم است حداقل نمره آیلتس 6 داشته باشید. این نمره برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً 6.5 است و برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانادا، لازم است حداقل نمره زبان انگلیسی 7 را در آزمون آیلتس کسب کنید.

دانشگاه‌های کانادا

بسیاری از افراد برای تحصیل در کانادا به دنبال مؤسسات آموزش عالی، کالج‌ها یا دانشگاه‌هایی هستند که برای پذیرش، مدرک زبان انگلیسی نخواهند؛ باید گفت که شرایطی وجود دارد که دانشجویان بتوانند با استفاده از آن، به کشور کانادا سفر کرده و مشغول به تحصیل شوند و هم زمان با تحصیل، دوره زبان بگذرانند ولی این شرایط به صورت عمومی نیست و شانس موفقیت شما برای اپلای تحصیلی به کانادا را کاهش می‌دهد.

به همین دلیل، اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، از هم اکنون شروع به یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی خود کنید تا حتماً بتوانید با شرکت در آزمون‌های استاندارد بین‌المللی زبان انگلیسی، حداقل نمره مورد نظر دانشگاه‌های کانادا را کسب کنید. البته برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کبک را دارند باید بگوییم که باید مهارت‌های زبان فرانسوی خود را تقویت کرده و در آزمون‌های مخصوص این زبان شرکت کنند چرا که دانشگاه‌های این ایالت، نظیر دانشگاه مونترال، برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان فرانسوی ارائه می‌دهند.

همچنین برای اپلای به دانشگاه‌های کانادا، در هر مقطع تحصیلی لازم است ریز نمرات و معدل مقاطع تحصیلی قبلی را برای دانشگاه جهت ارزیابی سطح تحصیلی و علمی، ارسال کنید. هر دانشگاه، شرط معدل مخصوص خود را برای پذیرش متقاضیان تعیین می‌کند؛ بنابراین به طور کلی، ارائه معدل کل و معدل در دو سال آخر از مقطع تحصیلی قبلی، و ارائه حداقل نمره در برخی از دروس خاص و مرتبط با دوره‌ای که دانشجو برای شرکت در آن درخواست خود را ارائه می‌دهد، از جمله شرایطی هستند که نیاز است تا دانشجویان برای شرکت در دوره‌های مختلف تحصیلی در نظر داشته باشند.

ددلاین‌های دانشگاه‌های کانادا

ددلاین‌های دانشگاه‌های کانادا نیز همچون شرایط پذیرش آن‌ها، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. حتی ممکن است در یک دانشگاه، ددلاین برنامه‌های تحصیلی قابل ارائه با یکدیگر متفاوت باشد و دانشجویان برای ارائه درخواست پذیرش خود، در زمان‌های متفاوتی اقدام کنند؛ لذا برای ارسال درخواست پذیرش و آگاهی از ددلاین دانشگاه‌های کانادا، باید به وب سایت رسمی دانشگاه‌های مورد نظر خود جهت تحصیل مراجعه کنید و با انتخاب برنامه و رشته درسی مورد نظر خود و نیز مقطع تحصیلی که قصد اقدام برای آن را دارید، از ددلاین دقیق سال جاری دانشگاه برای آن آگاه شوید.

دانشگاه‌های کانادا

باید بدانید که به طور کلی، دانشگاه‌های کانادا برای هر سال، دو ددلاین برای درخواست پذیرش متقاضیان مشخص می‌کنند که از طریق یکی از آن‌ها می‌توانید برای ارسال درخواست پذیرش خود، اقدام کنید. زمان پذیرش دانشگاه‌های کانادا و ددلاین ارسال درخواست متقاضیان برای ثبت نام در فصل زمستان، اول ماه سپتامبر میلادی است. ولی ددلاین دانشگاه‌های کانادا برای ثبت نام در فصل تابستان، برای دانشجویان متقاضی دوره‌های کارشناسی ارشد، از پانزدهم ماه ژانویه میلادی آغاز می‌شود. همچنین، برای تحصیل در یکی از دوره‌های کارشناسی، ددلاین‌ها معمولاً کمی زودتر شروع می‌شوند.

این اطلاعات، اطلاعاتی اجمالی از ددلاین‌های دانشگاه‌های کانادا برای ارسال درخواست پذیرش هستند که با توجه به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، دانشگاه و مؤسسه مورد نظر و یا شرایط دانشجو، متفاوت باشد؛ بنابراین برای آگاهی دقیق از این ددلاین‌ها، بهتر است به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و از اطلاعات موثق و به روز آن استفاده کنید.

مدارک و شرایط لازم جهت اپلای به دانشگاه‌های کانادا

مدارک مورد نیاز برای اپلای دانشگاه‌های کانادا، بر اساس مقطع، رشته تحصیلی مورد نظر و نیز سطح علمی دانشگاه، می‌تواند متغیر باشد. به طور کلی، هرچه رنک و رتبه یک دانشگاه در کانادا بالاتر باشد، شرایط ویژه‌تر و سختگیرانه‌تری برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد. از جمله مدارکی که به طور کلی تمامی دانشگاه های کانادا آن را از شما درخواست می‌کنند، می‌توان به معدل مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات، مدرک معتبر زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره در یکی از آزمون‌های استاندارد بین‌المللی نظیر آیلتس و یا تافل و ارائه رزومه تحصیلی و علمی کامل، اشاره کرد.

دانشگاه‌های کانادا

فارغ از سطح علمی دانشگاه و رتبه آن، بسته به مقطع تحصیلی که برای آن اقدام به ارسال درخواست پذیرش می‌کنید، این مدارک برای مقاطع تحصیلی بالاتر باید قوی‌تر باشند. برای مثال برای درخواست پذیرش در مقطع دکترا، لازم است که شما رزومه علمی و تحقیقاتی بسیار قوی به همراه توصیه نامه از اساتید قبلی که توانایی‌های شما و صلاحیت شما برای تحصیل در مقطع دکترا را ثابت می‌کنند، ارائه دهید.

برخی از معمول ترین مدارکی که برای درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا نیاز دارید را در ادامه لیست کرده ایم:

 • گواهی فارغ‌التحصیلی به همراه مدارک و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان معتبر با کسب حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه
 • فرم درخواست پذیرش دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی
 • 2 توصیه نامه آکادمیک از اساتید قبلی
 • رزومه تحصیلی و علمی قوی

*لازم است بدانید که تمامی مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست پذیرش دانشگاه‌های کانادا، باید ترجمه رسمی شده و به تأیید نهادهای رسمی رسیده باشد.

در خصوص مدارک مورد نیاز برای هر رشته، دانشگاه و یا مقطع تحصیلی می‌توانید با کارشناسان متخصص مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در تماس باشید تا مشاوران این مؤسسه، به بهترین شکل ممکن، شما را در این زمینه به صورت تخصصی راهنمایی کنند.

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌های کانادا

شهریه دوره‌های آموزشی در کانادا، بخش اعظم هزینه‌های شما را برای زندگی در این کشور به عنوان دانشجو تشکیل می‌دهد. ولی لازم نیست از این امر نگران باشید، چرا که شهریه دوره‌های آموزشی کانادا، نسبت به کشورهایی چون استرالیا و آمریکا، بسیار پایین‌تر است. به گونه‌ای که شما با کار به هنگام تحصیل می‌توانید ب راحتی از پس تأمین مخارج زندگی و تحصیل خود در این کشور، برآیید.

شهریه دانشگاه‌های کانادا ممکن است به صورت سالانه، بر اساس سیاست‌های دانشگاه یا ایالت و یا نرخ تورم، تغییراتی داشته باشد ولی هیچ وقت شما با افزایش چشمگیری مواجه نمی‌شوید. همچنین، هزینه تحصیل و زندگی شما در این کشور می‌تواند با توجه به فاکتورهایی چون محل تحصیل و زندگی و نیز نوع دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده‌اید می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، دانشگاه‌های کانادا در منطقه نیوفاندلند، کم‌ترین میزان شهریه دریافتی از دانشجویان را نسبت به باقی دانشگاه‌های این کشور دارند.

دانشگاه‌های کانادا

همچنین می‌توان گفت دانشگاه‌های آنتاریو در گران‌قیمت‌ترین مناطق کانادا واقع شده‌اند که هزینه‌های تحصیل و زندگی را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. البته باید بدانید به طور کل، دانشگاه‌های دولتی هزینه‌های بسیار پایین‌تری دارند ولی اگر در یک دانشگاه خصوصی در کانادا ثبت نام کرده‌اید، باید به فکر تأمین شهریه آن نیز باشید.به طور میانگین، هزینه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در ادامه برای شما آورده‌ایم تا بتوانید با دیدی کلی از مخارج تحصیل در این کشور، اقدام به تصمیم گیری کنید.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا: به طور کل، بازه قیمتی 10 تا 30 هزار دلار را می‌توان برای شهریه سالانه دانشگاه‌های مختلف در کانادا در نظر گرفت. همچنین باید بدانید که رشته‌های حوزه پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی در دانشگاه های کانادا، بیشترین میزان دریافت شهریه از دانشجویان را دارند.

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا: برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، بازه قیمتی 10 الی 60 هزار دلار را می‌توان برای پرداخت شهریه در نظر گرفت. از آن جایی که تنوع رشته‌های تخصصی در گستره بیشتری در این مقطع در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند و برخی از این رشته‌ها، به بودجه‌های تحقیقاتی بزرگی نیاز دارند، هزینه شرکت در دوره کارشناسی ارشد، بازه قیمتی بزرگ‌تری را در بر می‌گیرد که فارغ از نوع رشته تحصیلی شما، بر اساس دانشگاه نیز متغیر است. رشته‌های گران قیمت این مقطع نیز در دانشگاه‌های کانادا، رشته‌های تحصلی در حوزه‌های بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق می‌باشند.

انواع بورسیه در دانشگاه‌های کانادا

قبل‌تر به این موضوع اشاره کردیم که مهم‌ترین معیار دانشجویان و متقاضیان تحصیل برای انتخاب دانشگاه، اعتبار و رتبه جهانی و کشوری دانشگاه مورد نظر است که نشان دهنده سطح کیفی علمی و خدمات آموزشی قابل ارائه در آن دانشگاه است؛ ولی باید بدانید که یکی از تأثیرگذار ترین فاکتورها برای انتخاب دانشگاه برای شما باید توجه به میزان فاند و بورسیه‌ای است که دانشگاه مود نظر برای دوره، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر شما، ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌های کانادا

تقریباً می‌توان گفت که تمامی دانشگاه‌های کانادا، بورسیه تحصیلی به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می‌دهند ولی در برخی موارد، ممکن است دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، برای مقطع، دوره و یا رشته‌ای که شما انتخاب کرده‌اید، بورسیه‌ای را ارائه ندهد و یا مقدار آن بسیار پایین و کم باشد.

در حالی که دانشگاهی دیگر، برای شرایط شما می‌تواند بورسیه‌های متنوع و قابل توجهی را ارائه دهد. توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت است. چرا که در صورت موفقیت در دریافت بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های کانادا، به راحتی می‌توانید آینده خود را با تحصیل و زندگی آسان در این کشور تأمین کرده و به اهداف والاتر خود بیندیشید.

توجه داشته باشید که یکی دانشگاه، ممکن است برای رشته تحصیلی شما و برنامه تحصیلی مورد نظرتان، بورسیه تخصیص داده باشد ولی این بورسیه برای مقطع مورد نظر شما نباشد. به همین خاطر، لازم است که بورسیه‌های قابل ارائه دانشگاه‌هایی که برای تحصیل در کانادا برگزیده‌اید را به طور دقیق در سایت‌های رسمی خود دانشگاه‌ها که اطلاعاتی به روز و موثق دارند، چک کنید.در این خصوص، یکی از دانشگاه‌هایی که بهترین برنامه‌های تخصص بورسیه‌های تحصیلی را در بر دارد، دانشگاه آلبرتا است. این دانشگاه را می‌توان به عنوان نگین دانشگاه‌های ارائه دهنده بورسیه‌های جذاب دانست.

هر ساله، دانشگاه آلبرتا بورسیه‌های تحصیلی مختلف و متنوعی را برای انواع رشته و مقطع تحصیلی ارائه می‌دهد که از این جهت، در بین دانشجویان بین‌المللی، بسیار محبوب است. برای مثال در این زمینه، می‌توان به بورسیه ورودی برای رشته مهندسی پزشکی در مقطع فوق لیسانس را مثال زد که در دانشگاه آلبرتا برای این رشته، مقدار 27.5 هزار دلار برای بورسیه ورودی در نظر گرفته شده است و یا برای مقطع دکترا، دانشجویان می‌توانند با دریافت بورسیه کار تحصیلی “دستیار پژوهش”، مبلغ 26 هزار دلار را به صورت سالانه برای تأمین مخارج تحصیلی دریافت کنند. البته باید بدانید که مبالغ بورسیه‌های تحصیلی مستقیماً به حساب دانشگاه واریز شده و از مبلغ شهریه شما کسر می‌شود.

باید به این نکته توجه کنید که تمامی دانشجویان بین‌الملل نمی‌توانند بورسیه‌های دانشگاه‌های کانادا رت دریافت کنند. برای این بورسیه‌ها، سالانه مقدار بودجه مشخصی در نظر گرفته می‌شود که بر اساس آن، به تعداد محدودی از متقاضیان می‌توان بورسیه تحصیلی اعطا کرد. در این خصوص، ممکن است بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی در مقطع و یا رشته‌ای خاص، بسیار رقابتی باشند چراکه یکی از اصلی‌ترین شروط برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا، معدل بالای دانشجویان و رزومه قوی آن‌ها می‌باشد.

بورسیه‌های تحصلی در کشور کانادا، به تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی اختصاص می‌یابد که از این نظر می‌تواند خیال شما آسوده باشد ولی با توجه به این که کشور کانادا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات و پژوهش‌های بین‌المللی و در حوزه‌های مختلف است، مقدار بودجه‌ای که سالانه برای بورسیه‌های تحقیقاتی به مؤسسات آموزش عالی و سیستم آموزشی این کشور تخصیص می‌یابد، مبلغ قابل توجهی است.

این امر سبب می‌شود که در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا)، شانس شما برای دریافت یکی از این بورسیه‌ها بیشتر باشد. به عبارتی دیگر، بورسیه‌های تحصیلی تخصیص پیدا کرده به رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، بسیار بیشتر از تعداد و مبلغ این بورسیه‌ها برای مقطع کارشناسی است. مقدار بورسیه قابل ارائه دانشگاه‌های کانادا با توجه به عوامل مختلفی چون محل دانشگاه و رشته تحصیلی، بسیار متنوع است.

همان طور که گفتیم، عموماً بورسیه‌های تحصیلی اختصاص یافته به مقاطع تحصیلات تکمیلی، در تعداد و میزان بیشتری ارائه می‌شوند.به طور کل، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بر اساس رشته و مقطع تحصیلی خود، انتظار داشته باشند که با دریافت بورسیه‌های تحصیلی از دانشگاه و یا دولت کانادا، مبالغ در طیف گسترده بین 500 دلار تا 45 هزار دلار را به صورت سالانه و یا کلی، به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. برای مثال، برای تحصیل در رشته ژنتیک، دانشجویان برتر متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آلبرتا، مقدار کمک هزینه تحصیلی به اندازه 45 هزار دلار در سال را برای 2 سال تحصیلی می‌توانند از این دانشگاه دریافت کنند.

در حالی که برای ادامه تحصیل در رشته و مقطع تحصیلی مشابه در دانشگاه مک گیل، مقدار 12 هزار دلار برای یک سال تحصیلی به عنوان کمک هزینه پرداخت شهریه برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته شده است.یکی از نکاتی که باعث می‌شود کشور کانادا بیش از پیش در نظر مهاجران تحصیلی و دانشجویان بین‌المللی محبوب باشد، این موضوع است که بر خلاف بسیاری از کشورها، همچون ایالات متحده آمریکا، که بورسیه‌های اختصاص یافته به سیستم آموزشی کشور، فقط مختص دانشجویان داخلی کشور است،

در کانادا، بورسیه‌های بسیاری وجود دارند که از طرف دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی، برای تحصیل در مؤسسات آموزش عالی خاصی، ارائه می‌شوند.

اعتبارسنجی دانشگاه مورد نظر

فهرستی از دانشگاه‌های کانادا وجود دارد به نام فهرست DLI. در این فهرست، نام دانشگاه‌های برتر و معتبر کانادا آورده شده است. در حقیقت، تمامی دانشگاه‌هایی که اجازه پذیرش دانشجویان بین‌المللی را از خارج از کشور کانادا دارند، نامشان در این لیست آمده است. شما برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، نیاز دارید که یکی از دانشگاه‌هایی که در این فهرست قرار دارد به شما این مجوز را بدهد؛ بنابراین، پس از انتخاب دانشگاه مورد نظرتان جهت تحصیل در کانادا، نام آن را در این لیست حتماً جستجو کنید تا مطمئن شوید از این بابت برای شما مشکلی پیش نمی‌آید.

بعد از این که از اعتبار دانشگاه مورد نظر خود جهت اخذ پذیرش اطمینان حاصل شد، لازم است که نام دانشگاه مورد نظر را، یک بار دیگر و این بار در فهرست اعلام شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جستجو کنید؛ چرا که لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم کانادا به صورت منظم در دسترس است و دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در کانادا نیز در این فهرست قرار دارند. در این صورت و با بررسی نام دانشگاه در این فهرست، نگرانی درباره اعتبار آکادمیک مؤسسه آموزشی مورد نظر نیز برطرف خواهد شد.

رتبه دانشگاه‌های کانادا

بر طبق اطلاعاتی که از بهترین دانشگاه‌های جهان به صورت سالانه منتشر می‌شود، بیش از 30 دانشگاه کانادا در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. از بین معتبرترین رنکینگ‌های دانشگاه‌های برتر جهان می‌توان به QS، Times Higher Education و Shanghai University اشاره کرد که نام دانشگاه‌های کانادا در بین دانشگاه‌های برتر معرفی شده در تمامی این رنکینگ‌ها، هر ساله می‌درخشد.

این موضوع نشان از کیفیت بسیار بالای سیستم آموزشی کانادا و دروس و برنامه‌های تحصیلی قابل ارائه در این سیستم دارد؛ بنابراین، شما می‌توانید با انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصدی مناسب جهت مهاجرت تحصیلی، نه تنها آینده خود را برای زندگی بهتر تضمین کنید، بلکه در بهترین دانشگاه‌های جهان نیز مشغول به تحصیل شوید و از زندگی دانشجویی و ارتباط با بهترین دانشجویان از سراسر جهان، لذت ببرید. در این زمینه، شما می‌توانید با دریافت پذیرش و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا، از سطح علمی و تجربه کاری با ارزش نیز برخوردار شوید.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

معمولاً تحصیل در خارج از کشور، برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌های زیادی را در بر دارد. از آن جایی که ارزش پول ملی ایران، یعنی ریال، همواره رو به کاهش است و نرخ تبدیل ریال به ارزهای رایج خارجی، بسیار بالا می‌باشد، این موضوع برای دانشجویان ایرانی بیشتر صدق می‌کند؛ چرا که تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا به نرخ دلار، با درآمد ریالی بسیار سخت است. ولی به طور کل باید بدانید که دانشگاه‌های کانادا نسبت به بقیه کشورها، هزینه‌های پایین‌تری دارند.

از جمله مهم‌ترین هزینه‌های یک دانشجوی بین‌المللی، هزینه اسکان و هزینه شرکت در دوره‌های تحصیلی و شهریه دانشگاه می‌باشد. از آن جایی که کشور کانادا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات و پژوهش‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف است، بودجه‌های بسیار زیادی برای تحقیقات به سیستم آموزشی این کشور تزریق می‌شود که در قالب بورسیه‌های تحصیلی، به دانشجویان اختصاص می‌یابد.

از این رو، با توجه به مبالغ این بورسیه‌ها، تحصیل در بسیاری از دانشگاه های کانادا می‌تواند گزینه‌های ارزانی محسوب شوند که مخصوصاً برای دانشجویان ایرانی، بسیار قابل توجه است.به عنوان مثال برای مقطع کارشناسی، دانشگاه گولف (University of Guelph)، دانشگاه منونایت کانادا (Canadian Mennonite University)، دانشگاه سینت بونیفیس (Université de Saint-Boniface) و کالج دانشگاه دومینیکن (Dominican University College) از جمله مؤسسات ارزان قیمت ارائه دهنده آموزش عالی برای ادامه تحصیل در کانادا هستند.

به طور مثال، برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه Canadian Mennonite، شهریه دانشگاه به همراه هزینه اسکان دانشجویی، هزینه بیمه خدمات درمانی و هزینه‌های خورد و خوراک طی یک ترم تحصیلی، تقریباً 8500 دلار کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است.در حقیقت باید گفت که شهریه بسیار پایینی برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی این دانشگاه لازم است پرداخت کنید به صورتی که بیشتر مبالغ پرداختی را می‌توان برای هزینه‌هایی همچون هزینه‌های سکونت و خورد و خوراک دانشجویان در نظر گرفت.

شاید جالب باشد بدانید که برای بسیاری از دانشگاه‌های ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، می‌توان عنوان تحصیل رایگان را در نظر گرفت. مؤسسات آموزش عالی همچون دانشگاه کلگری (University of Calgary)، دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria) و دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (University of Northern British Columbia) از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

به صورتی که برای شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه ویکتوریا، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند مبلغ 3700 دلار را برای هزینه‌های تحصیل و همچنین هزینه‌های جانبی در نظر بگیرند که این مبلغ به نسبت درآمد در این کشور، بسیار مبلغ جذابی محسوب می‌شود.شایان ذکر است که مجموع هزینه‌های تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به طور میانگین نزدیک به 8100 دلار برای سه ترم برآورد شده است.

این در حالی است که شهریه یک ترم تحصیل در این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، نزدیک به 5200 دلار است.اگر به دنبال ارزان‌ترین مؤسسات ارائه دهنده برنامه‌های آموزش عالی هستید، می‌توانید با کارشناسان مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری از طریق این لینک تماس بگیرید. مشاوران متخصص در زمینه امور مهاجرت تحصیلی به کانادا، در مؤسسه مهرآیین مخبری مفتخرند شما را در پیدا کردن ارزان‌ترین و مناسب‌ترین دانشگاه نسبت به شرایطی که دارید، راهنمایی کنند.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، مهم‌ترین فاکتوری که برای دانشجویان در انتخاب دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل تأثیر زیادی دارد، رنک و رتبه دانشگاه و به نسبت آن، جایگاه و سطح علمی و کیفیت ارائه خدمات آموزشی در آن دانشگاه است. از این رو، دانشگاه‌های کانادا را می‌توان شامل این مزیت دانست که با انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی، از امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان بهره‌مند می‌شوید.

دانشگاه‌های کانادا

فارغ از رتبه و جایگاه علمی یک دانشگاه‌های یک کشور، عوامل دیگری نیز در اولویت‌های بعدی برای انتخاب آن توسط متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، نقش دارند. از جمله عواملی که انتخاب دانشگاه‌های کانادا را برای این متقاضیان تبدیل به انتخابی راحت می‌کند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی در طیف گسترده‌ای از تنوع در مقاطع مختلف
 • رفاه بسیار بالا جهت زندگی در کانادا: این کشور جزو مرفه‌ترین کشورهای جهان است.
 • آب و هوای متنوع: کشور کانادا سرزمینی پهناور است که در مقاطع مختلف در سال می‌توانید انواع آب و هوا را در آن تجربه کنید که همین امر سبب به وجود آمدن امکانات تفریحی متنوعی جهت گذراندن تعطیلات شده‌اند.
 • وجود مناظر شگفت‌انگیز طبیعی: همان طور که گفتیم، کانادا کشوری پهناور است که زیست گونه‌ها و اکوسیستم‌های مختلفی را شامل می‌شود.
 • کشوری جذاب، جهت مهاجرت: کانادا جزو کشورهایی محسوب می‌شود که سالانه میلیون‌ها مهاجر را میزبانی می‌کند. شرایط کار و تحصیل راحت در این کشور و نیز رفاه نسبی که در کانادا فراهم است، بسیاری از افراد را وامی‌دارد تا برای برخورداری از زندگی بهتر، به دلایل مختلف و از طریق راه‌های متفاوت به این کشور سفر کنند.
 • امکان دریافت آسان اقامت دائم بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا: کشور کانادا همواره به نیروی جوان نیاز دارد. از آن جایی که جمعیت کل این کشور پهناور در حدود 25 میلیون نفر است، دولت کانادا سالانه با فراهم آوردن امکانات مختلف سعی در جذب افراد مختلف و نیروی انسانی مفید به کشورش دارد. از این رو، دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا، مخصوصاً با رزومه علمی و کاری قوی، بسیار راحت است.
 • کار در معتبرترین و بهترین شرکت‌های کانادایی بعد از تحصیل در کانادا: کانادا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات، تکنولوژی و علوم مختلف است و شرکت‌های سطح بالای بسیاری در این کشور مشغول فعالیت هستند. بسیاری از شرکت‌های معروف جهانی نیز در این کشور شعبه و نمایندگی دارند که تمایل دارند کارمندان خود را از میان دانشجویان برتر دانشگاه‌های کانادا انتخاب کنند؛ بنابراین با تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، آینده شغلی و زندگی حرفه‌ای شما نیز تضمین می‌شود.
 • درآمد مناسب در کانادا: کشور کانادا در لیست مرفه‌ترین کشورهای جهان جای دارد؛ این به آن معناست که نسبت درآمد به هزینه‌ها در این کشور از تناسب کافی برخوردار است. شما با کار در این کشور، ضمن تأمین مخارج زندگی خود، برای برقراری رفاهی نسبی در زندگی خود نیز به اندازه کافی پول خواهید داشت.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های مختلف

در ادامه، از میان پر طرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در کانادا، چند نمونه را با بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده برنامه‌های تحصیلی در حوزه‌های مشخص شده شرح داده‌ایم تا از میان آن‌ها بتوانید برای تحصیل در کانادا، انتخاب کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های پزشکی

بر اساس گزارشات سایت usnews، دانشگاه تورنتو که در رنکینگ جهانی رتبه پنجم را دارد و در کشور کانادا، بهترین دانشگاه محسوب می‌شود، برای تحصیل در رشته‌های حوزه پزشکی، مناسب‌ترین گزینه است. پس از این دانشگاه، می‌توان بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک مستر را برای تحصیل در رشته‌های حوزه پزشکی، مناسب‌ترین دانشگاه‌های کانادا دانست.

همان طور که ذکر شد، رشته‌های پزشکی جزو گران‌ترین رشته‌های قابل تحصیل در کشور کانادا هستند و دانشگاه بریتیش کلمبیا در این حوزه، بورسیه‌های جذابی را ارائه می‌دهد که بیشتر هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان این برنامه‌های تحصیلی را تأمین می‌نماید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های مهندسی

یکی از کشورهایی که بهترین کیفیت آموزش در حوزه رشته‌های مهندسی را در سطح جهان ارائه می‌دهد، کشور کانادا می‌باشد. بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی، برای دریافت بهترین خدمات آموزشی در این حوزه، به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند تا در یکی از دانشگاه‌های کانادا به تحصیل در این رشته بپردازند. همچنین، از دلایل دیگر این امر می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر کانادا، انواع برنامه‌های تحصیلی برای رشته‌های مهندسی ارائه می‌دهند که تنوع بسیار زیادی را شامل می‌شود.

به همین خاطر، بسیاری از رشته‌های مهندسی قابل تدریس در دانشگاه‌های کانادا، ممکن است در کشورهای دیگر ارائه نشوند. از میان بهترین دانشگاه‌های کانادا که کیفیت ارائه دروس مهندسی در آن‌ها بسیار بالا است، می‌توان به دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه واترلو اشاره کرد. اگر قصد تحصیل یکی از رشته‌های زیرشاخه مهندسی را دارید، با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه‌های معرفی شده، از برنامه تحصیلی قابل ارائه آن‌ها و شرایط پذیرش در این رشته‌ها در سال 2022 اطلاعات لازم را کسب کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های هنر

از میان دانشگاه‌های کانادا، می‌توان به دو دانشگاه آلبرتا و کنکوردیا جهت تحصیل در رشته‌های حوزه هنر اشاره کرد. دانشکده هنر آلبرتا که در شهر کلگری آلبرتا واقع شده است، به عنوان کالج طراحی و هنر دانشگاه آلبرتا مشغول فعالیت است. به طور میانگین، برای دانشجویان بین‌المللی که تمایل دارند در برنامه‌های آموزشی این دانشگاه شرکت کنند، شهریه‌ای حدود 14 هزار دلار در نظر گرفته شده است.

همچنین از بین دانشکده‌های آلبرتا، می‌توان به دانشکده هنرهای زیبا آلبرتا اشاره کرد. این دانشکده جزو برترین دانشکده‌های هنر کانادا می‌باشد. باید بدانید که دانشکده هنرهای زیبای آلبرتا در شهر ادمونتون قرار گرفته است و شهریه آن برای دانشجویان بین‌المللی، به طور میانگین در رشته‌های مختلف، در حدود 18 هزار دلار است.

در دانشگاه کنکوردیا نیز دانشکده هنرهای بصری از مؤسسات آموزش عالی محبوب برای تحصیل رشته‌های حوزه هنر در کانادا محسوب می‌شود. این دانشکده در مونترال کبک واقع شده است و برای دانشجویان بین‌المللی، شهریه‌ای در حدود 20 هزار دلار به صورت سالانه، به طور میانگین برای تحصیل در رشته‌های مختلف، در نظر گرفته شده است.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای رشته‌های حقوق

می‌توان بهترین مؤسسه آموزشی را برای تحصیل رشته حقوق در کانادا، دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو معرفی کرد. بیش از 60 عضو هیئت علمی تمام وقت به همراه اساتید بزرگ رشته حقوق از سراسر جهان، جو فکری و آموزشی بسیار قدرتمند و شگفت‌انگیزی را برای تحصیل در رشته حقوق در دانشکده حقوق تورنتو ایجاد کرده‌اند. اساتید این دانشکده در سطح جهان شناخته شده هستند و کتاب‌ها و مقالات بسیاری در زمینه حقوق نوشته‌اند.

پس از دانشگاه تورنتو، می‌توان دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا را به عنوان مؤسساتی معرفی کرد که بهترین برنامه‌های تحصیلی در حوزه حقوق را ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید که دانشکده حقوق دانشگاه مک گیل، قدیمی‌ترین دانشکده حقوق در کانادا است. این دانشکده بیش از یک قرن و نیم است که به تدریس حقوق مشغول بوده و تعداد زیادی از قضات دیوان عالی و نخست وزیران کانادا، فارغ‌التحصیلان این دانشکده بوده‌اند.

دانشکده حقوق آلارد در دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز از 54 استاد تمام وقت مشهور با تخصص‌های مختلف برخوردار است که به انجام پژوهش‌های حقوقی خلاقانه و تأثیرگذار مشغول هستند. شهرت اساتید حقوق این دانشکده در زمینه‌های علم حقوق است که از جمله آن‌ها می‌توان به مسائل حقوق بومیان، حقوق تجارت بین‌الملل و حقوق محیط زیست و منابع طبیعی اشاره کرد. دانشکده آلارد بیش از 70 سال است که افراد تأثیرگذاری را در عرصه‌های حقوق و سیاست، تربیت کرده است.

سخن پایانی

تحصیل در کانادا که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ارائه بهترین خدمات آموزشی است، می‌تواند برای بسیاری از افراد یک رؤیا باشد. برای تحقق این رؤیا، در قدم اول پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات کافی در زمینه بهترین دانشگاه های کانادا، سیستم آموزشی این کشور، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی، ددلاین‌ها، بورسیه دانشگاه های کانادا، شرایط اسکان و زندگی در این کشور و نیز قوانین و مقررات آن را از طریق تحقیق و جستجو از سایت‌های معتبر و افراد متخصص در این زمینه کسب کنید.

از آن جایی که مهاجرت تحصیلی مسیر پر پیچ و خمی دارد و پیمودن این مسیر با موفقیت، نیازمند دانش و تجربه کافی در این راه است، پیشنهاد می‌کنیم تمامی مسائل مربوط به مهاجرت تحصیلی خود به کشور کانادا را به مؤسسه مهرآیین مخبری بسپارید تا در این زمینه، با خیالی آسوده بتوانید تصمیم بگیرید. مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با بهره‌مندی از کارشناسان مجرب و با تجربه در زمینه مهاجرت تحصلی، به طور تخصصی بر موضوع مهاجرت تحصیلی به کشورهای کانادا و آمریکا تمرکز دارد که همین امر، وجه تمایز این مؤسسه برای انجام امور مهاجرتی در زمینه ذکر شده می‌باشد.

شما می‌توانید جهت انجام امور مهاجرت تحصیلی خود به کشورهای کانادا و آمریکا، صفر تا صد تشریفات و مسائل مطرح در این زمینه را به کارشناسان حرفه‌ای مؤسسه مهرآیین مخبری بسپارید تا بتوانید این مسیر سرنوشت ساز را با راهنمایی مرشدی مطمئن، طی کنید و موفقیت خود را تضمین کنید. در قدم بعدی، به شما پیشنهاد می‌دهیم جهت دریافت مشاوره اولیه، با کارشناسان مؤسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری در تماس باشید تا این متخصصان بتوانند بر اساس شرایط شما، بهترین مسیر را به شما پیشنهاد دهند و در صورت تمایل نیز می‌توانید انجام باقی کارها را نیز به مؤسسه مهرآیین مخبری بسپارید. جهت ارتباط با کارشناسان ما، از طریق این لینک اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا