دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
ویزای سرمایه گذاری آمریکا

ویزای سرمایه گذاری آمریکا چیست؟

آخرین بروزرسانی: 26 آذر 1402

ویزای سرمایه گذاری آمریکا چیست؟

کنگره ایالات متحده در سال 1990، ویزای سرمایه گذاری آمریکا (EB-5) را ایجاد کرد. هدف از این کار، ارتقای رشد اقتصادی آمریکا از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و توسعه فعالیت‌های تجاری بود. برنامه ویزای EB-5 که برای سرمایه گذاران، طراحی شده بود به سرعت تبدیل به روشی پرطرفدار برای اخذ اقامت دائم ایالات متحده شد. استقبال از این برنامه تا به امروز ادامه دارد و سالانه  در حدود 10000 ویزای EB-5 به سرمایه گذاران خارجی اعطا می‌شوند. آمارها نشان می‌دهند که تا سال 2020، تقریباً 80000 سرمایه‌گذار خارجی برای ویزای EB5 درخواست داده بودند. اکثریت قریب به اتفاق این درخواست‌ها (حدود 80 درصد) از این چهار منطقه بودند: جمهوری خلق چین، کره جنوبی، تایوان و بریتانیا. کشورهای دیگری مثل هند، برزیل، ویتنام، نیجریه و مکزیک در رده های بعدی هستند. با این وجود، علاقه به ویزای EB5 به این چند کشور محدود نمی‌شود.

خلاصه ای از مزایایِ ویزای سرمایه گذاری آمریکا

در صورتی که دارای ویزای سرمایه گذاری آمریکا باشید همسر و تمامی فرزندان مجرد شما که زیر 21 سال باشند همگی واجد شرایط دریافت گرین کارت خواهند بود. شما می‌توانید با ویزای سرمایه گذاری آمریکا از کشورهای مختلف به ایالات متحده و از ایالات متحده به ده‌ها کشور دیگر سفر کنید. در نتیجه در کل، سفرهای بین المللی شما به واسطه ویزای EB5 بسیار آسان‌تر خواهند شد. به علاوه، بعد از اخذ ویزای EB-5، هیچ محدودیتی برای استخدام شما در آمریکا وجود ندارد. یعنی می‌توانید در هر زمینه‌ای که توانایی و صلاحیت دارید کار کنید و لازم نیست شغلتان با سرمایه گذاری ویزای EB5 شما مرتبط باشد. اگر بتوانید در برنامه مراکز منطقه‌ای EB-5 سرمایه گذاری کنید دیگر نیازی نخواهید داشت که در عملیات روزانۀ کسب و کاری شرکت کنید که در آن سرمایه گذاری کرده اید. مراکز منطقه‌ای، خودشان پروژه‌های EB-5 و وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می‌کنند. آنها به شما این امکان را می‌دهند که بدون شرکت در جریان پروژه‌ها منافع تجاری خود را دنبال کنید.

در نهایت، تقریبا بعد از گذشت پنج سال از اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا واجد دریافت تابعیت ایالات متحده خواهید شد. با این وجود اگر به هر دلیلی مایل به درخواست برای تابعیت نیستید می‌توانید هر ده سال یکبار، گرین کارت خود را بدون گذراندن فرآیند بررسی تعویض کنید.

شرایط ویزای EB-5 برای سرمایه گذاران

– برنامه EB-5 در درجه اول برای اتباع خارجی که مایل به سرمایه‌گذاری قابل توجه در یک «شرکت تجاری جدید» و واجد شرایط در ایالات متحده هستند باز است. سرمایه‌گذاری در چنین شرکتی می‌تواند به معنای ایجاد یک تجارت جدید یا سرمایه گذاری در یک تجارت موجود باشد. اگر در یک تجارت موجود سرمایه گذاری می‌کنید، آن تجارت باید بعد از 29 نوامبر 1990 تاسیس شده باشد. زیرا که سرمایه گذاری در کسب‌وکارهای قبل از تاریخ مذکور ابتدا نیاز به یک سری سازماندهی‌های مجدد و احتمالا دشوار دارد.

– همچنین می‌توانید در یک «کسب و کار مشکل‌دار» نیز سرمایه گذاری کنید. کسب‌وکار مشکل‌دار یعنی کسب‌وکاری که قبلاً برای دو سال وجود داشته است و در ۱۲ تا ۲۴ ماه قبل از ارسال فرم درخواست ویزای شما حداقل 20 درصد، ضرر خالص داشته است. در این حالت، یک الزام ایجاد شغل یا حفظ شغل نیز در مسیر سرمایه گذاری شما وجود دارد؛ متقاضیانی که در مشاغل مشکل‌دار سرمایه گذاری می‌کنند باید حداقل ده شغل تمام وقت، ایجاد یا حفظ کنند.

– به طور معمول، ساختار تجاری پروژه‌ای که برای ویزای EB-5 در آن سرمایه گذاری می‌کنید می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه، شرکت‌های انفرادی، سهامی، مسئولیت محدود، مشارکت محدود و شرکت‌های سرمایه گذاری مشترک همگی می‌توانند جزو گزینه‌های پیش روی شما باشند.

– هیچ شرایط تحصیلی یا شرایطی مربوط به تسلط بر زبان برای شما وجود ندارد منتها باید بتوانید منبع قانونی سرمایه گذاری خود را نشان دهید.

– برای سرمایه گذاری در جهت اخذ ویزای EB5 دو مسیر اصلی پیش رو دارید؛ سرمایه گذاریِ انفرادی و سرمایه گذاری از طریق برنامه مرکز منطقه ای.

سرمایه گذاری انفرادی (Individual investment)

می‌توانید کنترل کامل سرمایه ای را که برای ویزای سرمایه گذاری آمریکا اختصاص داده اید خودتان در دست بگیرید. اگر چنین قصدی دارید باید یک شرکت تجاری جدید در آمریکا توسعه دهید و در ابتدا قادر به ایجاد ده شغل تمام وقت برای شهروندان ایالات متحده و ساکنان دائمی آن کشور باشید.

سرمایه گذاری از طریق برنامه مرکز منطقه ای

سرمایه گذاری از طریق برنامه مرکز منطقه ای ممکن است یک گزینه عالی دیگر باشد. این گزینه در عین حال که شما را به ویزای سرمایه گذاری آمریکا می‌رساند امکان درگیر نشدن در عملیات روزانه شرکت‌ها را نیز برایتان فراهم می‌کند. به علاوه از نظر جغرافیایی آزادی تحرک بیشتری در خاک آمریکا خواهید داشت و می‌توانید بسیار دورتر از محل سرمایه گذاری خود ساکن شوید. اگر قادر به مدیریت سرمایه گذاری و ایجاد ده شغل تمام وقت نیستید این گزینه را انتخاب کنید.

در مبحث ویزای EB5، مراکز منطقه‌ای نهادهایی اقتصادی هستند که به شکل خصوصی یا دولتی اداره می‌شوند. این نهاد‌ها توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده برای ترویج رشد و ایجاد شغل در مناطقی خاص از آمریکا تعیین شده اند. سرمایه گذاری در این مراکز یک راه کم درد سر برای دریافت ویزای EB-5 است. اینگونه مراکز به طور دائم با سرمایه گذاران فردی و وکلای مهاجرت آنها سرو کله می‌زنند. در نتیجه، اطلاعات لازم را به سرعت در اختیار سرمایه گذاران قرار داده و آنها را از سردرگمی نجات می‌دهند. وزارت امور خارجه آمریکا تخمین می‌زند که بیش از 90 درصد درخواست‌ها برای ویزای EB-5 توسط سرمایه گذاران مهاجری انجام شده است که با مراکز منطقه ای کار می‌کنند.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای ویزای EB-5

برای واجد شرایط بودن در برنامه ویزای EB-5، باید حداقل 1,050,000 دلار سرمایه گذاری کنید. با این حال، اگر سرمایه گذاری شما در یک منطقه هدفمند اشتغال  (TEA) انجام شود (منطقه ای با نرخ بیکاری بالا و ویژگی‌های روستایی) حداقل سرمایه گذاری شما به 800000 دلار کاهش می‌یابد. USCIS، سازمان ناظری است که تعیین می‌کنند که کدام طرح‌های سرمایه گذاری، کامل، قابل اعتماد و قانونی هستند و سرمایه گذاران می‌توانند در آنها شرکت کنند. با این وجود اگر سرمایه‌گذاری مستقیمی انجام می‌دهید، به شدت توصیه می‌شود از یک وکیل مهاجرت کمک بگیرید. اینگونه وکلا مطابقت کامل برنامه شما را با استانداردهای USCIS بررسی می‌کنند.

بررسی پیشینه EB-5 و غربالگری امنیت ملی

USCIS موظف است که پیشینه همه متقاضیان ویزای سرمایه گذاری آمریکا را بررسی کند و آنها را تحت فرآیند غربالگری امنیت ملی قرار گیرند. این غربالگری شامل بررسی‌هایی است که توسط آژانس‌های مختلف از جمله وزارت امور خارجه و گمرکات و حفاظت از مرزهای ایالات متحده انجام می‌شوند. در نتیجه جستجوی کاملی در پایگاه‌های اطلاعاتیِ مرتبط با سوابق جنایی و امنیت ملی در رابطه با هر متقاضی انجام می‌شود. اثر انگشت شما به همراه اطلاعات شخصیتان (از جمله نام، محل تولد، تاریخ تولد و … ) جزو مواردی هستند که توسط اداره تحقیقات فدرال  (FBI) بررسی خواهند شد. همچنین احتمالا باید USCIS تأیید کند که شما با پولشویی یا سایر جرایم مالی، مرتبط نبوده یا مشکوک به مشارکت در آنها نیستید. در کل، دولت ایالات متحده باید مطمئن شود که شما سابقه کیفری پاکی دارید، هیچ گونه تهدیدی برای امنیت ملی ایجاد نمی‌کنید و هیچ گونه تخلف قبلی در زمینه مهاجرت ندارید.

شایان ذکر است که همه اتهامات جنایی یا تخلفات مهاجرتی به طور خودکار شما را از درخواست EB-5 محروم نمی‌کنند. اگر در مورد بررسی پیشینه یا غربالگری‌های امنیت ملی نگرانی دارید بهتر است قبل از هر چیز از یک وکیل مهاجرتِ با تجربه مشاوره بگیرید. آن شخص به شما کمک خواهد کرد تا ارزیابی کنید که آیا ویزای EB-5 گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.

معاینه پزشکی برای ویزای سرمایه گذاری آمریکا

قبل از اینکه گرین کارت خود را دریافت کنید، شما (و در صورت وجود، اعضای خانواده‌ شما) باید معاینه پزشکی نیز انجام دهید. با این کار، دولت ایالات متحده می‌تواند تشخیص دهد که شما واکسن‌های لازم را انجام داده‌اید و تهدیدی برای سلامت عمومی در کشور نیستید. اگر از خارج از ایالات متحده درخواست می‌دهید، باید به دکتری مراجعه کنید که توسط کنسولگری یا سفارت ایالات متحده مورد تایید باشد. اگر از داخل ایالات متحده درخواست می‌دهید، معاینه پزشکی شما توسط یک پزشک مورد تایید USCIS انجام می‌شود. در هر صورت، باید مدارکی کتبی از سابقه واکسیناسیون خود به همراه داشته باشید. بررسی سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و گرفتن عکس از قفسه سینه از جمله کارهایی هستند که در طول معاینه پزشکی برای شما انجام خواهند شد. به علاوه یک غربالگری سلامت روان را نیز خواهید گذراند.

ویزا بولتن و تاریخ اولویت شما

زمانیکه به دنبال گرین کارت هستید، ویزا بولتن یک منبع حیاتی برای شما است. ویزا بولتن یک نشریه ماهانه است که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر می‌شود و اطلاعاتی ضروری در مورد در دسترس بودن ویزاها ارائه می‌دهد. این نشریه دو بخش اصلی دارد؛ دسته ویزاهای ترجیحیِ تحت حمایت خانواده و ویزاهای ترجیحی مبتنی بر اشتغال. در این دو بخش، ویزاهایی قرار دارند که دولت ایالات متحده به هر کدام سهمیه‌هایی عددی  اختصاص داده است. این سهمیه‌ها تعیین می‌کنند که فلان ویزای خاص برای کدام افراد و کشورها در دسترس است. یکی از جنبه‌های کلیدی درک بولتن ویزا، درک مفهوم تاریخ‌های اولویت است؛ تاریخ اولویت، تاریخی است که USCIS، دادخواست شما را دریافت کرده است (به عنوان تاریخ تشکیل پرونده شما شناخته می‌شود). در نتیجه جای شما در صف انتظار برای پردازش ویزای EB5 توسط تاریخ اولویت مشخص می‌شود. اگر تاریخ اولویت شما قبل از cutoff date باشد، ویزای EB-5 شما در دسترس است و می‌توانید درخواست گرین کارت خود را ادامه دهید.

مسیر اقامت دائم و شهروندی بعد از ویزای سرمایه گذاری آمریکا

پس از تایید دادخواست ویزای سرمایه گذاری آمریکا، شما در ابتدا اقامت دائم مشروط دریافت خواهید کرد که دو سال اعتبار دارد. برای حذف شرطی بودن اقامت، باید نشان دهید که الزامات برنامه سرمایه گذاری و در درجه اول معیارهای سرمایه گذاری مستقیم و ایجاد شغل را برآورده کرده اید. شما این کار را با پر کردن فرم I-829 انجام خواهید داد. پس از تایید فرم I-829، شرطی بودن اقامت حذف می‌شود و شما یک سند دائمی دریافت خواهید کرد. سندی که وضعیت مهاجرت به آمریکا شما را از اقامت دائم مشروط به اقامت دائم بدون قید و شرط تغییر می‌دهد.

مزایای اقامت دائم بعد از ویزای EB5

بعد از اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا و بدست آوردن اقامت دائم قانونی به واسطه آن، شما حق زندگی و کار در هر نقطه از ایالات متحده را خواهید داشت. به علاوه مشابه شهروندان ایالات متحده از برخی از حمایت‌ها و فرصت‌های قانونی برخوردار خواهید شد. همچنین زمانی که برای اقامت دائم درخواست دادید، می‌توانید همسر و فرزندانتان را نیز در درخواست گرین کارت خود بگنجانید. علاوه بر اینها، ساکنان قانونی دائمی می‌توانند از اعضای خاصی از خانواده خود حمایت مالی کنند تا آنها نیز بتوانند گرین کارت خودشان را داشته باشند. در کل، با داشتن اقامت دائم می‌توانید موجبات اتحاد مجدد خانواده خود را در ایالات متحده فراهم کنید.

تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت

در حالی که وضعیت اقامت دائم قانونی به شما امتیازات زیادی می‌دهد، مهم است که بین آن و تابعیت (شهروندی) تفاوت قائل شوید. شهروندی به شما این حق را می‌دهد که رای دهید، پست‌های دولتی خاصی داشته باشید و پاسپورت ایالات متحده را دریافت کنید. ساکنان دائمی قانونی می‌توانند پس از احراز شرایط اقامت خاص، مثلا اقامت مداوم در ایالات متحده برای چند سال معین، برای تابعیت نیز درخواست دهند.

اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا و بدست آوردن اقامت دائم قانونی به واسطه آن

جدول زمانی ویزای سرمایه گذاری آمریکا

جدول زمانی برای فرآیند دریافت ویزای EB-5 بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متفاوت باشد. از جمله بر اساس زمان‌های پردازش خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده  (USCIS) یا زمان‌های پردازش کنسولی. اگر از خارج از ایالات متحده درخواست می‌دهید باید بدانید که زمان پردازش کنسولی در کشورهای مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. پیچیدگی‌های پروژه‌های سرمایه گذاری نیز می‌توانند بر جدول زمانی ویزای سرمایه گذاری آمریکا تاثیر بگذارند. بعد از تایید ویزای EB-5، معمولاً بین 18 تا 36 ماه برای دریافت گرین کارت مشروط و 24 ماه اضافی برای دریافت سند دائم، زمان لازم است.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا
ویزای سرمایه گذاری آمریکا

هزینه ویزای سرمایه گذاری آمریکا چقدر است؟

 

در مسیر اخذ ویزای سرمایه گذاری آمریکا علاوه بر مبلغ سرمایه گذاری، چندین هزینه و کارمزد دیگر نیز وجود دارند. این هزینه‌ها به شرح جدول زیر هستند:

3675 دلار برای سرمایه گذار و هر وابستگی واجد شرایط.
بیومتریک: 85 دلار برای هر نفر.
اگر از خارج از ایالات متحده درخواست می‌دهید برای هر نفر باید 345 دلار، هزینه اضافه بابت پردازش درخواست ویزا بپردازید.
معاینه پزشکی: هزینه معاینه پزشکی در هر کشور متفاوت است.
فرم I-485 (در صورت درخواست از داخل ایالات متحده): 1140 دلار
فرم DS-260 (در صورت درخواست از خارج از ایالات متحده): 325 دلار
بیومتریک: 85 دلار برای هر نفر (هنگام ثبت نام I-485 یا DS-260)
اگر از طریق یک مرکز منطقه ای درخواست دهید، مرکز برای مدیریت پروژه، هزینه مدیریت ویزای EB-5 را از شما دریافت می‌کند. این هزینه بستگی به مرکز و پروژه دارد و معمولا از 50000 تا 70000 دلار متغیر است.

هزینه‌های پس از اتمام دو سال گرین کارت مشروط

درخواست حذف شرایط فرم 829 : 3750 دلار (برای سرمایه گذار و وابستگان واجد شرایط)
بیومتریک: 85 دلار برای هر یک از اعضای خانواده.
هزینه‌های اضافی مانند ترجمه مدارک مورد نیاز، وکلا و هزینه‌های سفر

 

چک لیست مدارک لازم برای ویزای EB-5

هنگام تهیه برنامه ویزای EB-5، جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز بسیار مهم است. مدارک خاص، ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشند اما به طور کلی، شما به مدارک زیر نیاز دارید:

1- گذرنامه و مدارک شناسایی.

2-شواهدی مبنی بر منبع قانونی وجوه سرمایه گذاری

3- اسناد تجاری و مالی مرتبط با پروژه سرمایه گذاری

4- اظهارنامه مالیاتی و صورت‌های مالی

5- شواهدی از داشتن برنامه‌ برای ایجاد شغل و تأثیر اقتصادی (معمولاً این مستلزم ایجاد یک برنامه دقیق برای تجارت شما است).

هنگام تهیه برنامه ویزای EB-5، جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز بسیار مهم است

برای سرمایه گذاران در مراکز منطقه ای، خود این مراکز اسناد مربوط به تعهد، روش ایجاد شغل و مدارک پروژه را ارائه می‌دهند. شما نیز باید اسنادی را ارائه دهید که قانونی بودن منبع وجوه را نشان دهند، مانند: 1- اظهارنامه مالیات بر درآمد شما از هر نقطه از جهان که مربوط به پنج سال گذشته باشد. 2- مدارک ثبت مشاغل خارج از کشور 3- هرگونه مدرکی که منابع سرمایه شما را مشخص کند. 4- رونوشت عدم سوء پیشینه مدنی و کیفری در 15 سال گذشته. 5- هر سند دیگری برای کمک به UCSIS در تعیین رابطه بین سرمایه گذار و حجم سرمایه گذاری.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

دلایل رد شدن احتمالیِ درخواست ویزای سرمایه گذاری آمریکا

اکثر متقاضیان ویزای EB-5 به یک نتیجه موفقیت آمیز دست می‌یابند و خود و اعضای خانواده شان گرین کارت دریافت می‌کنند. منتها درخواست برخی از افراد نیز رد می‌شود. اگر عبارت « case was denied» را به عنوان وضعیت USCIS خود به صورت آنلاین مشاهده کردید. یک اخطار دریافت خواهید کرد که دلیل رد شدن درخواست شما را توضیح می‌دهد. شایع ترین دلایل رد شدن درخواست EB-5 عبارتند از:

1- ارائه اطلاعات نادرست یا متناقض. 2- عدم ارائه اسناد و مدارک مهم. 3- فقدان وجوه سرمایه گذاری لازم یا عدم سرمایه گذاری به میزان لازم. 4- استفاده از منابع غیر قانونی برای سرمایه گذاری. 5- داشتن سابقه جرایم جنایی یا نقض قبلی مقررات ویزای آمریکا.

برای آن دسته از متقاضیان ویزای سرمایه گذاری آمریکا که می‌خواهند گرین کارت را برای فرزندان خود تضمین کنند یک ملاحظه مهم وجود دارد؛ آنها باید فرم I-526 را قبل از 21 ساله شدن فرزندان خود تکمیل کنند. زیرا در صورت عدم انجام این کار، فرزندان این افراد، واجد شرایط اقامت دائم تحت درخواست EB-5 والدین نخواهند بود. به علاوه اگر فرزندان، قبل از اعطای اقامت دائم ازدواج کنند، از دریافت گرین کارت محروم خواهند شد.

سخن پایانی

همانطور که ممکن است بدانید، اطلاعات قوانین مهاجرت و ویزاها ممکن است در طول زمان تغییر کند. بنابراین، بهتر است همواره از منابع رسمی مانند سفارتخانه یا وبسایت معتبر سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) در مورد جزئیات و آخرین اطلاعات مربوط به برنامه EB-5 استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره جهت شرایط دریافت ویزای eb5 با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

1-سرمایه گذاری فردی در ویزای سرمایه گذاری آمریکا چیست؟

-اگر چنین قصدی دارید باید یک شرکت تجاری جدید در آمریکا توسعه دهید و در ابتدا قادر به ایجاد ده شغل تمام وقت برای شهروندان ایالات متحده و ساکنان دائمی آن کشور باشید.

2-مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سرمایه گذاری آمریکا چیست؟

1- گذرنامه و مدارک شناسایی.

2-شواهدی مبنی بر منبع قانونی وجوه سرمایه گذاری

3- اسناد تجاری و مالی مرتبط با پروژه سرمایه گذاری

4- اظهارنامه مالیاتی و صورت‌های مالی

5- شواهدی از داشتن برنامه‌ برای ایجاد شغل و تأثیر اقتصادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا