دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
شرایط دریافت ویزای شینگن

راهنمای نهایی دریافت ویزای شینگن

دریافت ویزای شینگن

عوامل وسوسه کننده زیادی وجود دارند که می‌توانند شما را برای دریافت ویزای شینگن به تکاپو بیندازند. کانال‌های مسحور کننده ونیز، خیابان‌های تاریخی پراگ یا شگفتی‌های معماری بارسلون همگی می‌توانند جزو این عوامل باشند. در کل، اگر به هر دلیلی در فکر سفر به اروپا هستید بهتر است قبل از اینکه عازم این سفر شوید با ویزای شینگن آشنا شوید. ویزای شینگن مجوزی است که به شما امکان می‌دهد آزادانه به 26 کشور اروپایی که منطقه شینگن را تشکیل می‌دهند سفر کنید. بدون اینکه نیاز به ویزا‌های جداگانه برای هر کشور داشته باشید. در مجموع، ویزای شینگن دروازۀ ورود شما به سوی یک تجربۀ سفر بی نظیر به اروپا خواهد بود. در مورد دشواری‌های دریافت ویزای شینگن هم نگران نباشید. اگر با این نوشته که راهنمایی جامعی در مورد ویزای شینگن است همراه بمانید فوت و فن کار را به شما یاد خواهیم دارد.

معرفی ویزای شینگن اروپا

ویزای شینگن اروپا نوعی ویزا است که به مسافران اجازه می‌دهد آزادانه وارد منطقۀ شینگن شوند. منطقه ای که شامل ۲۶ کشور اروپایی است. مفهوم منطقه شینگن در سال 1985 از طریق توافق نامه شینگن ایجاد شد. هدف از توافقنامه مذکور، ایجاد منطقه ای بدون مرز بود تا مردم بتوانند بدون نیاز به ویزاهای کشوری، در این منطقه سفر کنند. منطقه شینگن شامل اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین چند کشور خارج از اتحادیه اروپا مثلا نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین است. این بدان معناست که با ویزای شینگن، می‌توانید از چندین کشور عضو شینگن بازدید کنید بدون اینکه مجبور باشید از ایستگاه‌های کنترل مرزی عبور کرده یا برای هر کشور، ویزایی جداگانه دریافت کنید.

به طور کلی، ویزای شینگن اروپا بسته به هدف و مدت زمان بازدید شما اغلب بر یکی از این دو نوع است:

الف) ویزای با اعتبار سرزمینی محدود (نوع C) : این ویزا به مسافران، این امکان را می‌دهد که فقط از کشورهای خاص عضو شینگن که در برچسب ویزا نام آنها ذکر شده است بازدید کنند. این نوع ویزا در موارد استثنایی یا به دلایل بشردوستانه صادر می‌شود.

ب) ویزای ملی (نوع D) : این ویزا توسط یک کشور خاص شینگن برای اقامت طولانی مدت و با اهداف خاص، مانند کار، تحصیل یا پیوستن به خانواده صادر می‌شود. این ویزا به افراد، این امکان را می‌دهد تا فراتر از محدودیت 90 روزه شنگن در آن کشور خاص بمانند.

چند نکته مهم قبل از اقدام به دریافت ویزای شینگن

الف) قبل از دریافت ویزای شینگن به این نکته توجه کنید که این ویزا، ورود به منطقه شینگن را تضمین نمی‌کند؛ مقامات مهاجرت در نقطه ورود این حق را دارند که مدارک شما را بررسی کنند و اطلاعات بیشتری در مورد بازدید شما بخواهند. با این حال، در بیشتر موارد داشتن ویزای شینگن معتبر، روند ورود را روان‌تر و ساده‌تر خواهد کرد.

ب) برای درخواست ویزای شینگن، معمولاً باید یک کشور شینگن را به عنوان کشور اصلی مورد بازدید خود مشخص کنید. این همان کشوری است که باید درخواست ویزای شنگن خود را به سفارت یا کنسولگری آن ارسال کنید. مدارکی که با این درخواست ارسال خواهید کرد چندین مورد هستند. از جمله فرم درخواست تکمیل‌شده، عکس‌های مناسب برای پاسپورت، گذرنامه معتبر، برنامه سفر و …

باید همراه با درخواست ویزای شینگن اروپا، مدارک متعددی به کنسولگری یا سفارت ارسال شوند.

ج) بسیار مهم است که سفر خود را از قبل، برنامه ریزی کنید و حداقل چند هفته قبل از تاریخ عزیمت خود برای ویزای شینگن اروپا درخواست دهید. زمان پردازش درخواست می‌تواند بسته به زمان و کشور مبدا درخواست متفاوت باشد. بنابراین همیشه توصیه می‌شود برای آگاهی از به روزترین اطلاعات با سفارت یا کنسولگری کشور اصلی ویزای شینگن خود تماس بگیرید.

دریافت ویزای شینگن

معیارهای واجد شرایط بودن برای دریافت ویزای شینگن

 

1- هدف از سفر

افراد باید معیارهای خاصی را داشته باشند تا برای دریافت ویزای شینگن، واجد شرایط باشند. این معیارها تضمین می‌کنند که متقاضی، یک مسافر واقعی است و دلایل معتبری برای بازدید از منطقه شینگن دارد. اولین معیار، مشخص بودن هدف سفر است. هدف اصلی سفر باید با یکی از موارد مجاز ذکر شده در دستورالعمل‌های ویزای شینگن مطابقت داشته باشد. این موارد عبارتند از گردشگری، تجارت، ملاقات با خانواده، تحصیل، درمان و یا شرکت در رویدادهای فرهنگی یا ورزشی.

2- پاسپورت معتبر

پاسپورت متقاضیان دریافت ویزای شینگن  باید حداقل، سه ماه بیشتر از مدت اقامت آنها در منطقه شینگن اعتبار داشته و  نباید قدیمی تر از ده سال باشد. وجود حداقل دو صفحه خالی نیز در این پاسپورت، ضرورت دارد.

 3- اثبات بیمه مسافرتی

یکی دیگر از پیش نیاز‌های دریافت ویزای شینگن داشتن بیمه مسافرتی است. بیمه ای با حداقل پوشش 30 هزار یورو برای فوریت‌های پزشکی، بازگشت به کشور و مسئولیت شخص ثالث. بیمه باید در طول تمام مدت اقامت در منطقه شنگن معتبر باشد.

4- توان مالی کافی

متقاضیان دریافت ویزای شینگن باید نشان دهند که در طول اقامت در منطقه شنگن، بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های خود را دارند. این موضوع را می‌توان با صورت‌حساب‌های بانکی، فیش‌های حقوقی، نامه‌های حمایت مالی یا هر مدرک دیگری از ثبات مالی ثابت کرد.

5- سابقه سفر قبلی

بهتر است متقاضی دریافت ویزای شینگن در رابطه با سفرهای قبلی اش (به خصوص سفرهایی که به کشورهای عضو شنگن داشته) سابقه پاکی داشته باشد. سابقه خوب در تبعیت از قوانین و مقررات ویزا، شانس دریافت ویزای شینگن را افزایش می‌دهد.

 6- قصد بازگشت

متقاضیان دریافت ویزای شینگن باید شواهدی مبنی بر قصد بازگشت به کشور خود را ارائه دهند. این شواهد می‌تواند به صورت اسناد استخدامی، مالکیت دارایی، روابط خانوادگی یا هر پیوند مهم دیگری با کشور مبدا باشد.

7- برنامه سفر

داشتن یک برنامه سفر دقیق نیز ضرورت دارد. برنامه ای که بخشی از آن با مدارک رزرو پرواز، قطار یا سایر وسایل حمل و نقل مشخص می‌شود. به علاوه برنامه سفر باید حاوی فعالیت‌های و مقاصد برنامه ریزی شده در حین حضور در منطقه شنگن باشد.

8- مدارک اقامت

برخی از متقاضیان دریافت ویزای شینگن ادعا می‌کنند که در کشور مقصد با دوستان یا اعضای خانواده خود قصد اقامت دارند. اینگونه افراد باید مدارکی مبنی بر این اقامت مانند رزرو هتل، قراردادهای اجاره یا دعوت نامه ارائه دهند. به علاوه محل اقامت آنها باید با مدت اقامتشان متناسب باشد.

9- تهدید نبودن برای نظم عمومی

متقاضیان دریافت ویزای شینگن نباید به عنوان تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت ملی یا روابط بین‌المللی هیچ یک از کشورهای عضو شنگن محسوب شوند. آنها نباید سوابق کیفری قبلی داشته یا در هیچ گونه فعالیت غیرقانونی درگیر باشند.

10- مدارک اضافی

بسته به هدف سفر، ممکن است مدارک اضافی نیز از متقاضیان درخواست شود. مدارکی همچون دعوت نامه ها، قراردادهای تجاری، نامه‌های ثبت نام از موسسات آموزشی، گواهی‌های پزشکی و …

دعوت نامه جزو مدارک اضافه یا پشتیبان است و شاید برای دریافت ویزای شینگن خود به آن نیاز داشته باشید.

مدارک که باید برای پشتیبانی از درخواست ویزای شینگن خود ارائه کنید.

 

فرم درخواست ویزای شینگن این فرم را از کنسولگری یا سفارت مقصد اصلی شینگن خود بگیرید و آن را به دقت پر کرده و امضا کنید.
پاسپورت پاسپورت شما باید حداقل سه ماه پس از اقامت مورد نظر شما در منطقه شینگن معتبر باشد. به علاوه، وجود حداقل دو صفحه خالی برای برچسب ویزا در آن ضروری است.
عکس پاسپورت عکس‌ها باید رنگی، مربوط به این اواخر و مطابق با شرایط ویزای شینگن باشند.
رزرو پرواز برای اثبات قصد خود برای خروج از منطقه شینگن در بازه زمانی مجاز، یک رزرو پرواز رفت و برگشت تایید شده ارائه دهید.
بیمه سلامت مسافرتی یک بیمه نامه پزشکی مسافرتی دریافت کنید که پوششی حداقل تا 30000 یورو داشته و در تمام مدت اقامت در منطقه شینگن معتبر باشد.
اثبات اقامت اسنادی مانند رزرو هتل، دعوت نامه از میزبان یا قرارداد اجاره‌ای برای اثبات ترتیبات اقامت خود در کشور شینگنِ مقصد ارائه دهید.
اثبات ابزار مالی صورت‌حساب‌هایی بانکی از سه تا شش ماه گذشته ارائه دهید. مدارکی که نشان می‌دهند وجوهی کافی برای پوشش هزینه‌های خود در طول اقامت دارید.
اثبات اشتغال نامه‌ای از کارفرمای خود ارسال کنید که در آن موقعیت شغلی، حقوق و اجازه سفر خود را ذکر کنید.
برنامه سفر برنامه سفر خود را همراه با جزئیات کامل ارائه کنید. این برنامه باید شامل اطلاعات حمل و نقل، اقامت و فعالیت‌های برنامه ریزی شده باشد.
Cover Letter نامه‌ای به کنسولگری یا سفارت بنویسید و هدف از سفر خود را توضیح دهید.
مدارک پشتیبان بسته به هدف بازدیدتان، ممکن است به اسناد اضافی نیاز داشته باشید. مثلا دعوت نامه، نامه حمایت مالی و …
سابقه سفرهای قبلی شواهدی از سابقه سفرهای قبلی خود ارائه دهید، مانند کپی ویزاهای قبلی، مهرها، سوابق ورود و خروج و …

 

دو نکته اضافه در مورد مدارکی که برای ویزای شینگن اروپا ارائه می‌دهید

– به یاد داشته باشید که همیشه اصل مدارک را همراه با فتوکپی ارائه دهید. علاوه بر این، کنسولگری یا سفارت، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در صورت لزوم، مدارک اضافی از شما درخواست کند.

– ارائه یک مجموعۀ کامل و دقیق، شانس شما را برای دریافت ویزای شینگن به شدت افزایش می‌دهد. نادیده گرفتن یا جعل هرگونه اطلاعات، ممکن است منجر به رد درخواست شما شود. بنابراین، برای جمع آوری و تهیه دقیق تمام مدارک مورد نیاز، به اندازۀ کافی وقت بگذارید.

اخذ ویزای شینگن

مراحل درخواست ویزای شینگن اروپا

 

1- تعیین سفارت یا کنسولگری

اولین مرحله در فرآیند درخواست ویزای شینگن اروپا مشخص سازی کنسولگری یا سفارتی است که می‌خواهید به آن درخواست بدهید. این مسئله وابسته به کشوری است که به عنوان مقصد اصلی در منطقه شنگن مشخص کرده اید. هر کشور، سفارت یا کنسولگری خود را دارد. بهتر است کشوری را به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنید که دسترسی به سفارت یا کنسولگری آن کشور از استان محل زندگی شما آسانتر باشد.

 

 2- مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید

در مورد مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن اروپا در جدول بالا توضیح داده شد. تنها نکته اینکه بهتر است شرایط خاص کنسولگری یا سفارتی را که برای آن درخواست می‌دهید بررسی کنید. زیرا ممکن است مدارک اضافی از شما درخواست شود.

 

3- تعیین وقت ملاقات و ارائه درخواست

زمانی که تمام مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن اروپا را جمع آوری کردید، باید وقت ملاقاتی را نیز از سفارت یا کنسولگری بگیرید. توصیه می‌شود از قبل، چنین وقت ملاقاتی را تعیین کنید. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی تقاضای زیادی برای وقت ملاقات ویزا در آن سفارت خاص ایجاد شود. تقاضایی از جانب دیگران که کار شما را به تعویق خواهد انداخت. در روز ملاقات، درخواست ویزای خود و کلیه مدارک پشتیبانی را به سفارت یا کنسولگری ارائه کنید. مطمئن شوید که  در روز مشخص شده مدارک مورد نیاز را تمام و کمال  ارائه خواهید کرد. زیرا هرگونه درخواست ناقص یا نادرست، ممکن است منجر به تاخیر یا حتی رد شود.

 

4- پرداخت هزینه ویزا

همراه با درخواست ویزای شینگن اروپای خود، باید هزینه ای غیر قابل استرداد نیز بابت آن پرداخت کنید. مقدار این هزینه، ممکن است بسته به نوع ویزا و کنسولگری یا سفارتی که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت باشد. در درجه اول آماده باشید تا پرداخت را به صورت نقدی انجام دهید.

 

5- شرکت در مصاحبه (در صورت لزوم)

در برخی از موارد، ممکن است سفارت یا کنسولگری از شما بخواهد در یک مصاحبه حضوری نیز شرکت کنید. این کار، معمولاً برای ارزیابی واقعی بودن درخواست شما و برای روشن شدن هرگونه شک و تردید انجام می‌شود.در این مصاحبه، آماده پاسخگویی به سوالات مربوط به برنامه‌های سفر، هدف از سفر و وضعیت مالی خود باشید.

 

6- وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید

پس از ارسال درخواست ویزای شینگن اروپا می‌توانید وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید. این پیگیری هم به صورت آنلاین و هم از طریق سیستم ردیابی مشخص شدۀ سفارت یا کنسولگری، قابل انجام است. توصیه می‌شود که به طور مرتب این پیگیری‌ها را انجام دهید تا مطمئن شوید که در مورد هر گونه اطلاعات اضافی مورد نیاز، کاملا مطلع هستید. همچنین با این پیگیری‌ها سریع تر می‌فهمید که در مورد درخواست شما تصمیمی گرفته شده است یا خیر.

 

7- دریافت ویزا

اگر درخواست شما تایید شود در نهایت به آخرین مرحله می‌رسید که همان دریافت ویزای شینگن است. در پایان، ویزای شینگن را به صورت یک برچسب که روی پاسپورت شما چسبانده شده است دریافت خواهید کرد.

 

هزینه‌های ویزای شینگن اروپا

هنگام برنامه ریزی برای درخواست ویزای شینگن اروپا باید هزینه‌های این درخواست و زمان رسیدگی به آن را به خوبی در نظر بگیرید. هر کشوری در منطقه شینگن هزینه‌ها و جدول زمانی خاصی برای پردازش درخواست‌های ویزا دارد. بنابراین مهم است که قبل از درخواست ویزا از این جزئیات آگاه باشید. به طور کلی منظور از هزینه ویزا هزینه ای است که باید برای پردازش درخواست ویزای شینگن خود بپردازید. این هزینه بسته به عوامل مختلفی مانند ملیت، هدف از بازدید و گروه سنی شما متفاوت خواهد بود. در کل، هزینه ویزا برای بزرگسالان در مقایسه با کودکان و خردسالان بالاتر است.

 

نکته دیگر اینکه که هزینه ویزای شینگن اروپا صرف نظر از تایید یا رد شدن درخواست ویزا، هزینه‌ای غیر قابل استرداد محسوب می‌شود. بنابراین، بسیار مهم است که تمام مدارک مورد نیاز را با دقت، آماده و ارسال کنید تا شانس موفقیت آمیز بودن درخواست خود را افزایش دهید. برای تعیین هزینه دقیق ویزا، باید به وب سایت رسمی سفارت یا کنسولگری کشور شینگن منتخب خود مراجعه کنید. این وب سایت در مورد هزینه‌های فعلی ویزا و هر گونه هزینۀ اضافی که ممکن است برای شما اعمال شود اطلاعات به روزی را ارائه خواهد کرد.

 

مفهوم زمان پردازش قبل از دریافت ویزای شینگن

منظور از زمان پردازش در مبحث دریافت ویزای شینگن، مدت زمانی است که سفارت یا کنسولگری لازم دارد تا درخواست ویزای شما را بررسی و ارزیابی کند. زمان پردازش، بسته به عوامل متعددی از جمله زمان سال، پیچیدگی درخواست و سفارت یا کنسولگری خاصی که برای آن درخواست می‌دهید می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، درخواست ویزای شینگن، ظرف 15 روز تقویمی (کاری) بررسی می‌شود. با این حال، زمان پردازش، ممکن است در مواردی خاص (مثلا در فصول اوج سفر یا در مواردی که درخواست شما نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد) بیش از این نیز طول بکشد.

توصیه می‌شود قبل از تاریخ سفر برنامه ریزی شده خود، برای ویزای شینگن اروپای خود اقدام کنید. این کار به سفارت یا کنسولگری زمان بیشتری می‌دهد تا درخواست شما را به خوبی بررسی کند. به علاوه درخواست زودهنگام شما، احتمال هرگونه تاخیر بالقوۀ ناشی از نیاز به مدارک اضافی را کاهش خواهد داد. نکته مهم دیگر اینکه برخی از کشورهای شنگن، پردازش سریع یا فوری ویزای شنگن را با پرداخت هزینه اضافی از طرف متقاضیان، امکان پذیر کرده اند. اگر نیاز فوری به دریافت ویزای خود داشته یا ضرب الاجل خاصی برای ملاقات دارید، می‌توانید مستقیماً از سفارت یا کنسولگری در مورد اینگونه خدمات فوری استعلام بگیرید.

کلام آخر

در پایان این مقاله باید گفت که دریافت ویزای شینگن برای هر کسی که قصد سفر به اروپا را دارد، یک قدم حیاتی است. این راهنمای نهایی، اطلاعات جامعی را در مورد هر چیزی که باید در مورد فرآیند ویزای شینگن بدانید به شما ارائه کرد. امیدواریم با پیروی از مطالب گفته شده بتوانید در اسرع وقت ویزای شنگن خود را دریافت کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که حتی برای ویزای شینگن نیز رعایت محدودیت‌های ویزا مانند مدت اقامت و تعداد ورودی‌ها بسیار مهم است. نقض این محدودیت‌ها می‌تواند برای شما عواقبی جدی در پی داشته باشد و ممکن است بر برنامه‌های سفر آینده شما تاثیر منفی بگذارد. پس در مورد پایبندی به اینگونه محدودیت‌ها بسیار دقیق باشید. برای مشاوره رایگان و حرفه ای جهت دریافت ویزای شینگن، با موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول:

 

1-ویزای شینگن چیست؟

-ویزای شینگن مجوزی است که به شما امکان می‌دهد آزادانه به 26 کشور اروپایی که منطقه شینگن را تشکیل می‌دهند سفر کنید. بدون اینکه نیاز به ویزا‌های جداگانه برای هر کشور داشته باشید.

2-انواع ویزای شینگن چیست؟

ویزای با اعتبار سرزمینی محدود (نوع C) – ویزای ملی (نوع D)

3-ویزای شینگن برای چه اهدافی صادر می‌شود؟

-این موارد عبارتند از گردشگری، تجارت، ملاقات با خانواده، تحصیل، درمان و یا شرکت در رویدادهای فرهنگی یا ورزشی.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا