ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل دانشجویان به شمار می‌آید که امروزه بهترین امکانات را برای دانشجویان مهاجر و دانشجویان خود این کشور فراهم کرده و شرایط تحصیلی در آن نیز تقریبا ساده و راحت است. تحصیل در ایتالیا می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد که از جمله این مزایا می‌توان به شرایط بسیار خوب زندگی و تحصیل در این کشور، امکانات علمی بسیار خوب در دانشگاه‌های کشور ایتالیا، هزینه مناسب تحصیل در دانشگاه‌های این کشور و مواردی ازاین‌قبیل اشاره کرد. درصورتی‌که شما هم علاقه‌مند به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا هستید مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند اطلاعات خوب و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد و به شما کمک کند تا با کمترین زمان ممکن و به ساده‌ترین شکل به این کشور مهاجرت کرده و در دانشگاه‌های فوق‌العاده کشور ایتالیا مشغول به تحصیل شوید.

شرایط تحصیلی در ایتالیا

یکی از مهم‌ترین شروطی که برای تحصیل در ایتالیا در هر مقطعی وجود دارد این است که شما مدرک دوره تحصیلی قبلی خود را دریافت کرده باشید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارید حتما باید مدرک دیپلم خود را گرفته باشید و از طرف دیگر نمره‌ای بالاتر از نمره میانگین را در دروس تخصصی خود گرفته باشید. این مسئله در تمامی مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا صدق می‌کند. تسلط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی از دیگر شروط اصلی برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا به شمار می‌آید. پس شما حتما باید مدرک زبان خود را دریافت کرده باشید تا بتوانید مراحل مربوط به اخذ ویزای این کشور را آغاز کنید.
اگر قصد دارید مدرک زبان خود را به زبان انگلیسی به دولت این کشور تحویل دهید می‌توانید از طریق شرکت در آزمون‌های آیلتس یا تافل مدرک زبان خود را دریافت کنید. برای سایر مدارک زبان به زبان ایتالیایی نیز می‌توانید از آزمون‌های مشابهی که وجود دارند استفاده کنید. یکی از موارد بسیار مهمی که می‌تواند شانس شما را برای تحصیل در ایتالیا افزایش دهد این است که در برنامه‌ها و آزمون‌های خاص شرکت کرده و نمره لازم را در آنها دریافت کرده باشید. نکته مهم دیگری که در خصوص شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد این است که برخی از دانشگاه‌های ایتالیا آزمون‌هایی را برای جذب دانشجو برگزار می‌کنند. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌های خاص شما باید در آزمون‌های آنها شرکت کرده و نمره لازم را دریافت کنید تا اجازه اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا به شما داده شود.
دقت داشته باشید که این‌ها تنها برخی از شرایط تخصصی برای تحصیل در کشور ایتالیا به شمار می‌آیند و شرایط مهم دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و البته مدارک مهمی نیز هستند که باید حتما آنها را تهیه کنید که در ادامه بیشتر دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

به‌طورکلی باید بدانید که دانشگاه‌ها و مدارس این کشور از مقاطع مختلفی تشکیل شده‌اند که هریک از آنها دارای شرایط سنی خاصی برای پذیرش دانشجو یا دانش‌آموز هستند. دقت داشتن به این شرایط سنی به شما کمک می‌کند تا بتوانید از بروز مشکلات جدی در آینده به میزان زیادی جلوگیری کرده و در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی خود را بگیرید. برای کودکانی که قصد تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی را دارند سن آنها حتما باید در بازه 3 تا 6 سال قرار گرفته باشد. کودکانی که سن آنها بین 6 تا 11 سال قرار دارد باید در دوره دبستان شرکت کرده و این دوره را بگذرانند. دانش‌آموزانی که سن آنها بین 11 تا 14 سال است در دوره متوسطه اول که همان دوره راهنمایی است شرکت کرده و مشغول به تحصیل می‌شوند و در نهایت نوجوانانی که بازه سنی آنها بین 14 تا 19 سال است نیز باید در دوره متوسط دوم یا همان دبیرستان شرکت کنند. دقت داشته باشید که دانش‌آموزانی که با موفقیت دوره دبیرستان خود را پشت سر می‌گذارند موفق خواهند شد تا دیپلم خود را بگیرند و پس از آن می‌توانند وارد کالج یا دانشگاه‌های کشور ایتالیا شوند.
در خصوص شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شما باید به یک نکته مهم دقت داشته باشید و آن این است که محدودیت سنی خاصی برای شما وجود نخواهد داشت. دانش‌آموزانی که موفق می‌شوند مدرک دیپلم خود را دریافت کنند و از طرفی سن آنها به 18 سال رسیده است می‌توانند با موفقیت ویزای تحصیلی خود را در این کشور دریافت کنند. پس تنها شرط سنی که در این زمینه وجود دارد رسیدن به 18 سال است. البته نباید فراموش کنید که برای مقاطع تحصیلی مختلف هرچه سن شما بیشتر از سن استاندارد برای تحصیل در آن مقطع باشد شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیز کمتر خواهد شد؛ ولی این به آن معنا نیست که شما هیچ شانسی برای دریافت ویزای تحصیلی خود نخواهید داشت.

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

از دیگر شروط بسیار مهمی که برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید شرط معدل است. دانشگاه‌های کشور ایتالیا از نظر علمی در جایگاه بسیار بالایی در دنیا قرار دارند و به همین علت نیز معمولا دانشجویانی را می‌پذیرند که آنها نیز دارای سابقه علمی خوبی باشند. به همین علت است که یکی از مهم‌ترین مدارک برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ریزنمرات دوره‌های تحصیلی قبلی شما است. هرچه معدل دوره‌های تحصیلی قبلی و به‌خصوص آخرین دوره تحصیلی شما بیشتر باشد به همان نسبت از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور برخوردار خواهید بود.
بااین‌حال به طور میانگین شما نیازمند معدلی بین 15 تا 20 خواهید بود تا بتوانید ویزای خود را در این کشور دریافت کنید. پس اگر معدل شما پایین‌تر از 15 باشد شانس بسیار پایینی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت. از طرف دیگر هرچه معدل شما بالاتر باشد سخت‌گیری‌های کمتری نسبت به شما اعمال خواهد شد.

شرایط تحصیل در ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا یک سیستم خاص و بسیار جذاب برای ادامه تحصیل است که از 5 مقطع مختلف تشکیل شده است. این 5 مقطع به ترتیب شامل پیش‌دبستانی، دبستان، متوسطه دوره اول یا همان راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه است. در مقطع دانشگاهی نیز شما می‌توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های این کشور مشغول به ادامه تحصیل شوید. در این کشور هم مدارس و هم دانشگاه‌ها به سه دسته دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. موسسات آموزشی دولتی و نیمه‌دولتی معمولا دارای هزینه کمتری در مقایسه با موسسات خصوصی هستند. بااین‌حال امکانات فوق‌العاده‌ای که در برخی از مدارس خصوصی این کشور به دانش‌آموزان ارائه می‌شود بسیاری از والدین علاقه‌مند هستند تا از خدمات آنها برای فرزندان خود بهره‌مند شوند.
نکته مهم دیگری که باید درباره سیستم آموزشی این کشور بدانید این است که همه کودکانی که در ایتالیا زندگی می‌کنند بدون توجه به ملیتی که دارند می‌توانند از خدمات آموزشی این کشور به‌صورت کاملا رایگان استفاده کنند بدون این‌که محدودیتی در این زمینه برای آنها وجود داشته باشد. حضور در مدارس و ادامه تحصیل در ایتالیا از سن 6 تا 16 سالگی اجباری است و تمامی افراد باید در این سنین ادامه تحصیل دهند. در این کشور از یک مقیاس 10 امتیازی برای نمره دادن به دانش‌آموزان استفاده می‌شود که حداقل نمره موردنیاز برای قبولی در آن 6 است. البته نباید فراموش کنید که این استاندارد نمره‌دهی همیشه نیز یک نمره‌دهی استاندارد نیست و برخی از معلمان ممکن است بر اساس سلیقه خود تغییراتی را در آن اعمال کنند.
در این کشور حتی مدارسی برای دانش‌آموزان مهاجر نیز طراحی و ساخته شده است که بتوانند بدون آشنایی با زبان ایتالیایی نیز ادامه تحصیل دهند. در این مدارس دانش‌آموزان در کنار تمامی مطالبی که می‌آموزند می‌توانند با زبان ایتالیایی نیز آشنا شده و به‌این‌ترتیب شرایط زندگی در این کشور برای آنها ساده‌تر خواهد شد. در کشور ایتالیا مدارسی مخصوص کاتولیک نیز وجود دارد که در واقع جز مدارس مذهبی در این کشور به شمار می‌آید که والدین علاقه‌مند می‌توانند فرزندان خود را در این مدارس قرار دهند و امکان ادامه تحصیل آنها را فراهم کنند.
در سطوح تحصیلی بالاتر و در آموزش عالی این کشور نیز باید بدانید که دانشگاه‌های کشور ایتالیا جز بهترین دانشگاه‌های کل دنیا به شمار می‌آیند و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تقاضای مهاجرت تحصیلی به این کشور و تحصیل در ایتالیا را داشته باشند. از جمله محبوب‌ترین دانشگاه‌هایی که در حال حاضر در این کشور فعالیت دارند می‌توان به مواردی مانند Politecnico di Milano، Scuola Superiore Sant’Anna Pisa­، دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا رم و Scuola Normale Superiore di Pisa اشاره کرد. هریک از این دانشگاه‌ها امروزه امکانات بسیار خوبی را در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف و البته در مقاطع تحصیلی متفاوت در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که بدون شک فرصتی بی‌نظیر را برای پیشرفت تحصیلی آنها فراهم می‌کند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا به آن دسته از دانشجویانی اعطا می‌شود که قصد دارند در دانشگاه‌ها یا مدارس کشور ایتالیا مشغول به تحصیل شوند. البته شرایط دریافت ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس این کشور را دارند ممکن است کمی سخت و دشوار باشد؛ ولی دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در ایتالیا می‌توانند با داشتن شرایط لازم به‌راحتی ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند. شما به‌محض این‌که نامه پذیرش خود را از یکی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا دریافت کردید باید مراحل دریافت ویزای تحصیلی خود را با مراجعه به سفارت این کشور آغاز کنید. دقت داشته باشید که فرایند اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا ممکن است یک فرایند زمان‌بر باشد و به همین علت نیز بهتر است که هرچه سریع‌تر اقدام کنید تا از نظر زمانی با محدودیت و مشکلی مواجه نشوید.
برای دریافت این نوع ویزا ابتدا باید به سایت رسمی سفارت این کشور مراجعه کرده و درخواست تعیین وقت سفارت را ارسال کنید. در ادامه با تهیه‌کردن مدارکی که در ادامه بیان خواهیم کرد شما باید در زمان و تاریخ مشخص شده به سفارت این کشور مراجعه کرده و علاوه بر ارسال درخواست حضوری در صورت نیاز در جلسه مصاحبه حضوری نیز شرکت کرده و انگیزه خود از تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را شرح دهید.
دقت داشته باشید که برای تحصیل در ایتالیا شما به مدارک تحصیلی خود نیاز دارید که در ادامه به طور مفصل درباره هریک از این مدارک صحبت خواهیم کرد. در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره مدارک عمومی موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور صحبت کنیم که آشنایی با این مدارک به شما کمک می‌کند تا شانس ریجکت‌شدن درخواست ویزای خود را کاهش دهید.
– پاسپورت معتبر و مدارک شخصی از جمله مهم‌ترین مدارکی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی خود به آنها نیاز پیدا خواهید کرد.
– از طرف دیگر شما باید نامه پذیرشی که از یکی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کرده‌اید را نیز در لیست مدارک خود قرار داده و به سفارت این کشور تحویل دهید.
– فرم تکمیل شده درخواست صدور ویزا که حتما باید با اطلاعات درست و معتبر پر شده باشد.
– نامه‌ای مبنی بر عدم سوپیشینه حتما باید توسط مراجع قضایی کشور مورد تایید قرار گرفته و به زبان ایتالیایی نیز ترجمه شده باشد.
– داشتن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی نیز همان‌طور که در بخش‌های قبلی هم بیان کردیم از اهمیت زیادی برخوردار است.
– نامه بانکی مبنی بر این‌که شما تمکن مالی لازم برای مهاجرت به کشور ایتالیا و زندگی در این کشور را دارید.
– گواهی بیمه درمانی که بهتر است این بیمه را در کشور ایتالیا نیز دریافت کرده باشید.
– رسید هزینه درخواست مربوط به صدور ویزا که حتما باید آن را در لیست مدارک خود قرار دهید تا بتوانید ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را بگیرید.
یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور این است که شما پس از دریافت ویزا مجوز کار در این کشور را نیز خواهید گرفت. با استفاده از این مجوز می‌توانید برای مدت‌زمانی مشخص در طول هفته مشغول به کار شده و بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور را از این طریق پرداخت کنید.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

فرصت‌های بورسیه تحصیلی ایتالیا در واقع فرصت‌هایی جذاب هستند که مبالغ مختلفی را در سال به دانشجویان اعطا می‌کنند تا از این طریق بتوانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور را پرداخت کنند. بسته به رشته‌ای که در حال تحصیل در آن هستید و البته مقطعی که در آن تحصیل می‌کنید میزان بورسیه‌ تحصیلی که به شما داده می‌شود متفاوت خواهد بود. یک نکته بسیار مهم درباره دریافت این نوع بورسیه تحصیلی این است که شرایط آن کاملا توسط دانشگاه‌ها مشخص می‌شود و به همین علت نیز شما اکثر اطلاعات مهم و تخصصی را باید از سایت دانشگاه‌ها به دست بیاورید. نکته مهم دیگر این است که اگر دانشجو واجد شرایط دریافت این بورسیه‌های تحصیلی باشد معمولا این بورسیه‌ها در دو قسط در طول سال به دانشجویان پرداخت می‌شود. البته برخی از دانشگاه‌ها نیز کل مبلغ بورسیه تحصیلی را به‌صورت یکجا به دانشجو پرداخت می‌کنند.
یکی دیگر از عوامل مهمی که روی مبلغ بورسیه تحصیلی شما تاثیرگذار خواهد بود دانشگاهی است که در آن مشغول به تحصیل هستید. هرچه سطح علمی دانشگاهی که شما انتخاب کرده‌اید بالاتر باشد معمولا مبلغی که به‌عنوان بورسیه تحصیلی به شما پرداخت می‌شود نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند. پس حتما در زمان انتخاب دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا به این موضوع نیز دقت داشته باشید.

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا

زمانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا را دارید باید بدانید که چندین شرط مهم در این زمینه وجود دارد که بدون توجه داشتن به این شرایط معمولا شما نمی‌توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. اولین شرطی که باید به آن دقت داشته باشید این است که حتما باید پیش از اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی در یکی از موسسات آموزش عالی یا دانشگاه‌های کشور ایتالیا ثبت‌نام کرده و نامه پذیرش خود را نیز از آنها دریافت کرده باشید. از طرف دیگر یک شرط بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد و آن این است که سن شما باید بین 18 تا 36 سال باشد و نباید سنی بیشتر از این داشته باشید. درصورتی‌که معلم زبان ایتالیایی هستید می‌توانید تا سن 45 سال نیز پذیرش داشته باشید. حداقل سطح دانش زبان ایتالیایی شما باید B2 باشد. دقت داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا نیازی به مدرک زبان ایتالیایی ندارید و با مدرک زبان انگلیسی نیز می‌توانید کار خود را ادامه دهید؛ ولی سطح B2 زبان ایتالیایی برای اخذ بورسیه تحصیلی لازم است.
توجه داشته باشید که شما می‌توانید درخواست خود برای اخذ این بورسیه تحصیلی را به‌صورت آنلاین نیز ارسال کنید و نیازی نیست که حتما به‌صورت حضوری برای انجام این کار مراجعه کنید. دانشجویانی مستعد خارجی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا را دارند این فرصت را پیش رو خواهند داشت که بتوانند درخواست خود برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی ویژه ایتالیا را نیز به ثبت برسانند. این بورسیه‌ها تنها به دانشجویان خارجی اعطا می‌شود و معمولا مبالغ بالایی دارد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

زمانی که صحبت از تحصیل در ایتالیا می‌شود معمولا یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های به وجود آمده برای دانشجویان در خصوص هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد که حتما باید به این عوامل دقت داشته باشید. یکی از مهم‌ترین این عوامل خود دانشگاهی است که در حال تحصیل در آن هستید. شهریه‌ای که هریک از دانشگاه‌ها دریافت می‌کنند متفاوت بوده و هرساله نیز تغییر می‌کند. به همین علت شما باید با مراجعه به آدرس سایت دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید اطلاعات دقیقی درباره شهریه آن به دست بیاورید. در ادامه شهریه برخی از دانشگاه‌های محبوب در کشور ایتالیا را برای شما آورده‌ایم:
– دانشگاه Ca’ Foscari ونیز: بین 700 تا 2200 یورو
– دانشگاه IULM Milan: بین 3500 تا 9800 یورو
– دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: حداکثر 3700 یورو
– دانشگاه ساپینزا رم: بین 500 تا 1000 یورو
– Università Cattolica del Sacro Cuore: 15800 یورو
– دانشگاه جنوا: 3000 یورو
– دانشگاه میلان: 3900 یورو
– دانشگاه پادوآ: 3000 یورو
دقت داشته باشید که این مبالغ به‌صورت سالیانه نوشته شده‌‌اند و شما در یک سال باید این مبلغ را پرداخت کنید. در کنار خود دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید کلاس‌‌ها و دوره‌هایی که در آنها شرکت می‌کنید نیز می‌تواند روی هزینه‌های تحصیلی شما تاثیرگذار باشد. به‌عنوان‌مثال برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی دارای هزینه‌های تحصیلی بیشتری در مقایسه با سایر رشته‌ها هستند. کلاس‌های جانبی و امکاناتی که شما از آنها استفاده می‌کنید نیز عامل مهم دیگری است که می‌تواند روی هزینه‌های نهایی شما در این کشور اثرگذار باشد که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به این موارد نیز دقت داشته باشید.
همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم یکی از بهترین راهکارهایی که برای کاهش هزینه‌های تحصیلی شما در این کشور وجود دارد استفاده از بورسیه‌های تحصیلی است که موسسات آموزشی و دولت این کشور در اختیار دانشجویان مهاجر قرار می‌دهد. با استفاده از خدمات ارائه شده توسط این موسسات آموزشی شما می‌توانید هزینه‌های تحصیلی خود را تا حد زیادی کاهش دهید. از طرف دیگر امکان کار پاره‌وقت نیز برای شما فراهم کرده که استفاده از این فرصت نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیلی خود در این کشور را پرداخت کنید و با مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان

در کنار هزینه‌های تحصیلی که شما در هنگام تحصیل در ایتالیا خواهید داشت باید به هزینه‌های زندگی در این کشور نیز دقت و توجه کافی را داشته باشید. یکی از مهم‌ترین این هزینه‌ها مربوط به هزینه اجاره منزل یا محلی برای اقامت است. این هزینه به میزان زیادی به شهری که شما در حال زندگی و تحصیل در آن هستید بستگی دارد. هرچه شهرهای شلوغ‌تر و پرجمعیت‌تر را برای این کار انتخاب کنید هزینه اجاره ملک نیز به همان نسبت برای شما افزایش پیدا خواهد کرد. یکی از بهترین راهکارهایی که برای کاهش این هزینه وجود دارد این است که یک خانواده ایتالیایی را پیدا کنید که به شما کمک کند تا در ازای مبلغی ناچیز در کنار آنها زندگی کنید. با این کار می‌توانید انتظار داشته باشید که هر ماه بین 300 تا 700 یورو برای مسکن پرداخت کنید. البته شما می‌توانید از خوابگاه‌های دانشجویی نیز در این زمینه استفاده کنید که گزینه بسیار ارزان‌تری برای اقامت در کشور ایتالیا به شمار می‌آیند.
هزینه مواد غذایی در کشور ایتالیا از دیگر هزینه‌های مهم برای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌آید. به طور متوسط شما باید در ماه هزینه‌ای معادل 150 تا 200 یورو را برای خریدهای خود کنار بگذارید که این مبلغ به شرطی است که شما سبک زندگی خود را سبک زندگی دانشجویی انتخاب کنید. از طرف دیگر شما باید هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل را نیز مدنظر قرار دهید. یک نکته بسیار جذاب در خصوص تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا این است که شما می‌توانید از خدمات نسبتا ارزان‌قیمت این کشور در زمینه حمل‌ونقل استفاده کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از بسیاری از این خدمات به‌صورت رایگان نیز بهره‌مند شوید.
هزینه‌های مربوط به خدمات درمانی یکی دیگر از هزینه‌های بسیار مهم دانشجویان در این کشور به شمار می‌آیند. دقت داشته باشید که با استفاده از بیمه درمانی می‌توانید هزینه‌های درمانی خود در این کشور را به 80 تا 90 یورو کاهش دهید که در بسیاری از موارد بدون بیمه درمانی این هزینه ممکن است تا 7500 یورو نیز برسد. پس پیشنهاد ما به شما این است که حتما از یک بیمه درمانی معتبر استفاده کنید. اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود در این کشور را کاهش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما راهکارها و نکات مهم زیر را مدنظر قرار دهید:
– سعی کنید با تحصیل در ایتالیا از خدمات خوابگاه‌های دانشجویی موسسه آموزش عالی که در حال تحصیل در آن هستید استفاده کنید.
– تا جای ممکن تلاش کنید تا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب بخش عمده‌ای از هزینه‌های رفت‌وآمد خود در این کشور را کاهش دهید.
– بدون شک غذاخوردن در رستوران‌ها یا کافه‌ها ممکن است هزینه بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین علت به شما پیشنهاد می‌کنیم تا جای ممکن از کافه‌تریای دانشگاه یا غذاهای خیابانی استفاده کنید که گزینه‌های بسیار ارزان‌تری هستند.
– درصورتی‌که قصد دارید کتابی را خریداری کنید پیشنهاد ما به شما این است که حتما سعی کنید از خدمات کتابخانه‌های دولتی این کشور استفاده کنید. شما با کارت دانشجویی که دارید می‌توانید از کتابخانه‌های دولتی و کتابخانه‌های دانشگاهی نیز استفاده کنید. پس سعی کنید تا جای ممکن کتابی را خریداری نکنید.
– بهترین روش برای کاهش هزینه‌ها این است که تاحدامکان از خدمات دانشجویی که در اختیار شما قرار می‌گیرد استفاده کنید تا مجبور نشوید که هزینه اضافی را برای زندگی و تحصیل در ایتالیا پرداخت کنید. از طرف دیگر به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما یک سبک زندگی مناسب و کم‌هزینه را نیز در کشور ایتالیا برای خود انتخاب کنید که این کار می‌تواند به میزان زیادی به کاهش هزینه‌های شما کمک کند.

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

امروزه هر دانشجویی که قصد تحصیل در ایتالیا را داشته باشد علاقه‌مند خواهد بود تا با بهترین دانشگاه‌های این کشور آشنا شده و اطلاعاتی را درباره این دانشگاه‌ها به دست بیاورد. در این بخش قصد داریم اطلاعات کاملی را درباره برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور و البته رنکینگ دانشگاه‌های ایتالیا در اختیار شما قرار دهیم که بدون شک مطالعه آن می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار دهد.
– دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: این دانشگاه با رتبه جهانی 139 یک دانشگاه علمی – تکنولوژی است که امروزه دانشجویان زیادی در رشته‌های مختلف مهندسی، معماری، طراحی صنعتی و … در آن مشغول به تحصیل هستند. کیفیت بالای تدریس یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های دانشگاه پلی‌تکنیک میلان به شمار می‌آید. از طرف دیگر این دانشگاه ارتباط بسیار خوبی با صنایع و کسب‌وکارهای مختلف دارد و دانشجویانی که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند معمولا خیلی سریع می‌توانند یک جایگاه شغلی خوب را برای خود در این کشور پیدا کنند.
– دانشگاه بولونیا: این دانشگاه دارای رتبه 167 جهانی بوده و از نظر علمی در جایگاه خوبی در دنیا قرار دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این دانشگاه جز قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌آید و بیشترین تمرکز آن نیز روی برنامه‌های تحقیقاتی است که باعث شده تا در سال‌های اخیر مقالات علمی بسیار جذابی از این دانشگاه منتشر شود. این دانشگاه دارای دانشکده‌های مختلفی از جمله هنر، علوم‌انسانی و میراث‌فرهنگی، اقتصاد و مدیریت، مهندسی، پزشکی و … است که دست شما را برای انتخاب رشته باز می‌گذارد.
– دانشگاه ساپینزا رم: از نظر جایگاه علمی دانشگاه ساپینزا رم در جایگاه سوم در میان دانشگاه‌های برتر در کشور ایتالیا قرار دارد. رتبه جهانی این دانشگاه 171 است و در واقع یک موسسه تحقیقاتی به شمار می‌آید و البته جز بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپایی نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال 1303 میلادی تاسیس شده و به همین علت نیز جز قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در کشور ایتالیا به شمار می‌آید. این دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا یکی از بهترین گزینه‌هاست؛ چراکه امکان تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان فراهم کرده است.
– دانشگاه پادووا: این دانشگاه در جایگاه 243 در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که در حال حاضر با بسیاری از موسسات آموزش عالی بزرگ و بین‌المللی در سراسر دنیا همکاری دارد و هرساله بیش از 5000 بورسیه تحصیلی را نیز به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. دوره‌های ارائه شده در این دانشگاه معمولا به زبان انگلیسی هستند و از طرف دیگر امکان تحصیل آنلاین نیز در این دانشگاه برای شما وجود دارد.
– دانشگاه میلان: این دانشگاه با رتبه 324 از دیگر دانشگاه‌های بسیار محبوب در کشور ایتالیا است و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها در قاره اروپا نیز شناخته می‌شود که در سال 1924 تاسیس شده و همواره در میان بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا بوده است. این دانشگاه امروزه بیش از 140 برنامه مختلف را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که شما هم می‌توانید از این فرصت برای تحصیل در ایتالیا استفاده کنید.

زمان اپلای دانشگاه‌های ایتالیا

زمانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارید باید حتما به ددلاین دانشگاه‌های ایتالیا نیز دقت داشته باشید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی به این کشور مهاجرت کنید. به‌طورکلی سه بازه زمانی را می‌توان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در نظر گرفت که این سه بازه زمانی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و شما حتما باید دقت و توجه کافی را به آنها داشته باشید. این سه بازه زمانی به شکل زیر خواهند بود:
– اواسط آوریل تا اواسط ماه مه: دانشجویانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند باید در این بازه زمانی با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشورهای خود تماس گرفته و نامه پذیرش خود را به این کنسولگری‌ها تحویل دهند. از طرف دیگر در همین بازه زمانی آنها باید برنامه تحصیلی مدنظرشان را نیز انتخاب کرده باشند و درخواست خود را برای حضور در این برنامه تحصیلی ارائه داده باشند.
– در ماه آگوست هرسال دانشجویان باید نامه پذیرش خود را در دست داشته باشند و در آزمون زبان ایتالیایی یا زبان انگلیسی شرکت کرده و مدرک خود را دریافت کرده باشند. از طرف دیگر اگر در خصوص رشته تحصیلی آنها نیاز است تا در آزمون اضافی نیز شرکت شود باید حتما تا این بازه در آن آزمون نیز شرکت کرده باشند و تاییدیه‌های موردنیاز در این زمینه در دستشان باشد.
– در ماه سپتامبر دانشجویان باید در آزمون‌های نهایی مانند آزمون زبان و آزمون‌های مشابهی که در واقع آخرین مرحله برای حضور آنها در خاک کشور ایتالیا است شرکت کرده و مدرک خود را دریافت کنند.
– در مرحله آخر از اوایل ماه مارچ تا اوایل ماه جولای نیز دانشجویان این فرصت را خواهند داشت تا پرونده‌های خود را تشکیل داده و تکمیل کنند.
یکی از نکات بسیار مهمی که باید بدانید این است که اگر قصد دارید از بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا به بهترین شکل ممکن استفاده کنید حتما باید به این زمان‌بندی‌های بیان شده دقت و توجه کافی را داشته باشید. در بسیاری از موارد اگر شما دیر درخواست خود را ارسال کنید نه‌تنها نمی‌توانید بورسیه‌های تحصیلی این کشور را ارسال کنید؛ بلکه حتی ممکن در دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیز با مشکلات و چالش‌هایی مواجه شده و نتوانید نامه خود را دریافت کنید.

بهترین دانشگاه و رشته تحصیل در ایتالیا

بهترین رشته برای تحصیل در ایتالیا

یکی از رشته‌های بسیار جذاب در دانشگاه‌های کشور ایتالیا طراحی است مربوط به فعالیت‌های خلاقانه و هنرهای تجسمی خواهد بود. اگر شما هم علاقه‌مند به هنر هستید بدون شک دانشگاه‌های کشور ایتالیا می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل شما باشند. یکی از نکات مهم و جذاب درباره این رشته این است که موقعیت‌های شغلی زیادی نیز در این رشته برای شما در کشور ایتالیا وجود خواهد داشت که می‌توانید در آنها مشغول به کار شده و درآمد خوبی داشته باشید. این رشته خود از زیرشاخه‌های متعددی تشکیل شده است که از جمله این زیرشاخه‌ها می‌توان به طراحی گرافیک اشاره کرد که امروزه دارای درآمد بسیار زیادی برای شما خواهد بود.
MBA و رشته‌های مدیریتی از دیگر رشته‌های جذاب برای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌آیند. تحصیل در این رشته به شما کمک می‌کند تا بتوانید با فرایند بسیاری از کسب‌وکارهای مختلف آشنا شده و بتوانید در حوزه مدیریت در یک کلاس جهانی پیشرفت کنید. نکته مهمی که درباره رشته‌های حوزه مدیریت کسب‌وکار در کشور ایتالیا وجود دارد این است که شما می‌توانید درآمدی بسیار بالا را پس از اتمام دوران تحصیل خود تجربه کنید که بدون شک می‌تواند موردتوجه بسیاری از دانشجویان مختلف باشد. از جمله زیرشاخه‌هایی که در این رشته وجود دارند می‌توان به مواردی مانند MBA در مدیریت برندهای لوکس، MBA در امور مالی، MBA در مدیریت فناوری، MBA در نوآوری کسب‌وکار، MBA در مدیریت بین‌المللی و … اشاره کرد.
اگر علاقه‌مند به رشته‌های مهندسی هستید باید بدانید که کشور ایتالیا بازهم می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که پیش روی شما قرار دارد. دانشگاه‌های این کشور بهترین رشته‌ها را در حوزه مهندسی به شما ارائه می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به مهندسی چوب، مکانیک، ساختمان، مهندسی خودرو، مهندسی عمران و محیط‌زیست، مهندسی هوا و فضا، مهندسی کامپیوتر و … اشاره کرد. از جمله دانشگاه‌های محبوبی که برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های مهندسی وجود دارند می‌توان به دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان، پلی‌تکنیک تورینو و … اشاره کرد.
رشته پزشکی یکی از رشته‌های جذاب برای تحصیل در ایتالیا است. دانشگاه‌های این کشور دارای اعتبار بسیار زیادی در زمینه پزشکی هستند و دوره‌های پزشکی در این کشور نیز به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند که به شما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به مدرک زبان ایتالیایی نیز بتوانید در این رشته مشغول به ادامه تحصیل شوید.
از دیگر رشته‌های بسیار جذابی که امروزه امکان تحصیل آنها در کشور ایتالیا برای شما وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– روان‌شناسی
– علوم کامپیوتر
– علم داده
– هوش مصنوعی
– تربیت‌بدنی
– مدلینگ
یک نکته مهم که باید درباره بهترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا بدانید این است که هریک از این رشته‌ها دارای شرایط مخصوص به خود بوده و بازار کار خاصی نیز دارند. پس پیش از این‌که قصد داشته باشید در هریک از این رشته‌ها مشغول به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا شوید حتما باید به‌خوبی تحقیق کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور ایتالیا در اولین قدم شما باید تلاش کنید تا از میان دانشگاه‌هایی که در این کشور وجود دارند یکی را برای اپلای کردن انتخاب کنید. البته شما می‌توانید چندین مورد را نیز در لیست خود قرار داده و تک‌به‌تک ایمیلی را برای اساتید آنها ارسال کنید. در مرحله بعدی شما باید رشته های تحصیلی در هریک از این دانشگاه‌ها را بررسی کرده و مطمئن شوید که قصد دارید در چه رشته‌ای در کشور ایتالیا ادامه تحصیل دهید. پس از این‌که این کار را انجام دادید زمان آن است که درخواست خود را برای هریک از دانشگاه‌ها ارسال کنید. قبل از این‌که قصد داشته باشید درخواست خود را به‌صورت رسمی برای دانشگاه ارسال کنید باید چند نکته مهم را مدنظر قرار دهید:
– مطمئن شوید که هزینه‌های تحصیل در آن دانشگاه و زندگی در شهری که دانشگاه در آن قرار دارد برای شما امکان‌پذیر است و با بودجه‌ای که دارید به محدودیت برنمی‌خورید.
– با دانشگاه مدنظرتان تماس گرفته و تلاش کنید تا یک ارزیابی کلی از شرایط دانشگاه به عمل بیاورید.
– سعی کنید با اساتیدی که در دانشگاه فعالیت دارند ارتباط برقرار کرده و ایمیلی را برای آنها ارسال کنید. با این کار مطمئن شوید که نظر اساتید را به خود جلب کرده‌اید و هزینه‌ای که برای درخواست به دانشگاه ارسال می‌کنید بیهوده تلف نمی‌شود.
پس از این‌که این مراحل را طی کردید زمان آن است که درخواست خود را به‌صورت رسمی به دانشگاه ارسال کنید. درصورتی‌که مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد درخواست شما تایید شده و شما نامه پذیرش خود را دریافت خواهید کرد. دقت داشته باشید که در فرایند ایمیل دادن به اساتیدی که در آن دانشگاه فعالیت دارند ممکن است از شما خواسته شود تا در یک مصاحبه حضوری نیز شرکت کنید. شما در این مصاحبه باید صلاحیت علمی خود را به اثبات برسانید تا بتوانید ویزا و نامه پذیرش را بگیرید. نکته مهم دیگر این است که هرچه رزومه شما رزومه بهتری باشد شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه مدنظرتان نیز به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد. پس اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا به طور قطعی نامه پذیرش خود را بگیرید حتما باید یک رزومه خوب برای خود ایجاد کنید.

تحصیل آنلاین در ایتالیا

ایتالیا یکی از معدود کشورهایی است که امروزه امکان تحصیل آنلاین را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده که شما هم می‌توانید از این طریق مشغول به تحصیل شوید. البته تحصیل آنلاین در این کشور دارای شرایط مخصوص به خود است و تمامی دانشگاه‌ها چنین امکانی را برای شما فراهم نمی‌کنند. از طرف دیگر باید به این نکته دقت داشته باشید که با تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور شما نمی‌توانید از تمامی امکانات دانشگاه استفاده کنید که خود این موضوع نیز محدودیت‌های زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد. به همین علت پیشنهاد ما این است که اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید حتما سعی کنید تحصیل شما به‌صورت حضوری باشد. در ادامه 9 مورد از دانشگاه‌های کشور ایتالیا را معرفی خواهیم کرد که امروزه امکان تحصیل آنلاین و مجازی را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم کرده‌اند:
– دانشگاه نیکولو کوزانو: این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی در شهر رم ایتالیا است که در سال 2006 میلادی تاسیس شده و امروزه فعالیت آن کاملا قانونی است. این دانشگاه امکان تحصیل آنلاین را برای دانشجویان مستعد در سراسر دنیا فراهم کرده است. اساتید این دانشگاه معمولا دارای تجربه علمی بالایی هستند و از طرف دیگر این دانشگاه امکان تحصیل در رشته‌های مختلف از جمله حقوق، اقتصاد، علوم‌انسانی و … را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.
– دانشگاه لئوناردو داوینچی: این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی است که امروزه امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. خدمات این دانشگاه تماما به‌صورت آنلاین به شما ارائه می‌شوند و مدارک آن نیز دارای ارزش مشابهی با دانشگاه‌های کشور ایتالیا هستند. تنها جلسات حضوری موردنیاز در این دانشگاه جلسات امتحان هستند که حتما باید به‌صورت حضوری در آنها شرکت کنید.
– دانشگاه Guglielmo Marconi: دانشگاه Guglielmo Marconi اولین دانشگاه آنلاین ایتالیا بود که با استفاده از بسته‌ها و فعالیت‌های آموزشی آنلاین از طریق سمینارها، کلاس‌های درس و آزمایشگاه‌ها خدمات خود را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در این دانشگاه از تکنولوژی‌های نوآورانه‌ای برای تدریس استفاده شده که اجازه می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در مقاطع تحصیلی مختلف آموزش داده شود و دانشجویان بتوانند از خدمات آن نهایت بهره را ببرند.
– دانشگاه IUL: IUL دانشگاهی است که دوره‌های آنلاین را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد و از تجربه یادگیری منعطف، سریع و شهودی برای دانشجویان استفاده می‌کند که کیفیت‌های آموزش خود را بالا ببرد. مدارک تحصیلی اعطا شده توسط این دانشگاه موردتایید وزارت علوم کشور ایتالیا هستند و دقیقا معادل تمامی دانشگاه‌های کشور ایتالیا خواهند بود. مدیریت سازمان‌یافته آموزشی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این دانشگاه به شمار می‌آید که آن را جز بهترین دانشگاه‌های آنلاین ایتالیا قرار داده است.
اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید می‌توانید یکی از این دانشگاه‌ها را بر اساس شرایط و نیازهایی که دارید انتخاب کرده و مشغول به ادامه تحصیل در آن شوید. فراموش نکنید که پیش از انتخاب حتما امکانات و شرایط هر دانشگاه را با مراجعه به آدرس سایت آن دانشگاه بررسی کنید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در ایتالیا

از جمله مهم‌ترین مدارکی که شما برای تحصیل در ایتالیا به آن نیاز پیدا خواهید کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که توضیحاتی را درباره آنها به شما ارائه خواهیم داد:
– فرم درخواست: هریک از دانشگاه‌های کشور ایتالیا یک فرم درخواست را در اختیار شما قرار می‌دهند که باید حتما آن را با اطلاعات درست پرکرده و در اختیار دانشگاه قرار دهید تا نامه پذیرش شما به شما اعطا شود.
– مدارک تحصیلی: شما باید یک کپی تایید شده از مدارک تحصیلی قبلی خود را در اختیار سفارت کشور ایتالیا و دانشگاه این کشور قرار دهید. دقت داشته باشید که حتما باید ریزنمرات آخرین دوره تحصیلی خود را نیز در لیست مدارکتان قرار دهید تا بتوانید با موفقیت ویزای این کشور را دریافت کنید.
– مدرک زبان: شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی خود را تهیه کنید تا بتوانید ویزای این کشور را با موفقیت بگیرید. دقت داشته باشید که برای دریافت مدرک زبان شما حتما باید نمره لازم برای دانشگاه مدنظرتان را دریافت کرده باشید. با مراجعه به سایت دانشگاه می‌توانید حداقل نمره لازم برای اخذ نامه پذیرش را مشاهده کنید.
– شرکت در آزمون GRE و دریافت مدرک این آزمون می‌تواند جز مدارک بسیار مهمی باشد که شما به آن نیاز پیدا خواهید کرد. این مدرک می‌تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و دریافت ویزا برای تحصیل در ایتالیا را به میزان زیادی افزایش دهد.
– توصیه‌نامه: درصورتی‌که بتوانید از اساتیدی که در مقاطع تحصیلی قبلی خود داشته‌اید یک یا چند توصیه‌نامه را دریافت کنید می‌توانید شانس بسیار بیشتری برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا داشته باشید. این توصیه‌نامه‌ها را نیز حتما باید در لیست مدارکتان قرار دهید.
– انگیزه‌نامه: نوشتن انگیزه‌نامه از دیگر اقداماتی است که برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا باید انجام دهید. البته انگیزه‌نامه در سایر مقاطع تحصیلی در این کشور نیز موردنیاز هستند. در انگیزه‌نامه‌ای که می‌نویسید باید به طور دقیق مشخص کنید که هدف شما از تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا چیست؟
– درصورتی‌که پیش‌ازاین مقاله علمی را به چاپ رسانده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما آنها را نیز در لیست مدارکتان قرار دهید تا شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور داشته باشید.
– رزومه علمی نیز آخرین مورد از مدارکی است که برای تحصیل در ایتالیا به آن نیاز پیدا خواهید کرد.
توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد ممکن است مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا موردنیاز باشد تغییر کند. به همین علت بهتر است هر سالی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید حتما از طریق سایت سفارت رسمی کشور ایتالیا مدارک موردنیاز را بررسی کنید یا این‌که از خدمات بهترین موسسه مهاجرتی استفاده کرده و به لیست مدارک موردنیاز برای مهاجرت دسترسی پیدا کنید.

مدارک موردنیاز تحصیل در ایتالیا

گپ تحصیلی ایتالیا

بسیاری از افرادی که قصد ورود به دانشگاه‌های کشور ایتالیا و تحصیل در این کشور را دارند معمولا با یک چالش بسیار جدی مواجه می‌شوند که این چالش وجود گپ تحصیلی در دوران تحصیل آنهاست. این دانشجویان معمولا زمانی با چنین مشکلی مواجه می‌شوند که دوران کارشناسی یا دیپلم خود را گذرانده باشند و پس از چند سال قصد ادامه تحصیل داشته باشند و برای این کار نیز تحصیل در ایتالیا را انتخاب کرده‌اند. حال ممکن است این سوال برای آنها به وجود بیاید که آیا با وجود گپ تحصیلی به وجود آمده این افراد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا را خواهند داشت یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به‌طورکلی سخت‌گیری زیادی در این زمینه وجود ندارد و این‌طور نیست که اکثر افرادی که دارای گپ تحصیلی هستند نتوانند ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند؛ ولی باید به این نکته دقت داشته باشید که پیوسته بودن این روند قطعا می‌تواند روی شانس شما تاثیر مثبت زیادی داشته باشد.
به‌عنوان‌مثال آن دسته از دانشجویانی که بلافاصله پس از دیپلم دوره کارشناسی خود را آغاز کرده باشند و پس از آن نیز بلافاصله قصد تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا را داشته باشند قطعا شانس بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و دریافت ویزای تحصیلی خود خواهند داشت. پس حتما این نکته مهم را مدنظر قرار دهید تا بتوانید از شانس بیشتری برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا برخوردار باشید.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

درصورتی‌که شما هم علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستید و تنها مدرک دیپلم خود را دریافت کرده‌اید باید بدانید که این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید ویزای تحصیلی خود را بگیرید. برای این کار شما باید در مقطع کارشناسی در این کشور مشغول به تحصیل شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی دارای شرایط مخصوص به خود است که در این بخش توضیحاتی خلاصه را درباره آن به شما ارائه می‌دهیم. به‌طورکلی برای این‌که بتوانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید شما باید مدرک دیپلم خود را حتما دریافت کرده باشید. در ادامه باید مدرک زبان خود را نیز بگیرید تا بتوانید در این کشور مشغول به تحصیل شوید. یک نکته بسیار مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی این است که شما می‌توانید در بسیاری از رشته‌های مختلف در این کشور مشغول به کار شوید و از این نظر هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.
پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که مدرک دیپلم خود را دریافت کرده‌اید و به دنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هستید باید بدانید که دانشگاه‌های کشور ایتالیا می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشند که پیش روی شما قرار دارند. تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی با مدرک دیپلم می‌تواند مزایای دیگری را نیز برای شما داشته باشد. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید پس از دوران کارشناسی راحت‌تر در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید یا این‌که به‌صورت مستقیم وارد بازار کار شوید. از طرف دیگر در طول دوره کارشناسی نیز این اجازه به شما داده می‌شود تا بتوانید مشغول به کار شوید. البته باید توجه داشته باشید که این کارکردن به‌صورت پاره‌وقت خواهد بود و شما تنها در ساعات مشخصی از هفته اجازه کارکردن در این کشور را دارید.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که دارای زبان مخصوص به خود بوده و زبان رسمی آن در بیشتر دانشگاه‌های این کشور نیز تدریس می‌شود. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در این کشور ادامه تحصیل دهید حتما باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که باید مدرک زبان خود را دریافت کنید. یک مزیت بسیار مهم تحصیل در ایتالیا این است که شما حتی به زبان انگلیسی نیز می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهید و از این نظر محدودیت خاصی برای شما وجود نخواهد داشت. البته برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا شرایط خاصی نیز وجود دارد. در اولین قدم باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که در تمامی دانشگاه‌ها چنین امکانی برای شما فراهم نشده است.
در بخش معرفی دانشگاه‌های معروف کشور ایتالیا بیان کردیم که تنها برخی از دانشگاه‌های این کشور و آن هم در برخی از رشته‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند. پس اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی هستید حتما باید به دنبال دانشگاه و رشته مناسبی برای این کار باشید. در گام بعدی باید به این موضوع دقت داشته باشید که با تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی شما می‌توانید از تمامی خدمات دانشجویی و آموزشی که به سایر دانشجویان این کشور ارائه می‌شود بهره‌مند شوید. تمامی امکانات دانشگاه نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت و از این نظر هم محدودیتی نخواهید داشت. معمولا اکثر برنامه‌هایی که در زمینه تحصیل دکترا در ایتالیا وجود دارند امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند که شما هم می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. از طرف دیگر برای تحصیل پست دکترا در ایتالیا نیز شما می‌توانید از مدرک زبان انگلیسی خود استفاده کنید تا از این طریق مجوزهای موردنیاز برای تحصیل در این کشور را بگیرید.
دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای این کشور برای تحصیل به زبان انگلیسی شما حتما باید مدرک آیلتس یا تافل خود را دریافت کرده باشید. این‌که چه نمره‌ای را باید در این آزمون‌ها دریافت کنید تا بتوانید نامه پذیرش خود را از دانشگاهتان دریافت کنید کاملا به شرایط و رتبه علمی آن دانشگاه بستگی خواهد داشت. به همین علت نیز برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به سایت رسمی دانشگاه‌های این کشور مراجعه کرده و اطلاعات کاملی را دراین‌خصوص به دست بیاورید.

سوالات پرتکرار

در این بخش قصد داریم به برخی از سوالات پرتکراری که ممکن است در خصوص تحصیل در ایتالیا وجود داشته باشد پاسخ دهیم.
آیا می‌توان به‌صورت رایگان در کشور ایتالیا مشغول به تحصیل شد؟
بله می‌توان از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور استفاده کرد؛ ولی نباید فراموش کنید که برای استفاده از این بورسیه‌های تحصیلی شما باید صلاحیت علمی بالایی داشته باشید و بتوانید رزومه خوبی را برای خود تهیه کنید.
تحصیل در ایتالیا چه مزایایی می‌تواند به همراه داشته باشد؟
شرایط علمی بسیار خوب دانشگاه‌های این کشور، امکان اخذ ویزای کشور ایتالیا پس از دوران تحصیل و اقامت در این کشور، امکان کار در حین تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، امکان پیداکردن موقعیت‌های شغلی مناسب پس از دوران تحصیل و … از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌آیند.
آیا بدون مدرک زبان نیز می‌توان در ایتالیا مشغول به تحصیل شد؟
ممکن است در برخی از رشته‌های خاص چنین امکانی برای شما وجود داشته باشد؛ ولی در چنین شرایطی حتما باید مهارت‌های زبان انگلیسی یا ایتالیایی خود را به اثبات رسانده باشید. در غیر این صورت شما باید حتما مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی خود را دریافت کرده و در اختیار سفارت این کشور قرار دهید.
آیا هزینه تحصیل در ایتالیا زیاد است؟
هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمی بالاتر است؛ ولی نباید فراموش کرد که دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بسیار خوبی برخوردار هستند، شما می‌توانید زندگی خوبی را در ایتالیا تجربه کنید و از طرفی با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و کار پاره‌وقت هزینه‌های خود در این کشور را کاهش دهید.
آیا می‌توان با مهاجرت به کشور ایتالیا ویزای همراه را نیز دریافت کرد؟
خیر، برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا که برای دانشجویان متاهل این امکان را فراهم کرده‌اند تا بتوانند ویزای همراه را برای اعضای خانواده خود بگیرند دولت کشور ایتالیا چنین اجازه‌ای را به شما نخواهد داد و در نتیجه شما نمی‌توانید ویزای همراه را برای اعضای خانواده خود در این کشور بگیرید.
آیا پس از دوران تحصیل می‌توان ویزای ایتالیا را تمدید کرد؟
بله شما می‌توانید از دو طریق این کار را انجام دهید. روش اول این است که با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های ایتالیا ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید و روش دوم نیز این است که یک موقعیت شغلی مناسب را در این کشور پیدا کرده و ویزای خود را به ویزای کاری ایتالیا تبدیل کنید.
میانگین نمرات موردنیاز در آزمون‌های زبان برای تحصیل در این کشور چقدر است؟
درصورتی‌که قصد دارید در آزمون آیلتس شرکت کنید حداقل باید نمره 6 را دریافت کرده باشید. برای آزمون تافل این حداقل نمره 80 برای آزمون‌های اینترنتی و 650 برای آزمون‌های کاغذی خواهد بود. برای سایر آزمون‌های مشابه نیز باید نمرات معادلی را دریافت کنید تا بتوانید ویزای تحصیلی خود در این کشور را بگیرید.
چرا درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا رد می‌شود؟
دلایل متعددی ممکن است برای این موضوع وجود داشته باشد که یکی از مهم‌ترین این دلایل کامل نبودن مدارکی است که در اختیار سفارت کشور ایتالیا قرار داده‌اید. پس برای رفع ریجکتی درخواست خود حتما مدارک را با کمک یک موسسه مهاجرتی تکمیل کنید.
دریافت نامه پذیرش در کدام مقطع تحصیلی در ایتالیا آسان‌تر است؟
معمولا دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های کشور ایتالیا در مقاطع بالاتر و به‌خصوص در مقطع دکترا کار سخت‌تری است؛ چراکه تعداد پذیرش پایین و درخواست‌ها بسیار زیاد است. البته همه چیز به رزومه‌ای که شما برای خود ایجاد کرده‌اید و البته توانمندی‌های علمی خود شما بستگی خواهد داشت.
آیا برای تحصیل در ایتالیا به ارائه یک پروپوزال نیز نیاز داریم؟
بله در مقاطع بالاتر و به‌خصوص در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا شما حتما باید یک پروپوزال خوب از ایده تحقیقاتی که دارید نیز در لیست مدارکتان قرار دهید.

سخن پایانی

تحصیل در ایتالیا می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا به پیشرفت علمی دلخواه خود دست پیدا کنند. امروزه دولت این کشور این امکان را فراهم کرده تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. برای مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور کمک‌گرفتن از خدمات یک موسسه مهاجرتی بدون شک می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری یکی از بهترین موسسات مهاجرتی است که در حال حاضر در این زمینه فعالیت داشته و خدمات خود را به شما ارائه می‌دهد. خدمات این موسسه مهاجرتی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ممکن به شما ارائه می‌شود. درصورتی‌که شما هم علاقه‌مند به دریافت مشاوره تخصصی برای تحصیل در کشور ایتالیا هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با مجموعه ما تماس گرفته یا فرم مشاوره را از همین بخش پر کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا