دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
Hidden

تحصیل در آلمان

0
(0)

کشور آلمان یکی از کشورهای بسیار جذاب برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌آید که امروزه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا می‌پذیرد و ویزای تحصیلی آنها را اعطا می‌کند. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا دانشجویان زیادی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان باشند این است که این کشور یک کشور کاملا صنعتی است که از نظر اقتصادی در جایگاه خوبی در دنیا قرار گرفته است و به همین علت نیز ادامه تحصیل در آلمان می‌تواند تجربه جدید و جذابی برای شما باشد و به شما کمک کند تا پس از دوران تحصیل به‌راحتی ویزای خود را تمدید کرده و مشغول به کار در این کشور شوید. بااین‌وجود نباید فراموش کرد که تحصیل در این کشور دارای شرایط مخصوص به خود نیز هست که بدون آشنایی داشتن با این شرایط معمولا شما کار ساده‌ای برای مهاجرت به آلمان پیش رو نخواهید داشت.
اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید تا در این کشور ادامه تحصیل دهید و یا این‌که قصد تحصیل دکترا در آلمان را دارید مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیارتان قرار دهد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

شرایط تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان شما نیازمند چند شرط خاص و بسیار مهم هستید که حتما باید به آنها دقت داشته باشید. اولین شرط این است که حتما باید مدرک زبان خود را دریافت کرده باشید. در خصوص مدرک زبان باید به این نکته دقت کنید که مدرک زبان شما ممکن است مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی باشد. درصورتی‌که مدرک زبان آلمانی را دریافت کرده باشید دست شما برای انتخاب از میان دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف در این کشور باز خواهد بود و اگر مدرک زبان انگلیسی را دریافت کرده باشید گزینه‌های کمتری برای انتخاب پیش روی شما قرار خواهد گرفت. داشتن یک رزومه علمی و تحصیلی خوب از دیگر شرایط بسیار مهمی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. دانشجویانی که رزومه خوبی داشته باشند شانس بالایی برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهند داشت و می‌توانند به شکل ساده‌تری ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان شما حتما باید تمکن مالی نیز داشته باشید.
در واقع شما باید بتوانید به دولت این کشور ثابت کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی خود در این کشور بربیایید. حال ممکن است این تمکن مالی با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان نیز تامین شود که در ادامه به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم. درصورتی‌که قصد داشته باشید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نکنید نباید هیچ‌گونه سوسابقه‌ای نیز داشته باشید که این مسئله نیز از دیگر شرایط مهم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به شمار می‌آید. برخی از شرایط خاص دیگر نیز برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به شرایط مربوط به سن و معدل اشاره کرد که در ادامه درباره این دو شرط نیز صحبت خواهیم کرد.

شرایط سنی برای تحصیل در آلمان

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید این است که از نظر سنی هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود ندارد و دانشجویان با سنین مختلف می‌توانند درخواست خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به ثبت برسانند. البته در خصوص این موضوع باید به یک نکته بسیار مهم دقت داشته باشید و آن این است که این محدودیت سنی تنها سقف سن را مشخص می‌کند. تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند حداقل باید دارای سن 18 سال باشند و از طرف دیگر مدرک دیپلم خود را نیز دریافت کرده باشند تا مجوز صدور ویزای تحصیل و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به آنها داده شود. نکته مهم دیگری که باید درباره این محدودیت سنی بدانید این است که با وجود این‌که دولت این کشور از نظر قانونی محدودیت سنی در این زمینه مشخص نکرده است؛ ولی بدون شک دانشجویانی که سن پایین‌تری دارند از شانس بالاتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور برخوردار خواهند بود.
بااین‌حال این مسئله نباید باعث شود که افرادی که سن بالاتری دارند از ارسال درخواست خود جلوگیری کنند؛ چراکه اگر آنها نیز دارای رزومه علمی خوب و قوی باشند شانس خوبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و مهاجرت به آلمان خواهند داشت.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

یکی دیگر از شرایط مهمی که برای تحصیل در آلمان وجود دارد شرط معدل است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند حتما باید معدل 15 را در دوره دیپلم داشته باشند تا بتوانند اجازه حضور در دانشگاه‌های این کشور را پیدا کنند. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز حداقل معدل 14 در دوره تحصیلی قبلی موردنیاز است. البته نباید فراموش کنید که این حداقل معدل موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است و درصورتی‌که قصد داشته باشید شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور افزایش دهید باید معدلی بیشتر از این معدل را دریافت کنید.

شرایط تحصیل در المان

سیستم آموزشی آلمان

برای تحصیل در آلمان بدون شک شما هم علاقه‌مند هستید تا اطلاعاتی را درباره سیستم آموزشی این کشور به دست بیاورید. به همین علت نیز در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. سیستم آموزشی آلمان کودکان را وادار می‌کند تا به‌صورت اجباری از سن 6 سالگی وارد مدارس دولتی یا خصوصی این کشور شوند. معمولا دوره‌های تحصیلی در این کشور به سه بازه زمانی دبستان، راهنمایی و دبیرستان تقسیم‌بندی می‌شوند. دانش‌آموزان پس از این‌که دوره دبیرستان را به اتمام می‌رسانند می‌توانند مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و به‌این‌ترتیب مجوزهای موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور آلمان را پیدا می‌کنند. سیستم نمره‌دهی در کشور آلمان سیستم بسیار خاص و منحصربه‌فردی است که از نمره یک آغاز شده و تا شش ادامه پیدا می‌کند. دقت داشته باشید که نمره یک نشان‌دهنده بالاترین و بهترین نمره و نمره 6 نیز نشان‌دهنده پایین‌ترین نمره است.
یک نکته بسیار مهم در خصوص سیستم آموزشی این کشور این است که حتی کودکانی که به زبان آلمانی مسلط نیستند و به‌تازگی به این کشور مهاجرت کرده‌اند نیز می‌توانند وارد مدارس مخصوص شده و علاوه بر این‌که تحصیلات مدرسه را طی کنند می‌توانند با زبان آلمانی نیز آشنا شده و به این زبان مسلط شوند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا در آینده شرایط ساده‌تری را برای زندگی در کشور آلمان داشته باشند. مدارس کشور آلمان به دودسته مدارس دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. مدارس دولتی در این کشور با هزینه‌ای بسیار ناچیز دانش‌آموزان را می‌پذیرند و اکثر والدین آلمانی نیز فرزندان خود را در این مدارس ثبت‌نام می‌کنند. بااین‌حال خانواده‌هایی که تمکن مالی بهتری دارند معمولا مدارس خصوصی را برای فرزندان خود انتخاب می‌کنند؛ چراکه این مدارس ممکن است امکانات بسیار بهتری را در اختیار دانشجویان قرار دهند.
برای ثبت‌نام در مدارس کشور آلمان مدارک چندان زیادی لازم نیست. دانش‌آموزانی که شهروند کشور آلمان به شمار می‌آیند تنها کافی است که مدارک شخصی به همراه مدارک تحصیلی دوره قبلی خود را ارائه دهند و دانش‌آموزانی که به همراه والدین خود به این کشور مهاجرت کرده‌اند علاوه بر مدارک شخصی خود باید مدارک مربوط به مهاجرت خود به این کشور را نیز ارائه دهند که والدین حتما باید به این موضوع دقت داشته باشند.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی کشور آلمان به آن دسته از دانشجویانی اعطا می‌شود که دوره تحصیلی آنها در این کشور بیش از 3 سال به طول می‌انجامد و آنها باید حتما ویزای خود را بگیرند تا بتوانند برای طولانی‌مدت وارد خاک این کشور شوند. از جمله مهم‌ترین مدارکی که برای تحصیل در آلمان و دریافت ویزای تحصیلی این کشور به آن نیاز پیدا خواهید کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
–       فرم درخواست برای صدور ویزای این کشور که حتما باید با اطلاعات درست و معتبر پر شده باشد.
–       پاسپورت معتبر که دارای اعتبار کافی برای مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت آن باشد.
–       دو قطعه کپی از پاسپورتی که دارید.
–       گواهی تولد شما
–       اثبات تمکن مالی که یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز شما برای این کار است. به‌منظور تهیه چنین مدرکی در اولین قدم شما باید نامه‌ای از بانک دریافت کنید مبنی بر این‌که تمکن مالی لازم برای مهاجرت به این کشور را دارید و با ورود به خاک این کشور از نظر مالی به مشکل برنمی‌خورید. حال این‌که ممکن است مدرک مالی شما با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی که در این کشور به دانشجویان اعطا می‌شود نیز تامین شود و از این نظر محدودیت خاصی برای شما وجود نخواهد داشت.
–       نامه پذیرش از دانشگاهی که درخواست خود را برای آن ارسال کرده و درخواست شما توسط این دانشگاه نیز تایید شده است.
–       مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدارکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به آن نیاز پیدا خواهید کرد. دقت داشته باشید که در این مدرک شما حتما باید حداقل نمره موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌های این کشور را دریافت کرده باشید.
–       از طرف دیگر شما باید هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی این کشور را پرداخت کرده و رسید آن را نیز در لیست مدارک خود قرار داده باشید.
–       مدارک تحصیلی نیز جز مدارک بسیار مهمی هستند که برای اخذ این نوع ویزا به آن نیاز پیدا خواهید کرد که در ادامه درباره این مدارک تحصیلی نیز صحبت خواهیم کرد.
دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان دارای مراحل خاصی است که حتما باید این مدارک را به‌درستی طی کنید. در اولین قدم شما باید نامه پذیرش خود را دریافت کرده و پس از آن مدارکی که معرفی کردیم را آماده کنید. پس از آماده‌کردن این مدارک باید به سایت رسمی سفارت کشور آلمان مراجعه کرده و با پرکردن فرمی که در اختیار شما قرار می‌گیرد درخواست خود به‌منظور تعیین وقت سفارت برای سفارت این کشور ارسال کنید. در ادامه درخواست شما توسط سفارت این کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورتی‌که مشکلی وجود نداشته باشد ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که در آن تاریخ و زمان مراجعه شما به سفارت این کشور مشخص شده است. شما باید در تاریخ و زمان مشخص شده با دردست‌داشتن مدارکی که آماده کرده‌اید به سفارت کشور آلمان مراجعه کرده و در جلسه مصاحبه حضوری به‌منظور صدور ویزای تحصیلی این کشور شرکت کنید.
معمولا سفارت رسمی کشور آلمان مراحل مربوط به صدور ویزا را با سرعت بالایی پیگیری می‌کند و شما در طول این مسیر چندان معطل نخواهید شد؛ ولی نباید فراموش کنید که تحت شرایط خاص ممکن است صدور ویزای شما زمان زیادی به طول بینجامد. به همین علت برای این‌که از نظر زمانی به مشکل خاصی برنخورید به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌محض این‌که نامه پذیرش خود را از دانشگاه مدنظرتان دریافت کردید مراحل مربوط به اخذ ویزای تحصیلی این کشور را آغاز کرده و به سفارت کشور آلمان مراجعه کنید تا هرچه سریع‌تر ویزای خود را بگیرید.

بورسیه تحصیلی آلمان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت تحصیلی به شمار بیاید این است که موسسات آموزش عالی در این کشور بهترین بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا بتوانند با کمترین هزینه ممکن و در برخی از مواقع بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای در این کشور مشغول به تحصیل شوند. بورسیه تحصیلی آلمان معمولا شامل مبالغ مختلفی است که عوامل متفاوتی روی این مبلغ تاثیرگذار خواهند بود. از جمله عوامل تاثیرگذار روی مبلغ این بورسیه تحصیلی می‌توان به موسسه‌ای که بورسیه تحصیلی را به شما ارائه می‌دهد، مقطعی که شما در حال تحصیل در آن هستید، دانشگاهی که برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب کرده‌اید و مواردی ازاین‌قبیل اشاره کرد. از جمله معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی که در حال حاضر در این کشور وجود دارند نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
–       بورسیه تحصیلی DAAD: این بورسیه تحصیلی توسط یک سازمان مشترک از موسسات آموزش عالی در کشور آلمان به دانشجویان ارائه می‌شود. این سازمان مسئولیت ارتقای روابط بین‌المللی دانشگاه‌ها را برعهده دارد. آنها معمولا کمک‌هزینه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه داده و به کاهش هزینه‌هایی که دارند کمک می‌کنند. این بورسیه تحصیلی تنها به دانشجویانی اعطا می‌شود که قصد دارند یک دوره تحصیلی تمام‌وقت را پشت سر بگذارند. متقاضیان این بورسیه تحصیلی حتما باید مدرک لیسانس خود را گرفته باشند و حداقل دو سال سابقه کار نیز داشته باشند. این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است و ماهیانه 850 یورو را به آنها ارائه می‌دهد. مبلغ این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دکترا تا 1200 یورو در ماه نیز می‌رسد.
–       بورسیه بنیاد هاینریش بل: این بورسیه تحصیلی به دانشجویان دکترا از تمامی رشته‌ها و ملیت‌های مختلف اعطا می‌شود. این دانشجویان باید مدارک خود را به موسسه ارائه دهند و درصورتی‌که سوابق درخشان تحصیلی داشته باشند این اجازه به آنها داده می‌شود تا بورسیه تحصیلی خود را دریافت کرده و از این طریق اقدام به ادامه تحصیل در آلمان کنند. مبلغ این بورسیه تحصیلی تا 850 یورو در ماه نیز می‌رسد که به‌علاوه 300 یورو در ماه برای خرید کتاب به آنها اعطا می‌شود. این بورسیه به مدت دو سال به دانشجویان اعطا می‌شود و امکان تمدید آن برای دو بار و هر بار به مدت نیم‌سال نیز وجود دارد.
–       بورسیه تحصیلی DeutschlandStipendium: این بورسیه تحصیلی به دانشجویان برجسته از سراسر دنیا اعطا می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا بتوانند در تمامی دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل شوند بدون این‌که نیازمند داشتن درآمد شخصی باشند. این بورسیه تحصیلی از طریق همکاری میان موسسات دولتی و خصوصی در کشور آلمان تهیه شده است و در ماه مبلغ 150 یورو را به دانشجویان اعطا می‌کند. این بورسیه بیشتر شبیه به یک کمک‌هزینه برای تحصیل دانشجویان در کشور آلمان است.
–       بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung در آلمان به دانشجویان بین‌المللی که موفقیت‌های تحصیلی زیادی دارند اعطا می‌شود. هدف از ارائه این بورسیه تحصیلی ارتقای سطح دانشجویان خارجی و داوطلبان دکترا در این کشور است تا بتوانند برنامه‌های تحصیلی خود را با دغدغه مالی کمتری دنبال کنند. معمولا دانشجویان با استفاده از آن می‌توانند طرح‌‌های تحقیقاتی خود را نیز بدون محدودیت دنبال کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

اگر شما هم جز آن دسته از دانشجویانی هستید که علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستید حتما قصد دارید تا با شرایطی که برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه به دست بیاورید. یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای اخذ این بورسیه‌ها وجود دارد این است که شما حتما باید مدرک زبان خود را با نمره بالایی دریافت کرده باشید. نداشتن مدرک زبان یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود تا درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی و بورسیه تحصیلی این کشور رد شود. داشتن یک رزومه قوی نیز از دیگر شرایط مهمی است که برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان موردنیاز است. هرچه رزومه علمی و کاری شما بهتر و قوی‌تر باشد شما شانس بالاتری برای اخذ این بورسیه‌های تحصیلی خواهید داشت.
یک نکته بسیار مهم که باید درباره شرایط دریافت این بورسیه‌های تحصیلی بدانید این است که معمولا دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد کمی سخت‌تر است. به‌طورکلی دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند شانس بیشتری برای اخذ این بورسیه‌های تحصیلی خواهند داشت؛ ولی این مسئله نباید باعث شود که دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد درخواست خود را به‌منظور اخذ این بورسیه‌های تحصیلی ارسال نکنند؛ چراکه اگر آنها دارای رزومه خوبی باشند می‌توانند همچنان این بورسیه‌های تحصیلی را دریافت کنند.
از دیگر شرایط مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که دانشجویان حتما باید دارای معدل بالایی در دوره‌های تحصیلی قبلی خود باشند. داشتن معدل بالا یکی از شرایطی است که نشان‌دهنده سطح دغدغه‌های علمی یک دانشجو به شمار می‌آید و روی شانس اخذ ویزای تحصیلی دانشجو تاثیرگذار خواهد بود. نکته مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که حتما سعی کنید یک مقاله علمی معتبر را نیز به چاپ رسانده باشید. با این کار می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی آلمان چندبرابر کنید که برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم مطلب تاثیر مقاله برای اپلای را مطالعه کنید. پس به‌طورکلی اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد تحصیل در آلمان و اخذ بورسیه‌های تحصیلی این کشور را دارید حتما این موارد را مدنظر قرار دهید تا در طول مسیر دریافت بورسیه تحصیلی خود با مشکل یا چالش جدی مواجه نشوید.

بورسیه تحصیلی المان

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث می‌شود تا افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در آلمان باشند این است که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی مناسب‌تر است و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به شما کمک می‌کند تا بتوانید به میزان زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. یک نکته بسیار مهم درباره هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور این است که در بسیاری از مواقع دانشگاه‌های این کشور هزینه‌ای بسیار ناچیز از شما دریافت می‌کنند و حتی برخی از آنها هیچ‌گونه شهریه‌ای را از دانشجویان خود نمی‌گیرند. دانشجویان می‌توانند هزینه‌های جانبی تحصیلی و البته هزینه زندگی خود در این کشور را نیز از طریق راه‌های مختلف به دست بیاورند که یکی از این راه‌ها استفاده از فرصت کار پاره‌وقتی است که به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شود.
شاید اصلی‌ترین دغدغه‌ای که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی داشته باشند مسئله شهریه‌ای است که باید برای تحصیل در دانشگاه‌ها پرداخت کنند. در سال 2014 دولت کشور آلمان برنامه‌ای را تصویب کرد که مطابق با آن شهریه‌های دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان به طور کامل لغو شد و دانشجویان بین‌المللی نیز می‌تواند امروزه در دانشگاه‌های این کشور به‌صورت کاملا رایگان مشغول به ادامه تحصیل شوند. یکی از نکات مهمی که درباره دانشگاه‌های این کشور آلمان وجود دارد این است که این دانشگاه‌ها بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات آموزشی را با کمترین هزینه ممکن به دانشجویان ارائه می‌دهند که این مسئله می‌تواند جذابیت‌های زیادی را برای دانشجویان داشته باشد. البته نباید این نکته را فراموش کنید که برخلاف دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی در کشور آلمان موسسات خصوصی هزینه بالایی را برای تحصیل در آلمان از دانشجویان دریافت می‌کنند.
با وجود این‌که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان چندان زیاد نیست؛ ولی نباید فراموش کنید که هزینه زندگی در این کشور در برخی از مواقع ممکن است برای شما چالش‌برانگیز باشد که در ادامه به طور مفصل درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

طبق آمارهایی که در این زمینه گرفته شده است دانشجویان بین‌المللی برای زندگی و تحصیل در آلمان به طور میانگین ماهیانه مبلغی معادل 861 یورو را باید پرداخت کنند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را از این طریق بپردازند. این مبلغ تقریبا به‌صورت سالیانه برابر 10332 یورو خواهد بود که البته در کنار این دانشجویان باید هزینه‌های مربوط به دریافت ویزای تحصیلی خود را نیز اضافه کنند. به‌طورکلی تامین این مبلغ از طریق روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که شما می‌توانید از هریک از آنها برای تامین هزینه‌های خود استفاده کنید. از جمله هزینه‌های مهمی که شما در این کشور خواهید داشت می‌توان به مواردی مانند هزینه‌های غذا، نوشیدنی، پوشاک، تفریح، حمل‌ونقل شهری، هزینه‌های مربوط به خرید کتاب، هزینه مسکن و … اشاره کرد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید این هزینه‌ها در نگاه اول چندان زیاد نیستند؛ ولی نباید فراموش کنید که هزینه مسکن در کشور آلمان ممکن است چالش‌هایی را برای شما به وجود بیاورد.
یکی از بهترین راهکارهایی که برای کاهش هزینه‌های شما در این کشور وجود دارد این است که از خدمات دانشجویی که توسط دانشگاه‌های کشور آلمان ارائه می‌شود استفاده کرده و از مزایای این خدمات بهره‌مند شوید. به‌عنوان‌مثال خدمات خوابگاه دانشجویی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هزینه‌های مربوط به مسکن خود را کاهش دهید. از طرف دیگر شما می‌توانید از کارت‌های دانشجویی خود برای جابه‌جایی در سطح شهر با کمترین هزینه و با کمک وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. اگر قصد دارید یک مسکن را برای خود اجاره کنید باید بدانید که عوامل مختلفی روی هزینه مسکن شما تاثیرگذار خواهند بود. از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به مواردی مانند شهری که در آن زندگی می‌کنید، منطقه‌ای که برای اجاره یا خرید خانه در نظر گرفته‌اید، امکاناتی که خانه در اختیار شما قرار می‌دهد، ابعاد مسکنی که برای اجاره در نظر دارید و … اشاره کرد.
از طرف دیگر نباید فراموش کنید که دولت این کشور امکان کار پاره‌وقت را نیز برای دانشجویان فراهم کرده است که شما می‌توانید از این فرصت نیز نهایت استفاده را ببرید. با این امکان شما می‌توانید در طول هفته به تعداد ساعات مشخصی مشغول به کار شوید و از این طریق بخش عمده‌ای از هزینه‌هایی که در این کشور دارید را پرداخت کنید. امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های آلمان نیز برای شما وجود دارد که در بخش‌های قبلی به طور مفصل درباره آن صحبت کردیم.

بیشتر بخوانید: ارزانترین کشورها برای تحصیل

بهترین دانشگاه‌های آلمان

بررسی رنکینگ دانشگاه‌های آلمان به شما کمک می‌کند تا بتوانید از میان دانشگاه‌های این کشور بهترین گزینه‌ها را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. کشور آلمان دارای دانشگاه‌های معروف بسیار زیادی است که در سراسر دنیا محبوبیت زیادی دارند و ادامه تحصیل در آنها بدون شک می‌تواند مزایای زیادی را برای دانشجویان به همراه داشته باشد. از جمله معروف‌ترین دانشگاه‌های آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
–       دانشگاه فنی مونیخ: این دانشگاه به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های کل قاره اروپا نیز شناخته می‌شود که در زمینه تحقیقات، تدریس و ارتقای استعداد دانشجویان مشهور شده است. دانشگاه فنی مونیخ دارای 15 دانشکده مختلف است و حدود 42 هزار دانشجو دارد و برنامه‌های تحصیلی خود را در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد. 32 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. از جمله معروف‌ترین برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه می‌توان به مواردی مانند معماری، شیمی، علوم کامپیوتر، ساخت‌وساز، هوا و فضا، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، فیزیک، اقتصاد و داروسازی اشاره کرد. این دانشگاه رتبه 30 را در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا دارد.
–       دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ: این دانشگاه در رتبه 33 بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد که در قلب اروپا واقع شده و یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی پیشرو در اروپا به شمار می‌آید. این دانشگاه دارای 500 سال قدمت است و استانداردهای تحصیلی در آن بالاتر از سطح استانداردهای جهانی است. 15 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که تعداد آنها به حدود 7000 نفر می‌رسد. این دانشگاه ارتباط نزدیکی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی دارد و فضای خوبی را برای پیداکردن شغل برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. از جمله برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه می‌توان به الهیات، حقوق، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، داروسازی، دامپزشکی، تاریخ و هنر، فلسفه، روان‌شناسی و علوم تربیتی، ریاضیات و انفورماتیک، آمار، مطالعات فرهنگی، زبان و ادبیات، فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی، علوم زمین و … اشاره کرد.
–       دانشگاه روبرشت کارل هایدلبرگ: این دانشگاه در واقع یک دانشگاه تحقیقاتی و آموزشی بین‌المللی است که در جایگاه 43 بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد و برنامه‌های آموزشی خود را در حوزه‌های مختلفی از جمله علوم زیستی، شیمی و علوم زمین، ریاضیات و علوم کامپیوتر، فیزیک و نجوم، اقتصاد و علوم اجتماعی، حقوق، فلسفه، داروسازی و … به دانشجویان ارائه می‌دهد. امکانات بی‌نظیر و نحوه تدریس اساتید از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این دانشگاه به شمار می‌آید که باعث می‌شود تا هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تقاضای تحصیل در آلمان و در این دانشگاه را داشته باشند.
–       دانشگاه هومبولت برلین: این دانشگاه جایگاه 86 را در میان برترین دانشگاه‌های دنیا دارا است و همین مسئله نیز نشان‌دهنده سطح علمی بالای این دانشگاه است. در حال حاضر بیش از 35 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که حدود 6000 دانشجو را دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای دیگر به این کشور مهاجرت کرده‌اند تشکیل می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که دانشجویان را آماده ورود به بازار کار کرده و مهارت‌های لازم را به آنها می‌آموزد. از جمله برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه می‌توان به مواردی مانند حقوق، علوم اجتماعی، علوم ‌زیستی، ریاضیات و علوم طبیعی، فلسفه، زبان‌شناسی و ادبیات، الهیات، تجارت و اقتصاد و … اشاره کرد.
–       دانشگاه RWTH آخن: این دانشگاه جایگاه 91 را در میان بهترین دانشگاه‌های کل دنیا به خود اختصاص داده است و در سطح بین‌الملل یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان به شمار می‌آید. این دانشگاه در سال اخیر در میان ده دانشگاه برتر در کل کشور آلمان قرار گرفته است و ارتباط نزدیکی با صنایع این کشور دارد که باعث می‌شود تا فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار داشته باشد. دانشگاه RWTH آخن دارای 45 هزار دانشجو است که حدود 12 هزار دانشجو را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. از جمله رشته‌های جذاب در این دانشگاه نیز می‌توان به رشته‌های ریاضیات و علوم کامپیوتر، معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معدن، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، هنر و علوم‌انسانی، بازرگانی و اقتصاد و داروسازی اشاره کرد.

زمان اپلای دانشگاه‌های آلمان

احتمالا اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستید سوالات زیادی درباره زمان اپلای کردن به دانشگاه‌های این کشور و البته ددلاین دانشگاه‌های آلمان برای شما هم به وجود آمده که در این بخش قصد داریم اطلاعات کاملی را درباره این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. به‌طورکلی باید بدانید که دانشگاه‌های کشور آلمان دارای دو مهلت برای درخواست اپلای هستند که این دو مهلت به ترتیب مهلت‌های تابستانه و زمستانی نامیده می‌شوند. مهلت‌های تابستانی برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد دارند ترم‌های تابستانی را در این دانشگاه‌ها اخذ کنند و معمولا فرصت درخواست آنها نیز از مارس یا آوریل شروع می‌شود. مهلت درخواست زمستانی نیز معمولا از ماه سپتامبر یا اکتبر در این کشور آغاز می‌شود. دقت داشته باشید که ددلاین دانشگاه‌های آلمان برای ترم تابستانه تا 15 ژانویه خواهد بود و این تاریخ برای دانشجویانی که قصد اخذ واحد در ترم‌های پاییز و زمستان را دارند تا 15 جولای خواهد بود.
به‌طورکلی باید دقت داشته باشید که دانشگاه‌های این کشور دارای دو ترم تابستان و زمستان هستند که ترم زمستانی از سپتامبر یا اکتبر آغاز شده و تا 15 جولای شما اجازه خواهید داشت که در این ترم ثبت‌نام کنید. از طرف دیگر ترم تابستانی نیز در ماه مارس یا آوریل شروع می‌شود و شما تنها تا تاریخ 15 ژانویه هرسال اجازه ثبت‌نام در این ترم را دارید. پس اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستید حتما باید به این تاریخ‌ها دقت داشته باشید. نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که این تاریخ‌ها برای دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف ممکن است کمی جابه‌جا شود. پس پیشنهاد ما به شما این است که حتما پیش از این‌که مراحل درخواست‌نامه پذیرش را آغاز کنید با مراجعه به آدرس سایت رسمی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید اطلاعات کاملی را درباره تاریخ شروع و پایان مهلت ثبت‌نام به دست بیاورید.

 

بهترین رشته برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان بدون شک شما هم علاقه‌مند هستید تا با بهترین رشته‌هایی که در این کشور وجود دارند آشنا شده و اطلاعاتی را درباره هریک از این رشته‌ها به دست بیاورید. به همین علت نیز ما در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره این رشته‌ها صحبت کرده و اطلاعات کاملی را درباره جذاب‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کشور در اختیار شما قرار دهیم. این رشته‌ها شامل موارد زیر هستند:
–       پزشکی و دندان‌پزشکی: این دو رشته از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور آلمان به شمار می‌آیند که هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا علاقه‌مند به تحصیل در آنها هستند. به‌طورکلی در کشور آلمان اهمیت زیادی به حوزه سلامت داده می‌شود و دولت این کشور نیز سرمایه‌گذاری‌های کلانی را در این بخش انجام داده است. پس اگر شما هم علاقه‌مند به این رشته‌ها هستید باید بدانید که کشور آلمان می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای مهاجرت شما باشد.
–       حقوق: در کشور آلمان وکلا و افرادی که در حوزه حقوق تحصیل کرده‌اند نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. کشور آلمان دارای یک سیستم قضایی فوق‌العاده است که باعث می‌شود تا شرایط عادلانه‌ای در این کشور حاکم باشد. در کشور آلمان پیداکردن یک وکیل خوب چندان مشکل‌ساز نیست؛ چراکه وکلای خوبی در این کشور فعالیت دارند. یک نکته بسیار مهم برای تحصیل در رشته حقوق در این کشور این است که دانشگاه‌های کشور آلمان در زمینه این رشته سخت‌گیری‌هایی برای پذیرش دانشجو دارند و همین مسئله ممکن است کمی کار شما را سخت کند.
–       مهندسی صنایع: یکی از رشته‌های پول‌ساز در کشور آلمان مهندسی صنایع است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. این کشور در جهت کارآمدتر کردن شرکت‌ها و صنایع خود همواره نیروهای جوان در حوزه مهندسی صنایع را استخدام می‌کند. با شما تحصیل در این رشته هم می‌توانید یک موقعیت شغلی خوب در کشور آلمان پیدا کنید و هم می‌توانید در سراسر دنیا از مدرک خود برای داشتن یک شغل خوب بهره ببرید.
–       رشته‌های مهندسی: کشور آلمان یکی از کشورهایی است که دوره‌های به‌روز و مطابق با استانداردهای روز دنیا را در زمینه رشته‌های مهندسی ارائه می‌دهد. دوره‌های مهندسی در این کشور از نظر کیفیت و علمی جایگاه بسیار خوبی در دنیا دارند و همین مسئله ممکن است انتخاب از میان آنها را برای شما سخت کند. این کشور دارای دانشگاه‌های فنی خصوصی و دولتی بسیار زیادی است که دوره‌های مهندسی را به شما ارائه می‌دهند.
–       رشته مدیریت: کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد اروپایی برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت در کارشناسی ارشد است. این کشور بیش از هر کشور دیگری در دنیا برنامه‌های تحصیل در رشته‌های مدیریت را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد و دارای دانشگاه‌های برتر در این حوزه است. در سال‌های اخیر مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور در حوزه مدیریت به یکی از معتبرترین مدارک رشته مدیریت در دنیا تبدیل شده‌اند. با تحصیل در این رشته شما می‌توانید در هر کسب‌وکاری مشغول به کار شده و درآمد بسیار خوبی داشته باشید.
–       فناوری اطلاعات: دوره‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات جز محبوب‌ترین دوره‌های تحصیلی در کشور آلمان به شمار می‌آیند. دانشگاه‌هایی که در این حوزه در کشور آلمان فعالیت دارند از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و اساتید آنها نیز دارای سطح بسیار خوبی هستند. یک نکته بسیار مهم در خصوص این موضوع که باعث می‌شود تا دانشجویان زیادی از سراسر دنیا علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر در کشور آلمان باشند سطح بالای دانشجوهای دانشگاه‌های این کشور در این رشته است که باعث می‌شود تا رقابت خوبی میان دانشجویان شکل بگیرد.
–       هنر: آلمان از جمله کشورهایی است که هرساله میزبان دانشجوهای بین‌المللی در زمینه رشته‌های هنری بوده و دانشجوهای زیادی را در این رشته جذب می‌کند. مدارک ارائه شده در رشته هنر در دانشگاه‌های کشور آلمان در هر نقطه‌ای از دنیا مورد احترام هستند و ارزش زیادی دارند. در این کشور به رشته هنر ارزش زیادی داده می‌شود و همین مسئله به شما کمک می‌کند تا پس از دوران تحصیل حتی بتوانید با مدرک تحصیلی خود وارد بازار کار شده و درآمد خوبی نیز داشته باشید.
–       رشته MBA: برای تحصیل در آلمان رشته MBA نیز می‌تواند جز گزینه‌های بسیار محبوب برای شما باشد. مدیریت بازرگانی از جمله رشته‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع خود را وارد بازار کار کنید. برنامه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور در فهرست بهترین برنامه‌های دنیا در زمینه MBA هستند. اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن یک مدرک معتبر در زمینه این رشته هستید یا این‌که قصد دارید به‌صورت پژوهشی در این رشته فعالیت کنید بدون شک دانشگاه‌های آلمان یکی از بهترین گزینه‌های شما برای ادامه تحصیل خواهند بود.

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های آلمان

برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور و ادامه تحصیل در آلمان شما در اولین قدم باید یک برنامه مطالعاتی را در دانشگاه‌های این کشور پیدا کنید که بر اساس استعدادها، رزومه و علایق شما باشد. برای این کار باید زمان زیادی را صرف کنید تا بتوانید از میان گزینه‌های متعددی که به شما ارائه می‌شود بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در گام بعدی باید از میان دانشگاه‌هایی که این دوره تحصیلی را ارائه می‌دهند یکی را انتخاب کنید. برای این کار باید اساتید، سطح علمی دانشگاه، سطح علمی دانشجویان آن دانشگاه و امکانات ارائه شده به شما در دانشگاه را بررسی کنید. پس از این‌که دانشگاه مدنظرتان را نیز انتخاب کردید زمان آن است که مدارک خود از جمله رزومه‌ای که برای خود ایجاد کرده‌اید را آماده کنید.
در مرحله بعدی شما باید بررسی کنید آیا مدرک تحصیلی دوره قبلی که دریافت کرده‌اید در سیستم آموزشی کشور آلمان و به‌خصوص در سیستم دانشگاهی که قصد ارسال درخواست خود به آن را دارید مورد تایید است یا خیر؟ پس از آن می‌توانید برای اساتیدی که در آن دانشگاه یا دانشگاه‌های دیگر در حوزه دلخواه شما فعالیت دارند ایمیلی را ارسال کرده و از این طریق رزومه خود را برای آنها ارسال کنید. با این کار در برخی از مواقع از شما خواسته می‌شود تا در جلسات مصاحبه شرکت کرده و به‌صورت آنلاین پاسخگوی برخی از سوالات باشید. دقت داشته باشید که با انجام چنین کاری در واقع شما از پرداخت هزینه درخواست که مبلغ بالایی نیز هست جلوگیری خواهید کرد و تنها کافی است که یک‌بار درخواست خود را ارسال کنید.
پس از این‌که تاییدیه اولیه را از استاد خود دریافت کردید زمان آن خواهد بود که مراحل ارسال درخواست را آغاز کنید. برای این کار باید با مراجعه به سایت دانشگاه فرم مخصوصی که در اختیار شما قرار می‌گیرد را دانلود کرده و آن را با اطلاعات دقیق و معتبر پر کنید. در ادامه مدارکی که در ادامه بیان می‌کنیم را نیز آماده کرده و به همراه درخواست خود ارسال کنید. دقت داشته باشید که در همین مرحله شما باید هزینه درخواست خود را نیز واریز کرده و رسید آن را هم در لیست مدارکتان قرار دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید مراحل مربوط به اپلای کردن به دانشگاه‌های این کشور را طی کرده و نامه پذیرش خود را دریافت کنید که شما را آماده دریافت ویزای تحصیلی این کشور و تحصیل در آلمان خواهد کرد.

تحصیل آنلاین در آلمان

برای آن دسته از دانشجویانی که امکان تحصیل حضوری در دانشگاه‌های کشور آلمان را ندارند این امکان وجود دارد که در برخی از رشته‌ها به‌صورت کاملا آنلاین مشغول به تحصیل شده و از این طریق مدرک دانشگاه‌های آلمان را دریافت کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر بیش از 1000 برنامه مختلف آموزشی از راه دور در دانشگاه‌های معتبر در کشور آلمان به شما ارائه می‌شود. پس برای تحصیل در آلمان شما لزوما نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه‌های این کشور را نخواهید داشت. یک نکته بسیار مهم که در این زمینه وجود دارد مربوط به شهریه دانشگاه‌های آنلاین در کشور آلمان است. برخلاف دانشگاه‌های حضوری در دانشگاه‌های آلمان شما باید مبلغی را به‌عنوان شهریه پرداخت کنید که معمولا بین 100 تا 200 یورو در هر ترم خواهد بود که مبلغ چندان زیادی نیست و تقریبا تمامی افراد می‌توانند از پس پرداخت این هزینه بربیایند.
نکته جالب‌تر درباره تحصیل در آلمان به‌صورت کاملا آنلاین این است که در برخی از موارد شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده نیز نهایت استفاده را ببرید. برخی از این دوره‌ها به شکلی ارائه می‌شوند که دانشجویان بین‌المللی بتوانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. البته تعداد این برنامه‌های تحصیلی انگشت‌شمار است و شما نباید حساب ویژه‌ای روی آنها باز کنید. از نظر به رسمیت شناخته‌شدن مدارکی که شما دریافت می‌کنید نیز باید به این موضوع دقت کنید که مدرک تحصیلی شما دقیقا ارزشی معادل مدارک تحصیلی در دانشگاه‌های حضوری کشور آلمان را خواهد داشت. پس شما می‌توانید از مدرک تحصیلی خود در هر نقطه‌ای از دنیا استفاده کنید بدون این‌که محدودیتی برای شما وجود داشته باشد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در آلمان

در بخش‌های قبلی درباره مراحلی که شما باید برای تحصیل در آلمان طی کنید صحبت کرده و اطلاعاتی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دادیم. حال در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی به این کشور به آن نیاز پیدا خواهید کرد صحبت کرده و شما را بیشتر با این مدارک آشنا کنیم.
–       پاسپورت معتبر که حتما باید دارای اعتبار کافی باشد تا شما بتوانید به این کشور مهاجرت کرده و اقامت کشور آلمان را دریافت کنید.
–       یک عکس کامل از صفحات پاسپورتتان
–       فرم ثبت‌نام در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید که حتما باید با اطلاعات معتبر پر شده باشد.
–       نامه پذیرشی که از دانشگاه مقصد خود دریافت کرده‌اید و درخواست شما توسط این دانشگاه در این نامه تایید شده باشد.
–       مدارک شخصی از دیگر مدارک مهمی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان به آن نیاز پیدا خواهید کرد. از جمله مهم‌ترین این مدارک شخصی می‌توان به شناسنامه و کارت ملی اشاره کرد.
–       مدارک زبان که نشان‌دهنده تسلط شما به زبان انگلیسی یا آلمانی است. دقت داشته باشید که شما هم با مدرک زبان آلمانی و هم با مدرک زبان انگلیسی می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید و از این نظر محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.
–       مدرک مربوط به بیمه درمانی نیز از دیگر مدارک مهمی است که برای تحصیل در آلمان به آن نیاز دارید.
–       نامه‌ای مبنی بر تمکن مالی که نشان‌دهنده این است که شما از نظر مالی تمکن کافی دارید که بتوانید از پس هزینه‌های خود در این کشور بربیایید.
–       ریزنمرات آخرین دوره تحصیلی جز مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است.
–       مدارک تحصیلی مربوط به‌تمامی دوره‌های تحصیلی قبلی نیز حتما باید در لیست مدارک شما قرار گرفته باشند.
–       یکی از مدارکی که اکثر افراد معمولا فراموش می‌کنند که آن را دریافت کنند مدرک آزمون GRE است. این مدرک نیز جز مدارک مهمی است که اگر شما بتوانید نمره خوبی را در آن دریافت کنید شانس بالایی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان خواهید داشت.
–       نامه‌ای مبنی بر این‌که شما سوسابقه‌ای در کشور خود نداشته‌اید.

گپ تحصیلی آلمان

دولت کشور آلمان سخت‌گیری‌های زیادی در خصوص وجود گپ تحصیلی برای دانشجویانی که درخواست خود را برای حضور در دانشگاه‌های این کشور ارسال می‌کنند ندارد. گپ تحصیلی در این کشور به این معناست که شما چندین سال قبل آخرین دوره تحصیلی خود را پشت سر گذاشته‌اید و حال قصد دارید در مقطع بعدی مشغول به تحصیاپلای دانشگاه های المانل شوید. با وجود این‌که دولت این کشور سخت‌گیری زیادی در این زمینه ندارد؛ ولی نباید فراموش کنید که برای تحصیل در آلمان بهتر است که چنین گپی وجود نداشته باشد یا این‌که در صورت وجود گپ کوچکی باشد. درصورتی‌که گپ تحصیلی شما چندین سال باشد از شانس پایینی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم نیز امکان‌پذیر است و آن دسته از دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند می‌توانند از این طریق به کشور آلمان مهاجرت کرده و اقدام به تحصیل کارشناسی در آلمان کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی با دیپلم شما نیازمند مدارک خاصی نخواهید بود و تمامی مدارکی که در بخش‌های قبلی بیان کردیم را باید تهیه کنید. دقت داشته باشید که وجود مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان لازم و ضروری است و بدون این مدرک اجازه ورود به خاک این کشور به شما داده نمی‌شود. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم در اولین قدم حتما تلاش کنید تا مدرک زبان خود را دریافت کنید. از جمله مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در کشور آلمان با مدرک دیپلم می‌تواند داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
–       این اجازه به شما داده می‌شود که بتوانید در کنار تحصیل به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شده و درآمد خود را داشته باشید. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید بخش عمده‌ای از هزینه‌های خود در این کشور را از این طریق پرداخت کنید.
–       مزیت بسیار مهم دیگری که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور با مدرک دیپلم می‌تواند برای شما داشته باشد این است که شما می‌توانید در طیف گسترده‌ای از رشته‌های موردعلاقه خود مشغول به تحصیل شوید و برای انتخاب رشته با مشکل و چالش خاصی مواجه نخواهید شد.
–       سطح علمی دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با سایر دانشگاه‌های دنیا بسیار بالاتر است و به همین علت نیز این امکان برای شما وجود خواهد داشت که با مدرک کارشناسی خود به‌راحتی به کشورهای دیگر نیز مهاجرت کنید.
–       زمانی که شما موفق می‌شوید دوره کارشناسی خود را پشت سر بگذارید می‌توانید ویزای خود را در کشور آلمان تمدید کنید که این مسئله نیز می‌تواند مزایای زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی این کشور داشته باشد.
تنها شرط بسیار مهمی که برای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم باید به آن دقت داشته باشید این است که شما حتما باید معدلی بالاتر از 15 داشته باشید. دقت داشته باشید که 15 حداقل معدلی است که شما می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی به این کشور داشته باشید و در صورت بالاتر بودن معدل شما شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهید داشت.

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

از دیگر سوالات رایجی که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد این است که آیا بدون مدرک زبان نیز می‌توانیم در دانشگاه‌های کشور آلمان مشغول به تحصیل شویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله در برخی از مواقع این امکان وجود دارد که بدون داشتن مدرک زبان نیز بتوانید ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و مشغول به تحصیل در آلمان شوید؛ ولی نباید فراموش کنید که در این شرایط شما باید تسلط خود به زبان آلمانی یا انگلیسی را ثابت کرده باشید. از طرف دیگر اگر شما مدرک زبان نداشته باشید شانس کمتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و البته دریافت ویزای تحصیلی خود خواهید داشت. به همین علت نیز اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که حتما مدرک زبان خود را دریافت کرده و آن را در لیست مدارک موردنیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان قرار دهید.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

انگلیسی‌زبان دوم در بسیاری از کشورهای اروپایی به شمار می‌آید که این مسئله در خصوص کشور آلمان نیز صدق می‌کند. امروزه دانشگاه‌های کشور آلمان شرایطی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند تا بدون مدرک زبان آلمانی نیز بتوانند در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. برای این کار دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کرده باشند و نمره خوبی را نیز در آزمون خود گرفته باشند. از جمله آزمون‌هایی که در کشور آلمان معتبر شناخته می‌شوند می‌توان به آزمون‌های آیلتس و تافل اشاره کرد. نکته مهمی که دراین‌خصوص باید بدانید این است که معمولا تمامی دانشگاه‌ها چنین امکانی را برای شما فراهم نمی‌کنند و آن دسته از دانشگاه‌هایی که این امکان را به شما می‌دهند نیز معمولا در رشته‌های انتخابی محدودیت‌های زیادی دارند.
پس به‌طورکلی باید بدانید که با مدرک زبان انگلیسی شما محدودیت‌هایی را برای تحصیل در آلمان خواهید داشت. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که اگر شما مدرک زبان آلمانی ندارید حتما باید دانش ابتدایی در خصوص این زبان داشته باشید تا بتوانید در محیط دانشگاه با سایر دانشجویان ارتباط داشته باشید. از طرف دیگر شما برای زندگی در شهرهای مختلف کشور آلمان نیز باید دانش حداقلی درباره این زبان داشته باشید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است در خصوص تحصیل در آلمان وجود داشته باشد پاسخ دهیم.

آیا دانشگاه‌های آلمان در سطح دانشگاه‌های کشورهای آمریکا و انگلستان هستند؟
آلمان، بریتانیا و آمریکا همگی جز کشورهایی هستند که تقریبا به یک اندازه توسعه پیدا کرده‌اند و زیرساخت‌های لازم و فرصت‌های جذابی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. تنها چالشی که شما برای تحصیل در آلمان خواهید داشت یادگیری یک زبان جدید به جز زبان انگلیسی است که باید بر این چالش غلبه کنید.

آیا سیستم آموزشی آلمان رایگان است؟
بله کشور آلمان جز معدود کشورهایی است که امروزه شهریه دانشجویان داخلی و بین‌المللی خود را به‌صورت کاملا رایگان درآورده است و هیچ‌گونه شهریه‌ای را از دانشجویان دانشگاه‌های خود دریافت نمی‌کند. دانشجویان تنها موظف هستند که هزینه‌های تحصیلی خود را در این کشور پرداخت کنند که این مبلغ نیز در هر ترم بیشتر از 400 یورو نخواهد بود.

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان سخت است؟
ازآنجایی‌که کشور آلمان امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی نیز فراهم کرده و سطح دانشگاه‌های آن بالاست هرساله رقابت برای حضور در دانشگاه‌های این کشور افزایش پیدا می‌کند. به همین علت نیز معمولا شما کار سختی را برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور پیش رو خواهید داشت و باید یک رزومه قوی داشته باشید.

مدرک دانشگاه‌های آلمان چقدر معتبر هستند؟
شاید در نگاه اول دانشگاه‌های آلمان در مقایسه با دانشگاه‌های تاپ دنیا مانند دانشگاه‌های هاروارد، MIT و … چندان معروف نباشند؛ ولی امروزه امکانات بسیار جذابی در این دانشگاه‌ها برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی فراهم شده که فرصت‌های جذابی را برای پیشرفت آنها در این کشور فراهم می‌کند.

تفاوت میان دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علمی کاربردی در این کشور چیست؟
به طور خلاصه می‌توان گفت که دانشگاه‌های علمی کاربردی بیشتر روی مسائل کاربردی و عملی تمرکز دارند و این در حالی است که دانشگاه‌های تحقیقاتی بیشتر پژوهش‌محور هستند. اکثر دانشگاه‌های علمی کاربردی یک ترم عملی اجباری دارند که دانشجویان حتما باید آن را پشت سر بگذارند.

آیا  امکان اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان وجود دارد؟
دانشگاه‌های آلمان به‌خودی‌خود شهریه‌ای را از دانشجویان دریافت نمی‌کنند که خود این نوعی بورسیه تحصیلی برای آنها به شمار می‌آید. بااین‌حال برخی از این دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در کشور آلمان بودجه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی مستعد فراهم کرده و هزینه‌های زندگی آنها در این کشور را نیز تامین می‌کنند.

آیا می‌توان به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به زبان آلمانی در این کشور تحصیل کرد؟
بله هیچ محدودیتی از این نظر برای شما وجود ندارد و شما می‌توانید به زبان آلمانی در این کشور مشغول به تحصیل شوید. البته این به شرطی است که شما علاقه‌مند به یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان باشید یا این‌که مدرک زبان آلمانی خود را گرفته باشید. در غیر این صورت باید به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل در این کشور شوید.

آیا برای دوره‌های کارشناسی ارشد در این کشور شرکت در آزمون‌های تافل، GRE و آیلتس اجباری است؟
اکثر دانشگاه‌هایی که در کشور آلمان فعالیت دارند تاکید زیادی روی نمرات GRE ندارند. تعداد کمی از این دانشگاه‌ها هستند که انتظار نمره خوبی در این آزمون را دارند. بیشتر این دانشگاه‌ها روی سوابق تحصیلی شما تمرکز خواهند داشت. بااین‌حال نباید فراموش کنید که اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید حتما باید در یکی از آزمون‌های آیلتس یا تافل شرکت کرده باشید و مدرک خود را نیز گرفته باشید.

چند نوع مدرک دکترا در کشور آلمان وجود دارد؟
دو نوع دکترا در این کشور وجود دارد. نوع اول دکترای انفرادی هست که محبوب‌ترین نوع مدرک PHD نیز شناخته می‌شود. در این نوع مدرک دکترا شما باید به‌صورت مستقل روی پایان‌نامه خود کار کنید. نوع دوم دکترای ساختاریافته است که شما می‌توانید زیر نظر استاد راهنمای خود به‌صورت گروهی روی یک موضوع کار کنید.

آیا امکان اقامت در آلمان پس از دوران تحصیل وجود دارد؟
بله به دانشجویانی که موفق می‌شوند در این کشور ادامه تحصیل داده و مدرک خود را از دانشگاه‌های آلمان دریافت کنند اجازه داده می‌شود تا برای 18 ماه در این کشور اقامت داشته باشند و به دنبال شغلی برای خود باشند یا این‌که در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید ویزای خود را در کشور آلمان تمدید کرده و در این کشور اقامت داشته باشید. حتی امروزه امکان تحصیل پست دکترا در آلمان نیز برای دانشجویان دکترا پس از اتمام دوران تحصیلشان وجود دارد.

سخن پایانی
زمانی که صحبت از تحصیل در آلمان می‌شود معمولا چالش‌های زیادی ممکن است برای دانشجویان در این مسیر به وجود بیاید. در چنین شرایطی است که کمک‌گرفتن از یک مشاور حرفه‌ای و باتجربه در این زمینه می‌تواند به میزان زیادی کمک‌کننده باشد و به شما کمک کند تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کرده و ویزای تحصیلی خود را در این کشور دریافت کنید. یکی از بهترین موسسات مهاجرتی که در حال حاضر این خدمات را در اختیار شما قرار می‌دهد موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری است که دارای تجربه‌ای چندین‌ساله بوده و بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین هزینه ممکن در اختیار شما قرار می‌دهد. استفاده از خدمات این موسسه به‌صورت کاملا اینترنتی و آنلاین نیز امکان‌پذیر است و نیازی نیست که شما حتما به‌صورت حضوری برای استفاده از این خدمات مراجعه کنید. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که دکتر مهرآیین مخبری خود در خارج از کشور اقامت دارد و به همین علت می‌تواند نکات تجربی مربوط به مهاجرت تحصیلی به آلمان را نیز به بهترین شکل در اختیار شما قرار دهد.

این مطلب برای شما مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

اولین کسی باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهد!

اشتراک گذاری در:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا