دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
Hidden

ویزای تحصیلی آمریکا

0
(0)

ایالات متحده آمریکا هر ساله میزبان بیشترین تعداد دانشجوی بین المللی در جهان است. کیفیت بالای سیستم آموزشی، برنامه درسی منحصر به فرد، حضور در محیط چند فرهنگی و فرصت های فراوان شغلی بعد از تحصیل تنها برخی از دلایلی هستند که بسیاری از دانشجویان بین المللی را ترغیب می­کند تا به ادامه تحصیل در ایالات متحده آمریکا بپردازند.

در این مقاله مزایای انتخاب تحصیل در ایالات متحده آمریکا را عنوان کرده و همچنین مراحل کلی فرآیند ویزای تحصیلی آمریکا را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه در بخش پایانی این مقاله به چند مورد از سوالات متداول این موضوع پاسخ می­دهیم.

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

دانشجویان بین المللی به منظور درخواست و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، ابتدا باید در یکی از موسسات مورد تایید SEVP پذیرفته شوند، یعنی اولین اقدام مراجعه به خود موسسه خواهد بود و پس از پذیرش، تصمیم می گیرید که به کدام ویزای تحصیلی نیاز دارید و بر اساس الزامات سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست خواهید داد. دانشجو متقاضی موظف استت که تمام فرم‌های درخواست آنلاین را پر نماید و سپس برای مصاحبه برنامه ریزی و آماده گردد.

چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

 اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی قبل از تاریخ شروع مدرسه خود درخواست داده اید، تا ویزای خود را به موقع برای شروع تحصیل دریافت کنید. در حالی که ویزای شما ممکن است تا 120 روز قبل از شروع سال تحصیلی صادر شود، به عنوان یک دانشجوی جدید اجازه ورود به ایالات متحده را بیش از 30 روز قبل از تاریخ شروع نخواهید داشت. دانشجویان ادامه دهنده می توانند در هر زمانی وارد شوند، تا زمانی که ویزای آنها جاری باشد.

شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

شانس گرفتن ویزای تحصیلی امریکا

اگر  به عنوان یک دانشجوی بین المللی می‌خواهید در ایالات متحده تحصیل کنید باید ویزای تحصیلی آمریکا 2023 را دریافت کنید. درخواست برای ویزای تحصیلی آمریکا می‌تواند یک فرآیند طولانی باشد، بنابراین مطمئن شوید که از قبل آماده شروع درخواست هستید – حداقل سه تا پنج ماه قبل از شروع دوره شما باید اقدامات لازم را انجام دهید.

معمولا چندین مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد. این مراحل در هر سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت است، بنابراین مهم است که دستورالعمل‌های موجود در وب‌سایت سفارت یا کنسولگری را که می‌خواهید در آن درخواست دهید، مطالعه کنید.

اگر چندین ماه قبل از شروع دوره تحصیلی شروع به بررسی الزامات دانشگاه و کالج مورد نظر نمایید و همچنین دستورالعمل‌های کنسولگری و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را به دقت بررسی کنید تا شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا

شما باید بودجه یک ساله را برای هر دوره تحصیلی که می خواهید در آن شرکت، نشان دهید. شهریه یک ساله به همراه یک سال هزینه زندگی را بایستی فراهم کنید و اثبات کنید که بودجه لازم را دارید. این هزینه‌ها معمولاً در I20 شما ذکر می شود. قبل از I20 نیز تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا را در وب سایت کالج خواهید یافت.

چندین گروه می توانند حامی شما باشند. بنابراین اجازه دهید همه گزینه های ممکن را با هم بررسی می‌کنیم:

 • والدین شما می‌توانند حامی مالی شوند و هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را ساپورت کنند.
 • بستگان (اقوام خونی نیز مجاز به حمایت مالی شما هستند) بنابراین فرم نیاز به ذکر رابطه نحوه پیوند آنها با شما مورد نیاز است. بنابراین پدربزرگ و مادربزرگ، عمه و عموی از هر دو طرف مادری و پدری می توانند همراه با پسرعموها از شما حمایت کنند.
 • ترکیبی از هر دو – ممکن است والدین به همراه خویشاوندان آن را به عنوان حامی مالی برای (یعنی به جای یک نفر چند نفر حامی مالی شما شوند) کل هزینه‌های یک ساله داشته باشید.

ویزای تحصیلی امریکا برای ایرانیان

ویزای تحصیلی امریکا برای ایرانیان

به عنوان دانشجو ایرانی برای تحصیل در آمریکا به ویزای دانشجویی F-1 نیاز دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در خارج از کشور در ایالات متحده هستند ساخته شده است. اطلاعات مربوط به فرآیند دریافت ویزای دانشجویی F-1 به دقت بررسی کنید تا تصمیم بگیرید که آیا تحصیل در خارج از کشور در ایالات متحده برای شما مناسب است یا خیر.

ویزای تحصیلی آمریکا با همسر

طبق مقررات دولت ایالات متحده، تنها همسران متاهل می توانند ویزای همراه را دریافت کنند. دانشجو می‌تواند یک همسر به عنوان همراه به سوابق خود اضافه کنند و سپس همسر می تواند وضعیت ویزای وابسته (F-2، J-2 یا H-4) را دریافت کند.

یک دانشجوی بین المللی ممکن است در هر زمانی با وابستگان خود به ایالات متحده همراه شود. افراد تحت تکفل به عنوان همسر و/یا فرزندان زیر سن قانونی مجرد تعریف شده‌اند. کودکان بالای 21 سال واجد شرایط ورود به عنوان وابستگان یک دانشجو بین المللی (دانشجوی F-1 یا J-1) نیستند.

وابستگان یک دانشجوی بین المللی ممکن است همزمان با درخواست دانشجوی بین المللی برای ویزای F-1 یا J-1 برای ویزای F-2 یا J2 خود اقدام کنند، یا می توانند برای ویزای F-2 یا J-2 خود در تاریخی دیگر در صورت اعطای ویزا در زمانی که دانشجوی بین‌المللی وارد ایالات متحده می‌شود، یا در تاریخ بعدی وارد ایالات متحده شوند.

ویزای تحصیلی آمریکا برای افغان ها

ویزای تحصیلی آمریکا برای افغان ها

سفارت ایالات متحده در 31 آگوست 2021 در کابل فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد. دولت ایالات متحده پرسنل خود را از کابل خارج کرده است. در نامه ای به رهبران اکثریت و اقلیت در مجلس سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده، 41 سازمان از قانون گذاران خواستند تا مجموعه‌ای از اقدامات را برای اجازه دادن به افغان‌های آواره برای پیوستن به “میلیون ها دانشجو و دانش پژوه بین المللی که در شور و نشاط فرهنگی و فکری از پردیس‌ و اقتصاد پر رونق ایالات متحده” انجام دهند.

ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان

از آنجایی که سیستم آموزشی در سراسر مرزهای جغرافیایی متفاوت است، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از پیشینه‌های غیرانگلیسی زبان هستند و آموزش کمی در این زبان دارند و از سطح مهارت زبان انگلیسی برای واجد شرایط بودن این آزمون‌ها برخوردار نیستند. از آنجایی که نمره TOEFL/IELTS یک شرط اجباری است، بسیاری از این دانشجویان پذیرش در یک دانشگاه آمریکایی را دشوار می دانند. بنابراین سوال مهمی که دانشجویان بین المللی با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که آیا نمره آیلتس / تافل برای پذیرش در هر دانشگاهی در ایالات متحده ضروری است یا خیر.

ویزای تحصیلی آمریکا

اگر مشکلی وجود دارد راه حل‌هایی نیز وجود دارد. چندین دانشگاه در ایالات متحده وجود دارند که حداقل شرایط زبان انگلیسی را کاهش داده‌اند و نمرات آزمون زبان اجباری نیست تا دانشجویان بین المللی واجد شرایط بتوانند ثبت نام کنند. علاوه بر این برخی از دانشگاه‌ها وجود دارند که به دانشجویان اجازه می‌دهند حتی بدون داشتن نتایج خوب تافل/آیلتس با این شرایط ثبت‌نام کنند. علاوه بر این برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی غیرانگلیسی زبان پذیرش «مشروط» می‌دهند، یعنی فقط در صورتی که برنامه فشرده زبان انگلیسی (IELP) را که یک برنامه مقدماتی دانشگاهی است که به دانشجویان بین‌المللی آموزش می‌دهد و آنها را با مهارت‌های ضروری انگلیسی مجهز می‌کند، انجام دهند.

تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم آمریکا

تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم آمریکا

در حالی که ایالات متحده صراحتاً دانشجویان بین المللی را از تلاش برای دریافت گرین کارت منع نمی کند، آنها این روند را بسیار دشوار کردند. چهار راه وجود دارد که دانشجویان بین المللی ویزای F-1 می توانند گرین کارت دریافت کنند:

 • درخواست خود به عنوان فردی با توانایی های خارق العاده
 • وضعیت را به ویزای دو منظوره تنظیم کنید
 • در ایالات متحده سرمایه گذار شوید
 • با یک شهروند آمریکایی ازدواج کنید

اگر در حین تحصیل مشغول به کار شوید، می توانید از کارفرما حمایت مالی دریافت کنید. از شرکتی که در آن کار می کنید بخواهید برای شما یک کارت سبز مبتنی بر اشتغال EB-2 یا EB-3 ارائه دهد.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا

مراحل درخواست ویزای تحصیلی آمریکا

به طور کلی ، شهروندان کشورهای خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده آمریکا هستند ابتدا باید ویزا دریافت کنند. بنابراین برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا باید ویزای دانشجویی داشته باشید.

قبل از درخواست ویزا، همه متقاضیان ویزای دانشجویی ملزم به پذیرش و تأیید برنامه تحصیلی خود از طرف مدرسه، موسسه و یا دانشگاه هستند. پس از اخذ پذیرش، موسسه آموزشی لیست مدارک لازم را برای درخواست ویزای تحصیلی در اختیار متقاضی قرار می دهد.

ویزای دانشجویی (نوع F و یاM) ) برای دانشجویان جدیدالورود معمولا تا 120 روز قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی صادر شده و دانشجویان می توانند ظرف 30 روز از تاریخ شروع فرم I-20 وارد این کشور شوند. در واقع، دوره تحصیلی شما و نوع موسسه یا دانشگاهی که قصد دارید در آن شرکت کنید تعیین کننده آن است که به کدام یک از ویزاهای نوع M یا F نیاز دارید.

به طور کلی هرکسی که قصد تحصیل یا زندگی در ایالات متحده را دارد باید از وزارت خارجه ایالات متحده ویزای موقت یا مهاجرتی دریافت کند. اگر مایل به تحصیل در ایالات متحده هستید، معمولاً برای شما ویزای غیر مهاجرتی به نام F1 (برای همراهان وابسته F2) صادر می شود.

ویزای نوع F:

ویزای نوع F در حقیقت رایج ترین نوع ویزای دانشجویی است. اگر مایل به تحصیل در آمریکا در یک مدرسه ، کالج یا دانشگاه معتبر این کشور، دبیرستان خصوصی و یا دوره زبان انگلیسی هستید به ویزای F-1 نیاز دارید. همچنین اگر دوره تحصیلی شما بیش از 18 ساعت در هفته باشد نیز باید برای ورود به این کشور درخواست ویزای F-1 بدهید.

مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکا، دانش آموزان خارجی اجازه ندارند که در مدارس ابتدایی دولتی (شامل مهد کودک تا پایه کلاس هشتم) یا یک برنامه آموزش بزرگسالان با بودجه عمومی شرکت کنند. بنابراین، ویزای F-1 نمی تواند برای تحصیل در چنین مدارسی صادر شود.

ویزای F-1 می­تواند برای حضور در مدارس متوسطه دولتی (شامل کلاس های 9 تا 12) صادر شود اما زمان تحصیل دانش آموز حداکثر تا 12 ماه خواهد بود. همچنین مطابق با اطلاعات موجود در فرم I-20، دانش آموز باید تمکن مالی مبنی بر این موضوع نشان دهد که هزینه شهریه مدرسه مورد نظر را بدون یارانه آموزشی پرداخت کرده است. لازم بذکر است که دارندگان ویزای A ، E ، F-2 ، G ، H-4 ، J-2 ، L-2 ، M-2 یا سایر ویزاهای غیر مهاجرتی مشتق شده می توانند در مدارس دولتی ابتدایی و متوسطه ثبت نام کنند.

روند ویزای F1 نسبتاً ساده است اما می تواند زمان بر باشد ، بنابراین مهم است که این روند را در اسرع وقت شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که تاخیر نداشته و این امر بر تحصیلات شما تأثیر نمی گذارد. یکی از طولانی ترین مراحل برای تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی می­تواند مرحله اخذ پذیرش باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که در حالی که بسیاری از موسسات و دانشگاه های با کیفیت بالا در سراسر کشور وجود دارد، اما همه آنها دانشجویان بین المللی را نمی­پذیرند. بنابراین موقع انتخاب دانشگاه و موسسه حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

پس از دریافت پذیرش توسط مدرسه، دانشگاه و یا موسسه مورد نظر شما، شما به طور رسمی در SEVP ثبت نام خواهید کرد و باید یکبار هزینه برنامه را بپردازید. پس از پرداخت کلیه هزینه ها و ارائه مدارک مالی­تان، فرم موسوم به I-20 توسط موسسه یا دانشگاه با عنوان برنامه آموزشیتان به شما ارائه می شود. این فرم به شما این امکان را می دهد تا برای سفارت یا کنسولگری محلی ایالات متحده آمریکا وقت مصاحبه گرفته تا در گام بعدی ویزای F1 خود را دریافت کرده و رسماً دانشجوی بین المللی شوید.

شرایط کار با ویزای F1:

بیان این نکته حائز اهمیت است که افراد وابسته به دارندگان ویزای F1 (منظور افراد دارای ویزای F -2 است) واجد شرایط استخدام نبوده و اجازه کار ندارند. لازم بذکر است که ویزای F1 برای دانشجویان تمام وقت در نظر گرفته می­شود و به عنوان ویزای کار نیست. با در نظر گرفتن این موضوع ، دانشجویان بین المللی معمولاً می توانند هفته ای 20 ساعت در محوطه دانشگاه کار کنند و در هنگام تعطیلات دانشگاه می­توانند به صورت تمام وقت(با دریافت مجوز از دفتر دانشجویان بین المللی) به صورت تمام وقت فعالیت کنند .

لطفا در نظر داشته باشید که کار غیرقانونی هنگام ویزای F1 نقض جدی مقررات بوده و می تواند منجر به اخراج فرد شود.

علاوه بر این ، دارندگان ویزای F1 واجد شرایط درخواست مجوز کار خارج از دانشگاه تا 12 ماه هستند. این مجوز Optical Practical Training (OPT) نامیده می شود و به دانش آموزان F1 اجازه می دهد در زمینه ای که مربوط به رشته تحصیلی آنها است، آموزش ببینند و در نتیجه کار کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر ، حتماً با یک مشاور دانش آموز بین المللی در مدرسه خود تماس بگیرید، اما به طور کلی OPT در موارد زیر استفاده می شود:

 • کار پاره وقت در طول تحصیل دانش آموز F-1 ،
 • کار تمام وقت در دوران تعطیلات ، و یا
 • کار پس از فارغ التحصیلی در زمینه ای مرتبط با برنامه تحصیلی فرد.

شرایط پس از اتمام مهلت ویزای نوع F:

پس از اتمام برنامه تحصیلی خود با ویزای F1 ، دانشجویان ملزم به بازگشت فوری به خانه نیستند. در عوض ، دارندگان ویزای F-1 می توانند پس از اتمام برنامه تحصیلی یا آموزش OPT تا 60 روز در ایالات متحده آمریکا بمانند. هر دانش آموزی که مایل است پس از برنامه در این کشور بماند ، باید وضعیت ویزای خود را تغییر دهد. بنابراین وی باید مجددا در یک مقطع بالاتر ثبت نام کرده و مدارک جدید ویزای خود را دریافت کند.

ویزای نوع  M:

ویزای نوع M به افراد متقاضی هرگونه برنامه ای غیر از دوره های زبان در دانشگاه و موسسات آموزش عالی این کشور اختصاص دارد. در حقیقت این نوع از ویزا برای آن دسته از دانش آموزان بین المللی است که در تحصیلات حرفه ای و غیر دانشگاهی در ایالات متحده ثبت نام کرده اند. این کلاس ها می­تواند شامل کلاس های آشپزی ، دوره ها و برنامه های زبان ، مدرسه پرواز ، دوره های آموزش زیبایی و سایر دوره هایی می­شود که همگی تحت عنوان “تحصیل حرفه ای و غیردانشگاهی ” قرار می گیرند.

ویزای نوع M در واقع یک مجوز غیر مهاجرتی بوده و فقط برای یک سال معتبر است، اگرچه دانشجویان ممکن است برای تمدید آن (حداکثر تا سه سال) درخواست دهند. دارندگان ویزای M1 فقط می توانند تحت شرایط خاص به صورت نیمه وقت و حداکثر به مدت شش ماه در ایالات متحده آمریکا تحصیل کنند و در صورت تمایل به انتقالی فقط در شش ماه اول برنامه خود می­توانند درخواست انتقالی خود را به مدرسه یا موسسه دیگری ارائه دهند.

شرایط اخذ ویزای M1 چیست؟

از آنجایی که هیچ محدودیتی در تعداد مجوزهای صادر شده در هر سال وجود ندارد ، فقط باید شرایط ویزای M1 را داشته باشید تا درخواست شما پذیرفته شود. شرایط کلی برای درخواست این نوع از ویزا عبارتند از:

 • در یک موسسه SEVP پذیرفته شوید.
 • قبل از شروع تحصیل باید شهریه کامل دوره آموزشی خود را بپردازید.
 • از تسلط کافی به زبان انگلیسی برخوردار باشید ، به اندازه ای که بتوانید کلاس های حرفه ای خود را دنبال کنید. شما می توانید سطح دانش زبان خود را با گذراندن یک آزمون استاندارد مهارت انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS اثبات کنید.
 • قصدی غیر از مهاجرت به ایالات متحده آمریکا داشته باشد. این بدان معناست که شما باید پس از اتمام دوره آموزشی تان به کشور خود بازگردید. به عبارت دیگر، شما باید روابط قوی خود را با ارائه شواهدی از آدرس خارجی دائمی یا روابط خانوادگی اثبات کنید که بعد از اتمام تحصیل به کشورتان باز خواهید گشت.
 • بتوانید از نظر مالی هزینه های خود را تامین کنید. برای تأیید وضعیت مالی خود ، باید شواهدی مانند صورت حساب های بانکی ارائه دهید.

نحوه درخواست ویزای نوع F یا M:

* برای درخواست ویزای نوع F یا M ، لازم است هزینه ای معادل 160 دلار را پرداخت کرده و همچنین مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجرتی (DS-160)

هر متقاضی از جمله کودکان باید فرم درخواست DS -160 را به صورت جداگانه تکمیل کند. فرم DS-160 باید قبل از مصاحبه در سفارت یا کنسولگری به صورت آنلاین تکمیل و ارسال شود. برای رزرو وقت مصاحبه، شماره بارکد موجود در صفحه تأیید فرم DS-160 مورد نیاز است. فرم DS-160 باید به صورت آنلاین ارسال شده و پرینت صفحه تأیید چاپ شده در روز مصاحبه همراه فرد متقاضی باشد. سفارت یا کنسولگری ارائه فرم دست نویس یا تایپ شده را به عنوان جایگزین ارسال آنلاین آن نپذیرفته و فرد موردنظر مجاز به شرکت در مصاحبه نخواهد بود.

در هنگام امضای الکترونیکی فرم DS-160، در حقیقت تأیید می کنید که تمام اطلاعات موجود در آن درست و صحیح است. ارائه نادرست هرگونه واقعیت می تواند مراحل صدور ویزای شما را برای ورود به ایالات متحده آمریکا دچار مشکل کند. بنابراین در پرکردن این فرم دقت بالایی داشته و لطفاً مجدداً بررسی کنید که همه پاسخ های شما دقیق بوده و اطمینان حاصل کنید که به همه سوالات به طور کامل پاسخ داده اید. در خصوص نحوه پرکردن این فرم و جزییات آن می­توانید اینجا کلیک کرده و این راهنما را مطالعه کنید.

 • گذرنامه معتبر با تاریخ اعتبار حداقل شش ماه بیشتر از مدت زمان مورد نظر شما برای اقامت در ایالات متحده آمریکا. اگر بیش از یک نفر در گذرنامه شما گنجانده شده است ، هر فردی که ویزا می خواهد باید درخواست خود را جداگانه ارائه دهد.
 • یک عکس 2*2 اینچ(51*51 میلی متر) که در شش ماه گذشته گرفته شده است.
 • در صورت صدور ویزا ، بسته به ملیت شما ممکن است هزینه متقابل صدور ویزا اضافی وجود داشته باشد. وب سایت وزارت امور خارجه می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا باید هزینه متقابل صدور ویزا را بپردازید و میزان هزینه آن چقدر است.
 • فرم I-20 تایید و امضا شده مربوط به پذیرش در مدرسه، دانشگاه و یا موسسه ای که در ایالات متحده آمریکا که در آن پذیرفته شده اید.
 • علاوه بر این موارد، شما باید نامه مبنی بر داشتن قرار مصاحبه خود را نیز ارائه دهید که تأیید می کند از طریق این سرویس یک وقت ملاقات رزرو کرده اید. همچنین می توانید هرگونه اسناد موثقی را که معتقدید اطلاعات بهتر و تکمیلی تری را به افسر کنسولی ارائه می دهد را نیز همراه داشته باشید.

مزایای انتخاب تحصیل در ایالات متحده آمریکا

به طور کلی به دلایل بسیاری، این کشور می­تواند به عنوان مقصدی مناسب جهت ادامه تحصیل و زندگی برای شما باشد. در ادامه به شش دلیل مهم این امر اشاره شده است:

 1. کیفیت بالای سیستم آموزشی و برتری آن نسبت به سایر کشورها

بسیاری از دانشگاه های واقع در ایالات متحده آمریکا هرساله جزو برترین دانشگاه های جهان شناخته می­شوند و بسیاری از آنها همواره در رتبه بندی جهانی دانشگاه های سراسر دنیا حائز جایگاه بالایی هستند. علاوه براین، دانشگاه های این کشور دارای استانداردهای آکادمیک بالایی بوده و به منظور حفظ کیفیت بالای سیستم آموزشی خود از روش های مشخص و بروزی استفاده می­کنند تا بتوانند به دانشجویان خود آموزشی با کیفیت عالی ارائه دهند.

طبق رتبه بندی جهانی QS در سال 2020، 33 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر کل دنیا در ایالات متحده آمریکا هستند. به طور مشابه، مطابق با رتبه بندی آموزش عالی تایمز نیز هفت دانشگاه از دانشگاه های واقع در ایالات متحده آمریکا در لیست 10 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

 1. سیستم آموزشی جامع این کشور

دانشگاه ها و کالج های آمریکایی تعداد زیادی از دوره ها و برنامه ها را برای انتخاب ارائه می دهند. ساختار کلی برنامه های درسی در این کشور تأکید یکسانی بر ایجاد پایه تئوری قوی همراه با اهمیت دادن به مهارت های عملی مرتبط با اشتغال فرد در آینده دارد. علاوه بر این شما این آزادی را دارید که نه تنها محتوای دوره، بلکه ساختار آن را نیز انتخاب کنید.

این امر می­تواند در کشف علاقه شما بدون عجله، بسیار کمک کننده باشد. برای مثال فرد در تحصیلات تکمیلی خود، می تواند با توجه به علایق و توانمندی های خود، ترجیح خود را انتخاب کرده و در طول روند انجام پایان نامه می­تواند بر ایده هایی تمرکز کند که تمایل دارد که آنها را نیز بررسی کند.

 1. وجود سیستم پشتیبانی مناسب برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه های آمریکایی مشکلات دانشجویان بین المللی را درک کرده و بنابراین برنامه های جهت گیری تحصیلی منظم، کارگاه ها و آموزش هایی را برای ارائه به این دانشجویان دارند. در واقع، دفتر دانشجویی بین المللی به دانش آموزان بین المللی کمک می کند تا با نوع جدیدی از شیوه زندگی(کلیه مسائل مربوط به مباحث علمی، فرهنگی یا اجتماعی) خود را سازگار کنند.

 1. تنوع فرهنگی

ایالات متحده آمریکا کانونی از فرهنگ­ها ، نژادها و قومیتهای مختلف است. محیط متنوع این کشور تضمین می کند که افراد تازه وارد و جدید در میان جامعه پذیرفته شده و کمتر با مسائل تبعیض گونه مواجه شوند. به عنوان یک دانش آموز یا دانشجوی بین المللی، شما به همراه دانش آموزان مناطق مختلف جهان موارد بسیاری را فرا خواهید گرفت و در نتیجه تحصیل در این کشور به عنوان یک تجربه آموزشی بسیار غنی برایتان خواهد بود.

رشد در میان تنوع، ویژگی ها و مهارت های قوی، شخصیتی را در شما ایجاد خواهد کرد که برای ورود به حیطه کار بین المللی ارزشمند خواهد بود. امروزه کارفرمایان، دانشجویان با پیشینه تحصیلی و فرهنگی قوی را ترجیح می­دهند و با توجه به آنکه ایالات متحده آمریکا در معرض دید منحصر به فرد بین المللی قرار دارد، قطعا فرصت های شغلی مناسبی برای افراد پرتلاش و کوشا وجود خواهد داشت.

 1. زندگی پر جنب و جوش در محوطه دانشگاه

در این موضوع شکی نیست که زندگی دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا بی نظیر است. صرف نظر از دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، به عنوان یک دانشجوی بین المللی تجربیات جدید فرهنگی و شیوه زندگی آمریکایی را فرا خواهید گرفت. بدین ترتیب می­توانید مسیر را برای ایده های جدید و افراد جدید باز کنید.

 1. وجود فرصت های مناسب برای تحقیق، تدریس و آموزش در کنار تکنولوژی روز دنیا

دانشگاه های ایالات متحده از نظر فناوری و تکنیک های علمی پیشرو جهان بوده و متعهد به ارائه امکانات مناسب به دانشجویان هستند. مطابق با سیستم آموزشی این کشور تأکید بر این است که دانش آموزان با جدیدترین زمینه های علوم ، مهندسی و زمینه های مرتبط آشنا شوند. بدین ترتیب نتیجه نهایی این نظام آموزشی وجود فارغ التحصیلان آماده کار با دانش و مهارت های مناسب به روز دنیا خواهد بود.

در ایالات متحده آمریکا، در مقاطع تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکترا)، دانشجویان از طریق برنامه های دستیاری متعددی که می­توانند در آنها شرکت کنند، تجربه ارزشمندی در زمینه تحقیق و تدریس کسب می کنند. همچنین این موارد می­توانند تامین کننده منابع مالی مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشند.

سوالات متداول

[toggle title=”OPT چیست؟” state=”close”]

دوره آموزش عملی اختیاری یا OPT در حقیقت مجوز اشتغال موقت است که به دانش آموزان دارای ویزای F-1 فرصت می دهد تا دانش به دست آمده در کلاس درس را در یک تجربه کاری عملی خارج از محوطه دانشگاه به کار گیرند. شما می توانید از برخی یا همه 12 ماه آموزش عملی موجود در طول دوره تحصیل خود استفاده کنید و به گذراندن این دوره بپردازید.

مجوز آموزش های عملی اختیاری توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا(USCIS) (و یا اداره اعطای مهاجرت و تابعیت یا INS)، اعطا شده و اخذ آن حداقل 90 روز و اغلب تا 120 روز طول می کشد. بنابراین مهم است که شما برای دریافت مجوز OPT در اولین زمان ممکن درخواست خود را ارائه دهید.

[/toggle]

[toggle title=”شرایط لازم برای دریافت مجوز آموزش عملی اختیاری F-1 چیست؟” state=”close”]

برای واجد شرایط بودن برای آموزش عملی اختیاری ، فرد متقاضی باید:

 • حداقل یک سال تحصیلی کامل قبل از ارسال درخواست OPT خود در وضعیت دانشجویی تمام وقت باشد.
 • فرد متقاضی در زمان درخواست خود ، دارای ویزای معتبر F-1 بوده و قصد کار در موقعیتی را داشته باشد که مستقیماً با رشته تحصیلی اصلی وی مرتبط است.

[/toggle]

[toggle title=”ویزای مهاجرتی من قبل از اینکه بتوانم به ایالات متحده سفر کنم به پایان رسید. باید چکار کنم؟” state=”close”]

شما باید با واحد ویزای مهاجرت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده که ویزای شما را صادر کرده تماس بگیرید و نیازی به ثبت درخواست جدید در USCIS ندارید ، اما ممکن است نیاز به ارائه یک درخواست جدید (تکمیل مجدد فرم DS-260) و پرداخت هزینه برای پردازش درخواست ویزای مهاجرتی خود داشته باشید. علاوه بر این ، ممکن است نیاز به ارائه مدارک حمایتی جدید مانند معاینه پزشکی جدید و گواهی پلیس داشته باشید.

همچنین باید ویزای بلااستفاده و منقضی شده قبلی تان را بازگردانید. لازم بذکر است که درخواست برای صدور مجدد یا جایگزینی ویزا به صورت موردی مورد بررسی قرار گرفته و همه متقاضیان باید صلاحیت خود را دوباره تعیین کنند. همچنین هیچ تضمین قطعی برای دریافت ویزای جدید وجود ندارد.

[/toggle]

این مطلب برای شما مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

اولین کسی باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهد!

اشتراک گذاری در:

14 دیدگاه دربارهٔ «ویزای تحصیلی آمریکا»

 1. سعید حجتی

  سلام خسته نباشید، ببخشید امکان تبدیل ویزای F2 به F1 هست یا نیست؟ و کسی که ویزای F2 داره نمیتونه کار کنه؟

  1. سلام
   بله امکان تبدیلش هست،کسی که بعنوان ویزای F2 یا ویزای همراه وارد کشور آمریکا میشود اجازه تحصیل دارد ولی اجازه کار ندارد.
   با مشاوران “مهرآیین مخبری” برای کسب اطلاعات بیشتر در واتساپ در ارتباط باشید.

 2. سلام وقت بخیر
  برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا باید اول مدارک رو به دانشگاه بفرستیم ، بعد تایید دانشگاه اقدام به گرفتن ویزا کنیم؟

  1. با سلام
   در مرحله اول باید برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه هایی که با شرایط شما مناسب است، اقدام کنید و پذیرش دریافت کنید. بعد از صدور I-20 و دریافت ادمیشن لتر برای دریافت ویزا برای سفارت اقدام میکنید.

 3. سلام ، ممنون بابت اطلاعاتی که گذاشین، من یه سوال داشتم، اگر مادر ویزای تحصیلی آمریکا رو بگیرد و بعد اقامت دایم بگیرید ، فرزندش از خدمات رایگان آموزشی می‌تونه استفاده کنه یا نه؟

 4. سلام وقت بخیر. من تازه از سربازی تموم شدم و وضعیت مالی خوبی دارم آیا میتونم ویزای تحصیلی آمریکا رو از طریق یکی از رشته ها اقدام کنم؟

  1. سلام روزتون به خیر برای اقدام در مورد ویزای تحصیلی آمریکا باید زحمت بکشید فرم ارزشیابی آنلاین تحصیلی رو پر بفرمایید تا پس از بررسی اطلاعات شما کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

 5. با سلام دختر من سال 98 با ویزای تحصیلی دو ساله اومد آمریکا و حدود 4 ماه اونجا بود ولی متاسفانه پیش عمش زندگی میکرد و عمه ش خیلی آزارش داد و برای همینم برخلاف میلش برگشت ایران، میخوام بدونم آیا راهی هست بتونه دوباره برگرده آمریکا؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا