دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

لوگو قوتر

موسسه مهاجرتی دکتر مهرآیین مخبری

لوکیشن

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج سایه،  طبقه ۹، واحد ۲

درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو

آخرین بروزرسانی: 27 تیر 1402

کشور ایران دارای یکی از جوان‌ترین جمعیت‌های جهان است که بخش عمده‌ای از آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند. با توجه به استعداد ویژه دانشجویان ایرانی، بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان به دنبال جذب آن‌ها هستند. دانشگاه تورنتو یک مرکز علمی و آموزشی ممتاز در شهر تورنتو کانادا است که هر ساله تعدادی از دانشجویان ایرانی را می‌پذیرد.

در این مطلب با شرایط و روندهای پذیرش دانشجویان در دانشگاه تورنتو کانادا آشنا می‌شویم.بسیاری از دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در کانادا از جمله دانشگاه تورنتو به دلیل صلاحیت علمی بالا می‌توانند بورسیه شوند. همچنین شرایط کار بعد از تحصیل برای دانشجویان ایرانی فراهم است. در صورتی که تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان برسانید، مطمئنا در شغلی مناسب در کانادا استخدام خواهید شد. تمامی این مزایا سبب شده تا این دانشگاه به یک مقصد رویایی برای دانشجویان نخبه ایرانی تبدیل شود.

تاریخچه دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا شناخته می‌شود که هر ساله متقاضیان زیادی برای ورود به این مرکز آموزشی با هم رقابت می‌کنند. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ در کانادا تاسیس شد که نشان‌دهنده قدمت زیاد و باسابقه بودن این دانشگاه است. این مرکز در ابتدا زیر نظر کلیسای انگلیس بود اما با گذشت زمان از این نهاد جدا شده و به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد. در این دانشگاه فعالیت‌های عملی زیادی صورت می‌گیرد و بسیاری از کشفیات در این دانشگاه اتفاق افتاده‌اند.

دانشگاه تورنتو

به طور مثال در سال ۱۹۲۱ برای اولین بار وجود ماده‌ای به نام انسولین در این دانشگاه کشف شد. همچنین در سال ۱۹۶۳ سلول‌های بنیادی نیز توسط افراد فعال در این دانشگاه کشف شد و به بشریت معرفی گردید. هر دو این اکتشاف‌ها در دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو اتفاق افتاد و بعد از آن تمام مردم از منافع این اکتشافات بهره‌مند شدند. نکته جالب این است که همچنان این پژوهش‌های علمی ادامه دارد. هر ساله اکتشافات جدیدی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه اتفاق می‌افتد که بلافاصله توسط نهادهای علمی ثبت می‌گردد.

اهداف و چشم‌انداز دانشگاه تورنتو

این دانشگاه مانند هر نهاد علمی دیگر برای به دست آوردن اهداف بالاتر تلاش می‌کند. این مجموعه بزرگ در تلاش است که سایر دانشگاه‌های مطرح جهان را پشت سر بگذارد تا به رتبه اول دست پیدا کند. همچنین این مرکز به دنبال گسترش هر چه بیشتر فضای آموزشی خود است و هر ساله بودجه زیادی را برای اینکار در نظر می‌گیرد.

دانشگاه تورنتو به دنبال تامین هر چه بیشتر امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه است تا دانشجویان بتوانند با خیال راحت و بدون دغدغه به تلاش و پژوهش خود ادامه دهند.خوشبختانه این دانشگاه خدمات اقامتی بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده و هر ساله تعداد زیادی از این دانشجویان را پذیرش می‌کند.

در این دانشگاه مقالات علمی توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه تورنتو نوشته شده و به سرعت به عنوان یک منبع معتبر در جهان منتشر می‌گردند. در حال حاضر دانشگاه تورنتو رتبه ششم را در جهان به خود اختصاص داده است که یک مزیت بزرگ برای آن محسوب می‌شود. در این دانشگاه رویدادهای مختلف آموزشی به صورت مرتب در حال اجرا می‌باشد و افراد مختلف به تبادل علمی بین خود می‌پردازند.

مزایای تحصیل در دانشگاه تورنتو چیست؟

مزایای فراوان دانشگاه تورنتو باعث شده تا بسیاری از افراد برای ورود به این مجموعه آموزشی معتبر داوطلب شوند. کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است که با بررسی آمارها می‌توانیم به این نکته پی ببریم. این مورد برای دانشجویان بین‌المللی بسیار عالی است زیرا می‌توانند بدون نگرانی در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند. دانشگاه تورنتو در حال حاضر یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان را اختیار دارد که منابع علمی فراوانی در آن دیده می‌شود.

دانشگاه تورنتو

تعداد کتاب‌های فیزیکی در این دانشگاه به ۱۹ میلیون کتاب می‌رسد که عدد سرسام‌آوری است. همچنین چیزی حدود ۶ میلیون کتاب نیز به صورت آنلاین در این دانشگاه موجود است که در صورت نیاز می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.خوشبختانه مدرک دانشگاه تورنتو دارای اعتبار بسیار بالایی در ایران است و به آن رتبه ممتاز تعلق می‌گیرد. با توجه به ارزش و اعتبار بالای مدرک این دانشگاه، بعد از پایان تحصیلات به راحتی کار خود را در شرکت‌های مختلف دنبال خواهید کرد.

در حال حاضر تحصیل در این دانشگاه با ۷۰۰ رشته در مقطع کارشناسی انجام می‌شود. همچنین تعداد ۲۰۰ رشته نیز در مقاطع بالاتر همچون فوق لیسانس و دکترا وجود دارد که می‌توانید برای ادامه تحصیل خود از آن استفاده کنید.خوشبختانه امکان بورسیه شدن هم در این دانشگاه وجود دارد که این مورد برای دانشجویان ممتاز و نخبه یک فرصت طلایی محسوب می‌شود. این دانشگاه برای پذیرش ایرانیان نیز هیچ محدودیتی ندارند و اگر شما شرایط لازم برای تحصیل را داشته باشید، بلافاصله توسط این دانشگاه جذب خواهید شد.

با توجه به مزایای فراوان تحصیل در دانشگاه تورنتو، به شما توصیه می‌کنیم که برای شروع تحصیل خود برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. اگر دوست دارید که دوره تحصیلی خود را زیر نظر بهترین اساتید جهان بگذرانید، مسلما دانشگاه تور‌نتو بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود.

مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه تورنتو

با توجه به مواردی که تا به حال گفته شد، احتمال شما هم به فکر گرفتن پذیرش از دانشگاه تورنتو هستید. برای انجام این کار باید همه شرایط مربوط به آن را بدانید که در ادامه این موارد را به شما توضیح می‌دهیم. از آنجایی که ایرانیان جزو دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه هستند، باید مسائل اقامتی خود را حل کنند تا ثبت نام آن‌ها در دانشگاه بدون هیچ مشکلی انجام شود.

دانشگاه تورنتو

به یاد داشته باشید که معدل آخرین دوره تحصیلی شما باید حداقل ۱۵ باشد. در واقع کسانی که معدل پایین‌تر از این حد دارند نمی‌توانند برای پذیرش دانشگاه تورنتو اقدام نمایند.همچنین شما باید لیست کامل ریزنمرات را به صورت ترجمه شده آماده کرده و در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهید. آخرین مدرک تحصیلی شما باید به صورت رسمی و دقیق ترجمه شود و سپس به دانشگاه تحویل داده شود. از آنجایی که کانادا یک کشور انگلیسی زبان است، باید به این زبان تسلط کامل داشته باشید.

شما باید در آزمون‌های مربوط به زبان انگلیسی شرکت کنید و مدرک قبولی خود را ارائه نمایید. یکی بهترین راه‌ها برای بالا بردن احتمال پذیرش، استفاده از توصیه‌نامه‌های اساتید می‌باشد.توصیه‌نامه نوشته‌ای است که یک یا چند نفر از اساتید شما آماده می‌کنند و توانایی‌های بالقوه شما را شرح می‌دهند.

در حال حاضر تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی با کمک گرفتن از توصیه‌نامه‌ها به دانشگاه تورنتو وارد شده‌اند. شما باید یک فرم مخصوص به نام انگیزه‌نامه را نیز پر کنید. در واقع دانشگاه تورنتو می‌خواهد با چشم‌اندازهای علمی شما آشنا شود و سپس برای پذیرش شما تصمیم‌گیری لازم را انجام دهید.

شرایط پذیرش مقاطع تحصیلی تکمیلی

امروزه تعداد زیادی از دانشجویان دوره کارشناسی خود را در داخل ایران گذرانده‌اند. بعضی از این افراد دوست دارند که تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه تورنتو کانادا ادامه دهند. در چنین شرایطی شخص باید مدارک متعددی را آماده کند تا به هدف خود دست پیدا کند. شما برای پذیرش در این مقطع، مواردی مانند مدرک آخرین مقطع تحصیلی، ریزنمرات و توصیه‌نامه دانشگاهی لازم خواهد بود که قبلا هم به آن‌ها اشاره کردیم.

دانشگاه تورنتو

البته بعضی از مدارک فقط از متقاضیان تحصیلات تکمیلی دریافت می‌شود. به طور مثال اگر شما رزومه تحصیلی و کاری خاصی دارید حتما باید آن را در اختیار دانشگاه قرار دهید تا نسبت به شما تصمیم‌گیری لازم را انجام دهد.اگر در طول تحصیل خود در دوره لیسانس مقالات علمی منتشر شده دارید حتما مدرک آن‌ها را در اختیار دانشگاه تورنتو قرار دهید. به طور کلی سوابق و مدارک علمی اهمیت بسیار بالایی برای مسئولین پذیرش دارند پس حتما آن‌ها را به صورت ترجمه شده به دانشگاه تحویل دهید.

بعضی از رشته‌های خاص دارای آزمون مخصوص به خود هستند که شما باید نمره قبولی لازم را از آن کسب نمایید. آزمون‌هایی همچون GMAT‌ از همین نوع هستند که برای ورود به بعضی از رشته‌ها باید آن را پشت سر بگذارید. اگر شما پذیرش دانشگاه تورنتو را دریافت کردید، از بابت اقامت نگران نباشید زیرا به راحتی ویزای تحصیلی کانادا به شما داده خواهد شد و ادامه تحصیل شما در کشور کانادا بلامانع است.

مدارک زبان لازم برای پذیرش دانشگاه تور‌نتو

همانطور که به شما گفتیم، برای تحصیل در دانشگاه تورنتو باید زبان انگلیسی خوبی داشته باشید. فراموش نکنید که همه آموزش‌ها در این مرکز به زبان انگلیسی داده می‌شود و شما چاره‌ای جز یادگیری نخواهید داشت. شما در هنگام پذیرش در این دانشگاه باید مدرک زبان خود را ارائه کنید تا دانشگاه از تسلط شما بر زبان انگلیسی مطمئن شود. در ادامه مهم‌ترین آزمون‌های زبان را برای شما بیان خواهیم کرد.

آزمون آیلتس

یکی از آزمون‌های مهمی که برای زبان انگلیسی گرفته می‌شود آیلتس می‌باشد. این مدرک برای کسانی که قصد مهاجرت‌های تحصیلی دارند بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که می‌خواهید در مقطع کارشناسی در دانشگاه تورنتو پذیرش شوید،‌ حتما باید نمره آیلتس شما حداقل ۶.۵ باشد. این معیار برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی نمره ۷ است که حتما باید آن را کسب نمایند. برای اینکه نمره قبولی را کسب کنید حتما از چند ماه قبل برای این آزمون سرنوشت‌ساز آماده شوید.

آزمون تافل

آزمون تافل نمونه‌ای دیگر از امتحان‌های تسلط بر زبان انگلیسی است که عده‌ای از مردم این آزمون را به آیلتس ترجیح می‌دهند. معیار نمره دادن در این آزمون با آیلتس تفاوت دارد. برای کسانی که خواهان ورود در مقطع کارشناسی هستند، نمره قابل قبول ۸۸ است که شخص باید آن را به دست بیاورد. در صورتی که می‌خواهید برای ارشد و دکتری ثبت نام کنید، حداقل نمره قابل قبول در چنین شرایط ۹۲  است. اگر شما برنامه‌ریزی درستی برای مطالعه داشته باشید، به راحتی نمره قبولی را کسب خواهید کرد.

مدرک GRE

این مدرک زبان برای همه رشته‌ها ضروری نیست ولی کسانی که به دنبال ادامه تحصیل در رشته‌های فنی هستند باید آن را پشت سر بگذارند. دانشکده فنی دانشگاه تورنتو سطح پیشرفته‌ای دارد که برای ورود به آن چاره‌ای جز قبولی در آزمون GRE‌ نخواهید داشت.

مدرک GMAT

این مدرک زبان فقط برای داوطلبین رشته‌های مالی و بازرگانی مهم است و برای پذیرش در دانشگاه به آن نیاز خواهند داشت. از آنجایی که رشته‌های بازرگانی دارای اصطلاحات تخصصی انگلیسی هستند، گرفتن این مدرک از واجبات است.

معرفی کامل دانشکده‌های این دانشگاه

همانطور که قبلا اشاره کردیم،‌ دانشگاه تورنتو بیش از ۹۰۰ رشته تحصیلی مختلف را ارائه می‌دهد. با توجه به تعداد و تنوع بالای رشته‌های تحصیلی، دانشکده‌های متعددی در این دانشگاه ایجاد شده‌اند که هر کدام به صورت تخصصی بر یک موضوع خاص کار می‌کنند. در حال حاضر این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. برای آگاهی بیشتر شما در این زمینه، بعضی از مهم‌ترین دانشکده‌ها را شرح خواهیم داد.

 دانشکده مهندسی و علوم کاربردی

در حال حاضر دانشکده مهندسی دانشگاه تورنتو به عنوان باسابقه‌ترین دانشکده فنی در کانادا فعالیت می‌کند. رشته‌های مهمی همچون مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی در این دانشکده تدریس می‌شوند. اگر شما متقاضی رشته‌های فنی هستید باید در این دانشکده پذیرفته شده و وارد تحصیل شوید. نکته جالب این است که در دانشکده مهندسی تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی حضور دارند. این دانشجویان معمولا تحصیلات کارشناسی خود را در ایران پشت سر گذاشته و در مقطع بالاتر به دانشگاه تورنتو آمده‌اند.

دانشکده هنرها و علوم

میزان تنوع رشته‌ها در این دانشکده بسیار گسترده است و حوزه‌های مختلفی را در می‌گیرد. رشته‌های مربوط به زبان خارجی در این دانشکده به صورت ویژه تدریس خواهند شد. به صورت کلی رشته‌هایی که مربوط به مردم شناسی است که در این قسمت به صورت تجمیع یافته حضور دارند. رشته‌هایی همچون جامعه‌شناسی و موارد مشابه آن در این دانشکده تدریس خواهند شد.

دانشکده پزشکی

به طور قطع دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی جهان محسوب می‌شود. همانطور که اشاره کردیم انواع اکتشافات علمی در این دانشکده صورت می‌گیرد و از اعتبار بالایی در سطح جهان برخوردار می‌باشد. در این دانشکده رشته‌هایی نظیر پزشک خانواده، چشم‌پزشکی، فیزیو تراپی و جراحی گوش و حلق و بینی ارائه می‌شود. هر ساله بخش زیادی از داوطلبان برای ورود به این دانشکده رقابت می‌کنند. رشته‌های ارائه شده در این دانشکده به دو صورت علوم پایه‌ای و تخصصی دسته‌بندی می‌شوند.

دانشکده داروسازی

این دانشکده به صورت ویژه بر روی رشته‌های داروسازی تمرکز دارد و در این زمینه نیز بسیار موفق عمل کرده است. رشته‌هایی همچون داروسازی بین‌المللی، فوق لیسانس علوم دارویی و شیمی دارویی در این دانشکده تدریس می‌شود. فارق‌التحصیلان این دانشکده پس از پایان یافتن دوره آموزشی خود به عنوان یک داروساز حرفه‌ای در کلینیک‌های مختلف استخدام خواهد شد.

پردیس‌های آموزشی دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو به صورت کلی از سه پردیس بزرگ تشکیل شده است که هر کدام بر روی رشته‌های تخصصی کار می‌کنند. برای اینکه بهتر با پردیس‌های این دانشگاه معتبر آشنا شوید، به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

پردیس Mississauga

این پردیس یکی از فعال‌ترین بخش‌های دانشگاه تورنتو است که حجم فعالیت علمی در آن به خوبی این موضوع را تایید می‌کند. تاریخ ایجاد این پردیس به سال ۱۹۶۷ برمی‌گردد که از آن لحظه تا امروز،‌ این مرکز با حداکثر ظرفیت خود کار می‌کند. در حال حاضر حدود ۱۴۰۰۰ دانشجو در این پردیس مشغول تحصیل هستند که هر ساله بر این آمار افزوده می‌گردد.

همچنین در این پردیس یک موسسه ارتباطات نیز وجود دارد که اهمیت آن را بالاتر برده است. این پردیس به طور متوسط ۱۵۰ برنامه آموزشی را به صورت همزمان دنبال می‌کند که آمار بسیار خوبی است. این پردیس دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در خود جای داده است و همه این افراد در آن مشغول به تحصیل می‌باشند.

پردیس St. GEORGE

این پردیس اولین و بزرگترین پردیس دانشگاه تورنتو می‌باشد که می‌توان این موضوع را از معماری تاریخی آن متوجه شد. پردیس سنت جورج دارای فضای سبز وسیعی است که به همین علت حس خوبی را برای دانشجویان ساکن در آن به وجود می‌آورد. وسعت این پردیس بسیار زیاد است و طبق آمارها چیزی در حدود ۶۰ هزار نفر از دانشجویان در پردیس سنت جورج تحصیل می‌کنند. بیشترین تعداد دانشجویان در حال تحصیل به این پردیس تعلق دارد و هزاران نفر در سال از این مرکز فارق‌التحصیل می‌شوند.

پردیس Scarborough

پردیس اسکاربورو سومین پردیس دانشگاه تورنتو است که بیشتر رشته‌هایی که عملی‌محور هستند در آن قرار می‌گیرند. این پردیس در یکی از بهترین نقاط شهر تورنتو واق شده و فضای سرسبز و دلنشینی دارد. تمامی برنامه‌های عملی برای ورود به بازار کار در این پردیس انجام می‌شود. با توجه به اهمیت بالای مباحث عملی، پردیس اسکاربورو به صورت ویژه بر روی این رشته‌ها متمرکز شده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو چقدر است؟

دانشگاه تورنتو برای دانشجویان خود شهریه‌ای در نظر می‌گیرد که شخص موظف به پرداخت آن است. مبلغ شهریه با توجه به عوامل مختلفی اندازه‌گیری شده و در نهایت به دانشجو اعلام می‌گردد. مواردی مانند مقطع تحصیلی و دروس اخذ شده در ترم بر روی هزینه نهایی شهریه تاثیرگذار است. همچنین دانشکده‌های مختلف از این نظر با هم اختلاف دارند و هزینه‌ی رشته‌ها با یکدیگر متفاوت است. البته شما برای تحصیل در دانشگاه تورنتو باید هزینه‌های دیگری مانند اسکان و تغذیه را نیز در نظر بگیرید.

دانشگاه تورنتو

دانشجویان بین‌المللی که در دانشکده فنی این دانشگاه تحصیل می‌کنند باید در ازای هر ترم مبلغ ۶۰ هزار دلار کانادا را پرداخت نمایند. این مبلغ برای رشته‌های دانشکده معماری و طراحی کمتر بوده و در حدود ۵۶ هزار دلار محاسبه می‌گردد. رشته‌هایی که در زمینه هنر و علوم هستند نیز شهریه‌ای بالغ بر ۵۵ هزار دلار کانادا دارند که باید برای پرداخت آن برنامه‌ریزی کنید. در حال حاضر کمترین شهریه برای رشته‌های تربیت بدنی و مشتقات آن است که به ازای هر ترم باید ۳۸ هزار دلار کانادا پرداخت کنید.

با توجه به سطح بالای این دانشگاه، شهریه تعیین شده نیز تقریبا مبلغ بالایی را شامل می‌شود که شخص باید قبل از گرفتن پذیرش از تمکن مالی خود مطمئن باشد. یادتان نرود که در هر ترم هزینه‌های جانبی به غیر از شهریه نیز وجود دارند که باید برای تهیه آن‌ها شرایط لازم را داشته باشید. شهریه رشته‌های تحصیلات تکمیلی کمتر از دوره کارشناسی است و پرداخت آن‌ها راحت‌تر است. به طور مثال رشته دکتری بیوشیمی شهریه‌ای برابر با ۸.۵ هزار دلار کانادا دارد که به راحتی قابل پرداخت خواهد بود.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

اگر احساس می‌کنید که هزینه‌های شهریه دانشگاه تورنتو برای شما زیاد است، می‌توانید از یک روش جایگزین استفاده نمایید. دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا بهترین راه پیش روی شماست که میزان هزینه‌ها را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. البته این را بدانید که تعداد داوطلبان دریافت بورسیه بسیار زیاد است پس در مرحله اول باید صلاحیت علمی شما تایید شود. کسانی که دارای سوابق درخشان علمی هستند معمولا موفق به دریافت بورسیه می‌شوند و با کمترین هزینه به تحصیل در دانشگاه تورنتو می‌پردازند.

دانشگاه تورنتو

افرادی که مقاله‌های علمی معتبر را به چاپ رسانده‌اند به احتمال زیاد موفق به اخذ بورسیه خواهند شد. فراموش نکنید که بهترین دانشجویان از سراسر جهان به دانشگاه تورنتو می‌آیند پس شما باید صلاحیت علمی خود را اثبات کنید. بورسیه‌های ارائه شده توسط این دانشگاه متنوع است که برای آگاهی بیشتر شما آن‌ها را شرح خواهیم داد.

بورسیه در هنگام پذیرش

بخش مهمی از بورسیه‌های اهدا شده در هنگام پذیرش و ثبت‌نام افراد است. اگر یک شخص نخبه با نتایج علمی درخشان در این دانشگاه پذیرفته شود، به احتمال زیاد می‌تواند بورسیه را دریافت نماید. در حال حاضر در مقطع کارشناسی حدود ۴۰۰۰ بورسیه آموزشی در سال اهدا می‌شود که بعضی از دانشجویان ایرانی از آن بهره‌مند می‌شوند.

برای اینکه بتوانید این بورسیه را به دست آورید، به ارسال مدارک خاص نیازی نخواهد بود. این فرایند به صورت خودکار توسط دانشگاه بررسی شود و در صورت وجود شرایط به شما اطلاع خواهند داد. مقدار این بورسیه به صورت دقیق مشخص نیست و با توجه به شرایط فرد تعیین می‌شود. در واقع این مبلغ به صورت متغیر است و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

بورسیه در حین تحصیل

همانطور که از نام این بورسیه مشخص است، اعطای آن در حین تحصیل اتفاق می‌افتد. در صورتی که در حین تحصیل سوابق علمی درخشانی را از خود ثبت کنید، یکی از گزینه‌های اصلی برای دریافت این بورسیه خواهید بود. در حال حاضر چیزی در حدود ۶۰۰۰ بورسیه حین تحصیل به صورت سالانه به دانشجویان بااستعداد و نخبه داده می‌شود. مبلغ این بورسیه با توجه به روزمه علمی و تحصیلی دانشجو تعیین می‌شود. به طور قطع هر چقدر که نتایج علمی بیشتری داشته باشید، این مبلغ نیز بر اساس آن افزایش پیدا می‌کند.

بورسیه دانشجویان بین‌المللی

این بورسیه به صورت خاص برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌یابد. با توجه به اینکه هزینه‌های یک دانشجوی بین‌المللی بیشتر است، این بورسیه برای دانشجویان نخبه و ممتازی که از سایر کشورها می‌آیند استفاده می‌شود. بسیاری از دانشجویان ایرانی نیز از همین بورسیه برخوردارد شده‌اند. برای گرفتن این بورسیه شما نیاز به سابقه علمی درخشان در مقاطع پایین‌تر دارید.

ملاک اصلی برای دریافت بورسیه سوابق و پژوهش‌های علمی دانشجو است که توسط یک هیئت رسمی در دانشگاه بررسی می‌‌شود. خوبشختانه به غیر از سوابق نیازی به ارسال سایر مدارک نیست و برای ارسال مدارک اذیت نمی‌شوید. این بورسیه دارای یک سقف مشخص است که در حال حاضر ۲۰ هزار دلار کانادا در سال می‌باشد.

شرایط اقامت و خوابگاه در دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند. این دانشگاه برای اسکان دانشجویان خود از خوابگاه‌ها بهره می‌برد که بیشترین امکانات مسکونی را در آن جای داده است. در حال حاضر خوابگاه‌های این دانشگاه حدود ۶۰۰۰ نفر ظرفیت دارند که هر ساله تمام ظرفیت آن پر می‌شود. نکته جالب این است که این خوابگاه‌ها تحت حمایت سازمان‌های حمایتگر هستند که به همین علت هزینه‌‌ی خوابگاه به کمترین حد خود رسیده است.

دانشگاه تورنتو

هر پردیس به صورت جداگانه واحدهای خوابگاهی زیر نظر خود را اداره می‌کند. اتاق‌های خوابگاه دارای ظرفیت‌های یک،‌ دو و چند نفره است که دانشجو بر اساس شرایط خود در آن‌ها اسکان می‌یابد. برای اینکه بهتر با خوابگاه‌های دانشگاه تورنتو آشنا شوید، مهم‌ترین آن‌ها را نام خواهیم برد.

اقامتگاه شاه بلوط(Chestnut Residence)

این اقامتگاه فقط یک ربع تا کمپ دانشگاه فاصله دارد و از لحاظ مسافت بسیار مناسب است. در صورت اقامت در این محل، در کمترین زمان ممکن به دانشکده می‌رسید. اتاق‌های این خوابگاه به صورت یک خوابه و دو خوابه هستند که اسکان راحتی را برای دانشجو فراهم می‌کنند. همچنین یک اتاق مطالعه بزرگ و مجهز در این خوابگاه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

همه امکانات مربوط به آشپزی در این خوابگاه تعبیه شده است و دانشجو از لحاظ تغذیه‌ای شرایط مناسبی خواهد داشت. میزان شهریه این خوابگاه در سال چیزی حدود ۲۰ هزار دلار کانادا است که باید قبل از اقامت آن را پرداخت نمایید. به این نکته توجه کنید که این هزینه شامل غذا نیز می‌شود و لازم نیست برای تغذیه خود هزینه جداگانه‌ای پرداخت نمایید.

خوابگاه تحصیلات تکمیلی(Graduate House)

این خوابگاه به صورت ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی آماده شده است. تمامی کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند در این خوابگاه اسکان داده می‌شوند. در این خوابگاه نیز اتاق‌های خصوصی یک‌خوابه و دو‌خوابه وجود دارند که شرایط رفاهی خوبی را برای دانشجو ایجاد می‌کنند. همچنین در این خوابگاه انواع امکانات ورزشی گذاشته شده تا دانشجویان در اوقات فراقت خود از آن‌ها استفاده کنند. مواردی همچون وجود آسانسور نیز رفت‌و‌آمد به طبقات بالاتر را آسان کرده است. معماری این خوابگاه به گونه‌ای است که تهویه هوا به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود. در صورتی که بخواهید در این خوابگاه اسکان پیدا کنید باید هزینه ۱۰۰۰ دلار در ماه را بپردازید.

خوابگاه خانواده دانشجویی(Student Family Housing)

این خوابگاه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که با خانواده خود زندگی می‌کنند. افراد متاهل و کسانی که با خانواده هستند باید از این خوابگاه استفاده کنند. خوشبختانه امکانات رفاهی این اقامتگاه بسیار خوب است و خانواده‌ها اقامت راحتی را در آن تجربه می‌کنند. در این خوابگاه اتاق‌ها برای استفاده خانوادگی بهینه شده و استانداردهای لازم را دارد. همچنین تجهیزات رفاهی و تفریحی زیادی در این مرکز تدارک دیده شده تا شخص به همراه خانواده خود اقامت خوبی را پشت سر بگذارد. هزینه این خوابگاه از ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار متغییر است که با توجه به شرایط و نوع اتاق تعیین خواهد شد.

شهریه دانشجویان این دانشگاه در کجا هزینه می‌شود؟

میزان گردش مالی دانشگاه تورنتو با توجه به تعداد بالای دانشجویان بسیار زیاد است. این دانشگاه اکثر شهریه‌های دریافتی از دانشجویان را صرف انجام کارهای تحقیقی و پژوهشی مختلف می‌کند. بسیاری از طرح‌ها و ایده‌های علمی دانشجویان با استفاده از بودجه دانشگاه به مرحله اجرایی می‌رسند. شاید برای شما جالب باشد که این دانشگاه مبلغ یک میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۸ فقط به امور تحقیقاتی اختصاص داده است.

مسلما این حجم عظیم از نقدینگی می‌تواند بسیاری از ایده‌ها و تحقیقات دانشجویان را به مرحله عملی برساند. به غیر از موارد گفته شده، این دانشگاه ۳ میلیارد دلار را برای هزینه‌های اجرایی در نظر گرفته است.با توجه به گردش مالی زیاد دانشگاه تورنتو، ای مرکز تاثیر بزرگی بر روی اقتصاد کانادا دارد. این دانشگاه نقش بزرگی در تاسیس شرکت‌های تحقیقاتی دارد و اکثر آن‌ها با بودجه دانشگاه تورنتو اداره می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که در سه سال اخیر حدود ۶۰ شرکت تحقیقاتی توسط این دانشگاه ایجاد شده است.

این دانشگاه همکاری نزدیکی با نهادهای مالی فعال در کانادا دارد که از این طریق نیز کمک‌هایی دریافت می‌کند. معمولا به طور سالانه چیزی در حدود ۲۹۰ میلیون دلار توسط این نهادها به دانشگاه پرداخت می‌شود که عدد قابل توجهی است. بخش بزرگی از شهریه‌های دریافتی از دانشجویان صرف گسترش محیط آموزشی دانشگاه می‌شود که به همین علت میزان امکانات هر روز افزایش پیدا می‌کند.

سوالات متداول

دانشگاه تورنتو در کجا قرار دارد؟

این دانشگاه در قسمت جنوب شرقی ایالت انتاریو و در شهر بزرگ تورنتو واقع شده است.

رتبه این دانشگاه در جهان چندم است؟

در حال حاضر و بر اساس آخرین بررسی‌ها، دانشگاه تورنتو در جهان رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. در بین همه دانشگاه‌های کانادا، این مرکز در رتبه اول از نظر اعتبار و جایگاه قرار دارد.

برای زندگی در تورنتو چه هزینه‌ای لازم است؟

یک شهروند عادی در شهر تورنتو در طول ماه چیزی نزدیک به ۱۲۰۰ دلار کانادا هزینه خواهد داشت. البته این مبلغ به صورت متوسط محاسبه شده و بر اساس شرایط هر فرد متغیر خواهد بود.

تعداد کل دانشجویان در حال تحصیل چند نفر است؟

در حال حاضر چیزی در حدود ۹۰ هزار نفر در این دانشگاه بزرگ در حال تحصیل هستند. ۷۰ هزار نفر در مقطع کارشناسی و حدود ۲۰ هزار نفر دیگر در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل هستند.

آیا به دانشجویان ایرانی خوابگاه تعلق می‌گیرد؟

خوشبختانه امکان اسکان دانشجویی فراهم است و شما با پرداخت هزینه خوابگاه در آن اقامت خواهید کرد. با توجه به شرایط مالی خود نوع اتاق را انتخاب کنید و سپس در آن اسکان پیدا کنید.

چرا باید دانشگاه تورنتو را برای تحصیل انتخاب کنم؟

سطح علمی ممتاز در کنار امکانات آموزشی بی‌نظیر باعث شده تا این دانشگاه بهترین محل برای تحصیل شما باشد. شما با ورود به دانشگاه تورنتو با برترین دانشجوها در سراسر جهان روبرو می‌شوید و سطح علمی شما ارتقا پیدا خواهد کرد.

خدمات مهرآیین مخبری برای پذیرش در دانشگاه تورنتو

اگر به فکر پذیرش در دانشگاه تورنتو هستید، باید تمام مواردی که در این مطلب گفته شد را در نظر بگیرید. مواردی همچون شرایط پذیرش، مبلغ شهریه، رشته‌های تحصیلی و شرایط خوابگاهی، باید به صورت دقیق و ویژه بررسی شوند. اگر تمامی شرایط ممکن برای تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارید، بهتر است که هر چه سریع‌تر برای آن اقدام کنید.

همانطور که می‌دانید مراحل آماده‌سازی مدارک و ارسال آن‌ها بسیار پیچیده و زمان‌بر است. از این رو بهتر است از خدمات مشاوره یک موسسه مهاجرتی استفاده کنید.موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت، یار و همراه شما در تمامی روندهای مهاجرتی است. درصد موفقیت این موسسه در پرونده‌های مهاجرتی حدود ۹۸ درصد است. برای گرفتن پذیرش دانشگاه تورنتو می‌توانید از مجموعه مهرآیین مخبری کمک بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پذیرش بگیرید و ثبت‌نام شما انجام شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پیمایش به بالا